ïfcflj te" I drugabel i Geeft uw Zondags- feest een feestelijk begin Komt (weer) met uw kinderen naar de gezins- dienst ELTHETO arrnlng? Binnenlands gebeuren qasverw Pauze op Cyprus voorbij 1 kwart voor negen A-0O\G J-i KWAK Sportfietsen voor de speldjes verzamelingen WÈËfim GERTJAN EN MAARTJE Elke is de Cals formeert link(s) Onrustige Zenuwen? iiijL clo^- -■ !JU\ AArdTj 2 li 0 luO JUBILEUMAKT1E Epii ..riks*' voor een onderschrift WS K!ain van buiten, ruim van binden 130 L. tafelmodel f 339.- 145 L. tafelmodel f 369.- 170 L. kastmodel f 200 L. kastmodel f 499.— 275 L. kastmodel f 699.- 365 L. kastmodel f 799.- Philips servise - - v -* v'-U_. 'U2 .1 l"i S-l Eerste rit interelub- eompetitie 1965 ^eer gezinsdiensten Heidebrand je Voor modern DRUKWERK naar DRUKKERIJ SftilT in Gaandeweg zijn in de afgelopen we ken de kansen van mr. Cals om tot een formatie van een nieuw kabinet te komen, gestegen. Er is de P.v.d.A. kennelijk ook veel aangelegen thans weer regeringsverantwoordelijkheid te dragen, want de socialisten hebben toch wel enkele van hun eisen laten vallen, vooral die welke betrekking hadden op punten die voor hen es sentieel mochten heten. Ml|nhardfs Zenuwtabletten i iui 11 imniaiiMiii i ■iiiM'iini'iiiw Zo schijnt de prijsbeheersing op hui zen en grond een materie te zijn. waarover men eerst een advies van de S E R zal inwinnen, hetgeen im pliceert dat deze belangrijke kwestie weer voor een paar jaar in de ijs kast is gezet. Op het stuk van de huurverhoging schijnt de Pvd A. in zoverre haar zin te krijgen, dat de komende huurverhoging (20%) ver moedelijk in twee etappes zal worden Ingevoerd. Gelukkig dat men dit compromis be reikt heeft, want was men het over de huurverhoging niet eens gewor den, dan zou een van de bekwaamste ministers uit het demissionaire kabi- Wettelijk is dit volkomen volgens de regels. Maar het is wel de weg van de minste weerstand, die men hier heeft gevolgd. Men heeft formele bureau cratie boven menselijke overwegingen gesteld. Dat is een kwalijke zaak Nederland heeft buitenlandse werk krachten nodig. Bij de werving van deze arbeiders wordt hun een mense lijke behandeling toegezegd. De zes Pakistani zullen hierover straks hun vaderland wel andere verhalen vertellen. En men kan hun daarin moeilijk ongelijk geven. Want in een land. waar „het dode papier" triom feert, komt de leefbaarheid ernstig in het gedrang. A propos, hoe valt de behandeling van deze buitenlanders te rijmen met de zalvende slagzinnen over hulp aan onderontwikkelde volkeren, die men in „Haagse stukken" nogal eens te gen komt? Welvaartsmaniak Stakende Rotterdamse taxichauffeurs hebben de afgelopen week nogal veel onrust verwekt in de Maasstad, zodat de politie handen vol werk had. In de Amsterdamse bouwwereld rom melt het eveneens. Een actiecomité heelt de Amsterdamse bouwvakarbei ders in een druk bezochte vergadering in Krasnapolsky de plannen voor net van mr. Marijnen moeten verdwij nen en dat was stellig niet in het belang van het land geweest. Idealiseren Deze week heeft de formateur zich vooral beziggehouden met de verde ling en bezetting van de minister posten Er zijn zelfs stemmen opge gaan om minister Andriessen IC.HU als minister te handhaven. Ontegen zeggelijk was hij een van de sterkste ministers in het vorige kabinet maar het is evident dat de demissionaire bewindsman politiek gezien in een moeilijke positie zou geraken wanneer hij op zijn post zou blijven. Tegenstanders