Veel publiek bij alle bevrijdingsfeesten 9 mei - moederdag Telefoonnummer ziekenauto 5980 Pr. BernhardBaan 18 Vrijdag 7 mei 1965 44e jaargang no. 35 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 Het oog gericht op een expositie Jeugdtournooien B.D.C. V.V.V.-nieuws Wedstrijden S.E.C.-elftallen Dodenherdenking in Soesterberg Apenstreek Stichting Amersfoortse Credietbank. Y'oorjaarsrit van Tempo B.D.C.-elftallen deelden de punten Hagelstenen SOESTER(f)OURANT Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. De viering van de twintigste verjaar dag van onze bevrijding heeft veel mensen in het hele land handenvol en wekenlang werk bezorgd. Werk om het programma voor de vijfde mei aantrekkelijk te maken en zo feeste lijk mogelijk karakter. De ene ge meente is er beter in geslaagd dan de andere, dat kan niet anders. Soest kan zich met diverse andere plaatsen meten wat betreft het feestprogram ma. zowel met kleinere als grotere. Amersfoort bijvoorbeeld houdt het nogal sober. Op enkele programma's ontbreekt een tentoonstelling niet. Een expositie van materiaal, dat in de oorlog in omloop was. '.ranten, illegale stenciltjes, slecht uitgevoerd vaak, maar waar devol als morele steun voor de strij dende bevolking, en nog veel meer dingen, die ons aan die bange dagen herinneren. Ook Soest heeft zon ten toonstelling, in de school „Kerke- buurt" aan de Middelwijkstraat. Het is. dunkt ons, een bijzonder goede bij drage aan de herdenking van de be vrijding. De tentoonstelling is op koninginne dag door de burgemeester geopend en sinds die dag zijn al honderden be zoekers geconfronteerd geweest met voorwerpen, die men in de oorlog zo haatte of waarom men zo dringend verlegen zat. Velen hebben de ten toonstelling bezocht, velen zullen nog volgen. Jong en oud, groot en klein. Dat is verheugend, want de organisa toren verdienen een dergelijke belang stelling. Niet alleen van hen, die de oorlog werkelijk hebben meebeleefd, maar ook en misschien wel vooral van hen, die de oorlog niet hebben meege maakt. De tentoonstelling in de drie lokalen van de ,,Kerkebuurt"-school geeft een uitstekend beeld van de vijf bange jaren. Afschuwelijke bewijzen van de Duitse terreur zijn er te vinden in de vorm van foto's. Als stille getuige hangt er bovendien de karwats van kampbeul Kothella. Zo zijn er meer dingen, die vooral de ouderen zullen aanspreken, maar die toch ook de jeugd niet onberoerd zal laten. Vele ouderen hebben de expositie „Twin tig jaren geleden" al bezocht en ook veel jongeren. Dat gebeurde veel in klasseverband, een al even lofwaardig initiatief als dat van de tentoonstel ling zelf. ..Twintig jaren geleden" is nog tot en met zondag geopend. Tot dan kan men terecht in de „Kerkebuurt"- school. Het is te wensen, dat een ie der deze tentoonstelling ziet. Jong en oud. Opdat zij, die het leven voor ons vaderland gaven, niet vergeten worden. KANTMAN. Ter gelegenheid van het kampioen schap van junioren A. en Corgani seert de voetbalvereniging B.D.C. vier jeugdtournooien op 8, 15. 22 en 29 mei. Morgen ontmoeten de junioren van B.D.C., HV.C, P.V.C., C.J.V.V., en D.O.S.C. elkaar. De wedstrijden beginnen om 2 uur op het B.D.C.-terrein aan de Bos straat. Deze week willen wij het eens niet over bloemen hebben, maar over die ren. Wist u dat op 15 april in het mooie stadje Elburg een vogelmuseum offi cieel geopend werd onder de naam van het natuurhistorisch museum „Zien is Kennen" Het was vroeger kleiner ge huisvest in de oude Vispoort. maar de museumcollectie is nu aanzienlijk uit gebreid en thans ondergebracht in een nieuw ruim pand aan de Havendam. De gehele collectie die particulier bezit is omvat opgezette vogels uit de nieu we polders en die in het Veluwegebied inheems zijn. Dan wat dichterbij hebben we het steeds meer in opkomst zijnde toeris tencentrum