Stilte voor de storm in Zuid-Amerika Donderdag verschijnt de volgende courant. V.V.V.-nieuws SOESTERBERG Het oog gericht op beschaving Dinsdag 27 april 1965 44c jaargang no. 32 1965 44< Uitgave Drnkkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Wecdestraat 29a, Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 Antwoord op vragen van gemeenteraadslid J. K. de Bruin Brommers botsten tegen 5 1 Het tweede herenteam van S.V.V. kampioen der derde klas van de afd. Amersfoort elkaar Tentoonstelling „20 jaar geleden" Algemene ledenvergadering Raiffeisenbank Soest. Coöp. Jeugd '65 in Mignon Ballonwedstrijd bevrijdingsdag SOESTERiïJbURANT Abonn. p. kwart, 2,40 - per post 2,75 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Het is de laatste tijd zeer stil ge worden om Cuba en de naam van Fidel Castro duikt nog maar hoogst zelden op in het wereldnieuws, dat vrij kort geleden vol stond van hem en zijn communistische bruggehoofd jn latijns-Amerika. Cuba is nog altijd een trouw lid van het communistische kamp. Zij het een met twee zielen die in één borst strij den: naar de geest is het Cubaanse communisme meer verwant met dat der Chinezen - het jagen op wereld revolutie op de kraste wijze - maar het houdt het toch maar liever op Moskou en zijn vreedzame coëxisten tie omdat daar alleen voldoende roe bels vandaan kunnen komen om de strijd om het eigen bestaan wat re delijk te kunnen voeren. Maar hoe stil ook. Cuba is er nog steeds en de Amerikanen hebben er voortdurend een wat onbehaaglijke aandacht voor. Zoals blijkt uit het rapport van de commissie voor inter- amerikaanse zaken van het Congres in Washington. Revoltes in zicht Die commissie heeft reden om te vermoeden dat een nieuw offensief op handen is om vanuit Cuba in ver scheidene Zuidamerikaanse staten weer eens wat communistische sub versie te plegen. Tenslotte zijn er nog steeds vrij omvangrijke guerilla-acti- viteiten in Guatemala, Colombia, en vooral Venezuela. En ook in menig ander land is er inderdaad nog steeds sprake van een communistische bewe ging, die er naar streeft de macht in handen te nemen. Doorgaans is over de omvang daarvan weinig be kend, juist doordat de beweging tot illegaliteit is gedoemd. Paniekstemming klinkt niet uit het rapport. Daar zijn ook goede redenen voor. Een ervan is dat juist de twee spalt tussen het Moskouse en het Pekinese leninisme ook tot scheuring heeft geleid in de communistische bewegingen, vooral die van Brazilië bijvoorbeeld. Verslagen De felheid van zulke concurrerende bewegingen jegens elkaar maakt het de overheid gemakkelijker beide in bedwang te houden. Bovendien hebben in de afgelopen twaalf maanden tal van pogingen tot opstand deerlijk ge faald: in Brazilië, in Venezuela, in Chili, waar dit ook bleek aan de stem bus. Het triestste ging het in Brits Guyana toe, waar de onverhuld met dieprood flirtende regeringschef het veld moest ruimen na tal van stakingen en al lerlei anti-communistische acties. Die tegenslagen hebben een diepe invloed ook elders. Zoals succes weer succes oogst, zo werken tegenslagen neer slachtig makend. Als men inderdaad van Cuba uit weer wat wil gaan sti muleren, dan zijn de omstandigheden bepaalde niet gunstig. Levensstandaard In een tijd waarin het gewoonte is geworden communistische successen breed uit te meten en overeenkom stige nederlagen - of die vanzelfspre kend zijn - maar kort af te doen, is het voor de vrije wereld toch wel een voldoening om te zien hoe de zaken het afgelopen jaar in Zuid-Amerika zijn verlopen. Zij het dat die voldoening toch een beetje beperkt moet zijn. Want het voornaamste werk