DE KU KLUX KLAN. Soest schakelt over van stadsgas op aardgas Het oog gericht op Mededeling Dinsdag 6 april 1965 44e Jaargang no. 27 De Yor-Polboys 0-2 Ned. Vrouwen. Elektr. Ver. Uitgaf e Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie t Van Weedestraat 29a, Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 Drie B.D.C.-handbalteams wonnen R.K. Openbare Bibliotheek Puzzelen te paard Animato vierde het tienjarig bestaan Aanrijding Geslaagd concert in Oude Kerk Geen voorrang verleend De Ku Klux Klan is een geheim Ame rikaans genootschap, bestaande uit voorvechters van het handhaven van de oorspronkelijk heersende zeden en gebruiken ten opzichte van negers, joden, r ooms-katholieken, immigran ten en elke groep van mensen, die de leiders van de Ku Klux Klan niet „lekker" zit. Het genootschap bestaat volgend jaar honderd jaar. Het heeft in die tijd een afschuwelijke reputatie gekregen. Want de achter de verknipte lakens, waarin de aanhangers van het ge nootschap rondlopen, achter de kippe- veren, bloed en teer schuilgaande ter reur is aanmerkeüjk ernstiger dan het bestaan van de Klan zelf. De reputa tie van de Ku Klux Klan Is dan ook niet slechts een gevolg van het dragen van de vreemde kledij door de geesteszieke Klan-aanhangers, maar meer nog van de lynchpartijen en de sluipmoorden, waarvoor de Klan niet terugdeinst om z'n doel te bereiken. Een afschuwelijk bewijs daarvoor is een week geleden geleverd, toen de 39-jarige strijdster voor rassengelijk- heid Viola Gregg Luzio werd ver moord. Vier Klan-aanhangers zijn ge arresteerd, verdacht van het plegen van de moord. Wellicht is dat de laatste daad van de Klan als organisatie geweest. Pre sident Johnson reageerde fel en het Congres besloot tot actie over te gaan. Er is een commissie benoemd, die zal gaan onderzoeken, welke heimelijke methoden de Klan zoal gebruikt om een bepaald doel te bereiken. Die stap betekent tevens een streep door de rekening van drie andere groepen, twee blanke uiterst rechts georiënteerde en een negerorganisatie, die geweld voorstaan. Want in Ame rika groeit het besef, dat het gevaar niet altijd automatisch van links be hoeft te komen, maar dat ook. en vooral, extreem rechts de moord als middel gebruikt. Een democratisch geregeerd land staat z'n bewoners veel toe, zelfs het oprich ten en in stand houden van organisa ties als de Ku Klux Klan. Maar ook een democratische regering kan zich wel eens vergissen. Zo'n vergissing is de Ku Klux Klan. De democratie is voor een ieder, zelfs voor aanhangers .van de Ku Klux Klan. Zi] hebben echter in de loop der tientallen jaren getoond de democra tie niet te begrijpen en hebben haar tot een aanfluiting gemaakt voor het oog van de gehele wereld. Zij heeft er misbbruik van gemaakt door te moorden en te lynchen, waar haar dat goed leek. En zo'n moordenaarsbende moet dienovereenkomstig bestreden worden. KANTMAN. Secretarissen of andere contact personen van verenigingen ver zoeken wij thans alle medede lingen, verslagen en opgaven voor de Soes ter Courant uiter lijk woensdagmorgen te zenden aan C. van "Wijngaarden, Soes- terbergsestraat 9, telefoon 3262. Polboys heeft afgelopen zaterdag zijn tweede voetbalwedstrijd gespeeld en deze keer met succes. Tien minuten na de aftrap namen de Polboys de leiding door een strak schot van mid- voor E. Kerkhof. Hierna kwamen de jongens van De Vor sterk opzetten maar met spil Claessen en rechtsback W. Bakker aan bet hoofd gaf de verdediging geen krimp. Na leuke aanvallen aan beide zijden ging de rust in met een 0-1 stand. In de tweede helft was de druk op het doel van de Ver grcot maar de Pol boys konden niet scoren. De aanvallen bleven echter op het deel van de Vor gericht, zodat 15 mi nuten voor het einde de heer Huffels de keeper het nakijken gaf (0-2). De wedstrijd eindigde dus met een overwinning voor de Polbovs. Vele leden van de Ned. Vrouwen Elee- triciteits Ver. afd. „Eemland", gaven gehoor aan de uitnodiging van de fa. Middelman de meubelshow te bezoe ken in zaal ..Eemland". Bankstellen in verschillende stijl en prijzen wer den getoond. Ook bergmeubelen, leu ke