Met z'n drieën in de boot Burgemeester ontsteekt laatste stadsgas TWEEDE RONDE IN ALABAMA WALLAGE'S GEWELD Het oog gericht Bromfiet op aan Tgigfoonngfnitüer ziekenauto 5980 Officiële mededelingen Vrijdag 2 april 1965 1 44e jaargang no. 26 Uitgave Itrnkkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie s Van Weedestraat 29a, Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 ergadennsr 17NTF Causerie over kleur voor leden van 't Nut Schuur in brand Rectificatie Programma van B.D.C. Vissen bij Drakenburgerweg „De Zwaluw" is nestje kwijt Wordt Hees l^oioen boemerang tegen zichzelf 4 SOESTER(ï)OURANT Abonn. p. kwart, 2,40 - per post 2,75 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Met grote voortvarendheid is de heer Cals bezig een nieuw kabinet te vor men. Met veel zin voor de realiteit van het bereikbare in politiek opzicht, heeft hij de fractievoorzitters eerst een schema voor een oplossing van het televislevraagstuk voorgelegd, waarover het thans demissionaire ka binet struikelde De oplossing komt tegemoet aan de inzichten van de bestaande omroeo verenigingen en van de partijen die het huidige omroepbestel zoveel mo gelijk willen handhaven. Men houdt vast aan het getalscrite rium voor het verkrijgen van uit- zendmogeliikheld voor nieuwe gega digden, samenwerking in de NTS. is vereist, er komt reclame in de televi sie doch de onbrengsten daarvan die nen dan in een gezamenlijke pot te komen. Dat is allemaal een beetje anders dan een deel van ons volk wel zou willen. Mr. Cals beeft op dit gebied niet naar een verder gaand compromis ge streefd en daardoor dmeet de mede werking verkregen van Kvp. PvdA en ARP. Voor de C H TT. Week dit niet aanvaardbaar Begriinelijk. want haar ministers jn het aftrpdende ka binet stonden ten aanzien van bet televisievraaestuh meer aan de ziide van de VVD Wel trachtte fractie leider mr. Beernink nog een beter compromis tussen de twee standpun ten te bereiken. Zo'n compromis kon den de andere partijen echter niet aanvaarden, waarna de CHtl van medewerking aan de nieuwe regering afzag, temeer omdat de formateur dit ook niet als een „vni" programma punt, waaraan fractieleden niet ge bonden zouden 7ün, wilde zien. Hieruit volgde, dat mr Cals moest voortbouwen op de medewerking van de drie andere partijen Een andere oplossing was en is er in de huidige politieke constellatie niet Het niet mee doen van de Christelijk Histori- schen is overigens in die partijen allesbehalve prettig ontvangen. Het betekent ook, dat de weieens gekoes terde wens om tot een christeliik- demoeratisch blok te komen, nu voor lange tijd als onverwezenlijkbaaT moet worden beschouwd De C H U. heef* zich andermaal doen kennén als de principiële middenpartij, 'die noch naar links noch naar rechts aan.volgens haar te extreme uitingen steun wil verlenen doch altijd naar de mogelijke middenweg zoekt. Vooral voor de Anti-Revolutionaire Partij is dit uitvallen van de C H TT een tegenvaller, want wanneer de protestantse partijen op een zo mar kante kwestie als de televisie princi piële verschillen tonen, dan wordt dat een punt waf ernstig kan meespreken in de verkiezingsstrijd van 1967. De regeling die door de nieuwe rege ring voor het omroep- en televisiebe- stel wordt getroffen, zal er nog een van voorlopige aard zijn. in afwach ting van de geheel nieuwe Omroepwet Het is n! niet waarschijnlijk. dat het nieuwe kabinet- nog vóór 1967 aan de behandeling van een nieuw ont werp Omroepwet toekomt. Dat houdt dus in. dat de kwestie van het onen bestel bij de verkiezingen over twee jaar wel gaat meespelen De gang van zaken bij de huidige kabinetsformatie houdt trouwens toch de mogelijkheid in, dat de volgende verkiezingen