Sportstichting e n -verenigingen Gemeenteraad beroep bij de Kroon in Bromfietser door auto gegrepen en gedood Het oog gericht op een ongeluk 4500 Levensmiddelenzaken steunen UK '65 DINSDAG 15 JUNI 1965 44e JAARGANG no. 45 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 Weer ergerlijke nozemstreken Spreekuur burgemeester Broei in zandafgraving Niet opgelet Postagentschap Soest-Zuid gesloten Duinkikkers-dames wonnen in Harderwijk Nachtelijke autobotsting Gevaarlijk paardrijden Biomfietsdief in de eel Baret voor Soester brandweerlieden Hartweg tijdelijk afgesloten Eiermarkt TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 P0LIT1ETEL. 4444 SOESTER OÜRANT Abonn. p. kwart, ƒ2.40 - per post ƒ2.75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. In de nacht van zondag op maandag, te ongeveer 3.15 uur, werd de 70-jarige bromfietser J. H. Meijer uit Utrecht, terwijl hij op de rij weg van de Amersfoortsestraat te Soesterberg reed en dus niet op het" rijwielpad, door een hem achterop komende auto, bestuurd door J. H. S. uit Huis ter Heide, geschept. De auto, die met gTOte snelheid reed. kwam met de man en de brom mer op de motorkap, 88 meter verder tot stilstand. Tijdens deze rit viel de bromfiets van de motorkap, maar de man, die door de voorruit was geslagen, bleef hangen. De auto reed door de berm en over het rijwielpad, waarna een ijzeren hek voor een tuin totaal werd vernield en uiteindelijk kwam de auto tegen een boom tot stil stand. Uit het ingestelde onderzoek bleek dat de bejaarde bromfiet ser op slag gedood werd. De autobestuurder, die ook verwondingen had opgelopen, werd naar De Lichtenberg overgebracht. De auto was grotendeels vernield Op uitnodiging van de sportstichting werd vrijdagavond een bijeenkomst ge houden n.a.v. de gerezen moeilijkheden rondom de honkbalaccomodatie. in een openhartige maar sportieve be spreking tussen bestuursleden van de v.v. B.D.C., S E C -honkbal en S.E.C.- voetbal, concludeerde men dat zowel misverstanden als onjuist optreden van enkelingen tot door niemand ge wenste gevolgen hadden geleid. Maatregelen werden besproken om her haling in de toekomst te voorkomen Het directe toezicht daarop is in han den gelegd van een contactman van B.D.C. en van S.E.C-honkbal Van de zijde van de sportstichting werd een beroep gedaan op de ver enigingen om begrip voor het feit dat er in Soest, in verhouding tot de in de laatste jaren snel gegroeide behoef te tot het bedrijven van sport, nu een maal een aanzienlijk tekort bestaat aan sportaccomodatie en dat dit voor lopig onoverkomenlijk moet leiden tot het gezamenlijk gebruik van velden. Noodzakelijk is. dit begrip ook aan te kweken bij de leden van de vereni gingen. Van de zijde van de sportstichting zal uiteraard alles in het werk worden ge steld (verwezen werd in dit verband naar het crediet van 460.000,dat vorig jaar door de gemeente voor de sport beschikbaar werd gesteld en naar het jaarlijks door de gemeente te betalen tekort op het beheer van de velden, een tekort dat in 1965 de 160.000,zal overschrijden) om de achterstand in te lopen. Voorshands zijn de vooruitzichten echter niet roos kleurig. gezien de financiële beperkin gen die aan de gemeenten zijn opge legd. Bewoners van de Van Weedestraat, Burg. Grothestraat en het voorste ge deelte van de Koninginnelaan kwamen maandagmorgen tot de ontdekking, dat 's nachts hun rijwielhekken, vuil nisemmers. tuinstoelen enz. verdwenen waren. Het onderzoek van de politie wees uit. dat al deze voorwerpen een eind verder in tuinen en plantsoenen werden gedeponeerd Aan belanghebbenden wordt bericht, dat de burgemester zijn spreekuur deze week niet houdt op woensdag doch op donderdag, van 11 tot 12 uur Het komt herhaaldelijk voor, dat om wonenden last ondervinden van stank en rook van brandend afval in de zgn. zandafgravingen. Aan de Beuken laan is zö'n gat en ook aan de Molen straat. tussen de spoorlijn en de Mo lenweg Dat