lUasseceüê K/assëEëïïê Dubbele kinderbijslag werpt vele problemen op Dreigende inflatie in Egypte TWEEDE BLAD Een „riks" voor een onderschrift Krabbels van Knelis Leeftijdsgrens van 27 jaar is veel te hoog biedt U een uitkomst voor uw was- en droogproblemen De achtergrond van het „staatsiebezoek" van Walter Ulbricht. w aa SC BATENBURG's Erkende Auto- enScooterrijsehool G. v. d. Pol-S.O.V.P.S. 1-2 B.D.C.-handbalheren waren op schot Drie S.E.C.-doelpunten Werden afgekeurd Bij is altijd een assistente aanwezig die U met raad en daad terzijde staat. Eiermarkt Benoeming in diverse commissies De Sportstichting maakte rondgang Sedert 1 januari 1963 bevat de kdndeibij- slagwetgeving een bepaling omtrent de toekenning van Zig. dubbele kinderbij slag voor studerende kinderen in een be paalde leeftijdsgroep. Het betreft bier kinderen, die zestien jaar of ouder, maar jonger dan zevenentwintig zijn, wier be schikbare tijd grotendeels in beslag wordt genomen door het volgen van onderwijs of van een beroepsopleiding en die in belangrijke mate door de verzekerde worden onderhouden. Betekent de mogelijkheid van dubbeltel ling voor een studerend 'kind voor vee] ouders een plezierig overheidsdouceurtje niettemin kan men zich afvragen of deze regeling wel zo billijk is en bet niet in de eerste plaats de groepen met hogere inkomens zijn, die (hiervan profiteren. Dubbeltelling noodt tot onjuiste opgave Nu in de kinderbijslagwetgeving ook de mogelijkheid van dubbele kinderbijslag zijn intrede heeft gedaan, proberen van zelfsprekend de meeste ouders deze bij slag in de wacht te slepen door aan te tonen (dit althans te trachten) dat zij het betrokken kind grotendeels onderhou den. Aan deze laatste voorwaarde moet immers worden voldaan, wil men voor de dubbeltelling in aanmerking komen. Voor de uitvoeringsorganen is dit niet altijd gemakkélijk vast te stellen. Betreft het een geval van een gymnasiast van 17 jaar, die gewoon bij zijn ouders thuis is, dan. is het duidelijk, dat zo'n knaap zelf geen bron van inkomsten heeft. Maar ge steld dat een kind wel eigen inkomsten heeft (studiebeurs, renteloos voorschot of bijverdiensten), dan wordt het na tuurlijk dubieus of de dubbeltelling aan de orde komt. Nu hanteert het ministerie van ok. en w. wel bepaalde richtlijnen ten aanzien van de hoogte van de toe te kennen beurzen en voorschotten op grondslag van een door de ouders zelf te verstrekken opga ve van inkomsten en uitgaven, maar in de praktijk 'blijkt dikwijls dat deze vaak meer een hogere kosten plegen op te ge ven dan op grond van de omstandighe den kan worden aangenomen Geen normen? De moeilijkheid voor de uitvoeringsor ganen ligt in de eerste plaats hierin, dat er in feite geen normen bestaan om uit te maken of een kind aan noodzakelijk levensonderhoud werkelijk datgene kost, wat de aanvrager opgeeft. Hoewel de 'betrokken instanties in het algemeen een soepele beoordeling plegen toe te passen, vertonen de kostenspecificaities van sommige ouders dusdanige man kementen", dat er via de buitendienst dikwijls nog tijdrovende onderzoeken moeten plaatsvinden. De wetgever heeft op het punt van de dubbele kinderbijslag dus wel grote pro blemen opgeroepen. En dit' heeft de vraag doen opwerpen, of de mogelijkheid van dubbeltelling niet even snel uit onze wetgeving moet worden verwijderd als waanmee ze een paar jaar géleden werd binnengehaald Ons inziens zou bovendien de leeftijds grens voor kinderbijslag, die nu op ze venentwintig jaar is gesteld, in elk geval moeten worden verlaaigd tot éénentwin tig jaar. Bezwaar Maar - zo zullen velen opwerpen - dat zal dan toch een geweldige strop zijn voor die ouders die wérkelijk grotendeels in het onderhoud van hun schoolgaande Ik kom even