DAMES op een oud kasteel ACTIE TELEVISIE-TOESTELLEN VOOR EENZAME BEJAARDEN GEëIRDIGD. SOESTER COURANT TON BEUKEN Japonnen Deux-Pièces Rokken Blouses Jumpers Vesten Pantalons Badpakken Gemeentelijke sociale dienst verstrekte de adressen. AVIA Service -station „De Korte Duinen AVIA Service-station „Dé Korte Duinen" Woninginrichting AVIA Service-station „De Korte Duinen" A VIA Sé rvice-s ta t io n „De Korte Duinen" AVIA Service-station „De Korte Duinen" Een bril die goed zit koopt u bij de vakman Ruime keuze MOmilEX J. Hoppenbrouvvers Laatste jeugd-voetbal- tournooi van B.D.C. WASSEN STOMEN Zwemmen in de Bedrijfssportcompetitie '65 350 studenten moeten hard werken Nijenrode moet volgens historische kronieken al gesticht zijn omstreeks 1270. Het kasteel is driemaal verwoest in zijn lange geschiedenis als gevolg van oorlogsmishandelingen, maar het heeft ook heel wat meegemaakt in bouwkundige zin. In 1860 werd het gehele gebouw op gesierd" In Engelse Tudorstijl volgens de mode van die tijd. In het begin van deze eeuw is er echter jarenlang gerestaureerd om de prachtige renais- sance-details van het gebouw weer te voorschijn te brengen, terwijl ook de middeleeuwse hoofdtoren werd her bouwd. Nu is Nijenrode weer in zijn oude staat herrezen. Merkwaardig is de aanleg met de verschillende vleu gels, gebogen om de binnenplaats heen. en prof. Weyer die behoefte onder kend en zij waren in 1946 de oprich ters van het N.O.I.B dat met behulp van een groot aantal bedrijven op Nijenrode werd gevestigd. Op het ogenblik leidt het instituut 350 studenten middels een intensieve stu die op voor het bedrijfsleven. De leer tijd duurt momenteel twee jaar maar aangezien het zeer moeilijk is de stu denten in zo korte tijd klaar te sto men voor de verantwoordelijke taak, die hen wacht, overweegt men de op leiding op drie jaar stellen. Het centrale studieobject is de onder neming, zoals die reilt en zeilt De studenten worden geconfronteerd met de belangrijkste aspecten en proble men - juist de actuele - van het be drijfsleven. Met veel zorg worden uit de verschillende vakken de onderwer pen gekozen, die de student inzicht Veel sport Alle studenten, die de opleiding vol gen, zijn intern. Weloverwogen heeft men het z.g. campussysteem op Nijen rode geïntroduceerd. De studenten moeten leren wat teamwork is en waar kunnen zij dat beter leren dan in een gemeenschap? Voor lieden met een individuele inslag is dat niets. Nadat de heer H de Graaf, penning-1 van de toestellen, de heer F. Bosman meester van de afd Soest-Soesterberg via ons blad het idee lanceerde om door vrije giften een bedrag bijeen te zamelen om eenzame bejaarden in het genot van een televisie-apparaat te stellen, had hij niet verwacht dat dit er drie zouden worden. Nadat de actie aarzelend op gang kwam, bleek uit de verantwoording in ons blad dat zevenhonderd en vijftig gulden niet voor het oprapen lagen Het technisch personeel van ons blad vond dat ze voor een beetje inspiratie moest zorgen en stond 1 van haar loon af, welk bedrag door de direc tie tot honderd gulden werd aange vuld. En kijk, de Soestenaren kwamen los. In korte tijd was het benodigde geld voor twee toestellen bijeen en het Roode Kruis stelde uit eigen geld middelen een derde toestel beschik baar. Binnen een week was ook de rest bijeen, want, bij elke T V. hoort nu eenmaal een antenne Nadat de firma Frans Bosman haar volledige medewerking en steun aan deze actie aanbood voor niet alleen de levering van deze toestellen, maar ook het plaatsen van de antennes, de instructie van de toekomstige T V.