De Arbeidsinspectie T.V. en politiek Nieuwe zaal boven hotel Soestdijk Mededeling Niet gemist Het oog gericht op het experiment Vrijdag 9 april 1965 44e jaargang no. 26 I itgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 IR 22 nieuwe E.H.B.O.-(st)ers Districts-wedstrijd E.H.B.O. Linkerbocht genomen Brommer contra auto Driekwart eeuw zorg voor de werkende mens .gig 'i:, t V-VWia Ongelukkige val Brandweer tweemaal in aktie Zeepost SOESTER SANT Abonn. p. kwart, ƒ2,40 - per post ƒ2,75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Zo goed als in ons land de televisie een politiek struikelblok is gebleken, dreigt ze dit nu ook in Europees ver band te worden. In Wenen vergade ren deskundigen van alle Europese landen, ook van achter het ijzeren gordijn, over de vraag welk technisch systeem men zou aanvaarden voor de kleurentelevisie. Er zijn er drie die daarvoor in aanmerking komen, een Amerikaans, een Frans en een Duits systeem, alle drie dus uit belangrijke industrielanden en daardoor gaat ook de politiek er een rol in spelen. Frankrijk is de Weense conferentie een slag voor geweest. Het heeft Rusland bereid gevonden het Franse systeem voor kleurentelevisie te aan vaarden, waarmede dus een enorm ge bied in Europa straks op deze vin ding is ingesteld. De Frans-Russi sche overeenkomst draagt duidelijk een politiek karakter. Het past pre cies in De Gaulle's opzet om een ei gen, zelfstandige Internationale poli tiek te voeren, die de scheidslijn tus sen oost- en west-Europa wil doen verdwijnen? Maar dat past niet in de huidige poli tiek van de Duitse bondsreoubliek, die met het probleem oosl-Duitsland wor stelt, en ook niet in die van Amerika, dat Duitsland in dit oozicht steunt. De Frans-Russ'sche overeenkomst is daarom niet alleen een technische- en economische maar vooral ook een politieke tegenslag voor Amerika en Duitsland. Dit temeer, omdat voor al het Duitse patent voor kleurente levisie kans had aanvaard te zullen worden, al stemden Engeland en on der andere Nederland voor het Ame rikaanse systeem. Indien men niet alsnog tot algehele overeenstemming kan komen, zal dit niet alleen tot gevolg hebben, dat er straks in Europa verschillende syste men worden gebruikt, hetgeen voor de Eurovisie-uitzendingeh een zeer dure omschakelingsapparatuur zal vergen, maar de kans is groot, dat hieruit ook politiek geharrewar ontstaat. Het is haast onbegrijpelijk, dat men voor de zeer veel kosten vergende kleurentelevisie al niet jaren geleden naar coördinatie bij de producenten heeft gezocht Als de fabrikanten daarover dan niet tot overeenstem ming konden komen, was het in dit geval zeker een taak geweest van de betrokken regeringen om zich hiermee 1 te bemoeien en ernstige pogingen in deze richting te ondernemen. Televisie is kennelijk toch niet los te maken van politieke bemoeienis en ook economisch zou dit toch even eens voor ieder betrokken land van belang zijn geweest. Men had op dit gebied bovendien al leergeld betaald met hetlijnensysteem van de zwart wit televisie, dat ook verschillend is en ..vertaalapparatuur" voor de uit wisseling van uitzendingen nodig maakt. Op het gebied van de techniek komt de mens steeds verder en het wordt door die ontwikkeling steeds duide lijker, dat we nauwelijks meer natio naal kunnen denken en handelen maar aangewezen zijn op elkaar. Doch tot overeenstemming met anderen komen blijft voor de mens even moeilijk als eeuwen geleden ook reeds het geval was. In geestelijk opzicht zijn we nog geen stap verder geko men. Het ontbreken van samenwerking op het gebied van kleurentelevisie heeft nu geleid tot een politiek voordeel voor Frankrijk. Dat heeft men in Amerika en in Duitsland te laat ont dekt. De Gaulle's positie is er inter nationaal bijzonder door versterkt en dat zal van wijdere invloed