U/assëEëHë WasseteM De jeugd aan het woord Een „riks" voor een onderschrift aasverwarrning^ Krabbels van Knelis De avonturen van Gertjan en Maartje. Ontwapening, Jan Willem Wilten, prof. dr Albert Schweitzer, Huwelijk, Oecumene 4 kg droog wasgoed kost 1.75 V.V.Z. won met 11-0 heeft U een aparte wasmachine, Concours liippique Grondverkoop BURGERLIJKE STAND Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Zolang er mensen zijn hebben kinderen ouders verweten dat ze het helemaal verkeerd deden en ouders verweten kin deren dat ze niet zulke voorbeeldige meisjes en jongens waren als zijzelf een twintigtal jaren geleden. Ouders hebben met kinderen 'gesproken, volwassenen met jongeren en vaak wa ren die gesprekken nuttig, maar dan moest de jeugd ook aannemen dat de ervaren volwassenen iets te zeggen heb ben waarvan ze wat opstaken en de vol wassenen moesten niet gaan zitten met het air van „we zullen die wijsneuzen eens even wat vertelen". was wordt 2 keer gewassen en 4 keer gespoeld. Alles inbegrepen- Van Weedestraat 52 Soest Zo was het, zo is het en zo zal het in de toekomst zijn, maar het lijkt erop alsof er steeds minder tussen ouders en kin deren, volwassenen en jeugd gesproken wordt. Je kunt nu eenmaal niet praten als de televisie aanstaat. Iedere zondagavond is er een discussie avond in een Soestdijkse woning. Jonge ren vliegen elkaar daar soms op prettige wijze in de haren en de volwassenen moeten het nog al eens ontgelden. Ik mocht zo'n avond meemaken en werd tot gespreksleider gebombardeerd. Dat was eervol maar niet gemakkelijk. Ik krijg echter de indruk dat het een pret tige avond was en niet alleen voor mij zelf. We sneden vijf onderwerpen aan en spraken daarover. Hele zware onder werpen waarover heel veel te zeggen is maar uiteraard moest het in kort bestek gedaan worden omdat je bezwaarlijk enige daggen en nachten kunt doorpra ten. Ontwapening, de jonge ruiter Jan Wil lem Wilten, die vorig jaar overleed toen hij te paard zat kort nadat hij jeugd kampioen van Nederland geworden was. Prof. dr. Albert Schweizer, het huwelijk en de Oecumene. Stuk voor stuk kluiven waarvoor je scherpe discussietan den no dig hebt. Die van Ans, twintigjarig werk studente, waren scherp en student Geert, 22, mocht er ook zijn. Boy. 21, die een baan heeft deed het wat rustiger aan en Jacob, 24, die de wereldzeeën bevaart, eveneens. Marja, de achttienjarige se cretaresse kwam met leuke en ook ern stige meningen, die vaak veel verschil den van algemene opvattingen. Nienke, middelbare school, 16 jaar blies haar partijtje dapper mee, Karin en Yvonne, eveneens 16 en leerlingen van de middel bare school en Eddy, die een baan heeft en 18 jaar is, mengden zich zelden in de gesprekken. Dat was een lofwaardige be scheidenheid want ze waren gast, maar ze hadden echt wel wat minder beschei den mogen zijn. Ontwapening dreigde als onderwerp met enkele woor den afgedaan te zijn toen Ans vond dat de jeugd weinig tot de ontwapening kan bijdragen. Gert en Boy waren het hier mee helemaal niet eens, want wie wa pens mag en moet dragen die moet zioh ook inspannen om te trachten het gebruik van wapens te voorkomen. Jacob vond het onzinnig te ontwapenen als er geen goede controle mogelijk is en dui delijk bleek uit de gesprekken dat hier protestants-christelijke jongeren aan het woord waren en niet bijvoorbeeld P S P - jeugd, die dit anders ziet. Er moet zo veel mogelijk onderhandeld worden om te komen tot vermindering van de be wapening, maar de vrije wereld moet de ,,'t Wordt „Eng" als er