schommelstoelen en aanbouwmeu- belen waren er te kust en te keur. Mooi waren de boussac gordijnstoffen. Veel belangstelling genoot de prak tische vloerbedekking, met alleen voor zitkamers, doch ook voor slaapka mers, trappen en gangen. Door de vertegenwoordiger van de fa. Middelman, de heer Van Dalen, werden de voordelen van de nieuwe vloerbe dekkingen gememoreerd, zoals de kleu ren, lange levensduur en gemakke lijk onderhoud. Vóór het huiswaarts gaan, kregen de leden een consump tie aangeboden. Op 7 april komt de fa. Heinz voor de leden van de N.V.E.V. demonstreren in het Anna Paulownahuis. Introductie is toege staan. SOESTER OURANT Abonn. p. kwart, ƒ2,40 - per post ƒ2,75 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. De Oost-Duitse overheid heeft maandagochtend de toegangswegen van West-Duitsland naar Berlijn voor alle verkeer afgesloten. De sluiting zou in verband staan met legermanoeuvres van het Oost-Duitse leger. Foto Communistische wachten houden een Zwitserse auto tegen, die van West-Berlijn naar Helmstadt wilde gaan. onder leiding van Maarten Kooij. Het was een afwijkende uitvoering, ook al omdat de cantor had afgezien van de drie sopranen, drie alten, drie tenoren en drie bassen. In plaats daarvan nam het volledige Hervormde Kerk koor aan de uitvoering deel. Aan de geslaagde uitvoering werkten mee de tenor Gerard de Vos, Ma ria v. d. Slikke, sopraan; Ine Kooij, alt en Rom Kalma bas. Instrumen tale solisten waren o.a. Cor Coppen, hobo; Dick Visser, luit; Adriaan Bon- sel, fluit; Max Werner, viola da gam ba en Klaas Bolt, orgel. De sopraan zong voortreffelijk in Ich folge Dir gleichfalls, maar was minder in andere soii. Voorts bleek, dat de akoestische gesteldheid en de volle kerk niet gunstig op het gehoor werkten. Vooral de bastonen kwamen te sterk door. Dat het desondanks een geslaagde uitvoering van Bach's werk is ge worden, dankt Maarten Kooij aan. het ook dat maal uitstekendegezelschap, dat hij trouwens bij iedere uitvoering om zich heen weet te verzamelen. Het eerste dames- en het eerste he renteam van de handbalvereniging B.D.C. hebben zondag hun wedstrijd gewonnen. De dames versloegen La ren liefst met 3-0, de heren klopten met liefst 10-0 Laren 2. De dames speelden een goede wed strijd. waarin Laren aanvankelijk sterker was. Maar de Soester defen sie. met de doelvrouwe aan het hoofd, hield stand. Nanda Daatselaar, Barry van Leeuwen en Nel Brons zorgden voor de B.D.C -treffers. De heren waren op dreef tegen Laren 2. Ze schoten uit hun slof door de grote zege. Ook hier was doelman Smeeiing in goede vorm. Voor de tien Soester treffers zorgden Surstedt, v. d. Heyden, H Demmers en Van Kesteren Het tweede herenteam bezorgde Amersfoort 3 een nederlaag (7-5). De goalgetters waren hier Piet Valk, Wim Smeeiing en Martin Demmers. Boeken over allerlei onderwerpen Bibby, Ras, vooroordeel en opvoeding. Biografie van Henry Ford. Car- pentier. Portretfotografie. China. Parool 'Life Fabre. Geschiedenis van het verkeer te land Gotische schilderkunst, Hagenbeek, Avon tuur met 1000 dieren Jansen. Tran- ststoren. Kelly, Spreekuur met uw kinderarts. Koekoek. Zo maakt U een film. Kolarsz, Mijn familie in Moskou. De Korte, Televisie bij on derwijs en opleiding McLeave, Dok ters die durven. Van Praag. Psycho logische encyclopedie. Reichen", Ge schiedenis der natuurkunde Van der Schaar, Woordenboek van voor namen. Sohmid-Tannwald, Pazuzo. Schreiner, Vissen roet de vlieg Schreiner, Voorn en brasem vissen. Van der Steen, Spionage in de twee de wereldoorlog. Troebst. Wonderen zijn schaars. Van Vollenhoven, Wat zeilt daar. Parool/Life, Vogels. Zoogdieren, Wiskunde, Wereldfoto '64. