Mens en oorlog Bedrijfssportcompetitie gaat maandag van start Het oog gericht op naamplaatjes Vrijdag 21 mei 1965 44e jaargang Ito» 30 Made in Germany Afsluiting van Beuninsenlaan K.P.S. boekte zege op Bronsvverk (3-2). Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie s Van Weedestraat 29a, Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 o Wie biedt? Weinig nieuws op N.A.V.O.-conferentie Tweede prijs voor mej. M. Rademaker 121 mensen zijn omgekomen en zes ernstig gewond toen donderdagochtend, dicht bij het vliegveld van Cairo, een verkeersvliegtuig van de International Pakistan Air lines neerstortte. Deskundigen onderzoeken de ver schrikkelijke ravage. het algemeen al lang bekend. Zo weet men van Schröder dat die gelooft dat de Duitsers voor hun grote inspan ningen wel beloond mochten worden Op de terreinen van de voetbalvereniging B.D C aan de Bosstraat gaat maandagavond om half zeven de Bedrijfssportcompetitie 1965 van start. Het eerste onderdeel van het programma is voetballen. De deelnemende teams zijn Ingedeeld in vier poules, die ieder een halve competitie spelen. De winnaars (acht ploegenkomen uit in twee poules, die ook ieder een halve competitie spelen. De winnaars daarvan spelen de finalewedstrijden. De wedstrijden worden ver deeld over drie avonden. De eerste a.s. maandag, de tweede maan dag 31 mei, de derde en laatste op een dag in de week na pinkste ren. Dinsdag worden de handbalwedstrijden gespeeld. De damesteams «.ijn m vier poules ingedeeld, de herenteams in. drie poules. De wm- naats in de poules waarin een halve competitie wordt gespeeld ko men uit in de volgende ronde. De winnende teams spelen ten slotte de finalewedstrijden. Ook dinsdagavond beginnen de eerste wed strijden om half zeven. In ons blad van dinsdag komen wij uitvoerig terug op de verdere programma onderdelen en het verloop van de Bedrijfssportcompe titie. Het was een klein berichtje, dat be gin deze week tussen groter koppen stond, maar het was een Interessant berichtje. De heer Michael J. Murphy. hoofdcommissaris van politie in New York City, heeft besloten, dat de po litiemannen in zijn stad binnenkort zullen worden voorzien van een naam plaatje en daarbij de mededeling krij gen, dat zij het op hun uniform moe ten dragen. Het betreft voorlopig 2000 politie-agenten. Als reden voor deze nogai opzienbarende verandering aan het uniform van de agenten, geeft de heer Murphy op „Om een persoonlij ker en hartlijker band tussen politie en publiek te vestigen." Daar is op zichzelf natuurlijk niets tegen en op het eerste gezicht verdient de hoofd commissaris het, dat zijn naam van wege het naamplaatjes-initiatief in een voor hem op te richten monument wordt gebeiteld. Maar ook hier geldt: geen koe zo bont of er zit wel een vlekje aan. De heer Murphy kent dat gezegde blijkbaar ook, want hij heeft aan het bericht haastig toegevoegd, dat het een expe riment is en dat het dus voorlopig voor een bepaalde tijd geldt. Werpt het aanbrengen der naamplaatjes op de uniformen van de politiemensen in New York (City) niet de verwachte resultaten af, althans niet die, die de heer Murphy ervan verwacht, dan ver dwijnen de plaatjes weer en krijgen de overige agenten er geen. Op de eerste plaats hebben wij in Ne derland, dunkt ons, er geen behoefte aan om te weten met welke agent we te maken hebben als we er onverhoopt eens mee te maken krijgen. Als het ons, om welke reden dan ook, inte resseert, vragen wij erwel naar. Dat is een heel gewone zaak. Maar in New York (City) kan men hier natuurlijk anders over denken. Ook over de vraag, of de kosten van het laten ver vaardigen van de naamplaatjes (die mischien later toch worden wegge gooid) kan men verschil van