„CARA" EN LONGKANKER Vermogenslasten reeds lichter VERDER STUDEREN VOLDOENDE KALK Medicijnen weggooien U kunt niet alles weten Wetenschappelijk werk uit eigen land Vrouwelijk arts doet belangrijke vondst Met'raaden daa c De nieuwe belastingwetten: Studietoelagen geven ook minder-draagkrachtigen een kans als we toch aan de grote schoonmaak zijn Huisapotheek vakkundig stroomlijnen r Het grote aantal belangrijke publicaties over het verband tussen roken en longkan- !T.«° ngS Vermeerderd met een zee** opmerkelijke bijdrage waardoor de kennis van dit vraagstuk weer belangrijk wordt verdiept. Wy hebben hierbij het oog op het KSt verkr«^ne: vaan de graad van doctor In de geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen, geschreven door mejuffrouw A. M. van der Wal. In deze dissertatie, getiteld: „Chronische aspecifieke respiratoire aandoeningen (C.AJt.A.) als voorwaarde voor het ontstaan van het bronchuscarcinoom", worden de bestaande problemen namelijk vanuit een geheel nieuwe gezichtshoek bekeken. Mejuffrouw Van der Wai heeft deze uitvoerige studie kunnen verrichten, dank zij een subsidie, verleend door het Koningin VVilhelmina Fonds door tussenkomst van het Universitair Kankercentrum Groningen. Voor de uitgave van dit byna 200 bladzijden tellende profschrift, dat vele tabellen en grafieken, alsmede enige zeer fraaie rönt- genopnamen van het met contrastvloeistof gevulde bronchiaalboom bevat, werd finan ciële steun verleend door de Koninklijke Centrale Vereniging tot bestrijding deT Tuberculose en door het Nederlandse Asthma Fonds. NOODZAKELIJKE VOORWAARDE In haar onderzoek heeft mej. Van der Wal dus trachten na te gaan in hoeverre chronische aspecifieke respiratoire aan doeningen van Invloed zijn op het ont staan van longkanker. In de Angelsaktische landen spreekt men doorgaans over chronic non-specific lung diseases en voor deze groep van ziekten gebruikt men aldaar de tamelijk lange afkorting C.N.S.L.D. Met de meer Nederlandse bena ming komt men tot de afkorting „Cara", een aanduiding die in de vaderlandse vak literatuur vrij anel Ingang heeft gevonden. Met het begrip „chronische aspecifieke resplratore aandoeningen" wil men ziek tebeelden als asthma bronchlale, hooi koorts. chronisch hoesten, chronische bronchitis, diffuse bronchiëctasieën en emfyseem, samenvatten tot een groep van aandoeningen. In haar onderzoek toont mej. Van der Wal aan, dat het verschijnsel „Cara" voor het ontstaan van het zogenaamde planocellul&lre bronchuscarcinoom bjj mannen een vrijwel noodzakelijke voor waarde ls! NIET VIA SIGARET De cijfers spreken een tamelijk duide lijke taal: van de 150 zieken, die aan long kanker leden, bleken er niet minder dan 144 (dat ls 96 pet!) twee of meer positie ve Cara-kenmerken te hebben. Van de eerste controlegroep, bestaande uit 150 niet-longkankerpatlënten van de zelfde leeftijd, hetzelfde geslacht afkom stig uit hetzelfde mLiieu, doch zonder rekening te houden met de rookgewoon ten, toonden slechts 34 pet Cara-ver- schijnselen. Van de tweede controlegroep, bestaande uit 100 niet-longkankerpatlënten. even eens van dezelfde leeftijd, hetzelfde ge slacht en afkomstig uit hetzelfde milieu, maar nu met dezelfde rookgewoonten als de longcarcinoompatlënten bedroeg dit percentage merkwaardigerwijs nog min der, namelijk 28. WEEK- OF MAANDBLADEN Kunt u mij adressen geven van de volgende week- of maandbladen: „Vogelrevue" en „Avlcultura" Antwoord: Het redactieadres van het tijdschrift Avlcultura luidt: Uitgeverij C. Misset, Doetinchem. In de handboeken van de Nederlandse Pers komt „De Vo gelrevue" niet voor. Wel „De Vogelgids" (Postbus 143, Leiden) en ,,Het Vogel jaar" (Regullersgracht 9, Amsterdam- Centrum). BEZORGING FOLDERS Een