laatste gat. waarin regel matig grote hoéveelheden vuilnis wor den gestort, heeft de laatste tijd weer last veroorzaakt, doordat de inhoud begon te broeien. De brandweer werd vrijdagavond om streeks half elf gewaarschuwd en met behulp van vier stralen van een nevel spuit ging men het brandje-zonder- vuur te lijf. Na enige tijd, toen dui zenden liters water in het gat waren gespoten, minderde de stank en de rookontwikkeling. Het resultaat van de blussingswerk- zaamheden moet men nog afwachten, en het kan best zijn. dat binnen' een paar dagen de vuilnishoop weer brandt. Het vuur ..vreet" zich namelijk in het afval en er is bijzonder moeilijk bij te komen. Slechts het uithalen van de vuilnishoop en het verspreiden van de afval of het volledig met zand afdek ken. zodat er geen lucht meer bij kan komen, zijn afdoende maatregelen om herhaling te voorkomen. Op de Laanstraat reed de Soester automobilist D Z. met het voornemen de Dorresteinweg in te rijden Achter hem reed de bromfietser G, v. d. H. met zijn broer A. v. d. H. op de duo. De bromfietser zag niet dat de auto vaart minderde en botste daardoor in volle vaart tegen de auto Beiden kwa men te vallen, maar alleen de duo passagier liep verwondingen op aan linkerbeen en voet. In de Zweedse stad Malmoe, waar hij voor een optreden verbleef, is Louis Armstrong benoemd tot ere-commandant van de stedelijke brandweer. Glun derend onder zijn gloednieuwe brandweerhelm poseerde Satchmo naast de commandant van de Malmoe-se brandweer. Het postagentschap Soest-Zuid is we gens vakantie gesloten van 21 tot en met 30 juni a s. Voor alle poststukken kan men in dit tijdvak terecht op het hoofdpostkantoor. Zij, die in die dagen hun A.O.W.- of A W.W.-uitkering moe ten afhalen, kunnen dit ook uitstellen, en na 30 juni innen op Soest-Zuid. Het eerste waterpolozevental (dames) van De Duinkikkers heeft een verdien stelijke prestatie geleverd door het eerste team van de polo-vereniging De Woelwaters te Harderwijk de eerste nederlaag toe te brengen in deze competitie. De Soester dames lieten beter spel zien dan de gastvrouwen. Zij plaatsten goed. waren technisch beter en ook het positie kiezen was goed verzorgd. Overigens moet worden gezegd, dat de Woelwaters-dames gehandicapt wa ren door het niet meespelen van haar doelvrouwe. maar we betrwijfelen of.de Harderwijkse ploeg met de vaste doel vrouwe wel gewonnen zou hebben, want de Duinkikkers-ploeg speelde een bijzonder sterke wedstrijd. Het was voor een leder duidelijk, dat de groen- witten beter getraind waren dan de gastvrouwen. Tegen het spel van de Soester dames was geen kruid gewassen De Har derwijkse ploeg zag geen enkele maal kans de Duinkikker-keepster te verschalken. De Soester dames daar entegen slaagden er vijfmaal in de Woelwater-doelvrouwe kansloos te la ten. De 0-5 zege was in feite nog een zwakke afspiegeling van de krachts verhouding. Voor de woning van de heer B v. B. aan de Nieuwstraat stond -in de nacht van zondag op maandg diens auto ge parkeerd. Omstreeks 2 uur hoorde hij een hevige slag en toen hij uit het raam keek zag hij dat zijn auto was aangereden door een personenauto, die juist wegreed. Hij belde de politie en uit een voorlopig onderzoek bleek, dat de aanrijding was veroorzaakt door E. v D wonende aan de Beckeringhstr Op diens erf stond een zwaar bescha digde auto, waarvan de motor nog warm was. Op aanhoudend kloppen werd niet open gedaan. De politie zal deze zaak verder onderzoeken. Een ruiter, afkomstig van een manege te Den Dolder. sporng zondagmiddag met zijn paard over de 12-jarige zoon van de familie Van W. alhier, toen deze in de duinen speelde. Een ge vaarlijke aardigheid. Het hoogste college in Nederland, de Kroon, zal moeten beslissen inzake het door de gemeenteraad van Soest ingestelde beroep tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dat de beroepen gegrond verklaarde, die waren ingesteld door de Vereniging Scholen met de