1965 *Sy 44e jaargang no. 30 Vooruitzien naar 1967 De veertiende Nieuwe E.H.B.O. ziekenauto in gebruik genomen heden Officiële mededelingen Het oog gericht op ontgroenen. Vrijdag 16 april 1965 I itgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 Voorstellen aan de gemeenteraad Een TV-toestel voor een chronische patiënt Gironummer 466784 t.n.v. Roode Kruis, Soest Nieuwe hevelhebber luchtstrijdkrachten Uit inrichting weggelopen Auto besturen zonder rijbevoegdheid Dinsdag geen Soester Courant Abonn. p. kwart, 2,40 - per post 2.75 soesterIFourant r post ƒ2,75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Het nieuwe cabinet is er. Het is mr. Cals gelukt om binnen zes weken een kabinet te formeren van een geheel andere structuur dan het afgetreden cabinet. Dat mag gerust een prestatie genoemd worden in het Nederlandse politieke leven, waar elke kabinetscri sis gemiddeld minstens vijftig dagen nodig heeft eer een nieuwe ploeg is samengesteld. Toen in 1959 de socialis ten in de regering plaats moesten maken voor de liberalen, vergde de kabinetsformatie ruim twee maanden. Mr. Cals is een ware opportunist ge bleken, die de realliteit van het ogen blik zwaarder liet tellen dan overige politieke gevoelens. Het vorige kabinet was gestruikeld over het beleid ten aanzien van de televisie, dus heeft hij niet gezocht naar een moeilijk te be reiken compromis in deze kwestie om daarmee toch de zelfde regeringspar tijen te handhaven, doch hij heeft zich onmiddellijk geconcentreerd op de wel in de Tweede Kamer te vinden meerderheid voor het ontwerp van mr. Bot Daarmee verloochende hij 't standpunt, dat hij enkele jaren gele den als minister van O.K. W. had ingenomen, toen zijn eigen staatsse cretaris Scholten een ruimer gedacht televisie-ontwerp indiende, dat echter in de ijskast terecht kwam. De formateur heeft zich nu zonder meer gewend tot de partijen, bij wie hij dus een behoorlijke meerderheid voor het aanvaarden van Bots ont werp kon verwachten. De wil tot het instandhouden van de kracht van de omroepverenigingen heeft zowel de K.V.P. als de P.v.d.A. als de A.R.P. er toe gebracht water in de wijn der overige politieke inzichten te doen. opdat het televisie-ontwerp zijn beslissing kan krijgen. Daar schijnt men voorlopig meer winst in te zien dan in sommige sociale- of economische verlangens, die nu hoog stens in zeer gematigde vorm aan de orde kunnen komen. Dat zal, wanneer het televisie- en ra dio-ontwerp als voorlopige regeling is aanvaard, toch nog wel eens tot vreemde spanningen in de Kamer en in de partijen kunnen leiden. Voor mannen van de K.V.P. hebben nog niet zo lang geleden verklaard, dat men geen verandering wenste ten aanzien van het door het kabinet Marijnen gevoerde politieke beleid. In kringen van de P.v.d.A. koesterde men daarentegen verlangens, die op verscheidene punten een ombuiging van dit beleid wezen. Wanneer men nu over en weer wat water in de wijn doet en de ergste knelpunten laat rus ten tot de verkiezingen in 1967, dan is het noch de vraag of het kiezersvolk dit wel zo algemeen apprecieert en of het zich niet erg teleurgesteld zal achten. Zeker is dat de K.V.P rekening zal moeten houden met een sterke rech tervleugel, waarin nu reeds stemmen kunnen worden beluisterd, waarin men liever een soepeler houding in het televisiebeleid zou zien dan een toe geven aan socialistische verlangens. En wanneer het roer door de nieuwe regering dan niet beduidend wordt omgegooid, betekent dit weer een te leurstelling in het socialistische kamp. De verkiezingen in 1967 beloven daar om wel spannend te worden. Temeer doordat de leeftijdsgrens voor de kie zer is verlaagd tot 21 jaar, zodat veel meer jongeren nu aan de verkiezing zullen deelnemen. En juist jongeren zijn nogal eens geneigd tot oppositie, welke die dan ook is, te steunen, lou ter omdat die wat anders wil. Burgemeester en wethouders onzer gemeente doen aan de gemeenteraad de navolgende voorstellen: Onbewoonbaarverklaring van de per celen Bakkersweg 3 