ken nis bezorgt in zijn avonduren folders huls- aan-huis. Momenteel doet hij dit niet meer. Over deze extra verdienste betaal de hij inkomstenbelasting. Nu wil men hem bovendien ca ƒ1.000,omzetbelas ting laten betalen. Is dit juist? En als iemand een „krantenwijk" heeft betaalt hij toch ook geen omzetbelasting? Antwoord: Er moet hier een splitsing worden gemaakt tussen hetgeen betrek king heeft op dagbladen (dat is namelijk vrij) en wat betrekking heeft op de rest (folders e.d.). Over het laatste is inder daad omzetbelasting verschuldigd indien de omzet per jaar ƒ3.000,— te boven gaat. En dan 4 pet. o VAKANTIEDAGEN Ik werk in een textielzaak als verkoopster. Ik krijg 10 dagen vakantie per jaar en geen snipper dagen. Dinsdagmiddag en één morgen in onderling overleg) heb ik vrij. Ik werk dus de rest van de week en donderdag avond. Nu heb lk gehoord dat lk recht op 15 vakantiedagen zou hebben en 50 werkdagen per jaar. Is dat juist? Antwoord: Wanneer u slechts 10 va kantiedagen (inclusief snipperdagen) zou hebben, zou uw werkgever tegen de wet telijke bepalingen in handelen. Er bestaat namelijk een wettelijke (minimum) va kantieregeling, krachtens welke elke Ne derlandse werknemer recht heeft op ten minste 12 betaalde vakantiedagen (inclu sief snipperdagen) per jaar. Op die 12 da gen hebt u altijd recht. Werkt u donder dagavond over, dan heeft uw werkgever die uren als overwerk uit te betalen uur loon plus 25 pet extra). Voor sommige textielzaken (voor de grotere) geldt een c a o„ waarbij dus loon, vakantie, vakan tietoeslag, zijn geregeld. Wij kunnen u zeggen dat het winkelpersoneel voor deze zaken drie, ja soms vier weken vakantie (zomer- en -vlntervakantle, inclusief snip perdagen) heeft. Aangezien u op dit punt wel heel karig wordt beloond, geven wij u in overweging óf betere arbeidsvoorwaar den bij uw werkgever te bepleiten, óf naar een betrekking om te zien, waar u zon der meer van de normale sociale voorzie ningen kan profiteren. Mocht uw werkge ver voet bij stuk houden met zijn tien va kantiedagen. dan kunt u de hulp inroepen van uw vakbond, ja zelfs van de kanton rechter. aangezien het hier immers een aantasting van de wettelijke voorschrif ten betreft. o HANDSCHOENEN. Hoe krijg ik zwar te glacé's schoon zonder dat ze verkleu ren, vraagt De J. Antwoord: Veel leren handschoenen zijn tegenwoordig wasbaarmaar dan staat dit veelal in de handschoen vermeld. Is dat niet het geval, dan verdient het aanbe veling donkergekleurde glacé's bij een chemische wasserij in behandeling te ge ren. Lichtgekleurde glacé's kunt u weken hl tetra of wasbenzine en daarna droog- xvrijven met watten. Nabehandelen met talkpoeder. Dat er een relatie is tussen roken en longkanker wordt door geen zinnig mens betwijfeld. Bij dit onderzoek is eveneens een relatie tusen Cara en longkanker aan getoond, een verband dat volgens mej. Van der Wal niet via het roken loopt. Bij het optreden van longcarcinoom is het verschijnsel Cara volgens haar een zelf standige factor. DE MOTIVERING Zij komt tot de conclusie omdat het roken zeer beslist niet van invloed kan zijn geweest op enkele dingen die in de groep van de carcinoompatiënten aan zienlijk frekwenter bleken voor te komen dan bij de controlepersonen. Dat waren allereerst de voor Cara ken merkende constitutionele bijzonderheden die in de jeugd (tot ongeveer 12-jarige leeftijd) bij carcinoompatiënten veelvul dig bleken voor te komen: dauwworm, astma, hooikoorts, chronische bronchitis. Verder bleek juist bij de carcinoom patiënten zeer vaak een positieve familie anamnese voor Cara-kenmerken aanwezig zijn, dat wil zeggen dat er veel Cara- kenmerken voorkwamen bij ouders, broers, zusters en kinderen van de patiënt. Men moet