ftj Fugers Rijwielen KWAK Nieuwe aanwinst voor de Van Weedestraat REISDEVIEZEM EN REIS VERZEKERINGEN NUTS- SPAARBANK R0KZADELS 11J9 Snellere verbinding Parijs-Rome Hitachi Portable Radio's, 238,— Kleine aannemers willen bouwen GARAGE STAM Voor uw BRUIDSREPORTAGE SOESTER COURANT FRANS BOSMAN WASAUTOMATEN ARTIFORT MEUBELEN TON BEUKEN Brandweerkorpsen hielden gecombineerde oefening Lenssen+de Wolff Nu reeds vanaf 49.50 in prijzen oplopend tot i'" De ballonwedstrijd op bevrijdingsdag ES^nfliiIt dealer K.P.S. won met 2-0 en staat aan kop 12-jarige Soester scholier haalt einddiploma H.B.S. B 02955-3367 ~$0L Dame kreeg twee Woninginrichting jlmf- aanrijdingen Geen voorrang verleend Als de brandweer uitrukt kan zij re kenen op een groot aantal belangstel lenden en mensen, die de auto's volgen. Niet alleen bij brand, maar zelfs op de wekelijkse oefenavonden zijn vaak veel mensen aanwezig om naar het werk van de brandweerlieden te kijken. Ook dinsdagavond was dat het geval, toen vijf brandweerauto's met gillende sirenes en blauwe zwaailichten de cen trale aan de Lange Brlnkweg verlieten. Zij gingen, bijna in gesloten formatie, op weg naar de Koningsweg-hoek Ko- ninginnelaan, waar werd veronder steld. dat de Foxboro-fabriek in brand stond. De brandweer kon het alleen niet klaren en riep daarom de assi stentie in van het korps uit Soester- berg. Omstreeks acht uur vertrokken vanaf de centrale de ladderauto. twee nevel spuiten. de autospuit en de motorspuit. Even later werd assistentie aange vraagd van de Soesterbergse brand weer. die binnen een kwartier na de mobilofoonoproep aanwezig was met een nevelspuit met poederwagen als aanhanger en met de autospuit. Inmiddels waren de Soester brand weerlieden begonnen met het blus- singswerk. Dai viel niet mee, want er was brand in het hoofdgebouw, waar de vlammen uit het dak sloegen, in het ketelhuis en in de opslagplaats van vaten olie. De olie stroomde de vaten uit en vatte ogenblikkelijk vlam, zodat het gevaar dreigde, dat het vuur zich over het terrein zou verspreiden Naast de brandende percelen moest men aandacht besteden aan de bevei liging van de belendende percelen, die ook groot gevaar liepen, en aan de vlak bij de fabriek staande keet, waar heen het vuur dreigde over te slaan Beide korpsen wierpen achttien stra len in de strijd tegen het denkbeel dige vuur. Met behulp van vijf lage drukstralen en het op de ladderauto op een hoogte van ongeveer 25 meter aangebrachte waterkanon, zeven ne velstralen van Soest en drie hoge drukstralen van de Soesterbergse brandweer, benevens twee poederstra- len, wist men het vuur meester te worden. Intussen was de autospuit van Soest vervangen door die van Soesterberg, omdat wegens moeilijkheden aan de pomp de watervoorzieningen stagneer de. De autospuiten konden niet dicht genoeg bij de veronderstelde vuur haard komen, omdat de toestand van het terrein dat niet toeliet. Omstreeks negen uur was de oefening, waarvan de leiding was opgedragen aan onder brandmeester J. Veenendaal, afgelo pen. Steenhoffstraat 67 Soest Tel. 2169 Haal nu een uitgebreide kleuren- folder aan onze zaak af. Soesterbergsestraat 51C - Soest-Z. Voskuilen. Henk Plekkepoel. Philo v. Gastel. Hans Schippers. Willem J. v Schaik, Annemieke v. d. Steen, Arjen Verhoeks. Mary Roelofsma, Kees Klomp, Ellen Persoon. Ronald Pijlman, Yvonne Musalf. Linda Vellinga, Maris- sa Lenarduzzi, Mirjam Sevink, Lennie Ciebrunt. Peter