1 Soest viert koninginnedag Prinsessen Margriet en Christine bij huwelijk Vrije doorgang weer hersteld Het oog gericht op persconferenties V.V.V.-nieuws Dinsdag 13 april 1965 44e jaargang no* 29 I itgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie t Van Weedestraat 29a, Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 Gevonden voorwerpen N.V.E.V. in vergadering bijeen Lagere technische school nadert voltooing Autobesturen onder invloed Vragen aan de voorzitter Aan de gemeenteraad Brandweer keurde schoorsteen af Diefstal van transistor ..De Molshoop" herleeft Ds E. Groeneveld overleden Oneerlijke verpleegster Vlam in de pan Examen. SOESTERldOORANT Abonn. p. kwart, ƒ2,40 - per post 2 ,75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Slechts weinigen waren getuigen van de gebeurtenissen, die zich vrijdag middag op het gemeentehuis afspeel den. Een handjevol fotogTafen en ver slaggevers en enkele toevallige voor bijgangers waren erbij, toen eerst prinses Christine en later ook prinses Margriet, in de door haarzelf bestuur de sportwagen bij het gemeentehuls arriveerden. niet op dezelfde dag te laten plaats vinden. „Om u deze dag niet te laten vergeten, wilde ik u de nktpot. die is gebruikt bij het j-> i van de pen. waarmee u uw h .kening on der het huwelijksformulier hebt gezet, ten geschenke geven". In de inktpot staat de datum: 9 april gegraveerd. Daarna volgden de gelukwensen van familie en vrienden. Onder aan de trap begroetten zij ..oude" bekenden: Alexandra Henriet- te Philippine Jacoba barones van Heemstra (23), dochter van de Ne derlandse ambassadeur in Mexico, en ir. Willem Frans Tuininga (24). zoon van de direkteur van een Helmondse machinefabriek Beiden werden even later door de burgemeester, mr. S P baron Bentinck. in de raadzaal in de echt verbonden. Prinses Margriet was bruidsmeisje en zat in de raadszaal vlak bij het johge paar. Prinses Christine had een plaatsje temidden van familieleden en vrienden van het bruidspaar. De prinsessen kennen de bruid goed, omdat zij vele jaren vertoefden in het gezin van de secretaris van de konin gin, mr. J. v. d. Hoeve. Prihses Mar griet werd begeleid door een zoon van mr. v. d Hoeve. De heer Tuinin ga is een neef van mevrouw v. d. Hoeve. De burgemeester maakte, in zijn funk- tie als ambtenaar van de Burgerlijke Stand bekend, dat het huwelijk in drie plaateen was afgekondigd (een bijzon derheid): in Soest waar ir. Tuininga bij de burgemeester thuis verbleef), in Delft waar hij als student woonde, en in Amsterdam, waar barones van Heemstra woont. De burgemeester zei, met genoegen aan het verzoek te hebben voldaan het huwelijk zelf te sluiten. Hij noem de het verstandig, dat beiden eerst na rijp beraad en niet overhaast had den besloten met elkaar in het huwe lijk te treden. „U gaat een verbintenis aan. waarbij u verplicht bent elkaar gedurende het leven trouw te blijven en ter zijde te staan. Dat brengt kon- sekwenties met zich, waarvan de breedte en diepte nu nog nauwelijks te peilen zijn aldus de burgemees ter. voordat hij het huwelijk voltrok. Na het vervullen van de formaliteiten zei de burgemeester blij te zijn het jonge paar als eerste zijn gelukwensen te mogen aanbieden. ..En als we el kaar geluk wensen, dan hopen we daar inderdaad op. Anders zou het een loze, holle frase zijn. die zelfs cy nisch zou kunnen zijn". De burge meester zei oa nog: Het is wel mogelijk om buiten gemeenschap van goederen te trouwen, maar niet buiten gemeenschap van geluk. Het geluk van de één