scheuren in komen De inzender van dit onderschrift, de heer A. J. Gaasbeek, Ossendam- weg 9, Soest-Z„ ontvangt een dezer dagen de waardebon. gesprekspartners van achter het ijzeren gordijn beslist niet vertrouwen, want die zijn niet te vertrouwen, aldus Jacob. De actie Europa 1,2,3, kwam zijdelings ter sprake en het spontane „Schei uit" van Ans betekende zoiets ais „laait me niet lachen om de actie". Over het algemeen heerste de tendens die doet denken aan het koude gezegde van de Romeinen „Wie de vrede wil moet zich op de oorlog voorbereiden" en de meisjes en jongens waren het erover eens dat we onze vrijheid slechts kun nen handhaven door een enorme bewa pening, die mogelijk wat kan afnemen als het over de gehele wereld gebeurt. Jan Willem Wilten was een dappere Soester ruiter, die ge handicapt was omdat z'n hart niet in orde was. Hij wist dit maar hij sprak daar niet over. Zijn ouders wisten het ook en zij vermoedden dat Jan Willem geen lang leven beschoren zou zijn. Vol gens de gangbare mening zou een heel kalm leven voor Jan Willem een goed leven geweest zijn maar hij wilde geen rustig leven. Paardrijden was zijn grote en enige liefhebberij en in de ruitersport wilde hij het ver brenigen. Hij stierf te paard aan een hartverlamming toen hij 16 jaar was. Hij had het reeds heel ver gebracht want hij was jeugdkampioen dressuur van Nederland. Hij behaalde dit kampioenschap vorig jaar september, hij stierf in oktober en daarmee werd hem de mogelijkheid ontnomen het jeugd kampioenschap springen in november te behalen. De vraag of het beter .geweest zou zijn als hij het wat kalmer aangedaan had werd door Ans en Nienke ontkennend beantwoord. Dit was zijn wens en hij en zijn ouders hebben groot gelijk gehad. Deze jongen was bezeten van de paarde- sport en aan een gezonde bezetenheid moet je toegeven. Het lijkt misschien alsof het beter voor hem geweest zou zijn als hij het wat rustiger aangepakt had en niet de zware ruitersport, als zijn grote liefde uitgekozen had, maar enkele jaren heeft hij als ruiter een zinvol le ven geleid en met een boekje in een heekje zou het leven waarschijnlijk zin loos geweest zijn. Geert werden de dis- cussiewapenen uit handen geslagen door de gespreksleider, toen de jongeman zei dat hij tooh op andere wijze een zinvol bestaan had kunnen leiden en de vol wassene antwoordde dat men die moei lijk van een jongen kan verwachten die men bijna nog een kleine jongen kan noemen. Boy en Geert waren het niet helemaal met Ans en Nienke eens, maar ze uitten hun bewondering voor de dap perheid van deze jongen, die een goed ruiter werd en ook een nare nozem had kunnen worden. Mensen van middelbare leeftijd kennen prof. dr. Albert Schweitzer beter dan de jeugd die blijkbaar meer met het wel en wee van de Beatles op de hoogte is. Op de scholerr schijnt nagenoeg niet meer gesproken te worden over de grote geleerde die 50 jaar geleden zijn carrière opgaf om in Afrika negers te gaan ver zorgen, verplegen en heel vaak genezen. Hij deed dit om „een deel van de grote schuld te delgen die de blanke tegenover de neger heeft". Zijn devies hierbij was „eerbied voor het leven". Kortgeleden heeft hij zijn werk overgedragen aan een assistent en dat mocht onderhand wei, want hij is negentig. Marja toonde zich vol bewondering, maar ze vond dat prof. Schweitzer zijn gaven beter aan blanken had kunnen besteden. Ans noemde het streven van Schweitzer, de negers een goede behan deling en verzen-ging te verschaffen heel goed, maar de navolging deugt niet. Naar haar mening