rapport „uitbrengen" De inzender van dit onderschrift de heer M. J. M. Smit, Heuvel- weg 39, Soest, ontvangt een dezer dagen de waardebon. kinderen (ook boven 'de 21) voorzien en che dit extraatje in de kosten van onder houd van hun studerende pupillen best kunnen gebruiken, ja het misschien zelfs hard nodig hebben. Tegen dit bezwaar is echter aan te voe ren, dat degenen die het wérkelijk nodig hebben, tooh wel een tegemoetkoming kan worden verstrekt, die dan beter uit amd'ere posten kan komen, zoals verla ging van studiekosten, verhoging van studietoelage, extra faciliteiten bij de belasting aftrek e.d. De huidige kinderbijslagwetgevmg, die kinderbijslag geeft tot aan de 27-jarige leeftijd, lijkt ons in wezen vooral be stemd voor degenen, die financieel reeds in staat zijn om kinderen zeer lang te laten studeren en dus toch al enorm be- voorbeeld zijn tegenover degenen, die hun kroost na de middelbare school aan het werk sturen om de kost te verdienen. Slechts vóórdelen Volgens recente gegevens zou slechts 8 procent van d'e studenten komen uit een lager (milieu. Het hogere milieu levert nog altijd pl.m. 48 procent vam de stu denten. Ouders uit dit milieu, die kunnen aanto nen dat zij in belangrijke mate bijdra gen in het onderhoud van hun kinderen, komen eveneens in aanmerking voor (dubbele) kinderbijslag. Maar is dit nou werkelijk wel zo nodig? Wij dachten be slist van niet. Zeker met als men be denkt, dat studenten boven de 21 jaar niet meer geheel door de ouders behoe ven te worden onderhouden. Waarom moeten vrijwel alleen studenten, wier ouders weinig vermogen hebben, als werkstudenten werkèn? Laat de anderen ook eens de handen uit de mouwen ste ken, voor zover de studie dit toelaat, daar worden ze flink van en zij kunnen dan zoveel bijverdienen dat zij zelf voor een deel in hun onderhoud kunnen voorzien. Dat dit pedagogisch én economisch ge zien voordelen heeft, behoeft geen nadere toelichting. Maar bovendien zullen hun. ouders dan hélemaal de kinderbijslag (laat staan de dubbele) niet meer nodig hebben en dat spaart de staat een hoop geld uit. Zowel aan overbodige uitkerin gen als aan de administratieve en con trolerende rompslomp. De Oostduitse „zetbaas" van Rusland en staatshoofd van de „Duitse democratische republiek" (D.D.R.), Walter Ulbricht, is weer thuis, teruggekeerd van zijn be zoek aan Egypte. De fanfares zijn verklonken, de vlaggen gestreken en de kanonnen, die de 21 saluutschoten hebben gelost, toen Ul bricht in Cairo voet aan wal zette, staan thans weer in het tuighuis. Walter heeft drukke en vermoeiende da gen achter de rug, doch om één ding en wel om zijn persoonlijke veiligheid, behoefden hij en zijn echtgenote geen zorg te heben, daar het echtpaar wel bewaard en goed beschut werd door le den van de Egyptische geheime veilig heidsdienst. bestaande uit Duitsers die nog niet zo lang geleden deel uit maakten van Hitiers Gestapo, Sicher- heitspolizei und Sicherheidsdienst. Doch wee degene dit daar kwaad van denkt. Aan de rand van een afgrond. Het bezoek van de Oostduitse staatschef aan Egypte had plaats op uitnodiging C/3 Gedlpl. A.B .VN -Instructeur PARKLAAN 33 - BOEST TELEFOON 3982 (0 2955) D wordt gehaald en gebracht van president Nasser persoonlijk en be tekende meer dan een vriendschappelijke geste alleen. De zaak is namelijk dat Egypte, ten ge volge van Nassers binnen- en buitenland se politiek, thans aan de rand van een inflatie staat en zeer dringend hulp be hoeft. De heer Nasser meent deze van oost-Duitsland te kunnen verkrijgen, vandaar zijn uitnodiging aan Ulbricht. Voornamelijk in de kringen van handel en industrie, heersen hier onbehagen, on rust en ontevredenheid over de misluk king van de politiek der regering, een