mening hebben. Dat kan, dunkt ons, in ieder geval niet over de vraag hoe ongeluk kig de agent zich zal voelen, die een naam draagt, die niet zo geslaagd is om op een voor iedereen zichtbaar naamplaatje te worden gezet, laat staan er mee te gaan surveilleren. Nu is lachen om een naam geen fijne \fcaak, maar in een dolle buit doet een mens wel gekker dingen. En de jeugd vindt het natuurlijk helemaal leuk om de agent uit te lachen met een niet alledaagse naam en om hem van een bijnaam te voorzien. Maakt dat de band tussen politie en publiek harte lijker en persoonlijker? Dat laatste misschien wel, maar dan in negatieve zin. Wellicht zijn we te pessimistisch en wordt het experiment in New York (City) zo'n succes, dat we binnen kort ook naamplaatjes dragende agen ten in Nederland krijgen. Maar zou u, en dat als politieman, te koop lopen met uw naam als u (bij voorbeeld) Poepjes heette? Zij eindigde daar als tweede in een internationale dameskapwedstrijd. De deelnemers moesten naar eigen ont werp en fantasie een kapsel maken. De heer G. Goddery, die de provincie Limburg vertegenwooordigde, werd eerste. Mej. Rademaker dankt haar fraaie tweede plaats aan het kapsel, dat zij La Ligne Jolly doopte, naar een op de vliegbasis Soesterberg ge legerde Amerikaanse militair. De wed strijden werden onder de titel De zilveren Toekan gehouden. Ze waren georganiseerd door de R.K. T.A.S., Technische Artistieke Sectie in Neder land. c Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend dat het gedeelte van de van Beuningenlaan. gelegen tussen de Soesterbergsestraat en de Vosse- veldlaan, Lv.m. uit te voeren riole- rings- en verbeteringswerkzaamheden vanaf heden tot nader orde is gesloten voor alle verkeer. K.P.S. heeft het in de thuiswedstrijd tegen Bronswerk uitstekend gedaan door de Amersfoorters een 3-2 neder laag toe te brengen Een verdiende zege voor de paleisvoetballers, die ge makkelijk met 3-0 zouden hebben kun nen winnen, maar tweemaal greep men nogal nonchalant in bij Amers- foortse aanvallen en dat betekende evenzovele doelpunten. Midvoor Bes- schop maakte na een kwartier het eer ste doelpunt. Met een schuiver pas seerde hij de Bronswerk-doelman (1-0). Nog voor rust werd het 2-0. weer door Besschop, die een fout van de spil afstrafte. De Amersfoorters kregen wel kansen, maar treuzelden met schieten. In het Bronswerk-team speelden vier Antillianen, onder wie de S E C.-speler Bazoer Na rust betekende een nonchalant moment in de K.P.S.-defensie 2-1, waardoor de spanning terugkeerde. Maar toen Veldhuizen even later een vrije trap nam. die door Jongepier doeltreffend werd afgerond, was de spanning weer geweken. Een vrije trap van Bronswerk betekende 3-2 doordat niemand ingreep, maar verder liet K.P.S. het niet komen. In de stand kwam geen verandering meer. SOESTER 9 OURANT Abonn. p. kwart, ƒ2,40 - per post ƒ2,75 "Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. In verband met de herdenking van het beëindigen van de tweede wereld oorlog heeft men zich deze maand in de diverse landen wel weer de vraag gesteld: hebben wij door die oorlog iets geleerd, hebben wij bovenal ge leerd de vrede te winnen en te bewa ren? In algemene zin gezien luidt het antwoord dan: neen, dat hebben wij niet Er blijft een oorlogsdreiging, er wordt zelfs, dan hier dan daar. oorlog gevoerd en nergens ter wereld voelt men de dreiging niet en is men geheel gerust over de toekomst. Men heeft zich dat in 1945 wèl an ders gedroomd. De oprichting van de Verenigde Naties voedde een idealis me, dat men ook al had gekoesterd bij de instelling van de Volkenbond na de eerste wereldoorlog. En dat zelfde Idealisme was immers ook al aanwezig na de Frans-Duitse oorlog van 