Vijf mei 1365, „IHaaktt u er ook een feest van voor anderen? IDEEëN EN IDEETJES in de Pieterskerk te Leiden een rede uit, die als titel droeg. ,,De welvaart der we reld als gemeenschappelijke verantwoor delijkheid". Zij richtte zich in het bijzon der tot de jeugd en zei onder meer ..Het is echter zo. dat de hele we reld samen een taak heeft, een ge meenschappelijke opdracht, een ver antwoordelijkheid mét elkaar, die in de eerste plaats is voor elkaar. Want alleen een werkelijke onderlinge on afhankelijkheid kan uitredding bren gen. Een verantwoordelijkheid voor elkander, die gaat tot het dagelijks brood toe". Nu, na Men jaar zyn deze woorden nog onverkort waar. Laten wy er met zijn allen naar handelen juist nu, in 1965, nu wy gedenken dat wy 20 jaar geleden on ze vrijheid herkregen en als vrij volk onze verantwoordelykheid voor de hele wereld In de V.N. aanvaardden. Laten we vrijheid en verantwoordelykheid als jong Nederland In de komende weken beleven onder het motto: „5 MEI, MAAK EK OOK VOOR ANDEREN EEN FEEST VAN." FANCY-FAIR OF BAZAAR Een fancy-fair of bazaar is een feestelijke manier om veel geld bijeen te brengen. Ballen gooien, kaashap pen, hengelen, pudding smijten, een grabbelton, een rad van avontuur, een schiettenteen massa kienspel, een vergelijkend examentje, dammen, koekslaan enz. Alleen al de voorbereidingen zijn een feest en op school of met je club is zoiets niet moeilijk te organiseren. Ouders, vrienden en kennissen zullen je inspanningen zeker met klinkende munt belonen. SPORTWEDSTRIJDEN Een sportclub kan zijn bijdrage op velerlei wijze verzorgen. Allereerst natuurlijk een sportwedstrijd met extra entree-gelden. Gymnastiekver enigingen kunnen een demonstratie houden; feestelijk en attractief. Maar er is meer. Wat zou je b.v. denken van een ster-rit, een fietsenrally, een wandelmars. Ook binnenshuis zijn veel mogelijkheden: kaartavond, ke gelwedstrijd, dam- en schaaktoer nooien bijvoorbeeld. OUD PAPIER Het inzamelen van oude kranten, lege flessen (statiegeld) of postze gels, brengt in een korte tijd geld in het laatje. KLUSJES Karweitjes als schoenpoetsen, spat borden witlakken, ramen lappen, auto's wassen kunnen een flink steen tje bijdragen. SAMEN, JA GEZELLIG Technische school en MMS, ULO en HBS, GYM en Huishoudschool kunnen in deze of elke andere com binatie samen een reuze festijn orga niseren. De werkstukken van de lage re technische school en de fancy-fair van de MMS laten zich goed com bineren, of de oliebollen van de huis houdschool smaken uitstekend gedu rende de pauze van het toneelstuk van het GYM enz., enz. WAFELS. OLIEBOLLEN EN SNERT Huishoudscholen kunnen eens pro beren of de weg naar de portemon nee ook via de maag loopt. En als je toch bezig bent, misschien dat de produkten van het fraaie handwerken ook nog geld in het laatje kunnen brengen. BEVRIJDINGSMARKT Voor of op 5 mei. Een feest voor de organisatoren en een feestelijke presentatie van jullie actie „Maak er ook voor anderen een feest van". Een babbeltje met het gemeen tebestuur en de vergunning is er. Op een plezierige plek van de ge meente is zo'ti markt zo opgezet. Werkstukken van eigen hand, de produkten van ,Jdina-bak graag" en de hele santkraam van de fancy-fair trekken genoeg feestgangers om met een goed batig saldo te kunnen slui ten. Teken zelf je affiches, misschien is er een draaiorgel te bemachtigen, een optocht te houden, een baïlonver- koop en ballonwedstrijd te organise ren of een carnavalswagen te versie ren. „FETES-DIVERSES Een twistavond, een songfestival, een jeugdcircus, een modeshow, een poppenkast, een toneelspel, een quiz. DUIT-IN-'T-ZAKJE Alle hiervoor genoemde activiteiten vragen van jullie wel veel werk maar de centen moeten voor het me rendeel van anderen komen. Waarom zouden jullie zelf ook niet wat op tafel leggen, en mogen wij daarvoor nu eens een voorstel doen. Hoogste klassen lagere school: tien zakcenten. Voortgezet en middelbaar onder wijs: een kwartje. Werkende jonge menseneen gul den van het loon. Regel zelf de inning en stort het bedrag op giro 100200, Anti-Honger- Actie, Den Haag. Er is een pracht van een affiche