Wat is i.v.o. Hotel „Bosch en Duin" kreeg nieuwe bar Gekraak in Erhards kabinet MARCHAL HAARMODE 23.90 D. ENGEL ELECÜISCHE GEHOORAPPARATEN President Johnson verklaart de oorlog aan de Ku Klux Klan SOESTERBERC Voor m Oefdkrediet Pressie on Ho Tsji M™h OVERHEMDEN 15.99 Wafter and Oonnie VERHUUR 25 KORTING J. C Brouwer en Zn. Hl DE GOUDEN LAARS IJ KUNT NIET AUUES WETEN! i^""i oc/toemaket; UW SUCCES IS ONZE RECLAME Auto- en Scooterrijschool VAN FS^sFN BIRKSTRAAT 2 „Verbeter de wereld" metmoord en mishandeling Lenssen+de Wolff Medische dienst Jeugddienst N.C.V.B. Er komen schaduwrijke lanen Fa. C. J. v. d. Wiel Vanaf f 135,- Sfiehting Amsrsfoortse Kredietbank verschereing an het Russiseh-Cinese conflict J. Hoppenbrouwers deel 10 f 4.25 VAN DE VEN'S BOEKHANDEL dit is mode Vijf jaar geleden kwam de heer B. Kok met zijn gezin uit Bergen naar Scesi, waar hij hotel Bos en Duin aan de Bosstraat ging exploiteren. Het hotel was niet meer modern, terwijl ook het bezoek aan het nogal afgelegen Bos en Duin te wensen overliet. Maar de heer Kok pakte, sa men met zijn gezin en het personeel, de zaken flink aan. Het resultaat daarvan was, dat Bos en Duin weer tot bloei kwam. Zodanig zelfs, dat men dringend aan een interne ver bouwing toe was. De heer W. van Reyn, die voor het timmerwerk, de plafonds en de bar zorgde, de firma Kwak, die het elek trische deel voor z'n rekening nam en de firma Middelman, die voor de vloerbedekking en een gedeelte van het meubilair verantwoordelijk is, hebben voor een fraai interieur ge zorgd. De kleine entree, waarin tot voor de verbouwing de bar stond, is door verbreking van een tussenmuur verdwenen en vormt thans een ge heel met de grote zaal. Een bijzonder fraaie bar geeft het geheel een voor- PHILIPS SPECIAALZAAK Van Weedestraat 72 - Tel. 2792 BOSSTRAAT 5 - TELEFOON 2543 Woensdag vond de h van Bos en Duin, d?' len bloemstukken i particulieren, horecabedrijven cii leveranciers in een „tuin" was herschapen. Ook het bestuur van de voetbalvereniging S E.C. had een bloemstuk gestuurd. Het stralende middelpunt van de her opening waren de heer en mevrouw Kok. die talrijke gelukwensen in ont vangst namen tijdens de woensdag middag gehouden receptie. Begrijpelijk, want het oude Bos en Durn is niet meer te herkennen. ening plaats treffelijke indruk. Zestien barkrukken or de tiental- verschaffen de bezoekers een zit aan de bar. Het zag er allemaal feestelijk uit, woensdag. Velen maakten van de ge legenheid gebruik het echtpaar Kok geluk t wensen met de heropening van hur aak. Zij kwamen niet alleen op de receptie, maar ook 's avonds naar Bos en Duin, dat een steeds be langrijker funktie krijgt in dat deel van Soest, dat door de ligging bij sportvelden en in bossen, duinen en heide steeds meer publiek trekt f f\ 11 Ij ij O Ij 11 t.o. GARAGE VAN KOOY) HET ENIGSTE ADRES VOOR SOEST EN OMSTREKEN Leverantie aan particulier en ziekenfondsleden Het aanzien van Erhards regering neemt voortdurend af naarmate de Westduitse parlementsverkiezingen van dit najaar dichterbij komen. Het laatste voorbeeld daarvan is het nogal bleke compromis over de verjaring van nazi-misdaden met de daaraan verbonden nasleep, die weer blijk geeft van een onderlinge verdeeldheid in de regeringsploeg. Na de vaak indrukwekkende betogen die in eerste lezing in de bondsdag werden gehouden, was het akkoord om nog bijna vijf jaar nazi-misdadi gers voor de rechter te kunnen bren gen, een anti-climax. Toen klonken principiële uitspraken, nu werd een benauwd compromis in elkaar getim merd, waarbij de nogal fictieve datum van ingang der verjaringstermijn ruim vier jaar later werd gesteld op een al fictieve dag. Het was ongeveer het minste wat ge daan kon worden, moreel gezien - en