politiek van nationalisatie. Van 1961 af werd door Nasser een poli tiek gevoerd met het oogmerk, de eco nomie van het land in de richting van de zogenaamde staatssocialisatie te drij ven. Tengevolge van het ondoordachte tem po konden de, nadelen niet uitblijven, deze bestonden in het achterwege blijven van maatregelen nodig voor het even wicht van. de economie Ook schortte er nog teveel aan het niet voor zijn taak berekende ambtenarenapparaat, zo dat de „structuurfouten" van het nieuwe beleid duidelijk waarneembaar werden. Om aan de fouten een einde te maken, kondigde de president in persoon een aantal noodmaatregelen af, welke in de allereerste plaats ten doel hadden om de levensmiddelenvoorziening, de handel in gebruiksvoorwerpen en het ernstige tekort aan deviezen uit de impasse te helpen. Onbereikbaar. Het dagelijks leven in Egypte is harder, is duurder geworden en dit is hier vooral in de steden voelbaar, want de nood zakelijke loonsverhogingen zijn tot op heden uitgebleven en de organisatie van de voedselvoorziening is grotendeels in de war gelopen. De ene dag is er geen rijst en geen melk, de andere dag geen vlees of suiker te koop. De levensmiddelenwinkels zijn soms dagen achtereen gesloten en op da gen dat deze winkels geopend zijn, staan de kopers, rijen dik en morrend op hun beurt te wachten. Opmerkelijk is ook, dat veel buitenlan ders het land gaan verlaten. Dit alles is te wijten aan het optreden van het regime dat de particuliere importeur, de grossier en vele handelaars heeft uitge schakeld en nu met hulp van ambtelijke instanties, de invoer en de binnenlandse verkoop zelf wil organiseren. Daar Egypte zeer veel van datgene wat voor binnenlands gebruik nodig is, uit 't buitenland moet betrekken, 'hebben de staatsorganen sleutelposities gekregen en controleren zij de gehele binnenlandse economie. Deze gang van zaken heeft 'n ernstig tekort aan deviezen opgeleverd, zonder welke geen staat kan bestaan. Hetzelfde is ook het geval met de in dustrie. Dit heeft ten gevolge, dat de grote op slagplaatsen, silo's en schepen in de ha vens van Port Saïd en Alexandrië tot bestens toe gevuld zijn met eet- en drinkwaren, met machines en onderde len die niet kunnen worden afgeleverd of gelost, daar de betaling achterwege bleef of de douaneformaliteiten niet werden vervuld. Alleen al in Port Saïd ligt voor meer dan 300 miljoen gulden aan goederen op geslagen, welke tot op heden niet kon den" worden vrij gegeven, daar Egypte niet aan tevoren overeen gekomen ver plichtingen voldeed. En zelfs al zouden deze goederen worden vrij gegeven voor de binnenlandse consumptie, dan kon nog niet op vervoer worden gerekend, daar voldoende transportmiddelen ontbreken Zwarte handel bloeit. President Nasser heeft thans onder meer een aantal veiligheidsmaatregelen ge troffen voor de bewaking en beveiliging van de opslagplaatsen en schepen. De havens mogen slechts op vertoon van een geldig indentiteitsbewijs worden be treden. De zwarte handel bloeit als nim mer tevoren, terwijl de koopkracht van het Egyptische pond daalt doordat er 'n teveel aan geld in omloop is (en nog steeds wordt gebracht) mede ten gevol ge van de zeer geforceerde industriali satie. In Egypte bleef de levensstandaard be neden het gemiddelde. Dit wekt onrust en ontevredenheid onder de bevolking. Daarnaast verlangt men naar meer - po litieke - vrijheid. Nasser zit in moeilijkheden, het Egyp tische volk ondergaat hiervan de gevol gen en het wantrouwen tegen het regi me wint zienderogen veld. Bij Amerika en overige westelijke landen kreeg Nas ser geen gehoor, daarom hoopte hij op steun van Walter Ulbricht en andere communistische landen. West-Duitsland heeft de kredietverlening stopgezet Het ziet