Soester harmonie P.V.O. is op de goede weg Vrijdag 23 april 1965 44e jaargang no. 31 Veranderend werelddeel Herdenking 1 mei op Het oog gericht een brief. Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 Zilver Tetra is aan nieuwe leden toe Jeugd-luchtvaartdag op Soesterberg Nationaal concours hippique op 5 mei aUbumsttamr geopend, Bij ttattea dit ómt esiUw.- Zang Dodenherdenking Luchtvaartclub Amersfoort-Soest Kath. Vrouwenvereniging Opendeurdienst Inbraak in fabriek Handbaldemonstratie in de Paleistuin Koeien op de spoorlijn 4uto uit verkeer genomen Meisje aangereden Gevonden voorwerpen soester((Tourant Abnrtn. p. kwart, 2,40 - per post 2,75 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Van de Russische revolutie af in 1917 heeft 't communisme zich voorgedaan als een vanuit Moskou geleide inter nationale beweging De communistische partijen in de verschillende landen ontvingen uit Moskou de orders over de door hen te volgen beleidslijn en alles wat de sowjet-unie deed was in de ogen dezer volgelingen welgedaan, zelfs wanneer dit tegen het eigen nationale belang in ging. Na de tweede wereldoorlog kwamen de regeringen van de Oosteuropese landen geheel onder invloed van Mos kou te staan en waren deze landen zelfs gedwongen vooral de belangen van Rusland te dienen. Sinds enkele jaren begint daar lang zaam maar zeker een verandering in te komen. Uit de proletarische revolu tie is de U.S S R. langzamerhand tot wasdom gekomen. Het land heeft vooral na de laatste wereldoorlog een snelle ontwikkeling doorgemaakt, waardoor de welstand van de bevol king beduidend is toegenomen. Automatisch ging hiermee gepaard het ontstaan van duidelijker verschil len in de geldelijke beloning, hetgeen weer even natuurlijk leidt tot een verliberalisering zowel in het maat schappelijk leven als ook in het poli tieke denken. Een der duidelijkste symptonen hier van was het afzweren van Stalin's persoonsverheerlijking en diens dicta toriale machtsuitoefening. Het Rus sische volk was op een welvaartsni veau gekomen en tot een ruimere ont wikkeling, waarbij de vrijheidsgedach ten van de mens immer weer de boventoon gaan voeren. Dat proces zet zich voort. Het is hogere ontwikkeling en welvaart. Uit recente berichten uit Moskou blijkt, dat ook de kunstenars. de schrijvers dus ook, grotere vrijheid krijgen om hun ideeën via hun kunst te uiten De dictatuur, in welke politieke vorm ook, is immer verbonden met ar moede en onderontwikkeling of be voogding door andere naties. Hierdoor was ook China rijp voor het communisme. En gezien de economi sche en politieke situatie van dat land wordt nu van hieruit de meest progressieve communistische propa ganda gevoerd en zijn de Chinezen bezig te trachten de leiding in de communistische wereld te veroveren. Dit leidde natuurlijk tot een breuk tussen Moskou en Peking. De Chinese communisten trachten nu in Azië en Afrika, maar ook reeds in Zuid-Amerika hun invloed te verster ken, daarmee tegelijkertijd de Russen van hun invloed te beroven. Het elan van het strijdend communisme berust nu in Chinese handen en met onver droten ijver worden de onderontwik kelde en de arme volken bewerkt om de communistische ideeën en daar mede de Chinese belangen te dienen, afbreuk te doen aan de kracht van het westen. Dit schept een uitermate gevaarlijke situatie, zowel voor het westen als steeds meer ook voor het Kremlin. Die Chinees-communistische