Gaullistische opzet faalde. P.V.O. is dringend aan nieuwe leden toe HET OOG GERICHT OP ZWIJGEN Peron's sprookje is nog niet uit Autoportier geopend Niet goed geschakeld Jaarvergadering Winkeliersvereniging B.D.C.-voorhoede miste kansen Geen voorrang verleend Bridgewedstrijd Soester Zakenkring De Kerkebuurt voerde Het Dievennest op Bij wegrijden niet uitgekeken H.H. ADVERTEERDERS Vervroeging sluitingster- mijn opgave advertenties Opbrengst collecte Kettingbotsing op het Hoogt DINSDAG 30 MAART 1965 44e JAARGANG no. 25 SOESTER OURANT Abonn. p. kwart 2,40 - per post 2,75 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOEST BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Na de beide rondes van de Franse ge meenteraadsverkiezingen is duidelijk ge worden dat de voornaamste opzet der gaullisten niet is geslaagd: de Fransen te laten getuigen van tan afkeer voor de oude politieke partijen aan wie zo scherp de schuld geweten wordt waarom het in de vierde republiek zoveel minder goed ging dan nu in de vijfde. De socia listen hebben zioh niet laiten bedwingen hun goede naam te verliezen door onder druk van de omstandigheden samen te werken met de communisten - behalve in een reeks Parijse voorsteden waar dat toch al regel was. En bovendien: de stemmen van de centrumpartijen zijn niet naar de gaullistische U.N.R. gegaan. Er is niet alleen tevoren gemanipuleerd met de kieswet, maar de U.N R had bijna het monopolie van radio- en televisde- propaganda. De regering had er met klem op gewezen dat het voor de ge meenten zeer nuttig zou zijn te stemmen zoals minister Frey dat aanbeval, waarbij zachtkens gerammeld werd met de te verwachten kredieten. Maar ondanks dat alles is er geen aardverschuiving ge weest naar de U.N.R. Integendeel: het bleef doorgaans bij het oude En De Gaulle? Mag men dus wel spreken van een ne derlaag voor de U.N R., dan vergete men daarbij niet dat dit niet inhoudt dat De Gaulle zelf aan prestige verloren heeft. De Fransen hebben slechts duidelijk la ten blijken dat ze desnoods veel met de president op hebben, maar daarom nog niet met zijn makkers die de U.N.R. heb ben gevormd, een partij die beschouwd wenst te worden als een volksbeweging die meer is dan een partij. Trouwens ook de generaal zelf is uiter mate schriel met het betonen van zijn sympathie voor deze organisatie. Stellig maakt geen andere kandidaat - dat zal vermoedelijk Defferre wel worden, ge zien de uitslagen in Maweüle - veel kans tegen hem. Maar wellicht wel (en dat is het overwegen waard) legen de kroonprins, die wel uit de rijen der U.N R. zal komen al is zelfs dat niet volslagen zeker. Maar voor het zover is komen nog de parlementsverkiezingen aan de orde, waarvoor de gehouden stemmingen min of meer een generale repetitie zijn. En al is het altijd gevaar lijk in de Franse politiek te veel te voor spellen, de U.N.R. heeft tot dusver geen reden gekregen om daarvan wel de grote zege te verwachten. Sprookje Perón Hoe moeilijk een sprookje vergeten wordt, hebben de Argentijnse verkiezin gen aangetoond. PTesident HMa is er dan wel in geslaagd zijn eigen radicale volks partij te versterken in het parlement, waarvoor nu de helft der leden nieuw is gekozen, maar veel opvallender is dat de peronisten van zeventien naar tegen de vijftig zetels stegen. De herinnering aan de oude jaren toen Perón de arbei ders rijkelijk het delen in het verkwisten van Argentinaë's naoorlogjse rijkdom, leeft dus kennelijk nog sterk. Overigens is het gevaar aanzienlijk min der groot dat opnieuw het leger moet verhoeden dat het peronisme wederom geïnstalleerd wordt. In de eerste plaats is de beweging onderling verdeeld. En in de tweede plaats heeft het nogal be lachelijke avontuur van Perón zelf (die uit zijn Spaanse ballingschap