5 mei Bevrijdingsdag Het verhaal van Captain Geert E. Frank ^verwarming- GARAGE STAM D. ENGEL Programma der feestelijkheden li DOEKEN V.V.V, nieuws BIBBIli In prijs verlaagd GERTJAN EN MAARTJE Nederlandse luchtvaartenthousiast, afgetest op de Tiger, werd gezagvoerder bij Northeast Airlines RfcssesiSf dealer UW SUCCES IS ONZE RECLAME Auto- en Seooterrijschool Lenssen+de Wolff Een „riks" voor een onderschrift van 535,- voor 325.- In onze collectie BRILMONTUREN Fa.F. VOIGT BATEXBURG'S Erkende Au£o- eer SeooterrüjschooS Brommer reed tegen auto Jongen gooide ruit in BURGERLIJKE STAND Eerste Soester Begrafenis-Onderr °ming Bij de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Northeast Airlines vliegt de 33- jarige, in Amsterdam geboren Geert E. Frank als gezagvoerder op de Douglas DC-3, als tweede vlieger op de Douglas DC-6 en soms als boordwerktuigkun dige op de Convair 880. Onlangs wisten we deze verkeersvlieger, eigenaar van twee sportvliegtuigen. zijn levensgeschiedenis te ontwringen. Het bleek een wonderlijk verhaal. Het verhaal van een vlieger in hart en nieren - 8200 vlieguren - die destijds in Nederland bij de voorselectie op de Tiger Moth bij de N.L.S. op Ypenburg werd afgetest „omdat hij geen vlieggevoel bezat". Begonnen als jongen van 16 „Al van jongsaf ben ik een lucht vaartenthousiast," zo vertelt Geert Emiel Frank ons. ..Tijdens de oorlog las ik „Vliegwereld" en ik was 16^ Renault R 8 van f 5595,af Renault Dauphine van f 4600,af Renault R 4 van f 3995,— af. Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850 toen ik mij meldde bij de luchtmacht voor de vliegeropleiding Bij de voor selectie op de Tiger werd ik afgetest bij mijn laatste 60-uurs check, omdat ik boven Botterdam zittend gokte op Den Haag. Ik zat in de zelfde oplei ding als Martin Schröder." „Men vroeg mij of ik officier wilde worden. Dan moest ik twee jaar na dienen. Dat wilde ik niet en weer sjouwde ik acht weken, ditmaal met een machinegeweer op m'n nek. Ik werd „warrant officer", te vergelijken met adjudant bij ons." Met acht man werd Geert uitgekozen om in San Marco, Texas, een oplei ding te volgen tot helikopter-meca nicien bij het Amerikaanse leger. Toen ging hij 22 weken naar Fort Sill in Oklahoma en werd helikopter-piloot bij de U.S. Army (die volgens Geert Frank méér actieve vliegers in dienst heeft dan de Airforce!) In vliegende banaan Daar op Fort Sill had de Nederlandse luchtvaartenthousiast een machtige tijd. Hij leerde de Bell, de Hiller, de Sikorsky S-55 en de Piasecki vliegen, de grote „Vliegende banaan". Soms vloog hij ook stiekum op de Cessna 195, waarvan de U.S. Army er een stuk of 120 had als LC-126 voor instru menttraining. Geert vond die Cessna een fijne kist („Je kunt er geen don der uit zien bij de landing, maar hij is stabiel als een verkeerskist") en Voor haar Het was een stewardes van Northeast Airlines, die hij in Miami ontmoette, welke hem overhaalde eens te sollici teren bij Northeast. „Ik heb het ge daan om die juffrouw een plezier te doen en werd tot m'n verbazing prompt aangenomen En zo werd hij co-pilot op Dakota's, Convair 240's. Viscounts en DC-zessen. Nu is hij dan gezagvoerder op de DC-3 en co-pilot op de DC-6. terwijl hij bovendien soms vliegt als boordwerktuigkundige op de Convair 880 jet (waarbij je méér verdient dan als gezagvoerder van een DC-3!). BOSSTRAAT 5 - TELEFOON 2543 De belangrijkste route voor Northeast is die van Boston naar Miami waar voor sedert 1956 concessie is verleend. Die route loopt gevaar omdat ook Eastern en National die route vliegen. De kans is groot dat Northeast de route zal moeten opgeven. Dat zou voor deze maatschappij een zware klap zijn en Geert zou dan weieens op straat kunnen komen te staan. Maar hij heeft al een aanbieding van Sabena om als gezagvoerder op de D.C.