is voorwaarde voor het ge luk van de ander." Burgemeester Bentinck noemde het voorts een goede gedachte om het burgerlijk en het kerkelijk huwelijk Autoped, blauw sport jack, damespols horloge, etui met potloden en vulpen, groene parkiet, gouden ring. knippor- temonnee met geld, wandelstok, Edel- weismap, bos sleutels, juten zak met paar laarzen en paar klompen, bruine portemonnee met geld. lichtgroene regenjas, vulpen, huissleutel, schortje, zilveren schakelarmband, blauw lin nen jasje, sportschoen, boodschappen tas waarin grote kaas, paar kinder handschoentjes. mapje met sleutels, schuimrubber met aantal speldjes paar dames hancU :h ;e.ien. Komen aanlopen een klein hondje. Tijdens een pauze bij de huwelijks voltrekking kwam een vriend van de bruidegom, de heer Immink. op het idee prinses Margriet zijn hoge zijden aan te bieden met het verzoek haar handtekening in de rand te zetten. H.K.H. voldeed daaraan, glimlachend en nogal draaiend met de hoed om. tussen de vele speldjes een goed plaatsje te vinden. Een leuke bijzonderheid is, dat het echtpaar Tuininga z'n huwelijksreis per tandem maakt - naar Luxemburg. De burgemeester herinnerde daar nog even aan in zijn toespraak. Zaterdag heeft de huwelijksplechtig heid een vervolg gevonden in het prachtige kasteel Staverden bij El- speet, waar de bruid is geboren. De zaal van het Anna Paulownahuis was geheel gevuld met leden van de N.V.E.V.. afdeling ..Eemland". toen de voorzitster, mevrouw Van Veeren, op 7 april de vergadering opende met de mededeling, dat op 26 april een be zoek zal worden gebracht aan de fa briek van de N V. Unilever te Rotter dam. waar de leden een lunch krijgen aangeboden en waar men in'de na middag het Bouwcentrum zal bezoe ken. Daarna gaf de presidente het woord aan de heer Douwstra. vertegenwoor diger van de fa Heinz uit Eist. die het onderwerp „Variatie in voeding" be handelde en oaarbij dia's vertoonde De doorsnee-Hollander gebruikt het ontbijt gehaast en legt daarbij de na druk op het middagmaal. Maar juist het begin van de dag moet een bron van energie zijn. dus goed gevoed en gevarieerd. Spreker toonde aan. dat een ontbijt van geroosterde maisvlokken met melk (niet gekookt) licht verteerbaar is. doch aan alle eisen voldoet, evenals havermout, dat zonder koken niet dik maakt. Gepofte rijst met yochert is een uitstekend nagerecht en dat is ook de vlugkokende gort met vruchten. Lassie's tovernist werd door de heer Douwstra warm aanbevolen, daar dit artikel veel mogelükhedeu biedt, ook als volledige maaltijd, en nooit mis lukt. Rijstbolletjes met vanillevla is niet te versmaden en voor kinderen is Kel- loggs smacks een heerlijke snoeperij. Soeoen met rüst. tomaten, sla en au- eurk^" zijn goede, uitgebalanceerde maaltijden. Sandwichsnread met to matenketchup is heerlijk op toastjes. Hiervan liet mevrouw Wouwstra de dames proeven. De heer Douwstra toonde de leden van de N.V.E.V. ook de nieuwe barbecue van de ,,Ocriet"-fabriek te Baarn. die mooi. degelijk en goedkoop is Het maandblad „Het Beste" werd de da mes gartis aangeboden, waarna twee pakketten levensmiddelen werden ver loot. Tot slot van deze gezellige en leer zame middag bracht mevrouw Van Veeren de heer en mevrouw Douwstra dank onder aanbieding van sigaretten en bonbons. Gistermiddag waren wij in de gele genheid de Lagere Technische School, welke op de Soester Engweg ls ge bouwd in ogenschouw te nemen. De directeur, de heer J. Koudijs en de oprichter, de heer A Valkenburg, ga ven daarbij de nodige inlichtingen. In