er voor Egypte niet rooskleurig uit. Zaterdagmiddag 'heeft het elfbal van G v. d. Pol een wedstrijd gespeeld tegen S.O.V.P.S. De twee elftallen waren goed op dreef en er kwamen leuke combina ties van beide kanten. Het beslissende schot bleef in de eerste helft achterwege. Na rust wist de P.T.T. de overhand te krijgen en na 20 minuten kon de ver opgedrongen linksback A. Staal uit een vrije positie scoren 0-1. Nog geen 10 minuten later kon H. Senigers de achter hoede van v. d. Pol weer opentrekken en hard inschieten. De keeper was al gepaseerd maar spil K. v. Klooster wist al vallende de bal voor de doellijn te stoppen maar niet op de goede wijze, hetgeen S.O.V.P.S. een penalty opleverde, welke door B. Koelewijn beheerst werd genomen 0-2. De mannen van v. d. Pol wisten niet van wijken en 10 minuten voor het eindsig naal werd keeper Middelman gepasseerd in een zeer verwarde situatie, 1-2. Met deze staind 'kwam het laatste sig naal van scheidsrechter Steen'delaar. Een leuke wedstrijd met goed spel van beide kanten. Het eerste herenteam van de handbal vereniging B.D.C. heeft een produktieve voorhoede. Dat 'bewijzen niet alleen de doelcijfers van de tot nu toe gespeelde wedstrijden (94 treffers in zeven ont moetingen) maar ook de cijfers van zon dag. Toen speelden de heren de achtste wedstrijd tegen Arma 2, die zij met liefst 17-2 wonnen. De doelpunten werden ge scoord door Surstedt, Van Kesteren en H. Demmers. -Doelman Smeeing verdedigde zijn doel voortreffelijk. Overigens waren niet alleen voor de heren 1 hoge cijfers weggelegd, ook het tweede herenteam bereikte een flinke score: 14-9 tegen Fidelitas 2 in de thuis wedstrijd. P. Valk, G. Demmers, A. Sern- per en P. Tool scoorden de doelpunten in deze aantrekkelijke wedstrijd. Het eerste damesteam deed het niet zo best als de heren en verloor. Met 6-2 ging het 'ten onder tegen B.H.C. in een wedstrijd, die niet bepaald hoogstaand was. Het ging er rommelig toe. N. Das- selaar en Lida Schimmel zorgden voor de twee Soester treffers. Scheidsrechter Hazeleger uit Amersfoort beeft zondag bij Vriendensohaar-S.E.C. in Culemlborg weinig geluk 'gehad met het toepassen van de voordeelregel. Liefst driemaal onthield de arbiter S.E.C. een kristalzuiver doelpunt, doordat hij nieit liet doorspelen, maar affloot voor een vrije trap. De Soesters wonnen desondanks met 2-3. Verdiend, gezien heit aantal kan sen. Back Hooij er kon zich zelfs permit teren een strafschop niet te benutten, nadat hij vorige week, in de thuiswed strijd tegen Zeist, juist twee straf schoppen had benut op 'kritieke momen ten. Ook in deze wedstrijd is het weer hard toegegaan. Vooral de Vriendenschaar- defensie ging zioh aan ruw spel te bui ten. Scheidsrechter Hazeleger had het soms erg moeilijk, maar kon beide ploe gen in bedwang houden. In de rust liep hij een klap op van een toeschouwer en ook na afloop van de wedstrijd kwam hij in toet nauw. Enkele Vriendenschaar- spelers en publiek gingen op de vuist met S.E.C.-spelers en de arbiter, maar de rust was snel weergekeerd. In de vijfde minuut knalde linksbuiten J. Kuik tegen de lat. Het was uitstel van executie, want drie minuten later was het toch raak. Rechtsbinnen Beus schoot ln, doelman Van Essen stompte de bal weg, maar juist voor de voeten van de aanstormende linksbuiten Dettmer. Hij werd echter door doelman Middelkoop juist buiten het strafschopgebied van de bal gezet. De vrije trap leverde een hoek schop op, die echter geen gevaar kon stichten. Na twintig minuten scoorde Duyst de gelijkmaker, nadat hij door doelman Middelkoop in 't strafschopgebied onder uit was gehaald. De scheidsrechter ken de het doelpunt niet toe, maar gaf een strafschop. Hooyer miste. Even later scoorde Hanasbed, maar ook deze tref fer werd afgekeurd, omdat de arbiter had gefloten voor een overtreding tegen Hanasber De vrije schop leverde niets op. Eindelijk, na 25 minuten, kwam dan toch de verdiende gelijkmaker. Dettmer schoot op doel. Middelkoop kreeg de bal niet klemvast en Duyst was er als de lappen bij om de bal het doel in te werken, 1-1. Kort daarna scoorde rechtsbuiten Sleeu- wenhoek een buitenspeldoelpuntt dat werd gevolgd door een geldige S.E.C.