7 Buitengewone lasten volgens de nieuwe wetgeving {WA.Rutzelaai IS UW BROMFIETS OOK IN ORDE De ooievaar weet 't PHILIPS KOELKASTEN KWAK Modieus de Sente tegemoet DERDE BLAD DOORSMEREN GARAGE BOSBOOM Philips service Klaar terwijl U wacht! In onze collectie BRILMONTUREN Fa. D. F. VOIGT -f: - en de boeren die rodekool verbouwen Meteoren verloor Klein van buiten, ruim van binnen 130 L tafelmodel f 339,- 145 L. tafelmodel 369, 170 L. kastmodel f 449, 200] j. kastmodel f 499,— 275] j. kastmodel f 699,- 365 j. kastmodel f 799,- Lenssen+de Wolff Enthousiast S.E.C. won weer van Zeist BEYEROL SMEERSTATION In de nieuwe wetten inkomstenbelasting en loonbelasting zijn de bepalingen over de buitengewone lasten geheel afwijkend van wat gold onder de oude besluiten IB. en L.B. Wij geven u daarom een ge heel nieuw overzicht. De wet noemt thans drie groepen van uitgaven, die eigenlijk buiten de grootte van het inkomen staan, doch die wel de draagkracht direct beïnvloeden en daarom toch aftrekbaar zijn ingesteld. Groep B splitsen wij hieronder duidelijk heidshalve. STEENHOFFSTR.53 TEL 28W SOEST Groep A Buitengewone lasten zijn b.v. de op de belastingplichtige drukkende: uitgaven ter voorziening in het levensonderhoud van eigen en aangehuwde kinderen en pleegkinderen, voor wie geen kinder aftrek wordt genoten, en van andere bloed- of aanverwanten in de rechte linie (ouders, grootouders, enz., en kin deren, kleinkinderen, enz.) of in de 2de graad der zijlinie (broers en zusters). Heeft men recht op kinderaftrek, dan mag men niet kiezen dodh dan gaat deze voor. De ondersteuning moet wel noodzake lijk zijn, met andere woorden de on dersteunde moet niet redelijkerwijze zelf in zijn onderhoud kunnen voorzien. Stu deert een kind, dan is dat als regel een geldige reden waarom het niet in zijn eigen levensonderhoud kan voorzien en onder deze groep vallen dus ook de uit gave voor studerende kinderen, die in de loop van het jaar hun studie beëin digen en waarom dus geen kinderaftrek wordt genoten omdat daarvoor de toe stand op het eind van het belasting jaar beslissend is. Het verstrekken van luxe is niet aftrek baar, doch het begrip levensonderhoud gaat zover, zegt de Hoge Raad, dat de ondersteunde (met zijn gezin) een re delijk bestaan kan voeren, overeenkom stig zijn plaats in de samenleving. Wordt tegenover de ondersteuning een tegen prestatie verricht, bijvoorbeeld in de vorm van huishoudelijke hulp door een behoeftige zuster die men in huis neemt, dan verdient zij tot het bedrag van de waarde van die huishoudelijke hulp haar levensonderhoud zelf en is dus alleen het meerdere als buitengewone last te zien. Opgemerkt zij nog (en dit is nieuw!), dat naast de buitengewone lasten thuis een extra aftrek mogelijk is van li j fremtepre- mae, betaald ten behoeve van invalide kinderen. Groep BI Uitgaven t.a.v. ziekte, invaliditeit en be valling van de belastingplichtige, diens echtgenote, diens eigen en aangehuwde kinderen en pleegkinderen en van diens bloed- en aanverwanten in de rechte 'linie of in de 2de graad der zijlinie. En nu dus ook, al wordt voor hen kinderaf trek genoten. ls er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier. Deze uitgaven warden thans eohter slechts als buitengewone lasten aange merkt nadat ze zijn verlaagd met wat gewoon wordt geacht, en wat gesteld is op 2% van het overige inkomen, doch op maximaal 500,Alleen het meer dere geldt düs als buitengewone last. Onder „overig inkomen'' is hier te ver staan het z.g. onzuiver inkomen minus de z.g. persoonlijke verplichtingen. Zie daarvoor het voorbeeld