DIT IS UW KANS FOTO VAN ESSEN Het Rode goud De gezinsdiensten in de Oude Kerk Vietnam een nieuw soort oorlog Van zaterdag 7 mei tot 6 juni geven wij bij aankoop van een NIEUW FOTOTOESTEL: ƒ7,50- 10 -of 15,- terug voor uw oude toestel 1 DE GOUDEN SHAAS en LOCHTENBERG Een Russische „Rembrandt" in Vlissingen at produceren de Russische goudvelden Op Moederdag komt Adamo. Vosr naar DRUKWERK SMIT .1 <*-- V" Duivennieuws Geslaagd Feestavond N.V.V. (hoe het er ook uitziet, als de sluiter maar werkt). Birkstraat 2 Soest-Zuid tegenover Garage Van Kooy Het is geen eenvoudige zaak om bijzonderheden te vernemen over de commu nistische goudvoorraad, die ligt opgeslagen in de zwaar bewaakte, onderaardse gewelven van de Russische staatsbank, daar ver weg in Moskou. Het is ge bleken. dat het eenvoudiger is om vertrouwelijke mededelingen los te peu teren over de sowjetraketten en de door atoomkracht voortgedreven onderzee boten. dat over het „rode" goud. Toch mocht het de Berlijnse correspondent van Persbelangcn gelukken over dit laatste onderwerp een aantal gegevens in handen te krijgen, welke we onze lezers niet willen onthouden. Tarwe voor goud In de afgelopen zes jaren heeft de U SS R goud aan het ..kapitalistische westen" geleverd ter waarde van twee honderd en tien miljoen dollar per jaar in ruil voor tarwe. In 1963 vorm de een waar recordjaar door de aan koop van Russisch goud voor een be drag van ruim tweehonderd en twin tig miljoen dollar. Of Frederik (met Nina). Of Frank Sinatra. Of Frederic Chopin. Allemaal attente troubadours die Haar maar al te graag een aubade komen brengen. Onmogelijk? Welnee, beste mensen. Op de plaat kan alles. Verpak uw gulle gedachten toch in muziek! En omdat wij genoeg platen hebben voor alle lieve moeders van de wereld, moest u echt vandaag of morgen eens binnenlopen. Hier is ons adres: Steenhoffstraat 15 - Telefoon 2132 De hedendaagse heersers zijn blijk baar gestapt van de ..heilige leer" van het marxisme-leninisme en tot de con clusie gekomen, dat het goud ver bo ven de ideologie verheven staat. Dit principe was reeds merkbaar in de da gen van Lenin. die eerst wel verklaar de dat het edele metaal slechts kon dienen voor „opvulling van het gebit en voor de versiering van closetdek sels" doch later, zij het schoorvoetend, moest toegeven: „Zo lang het goud in de wereld nog als betaalmiddel fun geert, is het van het allergrootste be lang om met deze waardevolle delf stof zeer behoedzaam om te gaan en haar te beveiligen tegen anderen." Wijlen Jozef Stalin, die méér „zaken man" was dan Lenin, zond in het jaar 1927 een bekwaam deskundige naar de Verenigide Staten met de opdracht de Amerikanse methoden inzake de goudwinning te bestuderen. Vijf jaar later kwam Serebrowsky naar Moskou terug. Hij bracht een gezelschap van 185 Amerikanen mede. Deze lieden bleken experts op dit gebied en kort daarop werd de Russische „goudtrust" Sojus Soloto opgericht, met de leiding waarvan prof. Serebrowsky werd be last. Grote groepen Amerikaanse geologen onderzochten de Russische bodem en bij het uitbreken van de tweede we reldoorlog telde de „heilstaat der pro letariërs" ruim 600.000 arbeiders werk zaam in de goudindustrie. Op deze wijze nam de U.S.S.R. haar plaats in onder de „kapitalistische" producenten naast Amerika en Engeland. De Russische arbeider bleek een goed kope kracht te zijn en in plaats daar van te profiteren en moderne ma chines ten behoeve van de goudwin ning aan te kopen in het buitenland, meende Stalin het zonder hulp