Tumult bij Labour Stalin was zo kwaad nog niet Het oog gericht op bakzeil halen Soesterberg dinsdag IS mei 1965 44e jaargang no. 38 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Inbraak Geen spreekuur burgemeester Chinees-Indisch restaurant geopend Gevaarlijke honden Meteoren-junioren derde in tournooi De bocht bij Zonnegloren K.P.S.-Bronswerk De Kobolds voeren „De dertiende fee" op Eiermarkt Bnrean voor redactie en administratie s Van Weedestraat 29a, Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 Kapperssucces Zilver Tetra B.D.C.-handbaldames versloegen Amersfoort Wijziging nachtdienst apotheek A.G.A.V.S.-vollevbal- tournooi bij stralend zomer-weer K.V.0. uitslagen Laetitia vierde tienjarig bestaan i SOESTER OURANT Abonn. p. kwart, 2,40 - per post ƒ2.75 Veel lof ls Harold Wilson toegezwaaid voor zijn tallent om als partijleider de eenheid te bewaren bij Labour met zijn ver uiteenliggende linker- en rechtervleugel. Dat talent blijkt hij als regeringsleider ook te bezitten en eigenlijk had de stemming over het staalwitboek daarvan een mooi voor beeld kunnen zijn: immers alle labour- leden stemden voor en Wilson kreeg de meerderheid van vier, waarop hij onder de omstandigheden trots kon zijn. Maar juist na dit beeld van saamho righeid is de storm voor het eerst goed opgestoken. De twee rebellen van Labour - Wyat en Donnelly - stem den voor nadat ze door vice-premier George Brown waren bepraat. Daarbij moet voor hen de doorslag hebben gegeven wat Brown in het Lagerhuis zei, namelijk dat hij bereid was om te luisteren naar een nationalisatieplan waarbij de regering de kernbedrijven niet voor honderd procent zou over nemen. Zo vaag als dit is (luisteren immers bindt tot niets) het klonk de zeer linkse labourieten als een godlastering in de oren. Nationaliseren en dan voor honderd procent is hun leer en wie daarmee als Brown marchandeert, is een afvallige. in de prijzen. Dat maakt een stembus gang nu onaantrekkelijk. Een alternatief voor Wilson is de herfst - in de zomer stemmen niet volgens oude traditie - maar dan wordt het wel moeilijk om alles wat niet zo prettig is de conservatieve voorgangers aan te rekenen. Deze twee mogelijkheden zijn nauwe lijks prettiger dan het vooruitzicht met de in oproer geraakte ploeg ver der te ploeteren. Van Wilsons talent als grote verzoener zal nu veel ge vraagd worden. Toen de heer F v d. Hwonende aan de Koninginnelaan, omstreeks half één thuis kwam, zag hij een mansper soon aan de achterzijde de woning verlaten, die door de tuin in de rich ting van de Mariastraat verdween. Het bleek dat de inbreker een bedrag van 250,had ontvreemd. Met een steen had hij een ruit aan de achter zijde van de woning ingeslagen. De politie heeft met een speurhond de omgeving afgezoht doch zonder re sultaat het onderzoek duurt voor. Aan belanghebbenden wordt mede gedeeld, dat de burgemeester verhin derd is zijn wekelijkse spreekuur te houden op de woensdagen 19 en 26 mei en 2 juni. Z.K.H. Prins Bernhard heeft maandagmiddag samen met Prins Margaret en Lord Snowdon in het Hilton Hotel in Amsterdam aangezeten aan een lunch, welke de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam organiseer de ter gelegenheid van de Britse week. Bij zijn aankomst in het hotel nam Prins Bernhard het voor de plechtigheid opgestelde draaiboek door met de heer W. F. van den Berge, hoofd pers en documentatie van de R.V.D. Verkiezingen? Het oproer over deze principezaak in socialistische gelederen is zó hevig, dat menigeen al vermoedt dat Wilson daardoor gedwongen zal worden weer verkiezingen uit te schrijven. Als hij niet wil dat de linkse labour- groep tegen stemt als straks het wets ontwerp over de staalnationalisatie in het Lagerhuis