ons nummer van vrijdag komen wij hierop uitvoerig terug. E- J. v d. B. uit Amersfoort reed met zijn auto over de Noorderweg en wilde linksaf de Stadhouderslaan inrijden, doch verleende geen voorrang aan de auto van F. v. Z. uit Bunschoten Er volgde een flinke botsing, waarbij beide wagens schade opliepen. Het bleek dat v. d. B. onder invloed van sterke drank verkeerde, waarom hij werd overgebracht naar het politie bureau Hij weigerde een bloedproef Soest viert koninginnedag, (groot) Het programma voor 30 april luidt alsvolgt 7.45-8.00 uur Klanken van Kerk klokken. Met muziek op naar het gemeen tehuis 7.45 uur Draaiorgelmuziek bij het gemeentehuis. 7.45 uur Afmars drumband „Olympia" van de Driehoeksweg. 7.45 uur Afmars van de drum band „Crescendo" van de Beetz- laan hoek Nachtegaalweg. 7 50 uur Afmars harmonie P.V.O van het Nieuwerhoekplein. 8.15 uur Zanghuldc van schoolkinde ren. Begeleiding harmonie P.V.O. Dirigent de heer C. Lips. Burgemeester Mr S. P Baron Bentinck spreekt de kinderen toe 8.45-13.00 uur Draaiorgelmuziek op de Vredehofstraat. Na 13 uur op meerdere plaatsen in de gemeente. 9.15 uur Officiële opening van de tentoonstelling „20 jaren geleden", door de burgemeester in h^t schoolgebouw „Kerkebuurt aan de Middelwijkstraat 72. Geopend zaterdag en zondag 1. 2, 8 en 9 mei van 14.0018.00 uur Koninginnedag en Bevrij dingsdag 9.00—12.00. 14.00—1700 en 19.3021.00 uur overige da gen. 3. 4, 0 en 7 mei van 14.00 17.00 en 19.30—21.00 uur 10.3012.00 uur Défilé met bloemen hulde voor HM. de Koningin in de tuin van het Paleis Soestdijk georganiseerd onder auspiciën van de Baarnse Oranje. Vereniging en het Oranje Comité Soest. 14.00 uur Kinderspelen op liet terrein Waldeck Pyrmontlaan, verzorgd door „De Soester Turnclub". De jeugd van Soest van 6 tot en met 16 jaren kan hieraan deel nemen. Aanmelden, op het terrein van 13.00 tot 13.30 uur. Geen deelne- merskosten. Wel prijzen 14.00 uur Wielerwedstrijden voor jongens van 14 en 15 jaren en van 16 jaren en ouder, verzorgd door de Ren- en Tourvereniging ..Tempo", op haar circuit aan de Industrie weg. nabij nr 13. Aanmelden ter plaatse van 13.00 tot 13.30 uur. Deelname gratis Toch prijzen 14.3016.00 uur Mars- en andere po pulaire muziek door 1 het Pijper- en Tamboerkorps „Nicoleen" uit Kamperland, van 14.30—15.30 uur Route Nieuwerhoekplein, Konin- ginnelaan, Krommeweg. Becke- ringhstraat (figuurmarsen). Nieuw- straat, Merelweg. Nachtegaalweg. Hellingweg. Wilhelminalaan, Nieuwerhoek. einde. 2. de Bornsche Harmonie uit Bor- ne. van a. 14.3015.00 uur Route Hotel Eemland. van Weedestraat. Prins Bernhardlaan. Albert Cuyplaan. Talmalaan. Rubenslaan. Dalweg. van Goyenlaan. van de Velde- planteoen. Rubenslaan. Molenstr. Middelwijkstraat, einde, b 15.3016.00 uur. Route bus station Soest-Zuid, Ossendamweg. Schoutenkampweg. Plasweg, Boni faciusstraat. Duinweg, Oude U trechtseweg. Soesterbergsestraat, busstation, einde. 14.3016.30 uur Toneelvoorstelling voor kinderen in het Openlucht theater Opgevoerd wordt An- tonio. de Vissersjongen", door de Stichting Amsterdams Jeugdto neel. Toegang 0.25 per persoon Kaartjes in voorverkoop verkrijg baar bij de VVV. Soest (niet op Koninginnedag) en aan het thea ter. 13.3018.15 uur Filmvoorstelling in het City-Theater. Per voorstelling zullen worden ge draaid vier 16 mm geluidsfilms over het Koninklijk Huis. t.w. 1 Onze Prinsesjes, opgenomen in 1945. 2 De koperen bruiloft, opg. 1950 3 Vier prinsessen groeien op. opg 1957. 