Harderwijk. De V.T.B. ex ploiteert niet alleen rondvaarten op het IJselmeer, maar ook met veel succes een „Robarium" (robben-show), terwijl we reeds mededeling ontvingen dat er in juli een spektakulaire at- traktie bijkomt, namelijk een dolfina rium met een viertal gedresseerde dol fijnen. De V.T.B. kocht deze dolfijnen in Amerika aan, bouwde een winter- en zomerbassin alsook een tribune voor pl.m. 1000 toeschouwers terwijl de bio loog Dr. Dudok van Heel uit Emmel- oord de verzorging van deze kostbare dieren op zich nam. Rest ons nog te zeggen dat dit prach tige dolfinarium het derde is in heel Europa daar alleen Engeland en Italië Harderwijk voorgingen. Voor ouders met of zonder kinderen dus een unieke gelegenheid een en ander straks eens te gaan zien. stofzuigers, kachels, naaimachines, koelkasten, brandstoffen, kinderwa gen-. en baby-uitzetten. Een gecombineerd krediet voor ver schillende doeleinden wordt veelal ge vraagd door personen, die wegens toe wijzing van woonruimte geld nodig hebben voor de installatie van de nieuwe woningen. Het zondag j.1. kampioen geworden vierde S E C.-elftal heft zondag a.s. vierde S.E.C.-elftal heeft zondag a.s. mei geen wedstrijd wordt vastgesteld, het 3e S.E.C.-team uitdagen voor het spelen van een wedstrijd. Een moeilijke opgave zal dit beteke nen voor de spelers van SE C. 3, die tegen het enthousiaste vierde team de handen vol zullen krijgen. S.E.C 4 bleef het afgelopen seizoen ongeslagen en wil dit record ook be houden in de wedstrijd tegen S E C. 3. S.E.C. 5, de club van Joop Belt, be haalde een zege op K.V.V.A. 6 en zal zondag a.s. tegen een andere kans hebber, thuis tegen Amersfoortse Boys 5 aantreden. Het 5e S.E.C.-elftal zal moeten winnen om de kans op de titel te behouden. Uit werd destijds van Amersfoortse Boys 5 verloren, maar steken schutters Jan v. Veenendaal en Maas Heijnen in de vorm van afge lopen zondag dan is succes verzekerd. S.E.C. 2 speelt vriendschappelijk tegen het gepromoveerde Zebra's 2 in Hil versum en zal zondag a.s., om 14.30 uur, tegen Baarn 2 in het sportpark Op vijf plaatsen in de gemeente heb ben de Soester Boerendansgroep, het wagenspel en het carillonconcert el kaar afgewisseld. Voor deze drie on derdelen van het bevrijdingsfeestpro gramma bestond, evenals voor de overige evenementen, grote belang stelling. De Soester Boerendansgroep voerde oude dansen uit, de toneelver eniging „Utile Dulci" uit Soesterberg voerde het wagenspel „De klucht van meester Pathelin" op en beiaardier W. Franken uit Amersfoort bespeelde het carillon. Er was ook een optreden van deze combinatie in „Zonneglo ren". Voor het concours-hippique bestond in de morgenuren niet zo'n grote be langstelling, maar 's middags groeide het aantal toeschouwers. Zo zelfs, dat alle toegangbewijzen uitverkocht raak ten. Ook de filmvoorstellingen in het City-theater trokken veel publiek. Driemaal was het theater tot de laatste plaats bezet, de vierde en laatste voorstelling trok wat minder kijkers. Zij zagen drie films uit de oorlogs- en bevrijdingsdagen Honger, Victory in the Netherlands en De Vlag. De eerste voorstelling was ge reserveerd voor de bejaarden, die na afloop spontaan het Wilhelmus aan hieven. Een ontroerend moment. Op drie plaatsen in de gemeente wer den straattekenwedstrijden voor de jeugd gehouden, waaraan ongeveer 150 kinderen deelnamen. De uitslag van de tekenwedstrijd in Soest-Zuid was1. Hans Westerhof 2. Ruth Walter 3. Jannie Busrcens. De kin deren tekenden op de Bonifacius- straat. Ook de rolschaatsenbaan aan de Vermeerlaan was in een oogwenk omgetoverd in een groot schoolbord vol tekeningen. Hier gingen met de prijzen strijken 1. Jolanda Maatman 2. José v. d. Brink 3. Caroline Dik- kentman. Ook op Park Vredehof wer den straattekenwedstrijden gehouden. De uitslag 1. Marianne Jansen 