van het drie-partijen- kablnet. dat mr. Cals voorstaat, heb ben zich deze week uitgeput in lof zangen op het vorige kabinet. Dat doet ook ietwat vreemd aan. Men prijst bekwame ministers als Toxo- peus. Witteveen en Andriessen, maar zwijgt hermetisch over de zwakke punten, die het kabinet Marijnen toch ook telde en waarover de voorstan ders van een confessioneel-liberale coalitie zich destijds zelf ook niet be paald vloeiend plachten uit te laten. Maar de menselijke neiging om ach teraf het verleden te idealiseren is kennelijk ook politici en politieke commentatoren niet helemaal vreemd. Ontwikkelingshulp De afgelopen week zijn 6 arbeiders uit uit Pakistan, die in Nederland waren komen werken, het land uitgewezen omdat hun papieren niet in orde wa ren Men had deze onwetende mannen valse papieren in de hand gedrukt, en hoewel de ambassadeur van Pa kistan zich bereid verklaarde alsnog de papieren in orde te maken, was de Nederlandse overheid onverbiddelijk. De zes totaal ontmoedigende mannen werden zonder pardon het land uit gewezen. Uw onderschrift, vermeld op een briefkaart, dient 's maan dags voor 9 uur, of met de le postbestelling in ons bezit te zijn. nieuwe acties voorgelegd De heren kwamen met stevrge eisen. Zo wilde men een werkweek van 42,5 uur. maar.... wel loon over 45 uur ont vangen. Men kan lang natafelen over de ab surditeit van een dergelijke eis, over de onredelijkheid er van. en zich daarmee van het vraagstuk afmaken. Men ziet dan echter een aantal din gen over het hoofd. Onze maatschap pij is een broedplaats van welvaarts maniakken. De mensen worden niet als zodanig geboren, maar zij worden door de welvaartsroes. die zich van ieder heeft meester gemaakt, in deze richting gedreven Zelden in de Europese geschiedenis werd zozeer de nadruk op materiële welvaart gelegd als in onze maat schappij. De sociale competitiestrijd spitst zich steeds meer toe. de drang om door het bezit van zoveel mogelijk welvaartssymbolen zich een gevoel van eigenwaarde te verwerven, wordt steeds groter Een afspiegeling hier van vindt men in ons politieke leven, want in Nederland zijn bij een zetel verdeling de departementen van fi nanciën, economische zaken en socia le zaken reeds lang de voornaamste twistpunten. In een maatschappij, zo doordrenkt van het idee dat materiële welstand primair is. waar een groot deel van de gesprekken handelt over auto's, televisie, rente en belastingen, hebben allerlei bevolkingsgroepen het ang stigste idee achter te geraken in de algemene sociale wedijver. Zij reage ren dan zeer impulsief en men mag hen dit niet al te euvel duiden. De welvaartsmaniak is immers onze ei gen .schepping. Jongeren en arbeidsvreugde De arbeidsvreugde is een kostelijk goed. maar men krijgt de indruk dat zij vele Nederlanders nooit deelachtig is geworden. Er zijn natuurlijk func ties. waar het van te voren wel vast staat dat men er geen voldoening in zal vinden. Maar ook beoefenaren van zo voor het oog aantrekkelijke1 jobs verrichten hun werk met een gevoel van onvoldaanheid. Verontrustend is. dat reeds vele jon geren zich gedesillusioneerd voelen, wanneer zij hun intrede in het be drijfsleven doen. Maar is het bedrijfs leven daar niet voor een belangrijk deel verantwoordelijk voor? De jongerenorganisaties van de drie vakcentrales hebben in een gezamen lijk schriiven aan mr Cals gewezen oo het feit. dat jongeren die hun intrede in het bedrijfsleven doen. niet de