Wasseeék De balans van de tweede wereldoorlog TslöSrJ D00RSMEREN GARAGE BOSBOOM Voor de kleintjes Na twintig jaren spreken de cijfers van de Tweede Wereldoorlog ons nog in hoge mate aan Wegens vakantie gesloten van van 10 t.e.m. 22 mei. BATENBURG-S Erkende Auto- en Seooterrijsclioo! Geslaagde feestavond van N.V.V. en bestuurdersbond vzw U mrnrn. Klaar terwijl U wacht ISItVEROL SMEERSTATIOX Inbraak in fabriek Soester gepensioneerden hielden jaarvergadering Zomeravondcompetitie P0LITIETEL. 4444 Jubileum-wandeltocht van „Olympia" Rectificatie In elk bedrijf, hetzij groot, hetzij klein, wordt jaarlijks de balans opge maakt. Er wordt dan nagegaan hoe veel er is gekocht en verkocht. Hoe groot de onkosten zijn geweest, en tenslotte komt er dan een getal te voorschijn, dat aangeeft of er winst is gemaaktof verlies is geleden.... De cijfers maken het wel en wee uit van al het doen en laten van de za kenman in het afgelopen jaar. Die cijferkolommen van een balans zijn voor de lezer zo op het oog vrij ..droge kost". Maar toch zijn zij veel zeggend. Zij vertellen van inspannin gen. onbarmhartig en onomwonden weer, wat er is .omgegaan" in de zaak Kan er een balans van een oorlog worden opgemaakt? Is er sprake van verlies en winst? Of is een oorlog al leen maar verlies SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Burg. Grothestraat 45 - Telef. 3917 Natuurlijk kan een oorlog in cijfers worden uitgedrukt. Maar meer dan bij welke andere optelsom zullen hier de getallen spreken: over leed en ontbering, over vernietiging en dood. Voor ons mensen, die dit jaar herden ken, hoe de Tweede Wereldoorlog twintig jaren geleden eindigde, zullen de cijfers nog steeds zeer „welspre kend" zijn. De bestedingen Zoals in elk bedrijf speelt in een oor log het geld een zeer belangrijke rol. „Wie het meeste geld heeft, wint de oorlog". „In de oorlog kijkt men op geen cent". „De oorlog heeft hem ka pitalen opgeleverd". „Door de oorlog ben ik straatarm geworden...." Deze vaak gehoorde zinnen geven wel het bewijs van de hiervoor genoemde stel ling. Men is ook geneigd om te ver onderstellen, dat de regeringen, die oorlog voeren, alleen geld uitgeven voor bewapening en vernietiging. Met cijfers kan echter worden aangetoond, dat dit niet altijd het geval is. De Amerikanen bijvoorbeeld hadden al leen al voor de verzorging van hun troepen over zee 1537 schepen in de vaart. Hiermede werd meer dan 100 miljoen ton goederen vervoerd voor 7% miljoen soldaten. Maar de Ameri kaanse soldaten werden dan ook pri ma gevoed. Het zgn. ,,C"-rantsoen be stond uit tien soorten vlees, verder bo nen, groente, spaghetti, ham, eieren, rijst, kipAfwisseling genoeg dus. 00 Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (02955) U wordt gehaald en gebracht. En in tegenstelling tot bijvoorbeeld het Duitse leger, waren de Amerikaan se en Britse soldaten tot het eind van de oorlog zeer goed gekleed en bestand tegen elk weertype en klimaat. Elke soldaat, hetzij in Italië, hetzij vech tend op een zeer ver af afgelegen Atol, kreeg met kerstmis zijn kalkoen.... Ontwikkeling en ontspanning waren in handen van de „Welfare-service". Deze dienst verzond per maand niet minder dan 4 miljoen boeken in alle richtingen. Soldatenkranten en -tijd schriften werden in miljoenenoplagen uitgegeven. Mobiele radiostations brachten de troepen te velde popu laire programma's. Eén miljoen sol daten volgden cursussen. Duizenden kilometers filmband werden door de projectors van geïmproviseerde biosco pen gedraaid Ook de geneeskundige verzorging was prima