en 10 met een ontruimingstermijn van 6 maanden. Het moest wel een poosje duren, Doch na vele avonturen Staan ze nu toch op een rij Niet meer 13 landgenoten, Als een bloc aaneengesloten: Zelfs een 14de erbij. Eigenlijk is hij niet nodig, Als minister overbodig Met zijn excellent gezicht; Hij kwam voort uit het krakélen Bij het zeteltjes verdelen En zorgt voor het evenwicht. Nummer 13 was tevoren Ook al zo uit nood geboren Door het politieke spel; In het veen telt men geen turfje. Van ons aller staatsgeld durf je En eenvoudig is het wel. Nummer 14 zal het klaren Met zijn staf van ambtenaren, Goed salaris en pensioen; Onze schatkist gaat al open. Dat kost hoogstens, naar wij hopen, Honderd-en-zoveel miljoen. Acht pop naar de filistijnen Van de groten en de kleinen Tot de babietjes in bed; Maar dat mag de pret niet drukken, De formatie mocht gelukken: Land en volk zijn weer gered! JAAP MIJDERWIJK Verstrekking van een extra subsidie aan de gezamenlijke kruisverenigin gen voor 1964 van 2542,en voor 1965 van 4987,— Aanschaffing van een nieuwe water tank voor de brandweer te Soesterberg tot een bedrag van 1300, Verlening tot ontheffing aan Che mische Industrie Randstad, Eikenlaan 35a, tot plaatsing van een ondergrond se benzinetank van 3000 liter. Vergunning tot het oprichten van een drukkerij op het perceel Generaal Winkelmanstraat 97 te Soesterberg door B. C. Littooy. Wijziging van de gemeentebegro ting voor het dienstjaar 1964. Verhoging der jaarwedden van de wethouders per 1 januari 1965 tot 12.000,per jaar. Aanschaffing van de apparatuur voor het frankeren van dienststuk- ken. Kosten 15.400, Wijziging van de verwarmings-in- stallatie in de R.K. kleuterschool aan de Mariastraat. Gevraagd krediet 12.400,—. Verlengen van de parkeerstrook langs de Meidoornweg. Kosten 4800, Aanbrengen van verlichting bij 2 voetgangers-oversteekplaatsen op de Soesterbergsestraat. Geraamd bedrag 5000,—. Ruiling met de heer K. P van In- gen van grond aan de Molenstraat, tegen grond aan de Prins Hendrik laan. Deze grondruil is nodig ter ver breding van de Molenstraat. Het ver anderen van meerdere erfafscheidin- gen en diverse werkzaamheden wordt geraamd op 6250.inclusief kosten van overdracht. Verkoop van grond op de Soester Eng, nabij de Molenstraat, aan N.V. Coördinatiebouw te Hilversum voor een totaalbedrag van 50.400,waar op door koper zal worden gebouwd een flatgebouw met 16 eenheden De ministerraad in nieuwe samenstelling bijeen In de Treveszaal. Zittend v.l.n.r. Prof. Dr. Samkalden, Mr. J. M. A. H. Luns. Dr Ir. A. Vondeling, Mr. J. M L. Th. Cals, Mr. B. W. Biesheuvel, J. Smallenbroek en P. J. S. de Jong. Staand v.l.n.r. Dr. J. F. E. Einaar (Suriname), Drs. J. M den Uyl. Mr. Th. H. Bot. Drs. P. C. W. M. Bogaers, Dr. G. M. J. Veldkamp, Prof. Dr. I. A. Diepenhorst, Mr. P. L. de Haseth (Antillen), J. G. Suurhoff, Mr. M. Vrolijk en Drs. J. Middelburg (secre taris). Afwikkeling van de onteigening van grond in het plan ..Achter Dammers" van de heer J C. Swager c.s. en de heer W. Schoonderbeek. Op 3 februari j.1. heeft de rechtbank te Utrecht de onteigening uitgespro ken en de schadeloosstelling bepaald op respectievelijk 19.361,en 3471.—. De ten laste van de gemeente ko mende proceskosten bedragen onge veer 1300, Teneinde de uitbetaling aan de ont eigende partijen te bewerkstelligen vragen B en W. een crediet van 25.000.—. De afdeling Soest van de Koninklijke Nederlandse Vereniging „Eerste Hulp Bij Ongelukken" heeft dcz:r dagen een splinternieuwe ziekenauto in gebruik genomen. Deze Chevrolet Biscane werd door de Firma Visser te Leeuwarden omgebouwd lot een hyper moderne ziekenauto met alles er op en er aan. De auto is ingericht voor het vervoer van twee liggende personen, terwijl er dan tevens nog een zitplaats beschikbaar is voor een begeleidende verzorger. Tot de uitrusting behoort verder een zuurstof-apparaat, een secreet-zuiger die werkt op de motor van de auto zelf. een uitgebreide verbandkoffer, alle nood zakelijke spalken en beenladen