komt, dan kan hij niet met minder dan volledige naasting aankomen. En hij zou eigenlijk Brown de laan uit moeten sturen, maar diens persoonlijke aanhang is te groot dan dat hij dit zonder bezwaar kan doen. Bovendien kunnen de nu bezworen re bellen zich wel bedot voelen met Browns luisterbereidheid, wanneer dit verder geen gevolgen heeft. Kortom een rumoer dat te angstiger is, omdat Labour maar een meerderheid van drie heeft als het straks op stemmen aankomt. De prijzen Een verkiezing uitschrijven kan de premier, maar dat heeft alleen zin als hij dan hoop mag koesteren met een bruikbaarder meerderheid terug te ke ren. Nu - aldus de opiniepeilers - is Labour voor het eerst sinds de ver kiezingen minder in tel dan de con servatieven. Niet onbegrijpelijk, want de extra-belastingen werken nu door ..Foo Shan", Veel geluk, hoge berg, zo heet het filiaal van het Chinees- Indisch restaurant King Tho in Amersfoort, dat vrijdag in gebruik werd genomen. ..Foo Shan" is geves tigd in het voormalige hotel Zonne- heuvel, dat een grondige verandering heeft ondergaan. Er is weliswaar tij dens de werkzaamheden niet zoveel weggebroken of bijgebouwd, maar het gebouw kreeg aan de buitenkant een nieuwe kleurtje, terwijl ook het in terieur een gedaanteverwisseling on derging. En dat niet alleen vrijdag en deze week door de tientallen bloem stukken, die het interieur een kleur rijk aanzien gaven, maar meer nog door de gezellige inrichting en de aan trekkelijke verlichting. De bezoekers hebben kunnen constateren, dat Soest er een fraai gebouw heeft bij gekregen, al staat het er dan ook al tientallen jaren. Het begin van de vorige week hebben genodigden het restaurant en de keuken in ogenschouw kunnen ne men, maar vrijdag was het dan zover, dat het eerste Chinees-Indische res taurant in Soest voor het publiek toegankelijk werd. Het was meteen al een drukte van belang, zodat gesteld en verwacht mag worden, dat „Foo Shan" in een behoefte voorziet. Terwijl de heer N. alhier zondagmid dag met zijn hond in de duinen liep werd hij aangevallen door twee grote honden, die zijn kleren verscheurden. De eigenaar van de honden, die met zijn vrouw ook in de duinen ver bleef, riep de honden niet terug. De politie werd gewaarschuwd en toen twee politiemannen verschenen, werden ook zij door de honden aan gevallen. Toen riep de eigenaar zijn dieren terug. Tegen hem werd procesverbaal opge maakt. De jeugd van de korfbalvereniging ,,De Meteoren" heeft zondag deelge nomen aan een tournooi in Hilversum, dat door de korfbalvereniging van die naam was georganiseerd. Het tournooi had een spannend verloop en in de eindstand hadden zelfs drie ploegen een gelijk aantal punten. Daarbij was ,.De Meteoren" De Soester jeugd moest met die van de verenigingen Biko en Hilversum uitmaken wie het tournooi zou win nen en dat gebeurde door straf worpen. De Soesters wisten de mand niet zo veel keren te vinden als de Biko- en Hilversum-jeugd. zodat ,.De Meteoren" op de derde plaats eindigde. De orga niserende vereniging Hilversum ein digde als eerste. Biko als tweede. Vier de en vijfde werden Soesterkwartier en De Bermen. Het derde team van „De Meteoren" speelde zondag nog een competitiewed strijd, tegen Excelsior 5. De geel zwarten wonnen met 7-0. Zondagmiddag reed H. V. uit Amers foort met zijn scooter over de Soes- terbergsestraat. In de bocht bij Zon negloren verloor hij de macht over zijn stuur door te grote snelheid. Hij kwam in de berm terecht, na 25 meter weer op de rijweg, daarna weer in de berm en kwam over het fietspad in een tuin tot stilstand. Zijn duo-passagier, de 18-jarige J. S. alhier, viel van de scooter en werd met verwondingen in Zonnegloren opgenomen. De scooter rijder liep alleen