Spontaan bloemendefile bij Paleis Soestdijk Soest vierde opgewekt koningin nefeest Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 P0LITIETEL. 4444 Natuurwandeling langs de Eem Brand in perceel jonge sparren Dinsdag 4 mei 1965. 44e jaargang no. 34 Abonn. p. kwart, ƒ2,40 - per post ƒ2,75 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Op het zonovergoten bordes nam H.M. Koningin Juliana, omringd door haar gezin, de grootse bloemenhulde en sportmanifestatie in ontvangst. Het programma van koninginnedag is op alle onderdelen geslaagd te noe men. 's Morgens vroeg klonken de kerkklokken, aan het begin waarvan de drumband Olympla van de Drie- hoeksweg, de drumband Crescendo van de Beetzlaan hoek Nachtegaalweg en de harmonie P.V.O van het Nieu- werhoekplein afmarcheerden naar het gemeentehuis, waar de achter de mu ziek opgestelde schoolkinderen een zanghulde zouden brengen. Dat ge beurde o.l.v. de heer C. Lips, terwijl P.V.O. voor de begeleiding zorgde. Net als andere jaren sprak de burgemees ter de jeugd toe, die ten slotte een driewerf „hoera" aanhief ter ere van de jarige vorstin. Op de Vredehofstraat was er d^aaior- gelmuziek en na de middag ook op een plaatsje hadden gevonden om althans van de stoet toch maar niets te missen. Zij, deelnemers en kijkers, hebben een onvergetelijke dag be leefd, die door mooi weer werd begun stigd. Het défilé nam om even over half elf een aanvang. Toen gingen de deuren open van het paleis en trad het konin klijk gezin naar buiten. Koningin Ju liana, gekleed in een lindengroen com plet. prins Bernhard in een licht grijs geruit costuum - vanzelfsprekend met anjer - de prinsessen Beatrix, Mar griet en Christine in voorjaarspakjes en de verloofde van Prinses Margriet, Pieter van Vollenhoven, gekleed in een blauw costuum. Voor hem was het een dubbele feestdag, want hij vierde te vens zijn 26ste verjaardag. Hij steun de nog op een stok en had z'n been nog in het gips. Koningin Juliana had nog een verband om haar rechtervoet, gevolg van het bezeren van haar en kel tijdijs de wintersport in Oosten rijk. Af en toe steunde de jarige vor stin op haar paraplu. Het défilé was weer een spontaan be wijs van medeleven van het Neder landse volk met het Koninklijk Gezin. Ongeveer vijftig groepen uit alle delen van het land, vier studentenorganisa ties, de vertegenwoordigers van de 35 Nederlandse, bij de Sport Federatie aangesloten sportbonden, achttien muziekkorpsen, het beroemde draaior gel De Turk en vele duizenden bur gers zorgden voor een kleurig geheel op deze zo zonnige dag. De eersten van de ruim 30.000 deelne mers aan het défilé (een recordaan tal) die de vorstin gelukwensten, wa ren afgevaardigden van het Leidse Studentencorps, die Hare Majesteit een oorkonde overhandigden die door een groep van dertig estafette-lopers naar het paleis was gebracht. Daarna begon het défilé van de wachtenden buiten de hekken. Terwijl zij aan het Koninklijk Gezin voorbij trokken, wer den op het gazon vóór het bordes sportdemonstraties gehoudenvoetbal door het Nederlands Jeugdelftal (14-15 jaar) o.l.v. George Kessler; handbal, een demonstratie-wedstrijd tussen 2 ploegen, van B.D.C. en Laren. De wed strijd werd geleid door de internatio nale scheidsrechter G W v. d. Ham uit Leeuwarden. De Soesters verloren deze wedstrijd met klein verschil (4-3), maar het resultaat was niet be langrijk. Een hartelijk applaus was de beloning voor de B.D.C.