dat gedaan moet worden om Castro-aanhangers iedere kans daar te ontnemen, is de levens standaard er te verhogen en schrij nend sociaal onrecht uit te bannen. En daaraan is nog lang niet zoveel gedaan dat men ook in de toekomst zeker kan zijn dat de lokroep uit Cuba door de Zuidamerikanen met een schouderophalen wordt afgedaan. In verband met Koninginnedag verschijnt ons blad niet op vrij dag (Koninginnedag) doch don derdag a.s. Heren adverteerders verzoeken wij beleefd hun advertenties één dag vroeger dan gewoonlijk op te ge ven. Aan ons bureau worden adver tenties aangenomen tot uiterlijk woensdagmiddag 12 uur. Lente tijd - bloesem tijd. Heelt u al eens een tocht door de Be tuwe gemaakt wanneer alle vrucht bomen in volle bloei staan? Fantas tisch gewoon zoals alles groeit en bloeit en ons steeds weer boeit. Maar dan moet u het Gelderse rivie rengebied (Betuwe. Bommelerwaard en land van Maas en Waal) eens bezoe ken. Daar staat de bloeiperiode van de vruchtbomen voor de deur. A.s. weekend zullen de zwarte kersen en perenbomen hun bloesempracht to nen. Het hangt van het weer van de eerstkomende dagen af. of de bloei reeds uitbundig zal zijn. dan wel nog slechts in beginstadium. In de loop van de volgende week komen de mei kersen in bloei; pruimen en appels volgen begin mei. Er zijn 4 toeristische routes in dit gebied, te weten; de Betuweroutes Oost en West, de Maas en Waalroute en de bommelerwaardroute. De stichting V V V. Gelders Rivieren gebied heeft een nieuwe folder van de routes het licht laten zien. Over enige dagen hopen wij een aan tal exemplaren van dez- folder te ont vangen. die niet alleen 'de 4 routes zeer duidelijk aangeven, maar ook alle bijzonderheden die men onderweg te zien krijgt. Mocht u voor deze prachtige in kleu rendruk folder interesse hebben, loopt u dan even b'i ~ns binnen. Door het gemeenteraadslid, de heer J. K. de Bruin werd een vijtal vra gen gezonden aan de voorzitter van de gemeenteraad inzake aan te bren gen verbeteringen aan meerdere flatwoning aan flatwoningen op de Eng. Deze vragen werden door ons reeds eerder gepubli ceerd. Burgemeester en wethouders geven het navolgende antwoord op bedoelde vragen aan de raadsleden: 1. Naar aanleiding van de door de N.V. Coördinatiebouw aan u gedane toezeggingen, is op 16 december 1964 een bespreking gehouden tussen de di verse, bij deze aangelegenheid betrok ken, instanties. Op deze bespreking is afgesproken, welke herstelwerkzaam heden alsnog zouden moeten worden uitgevoerd. De aannemer is met deze werkzaamheden nog dezelfde maand begonnen. Het binnenwerk is echter o.a. in verband met de weersgesteld heid (open ramen e.d.uitgesteld tot het voorjaar. Aangezien het gehele complex 240 woningen telt, kan uiter aard niet iedereen tegelijkertijd wor den geholpen De keuze van de volgorde van de af te werken woningen is aan de aannemer gelaten. 2. Herstel van gebreken bij de deur der middenslaapkamer zal uiteraard slechts dan plaatsvinden, indien ter plaatse een scheur aanwezig is, die ge repareerd moet worden. 3. Omtrent het opnieuw behangen van de wanden in de bedoelde woning be staat geen verschil van mening. Toe gezegd is dat deze woning zonder kos ten voor bewoner of gemeente opnieuw zal worden behangen. Helaas ls geble ken, dat deze toezegging nog niet is gerealiseerd. Thans is echter beloofd, dat een en ander nu ten spoedigste zal geschieden. 