- treffer. Een vloeiende combinatie tussen Duyst en De Bruin werd door laatstge noemde doeltreffend afgerond (1-2). De Bruin werd nog een keer gehaakt, maar ook deze vrije trap werd niet be nut. Hooyer moest voor rust eenmaal redding brengen, toen de defensie bijna was gepasseerd. In de 40e minuut werd de S.E.C.-voorsprong vergroot. Uit een ingooi kreeg Van Breukelen de bal. Hij plaatste naar Duyst, die raak schoot, 1-3. Intusen was het duidelijk geworden, dat Vriendenschaar zijn niet zo beste positie op de ranglijst wilde verbeteren door desnoods ruw spel. Herhaalde malen werd een aanval van S.E.C. onderbroken doordat een verdediger een groen-witte voorhoedespeler onderuit haalde, mees tal net buiten het strafschop gebied. In de tweede helft kwamen de gastheren na ongeveer tien minuten op 2-3, toen de ver mee naar voren gekomen links half Kessel een schot loste, dat doel trof. De Bruin miste in de 17e minuut een reële scoringskans, waarna Van Essen aan de andere kant de handen uit de mouwen moest steken oim de gelijkmaker te voorkomen. De strijd ging lange tijd gelijk op, zon der dat zich gevaarlijke momenten voor de doelen voordeden. Pas tegen het einde werd het weer interessant, toen Vriendenschaar een offensief inzette. In de 42e minuut kreeg het een vrije trap te netnen, die door Van Breukelen werd weggewerkt. Een minuut later scoorde S.E.C. dank zij linksbuiten Dettmer, die de bal van De Bruin had gekregen, maar weer kende arbiter Hazeleger het doel punt niet toe: hij had al gefloten voor de overtreding tegen De Bruin. De vrije trap werd door de Vriendenschaar-defen sie weggewerkt. Een minuut voor tijd moest spil Rutten- berg de bal nog van de doellijn wegtrap pen om de gelijkmaker te voorkomen Hij bracht redding door de bal corner te trappen. Toen de hoekschop genomen was, klonk het eindsignaal. Daarna speelden zich nog enkele nare taferelen af, die niet op een voetbalveld thuisho ren. De positie van S.E.C. is door deze zege weinig veranderd. Door het gelijke spel van Zeist staat S.E.C. momenteel met deze club op de gedeelde tweede plaats. Hercules won gisteren weer en staat nog steeds bovenaan met twee punten voor sprong op S.E.C. en Zeist. VAN DE SOESTER COURANT VAN DIN9DAG 30 MAART 1965 As je 't minig vraogt dan mok zeige dak niks teuige Kneliao •heb, maor dak ter vaok nde ken begriepe. Das heul mie arg mit dat bietje herses van ming, maor ikke wil ok wel us geliek heb- be, en Kneliao weet ok laang nie alles. Laote we noeng maor eerlijk weze. Veurige week kon ikke ming wief ok heul nie vollege. Iikke was naor het gemeentehuus eweest, waor de raodsvergaoj erimg éhouwe wier. Jonger, jonges, zuk vergaojere. Wullie zeige wel us, dat de raod nie veul doet, maor dan mot je ok maor es komme kieke. Een keer in de maond is ter ver- gaojering. Gart en Piet en Klaos gaon vollegende keer ok mit. Der was een veurstel van B. en W. om een openbaore kleuterschool een naom te geeve, net Zoas atigdere schoole. De blokkedoos was die naom en of de raod dat een goeie naom vongd. En of de raod het ok goed vonigd, dat dat tweeduuzend gulde zou gaon koste. Noeng, die naom vongde ze goed en de pries ok, waant der wier heul nie over epraot. Ikke denk, Knelas j ie mot ok nooddg een naom op d'e boerderie hebbe. Kooplust of zo of