te kunnen stellen en zond hij steeds grotere groepen dwangarbeiders naar zijn. goudvelden, waar voor verpo zing en „vrije-tijdsbesteding" geen rum en geen whisky vloeiden en paar den in plaats van „play-girls" de ar beiders na werktijd bezig hielden. Het paard is in en rondom de Russische goudmijnen altijd nog meer waard dan dertig arbeiders. Na het mislukken van de zogenaamde Nieuwe Economische Politiek (N.E.P.) kwam het „rode goud" voor het eerst op de internationale markt, waar het thans door de „kapitalistische landen' in steeds grotere —lheden wordt opgekocht. Vcoi'Z-c. .0 samengesteld door deskundigen op het gebied van de internationale goud handel. schatten de jaarlijkse goud- produktie van Rusland op plm. tien miljoen ons per jaar. Van 1946 af werd door het Kremlin een net van geheimzinnigheid gelegd om hun goudindustrie. De Centra 80 der Russische goudproduktie is te vinden in oost-Siberië, in het Oer- algebied, in Swerdlowsk, Tsjeljabinks. Bajmak en Boerimaj, Koekjabskaja, Ogskaja en Oblast. Voorts in de sow- jet-republiek Kazachstan in het ge bied van Kamenogorsk en Samarskoje, dan in west-Siberië in en om het •Jenissejgebied en in de omgeving van het Kansko-Atsjin^kybekken. De industriegebieden dragen daar de volgende namen: Kemerowskaja, Beri- kulsky, Gorno-Altajskaja Awtonomna- ja, Toewinskaja Oblast en Krasno- jarsky-Kray. Voorts ook in het zui delijk gedeelte van midden-Siberië, voornamelijk in de omgeving van het Baikalmeer. bij de plaatsen Bargoesin, Balej en Itaka. Bobjabo en Aldan be staat een bloeiende goud-industrie. In oost-Siberië is het centrum er van ge legen rondom de havenstad Magadan en in de omgeving van de rivieren Jana, Allach-Joen, Indrigarka en de Kolyma. Rondom deze rievieren be staat het landschap uit woeste step pegebieden en oerwouden. In het Amoergebied in het zuid-oosten van de sowj et-unie gelegen bestaat een goud-industrie, welke van oudere da tum is en nog stamt uit de czarentijd. Hogere produktiekosten De Russische produktiekosten liggen echter vér boven de wereldmarktprijs voor goud en men begrijpt in Moskou nog stedes niet hoe het mogelijk is dat, bijvoorbeeld in zuid-Afrika waar de produktie rendabel is. de goudprijs lager kan liggen dan in de sowj et- unie. Zij staat daarom, voor wat de ze produktie betreft, op de onderste trede van de produktieladder. Wie de gemiddelde goudproduktie per arbeider in Rusland berekent en deze gaat vergelijken met die in de andere goud-producerende staten, moet hij de conclusie trekken, dat de arbeider in Rusland per jaar ongeveer 1 kg goud produceert tegen 1.25 kg in zuid- Afrika. 3.75 kg in Canada. Maar liefst 5 tot 8 kg bedraagt de prestatie van de Noordamerikaanse arbeider in de goudindustrie, alhoewel de „man kracht" in de Verenigde Staten het duurst is. De gemiddelde prijs van het Russische goud per ons bedraagt momenteel 166 dollar, dat is vijfmaal de wereldmarktprijs. Daarnaast be staan dan nog de niet te verwaarlozen extra kosten, noodzakelijk geworden om dit goud tegen diefstal, en wat dies meer zij, te beveiligen. Geheimzinnigheid Van de goudproduktie in Siberië er vaart de sowjet-staatsburger hoege naamd niets. Alles wat met goud te maken heeft vind plaats in alle stilte en geheimzinnigheid. Over de jaren 1946-1962 bedroeg de produktie ün dollars gerekend) vier en een half miljard en daarvan ver dween ter waarde van twee miljard dollars naar het „kapitalistische wes ten". In de periode van 1957-1963 werd in Rusland 77.500.000 ons goud gedol