komen veel moeilijkheden tussen negers - en in ons land' geldt dat ook voor andere kleurlingen - hun le venswijze willen opdringen. ,.Ze horen hier niet", vond Marja, spre kend over niet-blanken en Jacob kwam er eerlijk voor uit dat hij voorstander was van de Zuidafrikaanse politiek ten aanzien van de negers. Naai- de mening van de jongelui is het Schweitzer gelukt de negers op de juiste wijze aan te pakken om zo van groot nut voor hen te zijn. Mensen die altijd de mond vol hebben van de gelijkwaardig heid van blanken en negers hebben de neiging Schweitzer een slavendrijver te noemen, maar hij geeft op de juiste wijze de leiding die de negers nodig hebben. Hot huwelijk bracht allen aan het praten. Yvonne was heilig van plan nooit te scheiden, wamt j belooft elkaar bij het huwelijk trouw e: Even verslapt de aandacht en het visje is gevlogen Terwijl een visverkoopster ergens in Finland op de vismarkt geduldig staat rond te kijken en wacht op een koper, neemt de zeemeeuw een gewaagde duik en pikt één van de vissen mee. Geen gemakkelijke vangst, ook niet voor de razendsnelle fotograaf daaraan moet je je houden. Karin wil 'n man die heel veel van haar houdt en zij is graag bereid veel van hem te houden, maar Marja is geen voorstandster van een huwelijk op basis van „houden van". Het materiële vindt zij heel belangrijk en mochten er jongelieden zijn die Mar ja ten huwelijk willen vragen dan moe ten ze met hun vooruitzichten wel heel goed uit de bus komen. „Vijfentachtig gulden schoon" is niets voor Marja. Eddy wil pas trouwen als alles kant en klaar is wat woning en inrichting daar van betreft. Hij wil dan zijn vrouw die woning binnendragen en hoopt dat ze hem drie kinderen zal schenken. Ans wil een man die haar waardeert, begrip en medeleven toont. Zij is beTeid zijn fou ten te aanvaarden ais haar fouten ook aanvaard worden. Jacob, de zeevaarder, wil z'n vrouw niet iedere dag zien en is voor verniewing van t huwelijk door zee reizen. Dat komt dan goed uit. Vertrou wen is echter juist in dat geval van veel belang. Dergelijke huwelijksvakanties houden het huwelijk naar zijn mening fris. Boy vindt naast het liefhebben het be grijpen van elkaar heel belangrijk. Man en vrouw moeten daarnaar ernstig stre ven. In het huwelijk moeten ze elkaar aanvoelen. Geert vindt dat een vrouw altijd achter de man moet staan in voor- en tegenspoed. Nienke is van me ning dat het helemaal geen kwaad kan geen haast te maken met trouwen om elkaar goed de leren kennen. Overhaaste huwelijken kunnen haar goedkeuring dan ook niet wegdragen. Als het in een verloving niet gaat dan moet je durven breken, want het huwelijk duurt veel te lang om extra risico's te nemen Oecumene is geen geringe zaak voor christelijke jongeren of ze nu katholiek of prot. chr. zijn. Ans ziet niets in een grote christelijke kerk omdat ze niet kan gelo ven dat die er ooit komt. Meer begrip voor eikaars overtuiging is al een grote stap in de goede richting. Yvonne ziet wel iets in een christelijke kerk en daarin verschillende meningen en als begin acht ze één protestants- christelijke kerk een te verwezenlijke mogelijkheid. Geert zei: „De kerk is het instrument van God ih de wereld en dit instrument moet zich beperken tot evangelisatie en apostolaat. Daafaan mankeert nogal het één en ander en in de kerk wordt veel te veel aandacht geschonken aan het maohhsapparaat dat het -door de eeruwen geworden is. Het gescheiden zijn van de kerken is een zonde en hierin faalt het instrument. Het gaat er niet om of men voor of