in een emotioneler sfeer komen te liggen. VS ROOKGRANATEN IN ALABAMA. Een groep van ongeveer 125 strijders voor de burgerrechten heeft woensdag een demonstratieve mars willen hou den In de stad Camden in Alabama. Direct bij het begin van de mars even wel werden de betogers bestookt met traangasgranaten. Op de foto zien we hoe een strijder voor de burgerrechten, een vrouw die het door de rook- aanval op haar zenuwen heeft gekregen, begeleidt naar een rustiger plaats. Maandagavond om ongeveer negen uur zal de burgemeester van Soest op de Soester Engweg het laatste stadsgas in wijk 1 ont steken. dat zich omstreeks die tijd nog in de leidingen bevindt. Het stadsgas moet worden verwijderd in verband met de omscha keling naar aardgas. Met behulp van een fakkel zal de burge meester het gas onsteken Zodra het personeel van het zgn. ombouw-circus constateert, dat het stadsgas verwijderd is en heeft plaatsgemaakt voor aardgas, wordt het vuur gedoofd. De winkeliersvereniging Soest heeft gisteravond óe jaarvergadering ge houden. waarvoor de leden een uit nodiging hadden ontvangen. WH komen in ons blad van dins dag uitvoerig terne on hetgeen ter vergadering is besproken Dp thermometer schiet omhoog, Niet luisterend naar een betoog Met maartse argumenten: De dikke truien moeten uit, Ze'fs blaren no een blote huid, Want eensklaps is het lente. De voge's vliegen aan en af. Het nest te bouwen op een draf Is plots het meest urgente: Maar de musea liggen stil. Dat heb je nooit nog vóór april, Zo overvalt de lente De slimme kooDman in patat Ziet, niet te vangen voor één gat, Bezwete consumenten Tel uit ie winst en wereldwijs Stort hij zich cp prik-prik en ijs. Want dorstig maakt zo'n lente. Het zwak geslacht, reeds in de knoop, Scb:et nu geteisterd op een hoop Met schoonmaakinstrumenten: De harmonie loopt wel eens vast, Een huwelilk wordt zwaar belast, Gevaarlijk is een lente. Of 't kabinet in stukken ligt. Of Cals met een verhit gezicht Ontvangt de prominenten, Daar trekt de zon zich niets van aan. Zij decreteert vanuit haar baan: 't Is welletjes - en lente! JAAP MIJDERWIJK Kleuren, hun taal, karakter en sym boliek, dat was het onderwerp waar over de heer W. Maschhaupt, docent kleurenleer te Wassenaar en verbon den aan de Nederlandse Vereniging voor Kleurenstudie, dinsdagavond sprak voor de leden van het Departe ment Soest van de Mij. tot Nut van 't Algemeen. De bijeenkomst werd ge houden in het Oranje Hotel De heer Maschhaupt begon met te zeg gen. dat de?enen die over kleuren soreekt tegelijkertijd over vreugde snreekt. want kleuren zorgen voor een bepaalde stemming. Vooral de vrouwen hebben veel met kleuren te maken en het verheugde hem dan ook bijzonder, dat zoveel vrouwen van hun belangstelling bliik gaven. De kleur raakt de laatste tiid steeds ™eer ..in", maar dat wil niet zeggen, dat het werken met kleuren van de reeds in de middeleeuwen had men er belangstelling voor. Daarvan getuigen o.a. de oraehtige schilderijen van Rembrandt. De moderne schilderijen van vandaag getuigen soms van wei nig smaak wat kleur betreft. Ze ken merken zich door weinig kleur en door ^e nietszeggende vorm. Tn het verkeer zijn kleuren vooral on misbaar. Vropger was er sprake van .kleurloosheid", met name in de kle ding De dameskleding is kleurrijker geworden, maar de herenkleding is nog 100 laar achter. De kleuremndu- ririe heeft door dit alles een enorme omvang aangenomen. Dit blijkt ook v/el uit het gezegde Kleur bekennen, dat volgens de heer Maschhaupt boek delen spreekt. Men kan het hebben over een frisse, vrolijke kleur, maar niet over een kleurrijke vorm. Ook in de natuur speelt de kleur een grote rol. In ieder jaargetijde zijn de kleuren van de