1 Ai Kostbare zelfstandigheid in Rhodesië Het oog gericht op een gluurder Diusdag 11 mei 1965 44e jaargang no. 36 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie eu administratie s Van Woede straat 29a, Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 Wateroverlast op Nieuweweg Autotocht ouden van dagen B.D.C. A-junioren wonnen toernooi Kerkeoncert Ongeval op Honkbalveld Reebok onder auto Geen voorrang verleend Schaaknieuws Ned. Clir. Vrouwenbond Botsing bij achteruit rijden Frankeerzegel van 18 cent Honkbal Granaat gevonden Iv.P.S. in de competitie Eiermarkt Olympia wandelde in Apeldoorn Sluiting gemeentesecretarie Openbare bibliotheek Soestdijk Gevonden voorwerpen Bromfiets vernield B0EKENB0NNEN SOESTER(f)OURANT Abonn. p. kwart, ƒ2,40 - per post ƒ2,75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Beetje bij beetje bereidt premie Ian Smith van Rhodesië de dag voor dat dit land zichzelf onafhankelijk ver klaart van Londen en dan met een grondwet van eigen keus, waarin er geen sprake van is dat de zwarte meerderheid veel invloed krijgt op het landsbestuur. Dat het land onafhankelijk wordt is logisch: het is in vele opzichten het modernste land van Afrika. Dat het die zelfstandigheid niet geschonken kreeg als bijvoorbeeld zijn partners in de Centraalafrikaanse Federatie, is al leen omdat Londen niet wenst toe te staan dat er een soort Zuidafrlkaanse apartheidspolitiek de toon zal aange ven. Dat kan Londen ook niet toe staan: alle Afrikaanse landen, waar onder vrij wat leden van het Gemene best, zouden op hun achterste benen gan staan. Premier Wilson heeft uit Londen nog maals gewaarschuwd en zijn verkla ring heft de blanken in Rhodesië al- een maar geërgerd en verder gesterkt ln hun voornemen zich niet meer uit het moederland de wet voor te laten schrijven. De flater Wat de lust om zich onafhankelijk te verklaren alleen nog bekoelt, is een rapport van de industrieën, waarin te lezen staat hoezeer een boycot vanuit Londen en de Afrikaanse buren het land een forse klap kan geven. Het was een flater van Smith dat hij heeft geprobeerd dit zeer zwartgallige stuk te verdonkeremanen. Maar zelfs een economisch bankroet als vooruit zicht zal hem waarschijnlijk niet meer kunnen remmen. Daarna zijn de vooruitzichten bepaald niet fraai. Zuid-Afrika en Portugal zullen Rhodesië wel zoveel mogelijk helpen. Maar men kan er ook op re kenen dat de zwarte Afrikaanse lan den van hun kant alle mogelijke hulp zullen verlenen aan de Inheemse be volking, die als iedere kans op een re delijk aandeel in het bestuur is ver keken alleen nog het wapen van de terreur kunnen hanteren om te pro beren zelf aan de macht te komen. Wat Smith wil - en wel zal bereiken is dat hij de kans die er nu nog is om een Rhodesië te laten ontstaan waarin de twee rassen samen leven, en samen zelfs welvarend leven, voor goed bederft. En in zijn land een ras senhaat oproept die op den duur ver nietigend zal werken voor de blanke groep. Door de grote regenval van zaterdag avond en -nacht ontstond op de Nieuweweg nabij de Bosstraat zo'n grote watermassa, dat de bewoners niet in of uit hun woningen konden komen. Zondagmorgen heeft de dienst Gemeentewerken het overtollige water weggezogen. Het verkeer over de rijweg was ter plaatse een tijdlang gestremd. De jaarlijkse autotocht voor Soester Ouden van dagen zal dit jaar worden gehouden op woensdag 2 juni a s. Dames en heren autobezitters, die er aan mede willen werken om ook dit jaar deze tocht weer te doen slagen, worden vriendelijk verzocht zich voor deelname zo spoedig mogelijk op te geven bij de heer J. Brouwer. Steen- hoffstraat 64. telefoon 2551. Het co mité zegt