geregeld. De Amerikaanse hos pitaaltroepen telden bijv. 45.000 art sen, hetzelfde aantal verpleegsters en anderhalf miljoen soldaten. Tengevol ge van ziekten onder de Amerikaanse soldaten stierf slechts.0,6 Mo derne bestrijdingsmiddelen, zoals het beroemde D.D.T. en geneesmiddelen, zoals bloedplasma en peniciline red den velen van de dood. Bovenmenselijke prestaties Uit de genoemde getallen, zou men misschien een verkeerd beeld van de tegenover. Er is van de soldaat veel tegenover. Er is van de soldaat veer geëist en niet alleen van de soldaat, maar ook van de burger de man en van de vrouw. Om aan deze eisen te voldoen moest men niet alleen moed bezitten, maar meer nog de wil om door te zetten. Deze wil ontbrak niet bij het Engelse volk. dat onder de be zielende leiding van Winston Churchill bovenmenselijke prestaties leverde. De eerste maanden na Duinkerken was Engeland de enige werkelijke te genstander van de As-mogendheden. Iedere man en iedere vrouw was hard nodig om - juist in die dagen - de strijd vol te houden. Men kon met recht zeggen, dat geheel Engeland was gemobiliseerd. Natuurlijk de dienst plichtigen, maar ook de geleerden de boerende arbeidersde mannende vrouwen En er werd gewerkt. De geleerden zorgden voor nieuwe wapens: radar, asdic (voor peiling van onderzeebo ten), benzinepijpleiding onder de Noordzee, kunstmatige havens, mag- netsche mijnen De arbeiders maakten vliegtuigen, zeer snelle, zoals de Spitfires en, in het laatste oorlogsjaar, de straalvliegtui gen, de Gloster-Meteors In 1944 werkten 16 miljoen mannen en vrouwen Jn de oorlogsindustrie. In het leger dienden miljoen solda ten, waaronder bijvoorbeeld bij de RAF. alleen al 182.000 vrouwen, Vrouwen werkten ook op het land, van alle vrouwen tussen 18 en 40 Jaar werkte 90 bij de boer.... Hoewel er een werkweek van 54 uur was, braken geen stakingen uit. In de oorlog was er arbeidsvrede in Enge land. In mei 1945 bezat de R.A.F. 92.000 vliegtuigen. Ook de dominions en de koloniën de den geducht mee. Om een enkel, voor ons land interessante te noemen Canada. Dit land had 700.000 man on der de wapenen en bij de verschillen de Canadese legeronderdelen waren 25.000 vrouwen ingedeeld. Het totale aantal Britse divisie te vel de bedroeg op 1 januari 1945: 51. Het is overbodig te zeggen, dat gedurende de gehele oorlog de Britse Navy op vrijwel alle wereldzeeën zeer actief wa6. Zo bracht de Engelse marine niet minder dan 603 vijandelijke onderzee- ers tot zinken. Amerikaanse opzet Amerika, woedend over de laffe Ja panse overval op Pearl Harbor, aan vaardde de oorlog met alle conse quenties van dien. Voorgegaan door president Roosevelt stelde dit land zijn machtige industrie ter beschikking van de oorlogvoering. Alles ging zo efficiënt mogeli'v' In 1943 werd 2IV2 miljoen ton, sci )srulmte geprodu ceerd. waarvan 19 miljoen ton aan transportschepen. 2 tot Libertysche- pen verlieten, op den duur, per dag de werf, kant en klaar. In september 1944 had Amerika 225.000 vliegtuigen en 70.000 tanks. Bij een arbeidsweek van 40 tot 48 uren en onder een betrekkelijke ar- beidsrust werkten miljoenen in de industrie. Zeventien miljoen vrouwen waren of in het leger of in de fabriek of op het land werkzaam. Op 1 januari 1945 waren 89 Ameri kaanse divisies bij de oorlog betrok ken, tezamen 7.700.000 man tellend De Amerikaanse vloot was de mach tigste ter wereld. Deze bestond o.m uit 11 slagschepen, 23 vliegdekschepen, 12 zware en 29 lichte kruisers. En passant werd In de oorlog - vol gens de leen- en pachtwet - voor der tig miljard dollars aan bondgenoten geleverd. Rusland bijvoorbeeld kreeg 9000 vliegtuigen. 