blijken dan alleen op het gebied van de tele visie. We willen niet zeggen, dat het voor Europa een politiek nadeel zal blijken te zijn. Dat moet de toekomst leren. De tweede van de drie fasen van de verbouwing van hotel „Soestdijk" is voltooid. Woensdagmiddag opende het echtpaar H. Verbeek de prachtige nieuwe zaal. die plaats biedt aan maximaal zestig personen en die is gelegen boven het hotel. De eerste vernieuwing betrof de bar, die het vorig voorjaar in gebruik genomen werd. Nu volgde de opening van de nieuwe zaal en volgend voorjaar wordt de laatste stap gezet op de weg. die ertoe moet leiden, dat hotel Soestdijk een belangrijk trefpunt wordt in onze gemeente, niet alleen voor de vaste klantenkring, maar vooral ook voor de toeristen, die steeds meer in Soest komen. Aannemersbedrijf T. Spelt, verfspecia- list J. M. Eeling, die het schilderwerk verzorgde en het electro technisch bu reau Bosman, die voor de verlichting enz. zorgde, hebben een fraaie zaal weten te maken. Er is vier weken in een ongelooflijk hoog tempo gewerkt, om de drie kamers tot één grote zaal te verbouwen. Daarvoor moesten de kap met de dakkapellen verwijderd worden en vervangen door een nieu we gevel. Maar het werk is niet voor niets ge weest. getuige het eindresultaat. Vele vrienden, bekenden, zakenrelaties en leveranciers kwamen het echtpaar Verbeek geluk wensen met de inge bruikname van de sfeervolle zaal. Zij waren het er allen roerend over eens: dat de zaal een aanwinst is voor Soest. Het interieur zag er woensdag nog feestelijker uit. vanwege de vele bloemstukken die er stonden. Er is niet alleen een zaal verschenen, maar ook een ruime garderobe met een prachtige door de Soester kunst smid Tjeerd Ligthart vervaardigde smeedijzeren kapstok; tevens zijn er ruime toiletten. Het is de bedoeling, dat de zaal in de eerste plaats wordt verhuurd voor het houden van bruiloften, partijen en recepties. Het echtpaar Verbeek kan trots zijn op deze nieuwe zaal, die ze ker een belangrijk trefpunt van velen zal zijn. Secretarissen of andere contact personen van verenigingen ver zoeken wij thans alle medede lingen, verslagen en opgaven voor de Soester Courant uiter lijk woensdagmorgen te zenden aan C. van Wijngaarden, Soes- terbergsestraat 9, telefoon 3262. Ook zonder regering En geen kabinet Werd 't dagelijks leven Nog aardig gered: Het scheen dat Marijnen Gerust kon verdwijnen. Wie roerde zijn tong: Waar blijft toch De Jong? Het lopende werk werd Des morgens gedaan. Misschien ging des middags Veronica aan; Dan was het pauzeren Voor al deze heren En éne mevrouw. Het vaderland trouw. Ging Biesheuvel vissen Met Luns in een boot, Biljarten Bot-Veldkamp Er tien over rood? Is Schouwenaar-Franssen De letkiss gaan dansen Met prof. Witteveen, Zo kwiek nog te been? Al werd er door Scholten Soms klavergejast Met maat Toxopeus, Er liep weinig vast. Al gaven die weken Van hun kant bekeken Ministerverdriet Wij misten ze niet! JAAP MIJDERWIJK Dinsdagavond vond het sluitstuk plaats van de 26 lessen gedurende het winterseizoen, waarin de afdeling Soest van de Kon. Ned. Ver. E.H.B.O. haar nieuwe leden tracht op te lei den tot gediplomeerde eerste helpers, n.1. het examen voor het Eenheids diploma. Dit examen voor het officieel erkende staatsdiploma Eerste Hulp Bij Onge lukken werd afgenomen door dokter W J. van de Hooft van de G.G G D te Amersfoort in het St. Joseph- gebouw alhier. Van de 25 candidaten verwierven 22 het Eenheidsdiploma. Het zijn de da mes Baayens. Bijl, Fraai. Jansen. Kap- teijn. Van Kooten, Van der Linden, Oosterbroek. L Rasch, R Rasch en Gerritse, alsmede de heren Da Costa, Van der Craats. Doornekamo, Dijk stra, Gaarlant. Van der Linden, Van der Maas, Van Munster. Vonk, Van der Wal en Verwoerd. Na een gelukwens en enkele raadge vingen door de examinator