In cle schaduw van Parijs mm Een interieur moet leefbaar en origineel zijn Boekbespreking MOEDERS vwtdM* mW Twee momerjapannen van Ferry Offerman, nauwsluitend met wijd rokje en plisstf*, Het is duidelijk te zien dat de drte grootste Nederlandse modeontwerpers, Max Heymans, Dick Holthaus en Ferry Offerman aan hun nieuwe model len een Nederlands karakter hebben weten te geven, ondanks het feit, dat hun creaties geïnspireerd zijn op de Parijse mode. MAX HEYMANS werd dit voorjaar en deze zomer gefascineerd door de kleur roze, het ,,rose mauve de France", want alles bij hem gaat in 't Frans. Hij voelt zich ook erg aangetrokken tot de Chanelpakjes, dus het was niet zo verwonderlijk dat we tijdens zijn show pakjes tegenkwamen, die we onmiddellijk moesten vergelijken. Er waren rokken in de Parijse waaierende stijl met plissé-soleil, dubbele plooien en klokken onder een Iets verlaagde taille. De jasjes van de tailleurs zyn zeer chic. Opmerke lijk zijn de smalle, lange revers! Heymans ontwerpt zeer gewaagde dessin- combinaties, die zeer geraffineerd by elkaar gezocht zyn. DICK HOLTHAUS maakt zeer draagbare modellen voor de Nederlandse vrouw, die het beste vergeleken kunnen worden met de creaties van Dior. Natuurlijk de wijde klokkenderokken, plissés, hoge tailles, a-sym metrische sluitingen en shawlturbans op het hoofd. Evenals Heymans bleek Holthaus niet zo weg van de grote hoeden. De japonnen met lange mouw leken soms bijna robe-manteaux. Er waren kraagloze modellen by met een schuine rij knopen. Prachtige avondjaponnen met kralenbroderie. Buiten wit en zwart veel marineblauw. FERRY OFFERMAN liet o.a. japonnentjes in de moderne charlestonstijl la Cardin zien, ofschoon hij zich overigens gaarne met Balmain laat ver gelijken. Ook bij deze couturier wijde rokken; een uitgebreide collectie tailleurs met plooirokken in allerlei pasteltinten. Veel zyden jurkjes met uitwaaierende plissérokjes, deux-pièces met lange mouwen. En geborduurde avondjapon uit de collectie van Holthaus. Gemaakt van Staron-zijde, in een nieuwe lengte, die alleen de enkels vrijlaat. Een pakje van Max Heymansr lange revers, vier grote ivitte knopen, wijde rok met dubbele plooien. De moederdag ligt weer achter ons en we willen hopen dat iedere moeder die liefdeblijken ontvangen heeft, waar ze zo gevoelig voor is hoewel ze het maar niet te zwaar moet opnemen als het soms een beetje is tegengevallen. Kinderen zijn nu eenmaal kinderen; zij zien in die zorgende moeder een vrij normale en veel voorkomende toestand, soms zelfs wel eens een beetje lastig met al die raadgevingen en verboden. En de jonge mensen? Ze zijn zozeer van hun heden en hun lokkende toe komst vervuld, dat ze er meestal niet vaak toe komen sterk in het verleden terug te zien. Gelukkig is niet alleen een kinder hand, maar ook een moederhart gauw gevuld. Een eenvoudig bloemetje en een hartelijk woord zijn haar gewoon lijk al genoeg om een blijde glans op haar gezicht te brengen. Behalve dan die moeders, die zich zo „opofferen" voor hun gezin en dit luide weten te verkondigen. Hoe slecht verstaan zulke vaak zichzelve! Alleen in héél dramatische omstandigheden, als het gaat om leven of dood en der gelijke essentiële zaken zal er werke lijk sprake kunnen zijn van ,^ich op offeren", maar hoe vaak wordt dit woord niet naar voren gebracht door een vrouw die misschien alleen maar plichtsgetrouw haar huishouding heeft bestuurd, of door zuinig overleg wat voor haar gezin en zichzelf heeft kun nen bereiken. De offerszijn vaak zózeer in overeenstemming met haar eigen aanleg en wensen geweest, dat ze die naam werkelijk niet verdienen. Niet dat we deze dingen niet zouden hoeven te waarderen of respecteren, maar het