invloed kan alleen gekeerd worden door de arme landen van Azië en Afrika met alle beschikbare middelen te helpen. Niet alleen en in de eerste plaats met geld maar vooral met deskundige voorlich ters en medewerkers op het gebied van landbouw, industrialisering, on derwijs en geneeskunde. Dat moet bovendien gebeuren met grote tact en hoge kennis van de plaatselijke toestanden, mogelijkhe den en gevoelens. Het zal waarschijn lijk verstandig zijn deze hulp niet te verstrekken door en namens de Ver enigde Naties, want het is reeds een bekend feit. dat deze organisatie een slechte naam heeft bij de onderont wikkelde volken. Bi- of trilateraal is wellicht de beste basis om tot een vruchtdragende samenwerking te ko men met deze volken. De Soester muziekvereniging ..Patientia Vincit Omnia" heeft een moeilijke tijd doorgemaakt. Ze heeft aan de rand van de afgrond gestaan, nadat ze zich zestig jaar lang had kunnen handhaven. Maar gelukkig gaat het thans beter en is P.V.O. grotendeels over de moeilijkheden heen". Dit ze ide heer J. H. Paerel. voorzitter van de harmonie P.V.O. woensdag avond tijdens de gehouden jaarverga dering. Hij zei voorts, dat van ieder lid verwacht werd, dat hij zijn eigen mening zou uitspreken en hoopte op een vruchtdragende vergadering. De leden besloten geen opvolger te benoemen in de vakature van diri gent Hulleman, die zich genoodzaakt zag te bedanken, doordat hij het be zoek aan de repetities niet voldoende vond. De vergadering ging ermee ak koord. de leiding op te dragen aan voorzitter Paerel. Het verlies van de heer Hulleman als dirigent was een gevoelige klap. Een winstpunt was echter het aanmelden als lid van zes oud-leden. „Wij twij felen er niet aan. of nog meer muziek liefhebbers komen onze gelederen versterken", aldus de voorzitter „Ik kan niet anders zeggen dan dat P.V.O. weer op de goede weg is. Veel jeugd leden zijn in opleiding bij de Amers- foortse Muziekschool, die aan de Mid delwijkstraat een eigen gebouw, de pendance van de school in Amersfoort, in gebruik heeft. Boven dienis de do nateursuitvoering zeer geslaagd". De heer W. J. Lagemaat las als se cretaris het jaarverslag, waarin hij het overlijden herdacht van de heer G. Hornsveld, die 57 jaar lid van P.V.O is geweest. Ook hij merkte op. dat de vereniging thans over haar diep tepunt heen is. Dank zij het toetre den van een aantal nieuwe jeugdleden kan de vereniging op muzikaal ge bied weer tot een volledige bezetting komen. Er zijn thans nog 26 werkende leden, maar dat aantal zal zich, al dus het jaarverslag, zeker spoedig uitbreiden. Uit het jaarverslag van de penning meester, de heer A. J van Schalkwijk, bleek, dat er een nadelig saldo is van ruim duizend gulden, maar dat de vereniging per 31 december 1964 over een kapitaal beschikte van 4000, De heer J K. de Bruin, beheerder van het uniformfonds, deelde mede, dat in het afgelopen jaar 1000, aan obligaties is uitgeloot door notaris M. van Veeren. Er werden slechts vijf obligaties, ieder van tien gulden, uit betaald. De overige 95, ook ieder van tien gulden, werden de vereniging ge schonken, waardoor het uniformfonds 950.rijker is geworden. Ook dit jaar zal 1000,aan obligaties wor den uitgeloot De heer J. K. de Bruin werd als be heerder van het uniformfonds her kozen. Dat was ook het geval met de heer L. J. Dijkstra, als lid van de adviescommissie. Secretaris W. J. La gemaat kreeg eveneens een herbenoe