u bij voorbaat hiervoor har telijk dank. De jeugdcommissie van de voebalver- eniging B.D.C. heeft een aantal toer nooien georganiseerd, waarvan het eerste, voor junioren A-elftallen, za- terdagmidag op de terreinen aan de Bosstraat is gehouden. De toernooien zijn georganiseerd in verband met het behalen van het kampioenschap van het A- en C-juniorenelftal van B.D C. Het was droog, toen omstreeks twee uur het eerste fluitsignaal klonk, maar het zou niet zo blijven. Op het eind van de middag begon het te regenen en dat betekende, dat het terrein nog al ..zwaar" werd. Niettemin hebben de elftallen, die de laatste wedstrijden moesten spelen, er het beste van ge maakt. Het was. ondanks de regen, 'n geslaagd toernooi, waarop de orga nisatoren met voldoening kunnen te rugzien. De organiserende vereniging kan dub bel tevreden zijn. want zij won het eigen toernooi. Verdiend, want het BDC.-team was veruit het beste. De uitslagen zijn: C J.V V -D O S C 2-1; PVC.-B.D.C. 0-1; H.V.C.-P.V.C. 1-0' DO.SC.-H.V.C. 0-2: C.J.V.V.- B.D.C. 1-2: H.V.C. BDC. 0-2: H.V.C.- C J.V.V. 1-1; D.O.S C.-B.D.C. 1-2: C J.V.V,-P.V.C. 3-2: D.O.S.C.-P.V.C. 1-0. De voorzitter van de Jeugdcommissie, de heer P. G. Jansen, reikte na af loop de prijzen uit Hij feliciteerde aanvoerder Frank Bunnik en z'n col lega's met het behalen van de eerste prijs en hoopte, dat ook de andere elftallen met plezier zouden hebben gevoetbald. Daarmede was een eind gekomen aan dit geslaagde toernooi. Eindstand. 1. BDC 6 pnt.2, C.J.V.V. 3. H.V.C.4, D.O.S.C.; 5. P.V.C. A s Zaterdag, 15 mei. te 8.15 uur, zal er in de Wilheminakerk, Soesterbergse straat, een kerkeoncert gegeven wor den door de gezamenlijke kerkkoren van Naarden, Muiden en Soest. Er worden werken uitgevoerd van Hammerschmidt, Pachelbel. Buxtehu- de, Telemann, Franck en andere com ponisten. Speciaal de *e's ..Nicht sal uns scheiden" en ..uesu meine freud', bei de van Dietrich Buxtehude, waarin u afwisselend koorzang, en sopraan- en bassoli's zult horen, zijn van een gro te schoonheid. Voorts worden nog een zesstemmig en een achtstemmig koorwerk ten gehore gebracht. Besloten wordt met Ps. 150 van C. Franck. Tijdens de vrijdagavond gehouden trainingsbijeenkomst vond op het S.E.C. honkbalveld een vrij ernstig ongeluk plaats waarvan de juist van Sparta naar S.E.C. overgekomen Antil liaan Rotsburg het slachtoffer werd. Een van dichtbij op volle kracht ge worpen bal trof de ongelukkige speler op het oog ten gevolge waarvan een direct transport naar het ziekenhuis nodzakélijk werd. Aldaar constateerde men, behalve een hersenschudding, een breuk in het jukbeen waarvoor een operatief ingrijpen noodzakelijk was. Het is nog onzeker of het oog zelf al dan niet beschadigd werd. De heer Rotsburg werd later ter verdere be handeling opgenomen in de ooglei ders-kliniek te Utrecht. Het is wel zeker dat Rotsburg, die een aanzienlijke versterking voor het groen-witte team betekend zou heb ben, dit jaar niet meer zal spelen. Op de Amersfoortsestraat te Soester- berg is, bij het oversteken van de rij weg, een reebok onder een passerende auto gekomen. De verwondingen wa ren zodanig dat het dier moest wor den afgemaakt. J. E. B alhier, die, rijdendende op de Soesterbergsestraat, de Gallenkamp Pelsweg wilde inrijden, verleende geen voorrang aan mej. M. Z. uit Doorn, die een bromfiets bereed. Zij liep ver schillende verwondingen en gescheur de kleding op. De Soester Schaakteams, die aan de bondscompetitie meegedaan hebben, zijn nu uitgespeeld en de eindstand is bekend. Soest 1 en Soest 2 behaal den 6 wedstrijdpunten en staan beide precies in het midden van de rang lijst. Men kan spreken van een re gelmatig