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Brazilië: ms „Aragon" 8 april en ms „Argentdna Star" 10 april. Verenigde Staten van Amerika: ms ..Prinses Margriet" 8 april. Inlichtingen betreffende verzendings data van poststukkan geren de post kantoren. Burgemeester rar. S. P. baron Ben- tinck heeft gisteravond de ombouw van stadsgas op aardgas in Soest 'n officieel tintje gegeven door in wijkl het laatste stadsgas. dat zich nog in de leidingen bevond voordat er aar- gas doorstroomde „af te fakkelen". Dat gebeurde, nadat medewerkers van het gasbedrijf in elk van de 900 hui zen, die wijk 1 omvat, de hoofdkraan hadden afgesloten. Daarna controleer de men het buizennet om te zien of het leeg was. Toen dat gebeurt was, werd er nog even stadsgas gebruikt, waarna men aardgas door de leidin gen liet stromen om het lekverlies te kunnen meten en zodoende te con troleren of er breuken waren. Voordat het aardgas definitief door het bui zennet zou stromen, ontstak de bur gemeester de eerste fakkel, die het stadsgas uit de gasleiding verwijderde. De ombouw van wijk 1 geschiedde, nadat er vele weken van voorberei ding waren vooraf gegaan. Twaalf enqueteurs en personeel van het gas bedrijf ziin weken druk geweest alle waren politie en brandweer paraat om bij eventuele ongelukken te kun nen ingrijpen. De centrale post in het gasbedrijf hield alle aktivitetten in wijk 1 bij. In aanwezigheid van o.a. enkele raadsleden, wethouder v. d Arend, personeel van de Gasunie en van het gasbedrijf, duecteur N H. Breede- veld van dit bedrijf en vele belang stellenden, ontstak de burgemeester het laatste stadsgas Dat vond plaats op de hoek van de Julianalaan en de Prins Bernhardlaan. Dat de verhoogde paraatheid van de brandweer inderdaad betekent, dat de brandweerlieden snel kunnen uitruk ken. werd al dadelijk bewezen. Om streeks 10 uur kwam er een melding binnen van een brand op de hoek Molenstraat-Alb. Cuyplaan. Men kon direkt na het sein „groot alarm" uit rukken, ook al omdat het bestuur juist in vergadering bijeen was in het kantoor van de brandweer aan de Steenhoffstraat Het bleek achter af niet nodig te zijn geweest, omdat De jonge ruitersportvereniging „Soest- dijk" is een bloeiende vereniging met aktieve leden. Dat bleek zaterdag weer eens, toen liefst veertig ruiters en amazones deelnamen aan een puzzel- rit te paard. Ook enige gastrijders van de vereniging „De Zwarte Ruiters" reden bet door de beer E. van Wa- eensveld in hét kroondomein, de Lage Vuursche, het terrein van de Willem Arntzhoeve en Maartensdijk uitge zette parkoers. De deelnemers start ten bij manege „De Vrijheid" van de heer J. Laseur aaT de Koninginne- laan. Daar was ook de finiseh. Bij de Mauritshoeve was een pauze ingelast. De uitslag was: 1. de heer en mevr. Zaalberg, 8 straf punten; 2. mej. v. d. Burg en mej. Roelofs (20); 3. mej. Van Leuven en de heer Danvers van De Zwarte Ruiters, Utrecht (21); 4. mej. Ruizenaar en mej. De Leur, (22). In hotel La Bordelaise volgde zater dagavond de prijsuitreiking door de voorzitter van „Soestdijk", de heer J. K. de Bruin. Hij memoreerde het vele werk, dat het bestuur thans verricht om de organisatie van het op 5 mei op een terrein op de Eng te houden concours hippiaue tot in de puntjes te verzorgen. De heer Van Wagensveld kreeg lof toegezwaaid voor de wijze, waarop hij ^et parkoers had weten uit te zetten. Hij en zijn vrouw kregen een stoffe lijke blijk van waardering. De prijzen voor de ruiters en ama zones bestonden uit waardebonnen, te besteden aan ruitersportartikelen. De accordeonvereniging „Animato" heeft het afgelopen weekeinde ten huize van de heer en mevrouw Van der Linden aan de Gallenkamp Pels- weg het tienjarig bestaan op een eenvoudige, maar niettemin gezellige wijze gevierd. De vereniging werd op 1 april 1955 opgericht, een datum die vaak wordt gebruikt voor het uithalen van grap pen. Maar Animato was geen grap, het was ernst. Dat mag ook wel blij ken uit de belangstelling, die de ver- eniging in de loop der jaren heeft on dervonden van de Soester accordeon- liefhebbers. 's Middags heeft een dertigtal jeugd leden. leerlingen in de A- cn B-groep, het jubileum gevierd, waarbij ze wer den getracteerd. 