De stormachtige ontwikkeling van de foundation mode Foundations maken de vrouw Sportieve badnimfen aan zonnige stranden U kunt niet alles weten NACHTMODE -.V.VAV BUURTPRAATJE Boekbespreking WIJ DIEREN ZIJN NU EENMAAL ANDERS A*. v Wat men een tiental jaren geleden niet voor mogelijk had gehouden, is ge beurd: de mode in foundations en lingerie is vrijwel even spectaculair ge worden als die in bovenkleding. Jaren geleden al liet Dior voor zijn manne quins foundations maken ais ideale basis voor zijn ontwerpen. Nu begint zo zoetjes aan alom het besef door te dringen, dat het succes van de boven kleding staat of valt met dat wat eronder wordt gedragen. Wij mogen met recht vaststellen, dat de foundation zelf het belangrijkste kledingstuk uit onze garderobe vormt. Elke jurk hoe volmaakt op zichzelf ook verliest haar gezicht zonder de onderbouw ,die het figuur steunt en verslankt. Een goede foundation is een onmisbaar onderdeel van het toilet van elke vrouw die er op haar voordeligst wil uitzien. Zelfs voor de heel jonge vrouw, die best zonder zou kunnen, is het dragen van een goede beha, step- in of torsolet aan te raden. Niet alleen om een goed figuur te accentueren, maar vooral om een goed figuur voor later te bewaren. Basiskleding en bovenkleding dienen te harmoniëren. Een gladde rok valt goed over de heupen door een gaine of panty. Een jumper valt goed over een beha. die de bustelijn volgt of corrigeert en geen plooien of vouwen vertoont. De meest positieve rol van de foundation is wel dat ze door het geven van de juiste steun vermoeidheid voorkomt. Het praktisch nut hiervan is dus pri mair. Voor elk figuur, ook voor het oudere, is de juiste foundation te vinden. Naarmate de vrouw zich hiervan meer bewust wordt, let zij bij het kopen van een foundation naast t functionele (zij wil graag een beter figuur heb ben en zich toch onbelemmerd kunnen bewegen) hoe langer hoe meer op het uiterlijk. Het oog wil ook wat. De grootste fa brikant in Nederland van foundations ..Wala" zag dit maar al te goed in. Zij heeft dan ook haar foundation-ontwerp sters hiervoor in dienst die de mode op de voet volgen. Wij vrouwen wilden immers reeds vroe ger van de martelwerktuigen af, die Wala alleen nog maar in haar museum heeft. Leuk voor de historici, maar wij willen er niet meer aan denken. De eerste stap die Wala nam om het woord ..corset" te verbannen was om deze basiskleding voor taan foundations" te noemen. Een moei lijk woord, maar het klinkt fijner. Dank zij een nieuw materiaal, Lycra, kunnen we spreken van een omwenteling in de foundationwereld. Lycraweefsels zijn veel prettiger in het dragen doordat dit materiaal alleen maar goede eigen schappen heeft. Zij zijn uiterst licht, uiterst soepel, uiterst dun. De foundation ontwerper heeft dus nu de kans gekregen om met iedere mode mee te gaan. Er komt geen stukje rubber of elastiek meer aan te pas. De enorme elasticiteit zit hem in de vezels zelf. De levensduur hierdoor is aanmerkelijk opgevoerd, terwijl Lycra niet door transpiratie wordt aangetast. Het is heel gemakkelijk te wassen en snel droog. Allemaal voordelen dus. Lycra kar uitstekend in kleuren worden bedrukt; dit gaf weer nieuwe mogelijkheden voor de foundation-ontwerper. Zo ontstonden ook de „foundi-sets"- waarbij beha, gaine, jupon enz. in één en dezelfde kleur, en bloemetjesdessin werden bedrukt. Ook de charmante combinaties in effen wit doen alle min of meer onaangename gedachten die speciaal bij de jongere generatie aan de corset en bustehouder kleven, volko men verdwijnen. De stretch-beha en corselet waren een van de meest opzienbare vindingen op foundationgebied. Geen afzakkende schouderbandjes meer, maar