v. d. Hoek. H Visser, Ad Jong, Lydia Riemens. G. Veenman Guus v. d. Post, R. Koper. H. van Dorrestein, Sijtje v d. Veer. Ellen v. Asch, Mia Bosch, Paul Kartee. M. v. Dorrestein. Jantien Reesink. Anita Bos. Marj. Rademaker. Alda de Rond. Dieuweke Bleeker, Loekie v. d. Bree- mer. Mad. Hoppebrouwers. D v. Oos- tenbruggen, H. Kok. Henk Dronkers, Hans v. d. Heuvel. Martin v. d. Heuvel. Tonny v. d Heuvel, Puk Visser. Willie de Vries, Peter de Vries en Henk de Vries. Aan 11 kinderen, van wie de ballon het verst is gekomen, zal een waardebon worden toegezonden. Deze prijswinnaars zijn: Lennie Cie brunt (ballon gevonden in Wester Enger, Duitsland); Cor Baltus (Bakum, Dld.Ellen Persoon (Emsdetten, Dld): Mirjam Sevink (Wettringen, Dld.i; John Riethoven <Gildehaus Postst., Dld.); Ad Jong (Heek (Mun ster), Dld.): Marj. Rademaker (Los ser); Lydia Riemers (Winterswijk), Anita Bos (Borne): Yvonne Musalf (Delden); Wim Wormloon (Delden). MÉÉMÜHlH bij de Amersfoort - Baarn - Nijkerk - Scher- penzeel - Soest - Rijdend bijkantoor Toen konden de brandweerlieden gaan beginnen aan het oprollen der slangen en het opbergen van het gebruikte materiaal. Daarbij was o.a. de pers- luchtapparatuur. Merken wij ten slot te nog op, dat de Soester brandweer lieden voor het eerste de nieuwe baret ten droegen. Voor de viering van de bevrijdingsdag op 5 mei was voor de kinderen een leuk nummer ingelast, n 1. een grote ballonwedstrijd. Vooraf konden de kinderen een balon en een label afhalen, op welke label naam en adres van het kind moest worden ingevuld, en waarop het ver zoek stond bij vinding van de ballon de label terug te zenden Honderden ballonnen werden opge haald en op de morgen van de bevrij dingsdag voor het gemeentehuis door de kinderen losgelaten. Niet minder dan 88 labels kwamen in Soest terug en wel met de navolgende namen; Marlies Jonker, Yda Geerts, Ronald de Winter, Franciska Luyckx, Gert Knol, P. v. Dijk. Leitje v. d. Akker, Carly Hohner, Rob Huart, J. H Ree sink, Julia v. d Bedum, Marijke Hil- horst. Gert Jan Pol. Anneke Hartman. Els Kaats, W. de Boer, Albert Brand, Brigit de Jong, Th. Schalkx, Wim Wormloon, Erica Dettmer, L. J M. v. d Berg. Ria v. d. Brul, Martin Koster. Petrie Schoemaker, M. Roeten, Tineke Dasselaar. John Riethoven, Anne Huy- ink. Josje Buicup. Bertie v. d Broek. Robble v d. Broek, Dineke v. d. Broek. Cobie v. d. Broek. Cor Baltus. M. de Ruit. D v. Barneveld, Paula Geeven. T. Wildenburg, Hans Verbeek, Henkie Terwijl minister Bogaers zich op de borst slaat omdat de bouwproduktie in de achter ons liggende jaren zo is toegenomen en het vergunningenstel sel ietsje is verruimd, blijft er beroe ring in de bouwwereld tegen de zelfde excellentie omdat een deel van de bouwcapaciteit onbenut blijft, met na me bij de kleine aannemers. Er zijn eigenlijk twee hoofdproblemen Het eerste is opgesloten in het vergun ningenbeleid van de bewindsman, dat scherp gekritiseerd wordt door de kleine bedrijven. Volgens deskundi gen is uit een onderzoek gebleken dat nog geen kwart> van de kleine bedrij ven in 1965 opdrachten tot het bou wen van woningen kan uitvoeren. De capaciteit is aanwezig en de man kracht is eveneens paraat. Slechts ont breken de vergunningen, omdat de overheid van mening zou zijn dat de kleine aannemers geen goedkope wo ningbouw zouden willen uitvoeren. De aannemers zijn van mening dat er mogelijk voorkeur is voor het tot stand brengen van betere