volgens mej. Van der Wal wel veronderstellen, dat Cara en het ro ken van sigaretten wederzijds Invloed op elkaar uitoefenen. Het samengaan van deze belde factoren verhoogt de kans op het ontstaan van longkanker. Of het roken op zichzelf de kans op het krijgen van longcarcinoom vergroot, bij iemand die niet tot de Cara-groep be hoort, is volgens deze vrouwelijke geleer de dubieus. WIE LOOPT GEVAAR? Nu zullen er onder de lezers vast en zeker mensen zijn, die graag zouden wil len weten of zij zichzelf ook moeten be schouwen als behorend tot de Cara-groep. Vooral de verstokte rokers onder hen zul len deze vraag ongetwijfeld opwerpen. Nu staat het te bezien of het juist is om deze uitkomsten van een kersvers wetenschappelijk onderzoek onmiddellijk en zo direct op zichzelf te betrekken, maar het wordt steeds gedaan en daar moet dus rekening mee worden gehou den. Het ls daarom, dat er hier met nadruk op gewezen dient te worden dat het meestal voor de leek niet goed doenlijk zal zijn zich hierover een gefundeerd oordeel te vormen. Daarvoor is het be grip Cara te complex. Mej. A. M. van der Wal schrijft daar over: „Cara beschouwen wij (en deze op vatting vindt in Nederland tegenwoordig verschillende aanhangers) als een zelf standige ziekte-eenheid met een consti tutioneel karakter, d.w.z. we vinden deze zelfde groep ziekten en verwante aandoe ningen, zoals constitutioneel eczeem en hooikoorts, terug zowel in de persoonlij ke als in de familie anamnese." VOORNAMELIJK MANNEN Hiermee is de omschrijving van Cara nog wel niet uitgeput, maar het zal leder een duidelijk zijn. dat het hier gaat om een begrip dat veel ruimer ls dan „kort ademigheid en/of hoesten". Of iemand tot de Cara-groep behoort zal meestal een medisch onderzoek vergen. Maar om nu terug te komen op de im portantie van dit onderzoek: prof. dr. A. C. Drogendijk - door wiens artikel in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde onze aandacht op deze dissertatie werd gevestigd - schrijft hierover het volgende. Deze belangrijke vondst draagt tevens een steentje bij ter verklaring van de toe neming van het aantal longkankergeval len in deze eeuw. Veel meer dan in voor afgaande jaren bereiken Cara-patiënten, mede dank zij de chemotherrapeutica en antibiotica, thans de carcinoomleeftijd. Mej. Van der Wal merkt terecht op dat de mening van vele auteurs dat een con stitutionele factor nooit de toeneming van het aantal gevallen van longcarcinoom kan verklaren, dus niet opgaat. Ook wordt het zodoende duidelijk, waarom juist mannen aan longkanker ten offer vallen. Cara wordt Immers vol gens diverse onderzoekers zowel bij kin deren als bij personen van middelbare leeftijd en ouder veelvuldiger aangetrof fen bij mannen dan bij vrouwen. (Nadruk verboden). Dr H .W. SCALONGNE. (Van onze sociaal-econ. medewerker) 11L EEN AANTAL JAREN wordt er telkens weer drtik op deregering uitgeoefend om toch de verouderde ver mogensbelasting maar te laten verdwij nen. Argumenten hiervoor zijn dan o.a. dat het bestaan van de vermogensbelas ting de vorming van vermogen afremt en dat bij de bestaande sterke progressie in de tarieven van de inkomstenbelasting de extra heffing op vermogen best kan ver vallen. Dit laatste argument is beslist niet zwak en de regering had reeds voorge steld om een derde van de vermogensbe lasting als aftrekpost te erkennen voor de inkomstenbelasting om de zeer zware druk >p de hoge inkomens te verlichten en het bestaan van de vermogensbelas ting nog te rekken. Dit laatste is helaas gelukt maar de overheid heeft het aantal belastingplich tigen sterk verminderd door toe te geven aan de sterke aandrang uit de Tweede Kamer om niet die aftrek van een derde van de vermogensbelasting voor