Wie zet de scheve toren van Pisa recht SOESTERBERG GERTJAN EN MAARTJE Krabbels van Kneüs Lenssen+de Wolff Fa. D. F. OIGT In onze collectie BRILMONTUREN Voor modern naar Bejaarden maakte een mooi tochtje Henny van Ginkel Herdenking A.G.A.V.S. opent festiviteiten 35-jarig jubileum 02955-3367 voor aankoop, inru al r opa rat ie van uw T.V. Jaarverslag van het Centraal Genootschap BURGERLIJKE STAND Eerste Soester Begrafenis-Onderneming „En dit is de scheve toren van Pisa, kinderen want niet alleen voor de buitenlanders is dit monument een interessante bezienswaardigheid. Een bouwwerk, dat al bijna achthonderd jaar lang schijnt te spotten met de aardse wetten van de zwaartekracht. Maar het grote probleem van de burgervader van Pisa en van hem niet alleen is, hoe lang nog Als U een middel weet om de scheve toren van Pisa tegen verder scheef zakken te behoeden, neem dan contact op met de burgemeester van deze Italiaanse stad. Hij zal bijzonder blij zijn iets van u te horen En als uw idee voor uitvoering vatbaar blijkt, zal het u behalve een klein fortuin - het juiste bedrag is niet bekend gemaakt, maar het zal beslist niet gering zijn - het ereburgerschap van Pisa opleveren. Zo ernstig is de beroemde toren uit het lood geraakt - iedere tien jaar gaat ze een halve centimeter verder overhellen - dat de technische com missie. die verantwoordelijk is voor het onderhoud van het bouwwerk onlangs in speciale vergadering is bijeen ge roepen. Bij die gelegenheid heeft de vermaade Italiaanse geleerde profes sor Cilonetti - vroeger voorzitter van de Italiaanse Maatschappij van Wetenschappen - gewaarschuwd, dat de tijd nabij is, waarop een flinke windstoot de toren omver kan blazen. Pisa is niet alleen bijzonder trots op zijn toren, maar wil er graag ook zui nig op zijn. Het ongeveer zestig meter hoge gebouw trekt jaarlijks vele dui zenden vreemdelingen naar de stad en het gemeentebestuur zou deze toeris tische trekpleister voor geen goud willen missen. Steenhoffstraat 67 Soest Tel. 2169 onroerende goederen taxaties hypotheken assurantiën Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier fs er zeker een naar uw keus. In 1174 is aan de bouw van de toren van Pisa begonnen door de architect Bonanno. Hij wist, dat de bovenste laag van de grond, waarop hij wilde bouwen niet erg stevig was en liet daarom een mat van keien onder de fundamenten leggen. Het was een vloer van bijna drie meter dikte. Elf jaren later, toen twee en een hal ve verdieping gereed waren, kwamen de eerste tekenen van verzakking. Het werk werd stop gezet. Toen het karwei in 1275 werd hervat, bleek de top van het bouwsel reeds enkele centimeters over te hellen. Giovanni di Simone. de opvolger van de architect Bo nanno. liet nog die verdiepin gen optrekken en wel zo, dat ze een lichte hoek maakten met het on derste stuk. Daardoor kreeg de toren van Pisa behalve zijn scheve stand ook nog een knik. Er was een derde architect voor nodig om de toren af te bouwen. Dat was Tommaso Pisano. die in 1350, bijna tweehonderd jaar nadat de plannen voor de bouw waren gemaakt, het werk voltooide. Op dat moment stond de toren meer uit het lood dan ooit. De top stond al één meter en veertig centimeter buiten de loodlijn.... De schuld van de verzakking werd nu geschoven op de ondergrondse loop van de rivier de Arno. Bewegende zand- en kleilagen zouden de bodem gesteldheid in ongunstige zin beïn vloeden. Nadat eeuwenlang stutten en helen niets hadden uitgehaald, werd de hulp van de wetenschap ingeroepen. In het begin van deze eeuw probeerde men de bodem onder de toren met chemicalieën in te spuiten, om een bevriezingsproces te bereiken, dat de grond keihard zou maken, waardoor verder verzakken zou zijn uitgesloten. De bevriezing bleek evenwel maar tij delijk te werken. Opnieuw nam men z'n toevlucht tot het inbrengen van aluminium- en andere metaalzouten teneinde hetzelfde proces opnieuw op gang te brengen. Tenslotte werd