Bijbel te Soest en het r.k. schoolbestuur in de parochie van de H.H. Petrus en Paulus. eveneens te Soest Zij hadden dit beroep inge steld naar aanleiding van het besluit van de gemeenteraad haar medewer king te onthouden aan de gevraagde medewerking voor de aanschaffing van een wasmachine en een centrifuge ten behoeve van genoemde scholen. De raad is van mening, dat met de aanschaffing van kostbare hulpmid delen de normaal aan het lager onder wijs te stellen eisen worden overschre den. Gedeputeerde Staten van Utrecht heb ben het door de schoolbesturen inge stelde beroep gegrond verklaard. De gemeenteraad van Soest is van het besluit van Gedeputeerde Staten in beroep gegaan bij de Kroon. De Raad van State heeft deze kwestie behandeld ter advisering. De gemeen teraad voerde o.a. aan, dat het om gaan met de gevraagde machines vlot is te leren en dat men de vaardigheid daartoe snel kan verkrijgen zonder ook maar geschoold te zijn. De raad heeft voorts aangevoerd, dat zij in de eerste plaats voor deze scholen de opleiding De directies van drie grote vrijwilige filiaalbedrijven in de levensmiddelensec tor (A. O. Centra en Vivo), hebben besloten de aktie UK '65 van het Ver bond voor Veilig Verkeer te steunen door via hun winkels op deze actie in hakende speldjes te gaan verkopen. Deze aantrekkelijke speldjes, die 0,10 kosten, symboliseren de drie thema's van de actie: Het goede voorbeeld, toezicht op het spel en veilig speelgoed. De speldjesverkoop is bedoeld om aan de actie UK '65 - waaraan ook T.V. en radio hun medewerking verlenen - in nog wijdere kring bekendheid te geven. In negen weken, zullen naar wordt verwacht in totaal 3.500.000 speldjes wor den verkocht. In negen weken, te beginnen 24 t/m 80 mei, zullen naar wordt verwacht in Een maquette van de Flevo-centrale. Op de voorgrond rechts de brug. In het midden de twee eerste eenheden met de hoge schoorsteen. Op de achtergrond de haven met de olie-opslagtanks. Links op de voorgrond een in aanleg zijnde dam, welke in de winter drijf ijs moet keren. Onder: Het eiland gezien uit dezelfde hoek als de maquette. wil zien van het lager economisch en administratief onderwijs. Daarbij is ri imte gelaten om de meisjes-leerlin- enige kennis bij te brengen op huishoudelijk gebied Het vak huis houdkunde is bedoeld als bijvak. Afgestudeerden dienen zich bij een huishoudschool te melden. Het is - zo meent de gemeenteraad - nimmer de bedoeling van de wetgever geweest om het vak in dezelfde omvang te on derwijzen aan scholen, die op verschil lend niveau liggen. De raad zegt ver der, dat de elementaire kennis van wasbehandeling even goed kan wor den verkregen zonder dure hulpmid delen. Op die gronden is aan De Kroon ge vraagd het besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht nietig te verkla ren. De Kroon zal over deze kwestie later beslissen. Ingaande heden zal de Hartweg tij delijk voor alle verkeer zijn afgesloten in beide richtingen wegens uitvoering van werkzaamheden. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 27.500 stuks in prijzen van f 12,25 tot 12,60. Middenprijs 12,40. Prijs per kg 1,90. Het gebeurde vorige week op de vlieg basis Woensdrecht, maar het had net zo goed op Soesterberg of op Leeuwar den kunen gebeuren. Het liep triest af: twee mensenlevens gingen er verloren. Maar het had nog triester kunnen af lopen. Het ongeluk met twee van de vier vliegtuigen van het stuntteam van onze Koniklijke Luchtmacht, we reldberoemd onder de naam Whiskey- four. had voor hetzelfde geld veel meer mensenlevens kunnen eisen. Het ge beurde namelijk op een zogenaamde open dag, waarop duizenden mensen op de vliegbasis waren en keken naar demonstraties, waarvan die van het stuntteam er één was. Wij voelen met de nabestaanden van de omgekomen vliegers mee, maar we zijn aan de andere kant dankbaar, dat het ongeluk niet aan nog meer men sen het leven heeft gekost. En de on vermijdelijke vraag werpt zich