Ml. Het klinkt als een sprookje Oxford acht won met 4 lengten voorsprong DO0RSMEREN GARAGE BOSBOOM GERTJAN EN MAARTJE Het leven van de sprook jesverteller die zelf een lelijk jong eendje was es&r -.r Klaar terwijl U wacht BEVEROL SMEERSTATI©\* Stijl-in-stof show Teraardebestelling van de heer A. W. van Hal BURGERLIJKE STAND Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Krabbels van Knelis lËïfc VSflnL fen' Nie °P een aU~ 10 op een stoom" Onwillige Duitser Geen heer in 't verkeer S.V.V.-Vollevbal lelt doj* N/fcV) OLDurtrsTjA ■V»V" m i 'VnO/vU - e. ■luO MJjl L. Notenboom overleden 3 Op 2 april 1805 werd in Odense, de hoofdstad van het Deense eiland Fünen, als zoon van een arme schoenmaker, Hans Christiaan Andersen geboren. Andersen, de romancier-toneelschrijver die zich als sprookjesdichter wereld vermaardheid verwierf, en in eigen land aan het einde van zijn leven zo geëerd was, dat de Deense koning en andere leden van het koninküjk huis voor aan liepen in de begrafenisstoet, die op 11 augustus 1875 door de stra ten van Kopenhagen trok. Een onafzienbare menigte, bestaande uit mensen van allerlei rang en stand, onder wie de gezanten van talloze buitenlandse mogendheden, volgde de baar. Tot op de huidige dag is de glans van zijn roem nog niet verdwenen. Maar wie zich een ogenblik verdiept in zijn levensgeschiedenis, merkt dat daar een lange worsteling aan vooraf gegaan is. Cdaar zit 36 jaar ,,gas-ervaring" achter rf.vX 'W De acht van Oxford heeft een makkelijke zege be haald in de traditionele boatrace op de Theems tegen de ploeg van Cambridge; zij legden het 6779 m. lange parkoers tussen Putney en Morlake af in 18 min. 7 sec. en op de finishlijn hadden zij een voorsprong van vier lengten. Wel trachtte Cambridge met een snelle start de „Oxo- nians" te overrompelen, maar Oxford, dat met vier Amerikanen roeide, had ter hoogte van Hammersmith Bridge, na een kleine drie kilometer, al een voor sprong van anderhalve lengte, die bij Chiswick was opgevoerd tot drie lengten. Van de honderdelf wedstrijden sinds de eerste boat race in 1829 was het Oxfords 49ste overwinning. Cambridge won eenenzestig maal. Prikkelbare dromer Hij had de aard van zijn vader, een prikkelbare natuur, eerzuchtig iemand met een levendige fantasie. Met zijn schoolkameraden bemoeide de jonge Andersen zich weinig. Hij was een dromertje. dat liever speelde met het poppentoneel, dat zijn vader voor hem 6gemaakt had, dan deelnam aan het ruwe jongensspel van zijn kornuiten. Toen hij 7 of 8 jaar oud was, stierf STEENH0FFSTR.53- TEU Z84Z SOEST zijn vader. Nog meer dan voorheen was hij nu aan zichzelf overgelaten. Zijn moeder was een eenvoudige vrouw met een goed hart, die nogal bijgelovig was en Hans kleermaker wilde laten worden. Hans had er geen zin in en zo gaf hij zijn moeder op veertienjarige leeftijd te kennen, dat hij Odense wilde verlaten en naar Kopenhagen dacht te gaan. Zijn moeder had er pas vree mee, toen 'n waarzegster haar uit kaarten en koffiedik voorspeld had, dat haar zoon een groot man en Odense te zijner eer nog eens geïllumineerd zou worden. „Knoeiwerk" In Kopenhagen probeerde Hans An dersen bij het toneel te komen. Wel dra bleek dat hij er niet voor deugde, maar door zijn vasthoudendheid was hij ook in Kopenhagen al gauw ie mand, die door iedereen in min-gun- stige zin gekend werd. Geen langdurige wachttijd daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel Eerste klas smeermiddelen Birkstraat 105 - Soest - Telef. 