meer dan duizend ton beton in de onder grond gejaagd.maar in 1943 was de afwijking in de loodlijn gegroeid tot ruim vijf meter! In de jaren voor de tweede wereld oorlog koesterde men de hoop, het verzakkingsproces tot staan te bren gen. In de slag om de Arno van 1944 berekenen! Een groep geleerden uit Japan en In dia stelde voor, een batterij geweldig grote ventilatoren te bouwen, de het bouwwerk als het ware met een muur van lucht overeind zouden moeten du wen. Men zou dan eenvoudig verster kingen onder de fundamenten kunnen aanbrengen Een leidinggevende En gelse bouwfirma - beroemd om haar revolutionaire werkmethoden - koos voor een ommanteling van de toren, die daarna in z'n geheel zou moeten worden opgetild, teneinde de gelegen heid te creëren een geheel nieuwe fun dering te leggen. De bestuurders van Pisa vonden dat evenwel een te ris kante onderneming, hoewel de Engelse hijsapparatuur meer dan duizend ton kan heffen. Nog enkele voorstellen: de toren met enorme bouten vastzetten; het ge bruik van een groot aantal enorme ballonnen om de zaak in evenwicht te houden totdat de fundering klaar zou zijn, een voorstel uit Moskou. Ie dere week komen nieuwe brieven bij de burgemeester van Pisa binnen. Brie ven met ontwerpen, met plannen en met weer andere denkbeelden^ Veel I Duidelijk is op deze foto te zien. hoe de toren is ge bouwd en bestaat uit acht verdiepingen in dezelfde stijl, ondanks dat tussen de plannen en de voltooïng van de bouw een tijdsverloop van bijna tweehonderd jaren ligt. Ook is duidelijk te zien hoe angstwekkend scheef de toren staat. bleef evenwel ook de toren van Pisa niet gespaard. Granaten beschadigden het bouwwerk en ook de fundering had ernstig te lijden door het oorlogs geweld. Sindsdien is de toren volgestopt met meetinstrumenten, die elke beweging registreren. Elektrische apparaten te kenen alle schommelingen op, ver oorzaakt door windstoten e.d.; geen trilling Ln de grond ontgaat de seis mograaf en de zuiverste precisieappa- ratuur meet van week tot week de helling van de top. Op die manier hoopt men, dat trillingen geen onher stelbare schade zullen aanrichten. Al le zware verkeer is trouwens gebannen uit de directe omgeving van de toren In een straal van vijf kilometer is het streng verboden met vrachtwagens te rijden en een automobilist, die on nodig veel lawaai maakt, kan erop rekenen, dat hij zonder pardon een bekeuring krijgt. Met de belangfljke beloning in het vooruitzicht hebben vele geleerden, ingenieurs en ook amateur-knutselaar en uitvinders uit de gehele wereld het gemeentebestuur van de stad over stroomd met brieven, waarin oplos singen voor het brandende torenpro bleem aan de hand werden gedaan. Uit West Duitsland kwam bijvoor beeld de suggestie, de toren met ge weldige stalen kabels aan de heuvels in de omgeving te verankeren. Inge nieurs hebben een veelheid van pro cessen voorgesteld om de bodem op nieuw te bevriezen. Een Amerikaanse geleerde opperde het meest simpele plan: breek de toren af en herbouw hem elders met behulp van computers, die de constructie nauwkeurig kunnen hulpvaardige geesten denken nog da gelijks na over het steeds nijpender probleem van de voortdurend verder overhellende toren. En. weet u een oplossing? Het ereburgerschap van Pisa is de beloning! De bejaarden van de Algemeene be jaarden sociëteit hebben vrijdagmid dag per bus een heerlijk tochtje ge maakt in de omgeving. De manifesta tie van de ontluikende lente in onze bosrijke streek was voor allen een be levenis. Er werd gereden door Zeist en Bunnik naar "Wijk bij Duurstede, waar een kopje koffie werd aangeboden en een wandeling werd gemaakt om het oude kasteel naar de Lek. Op de te rugweg werd nog langs het Paleis Soestdijk gereden. De nestor van het gezelschap, de heer Nooder, was weer tolk van het gezelschap, toen hij de dames van het comité zijn dank be tuigde voor het organiseren van deze tocht, waarover een ieder voldaan was. Alvorens