elasti sche bandjes, die kunnen worden ge plaatst, waar men wil. Ach, u kent ze ongetwijfeld. Het Nederlandse pro- dukt moest hierbij zegevieren over het Amerikaanse, want al kwamen de eerste beha's uit Amerika, wij wisten vooral met beter elastiek de markt te veroveren. WELKE FOUNDATION? Heel belangrijk is de vraag, wat past bij mijn figuur-type? Er is volop keus voor elk figuur-type. Laat u bij aankoop altijd adviseren. Koop niet zomaar in een zaak over de toonbank- maar laat het passen. In de speciaalzaken die Wala over het gehele land heeft, staan adviseuses klam* om u de juiste foundation te passen. Zij zijn hiervoor speciaal opgeleid. De fa- brikante heeft een speciale reden dat zij. als enige foundationfabrikante, in Neder land speciaalzaken heeft. Zij meent nl. dat een foundation niet zomaar overal ver kocht kan worden. U bent er dus zeker van altijd een goede foundation te kopen, maar vooral een foundation, die goed past. Immers een te nauwe gaine knelt en drukt in plaats uan te steunen. Een te w\)de gaine schiet helemaal haar doel voorbij. Ga tijdens het passen even zitten en buk een paar keer om te constateren of de foundation correct op zijn plaats blijft. Laat de verkoopster controleren of u de beha, gaine of de step-in goed hebt aangetrokken. Het is bepaald geen overbodige luxe zich een foundationgarderobe aan te schaffen. Dat verlengt aanmerkelijk de levensduur, is economischer en het mate riaal kan tot rust komen, wat het behoud van de elasticiteit en het model betekent. Maar we hebben eigenlijk nog iets anders Na middernacht is ..brushed ny lon" een grote favoriet! Niet alleen om het zacht-warme karakter, ook omdat het in een mum gewassen en weer droog is strijken overbodig. ..Brushed nylon" had tot nu toe ech ter één belangrijk bezwaar: het was vrij duur. Daarom is het aardig ken nis te maken met de nieuwe collectie Moni-D. gelanceerd door Lingano. Modieuze modelletjes nachthemden (en pyama's) in brushed nylon, die qua prijs heel dicht bij traditionele nachtkleding liggen. De Moni-D ..droom-tinten zijn rose, mandarijn, bleu en aqua. TABU. De nieuwste mode. Badpak van net-helanca. Geeft het idee van een bikini. Schouderbandjes achter de hals gestrikt. Décolleté tot in de taille. Collectie Happy Days - Triumph International. HALMA. Elegantesportieve bikini vanhelanca-jacquard met zeer diep décolleté originele haak-en-oog versiering. In de-zelfde stijl en hetzelfde dessin is er ook een badpak. Collectie Happy Days -Triumph International. Wie deze zomer als een stralende badnimf aan het strand wil verschij nen kan „te kust" en te keur kiezen uit de romantische bad- en strand- collcctie van Triumph International. De elegante en sportieve modellen zijn uitgevoerd in super-elastische belanca- en lycragarens die 't figuur verfraaien en 't omsluiten als een tweede huid. Zowel de één- als twee delige badpakken kunnen afgewis seld worden door een bijbehorende bikini. Iedere vrouw kan dus naar hartelust variëren; heeft zowel een zwem- als zonnepakje tot haar be schikking. De één- en tweedelige pakjes zijn geschikt voor ieder figuur en ieder type vrouw ze zijn er sportief ge streept, bedrukt met kleine hanepoot- jes of met geometrische dessins. De aangesneden shorts geven een decent effekt. De tweedelige pakjes met broekje tot de taille en een verlengd bovenstukje zijn bedoeld voor de vrouw die geen bikini meer wil dra gen. Voor de jonge, progressieve Eva's zijn er vanzelfsprekend minus cule bikini's of pakjes met een geraf fineerd decolleté. Al is het dan geen ..topless", de mogelijkheid om bruin te worden is deze zomer, mits 't zon netje meewerkt, bijna ..eindeloos Het nieuwste van het