3256 Armoede en tegenslag dwongen hem tot de schrijverij. In vertien dagen schreef hij het treurspel ,.De rovers van Wissenberg". Het krioelde van de taal- en stijlfouten. Van de directie van de schouwburg kreeg hij het ma nuscript terug met het verzoek voor taan dergelijk knoeiwerk niet meer te sturen. Maar toen hij al vier jaar in Kopen hagen was en de nood zeer hoog ge stegen was trok de directeur van de Koninklijke Schouwburg, de heer Col- lins, zich zijn lot aan. Hij meende, dat er talent in de knaap school en hij zorgde er voor dat Hans met een beurs van de Deense koning kon gaan studeren aan de Latijnse school te SlageLsee, twaalf mijl van Kopenha gen. De ommekeer Andersen heeft geen gelukkige tijd gehad. Elke berisping trok de uiterst gevoelige knaap zich bijzonder aan, en hij zou er aan te gronde gegaan zijn. als zijn beschermer hem er niet op goede dag afgehaald had. In 1828 werd hij student en van de grotere vrijheid, die hij zich toen ver wierf, maakte hij gebruik zijn eerste werk in proza te schrijven, een hu moristisch verhaal „Voetreis naar Amagar", dat een zeer groot succes werd, maar in de ogen van de critici weinig waardering kon vinden. 34 jaar oud ontving hij van koning Freclerik VI een jaargeld van 200 Deense daalders, waardoor de nood zaak geheel van zijn pen te moeten leven wat minder groot werd. Ander sen zelf heeft altijd gezegd, dat met die gebeurtenis zijn „levensvoorjaar" begon. Zijn doel. meer algemene waar dering, had hij bereikt. En hoezeer dit zijn ijdelheid heeft gestreeld, heeft hij in meer dan één opzicht laten blijken In deze periode van zijn leven is hij begonnen met zijn sprookjes. Fantasie en gevoel De critici begrepen niet, hoe hij zo iets kinderachtigs kon gaan schrijven. Enkele vrienden verzekerden hem, dat hij er geen talent voor bezat. Maar Andersen kon het niet laten. Hij ging er mee door, eerst om aan geld te komen, later omdat dit het terrein bleek, waarop zijn fantasie geen be perking werd opgelegd. Zijn diep ge voel en zijn humor vonden ruim schoots gelegenheid zich te doen gel den. Hij behoefde zijn vaderland niet meer te ontlopen, omdat men hem daar niet eerde. Maar ook in andere landen werd hij weldra ponulair. Ook in ons land. dat hij in 1847 heeft bezocht. Andersen heeft veel gereisd. Ook deze zwerverstrek had hij van zijn vader geërfd. Hij was altijd zeer ge zond. Pas de laatste jaren van zijn leven brachten hem lichamelijk lij den. Het was in de periode van zijn leven dat de kwelling van minder gunstige kritieken hem langzamerhand be spaard werd. Ernstig heeft Andersen altijd onder die minder gunstige kri tiek geleden. Eenmaal ontvluchtte hij er Denemarken voor. Het was in de tijd, dat Grimrn, de verzamelaar van de Duitse volkssprookjes, hem nog als een onbekende ontving. Van binnen uit Het bijzondere van Andersens talent is geweest, dat hij altijd heeft kun nen putten uit de rijke schat van zijn lichtbewogen gemoedsleven. Grimm tekende de volksverhalen na die in omloop waren, Andersen