seizoen, zonder uitschieters in positieve of negatieve zin. Het vol gend jaar start men dus weer met een team in de le klas. een team in de 3e klas en misschien een extra team in de 4e klas; tenminste als de hui dige ledenaanwas zich voortzet De afgebroken partij tegen Amersfoort is tenslotte met 5%-4^ voor Soest 1 gewonnen verklaard. De partij van Huiser bleek remise, te zijn. De heer Hilhorst zorgde, zoals het een goed voorzitter betaamt, voor het win nende punt. Deze uitslag heeft voor de degradatie geen belang meer, om dat beide teams reeds veilig waren. Soest kwaf hierdoor op gelijke hoogte met Baarn 1. De zomercompetitie vordert onregel matig i.v.m. de diverse festiviteiten van de laatste weken. Een juist over- Astronaut Edward H. White, tweede piloot in de ko mende „Gemini 4"-ruimtevIucht. klautert uit een oefen capsule in de Golf van Mexico als onderdeel van de landingsoefeningen. Commandant James A. Mc.Dititt drijft al in zee. Beide mannen staan genoteerd als eer ste bemanning voor de „Gemini 4"-ruimtevlucht van de N.A.S.A. zicht is daarom thans niet te geven, wel belooft in Groep 1 de strijd tussen Samsom en Van Zijtveld zeer fel te worden. Het jaarlijkse schaaktournooi op He melvaartsdag kan zich ook nu weer verheugen op belangstelling uit ve lerlei richtingen. Voor de invitatie- groep worden zeven gastspelers uitge nodigd. De N.C.V.Bafd Soest-Zuid, houdt woensdag 12 mei, in Eltheto. de laat ste vergadering in dit seizoen. Aan vang 8 uur. Het bureau Voorlichting merkartike len zal deze avond verzorgen. Na de pauze volgt declamatie door Anne Holtrop. Ph. v. d H uit Amersfoort reed op de Gallenkamp Pelsweg, bij het aan PTT. zal binnenkort - in verband met de reeds aangekondigde tariefs verhoging. die op 1 juni a.s. ingaat - overgaan tot uitgifte van een fran keerzegel van 18 cent. De zegel vertoont de beeltenis van HM. de Koningin ..en profil" naar het ontwerp Hartz 1953. De kleur van de zegel is groenachtig-blauw. Postzegels zijn thans in de volgende waarden verkrijgbaar: 1. 2, 3, 4, 5, 6, 7. 8. 10. 12. 15. 18. 20. 24. 25. 30. 35, 37, 40, 45, 50. 60. 62. 70, 75. 80 en 85 cent, 2,50, 5,— en 10,—. Doordat het HM.S.-veld na de zware regenval van het afgelopen week-ein- de onbespeelbaar bleek te zijn, kre gen de honkballers van het le team van S E C. onverwacht een vrije zon dag. Het veld van H.B.C in Hilversum zetten van zijn auto, achteruit in- bleek in iets betere conditie te verke- plaats van vooruit en botste daarbij tegen de auto van mej. v. d. E. Beide auto's liepen schade op In de tuin van de heer De H. aan de Braamweg werd een granaat van 30 cm lengte gevonden- De opruimingsdienst heeft het gevaar lijke voorwerp verwijderd. Het eerste K.P.S. voetbalteam gaat woensdag a.s., om 18.45 uur. van start in de zomeravondcompetitie eerste klasse district Amersfoort. Als eerste wedstrijd wordt gespeeld tegen Poly- norm uit Bunschoten. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 30000 stuks in prijzen van 13.75 tot 14,50. Middenprijs 14,10. Prijs per kg 2,24. ren en hiervan profiteerde het 2e team door wederom de beide punten binnen te halen. H.B.C. 2 werd hier van met 12-14 het slachtoffer. Toch bleek ook in Hilverspm de weers- situatie volkomen ongeschikt voor goed honkbal. Kou en regen vorm den een enorme handicap voor de beide pitchers en van enig veldspel was nauwelijks sprake. Oorspronkelijk leek het erop dat de Soestenaren een onbedreigde overwinning zouden gaan behalen. Een 13-4 voorsprong in de voorlaatste inning leek een uitge maakte zaak doch in de resterende 2 slagbeurten kwam pitcher Van Driel nog in grote moeilijkheden. Nog net op tijd wist hij zich evenwel