HONKBAL 3 spoRtpanoRama Nu de voetbalcompetitie '64-'65 ge ëindigd is en hier en daar nog een enkele promotie1-, kampioens- of be kerwedstrijd gespeeld wordt, beginnen de zomersporten weer volop te draai en. Eén van die zomersporten, die elk jaar meer belangstelling trekt, ook in Soest, is honkbal. Wij willen proberen om u. door mid del van dit artikel, enigszins wegwijs te maken in deze in Amerika meest beoefende en, populairste tak van sport. Baseball, zoals honkbal in Amerika wordt genoemd, schijnt als een soort balspel door Nederlandse emigranten of zo u wilt kolonialisten, naar de Nieuwe Wereld gebracht te zijn, en van daaruit zijn opzienbarende op mars te zijn begonnen. De Nederlandse Honkbalbond werd en kele jaren voor het uitbreken van de eerste wereldoorlog in 1912 opgericht Tijdens de duur van deze oorlog speelde Nederlandse teams diverse keren tegen in Nederland verblijvende Canadezen Mede door deze demon stratiewedstrijden ging de pas opge richte bond goed van start. Toch zou het nog tot na deze oorlog duren voor enkele voetbalverenigingen er toe overgingen, om naast voetbal, ook honkbal te gaan beoefenen. Lang zamerhand kende men meer nut toe aan het beoefenen van een sport in die maanden waarin de voetbalcomoe- titie gesloten is, de zomermaanden. Nederland was een van de weinige landen in Europa waar honkbal al behoorlijk was ingeburgerd voor de oorlog 40-45. Italië, na ons land de belangrijkste honkbalnatie in Europa, ging pas goed meetellen na 1945. Ook hier waren, net als in Duitsland, de teams van de Amerikanse bezettingstroepen gang makers en leermeesters. Onze Zuiderburen maakten in de ja ren '20 pas goed kennis met honkbal, het zou nog tot 1936 duren voor er de Baseball Federatie werd opgericht. In Engeland, wat door velen slechts alleen als een bij uitstek cricketland wordt gezien, begon honkbal in 1934, vaste voet te krijgen. Engeland is waarschijnlijk het enige land in Eu ropa waar toén al een officiële pro fessional-competitie werd gespeeld. Terwijl wij aannemen dat Amerika het .Mekka" is voor de honkballers, mogen we echter niet vergeten, dat ook in Japan de honkbalsport tot één van de topsporten behoort. In 1873 speelde men daar namenlijk al honkbal, zij het dat het toen twee universiteitsteams waren die tegen el- kar in het strijdperk traden. Hadden we vlak voor de oorlog nog contact met Amerika, door middel van een aantal in ons land verblijvende Mormoonse zendelingen, het zou tot na 1945 duren voor er weer sprake was van enig contact met Amerika. Deze connectie met Amerika, waar honkbal op het eerste plan staat, had beslist een nuttig effect voor de ver breiding en popularisering van honk bal in Nederland. Het eerste officiële contact, dat in feite beslissend is geweest voor de enorme groei die honkbal hier door maakte, werd pas in 1952 gelegd, het jaar, waarin onze tot op dat moment niet te evenaren pitcher Hanny Ur- banus, door particulier initiatief in staat werd gesteld, aan een trainings kamp in het Amerikanse amateur honkbal-walhalla van de New-York Giants in Milwaukee deel te nemen. Zes weken heeft onze toenmalige na tionale pitcher tussen de groten van Amerika vertoefd, en het hoeft geen betoog, dat hij er enorm veel heeft ge leerd, technisch en tactisch. Na hem zijn nog vele prominente spelers naar Amerika geweest. Het verblijf in Ame rika werd in een enkel geval zelfs ge- financieerd door een toen opgericht particulier sportfonds. De na 1945 „Koninklijk" geworden honkbalbond, liet het zoals het Neder land meestal betaamt na. zich aan te sluiten bij de inmiddels opgerichte Europese Honkbal Federatie. Dat deze weigering door de vele enthousiaste honkballers minder prettig werd ont vangen laat zich horen. De publiciteitsmedia, sport- en dag bladen e.a. waren er mede oorzaak van dat de K.N.H.B. zwichte en als nog toetrad tot de Europese Honkbal Fede ratie. In de voorafgaande jaren, waarin Ne derland de kat uit de boom had ge keken, was er een soort Zuid-Europese machtspositie gegroeid, doordat ach tereenvolgens Italië en Spanje tijdens de Europese kampioenschappen beslag legden op de titel. Het werd tijd dat Nederland zijn partijtje mee ging slaan, en de weg daartoe was door de toetreding tot de