de in komstenbelasting mogelijk te maken maar om een grotere aftrek aan de voet te rea liseren. De verruiming ITIT ONDERSTAANDE vergelijkende U cijfers zien wij dat de vrijgestelde be dragen inderdaad aanzienlijk zijn ver ruimd. Vrijgestelde bedragen 1964 1965 22.500,— 40.000,— 30.000— 55.000,— ongehuwden gehuwden extra aftr. v. elk kind waarv. aftr. wordt genoten 7.500,- 13.500,- Het Nederlandse gemiddelde gezin van man, vrouw en twee kinderen genoot dus tot op heden een aftrek van 45.000, (ƒ30.000,plus tweemaal ƒ7.500.en na 1 januari van ƒ82.000,— (ƒ55.000, plus tweemaal 13.500,Dat is een ver hoging van het vrijgestelde bedrag met meer dan 80 Bijzonder aangenaam voor belangheb bende is dat deze tarieven reeds op de eerstvolgende aangifte van toepassing zul len zijn, omdat die betrekking heeft op het Inkomen van 1964 en het vermogen van 1 januari 1965. Voor de vermogens belasting zal er dus al dit jaar bij de betaling (voorlopige aanslagen) sprake zijn van verlichting. De wijzigingen I|ET TARIEF van de vermogensbelas- ting is praktisch hetzelfde gebleven. Tot 1 januari was dit 2,50 per 500, en het is nu 5,per 1.000,gewor den. Daar valt dus niet veel mee te ver dienen. Op verschillende punten van de wet zijn veranderingen aangebracht waarvan de meeste een verlichting betekenen. Zo be droeg de vrijstelling voor goud en zilver werk etc. tot nu toe tot 2.000,—maar als men meer bezat in deze sector van edele goederen werd de gehele waarde belast. Voortaan wordt van elk bezit aan waarde in goud, zilver etc. een bedrag van 5.000,vrijgesteld. Alhoewel de vrijgestelde contante waar den van lijfrenten voortaan ingaan op 65 jaar, hetgeen een verzwaring bete kent omdat tot heden de grens bij zestig jaar was gelegd, moeten wij toch con stateren dat ook de lijfrentevrijstellingen 'zijn verhoogd. Vrijstellingen UOORTAAN ZAL bijvoorbeeld de kapi- taaipolis met lijfrenteclausule voor de vermogensbelasting ook als lijfrente polis worden gezien. Zo lang de totale uit kering op dit soort polissen niet meer zal bedragen dan 12.000,per jaar kunnen zij voor het vermogen buiten beschouwing blijven. Verder vallen onder deze regeling lijfrentepolissen, die zijn verworven tegen premiebetaling. Deze vrijstellingen voor ingegane lijf renten cumuleren met vrijstellingen voor pensioenen. Rebhten op a.o.w., eventuele aanspraken op kinderbijslag en pensioen rechten behoorden ook vóór de intrede van 1965 reeds niet tot het belastbare ver mogen. De waarderingsregels zijn voor de ver mogensbelasting altijd een bron van gis sen en raden geweest. Daar is nu meteen een einde aan gemaakt. De begrippen geldswaarde en verkoopwaarde zijn over boord gezet en vervangen door de waar de, welke in het economisch verkeer aan het goed kan worden toegekend. Wat is de marktwaarde DRKEND MOET WORDEN dat hier- mee de bestaande waarderingsvraag- stukken slechts ten dele zijn opgeruimd Het economisch verkeer duidt op een marktprijs, maar niet voor alle goederen bestaat een markt. Een voorbeeld vinden wij bij de incourante effecten, die ook nu nog wel een bron van loven en bieden tussen belastingplichtigen en inspecteurs zullen blijven vormen. Ook vinden wij een aantal goederen in het economisch ver keer, die een eenheid vormen. Hiervoor is nu bepaald dat deze ook als een eenheid moeten worden geschat. Wij denken daar bij bijvoorbeeld aan aandelenpakketten. Een ideale wet op de vermogensbelas ting zal evenmin ooit ontstaan als er een „prettige" wet op de inkomstenbelasting denkbaar ls, maar een nuchter oordelende zal erkennen dat de maker van deze nieu we wet gestreefd heeft naar het weg nemen van vraagtekens en zoveel moge lijk duidelijk heeft willen zijn. Geen fictieve getallen HO IS MET NAME