-be zitters en het verlenen van de servi ce, was het meeste werk voor de or ganisator achter de rug. met zijn bediende en tot slot onze fó- tograaf gingen op pad om drie een zamen gelukkig te maken. We waren getuigen van een van de meest sympathieke werkzaamheden van deze tijd en ervoeren de blijdschap en dankbaarheid en soms ook spra keloosheid van hen, die door de gif ten van hun dorpsgenoten voor een deel uit hun isolement kwamen en hierdoor in de gelegenheid zijn juist éen venster verder te kijken. Daar geen van drieën wist wanneer en hoe het toestel gebracht zou wor den, was het voor allen een verras sing. Soms was het een volle boel in een kleine kamer, gesjouw met ta feltjes, schatten van kijkafstand enz. De heer Bosman, die volgende week de definitieve antennes zal plaatsen, had gezorgd dat tijdens de aanbieding een beeld ontvangen kon worden door middel van een zgn. spriet-kameran- tenne, hetgeen voor de belanghebben den de attraktie nog vergrootte. De da mes tekenden inmiddels een bruik leenakte. VAN VRIJDAG 28 MEI 1965 voor OLiÉ VERVERSEN boro) 39 9 (34.-) 2 Karei Vegter (Foxboro) 43 2 <39.6) 3. Goos Veenen- daal (Dalco) 46 4 (40.3). Vierde serie 1. Harry Boonstra (Fox boro) 46.8 (33.5) 2, Otto 't Lam (Stork) 48 9 (41.3) 3. Henk van Veen (Van Kooij) 52 8 (53.4) Vijfde serie 1. Dick Kamerbeek (Ce ramiek) 515 (44.-) 2. Karei van Ewijck (Van Kooij) 54 - (51.8) 3. An- ton Regout (Foxboroi 1 00.0 (1.03.2). Zesde serie Evert Metz (Dalco) 47.8 (46.-). Zevende serie 1 Edwin Teutelink (Ce ramiek) 40.3 (32.8) 2. Hans Huffels v.d. Pol) 43.5 (33.8). Daarna werd gezwommen de estafette 4 maal 50 meter vrije slag dames. Uitslag 1. Dalco 3.13.8 2. Van Kooij 3 49.5 3. Foxboro 4.08.5. De uitslag bij de heren luidde 1. Fox boro 2 26 0 2. Ceramiek 2.44.3 3. Dalco 2 49 7. voor WASSEN DIESEL OLIE jS' r- Kijkje op het gebouwencomplex van Nijenrode. Roept het gebouw als zodanig wee moedige herinneringen op aan een ro mantisch verleden, aan kloekmoedige ridders en schone juffrouwen, eenmaal binnengetreden wordt met direct opge nomen in de sfeer van koortsachtige, strikt moderne bedrijvigheid. ,.De studenten moeten hier hard wer ken," zegt secretaris en public-rela- tion man P. J. C. Veltman. ,,Doel van de N.O.I.B -opleiding is om jonge men sen op te leiden die zich willen be kwamen om in functies in Nederland of in het buitenland het bedrijfsleven, in het bijzonder in zijn buitenlandse betrekkingen, te dienen." voor MFNOSMKRING geven in de samenhang en specialis men van zijn bedrijf. Het studiepro gramma omvat onder meer economi sche- en sociale-, bedrijfsjuridische-, sociografische-, sociologische- en be- dnjfsspsychologische onderwerpen. Een actieve beheersing van de moder ne talen is uiteraard een dringende eis. De heer Veltman vertelt dat de studenten daarom leren spreken en schrijven in de drie verplichte talen Nederlands. Engels, en Frans, en ten minste in een van de facultatieve ta len Duits. Spaans. Zweeds. Russisch en Arabisch. „Vooral Spaans en Zweeds worden veel gekozen," zegt de heer Veltman. „Bovendien wordt de efficiency bij het taalonderwijs bij ons sterk opgevoerd door gebruikma king van de modernste audio-visuele technieken in het talenprakticum." Dit verklaart wellicht waarom 30 van de studenten die zich aanmelden bij een psychologische voorselectie als ongeschikt wordt afgewezen. Het spreekt haast vanzelf dat de men tale en de daarmee samenhangende lichamelijke vorming op Nijenrode alle aandacht krijgen. De studenten doen 6 uur sport per week. De voor keur gaat uit naar sporten, waar een maximum aan incasseringsvermogen en zelftucht voor vereist is. Eigen schappen, die later in de praktijk van handel en opvoeding worden be vorderd. De heer Veltman vertelt dat men op Nijenrode bijvoorbeeld veel doet aan rugby. Niet goedkoop Nijenrode is geen school voor diplo- matenzoontjes. Procentueel gezien is 49 van de studenten afkomstig uit voor SUPER BENZINE Gn noorSPJKER TÉl.2'9 02 S0E5TERBERGSE5TR 2 6 Majestueus rijst het kasteel Nijenrode aan de Vecht in Breukelen op uit zijn landelijke omgeving. Gaat u de ophaalbrug ove en de slotpoort binnen, dan wordt u onmiddellijk getroffen door een merkwaardig contrast, een voelbare tegenstelling tussen de rust die er van het eeuwenoude kasteel uitgaat en de bedrijvigheid van vele jongelingen, die zijn opgenomen in de strakke effi ciency van het Nederlands Opleidings Instituut voor het Buitenland (N.O.I.B.) dat in Nijenrode is ondergcbacht. Soesterbergsestraat 51B Leverancier van alle ziekenfondsen Vierde serie i 1. Hilde de Ronde (Ce ramiek) 50.