ming. In de vakature, ontstaan door het bedanken van de heer W. van Doorn, werd als bestuurslid gekozen de heer J. Oversteegen. Het voorstel van het bestuur om voortaan de repetitie-avond niet meer op woensdag te bepalen, vond geen instemming bij de leden. Wel besloot men om. indien er een belangrijke voetbalwedstrijd plaatsvindt, een an dere avond vast te stellen. Ten slotte stelde men het zomer- programma voor 1965 vast. De vereniging van aquariumhouders Zilver Tetra heeft woensdagavond in pension „Oranjehof" een vergadering gehouden, waarop de heer Hogedoorn uit Amsterdam heeft gesproken over import-planten en -vissen, al dan niet geschik voor het aquarium. Spreker verduidelijkte zijn causerie met het laten zien van zelfgemaakte dia's. De heer Hogedoorn heeft relaties met de grote importfima Flying Fish, waar hij veel van de dia's heeft gemaakt. Hij is weliswaar geen deskundige bij uitstek, maar een „uitschieter" onder de pure liefhebbers. Hij experimenteert zelf veel en heeft daarmee goede re sultaten behaald. De voorziter van Zilver Tetra, de heer K. Zeldenrust, verwelkomde de aan wezigen. De vereniging telt momenteel dertig leden en dat is. zo zei voorzitter Zel denrust, een klein aantal. Tien jaar geleden, rond 1955, was het houden van een aquarium een rage. zoals thans het verzamelen van speldjes bij voorbeeld het geval is. Toentertijd groeide het ledental sterk, niet alleen dat van Zilver Tetra, maar ook van de landelijke bond. Die telde 9000 le den. welk aantal bijna werd verdub beld. In de bloeiperiode waren er na melijk 16.000 leden. Naderhand is dat afgezakt, maar er zijn toch altijd nog zo'n 12.000 leden. Het ledental van Zilver Tetra heeft lange tijd gelijke tred gehouden met dat van de bond. Thans weerspiegelt het echter niet meer de situatie zo als die momenteel in de bond is Soest is wat dat betreft achterop geraakt. Het bestuur zal trachten zo veel mogelijk aquariumhouders te be zoeken en voor het lidmaatschap van de vereniging te animeren. Het lid maatschap van Zilver Tetra houdt te vens in het lidmaatschap van de bond. Ieder lid krijgt het fraai uitgevoerde maandblad, dat de heer Zeldenrust een van de beste Nederlandse maand bladen noemde. Een bewijs van de bloei van de bond, die in het bui tenland een zeer goede naam heeft. De vereniging vergadert regelmatig. Doel is, volgens de statuten, dat men probeert de liefhebberij uit te dragen. Het beoefenen van deze vorm van vrije tijdsbesteding bindt velen aan huis, omdat men iedere keer opnieuw geboeid raakt door het leven in het aquarium. De aquariaan heeft te ma ken met vele facetten in zijn hobby Het verantwoord houden van een aquarium wordt door de vereniging gestimuleert en men geeft zonodig adviezen diengaande. De Nederlandse ambassadeur in Frankrijk, baron Bentinck poseert hier met zijn echtgenote en zijn dochter tijdens een modeshow in de ambassade te Parijs, waar woensdagavond een modeshow werd gehouden van Nederlandse confectie. Het bijzondere van de show was, dat de dochter van de ambassa deur tijdens deze show als mannequin optrad. Woensdagmorgen, om 10 uur, arriveer den met 44 autobussen uit Utrecht 1751 scholieren van middelbare scho len op de vliegbasis Soesterberg, om een dag de gast te zijn van de lucht macht aldaar. Eerst werd in hangar 1 een show gehouden, waarin een maquette van de Karei Doorman, een raket en verschillende soorten val schermen, terwijl tevens judo-wed strijden werden gehouden. Daarna vond een gezamenlijke lunch plaats. De middag was gewijd aan het vlieg- wezen, waarvoor Lockheed en helicop- ters van de Koninklijke Marine waren overgekomen. Allerlei vliegtuigen van de luchtmacht waren tevens tentoon gesteld. Met de helicopters werden militairen neergelaten en weer bin nengehaald, zoals plaats heeft bij scheepsrampen enz. Ook werden stunt- vluchten uitgevoerd door kapitein Van Dommelen, adjudant v. Beers en ser geant Schipper. 