I Met de Friendship naar het zonnige zuiden M.A.C.: BLOEIEND (^0iiegen met de Vlieg er eens uit Kopen aan boord Een Fokker Friendship In volle vlucht, zoals in gebruik bij o.a. Bchrei- ner Airways. (Foto: S.A.Schiphol). /WWWWWWVWWWWWWWA De laatste jaren wordt er meer en meer overgestapt op het vakantie- vervoer per vliegtuig. Vliegend de zon tegemoetheet dat tegenwoordig. VLIEG ER EENS UIT, adviseren de reisbureaus. Kleurige folders, aan trekkelijke voorwaarden en dat is het belangrijkste: zeer aantrekkelijke 'prijzen, die in verhouding met het reizen per auto, autocar of trein niet veel hoger zijn. Voor slechts vierhon derd gulden reist men per vliegtuig naar de Adriatische kust of Joego slavië, Maïlorca, Riviëra of soortge lijke vakantie-oorden. Bij deze prijs is dan veertien dagen volledig pen sion inbegrepen, meestal een gecom bineerde verzekeringluchthavenbe lasting e.d.l Duur? Nee, zeker niet! Op deze pagina geven wij een kort overzicht van de maatschappijen die in de vakantie honderdduizenden toe risten naar het zonnige zuiden ver voeren in samenwerking met grote en minder grote reisbureaus in Ne derland. SamenstellingBert Vos. WVWVWWWWWWWVWWXA/V (van een medewerker) SCHIPHOL Er gaan volgens een voorzichtige schatting elk jaar in Europa rond de vijftig miljoen mensen op reis, een aantal waarbij de „grote volksverhuizingen" uit de geschiedenisboekjes in het niet ver zinken. Er is dan ook geen geliefder onderwerp van gesprek dan de jaarlijkse vakantie, de twee of drie weken waarin we dit klimaat ont vluchten. Steeds verder en vlugger naar het zuiden, is de tendens, naar landen waar men zeker is van zon en blauwe lucht. Italië, Euro pa's speelplaats voor volwassenen, trekt als eerste toeristenland jaar lijks zo'n twintig miljoen vreemde lingen, Spanje haalde het vorig jaar de elf miljoen Een reis naar Capri of Corsica, naar de Costa Brava of Maïlorca is voor ontelbare vakantiegangers niet langer iets om van te dromen, doch één van de ve le vele mogelijkheden waaruit men kiezen kan. Door middel van ad vertentiecampagnes en bijzonder fraai uitgegeven reisgidsen (die soms van honderd tot tweehonderd pagina's beslaan!) worden we ver leid tot het maken van dé reis van ons leven, per autocar, trein, of de laatste jaren steeds meer populair, het moderne verkeersvliegtuig. Tegen voor de leek soms on waarschijnlijk lage prijs worden ons vliegreizen aangeboden naar de meest attractieve reisdoelen. Bijna Mp- in alle gevallen wordt dan gebruik gemaakt van zogenaamde charter vluchten. dat wil zeggen van toe stellen die door een reisbureau zijn ..gehuurd" voor een bepaald aantal vluchten. Nederlands grootste on afhankelijke luchtvaartmaatschappij ..Schreiner Airways" (27 eigen toe stellen in drie werelddelen!bracht het vorig voorjaar op 10 april 1964 om precies te zijn een ko ninklijk toestel in de lucht voor dit toeristisch chartervervoer. namelijk een comfortabele Fokker Friend ship. uitgerust met machtige Rolls- Royce turbinemotoren. De Friendship is voorzien van 'n drukcabine, zodat de passagier in no-time boven het slechte weer wordt uitgetild. Bovendien biedt dit Nederlands toestel door de plaats van de vleugels van alle plaatsen onbeperkt uitzicht! Sinds april 1964 is de heer B. A. M. Schreiner, di recteur van Schreiner Airways, de enige Nederlander die terecht met Een kijkje In de enorme montage- en fabriekshallen van 'de Koninklijke VUegtui- gen fabriek Fokker N.V. te Amsterdam, waar men op de foto bezig is met de bouw van een tweetal Friendships voor Schreiner Airujays. Deze beide toestellen werden op maandag 