de festiviteiten ter gelegen heid van het 35-jarlg bestaan te be ginnen, werd op de algemene begraaf plaats te Soesterberg Henny van Gin kel, herdacht. Een deputatie van het bestuur bezocht de begraafplaats en legde een krans op zijn graf. Henny van Ginkel is jarenlang een actief lid geweest van de drumband van A.G.A.V.S Door een noodlottig ongeval enige ja ren geleden kwam hij om het leven. Zaterdagmiddag, 8 mei, heeft A.G.A.V.S. de festiviteiten ter gelegen heid van het 35-jarig jubileum geo pend met openluchtturndemonstraties, waaraan medewerking verleenden alle plaatselijke turnverenigingen, t.w. Crescendo, Olympia, S.T C. en Laeti- tia. Om twee uur trok een stoet van turn sters en turners door de straten van Soesterberg, de jubilerende vereniging voorop Aangekomen op het voetbal veld aan de Kampweg vond daar een keurige opmars plaats. Het was een prachtig gezicht de hon derden gymnasten over het veld te zien marcheren, onder de klanken van de drumband van A.G.A.V.S De leden van A.G.A.V.S. vormden, zonder enige hapering de letters A.G.A.V.S. op het middenveld van het terrein, daarbij geflankeerd door de leden van de zusterverenigingen uit Soest en Soesterberg. In zijn welkomstwoord heette de voor zitter van A.G.A.V.S.. de burgemees ter. wethouder De Haan en de heer Peet. directeur van de Sportstichting, van harte welkom. De burgemeester. Baron Bentinck, opende de festiviteiten van de jubi lerende vereniging. Hij memoreerde dat uit het feestprogramma bleek dat het jaar 1965 in Soesterberg in het teken stond van A.G.A.V.S. Op vele zaterdagen zullen er in Soesterberg sportevenementen door A.G.A.V.S. ge organiseerd worden. A.G.A.V.S. heeft de afgelopen 35 jaar getoond een vereniging te zijn, die in staat is de jeugd in alle geledingen op te vangen. De burgemeester memo reerde in het bijzonder de zeer nut tige functie, welke A.G.A.V.S. voor de jeugd en voor iedere inwoner van Soesterberg inneemt. Spreker sprak de wens uit dat het bestuur mocht hopen op een groot succes van de vele activiteiten. Hij bracht namens het gemeentebestuur en vele inwoners van Soesterberg veel dank aan het bestuur en vele com missieleden van A.G.A.V.S., die tijd noch moeite sparen in het belang van de jeugd te werken. Daarna voltrok voor de ogen van vele Soesterbergers zich een bont pro gramma van gymnastiek aan veie turntoestellen, maar de glansnummers van de gehele uitvoering werden toch wel gebracht door de groepen meis jes en dames onder leiding van mevr. Lazet. Een damesgroep van Olympia, Soest, danste op de muziek van de Ballet suite uit Faust een perfecte balletuit voering. De solo, gedanst door mej. Rita van Dijk oogstte een enorme bij val van het publiek. Tijdens de laatste oefeningen staken helaas de weergoden een spaak in het wiel. In de stromende regen danste een groep meisjes en dames een keu rige ritmische oefening. Het is voor de Jubilerende vereniging te betreu ren dat de regen een vervelende spel breker werd. Iedere vereniging kreeg aan het slot eeri leuk herinneringsvaantje aange boden. De algehele leiding van.de uitvoering berustte in handen van de heer H. van der Steen uit Amersfoort, die ge toond heeft - ondanks het droevige slot - op de minuut af de organisatie van deze massale turnoefeningen te beheersen. ERECONCERT EN TAPTOE AFGELAST Het is voor de jubilerende vereniging ln hoge mate te betreuren dat het ereconcert en taptoe wegens de zeer slechte weersomstandigheden moesten worden afgelast. Vele telefoontjes naar diverse weerdiensten werden ge voerd of het mogelijk was dat de weersomstandigheden zich zouden ver beteren. Majoor van Diepenbeek besloot echter de uitvoering van de Luchtmachtkapel af te gelasten. Naar wij vernemen ligt het echter in de bedoeling dat de bevolking van Soesterberg dit ere-concert en taptoe nog tegoed houdt. VERDERE ACTIVITEITEN Zaterdag 15 mei zal in Soesterberg een groot volleybal-tournooi worden ge houden. Zaterdag 22 mei