De E.H.B.0. houdt de hand op Beatrix en Claus Verkeerd tegengif v..„K,a 18JUNI 1965 44e JAARGANG no. 46 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie s Van Weedestraat 29a, Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 Verloving vóór huwelijk van prinses Margriet 4 r I Examentijd m - mmm Geen spreekuur Botkin" na slippartij Lintje met een bedoeling V.V.V.-nieuws Het oog gericht op huizenbouw Dr Rnpert 30 jaar Soester arts V leesverkoop Dansnieims Pak wasgoed ontvreemd soestek(ïTourant Abonn. p. kwart, 2.40 - per - - - Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Voordat H.K.II. Prinses Margriet en de heer Pieler van Vollenhoven in de echt terbonden zullen worden, zal reeds de verloving; van H.K 11 Prinses Beatrix met de 38-jarige Claus Georg Wilhelm Otlo Friedrich Gord von Aras- lierg een officieel feit zi.in geworden. Dit besluit hebben de aanstaande ver- oofden in overleg met Koningin Juliana en Z Ie 11. Prins Bernhard reeds enige tnd geleden genomen, de bekendmaking zal. naar men aanneemt op de ver jaardag van Prins Bern bard geschieden. Natuurlijk zal t Nederlandse volk zich verheugd voelen over het geluk, dat onze kroonprinses teil deel zal vallen en uiteraard gaat daarbij veel aandacht uit naar de toekomstige verloofde van de prinses met wie men tot dusverre alleen maar via foto en krantenberichten kennis heeft kunnen maken. Een spannende tijd achter de rug De bewoners van Bonn. die de heer Claus von Arnsberg elke dag in zijn blauwe Porsche naar de departements gebouwen zagen rijden, zullen niet vermoed hebben dat deze sportieve vrijgezel nog eens de verloofde zou worden van een jonge vrouw van ko ninklijke bloede. Toen de geruchten over zijn vriend schappelijke relatie met prinses Bea trix echter ook tot de Westduitse rege- ringsstad doordrongen, probeerde Von Arnsberg naarstig de felle schijnwer pers der publiciteit zoveel mogelijk te ontwijken. Zo verdween het naam bord, dat eens op de deur van zijn flatwoning was bevestigd. dergelijke stunts regelmatig met jonge mensen uithaalde Ook heeft Von Arnsberg tijdens de tweede wereld oorlog in Italië gevochten tegen de geallieerden en tegen de Italianen zelf. toen deze Mussolini hadden afgezet. Hij werd éénmaal licht verwond door een granaatsplinter. Na de val van Duitsland vertoefde Von Arnsberg enige tijd in Parijs, waar hij tolk voor de Amerikanen is geweest. Lage adel Het geslacht der Amsbergs behoort sinds 1795 tot de laagste Duitse adel. De vader van Claus was een landedel man, die o.m. goederen in Duitsland bezat en later eveneens grond verkreeg onder de Ivoorkust. Hij overleed in 1953 tijdens de jacht aan een hart aanval. Zijn zoon was toen reeds in diploma tieke dienst. In 1957 werd Claus von Arnsberg attaché van het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn. In 1958 werd hij legatie-secretaris, in 1961 ambassaderaad in Santa Domingo. In dat zelfde jaar verhuisde hij naar de Ivoorkust, doch in 1963 keerde hij naar Bonn terug. Het was niet een Nederlandse foto graaf. die Von Arnsberg het eerst in gezelschap van prinses Beatrix foto grafeerde. Reeds geruime tijd daarvoor verspreidde U.P I. een foto, waar de prinses en haar aanstaande verloofde naast elkaar op het terras van het slot Kronberg staan afgebeeld. Niemand zag er toen iets bijzonders in, want het betrof een groepsfoto van de gas ten ter gelegenheid van het huwelijk van prins Maurits van Hessen met Tatjane von Sayn-Wittgenslein Democratisch Deze jurist (hij voltooide zijn studie in Hamburg) heeft een spannende tijd achter de rug. Daar hij Duitser van geboorte is. sprak het welhaast vanzelf dat men van Nederlandse zijde be nieuwd was naar de antecedenten van deze