schaafwonden op. De scooter was zwaar beschadigd. Het K.P.S. voetbalteam treedt woens dagavond. om 7 uur, op eigen terrein aan voor het spelen van de tweede competitiewedstrijd tegen het sterke Amersioortse Bronswerk, De Soesterbergse Kinderoperette „De Kobolds" geeft as. vrijdagavond, te 7.30 uur. in de Gamizoens-ontspan- ningszaal de premiere van de kinder operette „De dertiende fee" De tekst ls van L C J. van Asch en de muziek van J. A. Th. van der Wal. Eregast is mej. A. M. Nuyten ter gele genheid van haar 40-jarig jubileum als onderwijzeres van de St. Carolus- school. Aan de operette nemen ruim 70 kinderen deel. Op zondag 23 mei volgt een gastvoor- stellmg in St. Louis te Amersfoort. Ten gerieve van hen, die de zomervakantie in de Franse hoofdstad gaan doorbrengen, hier alvast een voorplaatje een clochard op de „Butte" van Montmartre neert t een slok wijn, temidden van de werken van een aantal aanstaande meesters,. Het place de tetre zal deze zomer voor vele touristen een van de grootste attracties van Parijs zijn. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 30.000 stuks in prijzen van 14,tot 14,50. Middenprijs 14,25. Prijs per kg. 2,26. Verschijnt ieders dinsdag en vrijdag. Het hangt al een tijdje in de lucht dat het Kremlin over Stalin wat mil der gaat oordelen. Het eerherstel voor maarschalk Zjoekow enige dagen ge leden ls er een teken voor en ook dat vrijwel niet meer wordt gesproken van de slag bij Wolgagrad. maar weer ronduit van Stalingrad. Er is overi gens nog geen reden om aan te ne men, dat de nieuwe heersers oook te rug willen naar de koude oorlog op zijn koudst of naar de stalinistische methoden. De bezwaren tegen Stalins bewind, luidkeels vertolkt door Chroesjtsjow. waren voornamelijk van binnenlandse aard. En het uitdragen er van diende voornamelijk ook om de nieuwe rich ting die Chroesjtsjow koos. aanvaard baar te maken er was een zondebok nodig. Maar een feit is en blijft het nu eenmaal dat Stalin de sowjet-unle door haar moeilijkste tijden heeft geloodst Dat is het meest van zijn figuur blijven hangen in het buiten land. vooral bij de Chinezen. Die heb ben in de destalinisatie dan ook een voortreffelijke aanleiding gevonden om het Kremlin aan te vallen. Door wat nuchterder ook goede kan ten van Stalin te erkennen maken Brezjnew en Kosygin hun positie ge makkelijker in dergelijke doctrinaire offensieven. Geschiedenis En er is nog een tweede reden. De periode-Stalin is uit de Russische his torie toch niet weg te denken als een opbouwperiode voor wat nu is. En waarom die hele periode als verfoei lijk af te schilderen Het is tenslotte niet alleen een brok historie van Sta lin. maar ook van de U.S.SR. En geen land heeft er belang bij een groot stuk van zijn geschiedenis als een totale mislukking te beschouwen. Breznjew en Kosygin leggen nu de na druk op Stalins rol tijdens de oorlog, toen hij toch het symbool was van alle weerstand en uiteindelijk van de overwinning. Die grootheid kan - al dus de nieuwe lezing - niet verdwij nen door wat fouten daarvoor of daar na. Ten derde is er onder Chroesjtsjow icr het een en ander ondernomen of be loofd waarvan wel duidelijk is dat het anders uitpakte dan men had gewenst. Daarvoor is Chroesjtsjow een voor de hand liggende zondebok waarbij men hem niet het aureool-kan laten dat hij dan toch de grote destalinisator is geweest. De partij Het systeem is: alle goeds aan de par tij aan te rekenen en alle falen voor namelijk aan mensen. In de nieuwe ontwikkeling kan men wel een Russische poging zien om de scherpste kant wat af te slijpen van het conflict met Peking. Maar het lijkt niet waarschijnlijk dat deze con cessie - want dat is het ook wel - voldoende is om alle conflictsfeer te