tegen oecumene is, het gaat om de eds van Ohristus, die wil dat de kerk één is. Het gaat om de redding van de ontredderde wereld". Jacob vindt dat het allemaal maar wei nig zin heeft te streven naar eenheid Iwant die komt er tooh niet. Ans vindt: „We kletsen te veel" en naar de mening van Boy is een christen die tegen een heid is geen goede christen. Dit waren meningen van protestants- christelijke jongeren, die graag zouden zien dat andere jongeren reageren door te schrijven of zich te laten horen op een dergelijke avond. Ze geloven dat dit gebeuren zal, maar de gespreksleider was pessimistisch. Naar zijn mening brengt de jeugd niet de energie op een ingezonden stuk aan de openbaarheid prijs te geven maar moge lijk heeft hij ongelijk. We zullen zien. V.V.Z. heeft het zaderdag beter gedaan dan Hees. Hoewel de groen-wïtten geen enkel belang meer hebben bij winst of verlies, wat de competitiestand betreft althans, hebben zij in Nederhorst den Berg, bij Avance, geen ogenblik de in druk gewekt geen interesse meer te heb ben in deze competitie. Het werd dan ook een 0-11 overwinning, behaald dank zij goed spel. Na lange tijd geblesseerd te zijn ge weest had H. Pouw de linksback plaats weer bezet. Niet zonder succes, want zijn vechtlucht inspireerde V.V.Z. tot grote daden. De gastheren werden daarvan het slachtoffer. Tot aan de rust konden zij de averij tot 0-1 beperkt houden, maar na de pauze was er geen kruid tegen de Soester aan vallen gewassen. Pouw zorgde voor twee mooie treffers, terwijl ook de andere voorwaartsen zich niet onbetuigd lieten. Ajje 't ming vraog da mok" zeige dat die neie buurt bie de waoter- tore aordig begint te greuje. Groote barge zand hebbe d'r eieege, huuze wiere ofebrooke, meraokels diepe gaote birine d'r egraove en mooie huuze binne der ebouwd. Ze binne wel nie zo bar groot, maor da mag ok nie zeit Kneliao, want anders ist nie medern. Meraokels mooie straote bin d'r anneleid en d'r is ok 'n heul groot plantsoen, het Nassauplantsoen. Der staon nog geen plaanten, maor da komp nog zeige ze. As eers de boel maor vlak emaok is. >rAohter Dammers" is 'n raore n?x>m veur die buurt en van. al die maiise die in die buurt wone, is d'r geneen die weet wie of wat Dammers is of was. Ikke wel en Kneliao ok en Gart en Riek weete 't ok best en zo binne der nog wat die weete hoe dat stuk van Soest an die naom ekomme is. Dammers was vreuger de netaorus van Soest en die woende op Juindenhof" an de Van Weedestraot. Lmdenhof had een groote oprit met 'n pelerishek an de straot. Die groote oprit veur ze huus was 'n ding waor veul gewone minse as Gart en ikke 'n barre hekel an hadde, want mos je us 'n keer naor de netaorus dan wis heul de Van Weedestraot en ieder mins die veurbie gong da Knelis met Kneliao bie de netaorus eweest was, want Je liep bar in de gaote in die grote tuun. Dammers was ok nie gek en hie doch daor mok wat an doen. Hij liet heul slim vlak bie de voordeur van ze ketoor, een klaphekkie maoke dat uutkwaom op de steeg die noeng Nassauplantsoen heet. Een hoop boere minse slofte toen arrege- loos die steeg op of ze van de prins gin kwaod wiste en schove dan heul stiekum het klaphekkie deur en stonge met drie stappe bie Dammers op de mat. Je zalt nie geleuve maor 't klaphekkie zi d'r nog. D'r kan geen hongd meer deur, want deur al da graove is 't helemaol in de luch komme te hange. Maor Dammers wis toeng al dat 'n klein rothekkie in een landweggetje veur Soes- ders mit valse schaomte een uutkomst ken weeze en die slimmerik had nog ge- hek ok, waor