1870, als gevolg waarvan in het begin dezer eeuw zelfs het Vredespaleis te 's-Gravenhage werd gesticht. Na iedere oorlog hoopt de mensheid, dat deze nu de laatste zal zijn gewest, dat men nu eindelijk verstandig zal zijn geworden, het voortdurend over leg in de plaats zal treden van het uiteindelijke vechten. Doch steeds weer wordt men in die verwachting bedro gen. Ook de organisatie der Verenigde Na ties blijkt geen instituut te zijn dat de oorlog alom weet te voorkomen. Even min als de Volkenbond omvat de U.N O. de gehele wereld. Een groot en belangrijk land als China is er om politieke redenen van buitengesloten Hoe langer hoe meer steekt het natio nalisme in de wereld weer de kop op. En met dat nationalisme de tegen strijdige belangen en het prestige der politici, waardoor tevens het vormen van grotere eenheden, van gelijkge zinde bondgenootschappen wordt be moeilijkt en verwaarloosd. We zien dat in de E E G., waarin Frankrijk ter- wille van zijn prestige de leiding wil voeren en van supra-nationaie licha men niets wil weten. We zien dat in de militaire bondgenootschappen van het westen zowel als in oost-Europa. Over al komen de nationale belangen weer steeds sterker naar voren en verhin deren de echte eenheid, terwijl er van goede samenwerking in de gehele we reld reeds allerminst sprake is. Overal in de wereld voelt men de drei ging van nieuwe oorlogen weer. Er wordt al wel gesproken van een „be zeten wereld", doch ze is niet bezete- ner dan zij in andere decennia en in andere eeuwen ;s qeweest. Altijd ook wc: m er idealistische jongeren, die de 1 lige regeerders en de oudere generatie van deze drei ging en deze gang van zaken de schuld geven. Maar de jonge generatie, een maal opgegroeid, blijkt later zelf niet meer voldoende inzich en altruïsme te kunnen opbrengen om de wereld werkelijk te verbeteren en tot een vreedzame samenleving te kunnen omsmeden. Integendeel, reeds als jon geren willen zij te hoop lopen en des noods met geweld hun inzichten op dringen. Het geweld, dat zij bedoelen te keren, is uiteindelijk ook hun voor naamste argument in de strijd voor een betere wereld. We moeten dan wel tot de conclusie komen, dat de mensheid niet zonder strijd kan leven. Dat strijd ook bij de mens een natuurkracht is, zonder wel ke hij het niet. rooien kan. Gezegend en mede daardoor is de U.N.O. niet algemeen en neutraal genoeg om de wereldvrede werkelijk te kunnen ver zekeren. nog afgezien van de natio nalistische belangen die ook in dit lichaam de boventoon blijven voeren. De schooljeugd van Zuidwolde In 't mooie Drentse land. Heeft aan de gulden vrijheid Het jonge hart verpand. Bij het bevrijdingsjubilé Kreeg elk van hen een tegel mee. Hij werd op school gegeven En was in één woord af, Zodat ook de gemeente Subsidie er aan gaf Met wapens der gemeente Bevrijding van het Duitse juk. De voorkant van de tegel Gaf van veel inzicht blijk. Men vierde voor drie kwartjes 't stuk En van ons koninkrijk; Op d'achterkant, o ironie, Staat vuurvast „Made in Germany". Dat is bijzonder aardig. Verhoogt ook nog de pret: Een werkstuk van de buurman Die ons eerst heeft bezet; Toch sprak die geste nog meer aan Wanneer het was voor niets gedaan. Nu kost zo'n ding drie kwartjes, De scha is niet zo groot, En bovendien is Heinrich Weer onze bondgenoot. Bezet hij ons nóg eens vijf jaar; Bevrijdingstegels liggen klaar. JAAP MIJDERWIJK de mens, die het idealisme behoudt te streven naar een vredelievende samen leving door eensgezindheid. Wij willen de hoop op het bereiken van een min of meer langdurige vre dige samenleving niet geheel opgeven, maar die zal dan wel steunen op een wereldmacht, die desnoods met geweld in staat is om ontsporingen en dus oorlogen