beschikbaar, die we graag in elk ge wenst aantal op aanvraag gratis be schikbaar stellen. Vijl mei, een dag om te ont houden, een dag om te geden kenen een dag om te vieren I SamenstellingBert Vos danig te wijzigen, dat het hierboven aan gestipte vicieuse rad der onvrijheid tot stilstand wordt gebracht. Ceylon heeft toen in gesprekken na 't werk ook kennisgenomen van onze recen te geschiedenis. Men weet daar van ons twintigjarig bevrijdingsjubileum Van daar dan ook die brief, waarin niet alleen onze jeugd, maar het gehele Nederlandse volk geluk wordt gewenst. CEYLON SCHRIJFT: De vrijheid die jullie viert op vyf mei is tie vryheid die jullie als volk hebt om je eigen bestemming te bepalen, om je eigen leven te leven. In deze zin zijn wy ook een vrij volk. Maar in een ander opzicht zuchten wy nog onder een slavernij die jullie niet kent. Wy gaan nog gebukt onder de ti rannie van een ander soort dictators: honger, ondervoeding en gebrek aan de meest elementaire levensbehoeften. Daar door zijn we nog kwetsbaarder voor de gevolgen van natuurrampen, zoals de verschrikkelijke cycloon en de vloedgolf die op Kerstmis nog in onze noordelijke provincie ontzettende verwoestingen aan richtte, bijna de helft van onze vissery vernielde en een verlies van bijna 100.000 ton veroorzaakte in de rijstproduktie. DADEN Wij willen op deze brief antwoorden met daden. Ceylon is één van die in the orie vrije plekken op de wereld waar toch nog grote brokken onvrijheid opgeruimd dienen te worden. Dat is alleen mogelijk met hulp van buitenaf. De patiënt moet enkele versterkende injecties hebben om daarna op eigen kracht verder te gaan. Wij kregen die injecties in de jaren na 1945, we zijn nu instaat zelf die heilzame spuit te hanteren. Op Ceylon zijn we daar verleden jaar mee begonnen, we gaan er nu mee door. Wij moeten van onze complete vrijheid gebruik maken om elders, bijvoorbeeld op Ceylon, dezelfde omstandigheden voor menselijke waardigheid en geluk te scheppen. Dat heeft altijd zin, maar ze ker en vooral in dit jaar van twintigjari ge bevrijdings- en V.N.-herdenking, in dit jaar van internationale samenwerking. GEEN COLLECTEBUSSEN Wy willen de Nederlandse jeugd niet oproepen om gezamenlijk met de collec tebus le gaan rammelen. Er zyn, vinden wij, betere manieren. Laat de jeugd ge bruik maken van zijn vryheid en oplei ding om originele acties te organiseren. Clubs, verenigingen, federaties kunnen vroege bevrijdingsmarkten, voorstellin gen, bazars, feestavonden, sportwedstry- den en noem maar op in elkaar zetten. Er is een macht van mogelijkheden oni leuke en/of interessante activiteiten te ondernemen die bovendien geld opleveren. Niet alleen de georganiseerde jeugd wordt uitgenodigd, ook de ongeorgani seerden kunnen elkaar misschien voor deze gelegenheid tydelijk vinden om van alles op touw te zetten. Is er onverhoopt een tekort aan ideeën, bel dan (070) 399001 en het idee wordt geleverd. In de week van 30 april5 mei zal het geld van de gezamenlijke krachtsinspan ning worden ingezameld. Jullie worden uitgenodigd het te storten op postgiro 100200 ten name van de anti-honger-ac- tie. Diegenen, die in genoemde week nog net niet ver genoeg zyn kunnen via het telefoonnummer (070) 399001 melden hoeveel geld er ongeveer te verwachten is. Dit, om op 5 mei tijdens een nationale manifestatie in het RAI-Congresgebouw in Amsterdam (radio en televisie zijn er bij) het totale bedrag bekend te kunnen maken. Op 18 juni 1955 sprak koningin Juliana Vijf mei 1945. Een zucht van opluchting voer door heel Europa. De bange dagen van de oorlog, van de hel van vuur en ijzer, de momenten van intense spanning, van razzia's, van vallende mannen voor het vuurpeleton, de dagen van honger, verdriet en ellende zij waren voorbij. Het einde van een bijna eindeloze verschrikking kwam begin mei. De man die de oor log ontketend had en die er, opgesloten in zijn stafbunker, opgesloten in zijn vervolgingswaanzin en vernietigingsdrang, leiding aan had trachten te ge ven, de man die ook naar de jeugd van het Duitse volk zijn klauwen had uitgestrekt, hij vernietigde zichzelf, pleegde zelfmoord. En na