alsiSR DRU „Twintig jaar geleden" een unieke tentoonstelling watervervuiling ons welzijn Toenemende bedreigt VOOR MOEDER KWAK „De Witte Pompen" Nieuwe muziek instrumenten Krabbels van Knelis VOOR MOEDER KWAK Uw recorder staat klaar bij „De Gouden Snaar"! vlÉÊÊÊÊam 39.95 Auto- en Scooterrijschool De „Moeder der bejaarden" koninklijk onderscheiden vuermte 'Q GASCONVECTOR °Q Grote watergebieden door vervuiling aangetast. Lenssen+de Wolff AUTOVERHUUR «■wsirinn N.V. Opbrengst collecte Bond van bejaarden Alleenverkoop van dames regenmantels FALC0N Herenjassen „Twintig jaren geleden" heet de ten toonstelling over de bezetting en de bevrijding, die tot en met zondag wordt gehouden in het schoolgebouw Kerkebuurt aan de Middelwijkstraat 72. Velen hebben al een bezoek ge bracht aan deze unieke expositie, die in drie lokalen van de school wordt gehouden. De tentoongestelde voorwerpen zijn voor het overgrote deel bijeen ge bracht door de Soester schooljeugd, die trouwens toch een werkzaam aandeel heeft gehad in de herdenking van de bevrijding. Zij schreef immers ook het boekje „Jeugd '65", een verzame ling verhalen, gedichten en tekenin gen over oorlog en bevrijding. Ook voor de tentoonstelling over de jaren 1940-'45 heeft de schooljeugd zich bijzonder ingespannen. Zij stond niet alleen haar eigen spulletjes, die aan de oorlog herinneren, tijdelijk af, maar ging ook op zoek naar andere voorwerpen, die in het bezit waren van oudere familieleden, vrienden en kennissen. Het resultaat was verras voorts nog te zien in dit lokaal. Er is ook veel munitie. In het tweede, lokaal zijn o.a. onder gebracht duikerspak, een oude trans portfiets. gaskleding, dolken uit het voormalig Nederlands-Indië en een kar die In de oorlog veel werd gebruikt om voedsel te halen. Een weinig ste vig geval met hier en daar een open plek, teken van verval. Maar het is een van de dingen, die de ouderen onder de bezoekers nog eens zal her inneren aan de tijd, waarin het moei lijk was om aan voedsel te komen. Daaraan herinneren ook de noodrant soenen en de zelfvervaardigde tabak. In het derde lokaal een overzicht van de groei van Soest en de opbouw van de gemeente. Er zijn maquettes en tekeningen van nog te realiseren pro jecten. Er zijn ook oude boeken van uit en kort na de oorlog. Er is ook een boekenstand van de heer Smit met tientallen boeken, die verhalen uit en over de periode 1940-'45 bevat ten. In dit lokaal zijn ook de kleuren- en zwart-wit-tekeningen opgehangen, die de Soester schooljeugd vervaar digde. Tijdens het bezoek kan men regelma tig het A N P-bericht horen, dat de oorlog aankondigt. Men kan nog eens luisterende naar de schreeuwende Duitsers, naar oproeren aan het Ne derlandse volk om te blijven strijden en te blijven hopen. zodat er veel werk te verzetten was. Toen Nederland was bevrijd, mocht mevrouw Kruik van de Amerikaanse autoriteiten de mensen met auto's naar hun woonplaatsen brengen. Als grote waardering en dank voor haar liefdadig en belangeloos verricht werk kreeg mevrouw Kruik van het Hoofd Bureau voor Evacueerlngs- en Repa- trieeringszaken een pentekening van Anton Pieck en tevens een eervolle ver melding. Daarin staat: „Nu de tijd van het beëindigen onzer taak bij de repatrieeringsdienst is aangebroken, voel Ik de behoefte mijn hartelijke dank jegens u uit te spreken voor de voorbeeldige wijze, waarop u uw werk zaamheden bij mijn dienst hebt ver richt en voor de bijzondere medewer king. die ik steeds bij de uitvoering der diverse opdrachten van u mocht ondervinden". „Bij de U opgelegde taak hebt u ln elk opzicht steeds de grootst moge lijke energie en toewijding aan de dag gelegd, terwijl de behartiging van de belangen het stempel droegen van hoogstaande plichtsbetrachting en de grootste nauwgezetheid." „Dank zij de ijver, die u heeft bezield, hebt u zonder twijfel in belangrijke mate tot het welslagen van het Repa- trieeringswerk bij gedragen en ver dient u niet alleen de erkentelijkheid van mijn Bureau, maar zeer zeker en vooral van de