te voorkomen. Dankzij die macht en dat geweld dus; niet door de rede. Generaal Nasoetion is in ons land aangekomen na een bezoek aan Mos kou. De Indonesische minister van de fensie zal zich verdiepen in de Ne derlandse aanbiedingen in oorlogsma teriaal en de nieuwste aanwinsten van leger, vloot en luchtmacht be wonderen. De vraag is. of Nederland oorlogsma teriaal zal leveren aan een land, dat de Ver. Naties verliet en met dit ma teriaal mogelijk Maleisië zal binnen vallen. Als er nog een keuze is, laten we het dan maar aan Moskou over laten. Wat de N.A.V.O. het zwaarst op de maag ligt. komt dqorgaans het minst ter sprake op haar conferenties en die van Londen maakt daar dit keer ook geen uitzondering op. De kwestie dat door Frans toedoen de samenhang van het bondgenootschap op vele plaatsen lelijk kiert, mag dan al eens terloops - en liefst zonder namen te noemen - worden aangeroerd, maar méér gebeurt er niet. Wel uiten deze en gene mi nister zo hun wensen en die zijn over Het seizoeon van het wedstrijdkappen is achter de rug. Voor de Soester kap persfamilie Rademaker was het een succesvol seizoen, waarin talrijke eer ste prijzen werden behaald. Voor dit succes zorgden merendeels mej. M. Rademaker en haar broer Bonnie. Mej. Rademaker heeft in Alphen aan de Rijn ëen fraai resultaat behaald. In de lijnwerkplaats van de Nederlandse Spoorwegen in Utrecht is donderdag de koninklijke trein, waarin H.M. de koningin vrijdag naar Zeeland zal reizen, nog eens extra opgepoetst. De foto toont de werkzaamheden In met wat meer invloed aan de top. En zo maar door. Belangwekkend was ditmaal vooral het debuut van de Britse premier Wil- son, die onverbloemd te kennen gaf dat er geen sprake van is dat iemand een kernmacht op de raket kan bren gen die opweegt tegen die van de sowjet-unie en van de V S. Dat is een erkenning dat de Britse pogingen daartoe zinloos waren geweest en bo vendien een mededeling die Frankrijk (altijd nog minder draagkrachtig dan de Britten) ook in zijn zak kon ste ken. Wilsons conclusie was dus dat er maar één structuur mogelijk was voor de N.A.V.O met de V.S. als ruggegraat en als het kon met een gemeenschap pelijke kernmacht als machtige arm. Een nuchter betoog zonder veel il lusies. waarin vooral werd gewaar schuwd voor allerlei nationalismen - gericht zowel tegen Parijs als Bonn - en een beroep werd gedaan op wat meer eenheid. Waarbij de Engelsman even rustig opmerkte dat de verdeling der lasten hem wat te zwaar naar zijn kant voorkwam en of men daarmee rekening wilde houden. Alles wel niet nieuw, maar het waren dingen die zo af en toe wel eens duidelijk gezegd mogen worden om de herinnering levend te houden dat de N.A.V.O. nu juist is opgericht om dat de geschiedenis had geleerd dat als ieder (nationalistisch) alleen voor zijn eigen standje opkwam, hij daarbij gemakkelijk het loodje kon leggen. Dit soort inkeer onder de N.A.V.O.- bestuurders kan altijd wel nuttig zijn. En dit keer komt daar dan bij dat de Turk Isik en de Griek Kostopoulos wat nader tot elkaar gekomen schijnen te zijn inzake Cyprus. Als dat vruchten draagt, is dat alleen al een conferentie waard. Op de vliegbasis Soesterberg heeft H.M. de Koningin Juliana woensdag ochtend in aanwezigheid van Z.K.H de Prins der Nederlanden een vaandel uitgereikt aan de Koninklijke Luchtmacht. Terwijl Prins Bernhard salueert overhandigt de Koningin het vaandel aan luitenant-generaal A. B. Molff, bevelhebber der luchtstrijdkrachten. (Elders in deze courant komen wij hierop uitvoerig terug.) de salon. Zoals bekend zal de koningin vrijdag in Vlis- singen de officiële opening verrichten van het nieuwe stadhuis aan Paul Krugerstraat.

Soester Courant | 1965 | | pagina 1