over kwam vliegen, maar per kerende post terug gestuurd werd) deze zomer zijn aanzien toch wel geschaad. En o<ver het antwoord op de vraag wie de tweede Perón zou moeten worden, bestaat bepaald geen eensgezindheid. Niettemin is er geen reden om Iïlia's verdere ambtstermijn met optimisme te bezien. Zijn raddoalen staan welis waar stérker in het parlement, maar hebben er toch ook een geduchte tegen stander bij gekregen in de vonm van de peronistisohe oppositie. En nog steeds büjft het leger argwanend toezien, steeds gereed in te grijpen. Chili's voorbeeld Zo lang Perón weg is, heeft geen regering lang krachtdadig naar het economisoh herstel van het land gestreefd: kon dit wellicht ook niet. Dat er nu wèl wat zal gebeuren is ook nu niet te verwachten. Tenzij wellicht het voorbeeld van buur land Chili aanstekelijk werkt. President Frei daar heeft nu een sterke parle mentaire basis gekregen - tegen veler verwachting in - om zijn zeer radicaal sociaal en economisch program nog snel ler uit te voeren: inderdaad een revo lutie, maar dan een op een democrati sche grondslag. Slaagt Frei dan ziet men voor het eerst sinds lange tijd een Zuidamerikaans land met ijver zijn achterstand wegwerken. In Argentinië daarentegen is er slechts stilstand en dat betekent in een snel levende wereld alleen maar achteruit gang. D. H. uit Baarn reed per rijwiel op de F. C. Kuyperstraat in de richting Stad- houderslan. Toen hij de geparkeerde auto van M. S uit Baarn passeerde, opende S. plotseling het linker portier. H. reed er tegen aan en viel, na een botsing tegen het portier, op straat. Hij liep een grote hoofdwond op en werd overgebracht naar het Baarnse zieken huis. J. 'de v. alhier stond met zijn auto ge parkeerd op de Zwaluwenweg. Bij het wegrijden, ging zijn auto achteruit in- plaiats van vooruit en raakte de auto van J. v. S. uit Soe9t. Schade aan beide wagens was het gevolg. Donderdagavond, te 8 uur, houdt de Wmkeiiersver. „Soest" de jaarvergadering in hotel ,,De Gouden Ploeg". Naast de meer algemene punten heeft een be stuursverkiezing plaaits. De heren M. J. Jansen en A. H. F. Smit, die aftredend zijn, stellen zich niet herkiesbaar. De heer A. C. Middelman wordt door het -bestuur cancüdaat gesteld. Het bestuur stelt tevens voor het aantal bestuursleden terug te brengen tot 5. De muziekvereniging P.V.O. heeft een moeilijke tijd doorgemaakt, maar het schijnt thans weer de goede kant op te gaan met de harmonie. De uitvoering in het tot de laatste plaats bezette St. Jo- sephgebouw van zaterdagavond was zeer geslaagd. Het ruim zestig-j arige korps kan dan ook met voldoening op deze avond terugzieen. De voorzitter van P.V.O. tevens de tij delijke dirigent, de heer J. Paerel, zei in zijn welkomstwoord, dat P.V.O. het vooral moet hebben van de donateurs, die een zo belangrijke rol spelen in het verenigingsleven. Het is dus van belang, dat er zoveel mogelijk donateurs gewon nen worden, maar ook belangrijk is het, dat het korps met jonge krachten wordt uitgebreid. De gemiddelde leeftijd van de muzikanten ligt nogal hoog en het is wenselijk, dat bij eventueel vertrek de jeugd de opengevallen plaatsen kan be zetten. De heer Paerel spoorde de jeugd aan lid te worden van P.V.O. Hij zei, dat de leerlingen in opleiding komen bij vak- musioi en dat het lesgeld slechts drie kwartjes bedraagt „Alleen met een nog groter aantal leerlingen kunnen wij in Soest een groot en goed muziekkorps formeren. P.V.O. staat altijd voor de gemeenschap klaar, laat de gemeenschap nu haar dankbaarheid eens tonen. Hebt u een zoon of dochter met belangstelling voor muziek? Als uw kind zich met ons in verban ding stelt, zullen we het met raad en daad bijstaan", zo besloot de heer Paerel. Hij presenteerde daarna het korps, dat inzette