- en Laren- handballers. Na hen kwamen de schaatsenrijders en de judo-ers aan de beurt. In het défilé was een groep van her stellende zieken opgenomen, die tijde lijk in het Prins Hendrik Oord te Soest verblijven. Dit tehuis is een her stellingsoord van de Nederlandse Pro testantenbond. De deputatie, bestaan de uit 15 personen, stond onder leiding van mej. C. E. Jolles en de heer Een hoorn. Zij werden gevolgd door nog vele duizenden, gToepen en „ongeor ganiseerden", die allen enthousiast het Koniklijk Gezin toejuichten. De bordestrap werd inmiddels her schapen in een ware bloementuin. De passanten gaven hun bloemen af aan de padvindsters, die ze op de tre- Vlaggetje steken was een van de onderdelen van de kinderspelen, die, onder auspiciën van de Soester Turnclub gehouden werden op de Wald. Pyrmontlaan. ken in hun enthousiasme allen op het bordes de hand schudden. De stroom mensen hield aan. De ma rechaussees moesten vaak tot doorlo pen bewegen, maar velen moesten eerst nog een plaatje maken van het Koninklijk Gezin, dat onvermoeibaar de gelukwensen beantwoordde. Het werd duidelijk, dat alle wachten den niet meer aan de beurt zouden komen, en daarom werd besloten tot defileren in twee rijen. Een van de laatste groepen, die aan de koninklij ke familie voorbij trokken, was een vertegenwoordiging van de vereniging „Trein 8.28 H.Y.S.M." van het kinder tehuis Vosseveld te Soest. De groeo bestond uit 24 kinderen en acht leid sters en bood bloemen aan. Na deze groep volgde nog een aantal vereni gingen en muziekkorpsen, afgewisseld door burgers, maar omstreeks twaalf uur kwam er een einde aan de schier eindeloze rij. Toen gingen de hekken dicht en stel den de zich al binnen de paleishekken bevindende sportmensen zich op, waarna het sportdefilé een aanvang nam. Een massale optocht van sportmensen trok aan de koningin en haar gezin voorbij. Voetballers, schaatsers, gym nasten mede vertegenwoordigd door de Soester Turn Club, lawntennissers. korfballers, handballers. judo-ers. hockey-ers mede vertegenwoordigd door de Mixed Hockey Club „Soest", volleyballers, atleten, tafeltennissers, wandelaars. biljarters, honkballers, handboogschutters, basketball-spelers, cricketters, badmintonspelers, kruis boogschutters, schermers, rolschaatsers, scherpschutters, onderwatersportbe- matle vliegtuigen namens de Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart werd deelgenomen. Zij hadden als sleeptekst „Sportvliegend Nederland feliciteert Uwe Majesteit". Nadat de laatste deelnemer was voor bij gemarcheerd en de laatste K.N.AC.-auto was gepasseerd, be stuurd door dr. H. M. A Hermans, de regisseur van het magniefieke sportdefilé, die door de koningin per soonlijk werd bedankt, vormde de door iedere groep geleverde bloemletter de zin „Onze Nederlandse Sportbonden feliciteren U" Daarna kwamen koningin en prins van het bordes af. Zij lieten de voor zitters van de vier Oranjeverenigin gen, die het défilé hadden georgani seerd, aan zich voorstellen. Onder hen waren C. Giebel, van het Soester Oranjecomité en W. A. Veldhuizen van Beatrix te Soest. Ook werden vertegenwoordigers van publiciteitsmedia voorgesteld. Van de televisie was dat de heer Bruin Noor- dam uit Soest. Ook de leidsters van de padvindsters, die ervoor zorgden dat de bloemen op de paleisttrappen kwamen te liggen, werden persoonlijk door Hare Majesteit bedankt. Tot slot hieven de aanwezigen een driewerf „hoera" aan, gevolgd door een hartelijk applaus. Daarmede was een einde gekomen aan dit