- (52 92. Janny Kamer beek (Pribor) 52.6 (57.-) 3 Willy v. Luneschlorf (Foxboro) 52.7 (52.91. Vijfde serie: 1 Lies Burgers (Dalco) 518 (51.-) 2. Annelies Clements (In- terlas) 56 4 (55.-) 3. Dini Wijman (Dalco) 58,9 (59 -). Zesde serie1. Janny van Kooij (v. Kooij) 51.4 (52,5) 2. Thea Géval (Dalco) 53.6 (41.8) 3. René Ockeloen Ceramiek I 1.00.5 (57.2). HEREN Eerste serie1. Anton Eb- bers iFoxboro) 42.6 (37.8) 2. Ru- dolf Super (Interlas) 43 3 (42.-): 3 Karei Mimpen iFoxboroi 44.6 (42.2). Tweede serie 1. Hans van Dam (Fox boro) 42,9 (32 6) 2. Albert Kas (Dal co) 44.6 (34.11 3 Rudy Essenberg (Van Kooij) 49,4 (36 -). Derde serie 1. Anton Reurink (Fox- Van Weedestraat 80 Soestdijk Onderneming centraal Met de toenemende concurrentie op de internationale markten en de groei ende gecompliceerdheid van de mo derne onderneming worden ook de ei sen, die aan de mensen in zo'n be drijf worden gesteld, steeds hoger. Dat geldt niet alleen voor theoretische en praktische kennis, maar vooral ook voor karakter en moreel bewustzijn. Met de toenemende specialisatie in het moderne bedrijf groeit de behoefte aan mensen, die door karakter, vor ming en opleiding in staat zijn de zo noodzakelijke contracten te leggen, zowel naar buiten als naar binnen. Wijlen dr. A. Plesman had reeds vóór de oorlog tezamen met prof, Roeterink Aandachtig volgen de Dit talenprakticum is de trots van het instituut. Voorzien van bandopnemer, microfoon en koptelefoon zit elke stu dent in een cabine. Voordeel van dit systeem is dat de leerling individueel verbonden is met de docent zonder dat de andere studenten weet hebben van zijn vragen, verkeerde uitspraak, verlegenheid. Taalkennis en taalvaar digheid worden op die manier snel aangeleerd. De heer Veltman vertelt dat de stu denten ook een aantal „cases" te be handelen krijgen. Er wordt een bepaald probleem gesteld, zoals dat in een be drijf kan voorkomen en dat allerlei aspecten heeft van economische, soci ale. juridische en psychologische aard. Verschillende docenten hebben er een onderdeel van hun leerstof in verwerkt en door zo'n praktijkgeval raken de studenten snel vertrouwd met de veelkantige problematiek van het bedrijfsleven. In januari maken alle studenten een periode van praktisch werken in een buitenlands bedrijf of bij een instel ling daar. Over hun ervaringen moe ten zij een rapport samenstellen in de taal van het land waar zij zijn ge weest. studenten een college. het hoger-, 23 uit het middelbaar milieu en 28 uit de andere bevol kingsgroepen. Er zijn op Nijenrode zowel zonen van (buitenlandse) minis ters als van fruithandelaren en sla gers. Een goedkope opleiding is het ondertussen niet. Sinds augustus 1964 bedraagt het cursusgeld 3600,per jaar, inclusief het eten. maar exclu sief zakgeld en boeken. Doch er is een mogelijkheid van renteloze voorschot ten van rijk, provincie of gemeente, verder heeft Nijenrode in laatste in stantie zijn eigen studiefonds van de N.O.I.B. „Er is nog nooit een student om financiële reden niet bij ons toe gelaten," zegt de heer Veltman. Dat de opleiding zo duur is. is mede een gevolg van het feit, dat O. K. en W. het instituut slechts een beperkte sub sidie toekent. Daarin zou dr. Postma, de directeur, gaarne verandering zien komen en verschillende kamerleden hebben hiervoor trouwens eveneens gepleit. Wij dalen de uitgesleten stenen ka steeltrappen af. doordrongen van het besef dat Nijenrode in het Nederland se onderwijsbestel een wel zeer unieke plaats inneemt. De heer P. G. Jansen, de aktieve leider van de B.D.C.