'i'enslotte en als sluitstuk van deze geslaagde dag parachutespringen door een 20-tal leden, w.o. 1 dame, van de eerste Nederlandse Parachutenclub. Met een Friendschip van de Lucht macht ging het gezelschap de lucht in en nadat, door middel van een pop. de juiste afwerpplaats was bepaald, sprongen steeds 5 personen te gelijk, waaronder generaal Cox, uit het vlieg tuig. Zij kwamen allen juist voor het publiek neer. De Luchtmachtkapel zorgde de gehele dag voor een muzikale omlijsting. In tegenstelling tot andere jaren wordt het concours hippique in Soest dit jaar niet op 30 april maar op 5 mei (bevrijdingsdag) gehouden. De Hippische Sportbond heeft Amsterdam op 30 april een dergelijk concours toe gewezen. De organisatie is in handen van de Ruitersportvereniging Soestdijk. Het ligt in de bedoeling van genoemde ruitersportvereniging om over twee jaar in Soest een internationaal con cours hippique te organiseren. Voor heen werd het concours op een wei land aan de Koninginnelaan gehou den, maar ditmaal is het oog gevallen 14.30 Stille tocht. naar de fusilladeplaats In Soes terberg. Verzamelen te 14.00 uur bij het hoofdgebouw van de vlieg basis. Uit Soest bereikbaar via de Van Weerden Poelmanweg, Het Soester Hoogt en de ingang van het vliegveld. Medewerking: Soesterbergs ge mengd koor. 18.00 uur tot zonsondergang, vlaggen halfstok. 19.45 uur Stille tocht naar het monument bij ..Braam- hage. 19 30 uur vertrek van het kerk plein. nabij de Kerk H.H. Petrus en Paulus. 19.30 vertrek van de Julianalaan hoek Soester Engweg. nabij de Christelijk Gereformeerde Kerk Medewerking van alle zangkoren te Soest. 19.45 uur tot 30 sec. vóór 20.00 uur Klokgelui van alle kerken. 20.00-20.02 uur Stilte. 20.45 uur Algemene herdenkingsbij eenkomst in de Julianakerk aan de Juliana laan onder auspiciën van het Oranje Comité Soest verzorgd door de Christelijke Oranjevereni ging ..Beatrix" Opening door de burgemeester. Herdenkingsrede door de vlootpre- dikant J. v. d. Blink. Zang van alle zangkoren te Soest icirca 250 personen). Afzonder lijke zang van het Mannenkoor Apollo. Dirigent C. A. Luyckx. Organist: G den Broeder, Declamatie: Ma re Manga» atv Apo» .SMUaa H.M. de Koningin en Z.K.H. prins Bernhard hebben woensdag in l ddel het jongerenontmoetingscentrum mertje op een xylofoon te slaan, waarbij iedere toon een van de letters van het woord Hunneschans vormde. op het weiland gelegen op de hoek Prins Bernhardlaan-Soester Engweg. Dit jaar zullen de wedstrijden hoofd zakelijk bestaan uit de hippische sport, dus geen landelijke ruiterver- enigingen. Het programma zal bestaan uit een jeugdspringconcours B, een B-spring concours voor volwasenen, een MA- springconcours en een jachtspring- concours. Verder vinden plaats wed strijden voor éénspannen voor Soester ingezetenen, éénspannen voor deel nemers buiten Soest, tweespannen en een damesnummer. Om 11 uur vangt het concours aan, terwijl de