het was het beste wat politiek bezien bereikt kon worden. Pressie Belangrijker is dat de liberale minis ter van justitie Bucher de verant woordelijkheid voor dit besluit niet wenst te dragen: op zuiver rechtskun dige gronden overigens, die bepaald niet absurd zijn. Aangezien de FD P. zegt geen ander als opvolger te kun nen leveren, oefende die partij pressie co de kanselier uit om tot de verkie zingen maar zonder minister van jus titie door te werken, wat met een beetje geschuif der portefeuilles be reikt zou moeten worden. Erhard voelt hiervoor niet en er is nu een conflictpunt extra tussen hem (of liever de hem toegedane meerder heid van de C.D.U en de liberalen. Een conflictsituatie die nog verder verduisterd wordt door enige liberale uitlatingen op het partijcongres. Daar werd onder meer afkeur uitge sproken over de groep van Strauss, die Erhard wellicht wel deelt, maar waar van hij de konsekwenties niet trekken kan omdat die groep van te groot be lang voor de niet-socialisten is om de overhand te kunnen houden bij de stembusstrijd. Brandt profiteert Vice-kanselier Mende liet daar boven dien ook nog een aantal opvattingen horen over het irreële van de Hall- steinleer en over relaties met oost- Europa, die - hoe nuchter ze ook re kening houden met de politieke wer kelijkheid in de wereld - in de wer kelijkheid van de binnenlandse partij politiek een aanstoot geven die de combinatie C.D.U./C.S.U. zich niet veroorloven kan. Zo tegen het eind van zijn ambtster mijn is in de coalitie rond Erhard een bar gekraak ontstaan, waar slechts de S.P.D. van Willy Brandt plezier aan kan beleven. In de zuidelijke staten van Noord-Amerika dreigt een nieuwe burger oorlog In guerilla-vorm. Want door de maatregelen ter gelijkberechtiging van blanken en kleurlingen in de V.S. hebben tal van negerhaters hun toevlucht gezocht tot illegale activiteiten. Alleen lopende mensen met ge kleurde huid lopen ernstig gevaar onverwacht de schuld te krijgen van een ernstig vergrijp (dat misschien niet eens heeft plaats gevonden) of een futiliteit. Groepjes negers worden door knokploegen" bedreigd en waar dat lukt geslagen, zodat grote vechtpartijen ontstaan waarvan dan later de negers de schuld kunnen krijgen, omdat vele blanken tegen hen getuigen. Verenigings- en kerkgebouwen van kleurlingen worden in brand gestoken of opgeblazen, vergaderingen verstoord, hun leiders en ook blanke mede standers met de dood bedreigd. SCHRÏKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 Steenhoffstraat 67 Soést Tél. 2169 Voor het komende weekeinde neemt waar dokter W. F. van den Helm, Prins Alexanderweg 82, Huis ter Hei de, tel. 03404-31574. Dokter A. J. W. Hagedoorn, Oude Tempellaan 6, tel. 03463-517, neemt de dienst waar vor dokter L. H. Brandt te Den Dolder. Zondag a.s. zal er weer jeugddienst zijn in het hervormd wijkgebouw. De dienst wordt geleid door ds Lentz uit Zeist en vangt aan te 7 uur 's avonds. De afdeling Seesterberg van de Ne- derl. Christen Vrouwenbond houdt maandag a.s., des avonds acht uur, een bijeenkomst in het hervormd wijkgebouw. Spreker is ds A. Terlouw uit Veenendaal over het onderwerp „Mens en Arbeid". De boomplantdag was voor de leer lingen van de zesde klassen der la gere scholen een ware feestdag. Vooraf kregen zij het boekje ,.Ik zie, ik zie wat jij niet ziet" en een bouw plaat om te kleuren. Om 2 uur trok ken zij er op uit om boompjes te gaan planten aan de Plesmanstraat, de Buys Ballotlaan en de Prof. Lo- rentzlaan. Na afloop trok men naar Huis ten Halve, waar een jury uit een tweetal platen van elke klas de allermooiste aanwees. De burgemeester reikte met een passend woord vier eerste prijzen uit. De gelukkigen waren Gerrit Schuur man van de openbare