hieronder. Deze kosten van ziekte enz. mag men ruim zien: kosten van dokter, medicijnen, ziekenhuis e d, en ook de ziekenkosten- verzekeringspremie, ziekenfondspremie (ook het werkgeversaandeel!), huishou delijke hulp boven het normale, reiskos ten voor dokters- en ziekenhuisbezoek icok 't bloemetje), enz. Doch alles in het redelijke, naturlijk. Onder kasten van bevalling vallen niet de kinderwagen, babyuitzet e.d.; dit zi'jn kositen van le vensonderhoud van bet kind, waar men kinderaftrek voor geniet. Op duurzame: waardevolle goederen moet men afschrij ven. Bijvoorbeeld op een invalidenwagen of een auto voor zover die op ziekte of invaliditeit betrekking heeft. De Hoge Raad zegt: daarvan wordt de afsohrij- ving als uitgave gevoeld. Onder deze groep vallen thans niet meer de van de oude besluiten bekende „an dere dergelijke uitgaven", zodat kosten van echtscheiding, van strafprocedures e.d. thans niet meer in aanmerking ko men. Groep B2 Uitgaven t.a.v. overlijden van de onder BI reeds genoemde personen. Let wel: er is telkens nauwkeurig bepaald voor welke personen de aftrek alleen maar geldt. In tegenstelling tot bij groep BI gelden deze uitgaven volledig, dus zonder ver laging met een „gewoon" geacht be drag. De toelichting bij de aangiftebil jetten over 1964 (in verbaind met de schatting van het inkomen over 1965) is op dit punt in strijd met de tekst van de nieuwe wetten I.B. en L.B. Groep C Uitgaven voor de opleiding of studie van de belastingplichtige zelf en/of van zijn echtgenote van beroep. Studie uit liefhebberij komt dus niet in aanmerking: wel de kosten van een proefschrift en van een promotie, die iemand zelf draagt. Ook de reis- en ver blijfkosten, nodig voor die opleiding of studie, vallen hieronder, dodh geen kos ten van levensonderhoud. Let wel: kosten van studie van kinderen vallen niet onder deze groep, doch be horen tot het levensonderhoud van groep A, waar echter de voorwaarde is gesteld dat geen kinderaftrek wordt genoten. "Wanneer aftrekbaar? De kosten moeten op de belastingplich tige drukken Dat houdt in, dat wat vergoed wordt (ook al gebeurt dat in een later jaar) niet tot de buitengewone las ten behoort. Kosten van opname in een ziekenhuis tellen bijvoorbeeld slechts mee voor zover ze niet door verzekering zijn gedekt. De buitengewone lasten worden toegere kend aan het jaar van betaling, ook al hebben ze betrekking op een voorafgaand jaar. Wordt er voor geleend, dan geldt het jaar van aflossing. Is eenmaal het totaal (van betrokken jaar) van alle uitgaven der groepen A t m C bepaald, dan kan men aftrek krijgen indien (en niet: voor zover!) ze gezamenlijk meer bedragen dan het ver eiste minimum. En dit bedraagt 4 van het onzuiver inkomen minus de persoon lijke verplichtingen. Dit percentage wordt verlaagd met voor het derde en elk volgende kind doch bedraagt niet minder dan 1 Voor de kinderaftrek dubbel of drievou dig tellende kinderen tellen hierbij ieder voor één kind. Is het vereiste minimum bereikt, dan wordt voor het volle totaal der buiten gewone lasten aftrek verleend. i'JrtfeÜ Cyllnder en DE BROMFIETS MOET ZIJN UITGERUST MET cyllnderkop ONGEWIJZIGD MOET BLIJVEN Uitlaat systeem Carburator Overbren- Achterlicht Wit spatbord Pedalen i Verandering van een van bovenstaande onderdelen maakt van uw bromfiets een voertuig wat niet aan de wettelijk gestelde eisen voldoet. In Amersfoort heeft het derde team van de korfbalvereniging De Meteoren een fikse 7-4 nederlaag geleden, ondanks dat het niet onverdienstelijk speelde. De ruststand was 4-2 in het voordeel van de