jongeman. Weliswaar was hier geen sprake van een officieel onder zoek, waarbij bijvoorbeeld ook de am bassades worden ingeschakeld, maar niettemin hebben de Nederlandse au toriteiten over de levensloop van Von Arnsberg inlichtingen ingewonnen. Hitler-jeugd Vader Arnsberg zond zijn enige zoon vanuit Afrika naar een Duits inter naat in Nestroy (oost-Pruisen), waar de scholieren automatisch lid van de toenmalige Hitlerjugend werden. Op het voorblad van het tijdschrift „Sig- nal' (jaargang 1943) stond de jonge Claus zelfs een keer met een Duitse generaal afgebeeld, ter propaganda van de vrijwillige arbeidsdienst voor jeugdige personen. Men moet echter wel bedenken dat de jongeman, die op 6 september 1926 het levenslicht aanschouwde, toen 17 jaar was. en dat de nazi-propaganda Nukkige humeuren. Kibbelend om niets; Slordig op de kleren. Nog meer op de fiets. Nachten weinig slapen. Minder vrolijkheid: 't Is de jeugd van heden In examentijd. Starend in de verte Tien minuten lang: Smijtend tas met boeken Zomaar in de gang. Zenuwachting snauwen, Bergen zelfverwijt. Het hoort als de lente Bij examentijd. Dubieuze posten Snertmechanica Met een opstel tobben Van één pagina. Ondanks snipverkouden Toch geen dag respijt: 't Zal je overkomen Met examentijd. Moeders dringen heftig Met veel eten aan, Dat de martelaren Toch weer laten staan. Mannen, meer kloekmoedig, Wijzen op het feit: Vroeger had je vader Ook examentijd! Het geluk, dat hk.h prinses Beatrix ten deel zal vallen, zal stellig door het Nederlandse volk met oprechte vreugde xvorden gedeeld. Onze kroonprinses heeft zich immers in de afgelopen ja ren bij ons volk zeer bemind gemaakt door haar optreden, dat wars is van alle opsmuk en waarvan steeds een ongekunstelde hartelijkheid uitging, die de gemiddelde Nederlander in per sonen van vorstelijken bloede zo gaarne prijst. In een opstel op de lagere school schreef ze eens onder de titel ..Rijles door Trix van Oranje": Het was maandag, dus een rijdag. Toen ik uit school kwam, moest ik me gauw ver kleden. Ik rende naar de stal. want ik was veel te laat. Ik moest Peggy (mijn ponyi afhalen, en Oothoud ion ze rijleraar) en Trixie niet te vergeten Wethouder De Haan is dinsdag a.s., verhinderd zijn wekelijkse spreekuur te houden Gistermorgen had op de Soesterbergse- straat een btotsing plaats tussen twee auto's. D. v d V. uit Utrecht kwam in de bocht bij de Van Beuningenlaan in een slip en botste tegen de juist pas- De heer Claus von Arnsberg. wiens verloving met H.K.H. Prinses Beatrix serende auto van P J v. D alhier volgens Haagse kringen op 29 juni a s. zal worden bekendgemaakt. Beide wagens moesten worden wegge- zen van grote waarde gebleken met betrekking tot de .public relations" in het buitenland. Men denke slechts aan haar grote reizen naar de Ver. Staten en Azië. Voor. die taak was zij mede zo geknipt, omdat zij beschikt over de theoretisch-wetenschappelijke achter grond, die hiervoor nodig is. Voor haar doctoraal examen rech ten had de prinses de ..vrije" studie richting gekozen. Dat betekent, dat men hoofdvakken kan kiezen, die niet direct tot de rechtswetenschappen be horen, zoals sociologie, waarvoor de prinses meer dan gewone belangstel ling koestert. Levenservaring Prinses Beatrix toont vooral een grote mate van sociale belangstelling. Men weet hoe zij op een avond met een majoor van het Leger des Heils de donkere buurten van Amsterdam be zocht Onze kroonprinses heeft veel van de wereld gezien, zij is een jonge vrouw met veel levenservaring. Geen wonder dat haar keus gevallen is op een man. die reeds als kind werd mee gesleept in èen der grootste tragedieën aller tijden en die derhalve alle as pecten van het leven reeds zo