of nie. Bij uw was komt dus nooit in aan raking met waswater of wasgoed van een ander. De veelbelovende jonge ruiter Paul Wil ten heeft op zijn paard Sohwadrormeur de eerste prijs gewonnen van het con cours hippique om de Prix Caprille in Aerdenhout. In het springconcours, waaraan niet minder dan 65 ruiters en amazones deelnamen, eindigde hij op Fiola als vijfde en op Schwadronneur als elfde. Maartje had gelijk, het waren leuke ke reltjes, en ze stapten da» ook parmantig de. tent in. Er waren lange en korte, dikke en dunne mannetjes bij, en ieder deed zoveel mogelijk zijn best om er veel geluld uit te krijgen. Soms ging het wel eens vals, maar dat was juist wel leuk. „Muziek, die vals klinlkt, hoor je niet iedere dagmerkte tante op, en ze had gelijk. De muzikanten stapten al trommelend en blazend rond. Ze knip oogden tegen de ménsen en trapten el kaar met opzet op de tenen. De harmo nicaspeler trachtte steeds met zijn enor me neus de puntmuts van het kleine ke reltje af te duwen die nietsvermoedend met de deksel sloeg alsof zijn leven er vanaf hing. Eindelijk lukte het hem, en het onthutste gezicht van 't kleine man netje deed de mensen weer schaterla chen. Ook Gertjan en Maartje knepen in tantes arm van plezier, doch tante had zoveel pret, dat ze het niet scheen te voelen. Drukkerij Bevedeern alhier, wenst van de gemeente te kopen een stuk grond van 300 m2. B. en W. stellen daarom de gemeente raad voor de gevraagde grond te verko pen voor de prijs van 300,plus af stand van de erfdienstbaarheid van de weg lopende naar de Steerihoffstraat. GEBOREN Vera Eletta, dochter van P. Bakkum en V. E. W van Barrelo, Ko- ninginnelaan 42. Marcus Aloysius, zoon van A M. Sips en H C. Faber, Beetz- laan 51. Conny. dochter van K. J. A. Collewijn en J H. den Broeder, F C. Kuyperstraat 11. Annelies, dochter van C. C. Rietdijk en B. A. van Dienst, llbert Cuyplaan 5 Gerda Johanna Hendrika, dochter van G. B. Krijt en J. E Looijs, Plesmanstraat 241. Ge- rardus Johannes, zoon van J. L. de Bruin en G A. Uppelschoten, Nieuwe- weg 15b. Angelica Theodora Maria, dochter van L. C. J. van As en E. P. M. Groothuizen, Gen. Winkelmanstraat 2b. Paulus Cornelis, zoon van W. E. de Beer en H P. Verschoor, Insinger- straat 4. Roland, zoon van A. Pleiter, en W. van Zetten, Plesmanstraat 59. Marcel Relnier. zoon van J. J. Gros en M. B. Rademaker, Eigendomweg 5. Ronald, zoon van F. van der Loon en C. Versteege, Van Goyenlaan 212. ONDERTROUWD Barend Kwint, Dijk huisstraat 1 en Anna Sikkema, Bach- laan 20, Arnhem. Wilhelmus Hendrik Veenendaal, St. Rochestraat 22, Amers foort en Johanna Cornella Jacoba Vaes- sen, Koningsweg 16. Cornelis Petrus Maria Hilhorst, Prins Bernhardlaan 21 en Everarda Maria Werkhoven, Flora- liastraat 65, Oss. Arnold Wubbo En- no, Lindenlaan 4b en Johanna van de Viesse, Beatrixlaan 8. Evert Amoldus Egbertus Maria Hilhorst, Duinweg 4 en Berndina Jozephina Lucas, Dorrestein- weg 71. GEHUWD Jan van de Bovenkamp, Rembrandtlaan 16 en Aaltje van Essen, Wieksloterweg O.Z. 103. Dir. H. W. Veiling» Korte Brlnkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport. (Rouwkamer). OVERLEDEN Willem Jacobus Smits, oud 79 jaar, weduwnaar van A. van Diermen, St. Josephstraat 2. Eldina Clasina Pontier, oud 82 jaar. Oranjelaan 22. Hendrik Zomer, oud 88 jaar, gehuwd met G. Bouw, Van Weedestraat 62. Maria Franken, oud 54 jaar, echtgenote van J. J. Koopman. A. Dekenlaan 45. Aukje Wagenaar, oud 48 jaar, echtgenote van C. J. de Boer, Eikenlaan 19, Harme ien.

Soester Courant | 1965 | | pagina 5