te her stellen en met de uitslag 12-14 ging de volle winst naar Soest. Bazur vestigde de aandacht op zich door een fraaie twee-honkslag. Ook de junioren bleven ongeslagen. Na een goede wedstrijd werd ook hier H.B.C. verslagen. De uitslag luidt 0-1 eindexamen. In Apeldoorn hebben 26 junioren van de wandelsportvereniging Olympia, on der leiding van de heer W. A. Suman, deelgenomen aan de derde natuur- wandeltocht van het Julianazieken- huis Ook namen 15 senioren deel. Zij wandelden onder leiding van de heer L. Vogel. Het was de honderdste wedstrijdmars van Olympia, dat dit jaar haar 10- jarig bestaan viert. De Olympianen waren verre van tevreden over de or ganisatie van de mars, 'die nogal het een en ander te wensen overliet. De junioren liepen zich ditmaal niet in de prijzen, de senioren kwamen met de derde prijs naar Soest. OFFICIëLE MEDEDELING Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter kennis van belanghebben den, dat de gemeentesecretarie, voor zover betreft de afdeling Algemene Zaken, (Woningwet. Drankwet, Hin derwet. Eigendomszaken, Onderwijs), de afdeling Financiën, het kantoor van de sportstichting, afdeling Be volking, Militaire Zaken en verkiezin gen, en voorts de hulpsecretarie te Soesterberg op donderdag 13 mei a.s. de gehele dag voor het publiek geslo ten zal zijn. De ambtenaar van de burgerlijke stand zal zitting houden voor ge vallen welke geen uitstel kunnen lij den. Nieuwe aanwinsten. Boeken over allerlei onderwerpen. De bovenste plank: een keuze toege lichte boeken op de weg naar het in het voordeel der Soestenaren. Het enige punt werd in de laatste inning gescoord door Bosboom. Van Blijdestijn. Na- A De Russische astronauten Valentina Tereshkowa-Niko- laieva en haar echtgenoot Andrian Nikolajef, die een tiendaags bezoek aan Frankrijk brengen, zijn hier ge fotografeerd bij het verlaten van het vliegveld Le Bour- get. fn een open auto reden ze naar Parijs, hartelijk toegejuicht door vele belangstellenden. tuurleven in Nederland. Bunge. Noten lezen, voor en tegen de muziek. Canby. Geschiedenis van 't wapen. Donker, V in vers: de bezetting en het verzet in verzen. Dröscher, Wat dieren doen en waarom. Eu- ripidës, Ifigeneia in Taurië. Van Eykern. Woonkitsch en wooncultuur. Fabricius. Hopheisa in regen en wind. Von Hagen, De Azteken. Halverhout, Het. extra elektrisch kook boekje Handboek voor het ama teurtoneel. Herzberg. Brieven aan mijn kleinzoon. Hupkes. Treinen; spoorwegen van stoom tot stroom. Van Iingen, Leer het kind uit zijn te kening kennen. Isaacs, De kleuter jaren. Janze, Aquariumtechniek i2 dln.t. Van Kan. Inleiding tot de rechtswetenschap. Van Leeuwen, Nederlandse auteurs van vijf genera ties. Van Liefland, Decroly en de Decrolyschool. Maaskant, Flitsende ijzers. Presser. Ondergang. Prud'homme van Reine. Wat vind ik aan het stand? - Wat vind ik in de duinen! Sluyser. Amsterdam je hebt een zoute smaak. Smellk en Van Witsen, Ethiek van het verkeer. Spinage, De gouden vreugden van Afrika Tawney. Religie en opkomst van het kapitalisme. Troelstra, Mijn vader Pieter Jelles. Voorbergh, Erfenis van eeuwen. Werkman, Ik neem het niet. Wilson. Reis naar de revolutie. Wolimann. Ik kan knut selen. Youhg. De juiste man op de juiste plaats. Jeugd. Van Beest, Wondersprookjes. Borg, Wittewiek de zwaan. Bur- land. De indianen. Conyn. Een huis prairies. Fennema-Zboray, Kris vol dieren. Dekker, Bergen, bossen, kras kruiwagen. Lum. De feest- maan. Muideman, De man in het wit. Van Oordt, Kralen en kettingen. Rutgers van der Loeff-Basenau, Kinderen van 1813. Schaaf, Kikibio en de kraanvogel. Stilma, Van de ene naar de andere kant. Wilson, Reis naar de revolutie. In