9 i Indrukwekkende herdenking van de gevallenen In Spanje de deur op 'n kier ism m „VAN BUUREN" MaMWgöwx Voor uw Geldkrediet VOOR MOEDER KWAK De telefoon wordt ouderwets wm Scheveningen in het voorjaar. GERTJAN EN MAARTJE Telefoonnummer Stille tocht naar „Braamhase" Voor al uw RIJBEWIJZEN Auto- en Seooterrijsehool ATTENTIE Als eerste kennismaking GRATIS Een bril die goed zit koopt u bij de vakman Rnime keuze MONTUREN Stichting Amersfoortse Kredietbank Een „riks" voor een onderschrift Plechtigheid in het politiebureau Aanrijding met dodelijk gevolg In de Jullanakerk vond op de avond van 4 mei een algemene herdenkings dienst plaats, die door zovelen werd bezocht, dat de kerk geheel bezet was. De bijeenkomst was belegd onder au spiciën van het Oranje Comité Soest en werd verzorgd door de Christelijke Oranjevereniging „Beatrix". Dirigent van de gezamenlijke Soester zangko- een bewerking van Jan Evertse, en Wilt heden nu treden in een bewer king van P. M. Zijderlaan. De heer Anne Holtrop uit Soest declameerde het Nieuw Nederlands lied 1940, door Anton van Duinkerken. Samenzang van drie coupletten van het Wilhel mus besloot deze indrukwekkende her denkingssamenkomst. HH Kranslegging bij het monument voor de gevallenen door leden van het voor malig verzet. ren was de heer C. A. Luyckx. De heer G. den Broeder bespeelde het orgel. De bijeenkomst werd geopend met samenzang, ,.0 Heer, die daar des He mels tenten spreidt". Daarna hield de burgemeester, mr. S. P. baron Ben- tinck. een toespraak. ,,Wij zijn hier bijeen om de bevrijding te herden ken", aldus de burgemeester, „zowel van bekenden als van naamlozen, die door slavernij ten onder gingen. De jongeren onder ons zijn niet betrok ken geweest bij de vijf oorlogsjaren. Velen onder hen zegt 5 mei nog maar zo weinig. De ouderen kunnen zich alles nog zo als de dag van gisteren herinneren. Bij velen werden op 4 mei oude wonden opengereten, op die da gen lopen velen met eigen gedachten, met eigen gevoelens." „Wij zijn dankbaar, dat u hier geko men bent. Er zijn onder u ook enkele Amerikanen als herinnering aan hun vele landgenoten, Amerikanen en Ca nadezen die hun leven lieten voor onze vrijheid". De burgemester her haalde het gesprokene in het Engels. „Wij hebben in de oorlog honger ge leden", zo vervolgde de burgemeester. „Na de bevrijding waren wij gelukkig met het Zweedse brood. Maar er zijn nog mensen, die het niet zo goed hebben als wij. Aan de uitgang is een collecte voor de hongerende mens- sen in andere landen. Een collecte, die ik gaarne bij u aanbeveel", zo besloot de heer Bentinck. De gemengde koren zongen vervol gens Ecce. quomodo moritur, van Ja- cob Handl. Mevrouw Maria Maatman- Kamphuis declameerde hier na. Zij droeg voor een gedicht van M. Kok, Twee miljoen kinderen, van Halbo C. Kool, Anno 1946, en van J. C. Bloem, Na de bevrijding. Hierna samenzang: Blijf bij mij heer", gevolgd door een herdenkingsrede, uitgesproken door ds J. van den Blink, vlootpredikant. „Jonge mensen zien vooruit, ze willen plannen maken, veel zien en veel geld verdienen", aldus dominee Van den Blink. „Bij oudere mensen is dat an ders zij kijken achterom. Zij denken aan storm en wind. aan boze en aan goede tijden. Daarbij doel ik op de vijf oorlogsjaren. De kerk is de plaats om de doden te herdenken. Hier, op deze plek, willen wij halt houden en front maken voor allen, die hun leven voor onze vrijheid hebben gegeven - en wat een lange stoet trekt ons op het ogenblik voorbij". „Ik denk aan de trouw van Ambone zen. Canadezen. Engelsen. Fransen en Nederlanders. Ik denk ook aan de vele Duitsers. De jonge mensen weten niet wat velen van ons beleefd hebben en dat velen een heleboel hebben ge leden. Maar de jongeren moeten het weten, zij mogen niet vergeten. Zij moeten het op hun beurt aan hun kinderen