de capitulatie in Wageningen op 5 mei 1945 werd eindelijk, na de verschrikking van de hongerwinter, ook het westen van ons land van het zware Duitse juk be vrijd Bevrijding! Dr L. de Jong. directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie te Amsterdam gaf in deel drie van zijn serie: ,,De bezetting de bevrijding als volgt weer: ..O. dat gevoel bevrijd te zijn, of beter: de tegenstrijdigheid van al die emoties. De ontzaglijke opluchting: voorbij, die onderdrukking, dat onrecht, die moordpartijen! Het geluk, weer in eigen geest te kunnen gaan opbouwen in dit land dat in zijn schamele, geplunderde armoede ons dierbaarder was dan ooit. De angst: wie komen niet terug van die velen, velen die gedeporteerd zijn? De droefenis om al die familieleden, vrienden, makkers, van wie wij wisten dat voor hen de bevrijding, te laat gekomen waste laatEn eindelijk: het vaste besluit moge het levend gebleven zijn in allen die deze immense volkerenworsteling door stonden om ons tot het einde onzer jaren bewust te blijven van hetgeen wij danken aan de offers der bondgenoten en voor allen, die voor ons voch ten en vielen. Voor alle problemen rond de viering van de vijfde mei kunt u zich wenden tot het Bureau Nationaal Comité Viering Be vrijdingsdag 5 mei 1965, Herengracht 519 te Amsterdam-C., tel. (020) 236222. Be stelling van het boekje ..Ideeën voor vijf mei" kunt u bestellen door bijschrijving van ƒ1,op giro 194045 onder vermel ding. „ideeënboekje 5 mei". Het blad Handenarbeid" kunt u tevens via dit gironummer bestellen. Kosten ƒ2.Dit blad samen met het boekje kost ƒ2,50 Het actiebureau van NOVTB Maak er ook voor ANDEREN een feest van) is gevestigd aan de Van Blankenburgstraat 6 te Den Haag, tel. (070) 399001. Over deze laatstgenoemde actie schrijft de journalist Bas Roodnat in een speciale brochure het volgende: Onze twintigste bevrijdingsdag is in aantocht. Hij dient dan ook gezien te worden als een mijlpaal, als een feest- en bezinningsdag met een extra accent. Aan de feesten en ook aan de herdenkingen zullen vele tienduizenden deelnemen, die de echte bevrijding van twintig jaar ge leden niet bewust of in het geheel niet hebben meegemaakt. Door jongeren, door bijna-volwassen zelfs. die bezetting, knechting, kortom ón-vrijheid slechts kennen uit de verhalen van hun ouders of van oudere vrienden, uit boeken, uit films. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat zij via deze overlevering toch een beeld krijgen, waarin hier en daar het helden dom, de romantiek, die elk menselijk tref fen ook aankleeft, te sterk de nadruk krijgen. Zeker is. dat 't woord bevrijding in de allereerste plaats wordt geassoci eerd met de beelden van grommende tanks, schietende kanonnen, een omlaag- dreunend vliegtuig, achter stoepranden dekking zoekende infanteristen. De aan de bevrijding voorafgaande oorlog werd natuurlijk gekenmerkt door het intensie ve gebruik van een steeds „verfijnder" wordend vernietigings-apparaat. Maar toch lang niet alleen daardoor. Ook door een verdrietig lange serie van andere dingen, die echter te abstract zijn om goed tot de verbeelding te kunnen door dringen. Zeker niet tot de verbeelding van diegenen, die één en ander (geluk kig!) niet aan den lijve hebben onder vonden FATALE CIRKEL Neem de honger. Honger, echte honger is volstrekt onvoorstelbaar Het betekent, dat men dag en nacht bezig is met het denken aan eten. Men droomt van rogge meel, van aardappelschillen, waar nog iets aan zit. Honger verlamt niet alleen het lichaam, maar ook de geest. Tracht je voorts onwetendheid voor te stellen, analfabetisme. Of een toestand van ziekte, voortvloeiend uit de onmoge lijkheid om lijders te voorzien van dat voedsel en die medicamenten, die hen ge zond kunnen maken. Honger, ziekte, ge brek staan de bouw van scholen in de weg. En omdat er geen scholen en geen onderwijzers zijn kan het volk geen men sen voortbrengen, die de honger, de ziek te en het gebrek kunnen bestrijden. Honger, gebrek, a-hygiëne, ziekte, onwetendheid vinden elkaar in een vicieuse cirkel: het één heeft het an der tot gevolg, het ene probleem maakt voorts de oplossing van