Federatie, geëffend. Eindelijk in juli 1956 gingen we naar Rome, naar de Europese kampioen schappen Al bij de openingswedstrijd bleek, dat onze tegenstanders, de Italianen, van hun leermeesters, de Amerikanen heel wat hadden geleerd, maar cracks als Urbanus en Schmidt en de juiste men taliteit maakten van deze wedstrijd één groots stuk propaganda voor de sport. Hoewel tijdens het tournooi bleek dat we de zo broodnodige inter nationale ervaring misten, verrastte het Nederlands team vriend en vijand door beslag te leggen op der titel zon der dat het ook maar eenmaal het hoofd behoefde te buigen voor een van de tegenstanders. Telde de Bond in 1941 ongeveer 1000 leden het zou tot 1952 duren, ruim 10 jaar later, voor dit aantal verdub beld werd. In dé jaren liggend tussen 1953 en 1957, in deze periode viel dus het behalen van de eerste Europese titel, werd het aantal nogmaals ver dubbeld. zodat de Bond toen 4000 le den telde. Terwijl nu het aantal inge schrevenen rond de 8000 zal schom melen. Evenals voor de Spanjaarden, hield dit kampioenschap voor Nederland ook "V een uitnodiging in om deel te nemen aan „The world global series" in Mil waukee. Mochten officials en spelers met enig optimisme op reis zijn gegaan, meer dan het opdoen van routine op inter nationaal niveau leverde dit tournooi niet op Al dient hierbij wel opgemerkt te worden dat er voor onze 100 amateurs ook niet meer „inzat" tegen de semi-profs uit Japan en Amerika om er enkele te noemen. Het deelnemen aan dit soort wedstrij den en tournooien, deed wel inzien dat wanneer wij in Europa tot de top wil de blijven behoren, we in de allereerste plaats terzake kundige leermeesters nodig hadden. Ook het bondsbestuur was hier niet doof voor. Mede in staat gesteld door gelden be schikbaar gekomen uit de voetbaltoto, kreeg het Nederlands honkbal achter eenvolgens de beschikking over de Amerikaanse coaches Ron Fraser, Bill Arce en Arc'nie Allen. Na het behalen van het kampioen schap in Rome werd de titel vijfmaal in 1957 in Mannheim, 1958 Amster dam. 1960 Barcelona. 1962 Amsterdam en verleden jaar, 1964, te Milaan Door deze reeks van geweldige presta ties, veroverde honkbal .zich een steeds vastere plaats tussen de zomersporten. Men organiseerde tournooien met bui tenlandse deelname. Amerikaanse le- gerteams uit West-Duitsland waren geregelde tegenstanders, naast straat- voetbal tournooien voor de jeugd orga niseerde men in tal van plaatsen ook jeugdhonkbal-tournooien met een lan delijke finale En wat vooral van be lang was voor honkbal in het alge meen, de publieke belangstelling groei de, en groeit nog. Na deze inleiding zal bij velen van u, waarvoor honkbal een nog onbe kende sport is, de vraag naar voren gekomen zijn. ..wat is honkbal dan voor een sport"? Om een totale verhandeling te geven over spelregels en tactiek zou te ver voeren, maar de belangrijkste punten om een wedstrijd goet te kunnen vol gen, zullen wij voor u behandelen. In de allereerste plaats het veld. Honk bal wordt in de lagere klassen in de meeste gevallen nog gespeeld op een terrein, waarop ook gevoetbald e.d. De pitcher, (werper) de centrale figuur op het honkbalveld. wordt. In de hoofdklasse is het spelen op een speciaal honkbalveld verplicht. Er wordt gespeeld met teams van ne gen man n.1.: 1. Werper of pitcher; 2. achtervanger of catcher: 3. Ie honkman; 4 2e honk- man. 5. 3e honkman; 6. korte stop; 7. linksvelder; 8 middenvelder; 9. rechtsvelder. De nrs. 3 tot en met 6 noemt men ook wel binnenvelders terwijl 7, 8 en 9 ook wel verrevelders genoemd worden. Om beurten zijn de teams „aan slag", of „in het veld". In het eerste geval om punten te scoren en in het tweede geval om het scoren van deze punten te beletten. Hoewel over het algemeen wordt aan genomen dat honkbal een typische teamsport is, is het tegendeel waar, het heeft een st^rk individueel karak ter, tfit slaat vooral op de ploeg die aan slag is. Men zegt wel eens. en niet ten on rechte. dat een goede werper meer dan de helft van de kracht van zijn team is. Menigmaal wordt het verloop van een wedstrijd, ja zelfs van een hele competitie al in het begin door de werper beslist. Samenvattend, een goede werper is goud waard voor zijn team De partij die aan slag is, heeft de