school, Reinier v. d Heuvel van de Christelijke school. Ronald van Ham van de Titus Brandsmaschool en Joy Kal van de St. Carolusschool. Daarna volgden traktaties en zag men een mooie film. VAN DE MODERNE Makelaar Soest, Vredehofstraat 19, tel 4551 Adam, Herengracht 226, tel. 241093 Zowel direct als via AMSTERDAM vraag naar Eengezinswoningen. Villa's en Bungalows in Soest en omgeving Ook voor uw VERZEKERINGEN direc te verbinding met de Beurs in Am sterdam. OW- '•A B naar de -h ÖAf/lHO IlS Steenhoffstraat 6 - Soest (nabij gemeentehuis) Telefoon 02955-2933 Maandag van 2-4 uur n m Woensdag van 9-12 uur v.m. Vrijdag van 5-8 uur n.m. Sedert enkele jaren is aan de Van der Huchtschool te Soest een school voor I.V.O. Individueel Voortgezet On derwijs) verbonden. Wat houdt I.V.O. in? De leerstof, die op een I V.O.-school wordt doorgewerkt, is dezelfde als de stof. die de leeerhngen van de ulo scholen verwerken moeten. De werk wijze is echter anders dan op de nor male ulo-scholen. De leerlingen wordt gelegenheid ge geven zich naar eigen aard en aanleg en naar eigen temno te ontwikkelen Dinloma's worden uitgereikt od grond van het resultaat van het werk gedu rende de gehele schooltijd verricht. Door een proevenstelsel wordt het de leerlingen mocebik gemaakt, een pro gramma te verwerken, dat aansluit hij hun aanleg, dat. afgestemd is op hun bestemming en dat rekening houdt met het tempn en de belang stelling van elk van hen. Fen nroef wnrdt afgelegd over een gedeelte van de totale leerstof of van het totaal aan vaardigheden, zoals in het leerplan is omschreven In vee1 gevalt en de omvang van een nroef te vergeliiken met een hoex'e^lheid stof. die in qua niveau vergelijkbare scholen voor een vak in één jaar wordt verwerkt Een leerling, die bv. voor Engels 3 proeven heeft gedaan, is voor dat vak on het peil van een leerling 4e klas ulo. Om een diploma te verwerven moet een voorgeschreven aantal proeven ziin afgelpgd. Voor de B.-dioioma's minstens 50. Om recht van toegang tot benaalde andere scholen te geven kan dit totaal oplopen tot 58 De grondslag wordt gevormd door 34 ver plichte proeven. Dit programma is voor alle leerlingen gelijk en vormt een minimum aan algemene ontwik keling en vorming. Voor Nederlandse zijn hieronder be grepen 5 proeven, voor Engels 4 proe ven enz. De overige proeven - min stens 16 - die daarnaast moeten wor den afgelegd zijn voornamelijk keuze proeven. Omdat voor allerlei opleidin gen en scholen voor vervolgonderwijs specifieke toelatingseisen worden ge steld, kunnen de leerlingen hun pro gramma hierop geheel afstemmen. De laatste proeven van elk vak, mees tal de vierde en soms de vijfde, heten de eindproeven. Deze worden afgeno men met deskundige bijzitters van buiten de eigen school. Leerlingen met bijzondere aanleg kun nen zich voor enkele vakken speciali seren en zioh daardoor voorbereiden waar die speciale aanleg en gerichte vooropleiding een eis van toelating zijn. Mits met name genoemde eind proeven zijn afgelegd, geven de I.V.O.- B-diploma's toegang tot de Kweek scholen (voorlopige erkenning), tot scholen voor uitgebreid technisch on derwijs. tot opleiding tot heilgymnast en masseur, tot hogere klassen voor v.hm.o. tot opleiding voor analist, enz.- Het Staatsbedrijf der PTT, de Ne derlandse Spoorwegen, de gemeente Utrecht en verschillende andere grote instellingen en bedrijven behandelen bezitters van een I V.O.-B-diploma op dezelfde voet als die van een ulo diploma of als die van een overgangs- bewijs van de derde naar de vierde klas h b s. De eisen, die voor toelating tot een IVO.