vertellen." „Het is fijn. dat er op het ogenblik hier in de kerk alle richtingen verte genwoordigd zijn en dat we nu alle maal weer één zijn, net als in de oorlogsdagen. Het is verschrikkelijk erg, dat er in een dorpje in Zeeland, dat je bij wijze van spreken zo van de kaart kunt blazen, zoveel onenig heid is tussen de schoolbesturen, dat de kinderen daar geen feest hebben en geen traktatie krijgen", zo besloot dominee Van den Blink zijn herden kingsrede. getiteld „Herinnering en verwachting". Daarna volgde samenzang, Gelukkig is het land, dat God de Heer be schermt". Vervolgens zongen de ge mengde koren (ongeveer 250 perso nen) Com nu met sang uit Valerius in c De stille tocht naar het monument Braamhage. die dinsdagavond werd gehouden, trok veel deelnemers. Om omstreeks tien voor acht arriveerden zij in drie groepen bij het monument. De regen viel in stromen neer. Om acht uur klonk trompetgeschal, waar na twee minuten stilte in acht geno men werd. De gezamenlijke Soester zangkoren zongen vervolgens Ecce, quomdo moritur van Jacob Handl. ge volgd door 2 coupletten van het Wil helmus. Twee padvinders droegen een krans van de gemeente, die door de burge meester aan de voet van het monu ment werd gelegd. Daarna volgden kransen namens de oud-illegalen, ver tegenwoordigd door de heren Hoogen- boom en Pol. namens het Oranje-co mité Soest, vertegenwoordigd door de voorzitter C. Giebel en de heer Van Veeren jr., namens het Oorlogsgra- vencomité, namens welk comité de heren H A. Butzelaar en H. G Scholtmeijer aanwezig waren, en na mens het Veteranenlegioen Nederland, dat werd vertegenwoordigd door de heren Kartsten en Ten Hoedt. Er was ook een krans van de gezamenlijke Soester padvinders. Tenslotte volgde een defié langs het monument, waar door velen van de mogelijkheid om bloemen te leggen gebruik werd ge maakt. naar Eikenlaan 1 - Telefoon 4685 Soest Onze wagens zijn all-risk verzekerd EéN RIJLES (60 min.) en EéN THEORIELES (120 min.) Leverancier van alle liefcetrfondsen Ga Nar>R S P'J KER TEL. 2982 50ESTERBERGSESTR 26 m naar de Steenhoffstraat 6 - Soest (nabij gemeentehuis) Telefoon 02955-2933 Maandag van 2-4 uur n.m. Woensdag van 9-12 uur v.m. Vrijdag van 5-8 uur n.m. De massale en waardige actie van de Spaanse studenten tegen de dictatuur van het Franco-regime vestigt weer eens de aandacht op dit merkwaardige land, eeuwen lang afgesloten door de muur der Pyreneeën, dat thans ver langende blikken richt naar de Euro pese Economische Gemeenschap, waar van het nimmer deel zal kunnen uit maken zolang de deur naar de vrij heid op slot blijft. Het is begonnen met Philips II. Deze in hart en nieren Spaanse vorst, die zich in de allereerste plaats zag als „beschermer van het geloof", gruwde van het protestantse verzet tegen de kerkorganisatie, waaraan hij zich met hart en ziel had verbonden. Met hem begon de ondergang van Spanje als het rijk „waar de zon nooit onderging". Want het ging hem er om zijn land te bewaren als een kluis, waarin de eeuwenoude waarhe den en tradities veilig waren opgebor gen. De Moren en de Joden, die in cultuur en handel een grote rol speel den, werden met geweld verdreven. De „ketterij" werd te vuur en te zwaard onderdrukt. De rotsburcht „El Escorial", gewijd aan de heilige Lau- rentius, werd het symbool van wat Spanje in de komende eeuwen zou zijn.... het museum der Middeleeu wen. De burgeroorlog Het kon niet anders of in de twintig ste eeuw met haar stormachtige poli tieke en technische ontwikkeling, moesten deze windvlagen de stilte in Spanje verstoren. In een land, waar kerk, regering en bourgeoisie de so ciale ontwikkeling eeuwenlang hadden afgeremd, ontstond de onrust, zowel onder de intelligentia als onder de ar beidende bevolking. Koning Alfonso moest het veld ruimen, de republiek werd gevestigd, maar voor democratie was Spanje nog niet rijp. Het conflict werd geboren uit de diepgewortelde haat van de massa enerzijds, het har- Philips lichtgewicht-snel- fÖÜ2l strijker met temperatuur- regelaar. Verkrijgbaar in ^^0 drie kleuren. 