de „goodwill" als zaak van waarde uit de vermogens aangifte gebannen. Ook de ellende rond vruchtgebruik en blote eigendom zal sterk verminderen. Een vruchtgebruiker wordt belast voor 80 van de waarde van het vruchtgebruikvermogen en de zogenaam de blote eigenaar krijgt geen aanslag meer. Wanneer wij tenslotte nog een regeling vinden om echtelijke fiscale vermogens ruzies te voorkomen door de bepaling dat man en vrouw afzonderlijke aanslagen kunnen krijgen, dan mogen wij spreken van wettelijke service, die echter alleen op verzoek wordt verstrekt. Afzonderlijke aanslagen zijn zelfs mogelijk als er een gemeenschap van goederen is, maar dan moet vanzelfsprekend vermeld worden wat aan wie toebehoort. Wij moeten nu niet denken dat een be lastingwetgever geen enkele twlatbron laat. Maar ieder zal het er over eens zijn dat deze wet gestroomlijnd is, en dat de aanslagen lager worden en dat is het be langrijkste. Drs HERMES. „Dat is een vrouwenhoofd, lieveling." Verf, waarop een velletje is gekomen kunt u zeven door een oude nylonkous. Eerst de verf goed omroeren. Perzische kleedjes mogen nooit geklopt worden, anders scheurt het grondweef- sel. Een kamerlinde zal geen gele bladeren krijgen als u er voor zorgt, dat ze niet te warm staat. Matig water van niet te lage temperatuur (handwarm). Uw houten vloer wordt waterdicht, indien u deze bestrijkt met petroleum, waar in paraffine is opgelost. Bruine vingers, ontstaan door het schillen van fruit, uien enz., kunt u schoon maken met een stukje citroen. Goed wrijven. Verse limonadevlekken kunt u verwijde ren met alcohol (96%), na eerst de vlek afgenomen te hebben met warm water. Bewerken met een watje. Moet u een ei kloppen, maak de kom, waarin u dit doet, eerst nat, het ge klopte ei zal dan niet meer voor de helft aan de zijkanten kleven. Duizenden h.b.s.'ers en gymnasiasten zitten op het ogenblik avond aan avond te blokken om straks met goed gevolg hun eindexamen te kunen afleggen. En welke plannen hebben z(j dan? Ongetwijfeld zullen velen onder hen een universitaire studie ambiëren, die hen uitzicht biedt op een hoge positie op de maatschappelijke ladder. Maar zijn het niet bij uitstek de kinderen van min of meer gefortuneerde ouders voor wie een dergelijke studie is weggelegd Zo was het enkele decennia geleden inderdaad, maar dank zij de instelling van studietoelagen en beurzen kunnen thans ook kinderen uit de financieel minder draag krachtige mlUeus een studie aan universiteit of hogeschool volgen. Mede daardoor neemt het aantal studenten jaarlijks enorm toe. KOSTEN: MINSTENS 3000,— PER JAAR Iemand die aan een universiteit wil gaan studeren, dient de zekerheid te heb ben dat hij in staat is de gekozen studie te bekostigen. Vele studenten 'aten er in hun vrije uren in de meest uiteenlopen de baantjes wat geld bij te verdienen, maar de ervaring leert dat werkstudenten wel naarstig werken maar helaas weinig studeren. Ofschoon het helemaal geen kwaad kan als men nu en dan eens wat probeert bij te verdienen, zal men op de bijverdiensten geen wissel kunnen trek ken. Er moet los van deze werkzaamheden een voldoende financiële basis zijn, anders kan men beter een minder dure opleiding kiezen. Er bestaan talloze niet-academi sche opleidingen, die toch ook goede pers pectieven bieden. Hoeveel kost een universitaire studie precies? Een berekening van de studie kosten is niet gemakkelijk te geven. In de eerste plaats brengt de ene studie meer kosten met zich mee dan de andere. Zo is voor bepaalde studies (bijvoorbeeld geo logie) het maken van excursies noodzake lijk. Een student in cle tandheelkunde dient er rekening mee te houden, dat per jaar nog enige honderden guldens moeten wor den besteed voor de aanschaf