-school gelden zijn voor het grootste deel hetzelfde als die voor toelating ulo gelden: een behoorlijke aanleg, gepaard aan goede werkhou ding zijn voorwaarden tot het behalen van goede resultaten. Het schijnt wel vast te staan dat trei nen uit de sowjet-unie met onder meer luchtdoelraketten voor Noord- Vietnam in Chona op dood spoor zijn gerangeerd. De strijd in Vietnam zorgt zo en passant nog voor een verscher ping in de Russisch-Chinese contro verse. De Russen zijn uiteraard woest dat door optreden van Peking de schijn wordt gewekt dat het Kremlin wel hulp belooft, maar die toezegging niet nakomt. Iets wat het Russische pres tige in Azië wel moet ondermijnen wanneer het maar listig uitgespeeld prima kwaliteit perfecte pasvorm moderne boord niet strijken pasteltinten beige - grijs - bleu Van Weedestraat 80 Soestdijk Het is in hoofdzaak de Ku-Klux-Klan die deze guerilla organiseert. Na jaren van stilte rondom deze beweging, die voordien uitsluitend 's nachts ope reerde, doch nu haar leden ook tot activiteit op klaarlichte dag heeft aangesDOord. is er een openlijke oor log uitgebroken tussen dit geheime genootschap en de regering in Washington. De sluipmoord op de blanke mede- standster van de gekleurde bevolking die opkwam voor haar burgerrechten tijdens de vorige week gehouden pro testmars naar Selma in de staat Ala- bama 'die door nresident Johnson onder zijn persoonlijke hoede was ge nomen en door troepen onder fede raal bevel moest worden beschermd) vormde de druppel die de emmer deed overlopen. De regering heeft maatre gelen aangekondigd tegen de misda dige aanstichters en terroristen, voor het merendeel verenigd in de Ku- Klux-Klan. En het genootschap heeft al geantwoord met reeksen nieuwe aanslagen in fel verzet tegen de negers en al degenen die met hen symnathiseren. Kwart milv^n le^°n in het zuiden. De Ku-Klux-TOan is niet dood. In weerwil van eerdere maatregelen, die Washington tegen deze gevaarlijke organisatie heeft genompn, waardoor haar activiteit aanmerkelijk minder is geworden, leeft de Klan ondergronds voort en steekt zij bij elke gunstige gelegenheid de koo on. Dan vlammen in de zuidelijke staten van Noord- Amerika in de stilte van de nacht de brandende houten kruisen od ten te ken dat grote scharen geheimzinnige figuren, gehuld in lange, witte gewa den en een wit masker voor en met een witte punthoed op het hoofd, hun geheimzinnige nachtelijke bijeenkom sten houden. Steeds worden nieuwe plannen ge maakt en drieste besluiten genomen, die leiden tot mishandeling en moord, als middelen tot bereiking van het grote doel de handhaving van het blanke ras in Amerika en de strijd tegen het opdringen van negers. Jo den, katholieken en vreemdelingen. Volgens de leden om hun medemensen tot een zedelijker of godsdienstiger leven te dwingen. Officieel noemt de organisatie zich „mystieke vereniging voor sociale en vaderlandslievende gerechtigheid en welvaart", maar achten deze schoon klinkende naam schuilt een luguber wezen. Aan het einde van de Amerikaanse Zojuist verschenen Soesterbergsestraat 53 Tel. 2419 van SERVIES - GLAS - BESTEK, STOELEN, TAFELS enz. enz. Met bijlevering van DRANKEN op SERVIES, GLAS EN BESTEK. Vraagt onze prijscourant. WIJNHANDEL - SLIJTERIJ Steenhoffstraat 64 - Telefoon 2551 Een elegant schoentje dat is voorzien van alle romantiek en charme van Italië De made ontdekt u bij SCHOENHANDEL Koninginnelaan 24 - Telefoon 3426 wordt in de Chinese propaganda. En dat dit kan gebeuren, daarover beeft men in Moskou niet te twijfelen. Overigens is dit niet het belangwek kendste aspect in de zaak-Vietnam Die schuilt er meer In dat na de Rus sen ook de Chinezen hebben laten horen dat ze bereid zijn vrijwilligers naar het strijdtoneel te sturen. Door dergelijke aanbiedingen uit de Phi- lippijnen voor de andere partij zit hier een goede kans in dat het con- fiict