vroeg heeft leren kennen. Uit zijn optreden spreekt dit duidelijk Hij maakt een gedecideerde indruk, die phst bij een man, die het leven in al zijn ups en downs heeft leren kennen. sleept. buiten rijden. Ik gaf Oothoud de klontjes, die ik altijd bij me had voor na het rijden, en we stegen op." De tekst werd omringd door tekeningen Een volk pleegt altijd een menigte verlangens in zijn vorst te projecteren. Het koestert bepaalde verwachtingen, die het vervuld wil zien. Hier ligt stel lig een opdracht voor héfmoderne ko ningskind. Prinses Beatrix heeft deze «pdracht op de juiste wijze verstaan In haar democratische levenshouding heeft steeds haar grootste charme ge legen. Voor haar generatiegenoten valt het wel eens moeilijk haar in haar vor stelijke rol te aanvaarden Dat geldt zeker voor degenen, die met de prinses op de collegebanken hebben gezeten. Studententijd H K H. nam als studente een werk zaam aandeel in de verschillende fes tiviteiten van de Vereniging van Vrou welijke Studenten te Leiden. Tevens maakte zij deel uit van de redactie van het studentenblad ..Nitor". waarvoor zij schreef en tekende. Haar grootste activiteit voor die vereniging heeft zij ontplooid als praeses vaii de lustrum- commissie. Zij hielp toen o.a. mee aan het verven van de aankleding van het clubgebouw ,J,M t vcxbcicii LiUügeDOUW. het oude begeleidepaard. We zouden I In de afgelopen jaren zijn haar rei- De verrassing van de Britse lintjesre gen was wel het feit dat koningin Elizabeth de vier Beatles de niet ge ringe M B E. toekende, de orde van het Brits imperium. Daarbij moet men wel in het oog hou den dat de lijst in feite niet door de vorstin wodt opgesteld maar door de eerste minister. Ën men zal er niet ver naast zijn als men aanneemt dat ook de heer Wilson minder uit overtuiging dat het Liverpools langharige kwartet zo fraai musiceert, dan wel uit poli tieke overwegingen deze onderschei ding heeft bekokstoofd. Dit haast re volutionaire eerbetoon heeft kenne lijk de vooral jongeren er van moeten overtuigen dat Wilson bij de tijd is en geen vervelende oude sok. En dat dus de socialisten de levende partij van de toekomst zijn. Het merkwaardige is dat de reactie bijzonder fel is geweest in een heel an dere zin dan Wilson bedoeld kan heb ben. De altijd zeer pro-Labour Daily Mirror betuigde dezelfde dag al, dat dit de ..grootste flauwekul" was die ooit uit Buckingham Palace was ge komen. En verscheidene oudere M.B.E.'s JAAP MIJDERWIJK. Er is deze week nogal wat te vertellen over de zomer-evenementen. Laten we beginnen met de dagtochten van de firma Tensen, want hiernaar is al veel vraag geweest. Het programma loopt vanaf 5 juli tot en met 28 augustus. Er zijn weer mooie tochten voor u uitgestippeld, waaronder drie in de middag, voor wie niet de hele dag van huis wil. Wij hebben een foldertje voor u op kantoor liggen De ^muziekliefhebbers kunnen in Baarn in de Pekingtuin weer genieten van de zomeravond- en zondagmiddagconcer ten Deze worden aangeboden door V.V.V. Baarn in samenwerking met N V. Philips Phonographische Industrie. De woensdagavondconcerten zijn uit sluitend klassiek. Het eerstvolgende concert laat u werken horen van de componisten Stravinsky. Bach en Tchaikowsky. De zondagmiddagen dra gen een populair klassiek karakter. Wie de Pekingtuin kent. weet. dat het luisteren naar muziek in deze omge ving werkelijk heel bijzonder is. En dan nog eens ons mooie Open luchttheater. zo uniek gelegen aan de rand van de Soester Duinen Wat gaat er op vrijdagavond 2 juli ge beuren? U zult getuige kunnen zijn van een voortreffelijk programma, dat de titel draagt: ..Stiefbeen en show", met als medewerkers. Rien van Nunen, André Carrell. Marion Wardenaar, Wim