van mate rialen buiten het door de staat verschafte deel van het instrumentarium. Voor me dische en biologische studenten is een mi croscoop een onmisbaar bezit. Studenten (n de godgeleerdheid of de klassieke talen hebben meer boeken nodig dan de stu denten van andere faculteiten. VOORZICHTIGE RAMING Bij een specificatie van de kosten mag ook niet uit het oog worden verloren dat de maatschappij van de academicus ver wacht, dat hij een cultureel gevormd mens is. Het moet derhalve voor elke stu dent mogelijk zijn veel te lezen en mins tens lid te zijn van een bibliotheek, zich te abonneren op een vakblad, lid te zijn van een gezelligheidsvereniging, museum, concert of schouwburg te bezoeken enz. enz. Al is het heel gewoon en gebruike lijk dat de student op de goedkoopste plaats zit, toch kost dit geld en mag men deze uitgaven niet als luxe beschouwen. Een algemene raming levert de volgen de cijfers: Collegegeld en inschrijfgeld 210, studieboeken, instrumenten 150, huisvesting 750, voeding 900, kleding 300, reiskosten 100, contributies e.d. 120, zakgeld 120, die niet bij zijn ouders in een universiteits stad woont. De post voeding is nogal be scheiden, aangezien men in de mensa een warme maaltijd kan krijgen voor een zeer billijk bedrag. VOORSCHOTTEN EN BEURZEN Niemand zal met deze 3000,gekke sprongen kunnen maken, maar gelukkig blijken vela studenten over voldoende fan tasie te beschikken om toch de eindjes aan elkaar te kunnen knopen. Toch zouden veel ouders niet weten waar zij die 3000,vandaan zouden moeten halen, als niet de mogelijkheid van studietoelagen bestond. Dank zij deze studietoelagen wordt het ook kinderen van mlnder-gefortuneerde ouders mogelijk ge maakt aan een universiteit te studeren. Studietoelagen worden behalve door provinciale en gemeentelijke studiefond sen verstrekt door het rijk. Rijksstudie toelagen worden, naar de vorm waarin zij worden gegeven, onderscheiden in ren teloze voorschotten en beurzen. Renteloze voorschotten dienen te worden terugbe taald; beurzen zijn schenkingen. In het algemeen worden aan eerste jaarsstudenten alleen renteloze voorschot ten verstrekt. Alleen zij, die op de mid delbare school buitengewone prestaties le verden, kunnen dan reeds een beurs ont vangen. Dit aantal is zéér beperkt. Is men eenmaal op de universiteit, dan kan voor de volgende jaren een beurs worden toe gekend. REGELING TERUGBETALING De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen beslist of de studietoelage in de vorm van een renteloos voorschot of een beurs zal worden toegekend. Het maximum van een renteloos voorschot is gesteld op 1200,Renteloze voorschot ten moeten na beëindiging van de studie worden terugbetaald in jaarlijkse termij nen van tien procent van het totale be drag, dat in de vorm van een dergelijk voorschot werd verstrekt. De eerste ter mijn vervalt twee jaar na het beëindigen van de studie. In bepaalde gevallen kan men echter ook nog geheel of gedeeltelijk vrijstelling krijgen van de terugbetaling van rente loze voorschotten. Leraren bij het v.h.m.o. en wetenschappelijke ambtenoren bij het hoger onderwijs kunnen hiervan onder meer profiteren. Heeft een student aan 1200,niet vol doende, dan kan hem een hoger bedrag worden gegeven, maar dit alleen als beurs. Heeft Iemand 2000,nodig, dan kan de minister, wanneer de betrokkenen nog niet voor een gehele beurs in aanmerking komt, hem 1200,als renteloos voor schot verstrekken en 800,als beurs. De betreffende formulieren waarop een aanvraag voor studietoelage moeten wor den ingevuld zijn bij het ministerie van onderwijs te verkrijgen. Nadere inlichtin gen worden desgewenst door de afdeling Rijksstudietoelagen van het ministerie ge geven (adres: Nieuwe Uitleg 