officiële opening zal plaats vinden om 14 uur, waarbij de voor zitter van de ruitersportvereniging Soestdijk, de heer J. K. de Bruin, een welkomstwoord zal spreken. De nieu we Ruitersportvereniging Soestdijk zal zich hierna presenteren.; Onder de deelnemers treffen we prominente ruiters aan, n.1. Anton Ebben met Prins Ajax, J. G. M. Maathuis met Troonprinses en Troongraaf. Jan van Tiel met Glen Garrif. Verder ritmees ter Gruppeelaar, Willy Scheeren, Jos Ernst, wachtmeester Simon v. Spaen- donck. Rob Kouwenberg, Tineke Zwolsman, Heybroek, mej. A. Geertse- ma en vele anderen. Tonni Boltini schenkt de prijzen voor het MA-nummer. Parkoersbouwer is ir. J. H. van Om men van Guylik uit Blaricum en ring- meester is ritmeester R, Addink uit Bilthoven. C O Zoals reeds elders in dit blad gemeld zullen op 4 mei pl.m. 250 zangers me dewerking verlenen aan de herden king bij het monument bij „Braam- hage" en aan de herdenkingsbijeen komst in de Julianakerk. Dit groot aantal zangers wordt ge vormd door Kath. kerkkoor Soest, Pa leiskoor, Sursum Corda, Geref. koor Soest. Juliana kerkkoor, Motet- en Madrigaalkoor, Herv. kerkkoor en Mannenkoor Apollo. Dirigent is de heer C. A. Luyckx. Woensdagavond a.s. zal de generale repetitie plaats hebben in de Juliana kerk, Julianalaan. De L.C. Amersfoort-Soest is het wed- strijdseizoen 1965 goed begonnen. Werden in de wedstrijd om de Amstel- AMI-beker wisselbekers gewonnen door de heren W. R. den Hollander en H. Abbring te Soest, in de klassen werpmodellen resp. A-l zweef, op 2e paasdag, werden op wedstrijden te As sen nog betere resultaten geboekt. Klasse zweef A-l: W. R. den Hollan der, le prijs (wisselbeker). H. Abbring derde prijs, P. Swager 4e prijs, allen te Soest. Tevens de ploegenprijs (wis selbeker Klasse zweef A-2: H. Abbring le prijs (wisselbeker), P v. Merkestijn (Baarn) 4e prijs. Wakefield klase: H. Abbring le prijs (wisselbeker). Klasse werpmodellen: W. R. den Hol lander 3e prijs. De afdeling Soest van de Ned. Kath Vrouwenvereniging houdt op dinsdag 27 april, te 8 uur, een vergadering in het St. Josephgebouw, waarin een pa ter van Don Bosco zal spreken over het woonwagenkamp. Zondag a.s., 's avonds te 7 uur, wordt in de Emmakerk een opendeurdienst gehouden, waarin zal voorgaan ds A. de Bruyn te Werkendam, die zal spre ken over „Waarheen". Medewerking wordt verleend door het Vrije Evang. Jeugdkoor „Jong Ema- nuel" te Hilversum. Dinsdagmorgen bleek, dat in een fa briek aan de Koningsweg was inge broken. Een ruit was stukgeslagen en alleen enige doosjes drop en een serie speldjes werden vermist. Men neemt aan, dat jongens de daders President De Gaulle van Frankrijk is voor velen het buitenbeentje in zijn denken over de Europese politiek. De Franse generaal heeft al meer dan eens de voorpagina's van de kranten in de gehele wereld van nieuws voor zien, doordat hij alleen een ander Idee had over de te volgen politieke koers of doordat hij alleen een andere op lossing zag voor een Europees pro bleem. De landen, die met de politieke gang van zaken te maken hadden, hebben hun mening over het doen en laten van De Gaulle nooit onder stoelen of banken gestoken. Alleen Duitsland hield het meestal bij een wat vaag commentaar van een of andere politi cus of een toespraak via radio en te levisie van bondskanselier Erhard. Die Duitse houding jegens de Franse pre sident is niet verwonderlijk, want ten tijde van de regeringsperiode