gasten, bereikt via 'n 2-1 voorsprong. De Soester doelpunten waren van Piet Rouwendaal en Corrie van Herwaarden. Ln de tweede helft scoorde Soes terkwar tier driemaal. Piet van Herwaarden en Corrie van Rouwendaal zorgden tenslotte voor de 7-4 eindstand. Het eerste team moest de punten aan Zwaluwen 3 laten. Kier waren Flap Brandsma en Dick Ma- ris de doelpuntenmakers. Natuurlijk zouden wij het allemaal wel graag willen weten of het een jongen of een meisje gaat worden. Helaas, het ziet er nog steeds niet naar uit of we daar binnenkort al definitieve uitspra ken over zullen kunnen doen. Telkens ls dit probleem weer actueel. Soms wordt er immers met spanning uitgezien naar een jongen door een paar kleine meisjes die graag een broertje willen heben. Een andere keer is het een moeder die nu al wilde jongens genoeg heeft en er zo graag een dochterjte bij wil. Vaders met een bij uitstek manlijk beroep. De vrouwelijke geleerde Marianne E. Bernstein heeft in het Statistisch In stituut te Rome een wetenschappelijk onderzoek verricht waarvan de uitkom sten in dit opzicht wel interessante conclusies toelaten. Een van de gevolgtrekkingen van haar studie was bijvoorbeeld, dat vaders die een bij uitstek manlijk beroep uitoefen den, zoals politicus, astronoom, wiskun- ELECTRO-TECHN. INSTALLATIE-BUR. RADIO - TELEVISIE - KOELKASTEN Soesterbergsestraat 51c - Telefoon 2379 Wat verwachten, wy van het komende len te- en zomerseizoen Zal het een mooie zonnige tijd worden of zal het regenen Wij durven ons echt niet aan een prognose voor het weer in het komende halfjaar te wagen. In ons landje, met zijn groene wei den en zijn vetglan- zende koeien kan het nu eenmaal vriezen of dooien. Natuurlijk hopen wij allen op een heerlijk zonnetje, met een zacht ver koelend windje. Laat die depressies maar wat uitblijven. Eén ding is zeker tussen de regenbuien in kan de zon heerlijk schij nen en tussen de war me dagen in kan het akelig kil zijn. We moeten daar ook dit jaar rekening mee houden en onze kle ding zo uitkiezen, dat zij zowel met regen als met zon kan wor den gedragen. Een prachtig voor- p" beeld tonen wij u in dit heerlijke modieuze pakje. Heel interes sant aan de snit van dit ensemble is het mouwloze getailleerde jakje. De zijdelingse coupe naden, welke naar achteren tot op de rug doorlopen, zijn aan de voorkant versierd met twee kleine losse be- legstrookjes. De rok heeft aan de voor kant een zeer brede plooi Het geheel is eenvoudig, maar aan de andere kant juist door eenvoud bijzon der modieus. (•Nadruk verboden) WILLY MAENS dige of handelaar, meer zonen krijgen dan dochters. Nu ls het een bekend feit, dat het de mens gegeven is de meest vreemdsoortig- ste dingen in getallen vast te leggen om daarna aan de hand van die cijfers ze kere - soms nog vreemdere - conclusies te trekken. Zo herinneren wij ons een statistisch onderzoek - ook al over de vruchtbaar heid - waarin een duidelijke samenhang kon worden vastgesteld tussen het tijd stip van de terugkeer der ooievaars in de Scandinavische landen en de pieken in de geboortegrafiek aldaar. Zulke uitkomsten doen ons vertrouwen ln de statistiek geen goed. Dat met die ooievaar berust natuurlijk op een zeer toevallige coïncidentie ledereen - zelfs een kind - weet dat onze kleintjes uit de rode kool komen Ook door vrouwen Maar goed, Marianne Bernstein nam ge woon de vaders van vijfduizend kinde ren en die vaders verdeelde ze over twee groepen, al naar beroep dat ze uitoefen den. Dat de vader met een uitgesproken man lijk beroep ln de ene groep werden on dergebracht hebt u al