1, Den Haag). Mr. M. v. OUDWIJCK. AL BEGONNEN met de grote schoonmaak? Wat het antwoord ook ls, vergeet dit jaar vooral de zogenaamde huisapotheek niet. Uit dat medicijnkastje kan er meestal een heleboel zo naar de gootsteen verhulzen. In dat medicijnkastje bevinden zich druppels, zalven, tabletten en smeersels, die al lang in huls zijn en waarvan geen mens meer weet waar ze eigenlijk voor dienen en zeker niet hoe lang ze daar eigenlijk al verblijven. Ook kunnen we al die medicamenten laten verdwijnen die Indertijd bij een zeer bepaalde ziekte eens dienst hebben gedaan en waarvan de onooglijke resten Jaar in jaar uit door misplaatste zuinigheid zorgvuldig worden bewaard. 3000,— Bij deze (jaar)raming is uitgegaan van de onkosten, die een student moet maken. Eenvoudig geneesmiddel Natuurlijk is het buitengewoon prettig en ook bijzonder nuttig wanneer er bij ongevallen enig verbandmateriaal bij de hand is en als men bij ziekte kan grij pen naar een eenvoudig geneesmiddel om de pijn te verminderen. Maar ook ln de „huisapotheek" moet grote orde en netheid heersen, met alle spullen die er in staan moet men weten om te gaan. Noodlottige vergissingen mogen niet tot de mogelijkheden behoren. Jazeker, al die geneesmiddelen zijn vreselijk duur als wij ze zelf moeten be kostigen. In zo'n huisapotheek gaat nog een heleboel geld zitten. Wat echter Onder de kalkrijke voedingsmiddelen, waar wij het meeste profijt van hebben, staat de melk voorop. Wanneer we de man dagelijks een halve kan daarvan drinken, krijgen we de man ook elke dag een hele gram kalk naar binnen. Andere kalkrijke voedingsmiddelen zijn kaas. karnemelk en yoghurt. Kalk be vindt zich voorts in spinazie, aardbeien en sinaasappels. De kalk uit koolsoorten en peulvruchten blijkt door het menselijk lichaam minder goed te worden opgenomen. In landstreken waar moeder natuur slechts kalkarme voedingsmiddelen ter be schikking stelt, leeft zelden een krachtige bevolking. De mensen in zulke gebieden zijn doorgaans tamelijk zwak. Ze hebben een geringe weerstand tegen infectieziekten, in het bijzonder tegen tuberculose. Hun tand- en beenderstelsel is broos en vaak slecht ontwikkeld. OPSLAGPLAATS BEENDEREN Men heeft zelfs wel verondersteld, dat de kleine gestalte, die men bij oosterse volken aantreft, moet worden toegeschreven aan kalkgebrek. het voornaamste voedingsmiddel in deze streken, de rijst, bevat namelijk zeer weinig kalk. Voor ons lichaam is kalk een uitermate belangrijke stof. De hoeveelheid die daarvan in het menselijk lichaam aanwezig is, wordt op anderhalve kilogram ge schat. Deze voorraad, die hoofdzakelijk in de beenderen is opgeslagen, dient met het voedsel voortdurend te worden aangevuld. Het is voor een goede gezondheid derhalve noodzakelijk, dat men voldoende kalk tot zich neemt. Bij babies en kleuters is het, in verband met een goede opneming en verwerking van de kalk, die met het voedsel in het lichaam komt, noodzakelijk extra vitamine D te geven, hetzij Ln de vorm van levertraan, hetzij als druppels of tabletten. Bij grotere kinderen en bij volwassenen is dit niet nodig. KOKEN IN ZACHT WATER In West-Europa komen grote kalktekorten bij mensen over het algemeen niet veel voor. De ontkalking van het drinkwater brengt echter konsekwenties mee, die in dit verband zeker de aandacht verdienen. Kalkhoudend water geniet bij ons maar een geringe populariteit. Bij het wassen wil de zeep in zulk water immers niet schuimen en bij het koken worden de spijzen ln kalkhoudend water slechts langzaam gaar. Maar het is niet alleen de huisvrouw die het. in de keuken, niet op kalkhoudend water heeft begrepen, ook in de industrie heeft men niet veel op met „hard water": hierdoor wordt immers zoveel