duizenden gerepatri- eerden. Als klein blijk van waardering moge ik u hierbij een plaatwerk aan bieden. dat ik als souvenir heb laten vervaardigen, en dat, naar ik hoop, de herinnering aan de tijd bij de Repa trieeringsdienst, in het belang van ons vaderland doorgebracht, steeds Een voor zichzelf sprekend hoekje van de tentoonstelling send Een unieke collectie waardevolle voorwerpen werd bijeengebracht in de Kerkebuurt-school en daar overzich telijk uitgestald. Overigens verdient niet alleen de schooljeugd alle lof voor haar werk, ook anderen hebben hun steentje bij gedragen .Het Veteranenlegioen Ne derland bijvoorbeeld en het Instituut voor Oorlogsdokumentatie in Amster dam. Verder waren er nog vele an deren, die aan het welslagen van de tentoonstelling hebben medegewerkt. PhHlpc 3-ineiheden handmiter. Zeer harvdig formaat an nieuwe vormgeving. Onmisbaar in elka moderne keuken. Electr. Techn. Installatiebureau Soesterbergsestraat 51c - Telef. 2379 „Twintig jaren geleden" is een unieke expositie, die een ieder moet zien, die in dankbaarheid diegenen herdenkt, die hun leven voor het onze ruilden. All-risk verzekerd. Gratis theorieles Volledige rijuren. Door het behalen van het Vamor-diploma gerechtigd uw examen bij te wonen. Steenhoffstraat 25 - Tel. 2185 - Soest De bezoekers worden in de gang naar het lokaal, waar het begin van de tentoonstelling is. geconfronteerd met een geüniformeerde pop in een wacht huisje. De pop is gekleed in het. uni form van de oud-strijders van de luchtafweerafdeling op Soesterberg. Door een loopgraaf, zakken zand langs de muur met daarboven een caraou- flagenet, komt men ln het eerste lokaal. Voor het zover is. kan men een oude jeep bewonderen, waarbij een geüniformeerde pop de wacht houdt. In het eerste lokaal valt direkt de toren op. waarop uitkijkposten ston den van het concentratiekamp. Onder aan de toren zit een gevangene, de armen om z'n knieën geslagen, het hoofd gebogen. Aan de toren is o.a. de karwats bevestigd, waarmee kampbeul Kothella de gevangenen een afstraf fing gaf. Ook hangt er bestek van de nazi's. Opvallend veel geschriften zijn er aan de muren geprikt. Kranten, die de oorlog aankondigden, kranten, die de bevrijding aankondigden. Stencils, brieven van 't Rode Kruis met droevig nieuws; dat een familielid was gesneu veld Vlaggen met hakenkruisen, een NSB-vlag en talrijke foto's met de meest afschuwelijke beelden zijn er Sinds zij in 1949 naar Soest kwam, heeft mevrouw M C Kruik-De Man zich beijverd in talrijke sociale funk- ties. Zij werd toen direkt opgenomen in het werk van de Unie van Vrouwe lijke Vrijwilligsters in Soest, waarvan zij momenteel tweede voorzitster is Zij heeft in de afgelopen 16 jaar veel goed werk gedaan als U V V-ster, vooral voor de bejaarden Niet voor niets noemt men haar „De Moeder van de bejaarden". En Moeder met een hoofdletter; dat verdient deze moedige vrouw, die in 1956 een groot verlies leed, toen haar echtgenoot overleed. Niettemin zette zij het werk in de U.V.V. voort, omdat het haar zo na aan het hart ligt. Het vele, onbetaalbare werk van me vrouw Kruik is niet onopgemerkt ge bleven. Zij heeft het genoegen ge smaakt er de hoogste waardering voor te krijgen, die men er voor krijgen kan: zij heeft een Koninklijke onder scheiding ontvangen. De burgemeester heeft haar die uitge reikt. Sinds donderdag draagt me vrouw Kruik de Ere-medaille in goud. verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Mevrouw De Kruik, een U.V V.