is beter ze niet te overtrek ken. Soms kan de wens, het streven, een goede moeder te zijn, iemand er toe brengen zich inderdaad boven eigen aanleg en kunnen uit te sloven, doch niemand is hiermee gebaat. Aan de ene kant worden de kinderen verwend en verlereyi ze ook een normale notitie van een ander te nemen; aan de andere kant zal de te veel van zichzelf eisen de moeder op den duur aan overspayi- ning gaan leiden en volgt er een plot selinge terugval, waar niemand van het gezin mee gebaat is. Bij alle goede bedoelingen schuilt ook soms wat ijdelheid en als dan aan de gespannen verwachtingen niet vol daan wordt, beginnen de klachten over de „opofferingen" die alleen met „on dankbaarheid" beloond worden. Heel wat beter is een natuurlijke, ontspannen verhouding tussen een lieve, zorgzame moeder en argeloze, vrolijke kinderen, die misschien donker kijken als ze voor een boodschap uit hun spel worden geroepen, maar toch beseffen dat dat er nu eenmaal bij- hoort. JETTY Een byzonder nuttig boekje is als Maraboe-flash 1.75) verschenen bij litgevery Bruna te Utrecht, „De verzorging en verbetering van de bus te", een werkje dat uitgebreide raad gevingen geeft op alle punten die hier aan de orde kunnen komen. Begin nende met de vragen ,.wat is „nor maal"? en „wat is mooi", die gron dig worden besproken, komt men aan de verzorging van de buste door mid del van gymnastiek, massage, douche en hormonen". Van alles wordt het voor en tegen duidelijk toegelicht. De estetische chi rurgie is niet vergeten, evenmin als raadgevingen bij het kiezen van de juiste b.h. Aardig is, dat by de este tische chirurgie de hele gang van za ken uit de doeken wordt gedaan, van af de eerste gang naar de chirurg tot en met alles wat er daarna eventueel zal gaan gebeuren, hoe men zich aan de instructies dient te houden en waar om, en tenslotte wat men er voor zal moeten betalen (al staan daar de prijzen niet by, maar wel hoe men zich daarvan tevoren op de hoogte kan stellen en wat er allemaal bykomt!). Het boekje is plezierig geillustreerd en is speciaal van belang voor jon ge vrouwen, wier figuur nog niet, door welke oorzaak dan ook, bedorven is. De tyd dat de eetkamer in één klap met een compleet ameublement, en de aangrenzende zitkamer in de volgende klap op dezelfde wy'ze ge vuld werden, raakt voorby. Aan de heerschappy van het complete bank stel is al eerder geknabbeld door de combinatie van één hoge en één lage fauteuil, maar een by zonder origine le inval was dit nu direct niet, hoe wel er toch uit bleek dat zelfs in de meest rechtlynige kringen behoef te aan een variatie kan ontstaan. Zónder te durven beweren dat 't met het ameublement al gedaan is, valt er toch een lichte verschuiving te constateren nèèr het combineren van verschillende meubeltypen, ten dele als 'n originele inval, ten dele uit nood zaak, óf alleen maar om het cliché-in terieur te ontlopen. VARIATIEMOGELIJKHEDEN Variatie-mogeiykheden zyn niet al leen gewenst voor de producent, die na jaren bepaalde modellen gewoon weg niet meer kan zien, maar óók in de woning, juist dèAr omdat het dagelyks leven zich niet doorlopend kan afspelen in zondagse kamers waar alles volgens een bepaald schema is opgesteld en waaraan niet getornd kan worden zonder het evenwicht te verstoren. En evenwicht moet er zijn én blyven by het gebruik van ameu blementen, het is er mee als met een nieuwe auto: één krasje of deukje ver nietigt het perfectionisme dat er het voornaamste kenmerk van is. Het puriteinse perfectionisme is he laas mét het ameublement de moder ne stijl binnengeslopen en het zal er eigenlyk met de hoogste prioriteit uit verwyderd moeten worden, wil de pas gewonnen vrijheid en originaliteit van het