5000 tanks. 255.000 auto's en enorme voorraden aan voe ding, kleding, munitie en grondstof fen, alles verscheept via de zeer ge vaarlijke ,.Moermansk"-route door de Noordelijke IJszee. Russische cijfers niet bekend Over de prestaties van de Russen heb ben we geen exacte gegevens: het zijn slechts gissingen. Wél staat vast, dat het Russische volk in de Tweede Wereldoorlog zijn grondgebied heeft verdedigd en heroverd. Wij allen weten hoe tenslotte Russische legers hard terugsloegen. Het waren Russische sol daten, die Berlijn veroverden. Men schat dat het Sovjetleger in het voorjaar van 1945 bestond uit een kleine 800 divisies. Wanneer men aan neemt, dat elke Russische divisie 8000 man teld'3 dan stonden aan het einde van de r r. 1 -0.000 Sovjetsoldaten aan het front De verliezen Zoals bij iedere oorlog is er uiteinde lijk een verliezer en een overwinnaar. Zowel in de Eerste als in de Tweede Wereldoorlog hebben de geallieerden gewonnen en de „centralen" of. zoals zij in de Tweede Wereldoorlog werden genoemd, de ..As-mogendheden" verlo ren. Maar In beide oorlogen heeft het woord overwinnaar een „wan klank" gekresen, Laten we eens na gaan wat het betekent om overwin naar te zijn. De oorlog kostte 322.000 Amerikaanse soldaten het leven, 741.000 militairen werden gewond. Het Britse rijk bracht in verhouding met de bondgenoot Amerika wel zeer zware offers. 303.000 soldaten sneu velden, ruim 60.000 burgers werden gedood. 30.000 man van de koopvaar dij vonden een graf in de golven. De R.A.F verloor 70.000 man. 13 miljoen Engelse huizen werden vernield, 4.5 miljoen beschadigd. De Canadezen verloren, voor het merendeel bij de bevrijding van Nederland, 18.000 man. 55.000 Canadezen raakten gewond.... Ook de Franse verliezen waren erg hoog. 1.125.369 Fransen werden door oorlogshandelingen gedood. Oók ten aanzien van de verliezen ont breken Russische cijfers. Generaal Zjoekow vertelde eens aan Eisenho- wer: „Alleen al in de bezette gebieden zijn zoveel burgers gedood, dat wij niet in staat zijn het totaal bij bena dering te schatten Wij geloven de Russische generaal.... En de verliezers Duitsland betreurt ruim 4 miljoen doden, vermisten en invaliden.... Ja pan verloor 1.219.000 soldaten. 240.000 werden invalide. De oorlog kostte aan bijna een kwart miljoen Japanse bur gers het leven1,3 miljoen bur gers werden gewond.... (Hirosjima 80.000, Nagasaki 40.000 doden. De gehele Japanse vloot ging ten onder. Nederland En hoe hoog was de tol. die ons land betaalde? 270.000 landgenoten maak ten de bevrijding niet mee als gevolg van de oorlogshandelingen. Van dit aantal werd het grootste ge deelte het slachtoffer van Duitse ter reur. Bij deportatie en in cocentratie- kampen stierven ruim 126 duizend Ne derlanders. 2800 verzetstrijders werden gefusilleerd. 30.000 Arbeiders werden in Duitsland gedood. De hongerwinter en ondervoeding eisten 83.000 doden. 4600 Militairen sneuvelden. De koop vaardij verloor 1900 zeelieden, 270 mi litairen stierven in krijgsgevangen schap. 20.400 Burgers werden tijdens bombardementen en gevechtshande lingen gedood 490 Nederlandse schepen gingen ver loren. In Nederlandsch Oost-Indië ver loren 45.000 landgenoten het leven.... Bij de bevrijding van ons land sneu velden 50.000 geallieerden.... De balans van een oorlog.... En ondanks de „oorlog"-ultvindingen, die misschien op de debetzijde kunnen worden geschreven: Nieuwe genees middelen. betere bestrijdingsmetho- den tegen allerlei kwalen, nieuwe uit vindingen. gewijzigde - vaak betere - o.a. arbeidsverhoudingen, verhoudin gen tussen mensen onderling, geeste lijke toenadering tussen de kerken Ondanks - we kunnen hier niet meer van uitvindingen spreken - verbete ringen, welke het gevolg zijn van de oorlog..