-ster in hart en nieren. Lid van een prachtig korps vrijwilligsters. Mensen, die han delen uit felle bewogenheid des har ten, en daarmee een werk verrichten, dat onbetaalbaar zou zijn indien het gehonoreerd zou moeten worden. Mevrouw Kruik-De Man werd op 15 november 1890 geboren te Hardinx- veld. Nadat zij de lagere school had doorlopen, bezocht zij eerst de Burger school voor meisjes te Gorinchem en later de Normaalschool. Op 18-jarige leeftijd werd zij benoemd tot onder wijzeres te Schelluinen, waar zij wis kunde studeerde. Uit Schelluinen ver trok zij later weer naar Hardinxveld, waar zij onderwijzeres werd aan de school, waarvan haar vader hoofdon derwijzer was. In 1912 trad zij in het huwelijk met de heer Dinardus Kruik. Het jonge echtpaar ging in Den Haag won%n Daar was het, dat mevrouw Kruik in aanraking kwam met het sociale werk, waarmee ook zij zich ging bemoeien, op advies van mevrouw Van Itterson. In 1920 verhuisden de heer en me vrouw Kruik naar Heerlen en het was mevrouw Van Itterson, die haar aanspoorde, ook daar het sociale werk te gaan bedrijven. Zij was mede-op richtster van de Nutsschool en leidde leerlingen op voor H B S. en Gymna sium. Ook begon zij in Heerlen het werk voor de bejaarden, in de K.V.V., later de U.V.V Bij het beëindigen van de oorlog be gon het grote werk voor de U.V.V. in Heerlen, namelijk de repatriëring van Nederlanders, die uit Duitsland kwa men. Mevrouw Kruik zette zich daar voor geheel in. De eerste dag kwamen er 35 mensen binnen, die door de Amerikanen waren bevrijd; zij wer den naar het opvangcentrum in Heer len gebracht. Het aantal van 35 groeide al spoedig uit tot 700 per dag, moge levend houden. Mijn beste wen sen vergezellen u voor de toekomst". De ondertekening is van kolonel B, G. van Os van Delden. Het is een van de bewijzen, dat er in mevrouw Kruik-De Man liefde en energie schuil gaan en dat ook in haar leeft de felle bewogenheid voor de medemens De koninklijke onder scheiding is dan ook ten volle ver diend! „Water is een bron van gezondheid en leven en wij zijn bezig deze bron te vergiftigen," zo zegt mens ons op het hoofdkantoor van de A.N.W.B. De sterk toenemende verontreiniging van onze wateren is een probleem van de eerste orde geworden. Overal in den lande sluit men zwembaden, die in het open water uitgezet waren omdat het niet langer verantwoord is er in te laten zwemmen. Riviertjes en beken, die een sieraad zijn voor het landschap, worden vermeden vanwege de stank die ze verspreiden. Bij de stuwen en sluizen stapelt het vettige schuim zich metershoog op. Zelfs de zee, die onze kusten omspoelt, is op verschillende plaatsen verontreinigd. „Kennelijk bestaat er te weinig eerbied voor het water als levenselement bij overheid, industrie en individu" zegt een functionaris van de Nederlandse Vereniging voor Water-, Bodem- en Luchtverontreiniging. „Daarom hopen wij dat de Kamer straks de wet verontreiniging oppervlaktewateren zal aanvaar den. Grachten een privé-vuilnisbelt Een boottocht door de pittoreske grachten in onze steden is sinds lang geen onverdeeld esthetisch genoegen meer. U moet er eens langs lopen op een winterse dag, als het water is dicht gevroren en alles op het ijs blijft liggen. De aanwonenden beschouwen deze grachten blijkbaar als hun privé-vuil- nisbelt. Voor de bewoners van de tal rijke woonschepen in de grachten is deze wijze van het zich ontdoen van vast- en vloeibaar vuil een vanzelf sprekendheid Verschillende gemeen ten hebben als onderdeel van hun rei nigingsdienst een speciaal ingericht vaartuig om drijvend vuil zoals kus sens. matrassen, stoelen e.d. van het grachtwater af te romen! Waar riolen op de grachten lozen, is de toestand nog erger en treden veelal stankbe- zwaren op. „Mensen van buiten zeggen dat ze zo graag aan een Amsterdamse gracht willen wonen." vertelt een rasechte Mokummer ons. „Ik woon nu al jaren aan een gracht maar ik zou hier wel weg willen, want als ik 's ochtends op mijn fiets zit zou ik graag vier han- den hebben om er twee voor mijn neus te kunnen houden." Maar ook degenen die deelnemen aan de recre atie aan of op 't water gaan niet vrij uit. Wat men kwijt wil aan afval en verpakkingsmateriaal gaat het water in. „Wij hebben gehoord van zwemmers die zich verwonden aan lege blikjes en de scherven van flessen, als ze op de ondiepe plekken de bodem raken," zegt men bij de A.N.W.B. „U begrijpt dat het toch niet onredelijk is om van die van de waterrecreatie onroerende goederen AmA taxaties mrmmmr hypotheken r wmr assurantiën Steenhoffstraat 67 Soest