natuur anders. Fabrikanten van etens waren, rookartikelen enz. brengen kleurrijke etiketten aan op hun fles sen, dozen en pakjes, want de kleur bepaalt niet alleen de waarde van het artikel, maar vaak ook de mate van verkoop. Bij feestelijkheden zijn er talloze kleuren. De versieringen brengen de bezoekers vaak al in de ware stem ming. nog voordat het feest begon nen is. De kleurentaal verstaan bete kent te weten, wat de zgn. sprekende, schreeuwende of vloekende kleuren ons proberen duidelijk te maken. De heer Maschhaupt behandelde voorts de kleurenvoorkeur als sleutel tot zelf kennis. lievelingskleuren, modekleu ren, dessinering en figuurcorrectie. Verder invloed van kleuren op mens, dier en plant. Ook het horen en rui ken van kleuren (synaesthesie) werd belicht. Kleurendia's verduidelijkten de eenvoudige harmonieleer. Op dinsdag 6 april a.s. zal de heer Maschhaupt eveneens een causerie De politie is druk bezig met het on derzoek naar de oorzaak van de brand, die in de nacht van woensdag op donderdag een schuur achter de melkhandel van de heer C. Kok, Klaarwaterweg 55, in de as legde. Zowel politie als brandweer vermoe den, dat er van opzet sprake is. De brand werd omstreeks kwart over twee ontdekt door een buurman, die direct de brandweer alarmeerde en het blussingswerk begon. Hij kon daar bij voorkomen, dat het vuur zou over slaan oo het rietgedekte woonhuis van de familie Kok. De brandweer werd gealarmeerd door het sein „groot alarm", waarop rijf wagens uitrukten. Ondanks dat men snel ter plaatse was en direct drie stralen van de eerste nevelspuit kon inzetten, kon men niet verhinderen, dat het houten, met aluminium pla ten gedekte, schuurtje tot de grond tGe afbrandde Daar konden zelfs de drie stralen van de tweede nevelspuit. die vrij spoedig na de eerste kon worden ingezet, niets aan veranderen. De brandweer had het extra moeilijk doordat naast de schuur een tiental lege vaten stonden, gevuld geweest met zeer brandbare cellulose-lakken. Men heeft de vaten naar een veiliger plaats overgebracht, evenals een lege jerrycan, die op het punt van ont ploffen stond. Het is een vreemd toeval dat juist de eerste president der Verenigde Staten die uit het zuiden van het land komt zo drastisch moet optre den tegen die zuidelijke staten. Dit ln de eerste plaats door zijn wet geving om de discriminatie van de negers aan de stembus uit te drij ven en nu doordat hij een onderzoek naar de gedragingen van de Ku-Klux- Klan aankondigde. De gewoonte in dit geheimzinnige genootschap om zich met dikdoene rige namen - als Grote Tovenaar - te sieren en zich te vermommen in lakens, kan de neiging wekken de leden te beschouwen als halfzachte liefhebbers van een beetje rare fol klore. Dat zij er van verdacht worden de blanke vrouw uit Detroit te heb ben neergeschoten die bij de mars door Alabama meehielp, kan al an ders doen denken. Het is een publiek geheim dat de Klan de hand heeft gehad in tal van moorden, mishandelingen en intimi daties van negers in de zuidelijke staten. Trouwens ook katholieken en Joden hebben" te maken gehad met hun activiteiten, waarvan de bekend ste was een slachtoffer met teer t/| Sneren en het dan door een tfl\>p veren te slepen. President Johnson. M .ar het belangrijkste is dat de Klan verte een woordigd schijnt te zijn tot in alle politie-machten en achter de tafels van rechtbanken. Dat is waar schijnlijk de reden waarom getuigen in zaken over moorden op negers plotseling niets meer weten uit lijfs behoud of spoorloos verdwijnen. En waarom nog nooit een blanke in het zuiden de doodstraf kreeg voor het vermoorden van een neger. President Johnsons voorgangers heb ben vaak getracht iets tegen de Klan te