verrukke lijke défilé, dat bijna twee uur had geduurd. Het was bijna half een, toen de paleiswacht de hekken sloot. andere plaatsen in de gemeente. De tentoonstelling „Twintig jaren gele den" werd door de burgemeester geo pend en mocht zich de eerste dag reeds in een grote belangstelling ver heugen. "s Middags vonden op het terrein aan de Waldeck Pyrmontlaan kinderspelen plaats, verzorgd hoor de Soester Turn club. Jeugd van zes tot zestien jaar stak hier elkaar de loef af in zaklo- pen, ringsteken en blokjesrapen. Op het circuit in het industrieterrein verzorgde de ren- en toervereniging Tempo wielerwedstrijden voor jongens van 14 en 15 jaar en van 16 jaar en ouder. Er namen zeventien jongens deel. Zij legden tien ronden van 1150 meter af. De uitslag luidde (14 en 15 jaar): 1. Peter Hilhorst; 2. Theo Broekman; 3. Ben v. d. Linden; 4. Arend van Buuren; 5. Gijs Soederhuis. 6. Ton Houdijk. Jeugd van 16 jaar en ouder: 1. Frank Bunnik; 2. Jan Hoefman; 3. Hans Kerkdijk; 4. Theo Smits; 5. Jan Paauw. Zij kregen allen waardebon nen, te besteden bij sporthuis Karei sen. De Bornse Harmonie uit Borne en het Pijper- en Tamboerkorps „Nicoleen" uit Kampen zorgde resp. op de Eng en in Soest-Zuid en in Soestdijk voor mars- en andere populaire muziek, terwijl in een nagenoeg geheel gevuld openluchttheater meer dan duizend kinderen keken naar de toneelvoor stelling door de Stichting Amsterdams Jeugdtoneel, die het stuk „Antonio, de Vissersjongen" opvoerde. Overweldi gende belangstelling was er ook voor de vier filmvoorstellingen van een uur. die gratis toegankelijk waren. Er werden films gedraaid: Onze Prin- stesjes, opgenomen in 1945; De ko peren bruiloft, opgenomen in 1950; Vier prinsessen groeien op, opgenomen in 1957 en Het feest van Soestdijk. opgenomen in 1962. Op het B.D.C.-terrein vond onder gro te belangstelling de voetbalwedstrijd plaats tussen de elftallen van de fa milies Brouwer-Beijer en v. d Lugt- v. d. Valk. Het was een aardige wed strijd. die de kijkers zeker heeft ver maakt. De ruststand was 4-2 in het voordeel van de „BB.-combinatie", maar de eindstand wees 5-5 aan. Er werd besloten tweemaal een kwartier te verlengen. In dat half uur scoorde de „BB.-combinatie" twee keer, de v. d. Lugt-v. d. Valk-combinatie een maal. Eindstand dus 7-6. Na afloop reikte de heer F. Verwoerd met een geestige toespraak een bekertje uit aan het winnende elftal van de fa milies Brouwer-Beijer. 's Avonds organiseerde de Christelijke Oranjevereniging „Beatrix in ge bouw Sint Joseph een goedbezochte toneelvoorstelling. De chr. toneelver eniging „Mobiel" uit Alphen aan de Rijn voerde het blijspel „Ze kregen wat ze wilden" op. Een groot aantal jongens en meisjes was 's avonds present bij twee lam pionoptochten, met fakkelbegeleiding door padvinders. De harmonie P.V.O. vertrok met een lange stoet achter zich van de openbare lagere school aan de Beetzlaan, de drumband „Cres cendo" van de Chr. School aan de Driehoeksweg. De stoet ging naar de Eng, waar ze ontbonden werd en waar de deelne- mertjes met vele honderden andere belangstellenden keken naar het na bij het bejaardencentrum Groot En- gendaal ontstoken vreugdevuur. Het betekende een vurige afsluiting van een in Soest enthousiast gevierde en drukke koninginnedag. O De Natuurbeschermingswacht Eem- land organiseerde zaterdagmiddag de eerste voorjaarswandeling, waarvoor grote belangstelling bestond. Onder leiding van de heer W. A. van Elmpt vertrokken ongeveer vijftig