Tel. 2169 i UEGÏÏMMT Eemneseerweg .22, Baam, tel.i 0 2954-3100 Ib.g.g.4344) De collecte voor de Nationale Kinder bescherming heeft 846,opgebracht in Soest. Dank wordt gebracht aan gevers en collectanten. De Algem. Bond van Bejaarden houdt dinsdag 1 juni een bustocht voor le den en bejaarden die lid wensen te worden. Zij die aan deze tocht willen deelnemen, kunnen zich aanmelden vóór 15 mei bij Van Veelen, Leeuwe- rikweg 25; Belt, Laanstraat 22. An- theunisse. Laanstraat 50 en Westers, Laanstraat 62. Vertrek van Soest pl.m. 8 30 uur. Te vens zal er een bus rijden om 8 uur, over de hoofdweg naar Nieuwerhoek en dan achterom naar Soest-Zuid. In stappen bij de bushaltes. profiteren, te verlangen dat zij zelf het water ontzien." Oorzaken „Gehele watergebieden zijn door ver vuiling aangetast," zegt ir. F. E. Sam- son, een van Nederlandse bekwaamste deskundigen op dit gebied. „Daartoe heeft de industriële afval natuurlijk sterk bijgedragen. Ook de invoering van. waterleiding en rolering bracht mede dat de menselijke afvalstoffen vrijwel uitsluitend naar het opper vlakte-water werden afgevoerd. Tot de nieuwe bronnen van watervervuiling reken ik de synthetische wasmiddelen, die bijzonder hinderlijk zijn door de schuimontwikkeling die ze veroorza ken. Voor vissen vormen deze wasmid delen een vergif. Dreigend voor de toekomst acht ik de radio-activiteit van het water van de Rijn. Deze ra dio-activiteit wordt veroorzaakt door radio-actief afval van inrichtingen die Hofleverancier van Z.K.H. de Prins der Nederlanden Kleermakerij voor dames en heren Ontvangen de nieuwste modellen in Terlenka, Tergal, Tweed enz. in katoen, Terlenka, Tweed enz. F. C. Kuyperstraat 28 - Telef. 2803 Palthe-agentschap isotopen bereiden of gebruiken en door kernreactoren." Ir. Samson acht de komende wet be treffende de bestrijding van de water vervuiling „zowel moreel als materieel van veel betekenis." „Door haar tot standkoming wordt nadrukkelijk vast gesteld, dat het noodzakelijk is de vervuiling van de openbare wateren krachtig tegen te gaan en wordt aan alle beheerders van deze wateren die taak opgelegd." Technische moeilijkheden Welke technische mogelijkheden be staan er om de watervervuiling te be strijden? Ir. Samson meent dat de intensivering van de bestrijding der watervervuiling wel mogelijk is, maar zeer veel geld gaat kosten. „De indu strieën zullen grotere kosten moeten maken om hun afvalwater te zuive ren. De gemeenten zullen rioolwater zuiveringsinstallaties moeten bouwen, de toezichthoudende overheidslicha men zullen controlepersoneel in dienst moeten nemen en laboratoria inrich ten. Er zullen op veel plaatsen bag- gerwerkzaamheden moeten worden ondernomen en zo zou ik nog een tijdje kunnen doorgaan." Desgevraagd doet ir. Samson ons een praktijkgeval uit de doeken. „Neemt u bijvoorbeeld het verschijnsel van slechte menging van water met ver schillend soortelijk gewicht. Die slech te mening treedt onder andere aan het licht als het gaat om zoet water in zeewater. Loost men afvalwater naar zee, dan is er - behoudens bij storm - van vlotte menging geen sprake. Het geloosde afvalwater blijft op het zee water drijven en is vóór de monding van de lozing vanuit de lucht als een vetvlek op zee waar te nemen. Is er bovendien een op de kust gerichte stroom, dan komt een flink deel van dit afvalwater op het naburige strand terecht, voordat afbraak van het in het water aanwezige vuil heeft plaats- „Klavinett" en „Tubon" zijn nieuwe Zweedse muziekin strumenten (ontwikkeld door Joh. Mustand Co in Gothen- burg), die op de internatio nale muziekbeurs in Frank fort te zien en te horen zullen zijn. De „Tubon" (rechts) een pijp met kla vier, produceert het geluid van een bariton-saxofoon of 'n electrische bas. De „Kla vinett" is een electronisch mini-orgeltje, die de musicus in staat stelt er staande op te spelen. As je 't ming vraogt dan mok zeige, dak zelden zoveul minse op de been zag as op bevriedingsdag. Jonges, jonges, zo druk, heul merao- kels. Dat hadde