-.., kan er niet van „winst" worden gesproken. Want ook heeft de zelfde oorlog de mens ten kwade ver anderdverruwdharder ge maakt. Bovendien.... Op de creditzijde van de balans staan „posten", welke nim mer kunnen worden uitgewist, want zij zijn met bloed geschreven....: „WarschauRotterdamCo- ventryAuschwitzBergen Bel- senJavazeeOkinawaLl- dicéOradourPutten BirmaspoorwegNormandlë. Sta- lingradArdennenHirosji maNagasaki....". Vier leden, die reeds tientallen Ja ren lid zijn van de afdeling Soest van het Nederlands Vak Verbond, hebben vrijdagavond in gebouw „De Rank" een onderscheiding gekregen uit handen van de heer A. Brand, de voorzitter van de afdeling Dat gebeurde tijdens een gezellige feestavond, die de leden van de aan gesloten verenigingen bij het N.V.V. en de Soester Besturenbond met hun echtgenotes aangeboden kregen. De heer Brand verwelkomde de aan wezigen. In zijn openingswoord zei hij er verheugd over te zijn. dat er zo'n grote belangstelling voor deze feestavond bestond, wel een bewijs, dat de N.V.V. en de Besturenbond „levende" verenigingen zijn. Hij wens te ten slotte allen een genoeglijke avond toe, alvorens hij overging tot het huldigen van een viertal trouwe N.V.V -leden. Voor de heer Ph. Bos, die vijftig Jaar lid Is. was geen onderscheiding weg gelegd. Niet omdat men hem die zou misgunnen, maar eenvoudig omdat er geen onderscheidingen meer zijn. De heer Bos heeft namelijk de hoog ste onderscheiding, de gouden speld, reeds ontvangen tijdens de herden king van zijn veertig-jarig lidmaat schap Een diamanten speld bestaat er niet. De heer Brand zei dat te betreuren, maar hij was niettemin blij, dat hij de heer en mevrouw Bos toch iets kon aanbieden: een prachtige mand met fruit, die zij kre gen in verband met het 55-jarig hu welijksfeest, dat zij zaterdag 8 mei j.1. vierden. Mevrouw Bos kreeg bo vendien bloemen. De heer Brand sprak ook de heren J. v. d. Broek en P de Graaf toe. die veertig jaar lid zijn. Hij wenste hen geluk met het lidmaatschap en bood hun tevens de gouden speld van de N V V. aan. De echtgenotes kregen bloemen De heer C. van Essen, die 25 jaar lid is. kreeg de zilveren speld aangeboden. Ook voor zijn vrouw wa ren er bloemen. De heer Bos mocht nog een apart geschenk in ontvangst nemen van de Soester Bestuurdersbond. terwijl iede re Jubilaris een oorkond kreeg aan geboden. Voorzitter Brand zei in een toespraak o.a. dat diegenen, die al tientallen jaren lid zijn. met recht de voorvech- /ZULLENWE UITMAN VANAWNpTj M N ZUSJE WH. OFWSSENJ J n« MOET VI HELE LUIiKWAS Uüt, I /-TwÜTMMREENS flmWAflRIS UIE WAS.' U 0m tin PIK H UURTJE IKWEEKTffU&n/ fff ÜEF VAN JEJ HEUER SCHOON IH METEEN PR00600K. NWAKKFTOfi BOMMEL OPRUIMENSEffl'tTOOS LUNTJES SPANNEN NIETS 01- HflN&EN.OATISNOO ttm LUXE! 7KEKNU JE MAAK AAN/ VAN WEEDESTRAAT 52 Telefoon 5229 Geopend van g uur v.m. tot 7 uur n.m. Maandag- en vrijdagavond tot 9.15 uur. U bent dan om 10 uur klaar. Zaterdagmiddag tot 4 uur. ters kunnen worden genoemd van de idealen van de huidige mens. ..Wij mogen hen wel dankbaar zijn", aidus de heer Brand, „dat zij de moed heb ben opgebracht om vol te houden en door te zetten. Daar plukken wij de vruchten nu van", zo besloot hij. Het vrolijke gedeelte van de avond werd verzorgd door het gezelschap Frans van Dusschoten. Hieraan werk ten