het andere onmogelijk. De mensen die in deze lugubere tovercirkel gevangen zitten, dreigen weg te zakken in een apatie, een geestelijke verdoving, waardoor ze alles niet zo hevig meer voeteo, BEVRIJDING Welnu, de bevrijding twintig jaar geleden betekende zeker niet in de laatste plaats het wegnemen van dat ontzaglijke stuk onvrijheid, dat honger en gebrek in feite zijn. Bij ons in het westen was deze onvrij heid het directe gevolg van een politiek en militair onderdrukkingssysteem. Zo dra dat was opgeheven, verdween het bij behorende brok. Dat was mogeiyk omdat in de eerst bezette landen de mensen en vooral de kennis aanwezig waren om on middellijk de strijd tegen de vicieuse el lende-cirkel aan te binden; deze strijd kon ook gevoerd worden omdat uit de landen waar géén gebrek was geweest di rect het materiaal en de middelen werden aangevoerd, om de bevrijde landen weer op het paard te helpen. Deze wat lange inleiding is alleen be doeld om duidelijk te maken dat de we reld van twintig jaar na de tweede we reldoorlog voor een zeer groot deel nog onvrij is. We praten nu niet over de po litieke onderdrukking, die natuurlijk ook nog miljoenen mensen in z'n greep houdt, we hebben het over landen, die voor ons toegankelijk zijn. maar waar de mensen geen gebruik van hun theoretisch vrij zijn kunnen maken, omdat hun gehele leven in dienst moet staan van het bijeenschra pen van Jiet allernoodzakelijkste, opdat zijzelf en hun gezinnen niet omkomen. En omkomen betekent in dit verband domweg: sterven, kreperen. S MEN WERKING Ons twintigste bevrijdingsjaar valt samen met het twintigjarig bestaan van de Verenigde Naties. Deze volkerenorga nisatie verkeert juist nu in grote moei lijkheden. Jullie weten het: Indonesië heeft de club der landen, althans voorlo pig, de rug toegekeerd: er zijn moeilijk heden over financiële bijdragen waardoor het optreden der V.N. in de wereld daar waar dat nodig is in gevaar wordt ge bracht. Maar juist door deze moeilijkheden krijgt de oproep van wijlen Pandith Neh- roe, premier van India, in dit dubbele ju bileumjaar een extra betekenis. In zijn laatste rede voor de Algemene Vergade ring deed Nehroe een dramatisch beroep op de wereld om op zijn minst eens een heel jaar lang aandacht te schenken aan de mogelijke samenwerking der landen en volkeren. Want pas dan, sprak Nehroe kan de sfeer geschapen worden waarin behalve de vrede ook de waarlijke vrij heid kan gedijen. De vergadering luisterde en raakte on der de indruk van de door hun simpelheid zo ware woorden. Men besloot ht jaar 1965 aan te wijzen als het „International Co-operation Year". Het jaar waarin wij nu leven is dus gewijd aan de talloos vele vormen, die het samengaan der volkeren kan aannemen. BRIEF Het is niet voor niets dat juist in 1965 bij de NOVIB een brief binnenkwam, ge richt „aan de jeugd van Nederland" en met als afzender „de jeugd van Ceylon". Jong Ceylon heeft met het kleine land aan de andere kant van de aardbol ken nis gemaakt, toen verleden jaar met Ne derlandse hulp werd verder gewerkt aan het „Shramadana-programma": een ge heel van projecten, om op het thee-eiland de sociale en economische structuur dus- Het nationaal comité Viering Bevrij dingsdag 5 mei 1965 heeft documentatie materiaal het licht doen zien voor een GOEDE 5 mei-viering. Hiertoe behoort o.m. een Ideeëngids met wenken voor al lerlei aspecten van het feest en het spe ciale nummer van het blad „Handenar beid", waarin informatie wordt gegeven over het versieren van straat en huis en over spelen met kinderen. „Maak er een feest van", ook voor an deren" is een uitgave van de Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand (NOVIB). Deze brochure begeleidt een aantal acties, die men in de weken voor afgaande aan de vijfde mei onder de school- en de bedrijfsjeugd wil voeren. Het nationaal 5 mei-comité, waarvan burgemeester mr H. A. M. T. Kolfschoten van Den Haag voorzitter is, ziet in deze actie een poging om aan de 5 mei-viering een extra dimensie te geven. Ook deze brochure is aan het documentatiemateri aal van het Nationaal comité toegevoegd.

Soester Courant | 1965 | | pagina 9