4. Het feest van Soestdijk, opg 1962. Voorstellingen van 13.30—14.30 u., 14.45—15 45 U„ 16.00—17.00 u., 17.1518 15 u. Toegang gratis. 19.30 uur Toneelvoorstelling, georga niseerd door de Christelijke Oran jevereniging „Beatrix" in gebouw St. Joseph. Steenhoffstraat 28. Opgevoerd wordt het blijspel „Ze kregen wat ze wilden", door de Christelijke Toneelvereniging „Mobiel" te Alphen aan de Rijn. Toegangsprijs 1,per persoon Beneden 16 jaar 0.50. 20.45 uur Twee lampionoptochten met fakkelbegeleiding. a. Vertrek harmonie P.V.O. van de openbare lagere school aan de Beetzlaan b Vertrek drumband „Crescendo' van de Christelijke school aan de Driehoeksweg. Lampions met toebehoren worden van 20.15 uur af gratis uitgereikt ter plaatse. Aankomst en ontbinding der stoe ten op de Eng. alwaar om 21.45 uur het Vreugdevuur, nabij het bejaardencentrum Groot-Engen- daal zal worden ontstoken Etalagewedstrijd in het teken van de bezetting en bevrijding. De beoordeling vanaf 30 april tot en met 9 mei 1965. geschiedt door het publiek waarbij aantrekkelijke prijzen te winnen zijn. Het boekje ..Jeugd '65". betrekking hebbende op de bezetting en bevrij ding, aangeboden door het Oranje Comité Soest en geheel verzorgd door de schooljeugd van de gemeente Soest, is, zolang de voorraad strekt, vanaf 29 april 1965 tegen betaling van 1, verkrijgbaar bij de boek- en kantoor boekhandel en bij de V V V.-kantoren te Soest en Soesterberg. Tijdens diverse programmapunten zal in het kader van de Anti-Honger-Actie, uitgaande van de N.O.V.I.B. (Neder landse Organisatie voor Internationale Bijstand) gelegenheid worden gege ven financieel bij te dragen onder het motto Maak er - ook voor anderen - een feest van jy/iï' niirliiTii"-- Na het opheffen van het doorgangsverbod over de weg door Oost-Duitsland naar Berlijn, was voor de kilometerslange file personenauto's het leed be trekkelijk gauw geleden. Dit was voor het vrachtvervoer echter zeker niet het geval, de rii wachtende vrachtauto's liep op ccn zeker moment op tot een file van ruim 16 kilometer. Bovenstaande foto geeft U een beeld van de situatie bij de overgang van de sectorgrens Heinrich Heinestrasse. Door het raadslid J K. de Bruin zijn de navolgende vragen gesteld aan de voorzitter van de gemeenteraad: 1. Is het juist dat er eerst sinds kort een begin is gemaakt met de reparatie van de interne gebreken aan de wo ningwetwoningen aan het Van der Veldeplantsoen? 2. Is het juist dat de reparatie bij de deur van de middenslaapkamer facul tatief is gesteld 3. Is het juist dat één der bewoners reeds acht weken wacht op het op nieuw behange van de kamers nadat de gebreken gerepareerd waren? 4. Is het juist dat er verschil van in zicht bestaat ten aanzien van de te verrichten werkzaamheden tussen Ge meente Werken en aannemer wat het behangwerk betreft? Is u niet van mening dat, gezien het feit dat er tot twee keer toe in een openbare raadsvergadering verklaard is dat de volledige schade, zonder kosten voor de Gemeente zal worden hersteld, de huidige gang van zaken indruist tegen deze verklaringen? Zondagavond werd de brandweer ge alarmeerd voor een brandje ten huize van de familie M.. Plasweg 43. De be woonster zag vlammen uit de kachel komen, terwijl er bovendien een ver dachte geur hing. De brandweer, uit gerukt met twee nevelspuiten, be hoefde niet te blussen De spuitgasten konden zich beperken tot het wegha len van de kachel en het controleren van de schoorsteen. Het bleek, dat een verkeerde constructie van het rookkanaal het vegen van de schoor steen onmogelijk maakte. De brand weer heeft de schoorsteen dan ook voor verder gebruik afgekeurd. De brandweer moest er even later aan te pas komen, toen een omwonende bemerkte, dat de deur achter hem in het slot was gevallen toen hij naar buiten kwam Dank zij een ladder en een naar binnenklimmende brand weerman kon de deur weer geopend worden. Winkelier J. van L aan de Nieuweweg deed bij de politie aangifte dat uit zijn winkel een transistorradio werd ontvreemd. 