met de Jubelklaoge mars van Ernst Uebel-Molenaar. Een uitstekende vertolking kregen de lm weissen Rösll Selectie, Atilla Caprice sur L'Opera de Verdi van P F. de Kort en Weense Pa rels met melodieën van Joh. Straus en Franz von Suppé Over de slotmars Our Director toonden de aanwezigen zich dermate enthousiast, dat de mars her haald moest worden. Duidelijk is tijdens deze uitvoering ge bleken, dat P.V.O. wat muzikale presta ties betreft vooruit gaat, waarbij de jon ge krachten een grote aanwinst beteke nen. Na het laatste nummer van de harmonie gaven de aanwezigen de mu zikanten en dirigent Paerel een ovatie. Het laatste nummer van het muzikale gedeelte voor de pauze werd uitgevoerd door het tamboerkorps van P.V.O. onder BD.C. heeft het in Utrecht tegen Kam pong niet tot een overwinning kunnen brengen. De Soesters hadden bovendien de pech, dat twee spelers moesten uit vallen. Eerst raakte Van de Hengel ge wond, later moest Smink worden ver vangen door Kok en tenslotte werd rechtsbuiten Van der Lugt met een bles sure van 't veld gedragen. Het was niet temin een sportieve wedstrijd met Kam pong als technisch betere ploeg. B.D.C. overrompelde in het begin de Kampong-ploeg. De ene aanval volgde op de andere en waren er bij de vele schoten niet zoveel afzwaaiers geweest, dan zou B.D.C. beslist niet met 2-1 heb ben verloren. Omdat de voorhoede er voor het Kampong-doel weinig van te recht bracht, bleven doelpunten uit. Ove rigens konden ook de gastheren geen moment gevaarlijk worden, zodat de B.D.C.-achterhoede het best kon klaren. De Soesters volgden de taktiek van de buitenspelval, die men veie malen met suc ces hanteerde, maar anderzijds enkele opwindende momenten veroorzaakte. Na een half uur had de thuisclub suc ces, toen uit een hoekschop de midvoor het eerste doelpunt liet aantekenen (1-0). In de 34e minuut maakte een Kampong verdediger hands in het strafschopgebied, toen B.D.C. gevaarlijk voor het doel kwam. Tonny v. d. Hengel mocht een strafschop nemen en deed dat feilloos. (1-1). Na de hervatting liep het niet meer zo best in de B D C.-ploeg. Nadat drie spe lers waren uitgeschakeld door blessures hebben de Soesters zich nog wel lange tijd staande weten te houden, maar zij konden tenslotte de druk niet weerstaan. Uit een hoekschop ontstond een scrim- mage voor het B.D.C.-doel, waaruit de bal keihard lang Kok werd geschoten. (2-1). leiding van de heer J. Vlijm. Ook dit korps oogstte veel bijval. Na de pauze werd door leden van de toneelvereniging Ons Genoegen het blij spel „Een baby van duizend weken" op gevoerd. Men heeft dat reeds eerder op gevoerd. zodat een herhaling van de in houd van het stuk overbodig is. In ieder geval hebben de leden van de toneelvereniging ook ditmaal weer hun beste beentje voorgezet met de opvoering van dit stuk, dat de aanwezigen her haalde malen in lachen deed uitbarsten. Het stuk was onder leiding van de re gisseur, de heer M. J. ter Hoeven, uitste kend ingestudeerd. De medespelenden hadden dan ook eer van hun werk. De heer Paerel bedankte tenslotte de tonelisten voor hun spontane medewer king. Hij bood de dames bloemen aan en de heren een rokertje. Een langdurig applaus bewees, dat de zaal zeer had ge noten. Na afloop van de toneeluitvoering volgde een gezellig hal met muziek van The Blue Boys. G. W. B. uit Soest reed met een auto over de Merelweg en wilde de Nachte- gaalweg oversteken. Op de Nachtegaal- weg naderde de bestelauto van. T. S. uit Soest en S. verleend*? geen voorrang aan B., waarna een flinke botsing ontstond. De auto van B. werd aan de linkervoor- zijde zwaar beschadigd en ontzet. De bestelauto van S. kwam na de botsing in het plantsoen terecht, dat enigszins ver nield werd. Tegen S. werd procesverbaal opgemaakt. De Soester