moderne wonen niet tussen de mo lenstenen van nieuw puritanisme ver malen worden. Waarmee nog niet be doeld is dat experimentele of conserva tieve grappenmakers het nu maar eens moeten zeggen; men kan tenslotte óók in variaties te ver gaan. Maar een grotere vrijheid by het inrichten van het huis is toch wel gewenst, zowel uit oogpunt van leef baarheid als wel om praktische eisen te kunnen verwezenlyken. Een dres soir hoeft eigenlyk helemaal niet zo'n afgepaste bonbondoos te zijn waar sommige mensen hun linnengoed in bewaren; als de zaken er zo voorstaan dat er met de ruimte gecombineerd en gewoekerd moet worden, kan de bestemming van de meubelen óók wel aan de klant overgelaten worden door gewoon langwerpige meubelen te fa briceren die voor meerdere doelein den bruikbaar zijn. YééL PLEZIERIGER Mogelyk zullen héél wat mensen de ontdekking, dat er behalve grammo foonplaten óók linnengoed in kan, véél plezieriger vinden dan het gebruik van zo'n „echte linnenkast" waar uit nood óók bandrecorders en visgerei in geborgen moeten worden. En als er een bypassende uitbreiding aan de affaire gegeven kan worden op een moment dat het gezin het beste uit komt, is de variatiemogelykheid eigen lijk in handen van de cliënt gelegd hetgeen óók nog een geschikt middel is om uniformiteit en verveling bui ten de deur te houden. Bij het zitmeubel kunnen zowel de hanteerbaarheid als een vlottere vorm by dragen tot de leefbaarheid en ori- PIXDAKOEKJES 50 koekjes voor 2 bakblikken). 125 gram (8 eetl.) boter of mar garine, 125 gram (8 eetl.) suiker, 2 pakjes vanillesuiker, 1 ei, 100 gram (12 eetl.) tarwebloem, 2 theel. bakpoeder, mespunt zout, 75 gram (9 eetl.) havermout, 100 gram gepelde pinda's. Roer de boter met steeds een ge deelte van de suiker tot een romige massa en voeg daarna het losge klopte ei toe. Meng de bloem, het bakpoeder, het zout en de haver mout door elkaar, doe dit mengsel ei-bij. Roer alles tot een glad deeg. Verdeel het in tweeën. Maak 25 bal letjes van de ene helft deeg gerold, leg deze op het beboteroe bakblik op een afstand van 5 cm van el kaar. Druk ze plat en bestrooi ze met een laagje pinda's. Bak de koekjes in 20 minuten gaar en lichtbruin van kleur. Rol terwijl het eerste bakblik in de oven staat al 25 balletjes van de tweede helft deeg. BAKTIJDEN 1 in de gasoven zonder thermostaat: verwarm de oven 7 minuten voor. schuif het bakblik middenin de oven, temper de vlammen tot klein en laat de koekjes 20 minuten bakken. Verwarm de oven voor het tweede bakblik nog 2 minuten voor, bak* dan dit blik als het vorige. 2 in de gasoven met thermostaat: middenin de oven 20 minuten op cyfer 2 of 3. Bak het tweede bak blik, omdat de oven nog warm is, ongeveer 5 minuten korter. 3 in de elektrische oven met 2 oven- schakelaars: middenin de oven 20 25 minuten B3-03, 3 minuten beiden uit. Voor het tweede bakblik 10 minuten B3-03, 3 a 5 minuten beiden uit. lin de elektrische oven met tempe ra tuurregelaar: middenin de oven 20 minuten op 175 graden Cel sius. Bak het tweede bakblik op de zelfde wyze. Zitje met schommel stoel, waar sfeer van uitgaat. (Uit „Mobilia") Originele invallen zijn in het moderne wonen even onmisbaar als de symmetrie dat in voorbye tyden was, maar de risico's van het één zijn niet geiyk aan die van het andere. Originaliteit in het wonen valt nu eenmaal moeiiyk te leren, want het bestaat voor het grootste deel uit het étleren van salongewoontes. Aan de andere kant moeten we vaststellen dat ook de symmetrie niet zo eenvoudig is als het ïykt, want deze wordt zonder goede smaak dubbel vervelend. Goede smaak en originaliteit is dus een uitgangspunt dat vóór alles overwogen en na alle andere overwegingen beschouwd te hebben