bouw. maar dat er zeker bereidheid bestaat om volgens het boekje van de overheid te werken, mits er in dat boekje maar redelijke curveprijzen staan vermeld Koppelverkoop Om die curveprijzen draait de kern van het conflict. De aannemers zijn van mening dat de curveprijs teveel afgestemd is op de bouw van grote aantallen woningen en zelfs dan zijn ze nog te laag gesteld. Dit blijkt uit de toegepaste methoden van koppelverkoop. Er worden op drachten verstrekt voor grote aantallen woningwetwoningen tegen een verlies gevende prijs, die dan weer moet worden goed gemaakt uit de opbrengst van de premie- en vrije sectorwonin gen, waarvoor tegelijk met het wo ningwetwoningenpakket een aantal goedkeuringen wordt afgegeven. Deze gedragslijn moet ernstig worden afge keurd. Waarom? Daarmee laat rnen een groot deel van een bedrijfstak de kosten dragen van de politieke show van een bewinds man. die met goedkope woningen voor de dag wil komen. Overigens is daarbij evenmin de vraag beantwoord of die goedkope woningen van zeer lage kwa liteit in onze tiid wel zo gewenst zijn als wordt gesuggereerd. Waarom zijn wij eigenlijk bezig voor ons nageslacht hutten te bouwen in plaats van goede huizen? Waarom is het nodig dat bij een algemeen geste gen levenspeil, op zijn minst bij de minimum-loontrekkers, de huren van woningwetwoningen procentueel een steeds geringer deel van het gemiddeld bruto weekloon bedragen? In de Twee de Kamer der Staten Genei aal is toch aangetoond dat in 1958 de huren van de woningwetwoningen 15,6 van het gemiddeld verdiende bruto-weekloon In het drukke winkelcentrum Van Weedestraat met zijn vele mooie win kelpanden is wederom een prachtig groot complex in aanbouw, hetwelk weer een schakel wordt in de aaneen gesloten winkelrijen. Het complex dat ontworpen is door het architectenbureau Ir. H. N. van Wijk te Soest, wordt gebouwd door Coördi- natiebouw te Hilversum en omvat twee royale winkelpanden, waarboven twee woonlagen 3- en 4-kamer flats, terwijl de bovenste woonlaag gevormd wordt nog een normale flat en 4 kleine flats voor alleenstaanden. Ondergronds zijn ruime kelders aan wezig voor de winkels en de flats. De ingang van de flats bevindt zich in de rechter zijgevel. Ook dit gebouw, dat een beeld geeft van de hedendaagse moderne architectuur, draagt het zijne er toe bij de winkelstand van Soest een modern aanzien te geven. Renault R4 van f3995,af. Renault Dauphine van f 4600,af Renault R 8 van f 5595,af Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850 SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Burg. Grothestraat 45 Telef 3917 bedroegen en in 1963 slechts 13,7 Het leveren van een dergelijke presta tie is niets anders dan een goedkope en onverstandige politieke stunt Alle waar is naar zijn geld en het bouwen van goedkope huizen is lijnrecht in strijd met de eis van duurzaamheid en nog meer met die van meer gevraagd comfort. Genoeg slachtoffers Waarom wordt hier een groep onder nemers gedwongen tot onjuiste calcu latie-methoden in koppelverkoop? In de ene publicatie eist de overheid van de ondernemers dat zij goed moeten leren calculeren en in de praktijk van haar bewind zou zij dat bij een deel van het bedrijfsleven onmogelijk ma ken. Met integratie van het middenstands- beleid heeft dit nog minder van doen, want in sectoren van het bedrijfsleven waar de kleine man zijn brood dan nog wel kan verdienen, zou men dit onmogelijk