van dr* Konrad Adenauer, ln januari 1963, werd een „eeuwig vriendschapsver drag" gesloten tussen Duitsland en Frankrijk. Langzamerhand gingen echter ook de ogen van de Duitse regering open. Ondanks het „eeuwige" vriendschaps verdrag heeft dr. Konrad Adenauer aan de Gaulle en aantal brieven ge schreven, waarin hij de Franse presi dent verzocht, toch vooral wat meer Europees te denken en niet alleen in het voordeel van Frankrijk. Vorige week kreeg dr. Adenauer een ant woordbrief van De Gaulle. De inhoud: geheim. „Der Alte", thans nog voorzitter van de C.D.U.-partij in Duitsland, is mo menteel met vakantie. Dat verhinder de hem niet voor de zoveelste maal een brief aan de Frane president te schrijven, waarin hij ditmaal wat fel- Iers is en waarin hij, ook voor de zoveelste maal. De Gaulle eraan herin nert, dat hij politiek teveel aan Frankrijk denkt ln plaats van in Euro pees verband. Van uit het vakantie oord van Adenauer, Cadenabbia, dus geen ansichtkaart voor De Gaulle, maar een soort brandbrief. Het resultaat van het schrijven van Adenauer zal ook deze keer wel weer nihil zijn. De Franse president laat zich niet gemakkelijk leiden. Maar anderzijds zal hij het niet leuk vin den, dat juist zijn grootste vriend Adenauer hem er attent op maakt, dat hij een foute Europese koers vaart. Want da Franse president mag dan een stoer figuur zijn, voor de Frans-Duitse vriendschap heeft hij wel iets over. Desondanks zal hij Adenauer zo lang mogelijk aan het lijntje houden door brieven terug te schrijven, waarin hij hem zonder twijfel vage beloften doet. Die brieven blijven geheim, dus slechts weinigen weten wat de resul taten van de pogingen van „Der Alte" zijn om De Gaulle te bewegen zich meer in de Europese politiek te begeven met positieve bijdragen. Maar zoals het er momenteel uitziet, had Adenauer beter ansichtkaarten naar zijn kleinkinderen kunnen stu ren. KANTMAN De handbalverenigingen B.D.C. en La ren hebben een uitnodiging ontvangen om op 30 april a.s. met hun jeugd, tijdens het défilé voor H.M. de ko ningin, op het grote gazon in de pa leistuin zevenhandbal te demonstre ren. Deze demonstratie vindt plaats na het défilé van de sportbonden en tijdens het burgerdefilé. De demonstratie, een heren juniorenwedstrijd tussen B.D.C. en Laren zal een kwartier duren. Nauwelijks waren de koeien m de wei of zij maakten een uitstapje op de spoorlijn. Een trein op het traject Amersfoort-Baarn moest stoppen en het spoorpersoneel bracht de koeien weer in de weide. De Nijmegenaar H. P. de^B. reed 2e paasdag door Soest met een auto. met zeer veel gebreken. De politie heeft het vehikel ln beslag genomen om ongelukken te voorkomen. Terwijl de bromfietser H. v. d. H. uit Baarn op de Nieuwstraat. reed, stak het meisje IJ. v. B. plotseling de straat over. Hoewel hij haar raakte kwam het meisje met de schrik vrij, doch H. moest met een gekneusde enkel naar het Baarnse ziekenhuis worden vervoerd. Ring met sleutels, dameshandschoen paar bruine glacé handschoenen, km: derdriewieler, portemonnee met be drag aan geld, boodschappennetje, ge blokte sjaal. 2-tonige hoorn, tas met inhoud, rood jasje, oud herenrijwiel kralen ketting. portemonnee met kleingeld, damesschoudertas met boe ken, doorschijnend pakje, zwarte da mestas, rijksdaalder, groen dames - wiel. voetbal, parkiet, halsketting renpolshorloge, tentzeil, dameshork autoped.

Soester Courant | 1965 | | pagina 1