ven, waarvan 58.500.000 ons met het buitenland is „omgeruild" voor tarwe, machines en andere industrie- en in vesteringsgoederen. Ongeveer 19.000.000 ons aan goud, ter waarde van circa 665 miljoen dollars, is opgeslagen in de kelders van de staatsbank in Mos kou. Het eerste halfjaar van 1964 verkocht Moskou aan het butenland goud ter waarde van 350 miljoen dollars. Daar na zakte de verkoop en vanaf die tijd wordt dit goud door de staatsbank vastgehouden en toegevoegd aan de reserves, die thans een totale waarde zal hebben van twee en half miljard dollars en dat wil dus, politiek gezien, zeggen dat vooralsnog niet gevreesd moet worden voor een „socialistische zege" ten opzichte van het westen. Vooralsnog poogt het Kremlin om het „rode goud" in te ruilen tegen brood graan, onder meer afkomstig uit Ca nada, en voor machines uit de Ver Staten. warmingsinstallatle in de r.k. kleu terschool aan de Mariastraat zulks on der intrekking van een eerder geno men besluit dienaangaande in zijn .vergadering van 20 januari 1965. Soest. 7 mei 1965. HINDERWET Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinder wet, ter algemene kennis, dat ter ge meente-secretarie van Soest ter inza ge zijn gelegd verzoeken met bijlagen van: a. N V Chemische Industrie „Rand stad", Eikenlaan 35a te Soest, om ver gunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een benzine-installatie, op het perceel Eikenlaan 35a, kadastraal bekend ge meente Soest, sectie D nr. 3488 b. N V. Shell Nederland Verkoopmaat schappij. Wassenaarseweg 80 te Den Haag. om een nieuwe, de gehele in richting omvattende vergunning voor een benzine-installatie, op het perceel Van Wedestraat 84, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie A, nr. 2860. c. J. H. v. Breukelen, Regentesselaan 4 te Soest, om een nieuwe, de gehele inrichting omvattende vergunning voor een machinale houtbewerkings- en timmerwerkplaats, in het perceel Regentesselaan 4. kadastraal bekend gemeente Soest, sectie H, nr. 6819. Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der ver gunningen in te brengen bij het ge meentebestuur. Bovendien zullen op dinsdag, 25 mei a s., des voormiddags, resp. te 10.00, 10.30 en 11.00 uur. in het gemeente huis openbare zittingen worden ge houden, alwaar mondeling bezwaren tegen de inwilliging van deze verzoe ken kunnen worden ingediend. Soest, 7 mei 1965. UITBREIDINGSPLAN „DE OUDE TEMPEL" De burgemeester van Soest: gelet op artikel 37 van de Woningwet: brengt ter algemene kennis dat vanaf 10 mei 1965 ter gemeentesecretarie (geopend van maandag t.m. vrijdag tussen 9 en 12 uur) gedurende vier weken voor een ieder ter inzage ligt een ontwerp herziening van de voorschriften, be horende bij het uitbreidingsplan, re gelende de bestemming van gronden, gelegen nabij „De Oude Tempel" te Soesterberg. Gedurende een termijn van 4 weken kunnen belanghebbenden bij de ge meenteraad bezwaren indienen. Soest, 7 mei 1965. WEDEROPBOUWWET Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend dat zij voornemens zijn om aan: a. NV. Foxboro (Nederland), Ko- ninginnelaan 169, alhier, op haar daartoe gedaan verzoek, op grond van het bepaalde in artikel 20 van de Wederopbouwwet, vergunning te ver lenen voor het uitbreiden van een magazijngebouw op het perceel, ge legen aan de Koninginnelaan, kada straal bekend gemeente Soest, sectie G, numm&r 4632, zulks in afwijking van het uitbreidingsplan in hoofdzaak voor het gedeelte van de gemeente, gelegen ten Noorden van de spoor lijn Utrecht-Amersfoort. Noorderweg 