verdrijven. Daarover is ook het nieuwe gunstige handelsverdrag dat Peking met de Russen sloot niet voldoende. Voorlopig lijkt het er het meest op, dat het nieuwe duo in Moskou het conflict uit de weg gaat op die fronten waar het toch ongunstiger staat dan de Chinezen. Intussen kan dan ge wacht worden op een gelegenheid waar deze verhouding eens omgekeerd ligt. Het was allang duidelijk, dat De Gaulle niet bang is om te dreigen, en dat hij terdege weet of hij die dreigementen tot uitvoer brengt of niet. Ook inzake de N.A.V.O. heeft hij gedreigd; hij zou de organisatie verla ten. omdat er, wat hem betreft, geen Grote Drie meer bestaan. In het Wes ten althans. President Johnson heeft de dreige menten van de Franse president ge hoord, er in eerste instantie niet veel aandacht aan geschonken, maar later wel het een en ander er over gezegd. En dat was niet bepaald vleiend voor de Franse generaal. Johnson toonde zich nogal boos over de houding van de Franse regering en zei ten slotte: als u dan per sé wilt, gaat u maar. En dat was nu juist een antwoord, dat aan alle onzekerheden een einde heeft gemaakt. Frankrijk blijft na melijk in de N.A.V.O. Dat zal de Franse president wel niet zo goed aanstaan, maar hij heeft terecht in gezien, dat Frankrijk zonder Amerika niets is, alle plannen en politieke be sluiten ten spijt. De Gaulle stond voor een moeilijke keus, toen Johnson liet blijken, dat Frankrijk, wat Amerika betrof, rustig de N.A.V.O. zou mogen verlaten, maar dat de Fransen dan ook verder niet op grote steun van Amerika behoefden te rekenen als dat eens nodig mocht blijken te zijn. Als De Gaulle de N.A.V.O. zou hebben verlaten, dan zou hij Frankrijk daardoor tot een eiland hebben gemaakt. Een positie, die Frankrijk zich, als een van de Grote Drie van het Westen, uiteraard niet veroorloven kan. Had de Franse president daarentegen het lidmaatschap van de N.A.V.O. be houden, en dat is feitelijk al wel ge beurd, dan betekende dat een capitu latie voor de Amerikanen en een be wijs, dat Frankrijks politiek wel dege lijk afhankelijk is. ondanks dat De Gaulle vaak het tegendeel beweert. Een capitualatie is meeïlijk. vooral voor een man als De Gaulle, de stoere generaal. Maar hij heeft blijkbaar ei eren voor zijn geld gekozen. Het verlies van de Franse president is voor insiders in de buitenlandse po litiek bepaald geen verrassing. Im mers, als Frankrijk de N.A.V.O. zou hebben verlaten, zou De Gaulle van het wereldtoneel zijn verdwenen. Als Frankrijk blijft, zou het zich diep gegriefd voelende Amerika nog wel bereid zijn Frankrijk een rolletje mee te laten spelen in het machtige toneel stuk. dat wereldpolitiek heet. De Gaul le heeft bakzeil gehaald en dat kon ook niet anders bij een zo negatief gerichte politiek. Die zal vandaag of morgen trouwens nog wel eens vast lopen. In de Euroirarkt bijvoorbeeld, want De Gaulle heeft ook al eens la ten doorschemeren, dat Frankrijk de Euromarkt zal verlaten. Vooral kan men dat beluisteren als de toetreding van Engeland ter sprake wordt ge bracht. Maar De Gaulle kan de uittre ding van Frankrijk uit de Eufomarkt nog zo graag willen, hij kan dat in feite niet doen zonder zijn land in de economische afgrond te storten. En dat is het hele probleem niet waard. Het zal De Gaulle niet meevallen om voor de tweede keer te moeten be kennen, dat hij bakzeil heeft moeten halen. KANTMAN Ter gelegenheid van het 65-jarig be staan van de Ned. l£appersbond, afd. Haarlem, werd zondag in Haarlem een stedenwedstnjd dameskappen gehou den. Onze plaatsgenoot Bonnie Rademaker behaalde de eerste prijs in de persoon lijke wedstrijd, bestaand uit een grote beker. In de equipe-wedstrijd wist de afd. Zeist, met Bonnie Rademaker, Th. Jansen uit