5 mei 1945. 's middags te 1 uur, werd Soest door de Duitsers vrij gegeven en daarmee herkreeg Soest de vrijheid Direct daarmee was het feest in Soest Op velerlei soorten instrumenten werd muziek gemaakt, zelft piano's werden naar buiten gesleept en er werd ge danst. gehost en gezongen. Op de Eng stond een grote Duitse bunker, waarop door Benny Vreden en andere artisten beslag werd gelegd en waarin een cabaretprogramma ge bracht werd, hetgeen nog vele malen wekelijks onder de naam „De Mols hoop" werd herhaald. Nu, na twintig jaar, op bevrijdings dag. zal ..De Molshoop" nog eenmaal optreden voor de radio en de artiesten van toen zullen ook nu aan het pro gramma medewerken. Dit zijn o.a. Lia Dorana, Tiny Visser Rob van de Bas. Peter Kellenbach. Ben Aerden en Fred Hoyte. Zij zullen de liedjes, sketsjes en voordrachten van toen brengen. As. zaterdagmid dag te 2 uur. zal in de K R O.-studio de opname van een en ander plaats hebben waarbij 20 tot 25 bezoekers aanwezig kunnen zijn. Kaarten hier voor kunnen telefonisch worden aan gevraagd onder nummer 02950-49141. huishoudelijke dienst. Op 81-jarige leeftijd is in zijn huis aan de Middelwijkstraat overleden ds E Groeneveld. die twintig jaar in Soest heeft gestaan. Hij was emeritus predikant van de Nederlands Her vormde Kerk, die hij in leven veertig jaar diende. De teraardebesteling vindt plaats op donderdag 15 april, op de Algemene Begraafplaats te Soest. Ds Groeneveld werd geboren uit een onderwijzersgezin op 29 maart 1884 te Burgwerd. in de burgerlijke gemeente Wonseradeel. Hij studeerde aan het gymnasium te Sneek en aan de Rijks- Stedelijk. thans Magister Alvinus- universiteit te Groningen, waar hij theologie studeerde. Ds Groeneveld werd op 10 mei 1931 bevestigd als predikant van de her vormde gemeente van Soest. Het was zijn vierde en laatste gemeente, die hij diende tot 1 september 1951, toen hem op 67-jaTige leeftijd, na veertig volbrachte dienstjaren, emeritaat werd verleend. De overledene bleef ook na zijn eme ritaat in Soest wonen, waar hij nog vele jaren pastoraal werk vervulde en ook nog talrijke predikbeurten ver zorgde. In een plaatselijk ziekenhuis werd een verpleegster er op betrapt dat zij een bankbiljet ontvreemde uit de hand tas van de hoofdverpleegster Bij ver hoor bekende zij meer diefstallen ten nadele van collega's te hebben ge pleegd. De politie heeft de zaak in onderzoek. Er zijn mensen, die menen voot elk wissewasje een persconferentie te moeten beleggen. Als er een nieuw middel is uitgevonden dat witter wast dan de al bestaande - persconferentie: als er een speldjesactie op touw wordt gezet - persconferentie. De mensen, die zo'n samenkomst be leggen. beseffen blijkbaar niet dat zij ondanks, of misschien juist vanwege, die bijeenkomst niet half zoveel resul taat hebben als ze wél gehad zouden hebben als ze het met een simpel briefje hadden afgedaan. Degenen, die meer belang stellen ln het Initiatief van de afzenders dan er al in het schrijven over staat, kan altijd nog voldoende geïnformeerd worden om zijn (beroepshalve) nieuwsgierigheid