Zakenkring-Evenementen- Cominissie hield vrijdag voor haar leden een bridgewedstrijd m hotel v. d. Brink. De avond had een zeer geanimeerd ver loop. De uitslag was: A-lijn: 1. de heer en mevr. Mooy (Dal- co), 2 de heer en mevr. Allang. B-lijn: 1. mevrouw Groenendijk (Ned. Middenst. Bank) en mevrouw Schle- baum iHollandia Tricotagefabr.), 2. de 'heren Falch en Blok (E/C-Soester Za kenkring). Vrijdagavond hebben talrijke leden van de buurtvereniging De Kerkebuurt de voorstelling bijgewoond van de toneel vereniging, die in de zaal van hotel De Gouden Ploeg werd gehouden. Zaterdag avond werd de opvoering herhaald, toen voor andere belangstellenden, die na afloop tevens een dansje konden maken. Voorzitter H. v. d. Pol verwelkomde vrijdag de aanwezigen, die hij op het hart drukte vooral goed op de porte monnee te letten, want de titel van het door Hans Nesna geschreven stuk, Het Dievennest, zegt genoeg. Hij wenste allen vervolgens een plezierige avond. De zuster Rosalinde en Badbara Edel- hart, goed vertolkt door mevrouw Paula Rouwendaal-Hovius en mej. Julia Roe- lofsen, waren niet zo eerlijk als zij er wel uitzagen. Zij hadden meer dan ge noeg geld, maar beschouwden het als een hobby alles wat los en vast zat te stelen. Zelfs het eigen personeel werd bestolen: tuinknecht Bob (Kick v. d. Hoef) en de verloofde van Barbara, de juwelier Her man Terlaan (Gerard van Klaren) De juwelier werd voor een ton opgelicht door diefstal van een kostbaar collier De hobby van beide „dames" werd ont dekt, toen een nichtje Ans Edelhart (mevrouw Becker-v. d. Hoef) zonder aankondiging eens op bezoek kwam. Zij leefde in de veronderstelling, dat haar tantes allang waren opgehouden met stelen, maar (het tegendeel bleek waar te zijn. Een buurmeisje, Sientje (Marja Fugers), had het ook in de gaten en lichtte de juwelier Terlaan im Hij wilde aanvankelijk niet geloven, dat beide da mes het colher hadden ontvreemd, maar veranderde van gedachten, toen Ans met dat verhaal kwam. Hij beloofde de verloving met Barbara Edelhart te verbreken. Hij vertelde Ans en Stientje, dat hij de verdwijning van het collier niet zo erg vond, want het was maar een imitatie, die nog geen twintig gulden waard was. Het echte collier was veilig opgeborgen in een safe. De beide dievegges hadden geluk, dat de politie erbuiten gehouden werd, maar zij werden zodanig op de proef ge steld. dat zij door de mand vielen. Met veel berouw en tranen bekenden zij de diefstallen, Natuurlijk kwam alles op z'n pootjes te recht. Barbara kreeg haar juwelier, Ans ging trouwen met Frits Vermeer (Kees Hühorsti die een groot aandeel had in de ontmaskering van de daders. Bob trouwde met het dienstmeisje Nan- ny (Anneke van de Brink) en Rosalinde bleef alleen aohter, blij een streep te hebben gezet onder haar oneerlijke hob by. Voorzitter Van de Pol bedankte de medewerkers na afloop voor het gebo- dene en regisseur J. van de Broek voor de leiding. De dames kregen tenslotte bloemen, de heren een rokertje. A. H uit Soest had zijn auto geparkeerd aan de Thorbeckestraat. Bij het wegrij den lette hij niet op waardoor zijn auto in botsing kwam inet een hem achterop komende auto van F. v. M. uit Soest. Beide wagens liepen schade op. Het is zo langzamerhand een maand ge leden, dat het kabinet viel. Dat was zo'n beetje het enige concrete nieuws, wat men er in Den Haag over vertelde. Ver der was het stil. Men bedekte de stuk ken met de sluier van geheimzinmgheid. Eerst mocht drs. SChmelzer die sluier op tillen om te proberen de brokken te lij men. Dat lukte niet: nu is de heer Cals bezig aan een probleem, dat dat van zijn Mammoetwet dicht benadert Voor ieder ander bleef de sluier hangen. Het is een wonderlijk idee, dat het on derwerp, dat in Nederland het gesprek van de dag is, wordt