Veroordeling dader treinaanslagen in Soest Speculatie belasting schaadt financiën Gasbelpolitiek Het oog gericht op een gesloten deur Geen voorrang verleend Vrijdag 14 mei 1965 44e jaargang no. 37 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Zeepost Openbare bibliotheek Soest-Zuid Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a* Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 De kwestie van de prijs van het aard gas nu eens niet in plaatselijke maar in algemene zin beschouwend, mogen we toch wel constateren, dat die voor het Nederlandse volk een teleurstel ling is geworden. Toen de meldingen kwamen van de aardgasvondsten in Nederlandse bodem en de aantoonbare en vermoedelijke hoeveelheden maar steeds groter werden, heeft ieder in Nederland gedacht, dat we hiermede een goedkopere bron voor levering van warmte en energie hadden ge kregen. Goedkoper dan de maar steeds ln prijs stijgende kolen, wellicht ook goedkoper en zeker niet duurder dan de olie. Welnu, de prijzen die de Gasunie meent te moeten berekenen voor de levering van het aardgas aan de dis tributiebedrijven wordt allerwegen door de verbruikers als teleurstellend ge voeld. Men heeft zich gehaast de ho gere calorische waarde van het aard gas in de prijs te verdisconteren en het waarom is eigenlijk niet geheel duidelijk. Die calorische waarde wordt immers niet verkregen door enige schenking van de natuur het aard gas wordt zo gevonden. Men kan de hoge prijs dus niet goedpraten met te wijzen op die ho gere waarde. Men zou de aardgasprijs dus hebben kunnen bepalen als te vergelijken met die van het tot nu toe gebruikte cokes- of kraakgas, ja zelfs daar min of meer belangrijk be neden hebben kunnen gaan. want de productie vergt in feite minder kosten. De aardgasprijs komt er nu echter op neer, dat in de grootste delen van ons land de prijs maar weinig bene den de huidige gasprijzen komt te liggen, de calorische waarde in aan merking nemend. De economische politiek blijkt in deze een belangrijke rol te spelen. De prijs van het aardgas mag kennelijk, met het oog op de belangen van kolen mijnen en oliemaatschappijen, niet be langrijk afsteken bij de prijzen van kolen en van olie. De velen die ge hoopt hadden nu door het aardgas een gemakkelijke en tevens goedko pere warmtebron* te kunnen instal leren. zijn teleurgesteld en zelfs voor het koken komt men nauwelijks aan een goedkopere prijs toe dan die wel ke tot nu toe gold. T"clen liepen reeds .rond met. de ge dachte aan aanschaffing van gasin stallaties voor centrale verwarming en gashaarden voor kamerverwarming, menend zich dan goedkoper te kun nen gaan verwarmen dan met de hui dige installaties voor kolen of olie. Die verwachtingen worden niet ver vuld. Althans voor de eerste vijf jaren is voor aardgas een prijs vastgesteld, die de verwarming van onze huizen met deze bron niet goedkoper, in me nig geval zelfs duurder zal maken. Men wijst daarvoor op de hoge kos ten van de aanleg van de nieuwe lei dingen, maar dat is een kwestie van afschrijvingspolitiek. die men kenne lijk hoog stelt terwiile van de belan gen der andere warmte- en energie bronnen. Natuurlijk grijpen die belan gen ook in elkaar, maar dat doet niets af aan het feit, dat de thans gedecre teerde tarieven toch nog teleurstel lend blijven. Een teleurstelling, die zeker ook de leveranciers van gas haarden en kachels zullen ondervinden, want de animo voor aanschaf van deze apparatuur wordt er danig door ver minderd. Met onze vaderlandse gasbellen blij ken we nu tevens te moeten bijdragen in de kostenproblemen der Duitse en Belgische mijnen. Ook daar belangen groepen, buiten die van de oliemaat schappijen, die macht uitoefenen om T. H. uit Laren, die vanaf de Soester- bergsestraat de Kerkstraat wilde inrij den, verleende geen voorrang aan de autobestuurder C P. uit Amersfoort. Beide auto's botsten en liepen schade op. Wat doen de kranten netjes, Wat keren zij zich braaf Tegen een onfatsoenlijk Vrijpostig fotograaf Ze schrijven zure