allenig maor Knelis. Ikke na afloop van de vergaojering geilek naor huus en ikke zei teuge Kneliao ikke laot me naom op het huus zette. Das meraokeds, zeit ze, waant ze ziet die dinge ruum. Ikke de vollegende dag naor de zolder, daor staot ene kist mit knaoke. Dat hoef geen mins te weete, angders loope ze vandaog of manege de deux plat. Waor of nie. Ikke haol tweeduuzend gulde uut de kist, ikke loop naor beneje, de deur uut en toeng zei Kneliao: waor gao jie heen? Ikke zei een naom veur ongs huus bestelle. Hoeveul knaoke hei jie bie je, zeit ze. Ikke zei tweeduuzend gulde. Noeng toen had je Kneliao motte zien. Ze werd greun en paors tegeliek. Twee duuzend gulde zeit ze, veul te veul, toen ze weer een bietje biegekomme was. Knelis, 't gaot nie deur. Noeng, dat ken ikke nou nie snappe. Eerst zeit ze dat het goed was en noeng weer nie. Tweeduuzend gulde is toch nde veul veur een naom? De gemeenteraod het er tog ok gin woord over ezeid. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 190 000 stuks in prijzen van 14,tot 14,75. Middenprijs f 14,25. Prijs .per kg. 2,26. Wegens ontslagname van mevrouw M. H. B. Muurling-Voorihuds als lid van de gemeenteraad moet worden voorzien in de vacatures in de commissies grondbe drijf en uitbreidingsplan, sociale zaken, woonruimteverdeling en de Stichting Soester Natuurbad. B. en W. stellen voor in deze vacatures te voorzien door benoeming van de heer H. G. Olden'boom. Zaterdagmorgen was de pers in de ge legenheid om met het bestuur van de Stichting .Lichamelijke Opvoeding en Sport een rondgang te maken langs de sportvelden in Soest. Op zaterdag 10 april, gaat men een bezoek brengen aan de velden m Soesterberg. Om half tien verzamelde het gezelschap zich bij het gemeentehuis. Voorzitter K. d'e Haan en directeur Th M. Peet waren aanwezig, van wie laatstgenoemde commentaar le verde. Men bekeek eerst het volleybalveld ach ter het gemeentehuis, welk veld wordt gebruikt door de Soester Volleybalver eniging. De velden waren door de aan houdende regenval zacht geworden, maar dat betekende geenszins, dat zij bij de aanvang van het nieuwe seizoen niet bespeelbaar zouden zijn. Vandaar ver trok men naar de Sehrikslaan, waar de tennisbaan en de hockeyvelden in ogen schouw genomen werden. Het tennispark, door de gemeente over genomen, is hard aan verbetering toe, evenals een deel van de hockeyvelden. Vooral in de doelen waren kale plekken, hoofdzakelijk veroorzaakt door de jeugd, die veelvuldig gebruik maakt van deze velden. Een zware rol kan in de toe stand van het terrein bij de doelen verbetering brengen. De nieuwe conciërge van de tennisclub zal ook worden belast met het toezicht op de hockeyvelden. Nadat men in de fraaie kantine van de Mixed Hockey Club koffie had gedron ken, zette men koers naar de Bosstraat. Daar bekeek men de terreinen van S.E.C. en B.D.C. Aan de zuidzijde van de Bos straat, tegenover het tweede veld van S.E.C. worden twee nieuwe velden aan gelegd door de Ned. Heide Maatschap pij, terwijl een groot 'hek de plaats aan duidt, waar het nieuwe terrein komt voor de honkbalafdeling van S.E.C. Het wordt een prachtig sportcentrum aan de Bosstraat. Men bezocht ook het in anbouw zijnde clubhuis van S.E.C., waar een aantal leden iedere zaterdag druk is met de bouw ervan. Het gebouw krijgt ruime kleedkamers en voorts o.a. een consump tiegelegenheid. Het nadert zijn voltooi ing. Zowel de velden van S.E.C. als B.D.C. verkeren in goede staat en hebben weinig te lijden gehad van de weersom standigheden. Er komt aan de Bosstraat tevens een ruime parkeergelegenheid, terwijl zowel S.E.C. als B.D.C. een nieuw toegangshek hebben gekregen, dat een verfraaiing betekent voor de entree.

Soester Courant | 1965 | | pagina 5