vond de stof voor zijn vertellingen in zich zelf. De beste sprookjes zijn die gewor den, waarin hij zijn eigen leven, zijn gelukkig geslaagde worsteling, heeft getekend, zoals in het verhaal van het lelijke jonge eendje, dat eindelijk blijkt een zwaan te zijn. In dit en al zijn andere sprookjes toont hij zich een meester in de na tuurschildering, een meester ook in de vertelkunst, deze legendarische Deen, die, o wonderlijke tragiek van het le ven, zelf nooit getrouwd geweest is en dus nimmer in eigen milieu de prachtige uitwerking heeft kunnen aanschouwen, die zijn vertellingen op de ontvankelijke kinderziel had. Zijn rijke levenservaring, zijn kinder lijke zin, zijn diep gevoel voor het schone en verhevene, zijn humor en zijn bijzondere gave contrasten te zien en te doen zien. gaven aan het spel van zijn fantasie een kleur en betekenis, die menig jong en menig oud hart op de huidige dag kan blij ven ontroeren. Stoffenhuis Ralph Polak heeft volgen de week donderdag 8 april, voor de dames weer een verrassing in petto. In samenwerking met Menko brengt de heer Polak dan een stijl-in- stof show. Van 's middags 3 uur af tot 's avonds 10 uur zullen de prachtige Menko-stoffen doorlopend geshowd worden Dick Holthaus, die als geen ander gevoel voor allure heeft, werkt graag met Menko-stoffen. Hoé, dat kunnen de dames bij de stijl-in-stof show op 8 april in Stoffenhuis Ralph Polak aan de Laanstraat te Baarn zien. Met bezwerende gebaren liep Rimsky om de kooi heen en weer. Tante hoorde hem de vreemdste woorden fluisteren, die ze met geen mogelijk heid thuis kon brengen. Maar de goochelaar scheen zich aan niemand te storen en speelde zijn rol vel over gave. Nadat hij zijn tovenaarstaai ge sproken had. draaide hij zich om naar het publiek. Hij zuchtte even, alsof hij uit een droom ontwaakte en sprak met een hartverovanende glimlach „Nu komt het grote moment dames en heren, let u even goed op?...." De spanning werd tastbaar en tante keek met kloppend hart toe, hoe Rimsky met een sierlijke Zwaai het doek op trok. Allerlei uitroepen van verba zing klonken uit het publiek, toen ze een papegaai in de kooi ontdekten, die wat versuft nog, met zijn ogen knip perde. Ook tante Neel was zichtbaar onder de indruk. „Dat is een knap staaltje," mompelde ze beduusd, „dat is een knap staaltje," herhaalde ze hij ook deel uitmaakte en van het schoolbestuur. Voorts waren er be stuursleden van de r.k. spaarbank, die hij vele jaren leidde. nogmaals. Maai' plotseling schrok ze op, met grote ogen staarde ze naar de kooi. Dat kon toch niet waar zijn, dat is onmogelijk.Oh, tante Neel, lieve dikke tante Neel, ik ben Lorre uw troelalaatje!" Ja, het was Lorre, de papegaai van tante Neel, die daar in de kooi zat. In zijn ijver om zich kenbaar te maken gebruikte Lorre dezelfde troetelnaampjes, die hij an ders zo verfoeide. „Tante Neel, tante Neel, Lorre wil weer naar haia» Lorre is toch uw dot! GEBOREN: Oer ar da Maria, dochter van A. W. A. Tolboom en M. E. Ubink, Veenzoom 8. Margaretha Bernarda Maria, dochter van C B. Werkhoven en M. Emond, Lange Brinkweg 57. Johanna, dochter van H. Hooft en E. van den Broek, Andriesstraat 3. Geertje, dochter van W. Koelewijn en Th. M Olthof, Birkstraat 94. Marcel Richard. zoon