2. Melchior de Wolf 3. Frank Ottenhof. SE C. en Baarn hielden op het ter rein aan de Bosstraat een toernooi. De juniorenelftallen van beide vere nigingen speelden een voorwedstrijd voor het eerste elftal van S.E.C. en Baarn. De Soester voetballertjes verlo ren met 3-2 na kort na de rust een 2-0 voorsprong te hebben genomen. De eerste elftallen deelden de pun ten in een niet bijster beste wedstrijd. Baarn nam de leiding, maar nog voor rust kwam SE C. gelijk. Met de 1-1 stand ging de rust in. Baarn nam in de tweede helft weer de leiding, maar S.E.C. kwam weer gelijk. De groen- witten hadden de beste kansen op de overwinning, maar Hanasbei schoot een strafschop tegen de vuisten van de Baarn-doelman, zodat het 2-2 bleef. De drumband van het Veteranen-legi oen Nederland zorgde voor de muzi kale omlijsting. Het teenagerbal, georganiseerd op het marktplein tegenover het gemeente huis, trok ongeveer 1500, meest jeug dige deelnemers. Zij dansten er on der de honderden gekleurde lampjes op muziek van The Moonstars, die de stemming er al gauw inbrachten. Degenen, die bij de dropping aan de Sparrenlaan een stamkaart hadden weten te bemachtigen, kregen een beloning een broodje, zeep, gedis tilleerd, sigaretten, sigaren, een zakje frites-saus, chocolade en een pakje biscuits. Goederen waarvoor in de De Amsterdamse kweekschooldirecteur R. Wichers weigerde de onderscheiding in de Orde van Oranje Nassau te aan vaarden. oorlog een heleboel zouden hebben overgehad om die te bemachtigen. Tenslotte was er een groots vuur werk op het ijsbaanterrein aan de Eemweg. Daar waren drieduizend men sen samengekomen om te kijken naar het veelkleurige schouwspel, dat de feestelijkheden rond de bevrijdlngs- Na al deze feestdagen nog een moe derdag? Natuurlijk! Wie het grote voorrecht heeft nog een moeder te bezitten, be seft soms maar half wat deze eerste vrouw in het gezin betekent. Kinderen waarderen moeder onvol doende, omdat ze er niet bij naden ken wat ze allemaal aan haar te danken hebben: het leven zelf, de he le opvoeding, de eerste troostwoordjes, de heerlijke spelletjes van de jeugd, de eerste wankele stappen op hun le venspad. het voedsel, de verpleging bij die akelige kinderziekten, een beetje begrip bij de moeilijkheden "op latere leeftijd. Moeder zorgt toch elke dag maar weer, dat ieder op tijd op en goed gekleed, gewassen en gevoed het huis uit kan. moeder deelt haar huishoudgeld zo in. dat er kleren ge kocht kunnen worden, dat er altijd iets goeds op trfel komt en dat de snoeperijtjes niet vergeten worden. En wat heeft vader allemaal aan moe der te danken! Zonder haar zou hij maar een droevige figuur slaan in zijn eigen gezinnetje, zou hij het huishou den niet baas kunnen en de kinderen geen verzorging kunnen geven, ja.... zou hij ook het geld niet op de juiste wijze weten te besteden. Een huis zonder moeder is een kale, lege, ongezellige, koude en onbewoon bare woning Wie zijn moeder ver liest, zou al het andere wat hij heeft willen geven om zijn moeder terug te krijgen. Maar helaas, dat is niet mogelijk. En dan komt de wroeging en de spijt, dat hij of zij moeder niet eerder en meer gewaardeerd heeft. En dat hij moeder niet wat meer ver wend heeft. O. kinderen die nog een moeder heb ben, vergeet niet deze moederdag! Het in zo'n kleine moeite om iets opzij te leggen voor haar, die alles gedaan en geofferd heeft om jullie groot te brengen. Jullie orde en netheid te le ren en je middelen te verschaffen om zo gelukkig mogelijk te zijn! Op de vierde mei, 's middags om half drie, vond een stille tocht plaats naar de fusilladeplaats in Soesterberg. waaraan het Soesterbergs Gemengd Koor medewerking verleende. Het koor opende de herdenkingssamenkomst met het zingen van Laat ons de vrede eeuwig bewaren, waarna een kransleg- ging volgde. Het koor besloot met het zingen van het Wilhelmus. Adjudant G Pasman hield een do- denappèl. Hij las de namen voor van de gesneuvelden op Soesterberg.