van een onderling krakeel der Vietnamezen inderdaad uitgroeit tot een veelomvattend internationaal con flict. Kennelijk heeft Peking daar geen bezwaar tegen. Maar men vraagt zich dan af waarom het al niet lang ge leden zover gekomen is. Ho Tsji Minh Vermoedelijk is het antwoord te vin den in de persoon van Ho Tsji Minh, de bejaarde leider van Noord-Viet nam. Deze is een communist van het zui verste water. Maar ook, zo lang hij leeft, een strijo'er voor de onafhan kelijkheid en de vrijheid van zijn land. Eigenlijk had hij het in 1946 zover: toen was hij de heerser over heel Vietnam, op een moment dus dat Mao Ts-toeng de uiteindelijke afreke ning met Tsjiang Kai-sjek nog voor de boeg had. Ho Tsji Minh kreeg toen de strijd te leveren tegen de Fransen die hun gezag in Achter-Indië wilden herstellen, een poging die ze moes ten opgeven na de verschrikkelijke nederlaag bij Dien Bien Foe, die spoe dig gevolgd werd door de verdeling. Daarbij moest Ho het zuiden opgeven, wat hij wellicht deed in de overtui ging dat die scheiding zichzelf gauw genoeg ongedaan zou maken. Hij heeft daartoe zeker zijn best gedaan. Maar niet zo zeer om Peklngs in vloedssfeer uit te breiden, maar als een nationalist. En daarom is hij er waarschijnlijk niet al te zeer op ge steld Peking om hulp te vragen, een hulp die hem terstond tot een vol- 'JMV \>VV' -Wv- MAKELAARS- EN ASSURANTIEKANTOOR ONR. GOEDEREN .HYPOTHEKEN ASSURANTIËN FINANCIERINGEN -f a v a Tirr slagen satelliet van China zou stem pelen. Beloning De Amerikaanse acties zijn voor hem daarom waarschijnlijk niet het on aangenaamst door de schade die ze aanrichten, dan wel doordat ze drei gen de omvang van de strijd zoda nig te vergroten dat Chinese inmen ging haast onvermijdelijk wordt. Dat kan dan de voornaamste achtergrond zijn van de pressie die de V.S door hun bombardementen op hem uit oefenen. Die pressie heeft overigens een an dere dimensie erbij gekregen. Tot pre- sident Johnson zijn verwijten gericht dat hij in de Vietnamese strijd wel de stok hanteerde, maar vergat dat het worteltje als beloning door geen goe de temmer vergeten wordt. Dat wor teltje is er nu ook gekomen in een niet al te duidelijke principiële ver klaring dat de V.S. bereid zijn om op grote schaal economische hulp te bie den aan een tot rust gekomen Zuid oost-Azië. Of dit bij elkaar voldoende zal zijn om die rust te bewerkstelligen, is overigens zeer de vraag. Voorlopig ziet men de strijd zich alleen maar inten siveren en van enige kans op een ge sprek blijkt nog niet veel. burgeroorlog, omstreeks 1867, toen de noordelijke staten in de strijd voor de vrijheid van de negerslaven de overwinning hadden behaald, verza melde de zuidelijke generaal Nathan B. Forest de reactie, bestaande uit voorstanders van de slavernij, om zich heen en stichtte de Ku-Klux-Klan. Hoe men aan die woorden is gekomen, staat niet geheel vast, doch men ver moedt, dat de naam ontstaan is uit de woorden kuklos (Grieks woord voor kring) en clan (het Engelse bond). De beweging ontstond in Noord-Caro- lina en verbreidde zich zeer snel over alle zuidelijke staten. Zij voerde ver woesting en moord in baar schild De leden hebben zich door dure eden verplicht tot geheimhouding. De misdaden trokken reeds in 1870 de aandacht van de regering en in maart 1871 moest de gouverneur van Zuid-Carolina militaire hulp inroepen om het optreden van de Klan tegen te gaan. hetgeen tot een ware veld slag leidde. Omstreeks 1875 verliep de organisatie enigszins en hoorde men weinig van haar totdat ze in al haar furieuze beestachtigheid in 1915 herleefde. Deze bloeiperiode duurde tot ongeveer 1924. waarna er weer een sluimertoestand intrad, waarin de activiteit beperkt bleef tot discrimi