5 april officieel overgedragen aan Schreiner Airways. (Foto: N.V. Koninklijke Nederlandse Vlieg tuig en fabriek Fokker-Amsterdam), Evenals de andere luchtvaart maatschappijen in Nederland, voert de KLM in het vakantie-seizoen speciaal voor de toeristen een groot aantal vluchten uit. Deze zoge- - -O. -s, naamde Ité-chartervluchten gaan naar de volgende plaatsen: Palma de Maïlorca, Barcelona, Malaga (Spanje), Rimini en Genua (Italië), Llubblejana (Joegoslavië) en Tan- ger (Noord-Afrika). Hiervoor heb ben de diverse reisbureaus meer dan 130 vluchten met DC-8 en 180 vluchten met Lockheed Electra II- vliegtuigen bij de KLM besproken. Meer dan de helft van dit aantal heeft Palma als bestemming. Bo vendien kunnen Ité-reizen gemaakt worden met de normale lijndiensten van de KLM naar vrijwel alle ste den in Europa en ook naar een groot aantal bestemmingen daarbui ten. De Ité-reis heeft een zeer grote „vlucht" genomen. In het beginjaar 1958 waren er 800 Ité-passagiers. In 1963 groeide dit aantal uit tot 26.000, in 1964 was dit reeds 36.000 terwijl de KLM voor 1965 tenmin ste 45.000 passagiers verwacht te vervoeren! Een zeer duidelijk be wijs, dat het reizen per vliegtuig steeds meer in trek komt! Vakantie per vliegtuig. Rustig, gezellig, sfeervol en comfortabel. U zit als een prinsEnu vliegt als een vogeltje zo vrij! Op de foto: een doorkijkje in de pas sagiersverblijven van een KLM-vliegtuig. (Foto: KLM - Den Haag). trots kan zeggen dat zijn naam op een Friendship staat, het vlugge en veilige toestel dat aan luchtvaart maatschappijen in meer dan 70 lan den dagelijks trouwe diensten be wijst. c In het najaar van 1964 kwam Schreiner met weer een troef de strijd om de gunsten van het publiek nóg scherper spelen. Tijdens een in- troductievlucht naar Tanger werd door hem aan de Nederlandse pers en de reisbureauwereld bekend ge maakt. dat was opgericht het Air Booking Centre N.V. En meteen al startte dit ABC met een reeks van voornamelijk vijftiendaagse vluch ten op bestemmingen als Palma de Maïlorca. Tanger. Tunis. Malaga. Genève. Zürich. München en als nieuw wintersportcentrum Ljubl jana. Tour-operators (reisbureaus) behoefden niet langer een geheel toestel te charteren (een risico dat slechts de grootsten durfden te ne men. en dan nog alleen op de geijk te bestemmingen), nee. zij konden volstaan met het kopen van seats (zitplaatsen) bij het ABC. waar door zij van elk financieel risico werden ontslagen. Schreiner werd door deze geheel nieuwe, in de reis wereld zelfs sensationele wijze van verkoop, een geduchte concurrent in de Nederlandse vliegwereld. En zó groot was de belangstelling van de Nederlandse reisbureaus dat in de zomerdienstregeling gloednieu we bestemmingen konden worden opgenomen. Regelmatig wordt op plaatsen als Praag, Verona, Corfu en Athene aangevlogen. Enkele malen per week vertrekken de Friendships naar Maïlorca, naar Genua, naar Napels. Wenen. Kla- genfurt, Barcelona en Ljubljana, naar al die plaatsen waar men van een zonnige vakantie zeker is. De Friendships ja. want dank zij het vertrouwen dat de Nederlandse reisbureaus in het Air Booking Centre stelden, kon Schreiner Air ways bijna onmiddellijk na de op richting van het ABC reeds beslui ten tot de aankoop van twee nieu we Fokker Friendships over te gaan. In de eerste week van april worden de toestellen op Schiphol officieel overgedragen. Zo gaat Schreiner Airways het toeristisch seizoen 1965 met splin ternieuwe vliegtuigen tegemoet. Is het een wonder dat meer dan vijftig Nederlandse reisbureaus voor hun reizigers plaatsen reserveren in de ze vorstelijke toestellen? Tijdens uw tweeweekse vakantie hebt u er im mers recht op verwend te worden. Door vriendschap te sluiten met 'n Schreiner Friend-Ship begint uw vakantie reeds op Schiphol! Doordat alles aan boord van een Vliegtuig belastingvrij (taxfree) is, kunt u heel voordelig sigaretten, dranken e.d. krijgen. Amerikaanse sigaretten zoals Camel, Chester field. Philip Morris, Lucky Strike e.d, kosten slechts 1.