-4 van Air Congo te vliegen. „En die stewardess„Nee nee. ik ben liever vrij man!" (daar zit 36 jaar ..gas-ervaring" achter) Q 7.45-8.00 uur Feestelijk klokgelui. 8.30 uur Luchtalarm gevolgd door „blijde mare" vanuit de lucht. Ga onmiddellijk de straat op, kijk en zoek! Ook voor u kan die giote verrassing zijn!!! 9.35-10.45 uur Bevrijdingsappèl, ontsteking bevrijdingsvuur, caril- lonmuziek. balonnenwedstrijd voor het gemeentehuis. Vertrek sportmars 9.25 uur van het terrein gemeentewerken, via Lange Brinkweg, Kruisweg, Steen- hoffstraat naar het gemeentehuis. Muziek verzorgd door de drum bands „Crescendo" en „Olympia" en de narmonie en drumband P V.O Carillonmuzlek door beiaar dier W. Franken uit Amersfoort. Korte toespraken door de burge meester Mr. S. P. baron Bentinck en de voorzitter van het Oranje Comité Soest, de heer C. Giebel. Aankomst van het bevrijdings vuur. ontstoken aan de bevrij- dingsvlam op de historische plek hotel De Wereld te Wagenlngen en door sportlieden overgebracht naar Soest. Ontsteking van de bevrijdings fakkel op het gazon naast het gemeentehuis. Oplaten van kin derballonnen. Het afhalen van de wedstrijdkaarten voor de ballon nenwedstrijd bij de V.V.V. Soest zal in de pers worden gepubli ceerd. Afhalen van de gevulde ballonnen op bevrijdingsdag des morgens vanaf 8.30 uur in het ge bouw St. Joseph, Steenhoffstraat 28. Vertrek sportmars via de Van Weedestraat. Prins Bernhardlaan, Rembrandtlaan, Talmalaan, Jan Steenlaan. Dalweg, Rubenslaan, Molenstraat, Steenhoffstraat, Kruisweg, gemeentewerken. onroerende goederen Ui '-'AWÊ- A.■y^axatigs* tmmrmmwr" hypothekert' Stilhangen met een helikopter is het moeilijkst. Het gelukte Geert op één of andere manier ontslag uit de dienst te krij gen en in Roermond ging hij naar de middelbare landbouwschool. Ergens in z'n achterhoofd speelde hij met het idee om later landbouwvlieger te wor den. anno 9 S li il940 KAMERBEF SURANTi o de pijier voor uw verzekéL l^gspian v. OLDENBARNEVELTLAAN 30 TELEFOON 12141 AMERSFOORT In-p" 'r,,r voor Soest-Baarn Van Goyenlaan 154 - Soest Tel. 5514 dat was dan de reden dat hij later zo'n kist kocht als privé-vliegtuig. Al na vijf vlieguren ging Geert Frank solo van de helikopter. „Het hoveren -stilhangen vlak boven de grond - is het moeilijkst" vertelt hij. „omdat het ding altijd ergens anders heen wil, als je het voor de eerste keer doet. Er waren wel 100 helikopters daar in Fort Sill. Er werd geoefend op hulpveldjes rond de basis. Elke flight had z'n eigen parkeerplaats en als een lange slang vlogen de heli's van elke „flight" 's avond terug Het kon voorkomen dat ik de achterste van de slang was. Ik vloog dan maar wat rondjes omdat de „slang" zo langzaam vorderde. Op een keer sloot ik aan bij de verkeerde „slang" en toen ik wilde landen bleek de parkee .- ;laats vol „Schip Hawaii" l Hoewel de meeste helikoptervliegers van zijn klas naar Frankrijk gingen, kreeg Geert -nnk opdracht naar Ha waii te vert - n. Hij was daar één ;aar en negen maanden de eerste vlie ger van een vracht-helikopter, name- '•jk van de enige „vliegende banaan" die op Hawaii was. Hij moest daar j onder andere een generaal mee rond- vliegen. „Ik vond Hav overigens net een groot vliegdeks - —aar je niet af kon". Buiten die? ncht- te hij de Hawaii Air Tour op. met twee T-50 Cessna B- Met een L-5 zocht hij naar schol s ten behoeve van de vissers, waarbij nij als betaling 1 van de vangst kreeg.... Met een Stearman deed hij aan landbouW'-vliegen. 