begeleiding krijgen, die zij nodig hebben. Zij worden ergens aan gezet en moeten dan hun weg maar zien te vinden Zij voelen zich dan in de steek gelaten en dat zal hun arbeidsprestaties drukken. Het is te hopen dat dit vraagstuk, al Hikt het dan minder urgent dan vele andere problemen, in de komende ja ren de aandacht zal krijgen, die het stellig verdient. Kijkgeld omhoog De televisie kost een hoop geld en wanneer straks de kleurentelevisie gemeengoed gaat worden, komt men nog voor veel hogere uitgaven te staan. De voorzitter van de N T S. heeft daarom deze week als zijn me ning uitgesproken, dat het kiikgeld drastisch moet worden verhoogd. Nu lijkt ons deze uitspraak niettemin ietwat voorbarig. De televisie krijgt straks immers een nieuwe bron van inkomsten: de reclame. Wij willen niet beweren dat uit de reclamegelden straks alle investeringen voor de kleu rentelevisie gefinancieerd kunnen wor den, maar het staat toch wel vast dat de inkomsten van de omroepvereni gingen ruimer zullen worden. Hoe ruim. valt nu nog niet precies te schatten. En omdat men dit niet precies kan bezien, lijkt het ietwat prematuur om nu al te praten over een verhoging van het kijkgeld. Al is dit wel de gemakkelijkste oplossing. (daar zit 36 jaar ,,gas-ervaring" achter) Q Soms is het vooral geen ophef willen maken van iets haast net zo opval lend als een reeks rondende pro testen Dat gaat bijvoorbeeld op voor het Russisch en Amerikaans com mentaar op de lading raketten uit de sowjet-unie die bestemd waren voor Cyprus maar niet verder gekomen zijn dan Alexandrië. Vandaar ging de scheepslading retour naar Rusland, aldus het door de Washington Post geopenbaarde verhaal, dat gewaagt van Amerikaanse pressie om de toe stand op Makarios' eiland vooral niet somberder te maken. Want somber is die, al is het er een tijd lang bijzonder rustig geweest, zeker voor het doen van Cyprioten. De V N hebben onlangs besloten nog maar eens drie maanden hun blauw helmen ter plaatse de vrede te laten bewaren - althans dat te pogen. Dat ging niet van harte, want het kost de volkerenorganisatie miljoenen dol lars en daar zit ze niet zo dik in. Bo vendien is ongeduld gewettigd, want tegenover de kosten voor de inter nationale troepenmacht het afgelopen jaar staat eigenlijk nog geen enkel resultaat: alles is nog bij het oude, minus wat schietpartijen, die overi gens ook nog niet helemaal achter wege blijven. Weinig hoop Volgende week brengt de bemiddelaar der Ver. Naties verslag uit. maar nie mand heeft veel hoop dat daarin de oplossing te vinden zal zijn, want de standpunten zijn nog even onverzoen lijk als tevoren. Makarios staat er op dat Cyprus een republiek blijft, maar dan zonder speciale veto-rechten voor de Turkse minderheid die hem het regeren zo hebben bemoeilijkt. Des noods wil Makarios ook nog wel een vereniging met Griekenland accepte ren, Enosis, maar dat gaat niet zo van harte. Hij belijdt die enosis- liefde mondjesmaat vooral om het contact niet te verliezen met de Cy prioten die daar fel voor zijn. vooral volgelingen van ex-terrorist generaal Grivas. de voornaamste pleitbezorger voor deze zaak. die Athene ook niet onwelgevallig is Daar vindt men een zelfstandig Cyprus best, een bij Grie kenland aangesloten Cyprus beter, maar men wenst daar vooral niet dat het eiland Turks wordt, ook niet voor een stukje. Dat laatste is nu wat de Turken wen sen: verdeling met zelfbestuur voor een Turks partje - de