29.50 Electr. Techn. InstalJatiebureau Soesterbergsestraat 51c - Telef. 2379 de conservatisme van de bezittende klasse anderzijds. De misleidende pro paganda trachtte de indruk te wek ken. dat het ging tussen kerk en com munisme. maar vele priesters stonden in de burgeroorlog aan de kant van de republikeinen, de aanhangers der wettige regering, die gemakshalve in de oers als communisten werden aan geduid. Franco met zijn Moren, geholpen door fascisten en nazi's, herstelde de oude orde en vestigde de dictatuur. Zoals in vele landen de crisisjaren, bleef in Spanje de Burgeroorlog een afschrikwekkende herinnering. De mo numenten ervan, in stand gehouden door het regime, vormen even zoveel struikelblokken op de weg naar ver zoening der tegenstellingen. Van Philips naar Franco Men kan de lijn van Philips II naar Franco in zo verre doortrekken, dat het beiden ging om Spanje alléén Beiden zagen slechts de mogelijkheid in de handhaving van een autoritair gezag. Sloot Philips zich echter welbewust van Europa af. Franco is teveel realist om niet te beseffen, dat Spanje al leen als deel van Europa nog een toekomst heeft. Dat realisme, dat hem deed weige ren zich in het Europese avontuur van Hitier te storten, deed hem tot zaken komen met Amerika. Daarmee was een bres geslagen In het isolationisme en de bres werd nog vergroot door het toenemende toerisme De wereld leerde Spanje kennen en Spanje leerde de wereld kennen, waartoe de sterk ver beterde communicatie niet weinig bijdroeg. Daarbij komt, dat Franco, nu 72 jaar oud. ernstig moest gaan denken aan de continuïteit van het gezag. Spanje is officieel nog steeds een koninkrijk. Franco is de chef der regering, waar nemend staatshoofd. Alles wijst er op. dat de generaal naar een oplossing zoekt in de vorm der monarchie. Prins Juan Carlos is de uitverkorene en dat bleek nog eens te duidelijker door de wijze, waarop Franco de droom der Carlisten heeft verstoord. Het koning schap zal de eenheid moeten bewaren en geen verdeeldheid moeten brengen. En de koning? Belangrijk is in dit alles de houding van de kerk, tot voor kort star con servatief. maar toch gedeeltelijk (met name de jongere clerus) onder de invloed gekomen van de gedachten- wereld van Johannes XXIII. Franco toont zich in dit alles even eens de realist en zijn werkelijkheids zin zal hem ook doen beseffen, dat het koningschap geen voortzetting zal gunnen zijn van zijn eigen regime, dat het waarschijnlijk slechts een Men beleft in de EE G. al last ge noeg met de semi-dictatuur van De Gaulle. Een echte dictator erbij zou de situatie geheel onmogelijk maken. De massale actie van de jonge Spaan se intelligentia bewijst, dat de nieuwe wijn gaat gisten, en om de bijbelse gelijkenis te gebruiken: als deze wijn terecht komt in de oude lederen zak ken, dan barsten deze zakken en de wijn wordt verspild. En dan zou die wijn wel eens tot bloed kunnen wor den. Bloed, waarvan de Spaanse bo dem al meer dan verzadigd is! Terwijl de Nederlandse P.T.T. de grootste moeite heeft om de vraag naar telefoonaansluitingen bij te hou den, begint men in Amerika de tele foon zoals wij die kennen al weer als een heel oud communicatiemiddel te beschouwen. Amerika is 't Mekka van de communi catiewereld. Daar worden allerlei nieu we vindingen toegepast, waaraan men in Europa nog lang niet toe is. On langs is zelfs in de V S. de eerst „pic- turephone" in gebruik genomen, een combinatie van televisie en telefoon, waarbij men niet alleen elkaar kan spreken, maar ook zien. Het eerste net is in september in gebruik gesteld tussen Washington. New York