's zomers sui kerbieten en 's winters ananas spul ten. „Op een keer vloog ik met een Tri- Pacer toen plotseling een benzinelei ding brak. Ik maakte een noodlan- Bi] de Venlose zweefvliegclub leerde lk zweefvliegen en haalde m'n C-bre- vet. Ik besloot nu bij de N.L.S. op ei gen kosten te gaan leren vliegen. Toen mijn vader aanbood 3000 gulden op tafel te leggen voor de vliegoplei- ding. zei de zelfde instructeur die mij destijds had afgetest „We maken wel' 'n vliegertje van hem." Dat vind ik typisch Nederlands. Opgeroepen Van de opleiding in Nederland is echter niets gekomen, want Geert wilde naar zijn oom in Amerika en hij leerde vliegen op een vliegschool op Flushing Airport bij New-York, waar hij in vier maanden zijn com mercieel brevet haalde. Toen kreeg hij bericht dat hij het Amerikaanse leger in moest. De oorlog in Korea was volop aan de gang en daarom werden ook emigranten opgeroepen voor dienstplicht, met de belofte dat als zij in militaire dienst gingen, zij in l1# jaar het Amerikaanse staats burgerschap zouden verkrijgen. Geert Frank stemde toe en liep acht weken met een geweer op zijn rug „Het was verschrikkelijk koud en dat is de enige keer gewecs.» in Amerika dat ik met i°dach n liep. naar Holland teru0 te keren, vertelde hij. CO yj. De drukke Paasdagen, met dagtoch ten naar de Keukenhof en bollenvel den (we hebben er nog eentje, n.1. op 28 april), zijn nauwelijks voorbij, of daar hebben we de bekende bloesem routes weer. Wij kregen in een folder een hele be schrijving over 2 verschillende routes, één door het zuidoosten van de pro vincie (pl.m. 85 km), de andere door het zuidwesten van onze provincie (pl.m. 75 km), beide met z'n vele be zienswaardigheden. Deze folders met plattegrondjes zijn bij ons verkrijg baar: voor leden van de V.V.V. gra tis, voor nietleden 0,15. Ook het nieuwe Hotelboekje is er weer met zijn diverse logiesmogelijk- heden in ons land Het boekje kost evenals het vorig jaar 1,50. Tenslotte nog jongelui die graag willen trekken, maken wi] er op at tent dat aanvragen voor het lidmaat schap van de Ned. Jeugdherberg-cen trale door ons verzogd kunnen wor den; een pasfoto meebrengen. Ook voor de zeilkampen van de N.J.H.C hebben wij een folder waarin tevens een aanmeldingskaart. Een goede raad. wacht niet te lang met deze aanmelding: voor de water sport is altijd veel belangstelling 10.00-16.00 uur Boerendansgroep carillonconcert en wagenspel „De klucht van meester Pathelin". Me dewerkenden: de Soester Boeren dansgroep, beiaardier W. Franken uit Amersfoort en de R.K. Toneel vereniging „Utile Dulci" uit Soes- terberg. Deze combinatie geeft uitvoerin gen op navolgende plaatsen en tijden: Zonnegloren (uitsluitend voor pa tiënten e.d Carillon: 10.40-11.00 Wagenspel: 10.00-10.30. uur. Oude Utrechtseweg/Braamweg. Carillon: 12.00-12.15. Wagenspel: 11.30-12.00 uur. Hartweg/Korte Hartweg. Dans groep 13.30-13.45 uur. Carillon: 14.15-14.30. Wagenspel: 13.45-14.15 uur. Braamhage. Dansgroep 14.40-15.00. Carillon: 15.00-15.15 uur. Rubenslaan (naast directiekeet) Dansgroep 15.45-16.00. Carillon: 16.00-16.15. "Wagenspel 15.15-15.45 uur. 11.00-16.00 uur Concours-Hippique aan de Prins Bernhardlaan/Soes- ter Engweg, georganiseerd door de Ruitersportvereniging „Soestdijk". Zittribune en consumptietent aan wezig. Zie de speciale aanplakbil jetten. 11.00-12.00 uur Straattekenwedstrijd Van elke lagere school nemen 10 kinderen deel. Plaatsen: Bonifa- ciusstraat, Soest-Zuid; rolschaats- baan aan de Vermeerlaan; Park Vredehof, Soestdijk. Tijdens de wedstrijd zijn deze straatgedeelten afgesloten. Gelie ve des avonds 4 mei ter plaatse geen auto's te parkeren. Om 12.00 uur wordt de afzetting opgeheven en kan het publiek de tekeningen bekijken. 