's Avonds was er voor de oudere leden de gelgenheld het tienjarig bestaan van hun vereniging te vieren, waarbij ook het bestuur aanwezig was. De familie Van der Linden, die ook het oefenlokaal be schikbaar stelt, werd dank gebracht voor de werkzaamheden, die zij in de afgelopen tien jaar voor Animato heft verricht. Hun werd een wandbord aangeboden, vervaardigd door De Vlieguut. De jiigent, de heer A. Pot uit Amers foort, kreeg een enveloppe met inhoud aangeboden en Joke van der Linden, die vanaf de oprichting lid is, kreeg een verzilverd vaasje met inscriptie als herinnering. Daarna is het feestje in intieme kring voortgezet. In de nacht van zaterdag op zondag, te pl.m. 1 uur, passeerde K J. E uit Utrecht met zijn auto de uitrit bij café-restaurant Boltini aan de Amers- foortsestraat te Soesterberg. Vanuit de "uitrit kwam een auto, be stuurd door L V. uit Soest, die in de richting Utrecht wilde rijden. E. moest uitwijken en kwam in bot sing met een auto. bestuurd door A. v. d. K. uit Den Haag. Deze kwam op zijn beurt weer in botsing met de geparkeerde auto van J G. J. uit Soest. De auto die de aanrijdingen veroor zaakte reed door, doch werd achter volgd door E. en werd tenslotte klem gereden. De onvoorzichtige autorijder keerde echter zijn auto en reed terug in de richting Amersfoort. Volgens het kenteken van de wagen is de eigenaar van de wagen L. V te Soest. De politie stelt een onderzoek in. Onder grote belangstelling werd van de bekende Johannes Passion in de Oude Kerk een uitvoering gegven. Baarn had veel kleinere sectoren (101 dan Soest, omdat het net ongunstig lag. Zo kon het gebeuren, dat de om bouw in Baarn, met z'n ongeveer 5700 aansluitingen, in feite langer heeft geduurd, dan in Soest het geval zal zijn, ondanks dat Soest 7300 aan sluitingen heeft. De sectoren in Baarn varieerden in grootte van 350 tot 550 aansluitingen, terwijl in Soest de kleinste wijk bijna tweemaal zoveel aansluitingen telt. 900. Gistermidag werden de bewoners van de huizen in wijk 1 door de politie via de mobilofoon herinnerd aan de ombouw op aardgas. De hele avond Gisteravond om half tien, ontstak de burgemeester, op de hoek Julianalaan-Pr. Bernhardlaan. het laatste stadsgas wat nog aanwezig was in het buizennet van Wijk 1. toestellen te controleren en om te kij ken welke moesten worden omge bouwd. Gisteren was het dan zover, dat de eerste stap gezet kon worden op de weg naar totale ombouw op aardgas. Wie in de afgelopen weken de direk- teur van het gasbedrijf, de heer N. H. Breedeveld, zou hebben willen SDre- ken. zal wel een keertje extra gebeld hebben of naar het kantoor aan de Lange Bririkweg gekomen zijn, want hij heeft het vooral de afgelopen week druk gehad met het voeren van besprekingen, het bestellen van ma terialen enz. Hij was de afgelopen week „wandelend medewerker". Maar dat kon niet anders, want alleen al de voorzieningen, die aan het gasbe drijf zelf moesten worden getroffen, vergden veel tijd. De druk, die voor distributie van het aardgas zorgt, is drie atmosfeer tegen een halve atmosfeer voor distributie van het stadsgas. Er moest dus een heleboel veranderd worden aan de gashouder en ook de beveiliging moest worden aangepast. Soest is één van de eerste gemeenten in de provincie Utrecht, die op aard gas overschakelt. Na Soest volgen o.a. Amersfoort, Zeist, Driebergen en Doorn. Baarn was Soest al voorge- de brand bleek te bestaan uit een van de vele vlaimmen uit de gasleiding, die op de Eng brandden. Via de mobilo foon kreeg men te horen, dat men kon inrukken. Mevrouw W. W.-R. alhier reed met een personenauto over de Eikenlaan in de richting van de Ferd Huycklaan. Bij het naderen van de Birkstr'aat ver leende zij voorrang aan een passeren de bromfietser en reed toen door, waardoor zij in botsing kwam met 'n personenauto, bestuurd door J. G. R te Amsterdam Beide wagens werden zwaar beschadigd. gaan. Omdat het buizennet van Soest gun stiger loopt dan dat van Baarn, kan de ombouw in Soest veel sneller ge schieden. Deze zal omstreeks zes we ken in beslag nemen. Het aantal aan sluitingen in wijk 1 bedraagt 900. Daarna gaat men langzaam hogerop, totdat men aan Soesterberg toe is. waar meer dan 1400 aansluitingen in één wijk zijn. De Internationale Schoenenbeurs, die op 5, 6 cn 7 april in de Utrechtse Irenehal wordt gehouden, staat in het teken van de wintermode. Hoewel het nog echt zomer moet worden, paesen deze dames dus al laars jes voor de winter van 1965.

Soester Courant | 1965 | | pagina 1