van D. Rens en E. A. M. Koudijs, Meidoornweg 6. Jacob André, zoon van J. Huisman en A. Chaigneau, Plesmanstraat 31. Johanna Jacoba, dochter van I. J. van Luin en A. C. J. M. v. d. La£r, Moer- bessenberg 20. Eduard Willem Fre- derik, zoon van W. F. van Vliet en G. A. Sigrist, Verlengde Talmalaan 3a. Daniël, zoon van R. Blok en M. A. A. Euwe, Van Goyenlaan 74. Delores Kathy, dochter van R. R James en B. B Gross, Klein Engendaalweg 94. Winnifred, dochter van C. Jaars veld en A. E. Boom, Parklaan 8. Eric Victor, zoon van A. Mulder en A. J. M. van Houttuin, Beatrixlaan 10. Rinske Margrietha, dochter van K. P. Evenhuis tekenaar en J. A. Ap pelboom, F. C. Kuyperstraat 13. Jacob Gilles, zoon van C. van der Windt en J. Molenaar, Braamweg 9. Pieter, zoon van P van den Broek en A. van der Wolf. Birkstraat 102. Aleida Cornelia, dochter van J. M. Rademaker en W. R. M. Brouwer, Vink en weg 41. ONDERTROUWD: Jan Willem Zwaan, Buitenhaven 5, Den Helder en Antonia Teuntje, Staringlaan 6. Gerrit Col- jee, Saenredamplantsoen 4 en Elisa- beth Magdalena Woudstra, Dorre- steinweg 42 Jacob van den Hoek, Borneostraat 2, Baarn en Johanna van der Stam, Korte Brinkweg 41. Het- man Koopman, Snipperlingsdijk 20, Deventer en Stijnia Anny Gretha Nachtegaal Schoutenkampweg 101. Bemardus Gerhardus van Blokland. Wieksloterweg O.Z. 39 en Johanna Maria Josephma Tolboom, Spoorstraat 9. Wijnand Teunis van den Brink, Birkstraat 66 en Louise Pieternella Baptist, Hildebrandlaan 15. Her- manus Hendrikus Butzelaar, Korte Brinkweg 49 en Ariana Irene Josée Bakker. Stadhouderslaan 25. Dig- nus Johannes Maris, Oude Utrechtse- weg 2 en Maria Jacoba van Drie, Kerkpad Z.Z. 31. Nicolaas Spek snijder, Ursilineweg 16. Leusden en Jannetje Hendrika van Ginkel, Vel dm. Montgomeryweg 5. GEHUWDEvert Arnoldus Egbertus Maria Hilhorst, Duinweg 4 en Bern- dina Jozephina Lucas, Dorresteinweg 71. Johannes Eugenius Wolters, Orionlaan 5, Hilversum en Berendina Johanna Maria Willemsen, Lange Brinkweg 46. Willem van der Jagt, Nachtegaalstraat 20, Hilversum en Maria van Agterveld, Soesterengweg 48. Dir. H. TV. Vellinga Korte Brinkweg 28 Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport (Rouwkamer) OVERLEDEN: Geertje Stigter, 69 Jaar, weduwe van W. Costerom. Wij A 72a Gouderak. Marie Jeane Gales, 67 jaar, weduwe van F. Ruitenbeek. Schoutenkampweg 81 Albertus Wilhelmus van Hal, 53 jaar, gehuwd met J. L. M. Zonderop. Steenhoff- straat 38. Elisabeth Henriëtte Bu- mann, 69 jaar, Amersfoortsestraat 18. Cornelis de Bruin, 73 jaar, weduw naar van M. Hooeeboom, Nieuweweg 29. As je 't ming vraogt AHHb dan mok zeige dat 't bliekbaor steeds meer in de moode reene an te schaf- WBëê fiets of een aan der febrieke, bouwwerke Ikke weet w37 dat as ikke menister was ikke riie allenig 't gebruuk van sireenes op autoos en stoomfietse zou hebbe verbooie, maor ok op febrieke en bouwwerke. En as ikke menister was zoue allenig de sireenes van de braandweer en de BB. magge blieve bestaon. Noeng gaon der iedere dag wel twaolf si reenes en ikke ken ze nie meer uut mekaor houe. Ister braand, is 't twaolf uur, is 't oefene van de B.B.? Ikke weet 't me meer en ok de braand- weerluu we te 't soms me. Dan gaon ze naor de centraole op de Laange Brinkweg. En dan ister heul gin braand. Dan was 't een sireene op de Eng veur de bouwluu. Die weete dan dat 't haalf een is en dat zullie ken- ne gaon scnafte. Da kenne die luu ok op d'rluu allozie zien, maor die si reene mot ok gaon, Waorom weet memaand. Mit al die sireenes is 't zoo, da wullie heul nie meer weete of 't soms B.B.