11.00-12.00 uur Feestconcert in de Oude Kerk aan de Torenstraat. Uitgevoerd worden: Te Deum van H Purcell. Orgelconcert in Bes van G F. Handel. Vioolconcert van J. S. Bach, Magnificat van Antonio Vivaldi. Medewerkenden Orkest, bestaande uit 2 trompet ten, 2 hobo's en strijkorkest als mede het Hervormd Jeugdkoor. Solisten: Rom Kalma, bas, Jan van Barneveld, jongenssopraan; Peter Kooy, jongenssopraan; Henk Brouwer, viool: Jan Jansen, orgel. Het geheel onder leiding van Maarten Kooy. Toegang gratis. 13.15-18.15 Filmvoorstellingen in het City-theater. Per voorstelling zullen worden ge draaid drie 16 mm geluidsfilms uit de oorlogs- en bevrijdingsdagen, t.w 1 Honger: 2. Victory in the Netherlands; 3. De vlag. Voorstelling van 13.15-14.30 uur (gereserveerd voor bejaarden); 14.45-15.45 uur; 16.00-17.00 uur; 17.15-18.15 uur. Toegang gratis. 13.00-16.15 uur Voetbaltoernooi op de sportvelden aan de Bos straat verzorgd door S E C. 13.00-14.00 uur: Wedstrijd tussen 2 jeugdteams (14^16 jaar) van SEC. en Baarn. 14.30-16.15 uur: Wedstrijd tussen SEC. 1 en Baarn 1. Toegangs prijs: 14 jaar en ouder 0,75 per persoon; beneden 14 jaar-0,25. 15.00-17.00 uur Brandweerwedstrijden voor meisjes en jongens van 12 tot 16 jaar en van 16 tot 20 jaar, verzorgd door de Vereniging Vrij willige Brandweer van Soest, nabij de Soesterduinen aan het einde van de Sparrenlaan Aanmelden ter plaatse van 14.00-14.30 uur. Deelname gratis enprijzen. 17.00-17.15 uur Dropping van honderden verrassingen uit de bezettingstijd met een formatie vliegtuigen, in de Soesterduinen aan het einde van de Sparren laan. 19.30-21.30 uur Teenagerbal met muziek van „The Moonstars" op het feestelijk verlichte markt plein tegenover het gemeentehuis. Tijdens dit bal zullen velen die bij de dropping aanwezig waren worden beloond. Bij slecht weer vindt het bal met de uitreiking plaats in gebouw St. Joseph, Steenhoffstraat 28. 22.15 uur Groots vuurwerk aan de Eemweg. nabij het fees telijk verlichte „hart" van Soest, rondom de Oude Kerk. Toegangs prijs 0.25 per persoon. Tentoonstelling over de bezetting en bevrijding „20 jaren geleden", in het school gebouw Kerkebuurt aan de Mid delwijkstraat 72. Geopend: zater dag en zondag 1, 2, 8 en 9 mei van 14.00-18.00 uur: Koninginne dag en bevrijdingsdag 9.00-12.00, 14.00-17.00 en 19.30-21.00 uur: ove rige dagen, 3, 4, 6, en 7 mei van 14.00-17.00 en 19.30-21.00. uur. Toegang gratis. LIESELANG S 1, 8 mm, KOMPLEET MET KOFFER Automatische filminleg. Motorische terugwikkeling. „Wat een geluk dat onze ka meel een muggenbeet heeft". Bovenstaand onderschrift werd ingestuurd door Roel Schoema- ker. Korte Brinkweg 14. De waardebon wordt hem een de zer dagen toegezonden. is er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Burg. Grothestraat 45 - Telef. 3917 Gedipl. A.B.A N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOES'i TELEFOON 3982 (02955? U wordt gehaald en gebracht ding in een hoog grasveld, zodat dc hele kist onder het gras zat. Latei- kon ik daar weer uit opstijgen maar ik had twee belangrijke passagiers aan boord en het verhar. 