rest mag kiezen of het op eigen benen wil staan of deel van Griekenland worden. Getij verliep Makarios had vorige zomer nog de beste kansen. Griekenland stond ach ter hem. evenals de sowjet-unie en het communistische blok en bovendien kon hij rekenen op bijval van de neu tralen. Hij hoopte dan ook in de al gemene vergadering zijn zin te krij gen. Hij werd het slachtoffer van het feit dat de assemblee alle stemmingen uit de weg ging om maar niet de kwestie van het door contributieschuld vervallen stemrecht van de sowjet- unie en anderen te hoeven aanroeren. En Cyprus kwam gewoon niet aan de orde. ELETROTECHN. INSTALLATIEBLR RADIO - TELEVISIE - KOELKASTEN Soesterbergsestraat 51C - Telef 2379 V/ -U'Vf ;V* -• Door de A O Levensmiddelenbedrij- ven werd enige tijd geleden een prijsvraag uitgeschreven: „Wie heeft de meeste speldjes?" Het aantal inzendingen was enorm en ook de aantallen gespaarde speld jes bleken verbazend groot te zijn Daarom heeft A O 't aantal hoofd prijzen. sportfietsen, verdubbeld tot 30 stuks. De grootste verzameling bleek Jan van Groos in Voorthuizen te hebben. Hij meldde namelijk niet minder dan 6000 speldjes. Bij de controle bleek deze verzameling inmiddels aangegroeid te zijn tot bijna 7000 stuks. Jan van Groos, 15 Jan van Groos met ziin broertjejs bij een deel van de speldjes verzameling. jaar oud, begon reeds enige jaren ge leden met sparen. Hij schreef naar binnen- en buitenland en uit de ge hele wereld werden hem speldjes toe gezonden. Dit kostte per jaar honder den guldens aan postzegels, maar het is dan ook een unieke verzameling geworden. En nog steeds gaat het speldjes ver zamelen door want elke dag opnieuw komen er nieuwe speldjes uit. nu vrijwel alle Nederlandse kinderen aan deze verzamelwoede mee doen en de ruilbeurzen worden dan ook druk bezocht. AUTOVERHUUR iWB 9% 2T8 f N.V. Eemnesserweg 22. Baarn, tel.: 0 2954-3100 (b.g.g.4344) Intussen is Moskou overgegaan naar het Turkse kamp. Niet uit liefde voor de Turkse Cyprioten, maar om vol gens oude Russische traditie invloed te' winnen aan de poorten van de Zwarte Zee. een invloed die juist goed te: pas kan komen als het tot een breuk in de N A V.O. komt met Cyprus En de terugkerende wapenzending toont alweer aan dat de Russen zich om Makarios niet meer bekommeren. Öefc totaal van deze nota is dat Maka rios - en anders Grivas wel - de neiging kan krijgen om het dan maar weer uit te gaan vechten. Een ge vecht, waarbij de N.A V O.-partners Grieken en Turken niet afzijdig zullen blijven Het lijkt er op of de naaste oplossing voor Cyprus alleen maar is uitgesteld en voor miet eens zo heel lang. Deze eerste rit werd gehouden op de parkoersen in Amersfoort. Hieraan na men renners van de verenigingen Jan v. Arkel Gorinchem, Volharding Sta dion, St. Willibrord Utreeht, Adelaar Hilversum. Tempo Soest. Amersfoort en Pedaalridders Amersfoort Er gingen in de diverse klasse ruim 140 deelnemers van start. De renners hadden er zin in, want er werd zeer hard aangetrokken en daar door kwamen er bijna geen afschei dingen tot stand. Pogingen om een afscheiding tot stand te brengen werden bij tientallen on dernomen, maar alleen bij de amateurs lukte dit aan een tiental.' ongeveer zeven ronden voor het einde. De uitslagen waren Amateurs 44 km in 1.03,4 uur 1 W Prinsen (J.v.A.). 2. T Hendriks (Ad.). 3. D. v. Wilgenburg (Stad 4. B Lu- te (Ad.). 5. K. Versigny (J.v.A). 6. W Middelaar (Ad.>. 