12, alhier, op haar daartoe Noorderweg 12, alhier op haar daartoe gedaan verzoek, op grond van het be paalde in artikel 20 van de Wederop bouwwet, vergunning te verlenen voor het bouwen van een woonhuis met ga rage op het perceel, gelegen aan de Noorderweg, kadastraal bekend ge meente Soest, sectie A, nummer 3664 zulks in afwijking van het uitbreidings plan in onderdelen voor gronden, ge legen in de wijken Soestdijk en 't Hart. Alvorens een definitieve beslissing te nemen stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om binnen een ter mijn van één week na de dagteke ning van deze bekendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvragen betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde termijn ter ge meentesecretarie ter inzage. Soest, 7 mei 1965. Tientallen ballonnen voorzien van een groet gingen de lucht in. Elke zondag worden in de Oude Kerk van kwart voor negen tot half tien zgn. Gezinsdiensten gehouden. De Jeugdraad Soest-Zuid, die deze dien sten in opdracht van de Wijkkerke- raad organiseert, bedenkt telkens iets bijzonders, speciaal voor de kinderen. Met Pasen kregen allen een bos nar cissen mee om aan een zieke te bren gen. Zondag 1.1. werden aan het eind van de dienst ballonnen uitgereikt, waar aan een groet was bevestigd en die allen tegelijk de luicht ingingen. Een magnifiek iedee, waaraan zowel kinderen als ouders veel plezier beleef den. ONDERWIJSZAKEN Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis. A. ter voldoening aan het bepaalde in artikel 76 van de Lager-onderwijswet 1920, dat de raad van deze gemeente in zijn vergadering van 28 april 1965 medewerking heeft verleend als be doeld in artikel 72 van die wet voor het aanschaffen van een schuimblus- apparaat, een filmstrookprojector een relazon en leermiddelen voor het vak biologie ten behoeve van de van de Huchtschool voor u.l.o. aan de Paulus Potterlaan B. ter voldoening aan het bepaalde in artikel 54 van de Kleuteronderwijswet, dat de raad van die gemeente in de zelfde vergadering medewerking heeft verleend als bedoeM in artikel 50 van die wet voor het wijzigen van de ver- De kern van de Vietcong, de commu nistische rebellen in Zuid-Vietnam, die een steeds feller en heviger wor dende oorlog voeren tegen de rege ringstroepen en de Amerikaanse mi litaire eenheden die te hulp snelden, bestaat voor het allergrootste deel uit in het communistische Noord-Vietnam getrainde manschappen. Dit staat te lezen in een Amerikaans witboek over de infiltraties van de communisten in het omstreden Zuid- Vietnam. Dit witboek, dat als titel meekreeg „Agressie uit het Noorden: Rapport over de Noordvietnamese campagne ter verovering van Zuid-Vietnam", wil er geen twijfel over laten bestaan: in Zuid-Vietnam wordt een verwoede oorlog uitgevochten. Het gaat, aldus het rapport, niet om een botsing tus sen twee politieke groeperingen, die het in een bepaald land niet met el kaar eens kunnen worden, maar om een regelrechte aanval van het com munistische Noorden op het Westers georiënteerde Zuiden. Noord-Vietnam is, aldus het witboek, niet minder vastbesloten het Zuiden te bezetten, dan destijds Noord-Korea. De koreaanse oorlog heeft de leiders van Noord-Vietnam echter een les geleerd - in een traditionele oorlog met een frontlijn en geregelde troe pen valt er tegen de militaire kracht van de Amerikanen weinig eer te be halen. Neen, Hanoi wil een andere weg volgen, die van de gecamoufleerde agressie, van de infiltratie via donkere junglepaden en door