-jeugd, kan met vol doening terugzien op de voetbaltour- nooien voor de jeugd, die tot nu toe gehouden zijn. Achtereenvolgens kwa men aan bod de A-junioren, de C- junioren en de A-aspiranten. Aan de serie tournooien komt zaterdagmiddag een einde, als het tournooi voor pupil- lenelftallen wordt gehouden. De wed strijden vinden plaats op de terreinen van B.D.C. aan de Bosstraat Deelne mende verenigingen zijn H.V.C en K.V.V.A. beide uit Amersfoort. D O S C. (Den Dolder) en P.V.C. (Utrecht). De wedstrijden beginnen om twee uur. Zondag neemt een juniorenelftal deel aan het jeugdtournooi, dat Amers- foortse Boys organiseert. De A-junio ren vertrekken op dezelfde dag naar Beverwijk om daar deel te nemen aan de tweede ronde van het Bisschops- tournooi. De heer De Graaf, die uit hoofde van zijn funktie jaarlijks zeer nauw be trekken is bij de organisatie -van de regelmatig terugkerende boottochten per „Henri Dunant" voor bedlegerige chronische patiënten raadpleegde zijn administratie en overlegde met zijn mede-bestuursleden wie van hen. in verband met financiële omstandighe den, voor een t v. in aanmerking kwa men. Groot was zijn verbazing toen hij bij informatie bemerkte dat er onder hen niemand was die geen t v. kon kijken en het bleek, dat in vele gevallen de kinderen van deze patiën ten hun zieke ouders het genot van een beeldbuis gaven. Het initiatief van de heer De Graaf, die een „Roode Kruizer" is in hart en nieren, heeft weerklank gevonden in Soest. Wij wensen hem in de toe komst alle succes en wat nog belang rijker is, de steun van de Soester in gezetenen. Ons blad moge hem daar bij een steun in de rug zijn. Desgevraagd bood de heer Van Hal, hoofd van de gemeentelijke sociale dienst, zijn medewerking aan. Deze nam contact op met de maatschap pelijk werkster en na veel wikken en wegen selecteerde deze dienst drie bejaarde dames, die door hun leeftijd of lichamelijke omstandigheden ge doemd zijn om thuis te zitten en bo vendien, door het ontbreken van fa milieleden, vrij eenzaam zijn. Zij allen werden door de gemeente lijke sociale dienst bezocht en vertel den zeer gelukkig te zijn met deze se lectie. Dinsdagavond was het dan zover. Wnd. voorzitter Roode Kruis, dok ter B. J. Yff, secretaris H de Graaf, de heer H v. d. Berg, Roode Kruis, de heer D. Oostelaar van de gemeen telijke sociale dienst, de leverancier Woensdagavond is in het Soester Na tuurbad het derde programma-onder deel van de Bedrijfssportcompetitie '65 afgewerkt, het zwemmen. Dat gebeur de onder grote belangstelling van supporters, die hun favorieten luid aanmoedigden Het water had een heerlijke temperatuur. De organisatie was weer perfect en precies op tijd werden de wedstrijden besloten. Eerst werden 6 series 50 meter school slag voor dames gezwommen Later 50 meter vrije slag. De heren deden hetzelfde. De uitslagen van de schoolslag (met daarachter de tijd van de vrije slag) luidden Eerste serie 1 Bini Essenberg (Van Kooij) 54,8 (55.0) 2. Meta Kriek (Dalco) 55 8 (55 9) 3 Willy van Es sen (Foxboro) 1.03.8 (1.06.4)". Tweede serie: 1. Thea Mol Pribori 58 5 (564) 2. Ria v. d. Bunt (In terlas) 59.7 (-.-) 3. Lldya van der Ruit (Ceramiek) 1.05.7 (1.09 0). Derde serie 1. Hilde Veenendaal (Dal co) 49.8 (39.1) i 2. J. Klaver (Rand stad) 50.5 (44.-) I 3. Didi Westland (Van Kooij) 56.8 (55 5). Te koop helft van dubbe le VILLA te Soestdijk. 6 kamers. Garage. Leeg te aanvaarden juli '65. 50.000.Te bevragen Vredehof straat 15, tele foon 2876. Te koop prima Steinbach PIANO. ƒ850—. Radema ker, Steenhoffstraat 71, telefoon 3796. Te koop gevraagd gehele of gedeeltelijke INBOE DELS uit grootmoeders tijd, schilderstukken, goud en zilver, tegen zeer hoge prijzen. Van Bur- geler. Acacialaan 18. te lefoon 03430-2913, Doorn. TE KOOP wegens plaats gebrek 4 fauteuils (rood Krimmer. motvrij). bijp. ronde tafel met riet, keu rig in orde 110—, Ook ruilen tegen invalide- duwwagentje, moet in goede st. zijn Van Hoorn straat 14, Hilversum. TE KOOP aangeboden eiectr. fornuis met pan nen, in zeer goede staat. 4 slav eiken stoelen en 2 armstoelen. Queen Anne tmeubelmakerswerk) te gen elk aannemelijk bod. -21 02955-5978. J

Soester Courant | 1965 | | pagina 7