4. Tot dusverre bestaat er nog geen verschil van inzicht ten aanzien van het door de aannemer te verrichten behangwerk tussen de aannemer en de directeur van de dienst van ge meentewerken. Het bestaan van een dergelijk verschil is ons inziens ook niet ter zake doende, omdat de N.V Coördinatiebouw zich tegenover u ga rant heeft verklaard voor het herstel van alle gebreken, zoals die nader in redelijkheid met de directeur van de dienst van gemeentewerken zouden worden vastgesteld. 5. Ten aanzien van dit punt zijn wij van mening, dat de tot dusverre ge volgde gang van zaken niet indruist tegen de door de N.V. Coördinatiebouw gedane toezeggingen en de, daarop volgend, gemaakte afspraken. Dat het uitvoeren van de herstelwerkzaamhe den binnenshuis trager verloopt dan nodig zou zijn. komt ten dele voort uit de houding, die een deel der bewo ners aanneemt, door, voordat men de reparatiewerkzaamheden van scheuren in binenmuren kan worden begonnen, te eisen, dat het gehele be hang wordt vernieuwd. Door de directeur van gemeentewer ken is in overleg met de aannemer gesteld, dat getracht zal worden het aanwezige behang tijdens de herstel werkzaamheden niet de beschadigen. Een exemplaar van de brief van de directeur van gemeentewerken d.d. 23 maart 1965, gericht aan de desbe treffende bewoners, ligt voor u ter inzage. In die brief is de afgesproken werkwijze ten aanzien van het be hangwerk uitvoerig uiteengezet. Het is nu gebleken dat een aantal bewoners van deze woningen, zonder op die brief overigens rechtstreeks te reage ren, weigerachtig blijft het personeel van de aannemer in de woning toe te laten. 'V'. Een 15-jarige jongen, Michael Clark, heefi. gewapend met een sluipschuttersgeweer, nabij Santa Monica, in de Amerikaanse staat Californie. geschoten op auto's die over de highway reden. Het trieste resultaat was twee doden en minstens 10 gewonden. Tenslotte ontstond er een vuurgevecht tussen de politie en de jongeman, dat ruim een uur duurde. Toen de politie zijn schuil plaats naderde (zie pijl) vond men hem met een kogel tussen de ogen. Op de weg twee aangeschoten auto's Mede door het feit dat het vierde team van de Soester Volleybal Vereni ging de naaste concurrenten van het tweede team een puntje afsnoepte en de 3-0 overwinning van het tweede team zelf tegen de V.I O.S.- reserves behaalde het tweede herenteam van de rood-witten de afgelopen week het kampioenschap van de derde klas waardoor zij het volgend seizoen in de tweede klas uit zullen komen. Met 40 van de 45 te behalen punten mag stellig van een verdiend kampioen schap gesproken worden. Twaalf van de vijftien wedstrijden eindigden n.1. in een 3-0 overwinning, tweemaal moest met een 2-1 overwinning genoe gen worden genomen, terwijl eenmaal een 3-0 nederlaag werd geleden. Met een voorsprong van vier punten kan de laatste wedstrijd tegen S.S.S. 2 op deze bovenste plaats geen invloed meer uitoefenen. Goed werk deed ook weer het tweede damesteam dat de laatste weken in een sterke eindspurt steeds verder op de ranglijst naar boven schuift. Deze week moest Wilhelmina 1 in de S.V.V.- reserves haar meerdere erkennen, want zonder ook maar een ogenblik onze plaatsgenoten te kunnen bedrei gen wisten deze een 3-0 overwinning te behalen. Het derde damesteam weer nagenoeg kompleet won haar wedstrijd van plaatsgenoot Olympia 3 met 3-0 en klom door deze overwinning weer op tot de vierde plaats. Het vierde damesteam moest in V.I O.S 3 met 3-0 zijn meerdere er kennen. De onderste plaats in deze klas wordt evenwel al definitief inge nomen door V I.O S. 4 dat de rood witte dames niet meer kan bedreigen. Hoewel nog steeds niet volledig nam het eerste herenteam van de Soester Volleybal Vereniging tegen het derde team van Olympia geen halve maat regelen. Gedecideerd werd de poging van laatstgenoemd team om het eigen tweede team