werden de oas-geslaagden namens het bestuur van de afdeline Soest gefeliciteerd door de heer H. E. J Smit, die tevens onder aanbiedmg van een bloemen hulde dank bracht aan de dames Reens en Ver kade. onder wiens leiding de geslaagden tot dit resultaat kwa men. Zaterdagmiddag, om 3 uur, wordt in het St. Josephgebouw aan de Steen hof f straat de jaarlijkse districtswed strijd voor E H B O -ploegen uit de provincie Utrecht gehouden, welke ditmaal wordt georganiseerd door de afdeling Soest van de Kon. Ned. Ver. E H B O. In deze wedstrijd komen uit de ploe gen welke winnaars werden van de gehouden rayon-wedstrijden, t.w. de ploegen van de afdelingen Amerongen. De Meern, Soest, Wilnis en Zuilen. De winnaar van deze districtswed strijd zal het district Utrecht gaan vertegenwoordigen in de nationale wedstrijd om het landskampioenschap, welke wedstrijd dit jaar op 28 mei in Middelburg wordt gehouden De Soester ploeg, bestaande uit de da mes Beens. Kok en Verkade. zullen zaterdagmiddag ongetwijfeld hun huid zo duur mogelijk verkopen en een ernstige gooi doen naar de nationale wedstrijd. Wij wensen dit enthou&iaste dames- ploegje veel succes. O Woensdagmiddag reed de automobi list Th. v. M uit Utrecht op de Van Lenneplaan. Hij wilde de Birkstraat inrijden doch de Soester scholier H. E. K. reed per bromfiets links door de bocht. Hij reed in volle vaart tegen de auto en liep verschillende ver wondingen op. De brommer werd be schadigd. De heer T. B. reed met een door hem bestuurde auto over de Van Weede straat. Hij sloeg rechtsaf de F. C. Kuyperstraat in. juist op het moment, dat mej. M. v. O. uit Soest per brom mer passeerde. Het meisje botste tegen de auto aan en maakte een lelijke val. Zij liep enige verwondingen op, terwijl de brommer flink beschadigd werd. Te gen B. werd procesverbaal opgemaakt Nieuwe taken. Want het gaat allang niet meer al léén om de voorkoming van bedrijfs ongevallen en de naleving van werk tijdvoorschriften. Het is in het belang van de werkge ver en werknemer beiden, dat de ar beider zich ten volle in de vervulling van zijn taak kan ontplooien en daar toe kunnen de omstandigheden, waar onder hij werk, zeer veel bijdragen. Daardoor is de taak van de Arbeids inspectie met de Jaren uitgestegen boven die van een „politieman" Veel meer verschuift zich thans het ac cent naar voorlichting, naar adviseren en stimuleren, met name ook van de bedrijfsleiding C1 Misschien wordt zo hier en daar door de werkgevers en soms zelfs nog door de werknemers, de Arbeidsinspectie gezien als een lastige bemoeial. In het algemeen is ieder zich echter bewust van het zegenrijke werk, dat begon toen op 1 maart 1890 door de regering een drietal „inspecteurs van de arbeid" werd benoemd, welk trio uitgroeide tot een apparaat, dat, onder leiding van de Directeur-Generaal van de Arbeid, niet slechts con troleert, maar ook adviseert en stimuleert. Dertig jaren nadat de ingenieur van het Stoomwezen, De Vries Robbé, ad viseerde tot de benoeming van een inspecteur vooral ten aanzien van de kinderarbeid, ging de regering over tot wat kan worden beschouwd als de stichting van „De Arbeidsinspectie" Dat de kinderarbeid het voornaamste probleem was, dat De Vries Robbé tot zijn advies bewoog, is duidelijk wan neer men weet hoe zelfs zeer jonge kinderen niet alleen worden geëxploi teerd, maar daardoor ook de gelegen heid misten onderwijs te genieten, waarmee een verpauoerd proletariaat tot voortbestaan werd gedwongen. Nog in 1857 kwam er, als antwoord op een prijsvraag, door de Maatschap- oij van Nijverheid over de Kinderar beid uitgeschreven, een geschrift, waarin enkel de voordelen van deze arbeid werd genoemd De kinderen werden gewend aan or de en stiptheid. Zij leerden de onder nemers als hnn meerderen beschou wen. hetgeen hen ..van