ondernemen, tevergeefs. Johnson maakt gebruik van de publieke veront waardiging die nu is ontstaan om door te zetten, waarbij hij kan re kenen op een actief ministerie van justitie, een erfenis van Robert Ken- nedv die ziin opvolger Katzenbach uitstekend beheert. C_ dr. Martin T utber King haakt in le ergernis die het ontreden van de autoriteiten van Alabama heeft veroorzaakt. Hij wekt nu op tot de boycot, van de produkten van Alaba ma. Die kan gevoelig aankomen. Resultaat Reeds nu hebben gemeenschappen in het zuiden die naar industrie snakken omdat de agrarische activiteiten steeds minder lucratief worden, de teleurstelling gesmaakt dat bedrijven geen zin hadden zich te vestigen in dergelijke onstuimige gebieden, waar van de naam bovendien al een anti reclame voor het product gaat vormen. Wanneer de arbeidsgelegenheid in krimpt door Kings boycot - en men vergete niet dat de negers een grote afnemerskring vormen van miljoenen - dan is er een argument temeer om het verzet te staken, dat toch hoe langer hoe zinlozer wordt. Gouverneur Wallace is zo al door de knieën gegaan hij ontving toch maar een delegatie van de strijders voor de burgerrechten. King loopt slechts één risico het fa len van zo'n actie kan hem meer kwaad doen dan het slagen hem baat kan opleveren. En zo'n falen kan bovendien betekenen dat de radicalere negerleiders weer op de voorgrond treden, terwijl ze nu juist door het succes van Kings geweldloze actie naar het achterste plan zijn gedron gen. Om drie uur kon het sein „inrukken" worden gegeven. Toen was er van de schuur niets meer over dan alleen wat verkoolde resten. De schade is erg meegevallen, doordat het ge bouwtje praktisch leeg was. Slechts een paar mud aardappelen en wat stro gingen verloren. De brandweer raamt de schade op 1000, De schuur was eigendom van C. A. K jr. die hem juist vorige week van zijn vader had gekocht. De recherche is direct met het onder zoek begonnen, waarbij al verschei dene personen zijn verhoord. Door een onjuiste mededeling werd door ons in ons nummer van dinsdag medegedeeld, dat in de Bridgewedstrijd van de Soester Zakenkring nr. 1 wer den in de A-lijn de heer en mevrouw Mooy van Dalco. Dit was onjuist De heer en mevrouw Mooy kwamen uit voor de Foxboro. Pupillen. B.D.C. 1Hoogland 1. 1.30 uur. BD.C. 2O.D.I. 1. 1.30 uur. HoevelakenB.D.C. 3. 1.45 uur. BD.C. 4H.V.C. 4. 2.15 uur. Adspiranten. B.D.C. b—H.V C c, 3 uur. B.D.C. f—H.V.C j, 3 uur. A.P.W.C. b—B.D.C. d, 3 uur. Juniores. V.VZ. A-BDC C. 2.45 uur. H.V.C. C—BD.C B. 3 uur B D.C. EDon Bosco B, 4.15 uur. De hengelaars van Soest en Baarn, verenigd in de vereniging De Snoek baars, zullen deze zomer hun vis- sersgeluk gaan beproeven in de wa terplas nabi^ de Drakenburgerweg. B. en W van Baarn stellen de raad voor deze plas te verhuren voor f 25,per jaar, voor zes jaren. De vereniging van duivenhouders „De Zwaluw" heeft dinsdagavond in de ..Gouden Ploeg" een vergadering ge houden waarin het viuchtprogramma voor dit seizoen en de kampioen schappen werden besproken. Het club- gpbouw van de vereniging werd ver kocht aan de heer J. van Klooster. De vergadering werd geleld door voor zitter J. J. v. d. Brakel. Morgenmiddag speelt een zeer belangrijke wedstrijd en S.V.M.