Bosch. Cocktail Trio, Rexis en André van Duin. Wij hoeven u eigenlijk verder niets meer te zeggen, want deze na men spreken voor zich zelf en wij zijn ervan overtuigd, dat u een heer lijke avond tegemoet gaat in ons eigen stuurden hun lintje terug omdat ze niet op een lijn gesteld wensten te worden ..met deze vulgaire uilskui kens," zoals een het noemde. Om het geld In ingezonden stukken ziet men ook lieden wier verering van de beat- groep buiten kijf is, betogen dat hun verdiensten meer op het gebied van hun eigen ponden en dollars liggen en minder op het vlak van „meer doen dan je plicht" voor het vaderland, wat de voorwaarde is voor de onder scheiding. Dat is voor Wilson een strop: hij wordt uitgelachen voor zijn stunt en voor een politicus is uitgelachen wor den nog erger dan uitgescholden te worden Dit komt juist op een tijdstip dat de Labour-partij het hoog nodig heeft wat populairder te worden. Weliswaar zijn de twee grote partijen nog lang niet gereed om een verkie zingsstrijd in te gaan, maar het moet binnen niet al te lange tijd toch zo ver komen. Voor het ogenblik staan de kansen van Labour bepaald niet best. ondanks het feit dat de conser vatieven nog steeds geen geestdrift opwekkende leider hebben gevonden. Rand van de afgrond Een paar keer is de regering maar op het kantje af door een stemming ge komen. Een keer zelfs zagen een paar socialisten geen kans binnen zeven minuten nadat een bel stemming had aangekondigd, binnen te komen in de lagerhuiszaal, zodat ze voor de gesloten deur bleven staan. De traditioneel voor de regering stemmende voorzitter moest toen de doorslag geven. Daarbij komt dat een reeks stakingen onder andere een van kruiers op een vliegveld die vele vakantiereizigers du peerde - niemand de overtuiging heb ben gegeven dat er veel veranderd is Behalve dan dat de sigaretten en nog zo het een en ander aanzienlijk duur der zijn geworden. Maar tegen dit misnoegen heeft dan het tegengif van een lintje voor de Beatles jammerlijk gefaald. Het probleem van de woningnood da teert niet van de laatste dagen, maar het is wél een aktueel probleem Dat zal het ook blijven, zolang er mensen zijn. die jarenlang moeten wachten op woonruimte, zolang er nog berichten in de krant verschijnen met steeds steeds weer hetzelfde opschrift „Ont ruimingstermijn verlengd". Zeker, men doet zoveel mogelijk moeite om aan de woningnood het hoofd te bieden Steeds weer wordt er door een hoge funktionaris een huis geopend, dat nu eens niet van stenen is ge bouwd. maar van plastic of van hout. Er worden nieuwe bouwmethoden toe gepast - en toch verandert er uiterlijk niet veel aan de situatie. Dat is niet helemaal onbegrijpelijk, want het mag dan lijken of men bij wijze van spreken niets anders doet dan bezig zijn met het probleem van de woningbouw- en woningnood, in feite worden aan de bouw vele beper kingen opgelegd Dat komt niet, omdat de verantwoordelijke heren niet graag zouden zien dat de woningnood werd opgeheven. Zij zouden niets liever willen. Maar wij zijn nu eenmaal een volk van wikken en wegen. Wij gaan niet over een nacht ijs - ook niet als het de woningbouw betreft. Voordat een plan tot het bouwen van huizen wordt goedgekeurd, heeft het al een lange vele instanties bekeken worden. En het wordt niet doorgestuurd als niet het verder onbelangrijk paraafje van een of andere ambtenaareronder staat. Voordat het plan dan eventueel wordt goedegekeurd, heeft het al een lange weg afgelegd. In Den Haag .heeft -men onlangs weer eens de aandacht gevestigd op het feit. dat men daar al het moeilijke doet om de woningnood te bestrijden. Er is zelfs een studiecommissie helemaal voor naar canada geweest om eens te kijken