nieuwste? Badpakken met opengewerkte zijkan ten: grote mazen of luchtige ronde „kijkgaten". Dat ook de grote maten deze zomer aan hun trek komen be wijzen de slankmakende modellen van Triumph International, bedrukt met kashmir of bloemdessins, in vormvaste materialen, met ingebouw de versteviging op de heup en inge nieuze busteverwerking. Bij al deze modellen is het mogelijk bijpassende shorts, pantalons, strand-shifts en gezellige stoere zeemanstruien te kie zen, zodat men met een uitgebreide strandset de vakantie tegemoet kan gaan! SKIPPER. Jeugdig, sportief badpak van bri-nylon in heldere marinekleurenblauw/ uit of rood/wit gestreept. Laag aangezet effen broekje. De leuke ceintuur accen tueert de verlaagde taille. Collectie Happy Days - Triumph Internationaal. Hard geworden stopverf kunt u weer zacht maken door dit te leggen in pe troleum. Kalkspatten van het witten verdwijnen spoedig, als u deze behandel met water en azijn. Eivlekken verwijdert u met lauw water. Lukt dit niet meer, dan moet er een zeepsopje aan te pas komen. Vlekken op parketvloeren verwijdert u met staalkrullen, die we bijeenhouden met een dubbel gevouwen doek om beschadiging van de handen te voor komen. Het le der kauw en" bij paarden is een teken, dat ze niet genoeg zout krijgen. Met een ui verwijdert u vliegenvuil op schilderstukken. Met lauw water na spoelen. Vers brood mag u nimmer in de trommel opbergen, vóór het helemaal afge koeld is. Ze zaten met zijn drieën op een muur tje, de benen wat slingerend, de ogen wat rondkijkend naar het verkeer en de men sen. Ze hadden wat gespeeld en waren lichamelijk moe. Maar geestelijk konden ze nog wel wat hebben, die drie jongetjes van om en nabij de twaalf jaar, dte Peer van de week op dat muurtje zag zitten. Je zag ze als het ware naar een onder werp zoeken om over te praten, of liever gezegd om over op te scheppen. En wat is voor een jongen van twaalf jaar een beter opschepproject dan zijn vader? Die vader, dat was dan ook het onderwerp, dat ze alle drie vonden: het zoontje van de journalist, dat van de componist en ook dat van de dominee. Ik was te oud om op te vallen en ze praatten rustig vrijui. De zoon van de journalist zei: ,,Mljn vader is zo goed, hé. Die schrijft, laat ik zeggen twintig regels en daar krijgt hy vijfentwintig gulden voor." Zoals ik verwacht had. zocht hij de op schepperij in de verstandelijke en niet in de lichamelijke verdiensten van zijn vader. Wat moet je ook als je vader een intellec tueel beroep heeft De andere twee keken even beduusd, doch het componistenzoontje antwoordde met een voor een twaalfjarige toch wel zeer redelijke snelheid: ,,Da's nog niks. Mijn vader, die heeft een groot vel met horizontale strepen erop. Nou daar zet hij dan een paar ver ticale strepen en wat balletjes en kruisen en mollen bij en daar krijgt hij vijftig gulden voor". Het journalistenzoontje was .verslagen. Hij trachtte het te verkroppen. Voor het predikantenzoontje was de taak wel wat zwaarder geworden. Die moest nu num mer twee overtroeven, maar hij had ook wat langer bedenktijd gehad en vlot kwam het er uit: „Mijn vader leest eens in de week een preek voor en dan zijn er vier mannen nodig om het geld op te halen". De anderen werden er stil, net als PEER APPELMANS. (Uit de Haagsche Courant). Naar wij vernemen is zojuist een bij zonder dierenboek onder bovenstaande titel verschenen. Het is humoristische en leerzame lectuur van de ook van film en t.v. bekende professor Grzimek over zijn omgang met allerlei dieren, huisdieren zowel als wilde exemplaren. Als directeur van de Frankfortse dierentuin heeft hij dagelijks contact met deze medeschepse len. Bovendien is hij vaak op studiereis in alle continenten. Het boek is een bloemlezing van verha len, waarin niet de mens maar het dier hoofdpersoon is. Achtereenvolgens komen apen, bevers, honden, olifanten, paarden, mensapen, vogels, een wolf en weer apen aan het woord. Vooral de hoofdstukken over de paarden zijn zeer leerzaam. Het blykt namelijk dat ieder dier verschillend is. al horen ze tot dezelfde soort of fa milie. 