7. J. Bijkerk (Stad 8. J. van Driel (J.v.A.) 9. W v. d. Berg 'Ad.). 10 P. Hobo J.v.A.). 11 K Plieger (J.v.A.). 12. G v. d. Vlist (Volh.). In de groep zaten nog de Tempo leden Ruttenberg. Schaeffer, Wiegers en v. d. Burgt. Nieuwelingen 42 km in 1.07.28 uur. 1. A. Versluis (J.v.A». 2. P v. Lith (J.v.A.). 3. L Verhoeven (Ad.). 4. J Vonk (Ad.). 5. R. de Zoete (Ad). 6. F. Pelikaan (J.v.A.). 7 P v. Dijk (Amf.) 8. P. Duurland (Ad). 9. J. Visser (T.) 10. C Splinter (Ad 11 R v. d. Kuilen (Amf.), 12. j. v. d Berg (T Dames 15 km 1 I v. Doesburg. 2. I v. Eijken. 3. T Hardeman (Ad Aspiranten 22 km. 1. B. Cardol (Volh.). 2. A. Noordhof (J.v.A.). 3. A. Tramon- tina (Ad.). 4. Kisner (Amf 5. Van Rooijen (Woll.). 6 C. Vonk (Ad.) 7 J. Cirkel (Stad.). 8. Arreman fVolh.) 9. G. v. d. Pluim (Amf.) 10. W. Knol lenburg (Ad.11 W. v. d. Tol (Stad 12. T Luttus (Ped). Veteranen 20 km. 1. A. Vroege (J.v.A.)» 2. H Schouten (Ped 3. B v. Leur (Volh.). 4. D. Vroege (J.v.A.5. H. Bos (Ad.). 6. M Bransen (Stad 7. A. v d. Berg (Volh.) 8. C de Jong (Ped.). 9. F Clijck (Ad.). 10. H. Zuurveld (Stad. Zondagmorgen beginnen in EItheto weer de gezinsdiensten, uitgaande van de Hervormde Jeugdraad. Soest-Zuid. Vorig jaar zomer heeft de jeugdraad het initiatief tot deze diénsten ge nomen. in de winter zijn ze niet ge houden. Hoewel men alom constateert dat het kerkbezoek achteruit loopt, hebben de gezinsdiensten reeds vorig jaar bewezen dat er wel degelijk uitzonde ringen op deze regel zijn en dat er wel degelijk belangstelling is voor nieuwe initiatieven in deze. Is het geheim daarvan dat er in deze vroegdiensten aandacht wordt ge schonken aan ouderen en jongeren gelijkerlijk. dat men er op wat in formeler voet met elkaar omgaat. Of is het het enthousiasme in een groep jonge mensen, dat niet onopgemerkt blijft bij de bezoekers? In elk geval zullen velen het besluit, dat de gezinsdiensten weer beginnen, met blijdschap begroeten. Op de grens Soesterberg-Zelst ont stond een ruigte- en heidebrandje. waardoor 50 m2 heide verloren ging De Soesterbergse brandweer wist het vuur met de nevelspuit te bedwingen. i1)! Als geëlectriseejrd rende tante naar de kooi en riep uit: „Lorre, oh Lorre toch, ben jij het heus? Mijn harte- dief, wat heb ik een verdriet gehad!" en in haar ontroering peuterde tante het deurtje open en streelde hem liefkozend over zijn kopje. Maar och. Lorre werd zo zenuwachtig toen hij al die mensen zag. die zagen hoe hij krijsend de uitvloog. Nerveus flad derde hij heen en weer. maar toen hij de stem van Maartjè' hoorde vloog hij regelrecht op haar toe. Tante keek verschrikt in het rond en de goochelaar stond als aan de grond genageld. Nee maar. zoiets had hij nog nooit meegemaakt, zijn hele voor stelling was bedorven, en vol verwijt keek hij naar tante® Neel, die ver slagen naar de lege kooi staarde. In tussen zat Lorre op Maartjes schouder en praatte honderd uit over alles wat hij had meegemaakt. De mensen kre gen ook schik in het geval en het werd erg rumoerig. Lorre's stem krijs te echter boven alles uit: „Lorre wil weg. Lorre heeft honger, tante Neel, tante Neel, Lorre wil worteltjes heb benZijn gekrijs werd onderbro ken door Gertjan, die hem waar schuwde: „Pas op Lorre, daar komt de goochelaar aanVlieg toch weg Lorre, anders vangt hij je weer!" Inderdaad, daar kwam Rimsky aan gestoven recht op Lorre af, maar voor hij de papegaai had kunnen bereiken, vloog Lorre hoog in de nok van de tent.

Soester Courant | 1965 | | pagina 9