behandeld in diep geheim. De fractieleiders zeggen geen andere dingen dan die we al wisten of waar we op een of andere manier toch achter gekomen zouden zijn, terwijl de heren, die met de oplossing van de cri sis zijn belast, helemaal niets zeggen. Waarom gaat het allemaal zo geheim zinnig? Officieel weet nog steeds geen enkele buitenstaander waarom het ka binet in elkaar viel en officieel weet nog niemand dan enkele insiders wat de heer Schmelzer van het probleem denkt, na dat hij zich zo intensief met de oplos sing ervan heeft beziggehouden. Het is zonder meer duidelijk, dat het pu bliek ook graag wil weten waar het aan toe is. De belangstelling voor alles wat velen aangaat en waarover niets wordt gezegd, wordt door het zwijgen van de gezaghebbende heren steeds groter. Bovendien is het zwijgen van Den Haag „voer" voor dat gedeelte van het volk dat zich slechts met de politiek bemoeit als het ter stembus moet. Zij, die vinden dat politici niets anders doen dan alleen maar het geld van de staat opmaken, krijgen door de gslotenheid van Den Haag volop de gelegenheid het onder mijnende werk voort te zetten. Het Nederlandse volk is volwassen ge noeg om te kunnen weten wat er aan de band is. Er is dan ook geen enkele aan leiding om tijdens deze kabinetsforma tie alle aktiviteiten van Den Haag en de vorderingen die er gemaakt worden te verzwi j gen. In ieder geval zien velen met ons niet in, waarom de met de oplossing belaste politici er het zwijgen toe doen alsof wij, die hen naar Den Haag hebben afge vaardigd, er niets mee te maken hebben. Openbaarheid is nog steeds een van de grootste deugden van het democratische bestel. Wie van de senatoren zal dat nu eens proberen te bereiken? KANTMAN In verband met een wijziging m het produktieproces van de „Soes ter Courant" delen wij onze ad verteerders mede, dat de adver tenties voor ons dinsdagnummer uiterlijk maandagmorgen 11 uur in ons bezit moeten zijn, terwijl de advertenties voor het vrijdag- nummer uiterlijk tot woensdag n.m. 5 uur kunnen worden opge geven. Deze wijziging in de slui- tinigstermijn voor opgave van ad vertenties gaat reeds volgende week in. De vaste adverteerders moeten er rekening mee houden dat zij door onze medewerker een dag eerder zullen worden bezocht. Hieraan gaat tevens gepaard een wijziging in formaat en pagina- indeling. Een advertentiepagina zal vanaf 1 april geen acht maar negen kolommen bevatten, terwijl de tekstpagina's zullen worden uitgebreid van vijf tot zes. In verband met de nieuwe tech nische uitvoering van ons blad is het ons met ingang van het vrij dagnummer van 2 april niet meer mogelijk om in ons blad folders, reclamekranten enz. bij te sluiten. Gaarne roepen wij uw medewer king in bij het tijdig gereedmaken van uw advertentieteksten enz. Helaas kan door ons van de bov enomschreven siuitóngstermi j - nen niet worden afgeweken. Je hebt mensen, die .van planten houden en je hebt planten liefhebbers. Dit is mevrouw Mary Kendall, die eens een prachtige rubberplant (Ficus) van haar echtgenoot ten geschenke kreeg. Jaren geleden was dat. Intussen groeide de plant, maar niet het huis van de familie Kendall. Goede raad was duur, want mevr. Kendall kon het niet over haar hart verkrijgen de plant te snoeien. Dan maar een stukje uit het plafond, stelde meneer voor en pakte zaag en hamer. En ziehier het resultaat. Op de" zol der vindt U de rest van deze rubberplant. De in onze gemeente gehouden collecte voor het rheumafonds heeft de mooie som van 5073,66 opgebracht. Door het mooie weer was het zondag middag zeer druk op het Soester Hoogt. Door plotseling remmen ontstond er een kettingbotsing, waarbij drie auto's wa ren betrokken. Alle drie auto's werden licht beschadigd.

Soester Courant | 1965 | | pagina 1