maken. De structuurveran deringen in het economisch leven eisen al voldoende slachtoffers. Hun aantal behoeft door de regering niet kunst matig te worden bevorderd. Wij zijn van mening dat deze nadelige beïnvloeding ook elders heeft plaats gehad. Met name heeft de overheid na de oorlog de winstmarges op voedings middelen laag gehouden om het loon niveau te kunnen drukken. De gevol gen liggen voor ons. In de sector van de voedingsmiddelen is in een betrek kelijk gering aantal jaren zo ongeveer een kwart van de zaken verdwenen. Wordt nu dit kunstje in de bouwwereld toegepast? Andere opdrachten Als de kleine aannemers geen woning wetwoningen kunnen bouwen tegen de prijzen die de regering stelt, dan dient men deze groep in de gelegenheid te stellen andere huizen te bouwen, an ders gaat er bouwcapaciteit verloren en een aantal man-uren eveneens. Vervolgens juichen wij het toe dat de woningbouw voorrang krijgt, en dat de aannemers daar met de neus bo ven op worden gedrukt. Toch schijnt zich ook in de bouw een specialisatie te hebben voltrokken in die zin dat een groep utiliteitsbouwers ongeschikt is voor de woningbouw. Zij zijn er met hun organisatie, outillage en beschik bare mankracht niet op ingesteld. Wil len zij overstappen dan gaat dat lang zaam. met grote offers en verliezen, die niet verantwoord zijn en waar niets tegenover staat Is dit onze volkshuisvestingsautori teiten niet bekend? De aannemers schreeuwen de onrechtvaardigheid in dit opzicht van de daken. De overheid dient deze kritiek gefundeerd te weer leggen of toe te geven dat de om schakeling van het een op het ander veel geld kost. Als die overschakeling door de gemeenschap wordt afgedwon gen, dan moet de overheid daarvan de rekening betalen en niet de zelf standige ondernemer. Scholen! Bovendien lijkt het ons dienstig dat een aantal utiliteitsbouwers die toch geen of onvoldoende produktie in de woningbouw kunnen maken, worden ingeschakeld voor de bouw van scho len, gymnastieklokalen en andere bouwobjecten waarop wij in het be lang van 's lands toekomstige econo mische groei zitten te wachten. Het is verheugend dat de bouwpro duktie stijgende is. Als het juist is dat. ondanks de jongste maatregelen niettemin een hoeveelheid bouwcapa- citiet onbenut blijft, dan moeten er maatregelen worden getroffen om daar een eind aan te maken. Met behoud of verwerping van welke prijs dan ook Wij zouden haast zeggen tegen elke prijs. Het gaat in het kader van 's lands belang om het benutten van alle on dernemerscapaciteit en mankracht in de bouwsector. Die mag niet ten dele ongebruikt zijn omdat de minister een conflict heeft met de aannemers wereld. Bovendien is het onaanvaard baar dat terwille van het politiek of economisch prestige van een bewinds man een aantal kleine bedrijven in moeilijkheden of nood wordt gebracht. Zelfs bij een bereikbaar getal wonin gen van 120.000 per jaar is dit onaan vaardbaar. Het eerste elftal van de voetbalvereni ging K.P.S blijft het goed doen in de zomeravondcompetitie. Zo goed, dat de paleismannen sinds woensdagavond de leiding hebben in hun afdeling Zij bereikten die dank zij de 2-0 zege op de oude rivaal Centurion uit Amers foort Beide ploegen hadden nog geen enkele wedstrijd verloren, wel één ge lijk gespeeld. De wedstrijd van woens dagavond was dus beslissend voor het bezetten van de bovenste plaats. De Soesters wonnen verdiend met 2-0 en mogen zich nu koploper