stukjes. Nog wranger dan azijn. Om v/at onlangs gebeurde. Bij 't hek van Drakesteyn. Daar nam een bruut wat foto's En knipte jongelui In een wat matineuze. Misschien verliefde bui; De bladen die nu boos zijn, Vergeten lichtgeraakt. Dat meer door hen reeds maanden Hierop is jacht gemaakt. Zij weven om personen Van 't vorstelijke bloed. Een stralenkrans van luister, Van louter mooi en goed. Vooral de damesbladen Staan vooraan in de bres: 't Is allemaal cum laude Van prins of een prinses. Als zij zich niet verloren In zulk een overdaad, NOoit zouden fotografen Zó tuk zijn op een plaat. De krant, die géén primeur heeft, Met Beatrix begaan, Stort nu een halve zoute. Maar krokedillentraan JAAP MIJDERWIJK SOESTER Abonn. p. kwart, ƒ250 - per post 2,75 de concurrentie het hoofd te kunnen bieden en ons daarin, te laten bijspij keren. Dat komt ook wel doordat er van een gemeenschappelijk energiebe leid in de E E G. riog geen sprake is. Maar bovendien is het duidelijk, dat ons nationale energiebeleid ook niet vrij is van vreemde smetten en mede bepaald wordt door. de belangen der buitenlandse olie- en kolenconcerns. Neen, we kunnen het er niet mee eens zijn. De 21-jarige op de vliegbasis Soester- berg gelegerde korporaal der Konink lijke Luchtmacht, T. P. uit Amsterdam is woensdag door de Krijgsraad te 's-Hertogenbosch veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden en ontslag uit de militaire dienst. P. had in de nacht van 15 op 16 januari op de spoorlijn Amersfoort- Soestduinen twee treinaanslagen ge pleegd door op de rails zware beton nen segmenten neer te leggen. Hij zette daarmede tientallen spoorweg en politie-autoriteiten aan het werk, die na vier dagen intensief speuren de korporaal arresteerden. Dat gebeur de na een reconstructie van de aan slagen. De korporaal was daarbij de belangrijkste getuige, omdat hij, toen hij op wacht-patrouille was, twee schimmen op de spoorbaan had ge zien. Althans, dat vertelde hij de met het onderzoek belaste ambtena ren. Het bleek echter, dat hij vanaf de door hem aangegeven punten on mogelijk iemand zou hebben kunnen zien op het tijdstip, waarop beide aan slagen werden gepleegd, omdat het toen nog te donker was. De korporaal, die tot een gevangenis straf van ten hoogste vijftien jaar veroordeeld had kunnen worden (als er slachtoffers waren gevallen tot le venslang) had op de spoorbaan 115 kilogram zware betonsegmenten neer gelegd. die schuin langs het grint- talud stonden. Eerst reed een postgoe- derentrein ertegen, maar die reed door. Toen de korporaal bemerkte, dat zijn eerste poging was mislukt, heeft hij later nogmaals een versperring aangebracht. Die zou aanleiding heb ben kunnen zijn tot een ernstig on geluk, omdat een personentrein met de betonsegmenten in botsing kwam. Gelukkig liep de trein niet uit de rails en liep niemand van de inzit tenden letsel óp. De jongeman was nooit eerder met de justitie in aanraking geweest en in dienst ook nooit bestraft. Hij ver klaarde voor de Krijgsraad, dat hij wel eens had willen zien wat er zou gebeu ren als een trein op het betonsegment zou inrijden. Over de gevolgen had hij niet ge dacht. Dat kwam pas later, toen hij zichzelf zag als de held, die bij de ontsporing als eerste hulp zou bieden aan de gewonden. Over de beklaagde was een psychia trisch rapport uitgebracht, dat echter geen klaarheid bracht in de beweeg redenen, die die Amsterdammer, in het burgerleven banketbakker, hebben aangezet tot het plegen van beide aanslagen, de ernstigste sinds vijftien jaar. In het rapport kwam tot uit drukking, dat de jongeman in zijn jeugd allerlei conflictsituaties heeft doorgemaakt, allerlei ziektes heeft gehad en lange tijd doof is geweest. De psychiater oordeelde hem volkomen toerekenbaar. Mr. A. Beaumont, de auditeur-mili tair, eiste tegen de jongeman een ge vangenisstraf voor de tijd van een jaar en drie maanden en verlaging in rang tot soldaat laagste klasse. De gevangenisstraf zou moeten worden verkort door aftrek van de