natie. propaganda tegen de kleurlin gen en dergelijke. De negers hadden het recht niet daartegen te proteste ren Ze durfde er zelf ook weinig tegen te beginnen. Alle sheriffs en rechters waren blank. Na wereldoorlog II nam Samuel Green, een arts. het heft in handen en voor al In Georgië brak de terreur weer los. In minder dan geen tijd stegen in Noord- en Zuid-Carolina en in Cali- fornië, Mississippi en Georgië de vlammen hoog op en leefde de bevol king in angst voor de geheimzinnige witte figuren, die op de meest onver wachte momenten ingrepen. Afschrikwekkende voorbeelden. De slachtoffers werden 's nachts uit hun bed gehaald, geblinddoekt naar eenzame plekjes gebracht en onder gebed en het zingen van liederen he vig afgeranseld. Waren het negers. Joden of ahdere personen die door de Klan niet als mensen werden be schouwd, dan werden zr op beest achtige wijze afgemaakt. Een respectabele dame van zestig jaar werd uit 1 aar bed gehaald en zwaar mishandeld, aangezien ze zich zogenaamd aan „naaktdansen" zou hebben schuldig gemaakt Een man werd met een zweep tot bloedens ge geseld. omdat hij een keer te diep in bet glaasje had gekeken. Anderen werden gemarteld, omdat ze te weinig naar de kerk gingen. Om een dergelijke futiliteit we-d een jonge man achter op de koffer van een auto gebonden en met een drijfriem afge ranseld. Zijn zuster, die moest toe kijken, werd later bewusteloos gesla gen. Een negerin, die een kind ver wachtte, werd aan een paal vastge bonden en na mishandeling werd haar het haar afeesneden totdat er slechts een klein kruis op het hoofd achter bleef. Natuurlijk werd dit de overheid te erg. Hele streken zuchtten onder de ter reur van de K K.K. terwijl deze or ganisatie zich ook op politiek terrein begon te bewegen. Ook vrederechters. Niemand minder dan de beroemde F.B I.-leider J. Edgar Hoover greep met zijn mannen in. Plotseling ver schenen de mannen van de federale politie overal in de zuidelijke staten en in minder dan geen tijd werden honderden klanleden gearresteerd. Na het ziften van de arrestanten hield men al spoedig een groen leiders over, waaronder zich bevonden „de grote draak", Thomas Hamilton f44 jaar), voorts Bell Hunrichs. de klan- chef in Florida en zijn collega Klein van het hoofdkwartier in Atlanta. Onder de leiders bevonden zich voor aanstaande lieden zoals vrederechters, politiecommissarissen, een burgemees ter en bankiers en dergelijke, doch ook gewone lieden als een groenteman, een boer enzovoorts Hamilton. „De grote draak", leider van de K.K K. in het burgerleven groentehandelaar, werd tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld, terwijl enkele andere leiders ook vrijheids straffen werden toebedeeld. Vooral nu de negers de federale re gering aan hun zijde weten in hun geweldloze strijd tegen de discrimi natie. zijn de fanatieke negerhaters in het geweer gekomen om met alle macht de gelijkstelling te voorkomen. Het lijkt ondoenlijk de Klan te ver nietigen. ook al verbiedt men iedere activiteit, want volgens mededelingen van de politie telt zij in de zuide lijke staten ongeveer een kwart mil- Ioen leden, een niet te onderschatten gevaar. Maar president Johnson is vast besloten er een einde aan te ma ken. Het zal dus hard tegen hard gaan dit jaar. Verf, waaron een velletje is gekomen, kunt u zeven door een oude nylon- keus. Eerst de verf goed omroeren. Perzische kleedjes mogen nooit geklopt worden, anders scheurt het grond- weefsel. Fen kamerlinde zal geen gele bla deren krijgen als u er voor zorgt, dat ze niet te warm staat. Matig water van niet te lage temperatuur. Uw houten vloer wordt waterdicht, in dien u deze bestrijkt met petroleum waarin paraffine is opgelost.

Soester Courant | 1965 | | pagina 5