- Na mens de verzetsbeweging waren aan wezig de heren Hoogenboom en Pol. voorts de heren H G. Scholtmeijer en G. Pasman van de Soester politie, de heer W. Kaspers van de Soesterbergse politie en de kampcommandant van Soesterberg De burgemeester legde een krans. De stille tocht werd ook gehou den door talrijke voormalige verzets mensen. viering besloot. Velen maakten ten slotte nog een wandeling door het fees telijk verlincht oude „hart" van Soest, waar duizenden lampjes waren opge hangen. Soest en de organisatoren van het feestprogramma kunnen tevreden zijn en met voldoening terugzienop deze zo geslaagde dag, waarop duizenden mensen op de been waren. Zelden zal men in Soest een feest hebben ge vierd zoals op bevrijdingsdag 1965 het geval was Een woord van dank en hulde aan het adres van de organisa toren is hier zeker op z'n plaats Doe op die ene dag in het Jaar, dat je bewust aan haar denkt, eens wat meer dan alleen een kleinigheidje ge ven. Probeer te weten te komen, wat moeder het liefst heeft en probeer - desnoods gezamenlijk met de andere leden van het gezin - haar hartewens te vervullen. Het zou wel eens de laatste keer kunnen zijn. dat je iets voor haar doen kon. En dat laatste zeg ik uit ervaring, want één keer is het de laatste keer en niemand zal je tevoren zeggen wanneer dat ver schrikkelijke komt. In de nacht, voorafgaande aan de „Wapenschouw" te Amersfoort, heb ben onbekenden de voorste letter van het opschrift „Wapenschouw" verwij- werd, zodat op de morgen van Be vrijdingsdag te lezen stond: „Apen- schouw" te Soesterberg. Een laffe apenstreek. Verschenen is het uitgebreide jaarver slag van de Stichting Amersfoortse Kredietbank over het jaar 1964. Hieruit blijkt dat de omzet van de bank regelmatig stijgt In 1964 werd een bedrag van ƒ2.752 283,uitbe taald, hetgeen een stijging van ƒ338.911.(14 betekent ten op zichte van het voorgaande verslagjaar De ervaring, die in voorgaande jaren is opgedaan met het houden van zit tingen in buitengemeenten heeft er toe geleid, dat in 1964 in de gemeente Soest een bijkantoor werd geopend, waar de inwoners uit die gemeente op drie dagen van de week contact met de bank kunnen onderhouden. Dat men bij de stichting terdege reke ning houdt met de financiële moge lijkheden van de kredietnemers en waakt voor een te zware belasting van het gezinsbudget, blijkt duidelijk uit het feit, dat in 1964 een bedrag van ongeveer 12.000.kon worden terugbetaald wegens versnelde aflos sing. De aflossingsbedragen worden dan ook zoveel mogelijk afgestemd op het inkomen. Per 31 december 1964 had de bank een bedrag van bijna ƒ2.000.000. onder haar leners uitstaan. Gedurende het jaar 1964 werd voor een bedrag van ruim 2.450.000,aan aflossingen ontvangen. Alhoewel de mogelijkheid blijft be staan om via de detailhandel een kre diet bij de bank op te nemen blijkt het overgrote deel van de kredietne mers de voorkeur te geven aan een persoonlijke lening. Circa 5 van het totaal uitbetaalde bedrag werd verstrekt via de detailhandel. Uit het jaarverslag blijkt verder, dat ongeveer de helft van het uitgeleende bedrag werd besteed voor het aan schaffen van meubilering, stoffering, bedden, beddegoed. kleding, rijwielen, bromfietsen, radio's, televisietoestellen, wasmachines, centrifuges, fornuizen, „Ter Eera" aantreden. OPSTELLING ELFTALLEN Baarn 2-S.E.C. 2. 