in de wedstrijd van a.s. donderdag onder gunstiger omstandig heden te doen starten met 3-0 afge wezen. Door deze uitslag hebben de rood-witten a.s. donderdag aan een punt voldoende om zich kampioen van de afdeling Amersfoort te mogen noe men. Het tweede herenteam toonde zich ondanks het feit dat met enkele inval lers moest worden uitgekomen over tuigend sterker dan V.I O.S. 6 en won deze wedstrijd met 3-0. Alleen in de derde set kwam de zege in gevaar doordat V.I.O.S. aanvankelijk een gro- Op de hoek Birkstraat-Ferd. Huyck- laan ontstond een botsing tussen twee bromfietsers. De militair P.H.H. uit Haarlem reed op het rijwielpad langs de Birkstraat en M. B. v. d. H. alhier stak van de Eikenlaan de Birkstraat over om de Ferd. Huycklaan in te rijden. Hij gaf geen voorrang aan de militair en beiden maakten een bui teling. Beide brommers werden be schadigd en de berijders liepen ver- wendingen op. te voorsprong nam. Ook deze set eindigde evenwel in een overwinning voor onze plaatsgenoten. Het derde herenteam viel wat de ver richtingen van de andere teams aan gaat uit de toon Werd woensdagavond tegen B.G. &S.V. met 2-1 verloren, donderdagavond in de wedstrijd tegen Wilhelmina 2 wisten zij geen enkele set in winst om te zetten. Het vierde team daarentegen bewees zijn grote broers een dienst door woensdagavond de eerste set van S.S.S 2 te winnen en donderdagavond V.I.O.S. 5 met 3-0 te kloppen. Voor de laatste kompetitie-avond a.s. donderdag zijn de volgende wedstrij den voor de S.V.V.-teams vastgesteld: DH,.i.o: Spirit 2-S.V.V. 2. - S.V.V. 3- S.S.S. 2. - Wilhelmina 2-S.V.V. 4. Heren: Olympia 2-S.V.V. 1 - S.V.V. 2- S.S.S. 2. - Wilhelmina 2-S.V.V. 4. De tentoonstelling ,,20 jaar geleden" georganiseerd door het Oranje-Comité, zal op Koninginnedag, des voormid dags te 9.15 uur officieel worden geo pend door de burgemeester. De ten toonstelling is een samenvoeging van artikelen en voorwerpen, verzameld door de schooljeugd, die oude herin neringen wakker roept en vooral door de jeugd bezocht moet worden. De tentoonstelling wordt gehouden in de o.l. school Kerkebuurt en is geopend zaterdags en zondags 1, 2, 8 en 9 mei van 14 tot 18 uur. op Koninginnedag en bevrijdingsdag van 9 tot 12, 14 tot 17 en 19.30 tot 21 uur. Op 3, 4. 6 en 7 mei van 14 tot 17 uur en van 19.30 tot 21 uur. De leerlingen der verschillende scho len zullen de tentoonstelling in schoolverband bezoeken. O Gistermorgen had van gemeentewege de aanbesteding plaats van riolering en verbetering van Korte Hartweg en Krommeweg (bestek 1), verbetering Hartweg (bestek 2), wegaansluiting Colenso op de Vredehofstraat (bestek 3) en verbetering Van Beuningenlaan (bestek 4i. De uitslag was als volgt Fa. Achterberg-Treur, Loenen aan de Vecht (bestek 1) ƒ05.000.K. van Barneveld, Huis ter Heide (bestek 1) ƒ48.800—, (2) 53.800.-, (4) ƒ38.000,-. M. A v. d Bas Zn.. Gouda (1) f 54.500.-. (2) 56.500,-, (3) 41.500.-, (4) ƒ44.000,-. Fa. v. d. Biezenbos, te Amersfoort (1) ƒ44.500,-, (2) ƒ45.850,-, (4) 35.450,-. Centraal Aann.bedrijf. Utrecht, (li ƒ49.821,-, (2) ƒ47.526,-, (3) 33.517,-, .4) 48.890.-. Gooise Wegenbouw, Nieuw-Loosdrecht (1) Prins ontvangt cheque World Wildlife Fund. Op paleis Soestdijk heeft Z.K.H. Prins Bernhard een grote cheque ontvangen voor het World Wildlife Fund uit handen van dc heer L. Stassen Jr. Be som geld zal worden gebruikt om het laatste grote natuurgebied in West-Europa, de Coto Danana in Spanje te kopen. 51.000,-, (2) 56.700,-. H. S Hendrik- se, Soest, (1) ƒ46.400,-. (2) f 52.900,-, (3) ƒ37.800,-, (4) ƒ32.800.- Gebr. Ho- genbirk. Laren NH„ (1) ƒ49.500,-, (2) 53.900.-, (3) 39.400.