mogelijkheid tot scoren. Een wed strijd bestaat uit 9 innings. in iedere inning komen beide partijen éénmaal aan slag en een maal in het veld. De werper bevindt zich op de werpplaat en werpt de bal in de richting van de speler die aan slag is. De afstand werper-slagman is 18.45 m. de slag man probeert deze. tussen de 149 en 141 gram zware bal, in het veld te slaan, doch dat is werkelijk niet een voudig. Een goede werper beschikt namelijk over een veelheid van variaties in zijn manier van werpen, onder meer door de bal op het moment dat deze zijn hand verlaat met zijn vingertoppen een bepaald effect te geven. De slagman, rnet een slaghout, wat 107 cm lang is, in de hand, beoordeelt deze bal natuurlijk direct wanneer de werper hem loslaat, en baseert daar zijn slag op. maar door het aan de bal gegeven effect zal de bal meestentijds gemist worden. De hoofdscheidsrechter, bijgestaan door één of meer veldscheidsrechters constateert dan „slag". Wanneer een slagman drie maal mis slaat op een slag is hij „uit", en komt de volgende slagman aan bod. In een ander geval werpt de werper 2 x slag, dus de bal passeert de slagman over de thuis plaat tussen oksel en bovenkant knie, en 4 x wijd, worpen die niet aan de eisen van een „slag" voldoen, b.v. de grond geraakt hebben, te hoog enz., dan heeft de slagman een vrije loop naar het le honk. Wanneer de slag man, de bal weet te raken en hem het veld inslaat en de bal is niet „fout", dus buiten het speelveld terecht geko men, dan probeer hij. voordat hij uit getikt wordt, razendsnel op het le honk te komen, of wanneer hij de bal goed ver in het veld heeft gejaagd, zelfs het 2e of 3e honk te bereiken. Mocht hij de bal, zonder dat deze de foutlijn passeert, buiten het speelveld slaan dan scoort hij een „home-run"; hij kan dan alle honken op zijn ge mak af lopen Slaat een slagman een bal die door een van de spelers (dit mogen dus ook de catcher of pitcher zijn) direct ge vangen wordt, dan is hij ook „uit". Wanneer hij de bal het veld in slaat maar de bal is wel eerder op het le dan hij, dan is hij ook „uit". Wanneer 3 slagmensen „uit" zijn (3 nullen) dan wisselen de partijen. De slagpartij scoort wanneer een slag man, nadat hij de drie honken heeft gepasseerd, over de thuisplaat komt. Het is dus mogelijk dat een werper 3x4 wijd gooit en de volgende slag man een „home-run" slaat, dat de stand, doordat alle honken „bezet" waren, ineens op 4-0 wordt gebracht In een ander geval is het ook mogelijk dat alle drie de honken bezet zijn en er 2 spelers „uit" zijn (2 nullen), en dat de volgende slagman een vang- bal „slaat" of „uit" gaat op 3-slag dat deze mooie scoringskans verloren is. Uit het voorgaande blijkt overduidelijk dat honkbal ook voor de toeschouwers een aantrekkelijke sport kan zijn, maar dan moet men eerst enkele wed strijden gezien hebben, om het spel enigszins te gaan begrijpen. Want na één wedstrijd zijn er zoveel spelsitua ties waar nog geen touw aan vast te knopen is, dat men zeker nog geen kijk heeft op de toegepaste techniek en taktiek. Men ziet dan nog niets van de voortreffelijke samenwerking tus sen catcher en pitcher, die menig honkloper doet stranden b.v, tijdens het „stelen" van een honk. Ook van de speciale sfeer, die op en om het veld heerst, gaat men meer begrijpen. U hoort die echte Ameri kaanse honkbaluitdrukkingen, die in een enkel woord zeggen, waar een hele Nederlandse zin voor nodig is. Men ziet hoe intens en fanatiek de spelers vanuit de „dug-outs" mee spelen, hoe wel ze niet direct actief aan het spel meedoen, hoe hoofdscheidsrechterlijke beslissingen worden bekritiseerd. Maar dit is logisch als men bedenkt dat de scheidsrechter in één wedstrijd en kele honderden beslissingen moet ne men. Uiteraard hebben we nu bij lange na niet alle spelregels behandeld, dit is in het kader van dit artikel ook niet de bedoeling. Tot besluit wilen wij de lezers die eens een oogje aan honkbal gaan wa gen, en zij die een oude kennismaking met honkbal weer eens gaan hernieu wen, vluchtig kennis laten maken met het Soester honkbalteam, dat in de bijna vijf jaren van zijn bestaan al voor zulke fraaie successen heeft ge zorgd, de honkbalafdeling van de voet balvereniging SEC. In 1960 begon in Baarn het plan te