noemen. De oranje-zwarten hadden een goede start. Het offensief noopte de Cen- turionvoetballers voorshands tot ver dedigen, maar zij deden dat voortref felijk. Weliswaar ontstonden enkele hachelijke momenten voor het Amers- foortse doel. doch de defensie wist wel raad met de vele schoten van vooral midvoor Bisschops. Het offensief hield echter aan en aangemoedigd door het vele publiek op de tribune belegerde K.P.S. onophoudelijk het Centurion- doel. dat eindelijk na 20 minuten werd doorboord. Midvoor Bisschops. de ge vaarlijkste aanvaller in de K.P.S.-voor hoede. passeerde enkele verdedigers De Amersfoortse doelman kwam nog wel uit zijn doel maar het was al te laat (1-0). De Soesters zetten na deze treffer al les op alles om de voorsprong te ver groten. Vooral midvoor Bisschops toonde zich daarbij aktief en hij schiep enkele goede kansen voor zijn mede-voorwaartsen, die het op de be- VAN VRIJDAG 18 JUNI 1965 In het begin van deze week hebben veel verslaggevers en de radio Vergeefs geprobeerd een praatje te maken met de 12-jarige Soester scholier Mare Krusemeijer, Prins Hendriklaan 13. Hij heeft het gepresteerd het einddi ploma HB.S. B te behalen De be langstelling van de Nederlandse pers is dus wel gerechtvaardigd, want het komt praktisch niet voor. dat 'n leer ling op z'n 12de jaar al het einddiplo ma H.B.S. haalt. Niettemin is het de Soester scholier gelukt en hij kreeg zijn diploma met cijferlijst woensdag middag uitgereikt in het Nieuwe Ly ceum te Hilversum, waar hij studeert. Wie iets meer over de familie Kruse meijer en met name hun 12-jarige zoon Mare te weten wil komen, hoeft niet bij de familie zelf aan te kloppen. Zij laten weinig los. evenals trouwens de jongen zelf. die zich van de drukte rond zijn persoontje niets aantrekt en gewoon op straat speelt als hij daar zin in heeft. Ook de buurtbewoners weten weinig van de familie Krusemeijer te ver tellen. Zij kwamen pas eind 1964 naar Soest, waar zij in het grote witte huis aan de Prins Hendriklan 13 gingen wonen. Voordien hadden zij in Ame rika gewoond en in IJsselstein. Mare is in november 1952 in Amerika, te Moristown. geboren Zijn vader en moeder werden in Indonesië geboren. Is het feit, dat een 12-jarige het eind diploma H.B.S. haalt al opzienbarend, nog opzienbarender is misschien wel de wens van Mare Krusemeijer, dat hij op zijn zestiende jaar zijn doctoraal wis- en natuurkunde wil halen. Dat zal wei niet zo gemakkelijk gaan als tot nu toe het geval is geweest met het doorlopen van scholen In Ameri ka, waar ook zijn zusje Jocelyn het le venslicht aanschouwde, doorliep hij de lagere school met grote snelheid door verschillende klassen over te slaan. Toen het gezin Krusemeijer, waarvan de vader. dr. H. J. Krusemeijer (48) als fisicus medewerker is aan het instituut FOM. voor plasmafysica in Jutfaas, in 1961 naar Nederland kwam, ging het in IJsselstein wonen. Mare bezocht korte tijd een middelbare school in Utrecht en kreeg in 1964, nadat hij met gunstig gevolg een proefexamen daartoe had afgelegd, toegang tot de vijfde H B.S-klas van het Hilversumse Lyceum aan de Kruis- laan. Het is duidelijk, dat Mare Krusemeijer een uitzondering is. Hij is de beste van de klas, ondanks dat hij zeker vijf voor het nieuwste in A.E.G. - Siemens - Philips - Candy Erres - Unilux - Miele - Siwa Inlichtingen - verkoop - service inruil Soesterbergsestraat 20A - Soest KERKSTRAAT 3 SOEST TELEFOON 2030 mnamnMnK^ j slissende momenten echter lieten af weten. Toch kwamen de gasten nog tot enkele tegenaanvallen. De schoten van de Amersfoorters waren wel goed ge richt. maar niet hard genoeg om de voortreffelijke K.P.S.