a s. vinden in Soes terberg de bondswandelmarsen van het K.N.G.V. plaats. Deelnemers kun nen zich alsnog opgeven bij de heer A. Wildeboer, Plesmanstraat 305, Soes terberg. Zaterdag 29 mei a.s. vindt op het Dorpsplein te Soesterbeg een groot drumband-concours plaats. Een gou den wisselbeker is door de heer H. van Ginkel te Soesterbeg ter beschik king gesteld. Nog vele andere evenementen zullen worden georganiseerd, waarop wij t.z.t. nader terugkomen. Hoogste inruilwaarde bij aan koop van een Erres, Philips en Blauwpunkt. Soesterbergsestraat 20 - Soest Ook in het afgelopen jaar zijn weer enkele kinderen, die verblijven in her stellingsoorden en gezondheidskolo nies, in Soest uitgezonden. Dat blijkt uit het pas verschenen jaarverslag van de afdeling Soest van het Cen traal Genootschap voor kinderherstel lingsoorden en Gezondheidskolonies. In 1964 werden door de afdeling zes kinderen gedurende zes weken uitge zonden. Drie kinderen werden voor een tijd. die varieerde van drie tot ruim vier maanden uitgezonden. Een kleuter werd voor negen weken uitge zonden. Het bestuur van de afdeling Soest wordt thans gevormd door de heer K de Haan, voorzitter; mej. A. A. den Ouden, secretaresse, de heer A. Wee- da, penningmeester, de dames H. J Genefaas, H. D. v. d. Laan, E. J. Rijk, L. J. de Smidt, de heer L Over hof f en dokter H J. Stroband. Mevrouw Van der Laan, die veertien jaar lang het penningmeesterschap voerde, heeft haar taak overgedragen aan de heer A. Weeda. Uit het verslag blijkt verder, dat ge meente, rijk en provincie subsidie hebben verleend, doch dat de afdeling zelf nog ruim 1100,moet bijpas sen. Gelukkig was dit mogelijk, dank zij contributies, schoolsparen en do naties. Door het sparen op de scholen kon één kind gedurende vier maan den worden uitgezonden. Tante lachte en antwoordde: „Nou groenteman, ik hoef ze heus niet te koken, want Lorre eet alleen maar rauwe worteltjes!" „Zo," en verwon derd krabde de groenteman zich ach ter zijn oor. ..Lorre wil worteltjes hebbe, Lorre wil worteltjes hebben", krijste de papegaai, bang dat tante Neel zich zou bedenken, „kalm maar," lachte de groenteman, en hij hield Lorre ene grote bos worteltjes voor. „Zijn deze naar uw zin, meneer de papegaai?" Lekkere worteltjes, lekke re worteltjes!" riep de papegaai en hij was niet tevreden voor hij een worteltje in zijn bek had. „Kijk hem eens smullen," zei de groenteman ge amuseerd tot tante Neel, terwijl hij het geld in ontvangst nam. Intussen liep Pedro tussen de groentekisten te snuffelen en ontdekte tot zijn grote verrassing een kist vol met heerlijke hazelnoten. „Hmmm," hij smakte met zijn tongetje en begon er hongerig van te peuzelen. Hij nam er nog een en nog een.zijn snuitje straalde van voldoening totdat.... „oh, Pedro wat doe je nu? dat mag je toch niet.... en verschrikt snelde Maartje op hem af. Onthutst keek Pedro haar aan. Wat was er nu aan de hand? Hij had een verschrikkelijke honger en ie mand die honger heeft moet eten. „Ja, maar Pedro," riep Maartje uit, „die noten zijn van de groenteman en kosten veel geld." Nee. daar begreep Pedro niets van. In het bos kon hij net zoveel eikels en noten eten als hij lustte, en nog nooit had iemand hem om geld gevraagd. As Jemlng vraogt dan mok zelge da wullle noeng weer es rustig kenne be ginne an een bietje normaoi leeve. Mit al die feeste en zon - daoge d'r tusse raokt 'n mins 't ge voel veur tied heu- lemaol kwiet. Is 't vandaog woensdag of ls~'t maondag? Dat heb ikke wel 'n paor keer motte vraoge. Noeng alles aachter de rug is, kenne we ok nog es kaalm terugkieke op beide feestdaoge in Soest. We kunnen wel zeige. dat alles bar eslaogd is, zowel op Keuninginnedag as op Bevriedingsdag. Jonges, jonges wat een minse op straot. En bie alle evenementen meraokels veul volk. Groot en klien. En op Keu ninginnedag scheen de zon ok nog, dus da was heulemaol veur mekaor. Op Bevriedingsdag het de zon nie escheene maor 't bleef in ieder geval droog, 't Was beide daoge echt weer veur een feestdag, veur wapperende vlagge en veur versieringe. 