als doorslaggevend aan vaard moert worden. HET PERSOONLIJKE BOVEN CLICHé-GEBRUIKEN Er is zó veel van een huis te ma ken, er kunnen zó veel aspecten van onze tyd een plaats vinden en met ons méégroeien, als we het persoon- lyke, onze „eigen wyze" maar bóven cliché-gebruiken en cliché-leuzen stel len. Persoonlijk moeten wy en ons hele gezin tóch worden; vroeg of laat barst deze vrucht uit zy uniforme schil want er ontstaat iedere genera tie méér vrijheid en dus méér ver scheidenheid, méér hobby's, méér boeken, bandrecorders, planten, film- projectoren, schelpen verzamelingen, méér tienergewoontes, meer wensen van bejaarden, dan er ooit in een dressoir met tafel en zes stoelen on dergebracht zouden kunnen worden en dat beginnen meer en meer mensen aan den lyve te ondervinden. Daarby komt het typische verschyn- sel van deze tijd om zich van de méér dan platgetreden paden en con ventionele gewoontes los te maken, zich ènders te kleden, ènders te ge dragen en de kudde-mensen een beetje te prikkelen. Dit alles duidt op veranderingen, waar deze conventies niet tegen be stand zullen zyn en dat is maar goed ook: de ongelukkige tijden waarin èlle mensen in hetzelfde zwart gekleed gin gen en &lle stoelen volgens één alleen zaligmakende styl gevormd werden, ja zelfs de poppenhuizen zo geper fectioneerd waren dat er niets aan ver anderd, en ook niet mee gespeeld mocht worden, die tyden zyn voor goed voorby. Het zal steeds moeilyker worden om nieuwe generaties in te be krompen vormen en conventies te dwingen. A. A. Patyn. Katoen, dat van nature al goede eigenschappen heeft, heeft nog meer deug den gekregen sedert de scheikundige zich met de textiel is gaan bemoeien. Een bewerking die de stof waterafstotend kan maken biedt zeer aantrekke lijke perspektieven voor regenachtige dagen. Vandaar dat katoenen regen mantels en -jassen best wel tegen een buitje kunnen. Zij hebben echter boven dien het voordeel, dat ze niet „broeien", want katoen sluit niet af. In de begin Vt-n dit jaar gehouden Katoenshow 1965 was uiteraard katoenen regenkleding te zien en hier zijn er twee voorbeelden van. Bij de linker man tel behoren een pantalon en een mouwloos jack, althans naar het inzicht van ontwerper E. J. Beeuwkes die overigens wel iveet wat jonge mensen graag dragen. Mantel en pakje zijn beide uit een katoenen gabardine van H. P. Gelderman. De regenmantel rechts is eveneens ontworpen door E. J. Beeuwkes die er een jurk bij heeft gemaakt. De jurk is ook weer uit een katoenen gabardine van H. P. Gelderman, maar de stof voor de regenmantel kwam van Van Vlissingen. Het is een katoenen satijn met kreukherstellende finish. Het dessin is iets bijzonders. Het is aangebracht door middel van „fluid-print" een zeer apart drukprocédé, dat aan het dessiji een driedimensionaal effekt geeft, "en regenmantel met dieptewerking zogezegd. Verschillende types stoelen. (Uit „Mobilia") ginallteit van de woning. Toepassing van verschillende types en afmetingen van fauteuils, is gezien de anatomi sche verschillen tussen man, vrouw, tieners, kinderen en bejaarden, geen overbodige luxe. Een lange bank met véél losse kussen is bruikbaar voor een boel kinderen, voor een uurtje rust, voor te veel visite, om de be nen te strekken en voor de poes. Een zitgroep is niet om by zichzelf op vi sie te gaan, maar om een gezellig ge zinsleven te scheppen; de weldadige sfeer die daar van uitgaat is echt en daardoor zeven dagen van de week te verdragen voor jong en oud. Voor de zon dag kan desgewenst nog méér ontspan ning gevonden worden door de kamers uit te laten lopen op een echt gazon of op een balkon-tuin die van eter- niet bakken gegroepeerd kan worden.

Soester Courant | 1965 | | pagina 13