2.30 uur. Doet v. d. Broek; achter Rodermond en Hooijer; midden J. A Brouwer, Strumpel en Rijkaart; voor Bazoer, Aalberts, Blan ken, Rijnders en BerkeL Reserve Bap tist. SEC. 5-Amersfoortse Boys 5, 12 uur. Doel v. d. Brink: achter Van Klooster en Hoed: midden Belt, Dasselaar en Meeder: voor Heinen, Kareisen, Vee nendaal, Westerveld en Limburg. Zondagochtend was de deelname, nu het wielerseizoen in volle gang is, niet groot. Toch hebben de aanwezige ren ners die 40 km moesten rijden, {linke strijd geleverd. Hees. Ruttenberg, Post Koenen en Schaeffer hebben om beur ten, diverse malen geprobeerd te ont snappen. echter zonder resultaat, daar het peloton attent bleef en elke de- marage teniet deed. Rijk v. d. Kuijlen moest half koers lossen en gaf later op, ook Harry Visser stapte af. Maar de pas aan het racen begonnen Jaap v. d. Broek, zag kans ongeveer 30 ronden in het peloton te blijven, niet slecht voor zo'n jonge knaap, die pas begint. In de Eindspurt was Rikkert Hees de snelste, maar Ruttenberg wist Wim Schaeffer achter zich te houden Totale uitslag: 1 Rikkert Hees, 46 km. 1.13.45 uur 2. Gerrit Ruttenberg. 3. Wim Schaeffer. 4. Aad Post. 5. Arie Koenen. 6. Jaap v. d. Broek op 1 ron de. Bij de aspiranten, die 15 ronden 17V4 km moesten rijden, was Henk Smee- kes de sterkste (ook de oudste). Vanaf de start nam hij de leiding. Maar Rinus van Breukelen en Harm Hees (nog zeer jong) vochten het samen uit. De uitslag was: 1. Henk Smeekes, 17 km, 29 min. 2. Rinus v. Breukelen. 3. Harm Hees. Wat B.D.C. in enkele voorgaande wedstrijden geen enkele maal gelukte, is de voorwaartsen van het eerste en van het elftal, dat enkele seizoenen geleden het kampioenschap van de afdeling behaalde, op bevrijdingsdag zesmaal gelukt het scoren van een doelpunt. Beide scoorden driemaal (3-3). In de eerste helft, toen het jeugdige eerste elftal de wind in de rug had, scoorde het tweemaal. Eerst doelpuntte rechtsbuiten v. d. Lugt en even later liet Van de Mast doelman Roest voor de tweede maal „vissen". Kort na rust scoorde weer rechtsbuiten J. v. d. Lugt. maar daar mee had het eerste al zijn kruit ver schoten. Toen kwamen de „kampioe nen" opzetten. Dank zij enthousiast en soms zelfs technisch goed voetbal brachten zij het doel van Kok her haalde malen in gevaar. Doelpunten konden niet uitblijven. Het was de in de tweede helft in de voorhoede opgestelde T. v. d. Hengel, die doel man Kok driemaal het nakijken gaf. Daar bleef het bij in deze niet zo beste, maar niettemin aantrekkelijke wedstrijd. De intensieve lintjesregen, Een buit nog malser dan voorheen, Bevatte voor het eerst sind jaren Een onvervalste hagelsteen. Wat men van Wichers ook mag zeggen, Hij uit een waarheid als een koe: Zo onderscheidingen te geven Wordt tot een zinneloos gedoe. Het groot getal der decoraties. Misschien bedoeld als sympathiek, Is slechts als order nog van waarde Voor de regerings-blikfabriek. Daar maakt men ze in zoveel soorten Als standsverschil maar geven kan: Het goud en zilver voor de groten, Het brons is voor de kleine man. Wie héél dicht bij 't Haagse vuur zit. Verwarmt zich immers nog het best, Het zwaard en grootkruis voor de vriendjes, 't Gewone is goed voor de rest. Het heeft geen nut dit te ontkennen, Zo gaat het in ons vaderland; Ons knoopsgat wordt een etiketje, Bepalende mede rang en stand Stel voor dat men een stratenmaker Nou eens 'n commandeursschap gaf. Dan was voor jonkheer meester doctor Meteen de aardigheid er af. .'..itta.. Het moment waarop het nieuwe Amerikaanse 150 mm geschut, tijdens de Wapenschouw op de „Vlasakkers" te Amersfoort het podium voorbij rijdt. Prinses Beatrix gaf bij haar aankomst en tijdens haar verblijf in Londen geen commentaar op vragen aangaande een eventuele spoedige verloving. Ook deze radio-reporter kreeg „geen commentaar". Prinses Beatrix verblijft in Londen om de doopplechtigheid van Sybilla Louise Ambler, de dochter van prinses Margaretha van Zweden en John Ambler, bij te wonen. JAAP MIJDERWIJK Vandaag ons hoedje af voor Wichers, De man die, vol betekenis. Zijn lessen geeft aan onderwijzers, Doch zelf zeer wijs van boven is I

Soester Courant | 1965 | | pagina 1