revolutionaire wensen zou afhouden" En ..orijzens- waardige naijver" zou worden gé- kweekt door de ervarine. dat oppas sende en gesch'kte werklieden voor uitkomen Vooral niet te onderschat ten waren de heilzame gevolgen van het „vroeg wennen zich in hun lot te voeeen zonder er over te murmure ren" en „het onttrekken van de kin deren aan de lediggang". Niet alleen de kinderen, ook de vol wassenen ondervonden de nadelen van zeer zware en zeer langdurige arbeid tegen gering loon in bedrijfsgebouwen, welke zelden voldeden aan de mini male eisen van hygiëne, laat staan bevorderlijk waren voor de arbeidslust. Vele gevaren waren aan de arbeid ver bonden, vooral toen de mechanisatie haar intrede deed, en sociale voorzie ningen waren er niet. Wat gedaan wc t, was barmhartigheid. „Liefdadig heid naar Vermogen". Oók dat was 'n voorrecht, weggelegd voor de rijken, die er diep van overtuigd waren, dat de Schepoer het zó en niet anders had gewild. Genoeg te doen. Een vrijwel onoverzienbaar arbeids veld lag voor de Arbeidsinspectie uit gestrekt*. Zij had niet alleen toe te zien op de arbeid van jeugdigen, maar ook op de werk- en rusttijden van de ar beiders. op naleving van de veilig heidsvoorschriften (niet alleen door de werkgevers, maar ook door vaak gemakzuchtige arbeiders), welke de een na de ander werden vastgesteld, op de hygiëne in de bedrijfsgebou wen. Niet alleen de fabrieken, maar met name ook de havens eisten de aan dacht van de arbeidsinspectie op. Verscheidene wetten gaven haar een taak en regelden die taak. Zij be schermden o a. de arbeid van de steenhouwers, de chauffeurs, de cais sonarbeiders, de huisarbeiders, zelfs de toonkunstenaars. De geweldige technische vooruitgang dwong tot steeds nieuwe voorzienin gen, o.a. op het vervoer van gevaarlij ke stoffen, op het gebruik van che mische bestrijdingsmiddelen en op de toepassing van de kernenergie. Men moet steeds op nieuwe ontwik kelingen bedacht zijn en daarbij zo wel de lichamelijke als de geestelijke gezondheid van de werknemer bevei ligen Een foto van de 6-jarige Corrie Hofman uit Eindhoven, die door een onbekende man is meegelokt en om het leven gebracht. Voorlichting is nodig, ook van de werknemer, die het nogal eens ge makkelijk opneemt met de te zijnen behoeve getroffen veiligheidsvoorschrif ten. Soms gebeurt dat uit gemakzucht, soms uit een zekere bravour. Een medische dienst helpt de bedrijfs- hygiëne bevorderen, werkt ter voorko ming van beroepsziekteneen schei kundige afdeling onderzoekt niet alleen eventuele gevaarlijke aspecten van chemische en giftige stoffen, maar neemt maatregelen ter voorkoming van brand- en explosiegevaar, de elee trotechnische afdeling bestrijkt het ge hele veld der electrotechniek, de werk tuigkundige afdeling houdt zich bezig met de beveiliging van machines, de landbouwkundige afdeling heeft een zich steeds uitbreidende taak op agra risch terrein. Verder omvat de Cen trale Dienst een hoofdafdeling wetge vingsbeleid, een documentatie-afdeling, een bibliotheek en een uitgebreid ad ministratief apparaat. Zo staat de Arbeidsinspectie, driekwart eeuw na een bescheiden begin, toege rust voor een taak, welke nog da gelijks aan betekenis toeneemt. Het probleem van de kinderarbeid is op gelost. De huidige problemen zijn min der uit de nood dan uit de welvaart geboren. Hki Ï&MA V.» '.Wi Prinses Benedikte van Denemarken en prinses Margriet hebben donderdag ochtend een bezoek gebracht aan de „Keukenhof". Natuurlijk waren er aan da ingang bloemen, die op charmante wijze aan de hoge bezoeksters werden aangeboden. De tijd was nog niet rijp. Het plan van burgemeester Willy Brandt van West-Berlijn om de Bondsdag in West-Berlijn te laten bijeenkomen is een mislukking geworden. Zeker, de Bondsdag wórdt in het wes telijk deel van de door de gehate muur