-achterhoede met aan het hoofd doelman Kollerie te kunnen passeren. Vooral Kollerie toon de zich bij de vele schoten een ware meester in het stoppen van ballen en het was voor de gasten dan ook om moedeloos van te worden Het pleit echter voor hen, dat ze sportief partij bleven geven. In de tweede helft werd de strijd al na twee minuten beslist. Met een hard schot bracht linksbuiten Venekamp de stand op 2-0. Weliswaar probeerde de Centurion-doelman nog de bal te stoppen, maar hij reageerde te laat K.P S. deed het daarna iets kalmer aan. hetgeen de gasten de gelegenheid bood ten aanval te trekken. Zij liepen echter steeds weer stuk op de K.P.S. defensie. Bij een ongeval, waarbij twee spelers van K.P.S. en Centurion betroken wa ren. raakte de Amersfoortse speler zo danig geblesseerd, dat hij de strijd moest staken. Hij werd vervangen dooi de Centurion-grensrechter. Dat was zon beetje het laatste wapenfeit van deze wat eenzijdige strijd, die het aanzien overigens ten volle waard was en die de paleisvoetballers de verdiende 2-0 zege bracht. Soesterbergsestraat 51B t o. busstation Soest-Zuid De 11.6 km lange autotunnel door de Mont Blanc zal binn kort voor het verkeer worden ope ngesteld. De tun nel zal een meer rechtstreekse verbinding geven tussen Parijs en Rome. Het wegdek is 7 meter breed met aan beide zijden een voetpad van 80 cm voor de technische dienst, die belast zal zijn met het onderhoud. Foto rechts, een kijkje in de Alpen-tunnel, toto links, een van de machtige machinekamers voor de luchtverversing. Mej. M. P. reed met haar auto in de Laanstraat en toen zij de Dorrestein- weg wilde passeren kwam uit die straat een auto bestuurd door T. de W. uit Amersfoort. Beide wagens slipten en botsten. De schade werd geregeld. Toen mej. P daarna wegreed botste zij tegen de auto van R. v. M. alhier. Ook deze schade werd geregeld Voor mej, eerudag «tt niet v- ,r- geten. jaar ..voorloopt" op de andere leerlin gen. De voor zijn leeftijd kleine, blonde Mare blinkt op school uit in alle vak ken. Het gymnastiekonderwijs echter volgt hij gewoon met z'n leeftijdsge nootjes uit de eerste klas. Dit zijn zo'n beetje alle informaties, die men heeft kunnen bemachtigen over de 12-ja- rige Soester scholier. Noch de ouders, noch hijzelf, noch rector L. Voogd van het Nieuwe Lyceum willen ook maar iets loslaten. De laatste op uitdrukke lijk verzoek van de ouders van Mare. De ouders van Mare zijn vriendelijke mensen, die echter over het verleden en de toekomst van hun zoon niets willen vertellen. Zij hebben er met el kaar over gesproken, maar zijn tot de conclusie gekomen, dat alle perspubli- katies overbodig zijn en dat de jonge Mare niet extra belast dient te wor den. Iedereen, die pogingen doet wat meer aan de weet te komen, komt be drogen uit Intussen trekt Mare zich, zoals gezegd, van de aktiviteiten van de Neder landse persmensen niets aan. Hij speelt gewoon op straat, samen met zijn drie jaar jongere zusje. H. v. d. H. uit Hilversum, die met een bakfiets vanaf het terrein van het gasbedrijf de Lange Brinkweg opreed, botste met de bakfiets tegen de juist passerende auto van F. H. alhien, Auto en bakfiets liepen schade op.

Soester Courant | 1965 | | pagina 4