- boys. Zoals bekend heeft Hees in deze wedstrijd voldoende aan een gelijk spel. Het zal dus morgen wel spannen on het Heesvekl. Wanneer Hees morgen het kampioen- srh?p behaald zal er gefeest worden in de clubcantine, maar alleen door de leden met hun dames. Datum en uur van de receptie zullen nader worden bekend gemaakt. Dominee Martin Luther King heeft uit principe gekozen voor een geweldloze actie om de Amerikaanse neger ge lijkberechtiging te bezorgen Het is bovendien gebleken de beste strategie te zijn voor zijn doel, dat heeft de mars door Alabama bewezen en voor al wat daaraan vooraf ging het bru te optreden van de politie in het stad je Selma waardoor - en dat is een enorme prestatie - de negers en hun blanke medestanders zich niet lieten provoceren om ook van hun kant het met vechten te proberen. King en de zijnen weten dat dé macht van de neger niet ligt in zijn vuisten, maar in hun getal. Was het in Selma gekomen tot de vechtpartijen, die ne gerorganisaties als de Zwarte Moslims bijvoorbeeld voorstaan, dan was het effect bij lange na niet zo groot ge weest. De strategie was uitstekend. Want al zal niemand met veel recht meer kun nen bestrijden dat dominee King de absolute leider ls van de negerrevo lutie in de V.S het voornaamste werk is tegen hun zin gedaan door figuren als sheriff Jim Clark van Selma, colo- nel Al Lingo van de Highway Patrol en gouverneur George Wallace. Zelfs daar. De manier waarop zij hun haat uit leefden is in de vorm van foto's films en t.v.-uitzendingen onder ogen gekomen van alle Amerikanen. En ook die in het zuiden zijn daardoor wel gedwongen geweest te erkennen dat King en de zijnen wel degelijk iets hadden om tegen te protesteren. De woestheid van Wallace zorgden bovendien voor de stemimng onder de bevolking en onder de parlementariërs die verzekert dat die wet er ook door komt. Dit alles was niet bereikt als het in Selma tot een wederziidse veld slag was gekomen, die sheriff en mo toragenten althans ten dele een recht had gegeven om hard terug te slaan. Het volkomen ongerechtvaardigde van hun optreden was er de oorzaak van dat ze juist verloren wat ze wensten te verdedigen. Wallace meent goede reden te heb ben om de neger van de stembus te weren. In Alabama wonen ongeveer 2.3 miljoen blanken en ongeveer een mil joen negers, een verhouding dus van 23 tegen 10. Onder de kiezers was de verhouding blank gekleurd echter 60 10. Afgestemd. Wanneer die verhouding wordt recht getrokken. betekent dit een enorme politieke invloed van de neger, die daarvan ook gebruik maakt. In Bir- mingham is politiechef Buil O'Conner - de man die honden afstuurde op negerkinderen - uit zijn ambt gestemd dank zij de negerkiezers. Wanneer in 1966 de bevolking van Alabama zich weer opmaakt een gouverneur te kie zen, zijn de kansen van de heer Wal lace ook bepaald niet groot meer. In de zuidelijke staten ziet men dan ook al meer en meer dat in de klei nere gemeenschappen ook de blanke kiezers deze extreme haat-figuren niet meer steunen. Zo niet van harte dan toch uit overwegingen dat men er re delijkerwijs niet aan ontkomt, ont staat zo een geheel nieuwe politieke situatie waarin de twee groepen van de samenleving elkaar vinden voor het algemeen belang. Wallace zelf beseft het misschien nog niet, maar velen om hem heen zien dat hij een uitzichtloos achterhoede gevecht levert tegen een oprukkende nieuwe tijd. En dat deze nieuwe men taliteit onder de blanken in de zui delijke staten geleidelijk baanbreekt is waarschijnlijk wel het voortreffelijk ste resultaat van de acties van do minee King. Het probleem van de „brommende" Jeugd doet zich in vrijwel alle plaat sen in ons land voor. De politie treedt zoveel mogelijk op tegen de lawaaima kers en verkeersovertreders, die zich niet aan de voorschriften houden, maar uiteraard kan zij niet iedere bromfietser betrappen, die wel eens buiten het f wet) boekje gaat. Het pro bleem heeft al velen bezig gehouden, maar gelukkig dat niet alleen: zij hebben ook getracht er een redelijke oplossing voor te vinden. In Apeldoorn heeft men een initia tief genomen, dat de bromfietsers uit het centrum weg moet houden. Daar heeft men niet, zoals