gevaarlijke, niet te verdedigen moerassen. De laatste 5 jaren zijn vanuit Noord- Vietnam twintigduizend goed-getrain- SOESTERBERGSESTRAAT 8 SOEST 'ELEFOON 2064 BG.G. 02950-17727 .MAKELAARS- EN ASSURANTIEKANTOOR ONR. GOEDEREN HYPOTHEKEN ASSURANTIËN FINANCIERINGEN TAXATIES - de officieren, technici en soldaten Zuid Vietnam binnengedrongen om zich bij de Vietcong te voegen, zegt het witboek. Het rapport is gebaseerd op ondervragingen van krijgsgevan gen gemaakte Vietcongstrijders. ver kenningsvluchten en andere inlichtin genbronnen. De schokkende feiten, welke naar voren zijn gekomen, doen de Amerkanen spreken over „een nieuw soort oorlog", een strijd zonder regels. De Vietcongtroepen hebben een kern van goed uitgeruste en getrainde sol daten van ongeveer 35 duizend man. Daarnaast zijn 60 tot 80 duizend re bellen georganiseerd in plaatselijke eenheden. Overdag zijn het onschuldi ge boeren, die de rijstvelden bewerken, 's nachts veranderen zij in guerilla's, bewapend met geweren, handgranaten en Chinese machinepistolen, zo vertelt het witboek, dat de Amerikaanse re gering liet samenstellen. De Vietcong krijgt regelmatig moder ne wapens uit China. Een speciale Noordvietnamese eenheid, de „Infil tratiegroep van de Marine" moet wa pens, voorraden en agenten over zee naar het Zuiden brengen. Amerikaanse helikopters, jachtvlieg tuigen en een speciale brigade kleine re schepen hebben dan ook hun ver kenningen van de baaien langs de Vietnamese kust verscherpt. Het wit boek geeft een opsomming van een lange reeks van wapens, welke zijn buitgemaakt bij het onderscheppen van infiltratiepogingen over zee. Voor infiltraties over land is een andere eenheid verantwoordelijk, de „zeven tigste verbindingsgroep". Dicht bij Hanoi, de Noordvietnamese hoofdstad, en op een flinke afstand van de demarcatielijn tussen Noord en Zuid-Vietnam ligt Xuan Mai. Het door de Amerikanen inmiddels gebom bardeerde voornaamste trainingskamp voor infiltranten. De toekomstige in filtranten worden niet alleen getraind in het gebruik van wapens, het leggen van hinderlagen en andere guerilla- tactieken, maar ontvangen ook een politieke instructie. Hun reis naar Zuid-Vietnam en het over trekken van de reis kost vele da gen, zo bleek uit ondervragingen van krijgsgevangenen. In auto's worden zij vervoerd van het basiskamp naar de grens met het ook al in verschillende partijen verdeelde en in het verleden ook door schoten opgeschrikte Laos. Na een rust van enkele dagen en een laatste instructie trekken zij door Laos naar het Zuiden. Vaak zijn zij hier bij gekleed in 't uniform van de Lao- tiaanse „neutralisten". Via vaste ba nen dringen de communistische infril- tranten dan Vietnam binnen. Bege leid door gidsen worden zij verder het land ingebracht. Vrijwel alles gaat te voet. De gidsen wisselen elkaar bij tussenstations af, zodat zij nooit op de hoogte zijn van de complete sluip route. Als zij ooit gevangen worden genomen kunnen zij nooit veel verra den. Zodra zij de grens van Noord- Vietnam overschrijden, moeten zij ook al hun persoonlijke bezittingen, die hun ware identiteit kunnen verraden afgeven. Soms krijgen zij er valse pa pieren voor terug. Soms is het voorgekomen, dat de infil tranten in groepen van enkele hon derden tegelijk Vietnam binnendron gen. Sinds de Amerikanen en de Zuid- vietnamese luchtmacht echter regel matig de vaste paden bombarderen opereren zij in kleine groepjes. Het bestrijden van deze infiltratiepo ging is een zware opgave, zo maakt het Amerikaanse witboek