te bevredigen. Velen zijn tegen echte persconferen ties. omdat die vaak heel lang duren, omdat het daarop vertelde nieuws vaak helemaal niet nieuw meer is, doordat het al is uitgelekt en omdat er vaak te veel tijd verloren gaat dan dat het te behandelen onderwerp ei genlijk waard is in beslag te nemen. Zodra het echter gaat om mensen te zuiveren van een ten onrechte op hen geworpen blam, is een persconferen tie wel degelijk nuttig. Vooral als de bewuste persoon, door welke reden dan ook, in de pers is afgeschilderd als een „corrupt man". Zoiets gebeur de vorige week in Duitsland, waar het de oud-minister van defensie, Franz Joseph Strauss. betrof. Enkele sensatiebladen in de Bonds- repubuiek hadden genubliceerd. dat de Amerikaanse Lockheedfabrieken in 1960 een „intiem souper" hadden ge organiseerd voor Strauss met de wel gevormde filmster Jane Mansfield. De uitgever van het weekblad „Der Spie gel". met Strauss in een proces ge wikkeld, omdat het blad de voorma lige minister „een corrupt persoon" had genoemd, had deze nogal krasse bewering als nieuw bewijsmateriaal aangevoerd. De verdediger van de heer Strauss. nu nog lid van de Bondsdag en hoofd van de zusterpartij van de CDU. in Beieren, advocaat Ossmann. heeft dat ontkend. Ten stelligste ontkend, schre ven de Nederlandse bladen, dus daar over bestaat in ieder geval geen ver schil van mening. In dit geval was een (inderhaast be legde) persconferentie inderdaad het enige middel om de pers van het te gendeel van de Söiegel-uitgevers be weringen od de hoogte te brengen. Een brief zou in dit belangrijke ge val te laat zijn geweest. KANTMAN Voor de tweede maal in korte tiid is brand uitgebroken in café De Vier sprong aan de Birkstr. Vrijdagavond omstreeks kwart voor elf werd de brandweer gealarmeerd voor een brandje in de keuken. Daar stond epn pan met frituurvet op het fornuis. De vlam sloeg in de pan. waardoor het houtwerk rondom het fornuis en te gelboard vlam vatte. Dankzij snel en kordaat optreden van caféhouder P. O., die met behulp van emmers wa ter het vuur wist te blussen en ook nog de pan naar buiten kon werken, kreeg het vuur geen gelegenheid zich verder uit te breiden. De met een nevelspuit uitgerukte brandweer behoefde dan ook niet meer daadwerkelijk od te treden. Zij kon zich beoerken tot het instellen van een onderzoek en het vaststellen van de schade, die omstreeks 300,be draagt. Aan de Katholieke Hogeschool te Til burg slaagde voor het kandidaats examen economische wetenschappen de heer H. M. Haks alhier. Een blij nieuws voor de Paasvakantie, n.1. de dagtochten naar de bollen met de firma Tensen. A. s. vrijdag gaat de eerste tocht naar Keukenhof en ver der toeren door de prachtige velden vol kleurige bollen. De narcissen staan intussen in volle bloei, ook de hyacin ten beginnen al te kleuren volgens het laatste bloembollenbericht. Om even bij onze tochten te blijven, er zijn dit jaar 6 tochten, waaronder 1 met bezichtigen van de praalwagens en de 24ste naar het bekende bloe- men-corso. Op ons bord voor het V.V V.-kantoor staat alles precies aan gegeven. U kunt zich hiervoor bij ons laten inschrijven. Om even kort te zijn: de Efteling is weer open, verder Madurodam, zoals we al eerder schreven de Linnaeushof bij Arnhem het Nederlands Open-' luchtmuseum, met in de buurt Bur gers dierenpark. We komen op dit alles later uitvoeri ger terug. U ziet voor groot en klein ..Elck wat wils" Wij wensen u allen feestelijke Paasdagen, met h»ei mcoi weer

Soester Courant | 1965 | | pagina 1