gescheiden stad gehouden, maar dat gebeurde niet dan nadat de Oost- Duitse (lees: Russische) regering on omwonden zijn misnoegen daarover had laten blijken - en nog steeds laat blijken. De vertragingsacties bij de grens en het enkele malen voor alle verkeer sluiten van de autowegen tussen West-Berlijn, dat alles vormt de tol, die men moet betalen voor het uit voeren van de plannen van burge meester Brandt. Hij zelf zal er ook weinig plezier van hebben. Niet al leen. omdat laag over Berlijn vliegende Russische Mig-straaljagers veel van het gesprokene in de Bondsdag ver loren doet gaan, die daardoor her haaldelijk moet worden onderbroken, maar meer nog, omdat hij zelf de dupe werd van zijn eigen plannen: Brandt werd ook tegengehouden De West-Berlijnse burgemeester heeft deze keer de plank misgeslagen. Hij oordeelde de toestand niet ongunstig om de Westduitse Bondsdag voor het eerst sinds zeven jaar weer in West- Berlijn te laten bijeenkomen. Toen zei Chroesjtsjow: een half jaar de tijd om Berlijn te verlaten op straffe van gewelddadigde verdrijving. Sinds dien heeft men de vanzelf weerge keerde rust niet verstoord door het houden van de Bondsdag in West- Berlijn. De proef van burgemeester Brandt, die de instemming had van de geallieer den, omdat zij door het uitvoeren er van de stemming achter het ijzeren gordijn wilden peilen, is echter mis lukt. Kosygin en Breznef blijken van het zelfde soort als Chroesjtsjow wat be treft de Duitsland-politiek. De blokka des van de toegangswegen en de mi litaire manoeuvres van het Oost-Duit se leger zullen wel afgelopen zijn. zodra ook de Bondsdag voorbij is. Dan keert het gewone leven in Ber lijn weer terug, voor zover er van „gewoon leven" in de gescheiden stad sprake is. Een ding heeft Willy Brandt wel be reikt met het experiment: hij heeft de ogen van de vrije wereld nog eens ge richt op een probleem, dat door an dere internationale spanningen wat op de achtergrond is geraakt, maar dat iedere dag weer aktueel is. Iedere dag opnieuw, want het is on duldbaar. dat familieleden van elkaar gescheiden leven door een simpele muur. De aktualiteit zal pas verdwe nen zijn, als ook de muur verdwijnt. En daar ziet het nog lang niet naar uit. Het mislukte experiment van Brandt heeft de vrije wereld dat nog eens extra duidelijk gemaakt. KANTMAN O C N. W. alhier reed per fiets over de Dalweg in de richting rijksweg. Bij de spooroverweg kwam hij ten val en brak zijn linker sleutelbeen. Per E.H.B.O.-ziekenauto werd hij naar Zonnegloren gebracht. Dinsdagavond moest de brandweer tweemaal in touw komen om overigens onschuldige brandjes te blussen, die echter wel veel last voor de omwo nenden veroorzaakten door de rook ontwikkeling en de stank. In de zandafgraving aan de Beuken laan had men vuilnis gestort en dit in brand gestoken. De brandweer bluste de vlammen met vier stralen van de nevelspuit. Ook in de zandafgraving langs de Molenstraat werd brand ontdekt. Hier ligt eveneens een grote hoeveelheid vuilnis, dat in brand was gestoken. Met behulp van drie stralen van een nevelspuit werd het oppervlakte-vuur geblust, maar inwendig broeit de Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms ..Cap San Nicolas" 12 april en ms ..Waterland" 13 april. Australië: ms .Arcadia" 14 april. Brazilië: ms ..Cap San Nicolas" 12 april en ms Waterland" 13 april. Canada: ss ..Maasdam" 15 april. Chili: ms „Moselstein" 11 april. Indonesië: ms ..Polydorus" 13 april. Ned. Antillen- ms ..Prins der Neder landen" 14 april. Suriname: ms „Ceres" 14 april, Verenigide Staten van Amerika: ss „Utrecht" 11 april. Z.-Afrika (Rep.) m i v. Z,-W.-Afrika- ms „Capetown Castle" 11 april en ms „Serooskerk" 13 april. Inlichtingen betreffende verzendings- data van poststukken geven de post kantoren.

Soester Courant | 1965 | | pagina 1