- alarra is. As dat es zou komme en wullie denke: zeeker weer een sireene op de Eng wat dan? Dan blief ieder een op straot loope en dan is 't ne- tuurlijk al te laot. Waant wullie den ke: 't is oefene van de B.B. Allenig maor braand- en B B.-sireenes as ikke menister was. En die braand- sireene zou zo hard magge gaon as wat. Ok 's nachts. D'r zijn wel min- se, die de pelisie getillefoneerd hebbe en zullie zeeë dan: Wullie binne in ongze slaop estoord deur 't sireene- geloei en of 't in et vervolg een bietje kaalmer ken. Nou dan kan Knelis wel zegge: da kan nie. Jammer veur de nachtrust van de minse die zoo noodig motte belle, maor dat staot zo vast as 'n huus. En as ze da nie wille geleuve, dan zulle zullie da wel geleuve as ter bie zullie zelf wat in de braand sbaot. Dus allenig de braand- en de B B - sireenes zoue magge blieve bestaon as ikke menister was. Maor ikke bin geen menister, ikke bin gewoon Kne lis. P.S. Knelis mot nog effe wat recht zette. Da veurstel om 'n kleuterschool een naom te geeve is heul nie in de raodsvergaojering eweest. Ikke bin zeeker effe in slaop evalle, waant ik ke het nie eheurd, dat er ezeid is, dat da veurstel nie deur gong omdat de kemissie al ezeid had, et gaot nie deur, tweeduuzend gulde is veuls te veul! Maor dat heb ikke nie eheurd. Maor noeng begriep ikke ok, waarom ming wief ezeid het: Knelis, jie geen naom op 't huus. Maor Knelis zal bie een vollegende raodsvergaojering beeter luustere en niet meer schrieve, dat 't een bietje veul geld is. tweeduuzend gulde veur een naom Want da het de kemissie ok evongde. En daor zijn wullie 't in ieder geval over eens. Zaterdagnacht werd door café Verkerk assistentie verzocht van de politie ter verwijdering van een Duitser die zich onbehoorlijk gedroeg. Hij werd overgebracht naar het poli tiebureau doch was niet in het bezit van de vereiste papieren. Hij beweerde met zijn moeder te lo geren bij zijn zwager in een der wo ningen op de Eng, maar ook daar weigerde hij zijn papieren te tonen, waarom hij andermaal naar het bu reau werd overgebracht ter ontnuch tering. Zondagmorgen werd hij op vrije voeten gesteld. J. v. d. B. alhier reed met zijn tractor met aanhangwagen over de Wiekslo terweg en wilde de Dorresteinweg in rijden. Dit was niet mogelijk doordat een personenauto links door de bocht reed. Van de B. haalde nog meer naar rechts uit waardoor de aanhangwagen in de berm van de weg terecht kwam en op zij zakte. Hierdoor brak de achteras van de wagen. De bestuurder van de auto stopte even maar vervolgde toen haastig zijn weg. Van de B heeft het kenteken van de auto niet op kunnen nemen. Alle acht teams van de Soester Vol leybal Vereniging moesten de afgelo pen week een of twee keer in het veld verschijnen voor het spelen van kompetitiewedstrijden Zo moest het eerste damesteam zijn laatste kempetitiewedstrijd spelen te gen Panters uit Veenendaal. welke wedstrijd de rood-witte dames met 3-0 wisten te winnen. Het tweede damesteam speelde tegen plaatsgenoot Olympia 2. De eerste twee sets waren voor de Olympia da mes. terwijl de derde set voor de 5 V V.