ketelsteen gevormd. De ontkalking van het water heeft echter tot gevolg, dat de in „zacht water" ge kookte voedingsmiddelen met weing kalk op ons bord en met even weinig kalk in onze maag komen! VOOR DE GEZONDHEID De gang van zaken is als volgt. Uit hard water nemen kalkarme voedingspro- dukten vaak kalk op. Kalkrijke voedingsmiddelen staan aan het hun omgevende zachte water bij het koken dikwijls kalk af Wie daar eens rustig over na gaat denken, zal begrepen, dat deze dingen voor onze gezondheid niet zonder betekenis zijn. Vooral bij het koken van aardappelen gaat er nogal wat kalk verloren. Nu la de aardappel gelukkig niet onze enige kalkbron. Wanneer iedereen zijn dagelijkse portie melk nu maar trouw opdrinkt, is de gezondheid, wat de kalkbe- hoefte betreft, utistekend gediend. Melk bevat zoveel voor ons lichaam uiterst waardevolle bestanddelen, dat het nog altijd een goedkoop voedingsmiddel genoemd kan worden, ook al gaat de prijs er van straks weer eens een paar centen naar boven. Dr. Alfreda Briedé. zwaarder weegt is, dat abuizen tot elke prijs moet worden voorkomen. Vergiftigingsverschijnsel Dat is het bezwaar dat men in kan brengen tegen de verzameling genees- en verbandmiddelen, die men in vele huis houdens aantreft: het is allemaal te rom melig, er is een gebrek aan properheid. Lege dozen en tubes worden niet ver wijderd, op stoffige flessen en potjes ont breekt etiket. Menigmaal is er niet eens meer achter te komen of de inhoud voor inwendig of voor uitwendig gebruik is bestemd. Meer dan eens is het daardoor gebeurd, dat een dergelijke nalatigheid zeer ern stige beschadiging van huid of slijmvlie zen veroorzaakte of levensgevaarlijk ver giftigingsverschijnselen tot gevolg had. Het eerste het beste flesje Want hoe gaat het? Bij ongevallen zijn de helpende mensen dikwijls zo ze nuwachtig, dat ze de inhoud van het eer ste het beste flesje dat ze in hun medi cijnkastje tegen komen op een wond smeren of de patiënt te drinken geven. Het is daarom absoluut noodzakelijk, dat sterk werkende middelen, zoals die bijvoorbeeld voorkomen onder de schoon maakartikelen, op andere plaatsen wor den bewaard dan de medicamenten, die men in huis heeft. Zoutzuur en ammoniak, stoffen waar van verschillende vrouwen zich in het huishouden bedienen, mogen volstrekt niet broederlijk naast een hoestdrankje of een fles boorwater worden bewaard. Helemaal niet in huis En dan moet er ook nog goed aan het volgende worden gedacht: in een huis apotheek moeten niet anders dan betrek kelijk onschuldige vloeistoffen, tabletten en poeders voorkomen. Ook al weer om dat er bij eventuele verwisselingen geen grote ongelukken kunnen gebeuren. Sterke vergiften als sublimaat en zu- riiigzuur zijn daarom in een huisapotheek niet op hun plaats. Waar zulke stoffen dan wel bewaard moeten worden? Wel, onzes inziens is 't helemaal niet nodig om dergelijke dingen in huis te hebben! Zijn zulke stoffen een enkele keer voor een zeer bepaald doel eens nodig, dan kan men altijd een (zo klein mogelijke) hoe veelheid in een apotheek bestellen; wat er daarna van overblijft kan maar beter dadelijk worden weggedaan. Gemengde berichten Het bewaren van giftige stoffen heeft maar ai te gemakkelijk tot gevolg, dat ze ln verkeerde handen komen. Over de vlugheid en de vindingrijkheid van kin deren wordt vaak te lichtzinnig gedacht: de grijpgrage handjes kunnen overal b(j. De gemengde berichten in de krant zijn er om telkens weer de treurige bewij zen te leveren aan diegenen die onze be zorgdheid op dit punt soms overdreven mochten vinden. Enfin, het woord is nu aan de schoon makende huisvrouw: de daad is hier trouwens beter aan het woord. Dr Alfreda Briedé, i

Soester Courant | 1965 | | pagina 3