in zoveel an dere plaatsen wel het geval is, dom weg het bromfiets verkeer in bepaalde gedeelten der stad op bepaalde tijd stippen verboden, - daar zijn immers ook de goedwillenden de dupe van - maar besloten tot het aanleggen van een baan, waar de bromfietsers de kans hebben zich op hun tweewieler naar hartelust te verplaatsen. Op het eerste gezicht lijkt dat een ideale oplossing: de jeugd gaat na tuurlijk in grote getale naar de baan, want daar kunnen ze dingen uitha len, die ze op de openbare weg niet mogen. Wat dat is. laten de initiatief nemers in het midden. In ieder geval niet harder rijden dan normaal en ook niet meer geluid produceren dan normaal. Bovendien moet de brommer in ieder geval aan de wettelijke voor schriften voldoen. Op 13 april is er een demonstratie van wat wel mag. Aan deze oplossing van het „brompro- bleem" ziin, dunkt ons. twee nadelen verbonden, die de initiatiefnemers wellicht over het hoofd hebben ge zien in hun ijver om de jongeren uit bet stadscentrum te weren. In öe eerste plaats vil de jeugd nu eenmaal wél hard rijden en wél veel lawaai maken, hoe zeer men dit ook tracht te verhinderen door het inbeslag nemen en soms zelfs vernietigen van de tweewielers. De Jeugd wil nu eenmaal aan het „karretje" prutsen, waardoor het wat harder gaat lopen, wat meer lawaai maakt en eigenlijk nog veel meer. Zo'n baan geft ze nu juist de kans om te bewijzen, dat ze op de goede plek geboord hebben en dat ze voldoende gaatjes in de uitlaatpijp gemaakt hebben om een - in hun ogen - acceptabel geluid te kunnen produceren. Maar,, en dat lijkt ons het grootste bezwaar, als de baan 's avonds om bijvoorbeeld 10 uur gesloten wordt, denkt men er dan wel aan, dat ze vanaf dat moment weer op de open bare weg zijn? Wie garandeert de A.peldoornse weg gebruikers, dat de bromfietsers na een bezoek aan de „crossbaan" voldoende bevredigd ziin? Of zouden ze op die baan juist de smaak te pakken heb ben gekregen? En zullen ze daarom in het centrum van de stad niet bij elkaar komen om de „sterke verhalen" van belevenissen op de baan te ver tellen? Allemaal vragen om de Apel- doornse oplossing nog eens goed te overwegen alvorens die na te volgen. KANTMAN O PARTIEEL De burgemeester van Soest brengt ter algemene kennis, dat, ter voldoening aan artikel 37 van de Woningwet, vanaf 5 april 1965 gedurende twee weken op de afdeling algemene za ken van de gemeentesecretarie (ge opend van maandag tot en met vrij dag tussen 9.00 en 12.00 uur) ter in zage ligt het door de gemeenteraad op 24 maart 1965 vastgestelde partieel uitbreidingsplan, regelende de be stemming van gronden kadastraal be kend sectie E, nr. 3038 ca. gelegen aan de Amersfoortsestraat te Soesterberg. De belanghebbenden, die zich met be zwaren tot de raad hebben gewend, kunnen gedurende zes weken na af loop van die termijn bij gedeputeerde staten van Utrecht bezwaren tegen dit plan indienen. Soest, 2 april 1965. HONDENBELASTING Daar gebleken is, dat meerdere hou ders van honden nog niet voldaan hebben aan hun verplichting tot in levering van een aangifteformulier, delen burgemeester en wethouders mede, dat alsnog gedurende twee we ken gelegenheid wordt gegeven deze verplichting na te komen. De aangifteformulieren zijn verkrijg baar te Soest op afdeling financiën ter gemeentesecretarie en voor Soes terberg ten kantore van de hulpsecre tarie. Na afloop van bovenvermelde termijn zal een strenge controle worden in gesteld Onverminderd de strafbepa lingen Ln de verordening op de hon denbelasting vermeld, zal alsdan bij gebleken overtreding een aanslag wor den opgelegd tot een bedrag van vijf maal de gewone belasting. Soest, 2 april 1965.

Soester Courant | 1965 | | pagina 1