op: was het ongeluk wel nodig geweest? Was het optreden van het stuntteam wel nodig geweest? De belangrijkste vraag die ons echter bezighoudt is: Is een stuntteam als de Whiskey-four wel strikt noodzakelijk? Over de eerder genoemde open dagen, georganiseerd om de verstandhouding tussen het publiek en de militair te verbeteren, kan haast geen twijfel be staan. Die zijn zeker nuttig. Een nog veel te groot deel van het volk ziet een militair als een minderwaardig iemand. Dat is vorige week weer eens duidelijk aan het licht gekomen, toen twee hoge marine-officieren, de toegang tot een hotel werd geweigerd „omdat zij geüniformeerd waren". Zulke discriminatie moet hoognodig verdwijnen, de militair heeft recht op een menswaardige behandeling, gelijk aan die van de gewone burger. Of het nu een hoge officier of een dood gewone rekruut is. Het nut van de open dagen is dus aanwezig, maar het nut van een stunt team is niet duidelijk. Zeker, de lucht vaartmensen zijn met argumenten ge komen, die 't nut van dergelijke teams moeten bewijzen. Zij zeggen, dat het gaat om ervaren vliegers, die in wezen precisiewerk uitvoeren. Bovendien heeft het vliegen militaire waarde, omdat het de geoefendheid van de in structeurs bevordert. Dat -lijken op het eerste gezicht redelijke argumenten. Maar daarbij moet men toch niet uit het oog verliezen, dat het vaak een kwestie is van meedoen met andere landen, een kwestie van vlagvertoon. Als het werkelijk zo nuttig is als de hoge luchtmachtheren ons willen doen voorkomen, dan zouden er veel meer van dergelijke teams (moeten) be staan. Bovendien vinden wij vlagver toon, in verband gebracht met het le ger, niet sympathiek. Er zijn zaken te over, waarmee Nederland met enige trots naar buiten kan treden. Dat hoeft niet via het militaire apparaat. Maar wat belangrijker is: daar hoeven geen mensenlevens voor in de waag schaal gesteld te worden. Het is een wat wrange beeldspraak in dezen, maar: misschien dempt men nu ein delijk de put, nu het kalf verdronken is. KANTMAN. Binnenkort zullen aan de leden van het Soester vrijwillige brandweerkorps baretten worden uitgereikt, die zijn aangeschaft om de zware helm te ver vangen. Dat geldt natuurlijk niet tij dens branden, want dan is men ver plicht de helm te dragen. De baretten mogen alleen gedragen worden op de wekelijkse oefenavonden en bij elke andere brandweer-aangelegenheid met uitzondering van brand. Men is tot de aanschaffing van de baretten over gegaan. omdat de brandweerlieden op de oefenavonden de helm vaak afzet ten, omdat die zwaar werd en zodoen de een handicap betekende om vlot te kunnen werken. Ook gebeurde het wel eens. dat men vergat de helm mee te nemen, zodat men dan de verdere oefening blootshoofds liep. Dat is dus binnenkort verleden tijd, want het dragen van de baret is verplicht ge steld. De baret is zwart en heeft aan de voorzijde een opgenaaid brandweer embleem, zodat het uniform toch com pleet is. vreemd. In zijn bezit waren ook enige doosjes met vis, die hij in IJmuiden had ontvreemd. Het bleek de 16-jarige J. C V. uit Voorthuizen te zijn. Hij wordt op transport gesteld naar Am sterdam. Het is zo verleidelijk in het voorjaar, al die prachtige bloemen in tuinen en parken, zo maar voor het grijpen, waar de gemeenten kosten noch moeite aan sparen om elk jaar weer opnieuw schitterend voor de dag te komen. j Maar echt waarin de buitenlucht staan ze mooier en hebben meer I mensen er langer wat aan, dan in de huiskamer, bovendien is het diefstal, - zoals ook deze knaap bemerkte, want de politieman is al snel in aantocht t In de nacht van zondag op maandag zagen surveillerende politiemannen op de Van Weedestraat een bromfietser rijden, die er wat verdacht uitzag. Daar hij geen duidelijk antwoord gaf op gestelde vragen, werd hij meege nomen naar het bureau, waar hij ver klaarde de bromfiets in Amsterdam bij de Muiderpoort te hebben ont-

Soester Courant | 1965 | | pagina 1