tijd, die de jongeman in voorarrest heeft doorge bracht, vier maanden. De raadsman van de verdachte zei het te betwijfelen, dat de beklaagde op zettelijk een ongeluk zou hebben wil len uitlokken. Hij was van mening, dat een lange gevangenisstraf voor P. fataal zou zijn voor zijn verdere leven en daarom bepleitte hij een vonnis met een belangrijk deel van de straf voorwaardelijk Na raadkamer veroor deelde de Krijgsraad P. ten slotte tot een jaar en drie maanden gevangenis straf en ontslag; uit de militaire dienst. Daarmede werd een einde gemaakt aan een zaak, die in Nederland veel opzien baarde. Tal van reacties uit het bedrijfsleven hebben ons reeds duidelijk gemaakt dat de nieuwe regeringsverklaring niet onverdeeld gunstig is ontvangen. Een sprekend bewijs is wel de flauwe stem ming op de effectenbeurs, waar van zelfsprekend de komende speculatie winstbelasting als een onweersbul voor de handel hangt. Wat men ook van speculatie moge denken, zij ver vult onmiskenbaar een nuttige functie in het commerciële leven omdat de handel er door gestimuleerd wordt. Het komt ons voor dat de speculatie winstbelasting de rij zal openen van een reeks nieuwe heffingen, die buiten de sfeer van de loon- en inkomsten belasting liggen. Mocht het vorige kabinet nog de schijn ophouden alsof naar een effectieve en zeker een rela tieve verlaging der staatsuitgaven zou worden gestreefd, deze regering heeft dit ideaal van velen al bij voorbaat overboord geworpen. Wij komen hierop terug maar merken op dat aan de gedachte van stijgende investeringen in de overheidssfeer on vermijdelijk tot consumptiebeperking moet leiden, al zal die consumptie langs een omweg worden afgeremd door indirecte heffingen en hoge rente op besparingen. Wat gebeurt er? Jammer, dat in een dergelijk klimaat de overheid de bezitsvorming in de sector van effecten en onroerende goe deren gaat afremmen met een belas ting, die om economische redenen reeds meer dan eens verworpen en zelfs afgeschaft is. Zij wordt nu om psychologische redenen opnieuw ge ïntroduceerd. De heer Vondeling en met hem velen willen een poging doen om speculaties in onroerende goederen als huizen, bedrijfspanden en grond tegen te gaan om daardoor prijsopdrijving tegen te gaan. Het is wel zeker dat daar niets van terecht zal komen. Wanneer iemand grond of huizen bezit, dan zal hij die tegen markt waarde bereid zijn van de hand te doen. Moet er van de geldwinst, die mede door inflatie veroorzaakt wordt, betaald worden, dan zal de verkoop prijs van die goederen, vooral bij schaarste, met het bedrag van de te betalen belasting worden verhoogd. Rem Dit betekent een rem op de handel tot schade van het zg. afschuivings- probleem in de woningschaarste. Wan neer immers oudere mensen in een te groot huis wonen, dan moeten zij bij het verlaten van dit huis een hoog Op het stadhuis van Amstelveen is donderdagmiddag het huwelijk voltrok ken van t.v.-omroepster Ellis Berger met de Engelse Alkmaar-speler Barry Hughes. Het paar begint een auto-wasserette in Alkmaar. bedrag vragen om daarmee de hoge kosten van inkoop in een bejaarden tehuis of van comfortabele nieuwbouw op te vangen. Belasting betalen van een opbrengst remt de overstap. Wordt de prijs door belasting hoger, dan wordt het ministerie van finan ciën ook nog partij in deze zogenaam de speculatie. Zo wil de wrange rea liteit dat de heer Vondeling straks nog mede-participant wondt in specu latiezaken. Daarnaast is het duidelijk dat opnieuw het gevaar wordt opgeroepen van de zwarte prijzén. Terwijl onze regering al sinds het einde van de oorlog po gingen doet om de markten van zwarte lonen en prijzen te bestrijden wordt dit kabinet mogelijk nog de kampioen van een zwarte markt in onroerende goederen. Een onaangenaam luchtje aan deze ontwikkeling is nog dit, dat het beleid van het kabinet Cals onder inflatoire vlag vaart. Het is deze in flatie, die de hoofdoorzaak is van spe culaties in onroerende goederen. De regering wordt nu via een nieuwe be lasting zelf