-, (4) 36.800 Fa. Kosterman Zn. Wijk bij Duur stede. (4) 33.650,- Fa Kuijer, Soest (1) ƒ49.800,-, (2) 54.200,-. Fa. Schuier Soestdijk (1) ƒ48.800,-. (2) ƒ49.500,-, (3) 33.475,-, (4) 33.875.-. Webousma, Amsterdam (1) 75.414.-, 2) 74.540,-. (3) 44.548.-, (4) 55.897.-. De begroting was- bestek 1 ƒ45.000,-. (2) 55.000,-. (3) ƒ33.000.-. (4) ƒ30.000. Donderdag 29 april a.s. zal de jaar lijkse Algemene ledenvergadering van de Coöperatieve Raiffeisenbank Soest worden gehouden. De vergadering wordt gehouden in de ..Gouden Ploeg", Middelwijkstraat 74, aanvang 8 uur. K.V.O.-NIEUWS. K V.O. 1 heeft zaterdag met 5-3 van het reeds tot kampioen aangewezen Austerlitz 1 gewonnen. Ook K.V.O. 3 speelde thuis tegen R.D.Z. B. De gas ten hadden meer geluk met schieten en wonnen met 11-3. De K V.O.-junioren gaven goed partij tegen Amersfoort 2 junioren, maar trokken aan het kortste eind en ver loren met 7-5. De enige uitwedstrijd was voor de B-tjes. Zij speelden in Veenendaal met 1-1 gelijk tegen S.K.F. B. Competitieprogramma voor 1 mei K.V.O. 3—D.O.S C 1, 16 uur K.V.O. AAmersfoort B. 14.45 uur. S.V.MN. A—K.V.O. B, 14.45 uur. K.V.O. CAusterlitz B, 15 uur. ZATERDAGVOETBAL. SOVA VERSLOEG SOESTERBERG MET 5-0. Het is alsof Soesterberg de laatste tijd geen geluk meer heeft. Zij lijkt op een moegestreden club, die ge laten over zich gaan, al wat haar bestrijdt. Die situatie gaf de tegenpartij een makkelijke kans om herhaaldelijk het doel te vinden, waarbij zij een ver dediging passeerde, die niet in vorm was. Sova opende reeds spoedig de score, terwijl de rust met 2-0 aan brak. In de tweede helft was het Sova. dat nog drie doelpunten scoorde, zodat het einde kwam met 5-0 in het voordeel van Sova. LUISTERRIJKE VIERING KONINGINNEDAG. Dankzij de organisatie van de Oranje vereniging zal Koninginnedag weer luisterrijk worden gevierd. Een uitgebreider reveil dan vroeger zal ditmaal de inwoners wakker maken voor de komende feestdag. Aan deze reveil, in de vorm van een stertocht, wordt deelgenomen door de muziekvereniging Soesterberg en de drumbands van A.G.A.V.S. en Leatitia. •Voor de kleuters worden er poppen kastvoorstellingen gegeven in de hal van de Titus Brandma en Openbare school. In Huis ten Halve zal Jan Kuipers uit Utrecht een speciaal kin derprogramma vertonen voor de eer ste en de tweede klassers. De overige leerlingen van de lagere scholen gaan een jeugdfilm zien in de luchtmacht-ontspanningszaal. Jongelui van 16 jaar en ouder kunnen 's middags op het terrein aan de Amersfoortsestraat deelnemen aan be hendigheidswedstrijden op de brom fiets. In samenwerking met de U.W. en TC. „De Volharding" wordt 's avonds de gebruikelijke ronde van Soesterberg verreden, waaraan weer door ruim zeventig amateurs wordt deelgenomen. Na afloop is er een fakkel- en lampionoptocht, begeleid door de muziekvereniging. Er zijn mensen, die 't niet onder stoe len of banken steken, dat zij het soms niet eens zijn met de dierenbescher ming. Niet omdat zij tegen dieren zijn, niet omdat zij ertegen zijn dat misstanden worden uitgeroeid waar het dieren betreft, maar eenvoudig omdat zij de dierenbescherming van teveel sentimentaliteit beschuldigen. En. zo menen zij. zodra er sprake is van sentimentaliteit verliest men zo gauw de bescherming van de dieren uit het oog en kan men al gauw spre ken van dierenverheerlijking. Maar zelfs zij. die er zo over denken, zullen moeten toegeven, dat de me thoden. die worden toegepast om de iidelheid van vele vrouwen te bevre digen in één woord wreed zijn. Volgens een bericht in het orgaan van de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren, ons