mede Los Estrellas, die er door hun accordeonmuzlek de stemming di rect Inbrachten. Succes was ook weg gelegd door de Broytons, die prach tige staaltjes acrobatiek ten beste ga ven. De Selvera's kregen een open doekje voor hun hartverwarmend op treden. Zij zongen bekende Nederland se liedjes. Peter Oran deed de zeer talrijke aanwezigen verbaasd staan van zijn vingervlugheid, maar dat mag men ten slotte ook van een goochelaar verwachten The Orlginal Dutch Rolling Stars wa ren soms ijzingwekkend op hun rol schaatsen. Op een ronde tafel reden zijn hun rondjes, daarbij de meest verbazingwekkende toeren uithalend Een jeugdige toeschouwer uit de zaal mocht mee rondjes draalen. Hij kreeg een open doekje van het publiek, dat trouwens toch gul was met applaus. Natuurlijk trad ook de leider van het gezelschap op. Frans van Dus- schoten praatte het programma aan elkaar en zong bovendien enkele lied jes, die zeer ln de smaak vielen van het publiek De bekende pianist Ton- ny Schifferstein zorgde aan de plano voor de muzikale begeleiding en speelde enkele populaire wijsjes. Een gezellige avond, waarover de aanwezigen bijzonder tevreden waren en waarop zij met genoegen zullen terugzien. Geen langdurige wachttijd daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel Eerste klas smeermiddelen Blrkstraat 105 - Soest - Telef. 3256 In de nacht van zondag op maandag werd Ingebroken in de brilmonturen- fabriek Arco. Door verbreking van een ruit kwam de dader in het kantooor van de di rectie. waar, met gereedschap uit de fabriek, verschillende kasten werden opengebroken. Een bedrag van 250, wordt vermist. De politie stelt een on derzoek in. LENTE Dit magische woord spreekt ons allen aan, want waar gaan onze gedachten dan heen Natuurlijk naar de eerste zonnige middagjes, waar we allemaal zo naar verlangen. Bleven we eerst op onze vrije dagen in huis, nu trek ken wij er op uit om naar het ontluiken van de eerste crocusjes en het uitlopen van de bomen te kijken. Ook is de tijd gekomen dat de huisvrouwen met hun kleuters naar het park gaan waar men tegenwoordig zul ke mooie speelweiden heeft waar ze naar hartelust kun nen ravotten. Hiervoor hebben zij stevige geschikte kleding nodig zo als het meisje op de foto. Zij draagt 'n gezellig groen- geruit pakje waarvan het hesje op de rug wordt ge sloten. Het heeft een leuk piqué kraagje. Het materiaal waarvan het pakje is vervaardigd heet terlenka-brenka en is oer sterk. Een leuk hoedje tegen de misschien te felle zon com pleteert het geheel en alle moeders zullen met trots hun dochter bekijken. Tr*LANDA De afdeling Soest van de Algemene Nederlandse Bond van Gepensioneer den waren het afgelopen weekeinde in hotel De Gouden Ploeg in jaarverga dering bijeen. De vereniging telde op 1 januari J.1. 433 leden, tegen 424 een jaar geleden. Voorzitter M de Regt verwelkomde de aanwezigen en zei in zijn openings woord o.a., dat het afgelopen vereni gingsjaar niet veel heeft opgeleverd. In 1964 overleden achttien leden. De vergadering nam voor hem een mi nuut stilte in acht. Het uitvoerige, goed verzorgde Jaar verslag van de secretaris, de heer C. Oosterom, was de leden toegezonden. Uit het verslag bleken duidelijk de aktlvltelten van de vereniging, die het betreurt, dat niet alle gepensioneer den ln Soest lid zijn. De financiële positie is gezond. De kas sloot met een voordelig saldo. Secretaris Ooste rom, die aftredend was, werd in het bestuur herkozen. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: M. de Regt, voorzitter. C. Oosterom, secretaris; L Kuiken, penningmeester; mevr. G Ho- venkamp, tweede voorzitster W. C Hakman, tweede penningmeester; me vrouw Batenburg-Stoffels, tweede se cretaresse. terwijl de heer Van Dier- men leider is van de propaganda-com- missie Over het beleid van „De Kleine Wach ter". het verenigingsblad, kwamen geen op- of aanmerkingen naar voren De redacteur, de heer L. Kuiken, werd lof toegezwaaid voor de goede verzor ging van het orgaan. De voorzitter deed een beroep op de leden om meer kopy in te zenden. Over verandering van de pensioenwet sprak de heer H J. van Benthem, hoofdbestuurslid. Hij stelde voorop, dat het hoofdbestuur niet volledig ak koord gaat met deze wet. De wet be staat uit 25 hoofdstukken, die alle maal even ingewikkeld zijn. Spreker zei zich te willen bepalen tot de voor naamste punten hieruit. Er komt een pensioenbestuur met een directie, die door de Kroon wordt be noemd, en een raad van toezicht. De gepensioneerde is weer ambtenaar geworden en staat niet meer met zijn hoofd tegen de muur. Door het tot stand komen van de nieuwe regering zijn de kansen op verbetering van het pensioen aanmerkelijk gestegen. Er worden verschillende overgangsbepa lingen in genoemd, zodat nog andere maatregelen genomen kunnen worden. De wachtgelder is ook ambtenaar ge worden. Jonge ambtenaren vallen ter stond onder de pensioenwet. De beta ling van het pensioen zal in de toe komst om de maand geschieden en ge schiedt tegelijk met de uitbetaling van de A.O.W. Bij het overlijden van de gepensioneerde wordt nog drie maan den volledig pensioen uitbetaald aan de weduwe. Als man en vrouw even veel verdienen, behoeft de vrouw geen A.O.W.-premie te betalen „Wij zijn dankbaar, maar niet voldaan", zo be sloot de heer Van Benthem zijn cau serie De leden stelden spreker vervolgens verschillende vragen, waarna de heren M. de Regt en C. Oosterom werden ge kozen als afgevaardigden naar de in Utrecht te houdert algemene vergade ring. De leden besloten ten slotte ook hun steun te geven aan het voorstel van één van hen om te bevorderen, dat secretaris Oosterom telefoon krijgt. Aan de funktle van secretaris van de vereniging van gepensioneerden zijn dusdanig veel werkzaamheden verbon den, dat een telefoonaansluiting voor \em geen overbodige luxe is. i samenwerking met Adelaar en Pe- aalridders organiseert Tempo een zo- ïercompetle op het parkoers in het ndustriegebied onderdagavond was de deelname uit wekend; 45 amateurs en nieuwelin- m verschenen aan de start, r werden 32 ronden (37 km) gereden 53 minuten. lle uitlooppogingen werden, mede tor het hoge tempo, in de kiem ge- noord en niemand kreeg een kans ti te ontsnappen, zodat een massa- jurt de uitslag moest brengen, iechts een zestal renners kregen ach- rstand en moesten van de jury af kappen. e uitslag werd: 1 Johnny Vonk Ad.) 2. Teus v. d Tol (Ad.). 3. Cor aber (Ad.). 4 E Wingelaar (Ad.). 5. larel de Graaf (Ad.). 6. Jac. v. d. erg (T 7. Ravmond de Zoete (Ad.). Hans Wimmer <T. 9. John Visser T.) 10. Piet Soeteman (Ad.). 11. "lm Wiegers (T.12. Harry Visser T.). e adspiranten J. W. de Lange en W. lotterer namen vanaf de start de iding. Arie Bakker kwam door het ^loton van de grote broers weer bij, aar kwam kort daarna te vallen en oest opgeven. Een eindspurt kon et tot zijn recht komen omdat de zee koplopers toen midden ln het eloton zaten. De uitslag was hier: W. Kotterer (Ad.). 23 km in 40 min. J. W. de Lange <T.). 3. J. Riphagen Ped 4. Harm Hees (T.) De uitslag bij de dames was: 1. Ineke van Yken. 2. Ineke Hardeman. 