deelne mers van het verzamelpunt bij de Oude Kerk voor een omstreeks twee uur durende wandeling langs de Eem. De tocht ging eerst naar de Kleine Melm, waar het gezelschap bij „Zwar te Willem" de Eem overstak en zo de polders van Hoogland bereikte. Daar werd aandacht besteed aan o.a. de vele soorten planten langs de sloot kanten en in de weiden. De heer' Van Elmpt gaf hierbij deskundig commentaar. Hij sprak ook over de vele soorten vogels, die zich in deze polders ophouden. De deelnemers heb ben zeer van deze tocht genoten. Zondagavond, omstreeks kwart over zeven, werd de brandweer gealarmeerd voor een brandje achter hotel „Het Witte Huis" aan de Birkstraat. De brandweer rukte uit met groot mate rieel. Bij aankomst bleek een perceel jonge sparren in brand te staan met een oppervlakte van 450 vierkante me ter. Het gedeelte van de jonge sparren wordt begrensd door andere bossen en het gevaar was niet denkbeeldig, dat het vuur zou overslaan. Geholpen door burgers, die het vuur al groten deels hadden weten te blussen toen de brandweer kwam. konden de spuitgas ten met behulp van twee stralen van de nevelspuit erger voorkomen. Duizenden mensen waren op Koninginnedag samengestroomd op het terrein achter de bejaardenflat Groot-Enghendaal aan de Dalweg, om getuige te zijn van het ontsteken van het vreugdevuur. De foto laat duidelijk zien dat het in ieder geval de moeite waard was. SOESTER Wij Nederlanders zijn niet zulke feest vierders; integendeel, wij zijn eerder wat gereserveerd als het gaat om feestvieren. Maar op ten minste één dag in het jaar vieren we echt feest. Jong en oud, groot en klein, arm en rijk. Dat is op koninginnedag, de dag waarop wij ons in het bijzonder ver bonden voelen met het Huis van Oranje. Zo was het ook de afgelopen konin ginnedag. Een beeld van feestvierend Nederland kreeg men bij praktisch elk programma-onderdeel, maar vooral bij het paleis, waar duizenden Neder landers aan het traditionele défilé achter de hekken langs de hoofdweg deelnamen en honderden anderen den deponeerden. Niet alleen bloemen kreeg de jarige vorstin, er waren ook talrijke cadeaus; een kistje aardbeien, manden met eieren, geslachte kippen, smeedijzeren kandelaars, een boeren kaas en een één meter lange Gronin ger koek, aangeboden door twee da mes in klederdracht. Er waren spontane momenten: van het oude vrouwtje bijvoorbeeld, dat te kennen gaf, de koningin toch zo graag een hand te willen geven, van de (te) enthousiaste meneeer, die met zijn bosje bloemen de bordestrap wilde bestormen, maar door potige mare chaussees werd tegengehouden, van de deputatie van buitenlandse werk nemers in ons land, waarvan de Grie- Deze foto geeft U een indruk van de gezellige drukte voor het gemeentehuis bij de zanghulde van de schoolkinderen op Koninginnedag. oefenaars, ruiters, en vertegenwoordi gers van de Kon. Ned. Bond tot het redden van Drenkelingen liepen in de stoet mee. Maar ook afgevaardigden van de Ned. Politie Sport Bond, van de Ned. Invaliden Sportbond en van de Kon. Ned. Dovensportbond. Voor een vrolijke noot zorgde de de putatie van de Ned. Ski Vereniging, waarvan twee leden aan hun ski's een gipsen model van een been mee voerden en waarvan de voorste man zelfs in het gips liep. De koningin moest daar hartelijk om lachen, even als trouwens de heer Van Vollenho ven. Met donderend geraas van mo toren en auto's kwam het einde van het défilé, waaraan ook dooi: een for-

Soester Courant | 1965 | | pagina 6