— per pakje. Dezelfde prijzen gelden voor de Virginia-sigaretten. Lexington en Stuyvesant kosten 75 ct per pakje. Een halve fles Schotse whisky (mocht u er zin aan hebben) komt op 6,50. Een halve fles cognac ƒ4,50. Genever (oude of jonge) ƒ3, terwijl een pul bier 0.75 kost. „We welcome you aboard this airliner of Martin's Air Charter. We shall endeavour to do all we can to make your journey comfor- table and pleastant and wish you all „Happy Landings". „Gaarne he ten wij u welkom aan boord van dit vliegtuig van Martin's Air Charter. Wij wensen u een heel prettige vlucht, waartoe wij onzerzijds alles zullen doen om het u zo aangenaam en comfortabel mogelijk te maken." Met ongeveer deze woorden zult u door een charmante stewardess worden verwelkomd aan boord van een vliegtuig van Martin's Air Charter, één der moderne lucht vaartmaatschappijen in Nederland. MAC, zoals deze maatschappij kortweg wordt genoemd werd op 24 mei 1958 opgericht. Met gehuur de toestellen en vijf medewerkers begon men aan de opbouw van een organisatie, die snel uitgroeide tot één der bekendste van Nederland. Op 18 maart 1960 presenteerde MAC zich voor het eerst officieel aan de Nederlandse pers. Het eer ste eigen toestel, de DC3 PH-MAB werd getoond. Tien dagen daarvoor, op 8 maart was de eerste opdracht voor de KLM uitgevoerd: 'n bloementrans- port naar Malmö en Stockholm, een dienst die daarna vrijwel dagelijks werd gevlogen. De zomer kwam met de eerste vliegvakantie-reizen van MAC: de Kanaaleilanden, En geland. Nu is 'het 1965. Martin's Air Charter bloeide en groeide. Van de aanvankelijk vijf medewer kers is het personeels-aantal uitge breid tot 250. Het aantal vliegtui gen is momenteel gestegen tot 11. Het aantal vakantie-vluchten is in die jaren uiteraard aanzienlijk gestegen. Ook voor het komende seizoen staan er weer talrijke vluch ten op het programma van Martin's Air Charter. In MACtiviteiten. het maandblad van de maatschappij le zen wij hierover het volgende: ,,De bestemmingen van de vliegvakan- tiereizen in 1965. waarvoor thans elf reisbureaus en organisaties con tracten hebben gesloten met Mar tin's Air Charter zijn: Palma (ook via de luchthaven Zuid-Limburg bij Beek). Rimini, Verona, Alghero, Korfoe. Athene. Napels, Barcelona. Dubrovnik, Rome. Rhodos, Tunis. Genua. Oporto, Nicosia, Southend en Mamaia (bij Constanza aan de Roemeense Zwarte Zeekust). Niet minder dan achttien bestemmingen dus. Bij de. in vergelijking met '64, nieuwe landingsplaatsen vallen in het bijzonder op: Rhodos, Tunis en Mamaia. Zij bewijzen, dat de Ne derlandse toerist nog lang niet aan het eind van zijn ontdekkingsreizen is. Steeds weer zoekt hij nieuwe en verder afgelegen gebieden voor zijn vakantie." Vakantie per vliegtuig! Dank zij luchtvaartmaatschappijen is dit mo gelijk tegen een redelijke prijs! 'V - Schiphol. Nederlands >ia- tionale luchthaven. Op het uitgestrekte plat form staan dagelijks vele toestellen gereed om u te brengen waar u maar wilt! Op de foto: Een DC-J/ van Martin's Air Charter klaar voor het vertrek naar de zonnige zuidelijke streken. Gaat u dit jaar ook meeDam treft u het zeker!

Soester Courant | 1965 | | pagina 14