door een onzer lezers toegezonden, worden in Canada jonge zeehondenbaby's levend gevild omdat de mode het zo wil. Hun huid. die wordt gebruikt voor het ver vaardigen van een zgn. seal, 'n man tel van zeehondenvel, is duizenden guldens waard en is het mooist als de diertjes levend gevild worden. Het behoeft geen betoog, dat hierbij de meest walgelijke methoden worden toegepast. De moordpartijen betekenen martelingen voor de zeehondjes. Dui zenden diertjes sterven er dagelijks. Het gevolg daarvan is, dat het aantal zeehonden binnen enkele jaren van meer dan 20 miljoen tot nauwelijks 1 miljoen is teruggebracht. In Canada zelf groeit het onbehagen tegen deze praktijken, maar de regering zwijgt. Het is overigens een buitenlander, die de strijd heeft aangebonden tegen deze massamoord: Uwe Koneman. Hij wist de invloedrijke journalist Freddy Weiss voor zicht te winnen en vanaf dat ogenblik verschenen er in een krant in Montreal oproepen aan het adres van de regering om een einde te maken aan deze uitroeiing. Uwe Koneman heeft een film gemaakt van de moordpartijen. Een afschuwe lijk bewijs van de wreedheid van de mensen ten opzichte van de dieren. Een steek in het hart van ieder nor maal mensen. Een steek in het hart van de dierenbeschermer in het bij zonder. Wie de beelden ziet van de „slagers", die met lange messen de hulpeloze diertjes van kop tot teen open snijden en vervolgens het vel aftrekken van de doodbloedende li chamen, zal begrijpen waarom men tegen deze praktijken protesteert. De aktie die zij voeren heeft nog niet veel succes gehad. Maar dat ver hindert hen niet hun aktiviteitten te gen deze wrede massamoorden voort te zetten. In tegendeel, het is juist een stimulans om hun aktie nog in tensiever te voeren. De tegenstanders van de moorden hebben een beroep gedaan op de vrou wen om hen in hun strijd te steunen. Want slechts als het jasje van zee hondenvel in de ban wordt gedaan, komt aan de moordpartij een einde. KANTMAN Woensdagmiddag a.s. zal in Credo de burgemeester van Soest het unieke blad Jeugd '65, dat door de gezamen lijke Soester scholieren werd samen gesteld. namens het Oranje Comité officieel uitreiken aan de schooljeugd. Deze gebeurtenis wordt door de N T S. op de film vastgelegd en in het te levisie-journaal uitgezonden. Donderdagmiddag a.s. zal Avro's Jeugdomroep een deel van zijn jon gerenprogramma ..Op de Jonge Golf' ivan 5 tot 6 uur) wijden aan Jeugd '65. Aan deze uitzending werken mee de Soester scholieren Els Busch, Henk Ceelen. Marilou Schutrup. C. v. Wees en Ingrid Zegers. Zij houden o.a. een vraaggesprekje met de heer G. Zoete lief (te Huizen), in de oorlog een van de overvallers op het Soester Bevol kingsregister (zie in Jeugd '65 blz. 16). Zoals in het programma voor de Bevrijdingsdag reeds werd vermeld wordt er na afloop van 't Bevrijdingsappél bij het gemeentehuis een ballonwed strijd voor kinderen gehouden. De kinderen die daaraan willen deelnemen, kunnen vanaf mor gen bij het V.V.V.-kantoor te gen betaling van ƒ0,25 'n label kopen. Deze label is bedrukt met een Nederlandse, Franse, Engelse en Duitse tekst met o.a. het verzoek deze naar Soest te willen terugsturen. Op ver toon van deze label kan men op de Bevrijdingsdag, vanaf 8.30 uur in. het St. Jozefgebouw aan de Steenhoffstraat een bal lon ophalen. De label moet dan aan deze ballon worden beves tigd en meegenomen naar het Bevrijdingsappél bij het ge meentehuis. Na afloop van dit appel zal het sein gegeven wor den om de ballonnen los te laten. Voor de verstkomende balonnen worden t.z.t. prijzen beschikbaar gesteld.

Soester Courant | 1965 | | pagina 1