en Chicago. In Nederland is het prin cipe ook bekend. Het kan echter niet worden toegepast doordat het hier veel te duur zou worden. Andere moderne Amerikaanse ver beteringen van de oude telefoon zijn: een toestel waarbij de kiesschijf ge heel Is verdwenen, een zelf luiste rende telefoon en een telefoon die zichzelf beschermt tegen afluisteren. Het draaien van een nummer kost te veel tijd, menen de Amerikanen en omdat seconden dollars zijn, moet de kiesschijf maar verdwijnen. De eerste oplossing is een toestel met drukknoppen. Sensationeler is het apparaat, dat met behulp van ponskaarten werkt. Ieder groot bedrijf met veel vaste telefoonrelaties kan zo'n toestel voorzien van maximum driehonderd kaartjes. De telefoniste behoeft alleen maar de kaart in een gleuf te stoppen en het apparaat zorgt dan zelf voor de verbinding. Maar het eind van alles is toch wel de telefoon waarin men alleen maar het gewenste nummer behoeft te lispelen en voor de rest kan afwachten. Deze telefoons zijn in Nederland niet raj. Uw onderschrift vermeld op een briefkaart, dient 's maan. dags voor 9 uur of met de eerste postbestelling in ons bezit te zijn. uit de investeringscijfers der groot ste Amerikaanse maatschappij, de American Telegraph and Telephone Company. Deze gaf sinds het eind van de oorlog 30 miljard gulden uit voor nieuwe communicatieprojecten. Dat is meer dan de totale uitgaven van de gehele Nederlandse staat sinds de oor log. En daar kun je echt wel wat mee doen. In het politiebureau is dinsdagmiddag Aris Frederik Schreuder herdacht, in leven inspecteur-korpschef der ge meentepolitie te Soest van 1929 tot 1942, gestorven in Duitse gevangen schap te Neuengamme op 4 november 1942. Dat gebeurde in aanwezigheid van itr <S? De meimaand geeft zoals ge woonlijk allerlei weersomstan digheden te genieten en zo kan het dus gebeuren, dat op een zonnige, maar een beetje win derige dag de een in zijn duffeltje een wandeling langs de boulevard maakt, terwijl de anderen heerlijk van de war me zonnestralen liggen te ge nieten in een luie stoel veilig achter het glas beschermd te gen de wind. overgangsfase zal zijn. De beste ma nier zou zijn het volk langzaam rijp te maken voor een ander politiek sy steem. maar ongelukkigerwijze is juist de dictatuur te enenmale ongeschikt tot een dergelijke paedagogische taak. Gistende wijn De oplossing zal allereerst moeten lig gen in het sociale vlak. Het zijn de schrille tegenstellingen tussen grote rijkdom en bittere armoede, die een samenwerking in de weg staan. Span je zal. in al zijn geledingen, zijn deel moeten hebben van de algemene wel vaart. want de democratische idee bloeit zo min onder de zeer rijken als onder de paupers. Zo alleen kan het gevaar van anarchie worden voorko men. Daarom zou Franco wel willen inha ken op de E.E.G., die ook Spanje een betere toekomst belooft Maar zijn eigen systeem staat hem hiertoe in de weg. Dat liet Pedro zich geen twee keer zeggen en vlug wipte hij op de schou der van Gertjan. Al spoedig raakten Lorre en Pedro in een druk gesprek, Lorre vertelde uitvoerig over alles wat hij had meegemaakt en telkens schud de Pedro verwonderd zijn kopje. „Nog nooit, ging de papegaai verder, „heeft Lorre daar een worteltje gekregen. Daarom wilde Lorre weer naar huis," „dat geloof ik niet," en plagend keek Pedro Lorre aan. „Zeg eens eerlijk, Lorre" ging Pedro verder, „wilde je alleen maar terug naar huis omdat je geen worteltjes kreeg?" „Nou ja." Lorre haalde zijn schouders op. hij had plotseling veel meer aandacht voor een groentestal. die hij ontdekt had. „Lorre is tante Neel's honnepon, en daarom krijgt Lorre van tante Neel wel worteltjes. Misschien gaat tante Neel nu wel worteltjes kopen bij die groenteman." „Rakker", lachtte tante, „nou vooruit dan maar" en zij stevende recht op het