nie veul minse gedacht, schaat ikke zo, waant d'r wier nog- al es gezeid: in Soest is niks te belave vandaog. Naor Hilleversum mot je gaon, daor ls wat te doen. Kaarmus en zo. Amme klompe. In Soest niks te doen. De minse, die weggeweest binne, heb- be heul wat gemist. Dat kenne ze an iedereen vraoge. Waant Ikke geleuf wel, dat Iedereen op straot was. Kne lis kon heul de rieksweg nie over komme, maor een bar vriendelijk frommes het 'm effe gehollepe. De drukte begon 's marreges al Ne- tuurlijk nie bie 't luuje van de klokke of bie het luchtalaarm - daor was niks an te zien; allenig maor te heu- re. Maor ikke bedoel zo teuge een uur of neege. Toen kwaome van de Laan- ge Brinkweg de eerste jonges en deerntjes naor de waarf van gemeen- tewerreke, waor zullie moeste opstelle veur de grote sportmaars. Noeng. ikke mot zeige, 't was meraokels. Allenig heb ikke een paor vereeniginge gemist. Das nie leuk netuurlijk, maor daor doe je niks an. Bie 't gemeentehuus was 't ok een drukte van belaang. Gelukkig was ikke vreug genoeg van huus gegaon en ikke was zo de tied geweest om een zwarte G up een witte aachtergrongd op ming beste pak te prikke en toen mocht ikke zo deurloope van de pe- lisie. „Knelis", zeie zullie, „jie gaot zeeker naor 't gemeentehuus. Loop maor deur". Noeng, ikke naor 't gemeente huus, maor ikke was nie de eerste en de eenige. Gelukkig het een pelisie- man Knelis een bietje deur de drukte geloodst en zo stond ikke fing veuran. Ikke mot zeige, 't was bar mooi, waor of nie. Laon wullie eerlijk weeze, d'r waore d'r een hoop die meeliepe, sommige in meraokels mooie pakjes, dat was een mooi'gezicht. Ook de be- lonne die losgelaote wiere was een bar mooi gezicht. Aleenig hadden geen jonges en deerntjes ongder de boo- me motte gaon staon. Daor kwaome d'r nogal een paar in terecht. D'r wiere barre mooie toespraoke ge- houwe deur de burgemeester en de veurziter van 't Oraanje Comitee, maor misschien duurde ze wat te laang. Nie veur ming heur, ikke vond 't praachtig Maor veur die kleine deerntjes van de gymmestiek en die jonges van de voetbaai en zo Die stonge mit kippevel op dr'luu lief. Veur een vollegende keer zou ikke zei ge: een dikke wolle truu ongder die dunne bloesjes, waant zo was 't veuls te koud. Waor of nie? Philips koffie- EË3 molen met vei- !r|Sj ligheidsdeksel. 4 kleuren. 19.75 Electr. Techn. Installatiebureau Soesterbergsestraat 51c - Telef. 2379 gehad. Scheveningen weet daarvan mee te praten!" Ir. Samson meent dat men in zo'n geval het afvalwater door een buis leiding tot ver uit de kust moet voe ren en daar op de zeebodem laten uit stromen. „Tegen de tijd dat het dan het strand heeft bereikt, is het vol doende „verdund" door menging met zeewater en heeft het zelfreinigings proces de tijd gehad om zijn gunstige invloed uit te oefenen." Eerbied voor het water Het is zeker niet onmogelijk dat de waterhuishouding in ons land zal vast lopen. De mens zal in de toekomst meer water gaan gebruiken dan voor heen. Industrie en 'landbouw hebben nu reeds meer water van voldoende kwaliteit nodig dan vroeger. Ook dat is een reden de watervervuiling tegen te gaan, want hoeveel meer water be dorven wordt, des te minder worden onze waterbronnen. „Er zijn ook wel enkele mogelijkhe den om aan de bezwaren tegemoet te komen," meent ir. Samson. „Veel wa ter van Rijn en Maas stroomt bijvoor beeld ongebruikt naar zee af. Indien dat water zou kunnen worden benut, betekent dat winst. Als men uit zee water voor weinig geld zoet water zou kunnen maken, zou het vraagstuk van de drinkwatervoorziening opgelost zijn." Deze deskundige betreurt het dat het inzicht om iets tegen de waterveront reiniging te doen, niet wat eerder is gekomen. „Van de op stapel staande wet tegen de verontreiniging van oppervlakten kunnen we ook niet alles verwachten. Van wetten en verordeningen moet je niet direct veel heil verwachten want het toezicht op de naleving van de wettelijke voorschriften is erg moeilijk te realiseren.

Soester Courant | 1965 | | pagina 8