41 foto's illustreren de tekst. Het boek rekent af met ouderwetse zienswij zen. DE DANS BOVEN HET RAVIJN De schrijfster, mevrouw C. J. Ooms Vinckers, heeft op haar studiereizen door West-Afrika de stof opgedaan voor deze roman. Haar Afrika-debuut was het boek „Het huis met de twee lampen", waarop nu „De dans boven het ravijn" is gevolgd. Het grote probleem in haar nieuwe boek is de botsing van verschillende denkbeel den in een ontwakende wereld. De schrijf ster hee^t zelf gezien, hoe daar een nieu we wind is gaan waaien. De zeden en ge woonten van de Afrikanen zijn aan het veranderen, nieuwe staten worden ge vormd en oude, veilige gemeenschappen verliezen van de ene dag op de andere het vertrouwen. De jonge negers zoeken naar een eigen levensstijl. Het Westen helpt waar het kan, maar niet altijd wordt dit gewaar deerd, want wat een blanke als onver dacht hulpbetoon aanvoelt, is voor de ne gers vaak een vernedering. Het boek is een schokkend verhaal van twee jonge negers die in een nieuwe tijd geworpen worden. DE WOESTIJN IS NIET DOR Dit is een moderne meisjesroman, die in de nieuwe staat Israël speelt. Ellen Rutgers zoekt om persoonlijke redenen een baan buitenslands. Ze komt als hulp in de huishouding van een joods academi cus in het land Israël. Krachtens haar op voeding kent ze de meeste heilige plaat sen daar en onder goede leiding van Is raëliërs in het bijzonder van de mili tair Arjon worden veel excursies ge maakt en ontmoet ze vele Joden, die haar herinneren aan wat ze in. Nederland ach terliet. Ellen raakt ook betrokken bij een klein grensincident aan de Jordanische kant. De schrijfster D. Winsemius heeft in dit boek een korte episode in het leven van een jong meisje gekarakteriseerd. El len verliet in tweestrijd haar land; door de gesprekken met joodse mensen her krijgt ze levensblijheid en weet ze, als ze naar Nederland terugkeert, wat haar taak is. Interessant is de beschrijving van 't dagelijks leven in de jonge staat Is raël. 3oX „Ik weet al wat hij mankeert, dokter, maar myn man wilde u toch laten ko men." MAR8EILLÉ. Badpak voor een sportieve jongedamevan bri-nylon, broekje van skai-flor. Op de lage taille wordt de na-druk gelegd door de elastische ceintuur. Hierbij hoort een tweedelig zonnepakje welfde stijl, zelfde dessin. Collectie Happy Days - Triumph International, Het nummer is te vinden onder de letter ,,W" in uw telefoonboek. op het oog. Er zijn verschillende beha's nodig voor verschillende typen bovenkle ding. Een gladde onder een pullover, een gedecolleteerde beha onder een jurk met lage hals, een gaine voor onder gladde rokken, pakjes en jurken, een panty met pijpjes om onder een pantalon te dragen en een korte panty, wanneer u op een warme zomerdag de kousen uit wilt laten. Tenslotte nog een raad. Volg vooral nauwgezet de vvasinstructies die op het Wala-etiket staan. In iedere foundation van Wala moet een etiket zitten. Gebruik vooral geen synhetische wasmiddelen. Rol de foundation droog in een badhanddoek, liefst niet bij de kachel of in de zon. Beha's nooit uitkoken, anders gaat de rek eruit. Wij hopen u hiermede naar genoegen te hebben geadviseerd. Mocht u iets naders willen weten, stap dan naar de speciaalzaak hiervoor of bel even op. ft

Soester Courant | 1965 | | pagina 8