groentestalletje aan. Allerlei soorten groente en vruch ten lagen hier uitgestald en de groen teman prees met veel ijver zijn wa ren aan. „Kijkt u eens wat een prach tige bos wortelen, mevrouw. Die grote bos kost maar twaalf cent. Dat is een Koopje vind u niet? Ja. en u hoeft ze maar even te koken, dan zijn ze al zo zacht als boter." in gebruik. Het kan ook niet. Zij eisen een electronische centrale. Nederland heeft nog centrales, die werken vol gens mechanische systemen. De cen trales zijn te langzaam om de super snelle electronische telefoons bij te benen. De Nederlandse P T T. wil wel graag omschakelen, maar voorlopig ont breekt daarvoor nog het geld. Wel wordt in Utrecht een eerste proef genomen met een kleine electronische centrale. Hoe snel de telefoon ook een verbin ding tot stand brengt, in ons jachtige leven blijft het toestel toch te lang zaam. Het is namelijk afhankelijk van onze eigen stem. Vooral het grote be drijfsleven vraagt snellere methoden om gegevens uit te wisselen. Dat kan, zeiden de Amerikaanse telefoonmaat schappijen. Zij vonden een methode om computers met elkaar te laten praten. En bij die snelheid is een mens even snel als een slak verge leken bij een straaljager. De compu ters kunnen per minuut duizenden woorden met elkaar afwisselen. Als een man in een minuut een paar hon derd woorden kan uitbrengen is hij een waar recordhouder. De pratende computers (die overigens geen geluid, maar electronische im pulsen met elkaar uitwisselen) vormen een geheel nieuwe tak van de tele communicatie. Er is al een naam voor ook: data-transmissie. Enkele duizenden bedrijven in de Ver enigde Staten maken er al gebruik van. In Europa zal de invoering heel wat moeilijker zijn. De data-trans- missie vraagt namelijk een groot aan tal verbindingsmogelijkheden. Die kan Europa nog niet leveren. Het bestaan de kabelnet is maar nauwelijks vol doende voor de nodige telefoonverbin dingen. Een uitbreiding kost miljoe nen guldens. Geld dat doodeenvoudig niet aanwezig is. Het grote probleem ls, dat de P.T.T.-bedrijven in Europa vrijwel allemaal door de staat worden beheerd en daardoor op het punt van investeringen afhankelijk zijn van de rijksbegrotingen. Amerika staat er wat dit betreft heel gunstig voor. De maatschappijen daar zijn in particuliere handen en kunnen vrijelijk een beroep doen op de kapi taalmarkt. Hc3v®ei dit blijkt PHILIPS SPECIAALZAAK een zoon van wijlen de heer Schreu der. de heer F. L. Schreuder en diens echtgenote, van vijf oud-korpsleden, de heren A de Liefde, H. Meijer. A. de Raadt, A. W. Voet en C. van Wijn gaarden en van bijna het gehele korps. Bij de bronzen plaquette .die op de muur in de gang van het politiebureau is aangebracht, hield hoofdinspecteur- korpschef H. G. Scholtmeijer een korte toespraak, nadat hij de aanwezigen had verwelkomd. Hij zei. dat de oor logsdagen voor ons land en ook voor het politiekorps een droeve herinne ring zijn. De toenmalige korpschef, de heer A F. Schreuder, heeft zijn va derlandsliefde met de dood moeten be kopen in het concentratiekamp Neu engamme in 1942. Zijn nagedachtenis zal bij ons in hoge ere blijven". De heer Scholtmeijer bevestigde na mens het korps een krans bij de plaauete. Mevrouw Schreuder legde een bloemstuk. Er was ook een bloem stuk gezonden door de heer en mevr. Van Veeren, die verhinderd waren de plechtigheid bij te wonen. Op de avond van de bevrijdingsdag, te 23.50 uur. is de 35-jarige heer W. van Leeuwen uit Zeist, op de Amersfoortse straat te Soesterberg aangereden door een auto. Hij stak nabij het Nieuwe Jachthuis, lopende de weg over en werd gegrepen door de personenauto bestuurd door J. S. uit Harich. Zwaargewond ls het slachtoffer over gebracht naar De Lichtenberg te Amersfoort, waar hij in de nacht is overleden.

Soester Courant | 1965 | | pagina 9