voor frakturen, ondersteek, bekkentjes en ver der hospitaallinnen, dekens en linnengoed. De binnenverlichting is van dien aard dat, indien nodig, de arts elke ingreep kan toepassen. De auto is verder voorzien van een blauw zwaailicht, hetgeen hem bij het vervoer van slacht offers in levensgevaar de nodige voorrang in het verkeer verleent, waarbij tevens de drietonige hoorn ingeschakeld kan worden. Bij duisternis en op druk ke wegen kunnen tijdens de hulp op de plaats van het ongeval knipperende oranje waarschuwingslichten ontstoken worden. Wij wensen de Soester E.H.B.O. veel succes toe bij het gebruik van deze wagen. Op de basis en gebouwen van de Ko ninklijke Luchtmacht heeft woensdag voor het eerst de nieuwe luchtmacht- vlag gewaaid. Het kleurige doek was nodig, omdat de tot dan toe gebruikte Militaire Willemsorde symbolisch was aangebracht. Deze zal voortaan op het vaandel worden getoond, dat de ko ningin op 18 mei op de vliegbasis Soesterberg zal uitreiken aan de (sinds woensdag) nieuwe bevelhebber der luchtstrijdkrachten. Luitenant-generaal H. P Zielstra heeft zijn funktie van bevelhebber van de luchtstrijdkrachten, tevens chef van de luchtmachtstaf, woensdagmiddag overgedragen aan luitenant-generaal A. B. Wolff. Dat gebeurde op de vlieg basis Soesterberg. voor het front van de troep. Generaal Zielstra is benoemd tot voorzitter van het Comité Verenig de Chefs van Staven als opvolger van generaal G. J. Le Fevre de Montigny. Luitenant-generaal Wolff was direk- teur van het dictatoriaat Materieel Luchtmacht. In een rede, die aan de overdracht van het bevel over de luchtstrijd krachten vooraf ging. merkte lt.-ge- neraal Zielstra op, dat deze tak van het leger met z'n 25.000 man perso neel te beschouwen is als één groot korps, omdat zij die bij dit krijgs machtonderdeel dienen een sterk ont wikkeld gevoel van saamhorigheid be- zitten. Dit gevoel van samen één te zijn, zal nog in sterkere mate worden H.M. de Koningin op 18 mei zal uit reiken. Lt.-generaal Zielstra wees er verder op, dat het niet alleen het beroeps- en burgerpersoneel is, dat een belang rijke bijdrage levert aan de ontwik keling van de luchtmacht, maar ook het dienstplichtig personeel. Ook luitenant-generaal Wolff hield een korte toespraak, waarin hij het bevel op zich nam. Hij bedankte ge neraal Zielstra voor wat hij in de jaren van zijn bevel tot stand had gebracht. De resultaten daarvan, die symbolisch zichtbaar waren tijdens deze commando-wisseling in de vorm van troepen en vliegtuigen, noemde de nieuwe bevelhebber indrukwekkend. Hij zei ten slotte, het als zijn taak te zien ten volle gebruik te maken van de door zijn voorgangers geschapen mogelijkheden en anderzijds datgene voor te bereiden wat zijn opvolgers in staat zal stellen de opgaande lijn voort te zetten Door de politie werden de 17-jarige W H. M. en de 16-jarige G. J. S aangehouden. Zij bleken weggelopen te zijn uit een inrichting te Amers foort. Op de Van Weerden Poelmanweg werd de Italiaan U. S. aangehouden, toen hij daar een auto bereed. Het bleek dat hem de rijbevoegdheid was ont- Auto en kentekenbewijs werden beslag genomen. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9. lid 1, sub. b, der Hinderwet, ter algemene kennis, dat ter gemeente-secretarie van Soest ter inzage zijn gelegd verzoeken met bijlagen van: a. N.V. Keiler Nederland, Postweg 38, te Soesterberg, om een nieuwe, de gehele inrichting omvattende vergun ning voor het vervaardigen van tril ling-dempende materialen en een rub ber dakbedekkingsproduct, in het per ceel Postweg 38, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie E, nummers 2731-2732; b Nationale Coöperatieve Aan- en Vekoopvereniging voor Land- en Tuin bouw g.a. ..Cebeco", Blaak 31 te Rot terdam. om een nieuwe, de gehele in richting omvattende vergunning voor een benzine- en dieselgasolie-installa- tie, in het perceel Birkstraat 143, ka dastraal bekend gemeente Soest, sectie C, nr. 3258. c. Fa. Gebr. C. H. en H. C. Houdijk, Birkstraat 30 te Soest, om een nieuwe, de gehele inrichting omvattende ver gunning voor een garagebedrijf, in het perceel Birkstraat 30, kadastraal be kend gemeente Soest, sectie C. nr. 3080. Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen dezer vergunningen in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zullen op dinsdag 4 mei as., des voormiddags, resp. te 10.00, 10.30 en 11.00 uur, in het gemeente huis openbare zittingen worden gehou den, alwaar mondeling bezwaren tegen de inwilliging van deze verzoeken kunnen worden ingebracht. Soest, 16 april 1965. Na kortere of langere tussenpozen verschijnen er berichten in de pers over excessen bij het ontgroenen van studenten. Herhaalde malen zijn daar bij ongelukken gebeurd, herhaalde malen was een justitioneel onderzoek noodzakelijk. Maar de ouderejaars, die jonge, pas aangekomen collega's ont groenen alvorens de kunnen toetreden tot de (meestal: gezelligheids) vereni ging, hebben er niets van geleerd. Zij hebben zich weinig aangetrokken van de afloop in die gevallen, waarin de ontgroening uit de hand is gelopen. Blijkbaar met de gedachte: wij doen voorzichtig, bij ons gebeurt zoiets niet - of misschien wel: gedachtenloos. Het tragische ongeval, dat vorige week in Utrecht is gebeurd bij een ont groeningsritueel en dat aan een jonge student het leven kostte, heeft ander maal bewezen, dat er in Nederland anno 1965 nog „spelletjes" worden ge daan, die veel weg hebben van een gebeurtenis in een wereldje van onbe schaafde stammen, ergens in donker Afrika Het ls te hopen, dat toch eindelijk de ogen open gaan van allen en van hen, die voor deze gebeurtenis verantwoor delijk zijn Past het ritueel, dat zij hebben toegepast en dat fataal bleek voor een mede-student, die pas aan het begin van zijn leven stond, nog in deze tijd? Degenen, die aan de ont groening in Utrecht hebben medege werkt, hebben daar waarschijnlijk nooit over nagedacht. Zijzelf immers hadden ook met een kap met roet over het hoofd gelopen en bij anderen kan dat toch ook? Het kon niet in dit geval. Maar het is nu te laat om in te grijpen. Het leed is geschied. Wij kunnen slechts gevoelens van deernis laten blijken voor de ouders van het slachtoffer. Zij zullen het moeilijk hebben met de gedachte of de dood van hun zoon zo vroeg noodzakelijk was geweest. Maar nog moeilijker zullen zij het hebben, die daadwerkelijk bij de ont groening betrokken waren. Tot hun dood zal hun het beeld bijblijven van een jonge medestudent, die door hun toedoen om het leven kwam. Hun hele leven zullen zij op de fatale da tum herinnerd worden aan het trieste voorvaL dat eigenlijk als spel was be doeld. Over de schuldvraag kan misschien gediscussieerd worden: door een groep die zegt dat het een ongeluk was en dat de betrokkenen al voldoende ge straft zijn door de dood van een col lega, en door een groep, die zegt, dat spelen met de dood, zoals de ontgroe- ners toch hebben gedaan, in feite neerkomt op moord- Hoe het zij, over één ding behoeft, dunkt ons, niet veel gediscussieerd te worden: over de vraag of het ont groenen nog wel past in deze tijd. Er zullen mensen zijn die zonder aarzelen „nee" zeggen. Voor de „ja"-knikkers moet in ieder geval duidelijk gemaakt worden, dat de „spelregels" dan wel dringende herziening behoeven. KANTMAN Daar door ons personeel op de Tweede Paasdag geen arbeid wordt verricht, ontbreekt ons de tijd ons blad van dinsdag a.s. technisch te verzorgen. Als gevolg hiervan zal de cou rant van dinsdag na Pasen niet verschijnen. gesymboliseerd door het vaandel, dat zegd voor de tijd van vier maanden. De 45.000 ton metende walvisvaarder „Willem Barendsz' ligt al maandenlang in een der dokhavens van de N.D.S.M. in Amsterdam. Een rederij gaat in de komen de maanden als onderdeel van havenrondvaarten ex cursies naar het opgelegde fabriekssehip organiseren, liet schip, dat tijdelijk aan Japan verkocht is, wordt eind juli weer Nederlands eigendom. Wat er dan mee gaat gebeuren is niet bekend.

Soester Courant | 1965 | | pagina 1