het buitenland, maar ook ln Ne derland heeft men kennis kunnen ne me van het resultaat, dat een Am sterdamse free-lace fotograaf heeft bereikt met het door struiken gluren. Hij deed dat rond het kasteeltje Dra- kensteln, waar prinses Beatrix woont. Hij trof er de prinses aan. wandelend met een jongeman. Voor hem was dat aanleiding om zijn fototoestel te pak ken, er een grote telelens op te schroe ven en een aantal plaatjes te schie ten. Dat deed hij niet met hetzelfde idee, waarmee duizenden anderen op koninginnedag het koninklijk gezin hebben gefotografeerd, maar met de gedachte aan een forse beloning als hij de prentjes aan een krant zou verkopen. Hij is inderdaad aan het leuren ge slagen bij dagbladen en tijdschriften in binnen- en buitenland en is er in geslaagd de foto's te verkopen. Niet aan bladen, die er een gezonde be langstelling voor aan de dag legden - die hebben ze namelijk niet gekocht. Hij slaagde wel bij enkele bladen, wier voorliefde voor indiscretie en af keer van kiesheid hem vette winst beloofden. Welnu, die vette winst heeft hij gekregen. Niet minder dan zesduizend gulden betaalde een En gelse krant voor het copy-right. De Amsterdamse free-lance fotograaf zal de aanleiding zijn geweest tot een grote jacht van journalisten op de prinses. Zij kan er zich maar het beste vast op voorbereiden, het is nu wel definitief uit met de rust, de be trekkelijke rust, die rond de prinses heerste. Als de prinses zich gaat verloven, is dat uiteraard groot nieuws. En op nieuws moeten de journalisten waak zaam zijn. want daar worden ze voor betaald en daar alleen interesseert het publiek zich voor. Er is niets op tegen, dat een journa list nieuws publiceert, waar hij op de normale wijze aangekomen is. Dat is zijn goed recht en dat wordt ook van hem verwacht. Maar in dit geval kun nen we ons niet aan de indruk ont trekken, dat het persoonlijke finan ciële belang van de Amsterdamse gluur-fotograaf een grotere rol heeft gespeeld dan de behoefte om de nieuwsvoorziening te dienen. Dat is kwalijk, maar nog kwalijker zijn de methoden, die ervoor zijn gebruikt. Het gebruik van telelenzen in deze onderscheidt zich niet van het meest ordinaire gluren. Er zijn dus blijkbaar nog mensen, die aan de interesse van het publiek te gemoet willen komen door koste wat kost plaatjes te schieten en te verko pen van gebeurtenissen, die niemand iets aangaan. Iedereen wenst immers wel eens gebruik te maken van het recht op alleenzijn, op afzondering, op intimiteit. Daarop inbreuk maken is op z'n zachtst gezegd hoogst onge past. Daarom dient de oproep van de koningin en de prins om de prinses de tijd te gunnen een weloverwogen beslissing te nemen, door iedereen te worden opgevolgd. KANTMAN Sleutelbos, muntbiljet van 2.50, kin derportemonnee met kleingeld, pon cho. damesrijwiel, zwarte handschoen, vulpen, kettinkje met bedeltjes, pak koffie, zwart trainingspak, heren pols horloge, rood vest, witte portemon nee, 2 sleutels aan ring, groene sjaal, bruine portemonnee met geldsbedrag, grijze jas, bruine koffer met inhoud, zwarte jas, gele sjaal, damesbril, wit te handschoen, kinderfiets driewie ler), groen jongensjack, rode auto ped. bruine handschoen, doublé arm band. Een postduif kwam aanvliegen. C. G. uit Amersfoort, die zondag een bezoek bracht aan zijn broer, wonen de in een flat op de Eng, plaatste zijn bromfiets in het portaal van het flat gebouw. Bij zijn vertrek bleken voor- en ach terlicht vernield, tank gedeukt, spat borden verbogen, beide pedalen afge rukt en zadel gescheurd. De politie heeft de zaak in onderzoek. OOK VOOR Steenhoffstraat hoek Raadhuisstraat

Soester Courant | 1965 | | pagina 1