1 kvr - met grote koppen op de vooroagi) met het gevolg dat ik door de M verd opgewacht toen ik weer op de vlieg basis kwam." Met een DC-4 vloog Geert via Tokio naar Seoel in Korea en was daar drie maanden bij de U.E.A.F. Toen verliet hij de dienst, solliciteerde bij T.W.A. in San Francisco maar werd niet aangenomen. In Miami vloog Geert Frank toen een omgebouwde B-26 van het Cuba.n Hotle Syndicate. met de directie van grote Cubaanse hotels. De Mms van de tent dacht verschrik ken 1: diep na, terwijl tante nu haar blikken richtte op zijn glimmende hoge hoed. Dan verhelderde plotseling het gezicht van de man. „Ik weet het al, dat is een pracht idee." Vol ver wachting keek tante naar hem op. Hij ging in volle glorie onder het licht staan en sprak. „Geachte dames en heren. Zoals u wel bemerkt zult hebben, heeft er een kleine onaange naamheid plaatsgevonden. Hoewel het vrij onbeduidend is. vind ik het toch belangrijk genoeg, om deze zaak even tot een oplossing te brengen. Ik stel dit voor: de persoon, die er in slaagt Lorre naar beneden te krijgen, is de eigenaar van de papegaai Een da verend applaus volgde en tante's eer bied voor deze wijze man steeg met de minuut. In haastige ijver deed Rimsky weer manmoedig pogingen om Lorre te vangen. Hij koos de liefste woord jes en de schoonste beloften, maar het was tevergeefs. Lorre vertrouwde de goochelaar helemaal niet meer en bleef op zijn hoge troon zitten. „Lorre lust geen rijstkorreltjes, en Rimsky is een nare man. Lorre blijft lekker zit ten, Rimsky kan me toch niet pak ken!" krijste hij naar de goochelaar!" De heer B. uit Baarn, die in het post kantoor moest zijn, reed per auto over de Steenhoffstraat. Hij haalde naar rechts uit, maar lette niet. op naderend verkeer op het rijwielpad, dat hij voorrang moest verlenen. De bromfietser L. v. d. B. alhier reed in volle vaart tegen de auto. Met een ge kneusde linkervoet werd hij naar Zonnegloren vervoerd. Bij de heer S aan de Middelwijk straat werd met een steen een ruit ingegooid. De politie wist de dader op te sporen. Het bleek de 10-jarige J. S. te zijn. De ouders moeten de schade betalen. GEBOREN: Laura, dochter van J. van Londen en G Heinhuis, Torenstraat 2c. Ronald Marcel, zoon van J. A. Westerveld en N. van Ginkel, Lange Brinkweg 51. Harmen, zoon van R. Doorn en C. M. P Zon neveld, Kerkstraat .54, Johanna Christine Maria, dochter van M. T. Vriend en H. E. T. van den Nieuw- boer, Koninginnelaan 13. Monica, dochter van H. J. Westerlaken en M. A. Hut. Dalweg 123. Hendrica Ma ria, dochter van W. C F. van Hofslot en H. G. van Veldhuizen. Birkstraat 113. Catharina Maria, dochter van J. Westerveld en M. W. Kok, Korteweg 17. Wilhelmus Johannes, zoon van L. de Haas en W. Jonckers, Schou tenkampweg 115. Theodora, doch ter van R. A. Vos en H. Geurtsen, Amersfoortsestraat 6. Annemieke, 'dochter van P Oosterom en G. H van Veluw. Saenredamplantsoen 47. Alberdina Pieternella. dochter van J. A. Spijker en A. D. Bakker, Prins Bernhardlaan 8f. ONDERTROUWD: Hendrik Bos, Kruis weg 34 te Haarlem en Gré van 't Klooster. Nieuweweg 31A Jacobus Hendrikus Bernardus Clarisse. Veld weg 6a en Gerarda Maria Elisabeth Schouten, Thorbeckestraat 10. Hen- ricus Johannes Bernatdus van der Heijden, Rembrandtlaan 41 te Hil versum en Cornelia Maria Rademaker, Laanstraat 44. GEHUWD Wilhelmus Hendrik Vee- nendaal. St. Rochusstraat 22, Amers foort en Johanna Cornelia Jacoba Vaessen, Koningsweg 16. Gerrit Coljee, Saenredamplantsoen 4 en Eli sabeth Magdalena Woudstra, Dorre- steinweg 42. Dir. H. W. Vellinga Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport (Rouwkamer) OVERLEDEin Maria Brakeboer, 81 jaar, Nieuwerhoekplein 10 Luise Katharina Michel, 44 jaar, echtgenote van D. de Zoete. Schaepmanstraat 83. Eelke Groei:eveld, 81 jaar, weduw naar van G. Kuipers, Middelwijksiraat 5. Jan Jacob Aufderheijde. 88 jaar, weduwnaar van C A. Aufder heijde. Eosstraat 2. Maria Char- lotte Hengevelt. 82 jaar. weduwe van J. L. Labbertë, Tnso. Schiv -derlaan 2. Maria El-simM Albeis. 75 jaar, weduwe van C. G Kok. Inso. Schreu- derlaan 2.

Soester Courant | 1965 | | pagina 11