belanghebbende bij een flinke inflatie. Bepaald geen frisse achtergrond van deze ontwikkeling. Beginners! Er is meer. Speculatie op de beurs is een bezigheid, die vooral wordt beoe fend door bezitters van kleine kapi taaltjes. Langs deze weg trachten ve len snel een vermogensbasis te krij gen. Wie die vermogensbasis eenmaal heeft, is behoudend. Het zijn dus de kwestbare middengroepen, die het grootste bedrag van deze heffing op Een overzicht van de plechtige inwijding van het Ne derlandse Ereveld Mill Ifill Cementry bij Londen, waar Prins Bernhard (in marine-uniform) en de Duke of Glouster (in landmacht-uniform) namens de Nederlandse en Britse Oorlogsgravenstichting kransen legden. tafel zullen moeten brengen. Voorts zijn wij van mening dat de goede kansen van de speculatie een aantal kleine bezitters naar de aan delenmarkt trekt, die nu worden weer houden. Verruiming van het aantal deelnemers aan het marktverkeer leidt tot goede prijzen voor de artikelen, in dit geval de effecten. Met een speculatiewinst belasting wordt de markt uitgedund en tot een beperkt terrein van duur zame beleggers met flauwe koersen, zo als die nu reeds merkbaar zijn. Moeten wij de weg op om het grote publiek nog meer af te schrikken van het deelnemen in het risicodragend ver mogen van het bedrijfsleven? Afstraffing Reeds bij het introduceren van het nieuwe kabinet heeft het bedrijfsleven de eerste afstraffing gekregen. Een be lasting op investeren op korte termijn in aandelen en een stroom van aan gekondigde overheidsinvesteringen, die voorlopig met leningen op lange ter mijn zullen worden gefinancierd. Als de overheid geld leent, komt dit niet ter beschikking van het bedrijfsleven. Ook industrie en handel zullen ter kapitaalmarkt blijven verschijnen. De grotere kapitaalvraag zal de rente doen stijgen, de Investeringen mis schien iets afremmen, maar in ieder geval de koersen drukken. Slechts de beslist niet ongerechtvaardigde vrees voor nog meer inflatie zal mogelijk de vraag naar aandelen in evenwicht houden. Intussen zal die hoge rente voet grote moeilijkheden met zich brengen voor de financiering van het eigen huis in de opmars ter bestrij ding van de woningschaarste. Tenslotte vergeet men blijkbaar bij deze ombuiging in het financiële be leid dat een groot deel van het mid den- en kleinbedrijf is aangewezen op het lenen van geld op lange ter mijn. De moeilijkheden voor de on dernemers in midden- en kleinbedrijf zullen zich verscherpen. Maar mis schien heeft deze regeringscombinatie dat wel gewild. Prins Bernhard heeft, toen hij on langs een bezoek bracht aan Amerika, in een toespraak gezegd, dat het slui ten van het bureau van het ministerie van economische zaken, dat in New York was opgericht om het Ameri kaanse bedrijfsleven te interesseren voor vestigingen in Nederland, niet inhoudt, dat Amerikaanse bedrijven niet meer welkom zouden zijn in ons land. Z.K.H zei, dat de sluiting van het bureau een teken is, dat het zelfver trouwen in Europa groeit en dat Ame rikaans investeringen kritischer wor den bezien dan enkele jaren geleden nog het geval was Voor de sluiting van het bureau zijn twee redenen opgegeven: De over spannen arbeidsmarkt in Nederland en het ophouden van de bouwvergun ningen zouden het niet langer verant woord maken Amerikaanse bedrijven te stimuleren vestigingen in Nederland op te richten. De Amerikaanse bedrijven hebben in Nederland, in Europa, zonder twijfel veel goeds gedaan. Zij hebben ertoe bijgedragen, meer nog dan de Euro pese economischhe eenwording, dat veel bedrijven de krachten hebben gebundeld. Dat is nodig, om verdere versnipperingen van het aantal be drijven te voorkomen. Nu heeft het bureau in New York de deuren geslo ten. Maar dat betekent dus niet, dat ook Europa z'n deuren sluit. En dat is maar goed ook. want is Europa wel opgewassen tegen de problemen, die het uitblijven van Amerikaanse vesti gingen zonder twijfel met zich bren gen? Kan het nog concureren met andere landen en werelddelen als de