-dames was Het derde damesteam toonde zich met 2-1 de meerdere van V.I.O.S. 4. terwijl het vierde team de wedstrijd tegen S.S.S. 2 in winst wist om te zetten Het eerste herenteam haalde tegen V.I O.S. 3 alle drie puntjes binnen, terwijl het tweede herenteam zes punten aan zijn totaal toevoegde door een overwinning op het eigen derde team en een reglementaire winst op V.V.A. 4. Het derde team moest ook in V I.O.S 6 zijn meerdere erkennen en het vier de team kon het tegen B.G. S.V niet bolwerken. Voor deze week staan voor de S.V.V.- teams de volgende wedstrijden op het programma: Woensdag, 7 april. Dames: S V V. 3-' N.V.C. V.V.A. 4-S.V.V. 4 Heren: S.V.V. 1-V.V.A 2. - SVV 4- S.V.V. 3. - V.I.OS. 5-S V.V. 2. Donderdag. 8 april. Dames: V.V.A 1- S.V.V. 2. V.V.A 3-S.V.V. 3. S V V. 4-V.I.O.S. 4. Heren: S.V.V. 8-I^E-A. SV V h V.V A. 4. Het stoffelijk overschot van de heer A W. van Hal, die donderdag op 53- jarige leeftijd aan een hartverlam ming overleed, is zaterdagmorgen on der overweldigende belangstelling op de rk. begraafplaats aan de Dalweg ter aarde besteld. Pastoor mgr. S. Th. Visser droeg, ge assisteerd door pater Amadeus Her mans O.F.M. als diaken en kape laan A. J. Spit als sub-diaken, in de kerk van de parochie Soest een re quiemmis op. De absoule werd ver richt door pastoor mgr. Visser. Onder de velen, die in de kerk en op de begraafplaats de heer Van Hal de laatste eer bewezen waren o.a. wet houder K. de Haan, de gemeentesecre taris, de heer J J. J. M. Festen, alle hoofden van de katholieke Soester scholen, afgevaardigden van het Cha ritatief Centrum, leden van het arm bestuur, de Sint Vincentiusverendging, de belastinginspectie, omdat de over ledene een administratiekantoor had en afgevaardigden van de Nationale Levensverzekeringsmaatschappij Verder merkten we o.a. op afgevaar digden van het Wit-Gele Kruis, waar van de heer Van Hal penningmeester was, van het kerkbestuur, waarvan Oud-vlootaalmoezenier mgr. Van Straelen was uit De Bilt gekomen om de plechtigheid bij te wonen, terwijl pastoor Van der Voort uit Zaandam kwam om de kerkdienst en de teraar debestelling bij te wonen. Pastoor mgr A. G. Smit vertegenwoordigde de parochie Soestdijk terwijl leden van het kerkbestuur de parochie Soest- Zuid vertegenwoordigden. Op 48-jarige leeftijd is zaterdag aan een hartverlamming overleden de heer L. Noteboom, eigenaar van het tennispark aan de Schrikslaan en te vens buschauffeur in dienst van de N.V. Tensen. De heer Notenboom werd onwel, toen hij od de bus reed. Hij werd naar huis gebracht en zou van daar per E H B O.-ziekenauto naar het ziekenhuis Zonnegloren worden over gebracht. Terwijl de ziekenauto voor zijn huis stond, overleed de heer No tenboom op bed. Tijdens de laatste jaarvergadering werd besloten, dat het tennispark door de gemeente zou worden ge huurd. Het feit dat de Wieksloterweg te smal is voor het huidige verkeer als ook het ronde wegdek waren mede de oorzaken dat deze vrachtwagen in de bermsloot belandde. Geen schade en geen persoonlijk letsel. Gelukkig.

Soester Courant | 1965 | | pagina 5