zeker begrepen, want dat volgt om zo te zeggen uit het bovenstaande. De andere groep - dat weet u dan nog niet - omvatte de vaders die een be roep hadden dat zowel door mannen als door vrouwen kan worden uitgeoefend onderwijzer, maatschappelijk werker, kun stenaar. Bij de vaders met uitzonderlijke man lijke beroepen bleek de verhouding tus sen zonen en dochters zes tot vijf te zijn, dat wil zeggen, dat er tegen elke honderd meisjes steeds honderdtwintig jongens werden geboren. In de andere groep was het juist om gekeerd uit de huwelijken van vaders met een werkkring die evengoed door vrouwen verricht kan worden, werden op iedere honderd meisjes slechts 85 jongens geboren. Tegen bakerpraatjes. Dit ls niet het enige wat mejuffrouw Bernstein heeft ontdekt. Zij vond ook, dat het vooral de vaders met een kaal hoofd - volgens haar ook een bijzonder kenteken van „manlijkheid" - zijn, die op veel zonen in hun nageslacht kunnen rekenen. En nu vraagt u natuurlijk naar het „hoe en het waarom", want zo zijn we. Dat heeft Marianne Bernstein ook gedaan, want die is ook zo. Trouwens de gehele wetenschappelijke staf van het Romeinse en Statistische Instituut is lang en diep gaan zitten nadenken. Wij kunnen u helaas en tot onze spijt niet meededelen, dat dit piekeren over onze vruchtbaarheid veel vruchtbaars heeft opgeleverd. De geleerde theorieën waarmee een en ander verklaard zou moeten worden, zijn niet veel meer dan een slag ln de lucht. Maar we beschikken thans tenminste over cijfers - en dat is Immers het be gin van alle westerse wijsheid - en met die cijfers kan men het, zeker op dit punt, bloeiende bijgeloof te lijf gaan Want wat is er erger dan de zogenaamde bakerpraatjes. onroerende goederen taxaties ■mtmmwr hypotheken W_- Hr assurantiën Steënhoffstraat 67 Soest Tel. 2169 VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 23 MAART 1965 Met een kwartje En van bijgeloof gesproken, wist u dat er mensen zijn die beweren dat ze met een kwartje aan een draadje kunnen voorspellen of er uit een kfppeëi een haan of een hen zal lcoman Als de boven het ea bumfelendB geld stuk gaat draalen komt er een haan uit het ei, als het kwartje gaat slinge ren wordt het een kip. (Dit is geen me dedeling van het produktschap voor pluimvee). Voor het toekomstige geslacht van mens en dier is er door de eeuwen heen een uitzonderlijke belangstelling geweest, maar tot nu toe was het werkelijk niet mogelijk daarover ook maar iets steek houdends te zeggen. Waarschijnlijk kan er toch meer worden verwacht van de mensen die zich van wetenschappelijke methoden bedienen, dan van lieden die kwartjes aan draad jes binden, een handeling die ons overi gens nooit gelukt ls. S.E.C. heeft zondagmiddag aan de Bos straat een verdiende zege behaald op het fors spelende Zeist. De gasten hadden technisch meer in hun mars, maar de groen-witten stelden daar een grote do sis enthousiasme tegenover, waartegen Zeist geen verweer had. Enkele Zeist-spelers konden het maar moeilijk verkroppen, dat S.E.C. won en wilden na afloop de soheidsreohter te lijf gaan. Het bestuur van S.E.C. en po litie wisten echter onheil te voorkomen. SEC. kon de motor aanvankelijk niet op gang krijgen. Het bleef bij wat nut teloos gesputter en Zeist voer dlrekt een vaste koers. Onmiddellijk na het eerste fluitsignaal stroomde de Zeister spelers op de Soes- tenaren af en probeerde S.E.C. te over meesteren, maar S.E.C. kon dankzij Krijt, Ruttenberg, Hooijer en de be trouwbare Van Essen aan een treffer ontkomen. Wel kreeg het enkele schoten voor de boeg van Bouman, Ekeris en