leven om daar, in samenwerking met de voetbalvereniging van die naam, een honkbalafdeling in het le ven te roepen. Dat de initiatiefnemers contact zochten met een reeds be staande sportvereniging is begrijpelijk, want men lost.e daar ten dele het ook in Baarn bestaande veldentekort enigs zins mee op, maar, en dat was een belangrijk punt, men zou om steun kunnen vragen, om de eerste onkosten, materiaal e.d. te kunnen dekken. Het contact met dé v.v. Baarn had niet het verwachte resultaat, en het strekt de initiatiefnemers tot eer datzij niet bij de pakken neerzaten, maar met hernieuwde ijver contact zochten met sportverenigingen die wel geïnteres seerd waren. Een van deze initiatiefne mers is de huidige voorzitter van de afd. SEC.-honkbal, de heer Nieuwen- huis Mocht Baarn niet geïnteresseerd zijn, Soest was dit wel en het bestuur van S E C. voelde voor dit plan en gaf vol ledige medewerking en steun. In december 1960 vond de oprichtings vergadering plaats en in het seizoen '61 ging de S.E C.-honkbalafdeling van staat met 20 leden. Nu na bijna vijf jaar is het aantal leden uitgegroeid tot zeventig, en speelt men met senioren- Amerika opgedane honkbalkennis over te brengen, althans te proberen, op de SE C.-ploeg. Deze training verzorgt hij sinds 1962, met een onderbreking van enige maanden, waarin hij het team van Ajax coachte. De twee zonen van de heer Tinlin, Bill en Tommy, die studeren aan de Inter national High School in Den Haag, geven S.E.C., hoewel ze bijna accent loos Nederlands spreken spreken, een Amerikaans tintje, precies genoeg, want voorbeelden In de omgeving la ten duidelijk zien wat er met een club kan gebeuren wanneer zij de deur voor de op Soesterberg gestationeerde Amerikanen open zet. Bill, die als catcher staat opgesteld, vertrekt voor ongeveer zes weken naar Amerika om deel te nemen aan een trainingskamp van Ted Wiliams in Massachussets. Dat dit vertrek voor SEC. ongelegen komt, juist op het hoogtepunt van de competitie, laat zich horen De competitie is dermate zwaar en spannend, dat elke wijzi ging veroorzaakt door blessure of an- derslns, zijn stempel kan drukken op het team in zijn geheel. Het bestuur doet echter alle moeite om in deze vacante plaats op een afdoende wijze te voorzien. Er is spra ke van een contact dat gelegd zou zijn tussen het S.E C. bestuur en een op- non-actief staand achtervanger van het Amersfoortse Quick. De catcher, (achtervanger) met body- protector en masker, naast hem op de grond (omwille van de foto). Tommy Tinlin en Rudi Blok vormen het pitcherduo. terwijl de jeugdige Allan Harris, 15 jaar, een belofte in houd voor de toekomst. Momenteel speel hij met dispensatie als 3e honk man in het eerste team. Hoewel S.E C. in het verleden nog wel eens in een lastig parket werd ge bracht wat de terreinen aanging, is Het huidige team van S.E.C., dat al zovele malen voor fraaie prestaties zorgde. junioren- en aspirantenteams in het rayon Utrecht van de K.N.H.B Het eerste team speelt in de le klas van het rayon, waarin ondermeer de verenigingen Donar, Hilversum: Sci- mitars, Bussum: F.AK, Bilthoven en U.V.V, 3 en H.M.S. 2 uit Utrecht zijn ingedeeld. Zoals overal, was ook voor S.E C. de eerste tijd het zwaarst, nederlagen met dubbele cijfers waren schering en in slag. De wil tot winnen was er wel. maar technisch en taktisch was er een te groot manco Het bestuur werd opmerkzaam ge maakt op de heer W B. Tinlin. di recteur van Foxboro. Na een enkel gesprek, stemde hij er in toe, zijn in deze moeilijkheid op pinksterzaterdag volledig verdwenen, door het inge- bruiknemen van het speciale honkbal veld op een van de bijvelden van BD.C. Het is jammer dat in de laatste wed strijden een paar misstappen werden gedaan en nodeloos werd verloren, doch het is nog niet te laat om het verloren terrein, de gedeelde eerste plaats, te heroveren, zodat binnen vijf jaar na de oprichting, de Rayon le klasse verlaten zou kunnen worden, en volgend jaar in de 3e klasse van de K.N.H.B., en op een nieuw aangepast veld, aan een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis van de afdeling honkbal van S.E C. kan worden begonnen. Slagman, achtervanger en hoofdscheidsrechter in volle concentratie.

Soester Courant | 1965 | | pagina 8