Heelsum en H. Melief uit Zeist, eveneens beslag te leggen op de eerste prijs. De aquariumvereniging „Zilver Tetra" komt donderdag 20 mei voor de laatste maal in dit seizoen bijeen in De Kleine Witte, Middelwijkstraat. De heer O. Janze zal op deze avond zijn nieuwste causerie houden en daarbij dia's vertonen. Maandagochtend hebben Prinses Margaret van Engeland en Lord Snowdon, in Amsterdam in verband met de Britse week, een bezoek gebracht aan de diamantslijperij van de firma Asscher in de hoofdstad. De foto toont de prinses en haar echtgenoot in bewondering voor een glinsterende letter M en een kroon voor deze gelegenheid gevormd uit vijf miljoen gulden aan diamanten. Het eerste damesteam van de hand balvereniging B.D.C. is er verantwoor delijk voor dat de dames van de ver eniging „Amersfoort" degradatiewed strijden moeten spelen tegen Laren. De Soester dames versloegen hun tegen standsters met 3-1 en dat was in feite eer. :haraeie beloning voor een wed strijd, waarin dë dames hard hebben gewerkt. Bovendien waren de blauw- witten veel sterker dan de gastvrouwen. De Amersfoortse ploeg speelde een slechte wedstrijd tegen B.D.C, dat het veel beter deed, maar toch niet verder kwam dan een 0-2 voorsprong met de rust. De Amersfoortse dames hadden in die periode weining laten zien. Van de voorhoede ging weinig uit en ge vaar was er dan ook zelden. In de twede helft heeft B.D.C, geen moeite gehad de voorsprong te behou den. Het werd zelfs 3-0 en toen leek het er op, dat er nog meer doelpunten zouden vallen. Zover is het echter niet gekomen. De Amersfoortse dames kon den zelfs nog eenmaal tegenscoren. Met dat doelpunt redden zij wel de eer. maar het redde hen niet van de angst om te degraderen. Daarmee blijven zij rondlopen totdat de beslis singswedstrijd tegen Laren is gespeeld. Op dinsdag 18 en donderdag 20 mei is apotheek „Soest" geopend vanaf 21.30 uur. Zaterdag organiseerde A.G.A.V.S. een volleybal-tournooi als onderdeel van de feéstelijkheden ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan. Voorzitter Esmeyer opende het tour nooi en wenste alle deelnemers een sportieve middag toe. Vooral de wedstrijd tussen A.D.M. uit Barneveld en A.G.A.V.S. 1 was een zeer spannende wedstrijd. In de derde set stond A.G.A.V.S. 1 op een moment achter met 14-8. In een spannende verloop wist A.G.A.V.S. 1 het nog op te halen tot 15-17. A.G.A.V.S. 2 gaf aan zeer sterke tegen standers goed partij, maar moest in vele wedstrijden de eer aan de gasten geven. Het eindresultaat van het tournooi was: A.D.M. (Barneveld) 1. Dalto 2. L.S.V. (Zeist) 3. A.G.A.V.S. 1 4. A.G.A.V.S. 2 5. Aan het slot van het tournooi reikte de heer Esmeyer de beker uit aan A.D.M. Dalto ontving een prachtige tweede prijs en L.S.V. een derde. Iedere vereniging kreeg tevens een herinnerings-vaantje aangeboden. Zaterdag 22 mei wordt het drumband concours gehouden, 29 mei een luna park op het Dorpsplein, 12 juni een korfbaltournooi en 19 juni een voet balwedstrijd tussen Soest en Zeist met judo-demonstraties in de pauze. Viko 1-K.V.O. 3 6-2. K V.O. 2-Arena 1 5-4. Samos 3 jun.-K.V.O. 1 jun. 2-11. S.K.F. A-K.V.O. A 4-2 S.K.F. E-K.V.O. C 2-0. Op bijzonder aardige en zinvolle wijze heeft de sportvereniging „Laetitia" het tienjarig bestaan gevierd. Gezamenlijk trok men in optocht, voorafgegaan door de meisjes-drum- band. naar de kerk, waar een eucha ristische viering plaats vond. Daarna ging de groep, bestaande uit jongens en meisjes van de gymnastiekafdelin- gen en een groep judoka's naar het gymlokaal, waar de kinderen werden getrakteerd. Dit tweede lustrum werd besloten met een lampionoptocht, waarbij de stoet van dansende lichtjes feestelijk door het dorp trok.

Soester Courant | 1965 | | pagina 1