't Was ok echt weer veur minse die nie baang binne veur een paor natte voete, waant datter minse binne, die natte voete hebbe ekrege staot zo vast als een huus. 't Vliegtuug, dat op bevriedingsdag kraantjes uutgooide boove Soest strooi de bar veul kraantjes uut boove de wielaande laangs de Laage Brinkweg. En die daor zo maor opstaapte hettet wel emarkt. Natte voete en smeerige kleere. Maor wat gaf 't, het was toch feest? Maor dat was nie 't belaangriekste. 't Belangriekste was, dacht Knelis zo, dat het moogeluk is gebleke in Soest tot goed opgezette, spontaon en ordenteluk verloopende feeste te komme. Dat is op beide feestdage toch wel duudeluk ge- bleeke. Zelden heb ikke een feest mit- gemaokt, dat met recht een volluks- feest mog heete. Bar fing vond ikke het, datter zo'n veulhied was van vaok bar goeje ini- tiatieve en d'r mot wel deur heul veul veul minse. minse uut alle laoge van de bevollukking, meraokels veul wark verzet zijn om alles zo goed te laote slaoge. Meziekkorpse en zaangvereniginge hebbe zich dapper eweerd, de oranje- vereniginge waore bar aktief en de sportclubs bleeve nie aachter. Veur- dat alles op zo'n daag vlot verloopt, motter heul wat warrek verzet worde. De veule minse, die zich hebbe inge- spaane, waacht gin openbaore daank- betuuging. Maor dat ze meraokels hun best edaon hebbe is zeeker. Soest is ok meraokels goed veur de daag gekomme mit de verzetstetoon- stelling. Onze tied overlaodt iedereen mit een veulheid van indrukke en dan ister alle anleiding de herinnering te rug te voere to de meest bewogene perioode uut deze eeuw. Veul minse zulle stil en naodenkend de school in de Kerkebuurt hebbe ver- laote. En dat was juust de bedoeling van de tetoonstelling. Dat was trou wens ok de bedoeling van de viering van Keuninginnedag en Bevriedings dag. En laote wullie eerluk weeze, 't waore praachtige feeste! GEBORENMichel Karei Frederik, zoon van M G van Rossum en A. F. Hogenaar, Noorderweg 35. Veroni- que Suzanne, dochter van J. Hoveling en S H. Hoogenes, Plesmanstraat 341. Marco Roberto. zoon van F. A Tammer en W. de Graaf. Christiaan Huygenslaan 109. Ralph Jurgen Victor, zoon van G. J. M. Biemans en C. Verboom. Oude Utrechtseweg 34A. Hendrik Willem, zoon van D. Na gel en A Duijst, Jan Steenlaan 35. Petrus Maria, zoon van H J. de Ruijgt en J. M. Epskamp, Den Blieklaan 23. Catharina Maria Antonia, dochter van P. G. J. C. Gruijters en C. M. A. van de Sande, Beukenlaan 92. Ma- nuela, dochter van I. A. Varrucciu en M. Carta, Dorresteinweg 72. Jo- hannes Albertus Jacobus. zoon van P. M. Groot en A. M. Swart, Kampweg 42. Nicoline Francisca, dochter van J. A Woerdman en A. M. de Vries, Bonifaciusstraat 2. ONDERTROUWD: Cornelis van Til. Nic. Pienemanstraat 7, Amersfoort en Gijsberta Cornelia van den Brink, In- singerstraat 33. GEHUWD: Arnold Wubbo Enno de Bruin. Lindenlaan 4b en Johanna Pe- tronella van de Vusse, Beatrixlaan 8. Jacobus Hendrikus Bernardus Cla- risse. Veldweg 6a en Gerarda Maria Elisabeth Schouten, Thorbeckestraat 10. Hendrik Bos. Kruisweg 34, Haarlem en Gré van 't Klooster, Nieu- weweg 31a. Johan Wilhelm Bak huizen, Soesterbergsestraat 126 en Joyce van der Lek, Marshalllaan 22, Utrecht. Dir. H. TV. Vellinga Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2131 Begrafenis, Crematie, Transport i Rouwkamer) OVERLEDEN: Jacobus Albertus Kra- dolfer, 81 jaar. echtgenoot van V. Roos, Amersfoortsestraat 34. Hen drik Ebbenhorst, 84 jaar. Wieksloter- weg W.Z. 37d Gerrit Verwoerd, 64 jaar echtgenoot van H. Veldhuizen Wieksloterweg W.Z. 19. Gijsbertje van Steeg, 53 jaar. echtgenote van D. van den Berg, Schaepmanstraat 25 Janne Hendrika Muller, 69 jaar. we duwe van M. J. Schade. Van Lijnden laan 21. Cornelis Anthonius van den Berg. 67 jaar, echtgenoot van P M van Treijen, Van Lijndenlaan 10

Soester Courant | 1965 | | pagina 5