3. Cor- rie Albert. '5 ronden (17 km) gingen in 29 min. De enigste aanwezige veteraan reed 20 ronden mee met de grote groep. Hij reed deze afstand in 30 min. Een ..riks*' voor een onderschrift „Piet, je emmer vis staat klaar Bovenstaande onderschrift werd Ingezonden door Mirjam Jaars veld, Nieuweweg 22, Soest. De waardebon wordt haar de zer dagen toegezonden. De christelijke wandelsportvereniging „Olympia" viert dit jaar haar 10-jarig bestaan. Een respectabele leeftijd voor een wandelvereniging; dat wordt ook al bewezen door het feit, dat vele andere wandelsportverenigingen na verloop van tijd werden opgeheven. Olympia bleef echter, dat is niet ln de laatste plaats te danken aan het en thousiasme van de algemeen leider van Olympia. de heer W. A. Suman. Hij was het ook, die de stoot gaf tot de oprichting van de wandelsportver eniging in Soest. Zijn werk is niet vergeefs geweest, getuige de enorme prijzenkast, die het huis van de fami lie Suman aan de Veldweg siert. Tientallen bekers, vaantjes, medailles en andere prijzen, in de loop van de afgelopen tien jaren bij elkaar ge wandeld, zijn er met moeite in opge borgen. want de kast is in feite veel te klein. Olympia heeft zich een uitstekende naam verworven, niet alleen in de omgeving maar ln het gehele land, want de vereniging wandelt bijkans overal. Olympia organiseert zelf ook wandel marsen, maar de belangstelling daar voor is toch niet zo groot geweest als bij andere marsen vaak wel het geval is. Niettemin zorgen de heer Suman en zijn staf medewerkers altijd voor een perfecte organisatie. Wellicht dat er zaterdag meer deelne mers zullen zijn aan de op zaterdag 15 mei te houden Paleis Soestdijk Tocht. Een jubileumtocht dus, waar aan degenen, die de tocht uitlopen, een zeer speciale herinneringsmedaille met lint overhouden. De mars wordt uiteraard door Olympia georganiseerd, onder auspiciën van de Nederlandse Christelijke Wandelsport Bond De deelname staat open zowel voor groe pen als individuelen. De ajstanden bedragen voor jeugd tot en met 15 jaar 12 kilometer; vanaf 16 jaar 18 km. of 25 km. De start vindt plaats op het sportveld van de Mixed Hockey Club aan de Schrikslaan. De vereniging, die met minstens twaalf personen deelneemt en de tocht zon der uitvallers volbrengt, krijgt een groepsherinnering. Extra prijzen zijn voor iedere afstand beschikbaar en zullen worden uitgereikt aan die groe pen, die volgens de jury de beste in druk maken. De medische verzorging Is in handen van de afdeling Soest- Soesterberg van het Nederlandsche Roode Kruis. De start heeft plaats voor wandelaars op de 25 km om 1 uur. voor de 18 km om half twee en voor de 12 km om 2 uur. Dit in verband met de muzikale show, die het tamboerkorps van „Bronswerk" uit Amersfoort na afloop geeft. Vertrek van het korps bij het gemeentehuis om half vijf met beide groepen van Olympia. De show wordt op het terrein aan de Schriks laan gegeven. Als het weer meewerkt, belooft het een fijne dag te worden. Het is te hopen, dat er veel wandelaars zijn De heer Suman en Olympia verdienen dat! In ons nummer van 4 mei j.1. was in ons blad opgenomen de uitgave van de Fa. Middelman „Modeklan ken". waarvan het technische gedeel te ook door ons werd verzoi-gd. Hierin komt een foto voor van de laatst gehouden Meubelshow ln Eem- land. Door ons is bij de vervaardiging van de cliché's een verkeerde foto ge bruikt De afgedrukte foto waarop ook enige meubelen voorkomen was een inte rieuropname welke wij eerder plaat ste bij gelegenheid van de vernieu wing en heropening van Hotel „La Bordelaise", alhier.

Soester Courant | 1965 | | pagina 7