duidelijk. Het is vrijwel onmogelijk in de dichte oerwoudgebieden de grens hermetisch te sluiten. Bij de berichten over het gebruik van niet-dodelijke gifgassen in de strijd in Vietnam wordt ook ge sproken van een bepaald gas, dat in staat is de bladeren van de bomen te vernietigen. Met deze methode, die veel doet denken aan de tactiek van de verschroeide aarde, zouden de Ame rikanen kunnen proberen de infiltra ties duidelijker zichtbaar te maken en daardoor te bestrijden. Het witboek geeft daar echter geen uitsluitsel over. BS - - rG" irw De „Rembrandt", het eerste van de vier door De Schelde in opdracht van de V.O. Sudo-Import te Moskou ge bouwde vis-koelschepen, zal dezer dagen proefvaren. De schepen worden de modernste varende visverwer- kende koeifabrieken ter wereld. De „Rembrandt" meet 2600 ton. is lang 104,20 meter, breed 16.60 meter, diep gang 5,5 meter. Aan boord van deze in serie gebouw de schepen woi^t door trawlers aangevoerde vis ver werkt. E'k schip "t twee vriestuanels. Een vriestunnel h?~°: :'t van 25.000 kg vis per dag. De Vriendschap hield een wedvlucht vanaf Vilvoorde, afstand 151 km. In concours waren 406 duiven, die te 8.20 uur werden gelost met Z O. wind. Aankomst eerste duif 10.12.01; snel heid 1354.29 meter per minuut. Laat ste aankomende prijswinnende duif 10.42.44. J. G. Kamerbeek 1 12 13 23 25 38 42 44 50 58 63 67 69. E. Veerman 2 3 8 22 41 47 70 72 74 78. H. Verkerk 4 7 10 33 36 55 62 76. C. Vaessen 5 39 45 81. G. Hooyer 6 46 49. Comb. S.K.B. 9 21 32. J. C. Wijnands 11 68 71 75. J. Rijksen 14 59. G. Reierse 15. W. Nieu- wenhuis 16 20 54. C. Bokma 17 31 53. E. C. van Daatselaar 18 48 52 W. v. Breukelen 19 43. B. G. Schimmel 24. A. J. v. Doornik 26. A. Meesters 27 28 40 77. G. H. v. d. Broek 29. B. van Gardingen 30. Z.K.H. 34 37. J. v. Gro ningen 35 51 £0. C. P. Jak 56 61. F. Groenestein 57 60 66. C. Kaats 64. H. v. d. Hoef 65. A. B Grift 73. R. Koster 79. De postduivenvereniging De Zwaluw hield eveneens een wedvlucht vanaf Vilvoorde. In concours waren 575 dui ven, die ook te 8.20 werden gelost. De uitslag: G. Rijksen 1 4 6 7 14 20 24 28 34 40 44 55 85 114. Wigtman- Roest 2 11 22 36. J. Stalenhoef 3 21 23 47 95 105 112. P. Duyst 5 94 97 103. Gebr. v. Klooster 8 71 107. J v. d. Brakel 9 15 59 61 72 96 99. A. Hilhorst 10. J. Wijnands 12 70 100. A. Dorre- stein 13 19 29 38 53 77. C. Huijskes 16. H. Kriek 17 87 90 98. C. v. Klingeren 18 30 33 84. C. v. Soest 25 62 63 80 82 93 115. E. de Goede 26 42 83 91. Sj. Blokland 27. J. Wilmans 31. H. Goris- sen 32 37 51 36. R. Voskuilen 35 52 65 81 88. C. Bosboom 39 54 57 60. H. Woudstra 41 45 102. J. Knoops 43. A. Leijssen 46 76. W. Grift 48. Mevr. G. Brink 49. J. v. d. Belt 50 111. Ph. H. Kok 56 89. H. den Dekker 58 68. W. de Ruiter 64. C. Dijkman 66 75. J. Ottens 67 78. C v. d. Lugt 69. H. Kok 73. J. Rauch 74 79. V. Reijerse 92. G. Visser 101. H. Dijkstra 104 106. M. v. d. Wielen 108. J. v. Herwaarde 109 113. W. v. d. Mast 110. Voor het rijbewijs A of BE zijn ge slaagd de dames en heren A Blok, L. van den Broek, V. S. D ten Haaf. W G. Hilhorst, J. van den Breul, K. P Evenhuis. H. Hulleman. H. J. Kerk dijk. J. W. Kragt en H. M. Westerveld. Zij werden opgeleid door Auto- en Scooterrijschool „De Witte Pompen" Steenhoffstraat 25. Vrijdagavond geeft de Soester Be- stuurdersbond met de aangesloten verenigingen van het N.V.V een feest avond in De Rank, Soesterbergse- straat. Het gezelschap van Frans van Dus- schoten zal het programma verzorgen.

Soester Courant | 1965 | | pagina 13