Verweij Na een kwartier had S.E.C. zijn ritme gevonden. Het paste zich goed aan bij het spel van Zeist. Duyst kreeg zelfs een goede kans, maar kon de bal niet onder controle krijgen, moest te haastig schie ten en de bal ging centimeters naast. Rechtsback Soesbergen, in. lenigte Dett- mer de baas, maar steeds te laat rea gerend, wist niets anders te doen dan Dettmer ten val te brengen. Dat leverde een serie vrije schoppen, maar geen doelpunt op. Zeist manoeuvreerde goed en men kreeg het gevoel dat er een tref fer zou kamen. De vele honderden toeschouwers moesten hierop echter tot vijf minuten voor rust wachten en zagen voordien enkele fraaie aanvallen onderbreken door buitenspel van De Bruin. In de 40-ste minuut was het echter zo ver. Dettmer gaf een hoge voorzet, doch de bal werd door linksback Stikker met beide handen weggeslagen. Aanvoerder Hooijer mocht een strafschop nemen en deed dit feilloos (1-0). Geen langdurige wachttijd daar er twee smeerhruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel. Eerste klas smeermiddelen. BDtKSTRAAT 105 - SOEST - TEL 3256 Na de hervatting hees Zeist direkt de stormvlag en S.E.C. werd in het nauw gebracht. Van Essen redde aanvankelijk een paar keer meesterlijk. Krijt - goed in vorm - gaf Olthof weinig gelegenheid en Hooijer was een rots in de branding. Toch werd de stand vrij onverwacht gelijk. Zeist mocht vanaf de zijlijn een vrije trap nemen en rechtshalf Blijleven be lastte zich ermee. Hij raakte de bal goed en haalde de veertig meter tot het doel gemakkelijk. Omdat daar eigenlijk nie mand op gerekend had, was er niemand ter plaatse om de bal uit het uiterste hoekje te houden (1-1). Daarna kwamen beide ploegen tot enige zinnige combinaties, met S.E.C. in het offensief. De gemoederen raakten nogal verhit, wat de scheidsrechter tot het no teren van enkele Zeist-namen in zijn opschrijfboekje noopte. Ondanks het S.E.C.-offensief bleef Zeist gevaarlijk. Ruttenberg c.s. moesten han delend optreden, maar dit ging hun goed af. Bovendien was er in laatste instan tie nog Van Essen, die fraaie reddingen verrichtte. S.E.C. begreep, dat, wilde het de kans op het kampioenschap behouden, een gelijk spel, hoe verdienstelijk op zichzelf ook, niet voldoende zou zijn. Tien minuten voor tijd ging men mas saal naar voren, maar voor dit het geval was gebeurden 'n paar dingen, waarvoor de scheidsrechter het spel moest onder breken. Vooral Zeist bezondigde zich aan te hard spel. Het offensief duurde voort en twee mi nuten voort tijd viel de beslissing. S.E.C. mocht weer een strafschop nemen. Uit een hoekschop belandde de bal voor het doel van Zwiers. De naar voren gekomen Hooijer had een enorm schot in zijn achterhoofd, maar werd op het beslis sende ogenblik onderuit gelopen. De scheidsrechter kon niets anders doen dan voor de tweede maal' naar de witte stip wijzen, hetgeen niet naar de zin was van enkele Zeist-spelers, die dreigend op de fluitist afkwamen. Na enig geharrewar werd de strafschop genomen. Hooijer belastte zich er zelf mee en hij faalde ook ditmaal niet. Het werd dus een 2-1 overwinning voor S.E.C., de tweede overwinning in dit sei zoen op Zeist. S.E.C. is door deze zege op de derde plaats blijven staan doordat de mede- kampioenskandidaat Hercules in de las tige uitwedstrijd tegen CJD.N. in Drie bergen geen fout maakte. Het won, zij het met het kleinste verschil, 0-1. Hercules is daardoor leider in de afde ling geworden. Zeist is tweede met een punt achterstand en S.E.C. staat derde met twee punten achterstand op Hercu les.

Soester Courant | 1965 | | pagina 9