lust tot concurreren tussen de bedrij ven onderling eruit gaat? Maar daarover hoeft in feite nog nie mand in te zitten. Want het zal wel nooit komen tot een slapheid in con currentie-opzicht. In Amerika ziet het er namelijk niet naar uit, dat de be drijven daar zich ook maar iets zullen aantrekken van de sluiting van het ..interesse-wekkende" bureau. Het za kendoen in Europa gaat immers veel te mooi? Om een voorbeeld te noe men: een groep van 100 bedrijven heeft sinds 1960 de investeringen in het buitenland vijf maal zo snel ver- vrnncrH oic ir. eigen land. Het zij'n vooral de Fransen, die aan dringen op maatregelen tegen het ves tigen van buitenlandse (lees: Ameri- kanse) vestigingen in Europa, terwijl ook de Italianen zich in deze niet on betuigd laten. Zij immers vrezen de concurrentie van de partnerlanden. Maar het ziet er naar uit. dat hun ge roep hetzelfde is als dat van een een zame in de woestijn. Het ziet er ook naar uit, dat de sluiting van het bu reau. dat interesse bij de Amerikaanse bedrijven moest wekken, in Nederland vestigingen te openen, geen enkel ef fect zal sorteren. En dat houdt in, dat het bureau al die jaren eigenlijk voor niets in New York geopend is geweest. Of niet al die jaren, maar dan toch wel die tijd, die ligt tussen de eerste Amerikaanse vestigingen in Nederland en de sluiting van het bu reau. Al die tijd is het in feite over bodig geweeest. want de Amerikaanse bedrijven stimuleerden elkaar. Het bu reau heeft dus lange tijd alleen maar geld gekost, dat bespaard had kun nen blijven. Maar nu zijn eindelijk de deuren gesloten. De Amerikanen zelf begrijpen heel best, dat dat niet de deuren van Europa zijn! KANTMAN Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms ..Algorab" 16 mei en ms ..Rio Corrientes" 22 mei. Australië: ms „Oriana" 20 mei. Brazilië: ms „Algorab" 16 mei en ms „Gaasterland" 19 mei. Canada: ss „Statendam" 16 mei en ms „Canadia" 19 mei. Chili: ms „Wlesbaden" 16 mei en ms „Maren Skou" 19 mei. Indonesië: ms „Darmstadt" 16 mei. Kenya. Oeganda, Tanganjika: ms „Je- an Laborde" 16 mei Ned. Antillen: ms „Hercules" 18 mei. Nieuw-Zeeland: ms „Mombasa" 17 mei. Suriname: ms „Diogenes" 19 mei. Verenigde Staten van Amerika: ss „Statendam" 16 mei en ms „Sloter- dijk" 19 mei. Z.-Afrika (Rep m i v. Z.-W.-Afrika: ms „Windsor Sastle" 16 mei en ss „Grootekerk" 19 mei. Nieuwe aanwinsten. Romans. Borton de Trevino, De Griek van Toledo. Boulle, Agent in ge heime dienst. Christie, De vier klok ken. Fitzwilliam, De misstap van dokter Lindsay. Flaubert, Madame Bovary. Fleming, Je leeft maar tweemaal. Fleming. Het mysterie van de koffer. Gallico, De hand van Mary Constable. Grass, De blikken trommel. Gustaf-Janson, Het er- fenisspel. Jenkins, De voet van de albatros. Kon jetski. Witte nachten van Archangelsk. Kuyten, Een weg naar buiten. Lampo, Hermione be trapt. Mac Carthy, De groep. Maclnnes. Spionnage in Bretagne. Van Manen-Pieters, Er gebeurde geen wonder. Maugham, Rosie, de eerste de beste. Membrecht, Wachten op de zon. Ondei, De grootvorstin. Re nault, De stier uit zee. Van het Reve, De ondergang van de familie Boslowits. Sayers. Lijk in zicht. Sillitoe, De eenzaamheid van de lange- afstandsloper. Simenon, De man met het hondje. Slauerhoff, Proza. Dl. 4. Slaughter. Dokter Benson's ideaal. Slaughter. Het ging om dokter Winter. Smith, Glimlach in de morgen. Stühlen. Orselli, de mees terspion. Weissberg, Mensen als koopwaar. Wynne, Tel tot vijf en sterf. Boeken over allerlei onderwerpen. Van Baaren, Dans en religie. Van maansikkel tot rijzende zon. Beek man, De hoenderwereld. Herzberg, Brieven aan mijn kleinzoon. Len- nart, Deutsche Dichter und Schrift steller unserer Zeit. De Maar, Brit- tannia leerboek der engelse taal. Noordoost-Italië. Oud. Mondriaan. Prodan, De kunst van China, Voemans, Erasmus. Engels. Trevor, The V IP. Taylor, A journey to Matecumbe. Christie, The seven dials mystery. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. f

Soester Courant | 1965 | | pagina 1