hoe het daar toegaat bij en wat de resultaten zijn van de bouw van houten huizen. Men heeft daar uitgebreid rondgekeken, maar. men houdt de mening nog voor zich. Die wordt pas bekend gemaakt als er een rapport is verschenen. Dat moet na tuurlijk eerst door tientallen en nog eens tientallen instanties bekeken worden alvorens men kan zeggen: we gaan in Nederland ook houten huizen bouwen Maar voordat het zover is. is men al weer een hele tijd verder, want natuurlijk moeten alle instanties die het rapport lezen hun goedkeuring hechten aan de plannen. En dat kan soms maapden duren Nu is dat niet zo erg. als er dan ook maar iets positiefs uit de bus komt Dat is dit plan. dunkt ons In de eerste plaats heeft een houten huis in ons land net zovéél kans van slagen als in Canada. Het kan even mooi en stijlvol zijn als een stenen huis. Maar belangrijker is. dat door de bouw van houten huizen de woningnood weer enigszins word verlicht. Men bespaart bij een dergelijke huizenbouw veel manuren en dat. betekent weer. dat er meer huizen gebouwd kunnen worden. En dat is ten slotte de bedoeling Natuurlijk werpen zich bij dit alles enkele vragen op. en problemen. Eén daarvan is wellicht de plaats, waar men de houten huizen moet bouwen Dat kan natuurlijk niet midden in stad of dorp het geval zijn. daarvoor ten de vragen en problemen zijn er is het brandgevaar te groot. Maar bui- zoveel positieve kanten (één ervan is ook nog, dat een houten huis voor €en groot aantal mensen als eigen dom bereikbaar is), dat de hoop recht vaardigt. dat Den Haag een beetje haast zal maken met het bekend ma ken van de plannen. Duizenden gezin nen hebben al te lang op een huis ge wacht dan dat men er nu nog een ellenlange geschiedenis van kan ma ken. KANTMAN van da2cn uit diverse plaatsen van Nederland lijke avond tegem vanaf het hordes fn hrt .boeJtdl'k- Stralend wuifde de Koningin Openluchttheater. Zandpoort, „elke door een deputatie'uit'die'Vméen^ waïel Aangeboden" I "U maar dU™en V00r mooi weer Morgenochtend. 9 uur. heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats voor alle nummers. Bij de gehouden Medal Test op maan dag 14 juni j.1 in de Eerste Baarnse Dansschool onder leiding van de heer en mevrouw van Es. slaagden alle leer lingen, waarbij enkele paren met ster. Door een besteller van een wasserij uit Zeist moest bij een bewoners van de Van Beuningenlaan een pak wasgoed worden bezorgd. Omdat de bewoners niet thuiswaren plaatste de bezorger het pak bij de woning. Later werd het door een onbe voegde weggenomen. De politie stelt een onderzoek in. Binnenkort zal het 30 jaar geleden zijn dat dr Rupert zich in Soest ves tigde als arts Dit feit was bekend aan enkele per sonen. die meenden dat. gezien als de heer Rupert bij zijn patiënten is. hier aan wel aandacht mocht worden ge schonken. De personen die hem als huisarts hebben werden daarom in de gelegen heid gesteld blijken van medeleven te tonen om hem een geschenk aan te bieden. Het hieraan verbonden werk is thans zover gevorderd, dat besloten is hem op woensdag 23 juni a.s.. 's avonds 8 uur. in het gebouw Ludgardls. Vrede hofstraat 5. Soestdijk. een receptie aan te bieden, waarin voor een ieder ge legenheid zal zijn hem persoonlijk te feliciteren. Men verzoekt ons er nog op te wijzen dat niet alle „klanten" van de dokter konden worden benaderd, omdat het comité niet beschikte over alle adres sen van hen. die dr Rupert als huis arts hebben. Zij. met wie geen contact kon worden opgenomen en alsnog bewijs van me deleven willen tonen, worden verzocht dit te doen bij de heren J H. de Jong Gallenkamp Pelsweg 4, Soest-Zuid of H. W. van den Brink, Mariastraat 4 Soestdijk.

Soester Courant | 1965 | | pagina 1