Geef Vader een waardevol geschenk. Horlogerie <Van <10 pd in zilver Telefoon 4361 Bij ons in de Jordaan Boven de 40 Leren Van Weedestraat 40 mamnm GERTJAN EN MAARTJE STIEFBEEN EN SHOW „VAN BEUREN" Krabbels van Knelis Openluchttheater te Soest, Voor s! uw RIJBEWIJZEN Achter de coulissen van de welvaartsstaat Een bril die goed zit koopt u bij de vakman Ruime keuze MONTUREN Ca «.oqrSPUKER warmte 20 juni: VADERDAG A.J. VAN DER REE Pantoffels, Sandalen en of luxe Lederwaren Houdt do avond van 2 inli vrï« voor in Itot Rien van Nunen Anriré Garell - Gaefail Trio e.a. Auto- en Scooterrijschool ATTENTIE Als eerste kennismaking GRATIS I f r j Is 40 jaar „oud"? In onze welvaartsstaat spelen zich achter de coulissen kleine drama's af, waarvan niemand weet heeft. Voor boekhouder Reinders begon dat onge veer een half jaar geleden, toen hij bij de directie werd geroepen. Hij ging zo maar even naar binnen, zoals hij zo vaak in het kleine privé-kantoor naar binnen was gegaan. De gezichten van zijn twee directeuren stonden somber en toen Reinders thuiskwam, was hij stiller dan anders en toen de kinderen naar bed waren, verteld hij het zijn vrouw. De zaak was verkocht „Ben je ook al veertig?" Met deze vraag verwelkomde de papegaai van de heer Van Eijsden ons In het kantoor van de „Stichting Boven de veertig", waar de met paparassen bezaaide bureaus en de onafgebroken rinkelende telefoons de dynamische bedrijvigheid illustreren van deze instelling die in de afgelopen elf jaren vele duizenden Nederlanders boven de veertig jaar aan werk heeft geholpen. De heer Van Eijsden. van huls uit reclame-consulent, oprichter en secretaris van deze stichting, vertelt dat er momenteel ongeveer 17.000 werkzoekenden staan ingeschreven bij deze instelling. ..Dagelijks schrijven wij minstens 10 werkzoekenden bij ons in en het aantal aanvragen is nog veel groter." currentie tegen de grote bedrijven vaak niet kan volhouden. Wij krijgen mensen met de meest uiteenlopende beroepen, ofschoon de administratieve werkers domineren. Maar ook ver pleegsters melden zich bij ons. winkel personeel. corveeërs, en alle mogelijke handarbeiders." Via stichtingsblad Maar het zijn niet alleen werknemers, die de telefoon in de bedrijvige kan- toorvertrekken aan de Alexander Boer- straat 11 in Amsterdam-Zuid doen rin kelen. Ook werkgevers bellen dagelijks op met het verzoek: ..Hebt u nog ie mand voor mij?' „Directe arbeidsbemiddeling mogen wij echter niet verlenen," vertelt de heer Van Eijsden. ..Heeft een werkgever ie mand nodig, dan plaatsen wij een per- soneelsadvertientie in ons blad. dat juist die kring van werkzoekenden be reikt, waaruit de werkgever Iemand wil recruteren. Ons orgaan is dus het middel om werkgevers en werkzoeken den met elkaar in contact te brengen Bladerende in dit lijvige, fraai ge- illustreerde en met tal van vooruit strevende artikelen getoode tijdschrift komen we de meest uiteenlopende ad vertenties tegen In een van de laatste afleveringen van het blad wordt bij voorbeeld een chef arbeidsanalyse ge vraagd, een secretaresse voor een hoogleraar, tekenaars-constructeur boekhouders en vertegenwoordigers, bedienden, een chef monstertafel een ervaren bouwkundige, magazijn- archivaris, huishoudelijke hulpen, een assistent-accountant, een dieselmon teur, verkoopsters en een directie-as sistent. Geen wonder, dat werkzoe kenden die de vier kruisjes achter zich hebben, zich gaarne abonneren op dit De heer Van Eijsden en zijn papegaai, wijdverspreide blad. en dat tegen een geringe contributie van f 10,per „Ach," zei zij. „Jij met je ervaring en jaar. Geen wonder ook. dat werkge- diploma's hebt zo weer werkEx- vers, die regelmatig vacatures hebben, I boekhouder Reinders moet er nu een half jaar later om glimlachen, bitter glimlachen. Hij solliciteerde lang. maar vergeefs. Reinders heeft geen fraude gepleegd, heeft niet in de boeken ge knoeid, was niet brutaal tegen de di rectie, op zijn prlvé-leven was niets aan te merken, lichamelijke gebreken had hij niet. Reinders mankeerde niets, werkelijk niets. Eén telefoontje Ja toch, Reinders had één ding, één vreselijk ding. dat je blijkbaar tegen woordig slechts fluisterend zeggen mag Reinders was boven de veertig, zelfs twee Jaar boven de veertig. Hij was te oud. Leverancier van alle ziekenfondsen TEL.2982 50ESTERBERGSE5TR.26 Het gezicht van de ambtenaar) van het arbeidsbureau stond somber, toen hij zijn leeftijd vertelde. Maandenlang klopte Reinders vergeefs aan bij ver schillende werkgevers, die liever een jongere kracht ln dienst namen. Toen hoorde hij van een kennis, dat er in Amsterdam een vereniging bestond, die zich speciaal belastte met het werkzoeken van boven-de-veertigers. Reinders belde op, stuurde zijn gege vens in en een week later werd in het tweewekelijkse orgaan van de Stich ting boven de veertig een advertentie van hem opgenomen. Dit blad, dat een oplage heeft van 30.000, lag een paar dagen later op de tafel van talrijke Nederlandse werkgevers. Reinders kreeg er vier brieven op. Hij kon nog kiezen ook! Nu is hij sinds enkele we ken boekhouder bij een verkoopkan toor. Uiteenlopende beroepen „Over het algemeen plaatsen wij de mensen binnen enkele weken" zegt de heer Van Eijsden. „Alleen topfunctio narissen moeten soms iets langer wachten. Wij hebben een goede naam bij de werkgevers, daarom nemen zij vaak mensen van ons." Maar zijn er in deze conjunctuur dan nog zoveel mensen, die zonder werk zitten? „Nou en of" reageert onze gastheer. ,.U moet niet vergeten, dat talrijke bedrijven de laatste jaren zijn gelikwldeerd en dat dit proces zich in de naaste toekomst vermoedelijk nog duidelijker zal manifesteren. Wij kre gen vooral ook veel mensen uit het kleinbedrijf, de branche» die de con- oud. die enkele honderden adresband jes inlevert, die hij ln het week-end heeft geschreven. Hij is ook een ge trouwe gast op de wekelijkse „plak- avond". wanneer een twintigtal mede werkers de adresbandjes op het stich tingsorgaan moet plakken. „Maar in het hele land hebben we medewerkers" vertelt de heer Van Eijsden", meestal oudere mensen. „En somber voegt hij hieraan toe: „Bij de jongeren behoef je daarvoor niet te komen. Het zijn de oudjes, waar de meeste pit in zit en die zich belangeloos voor ons In spannen." De haver verdiend Een van hen is de heer Pietersen, die zelf al eens door de stichting aan werk is geholpen. Deze 78-jarige ex-maga zijnbediende, die ook na zijn pensio nering de drift tot werken ln zich voelde, werd onlangs gehuldigd omdat hij tien Jaar lang zijn vrijwillige me dewerking aan het zegenrijke werk van deze instelling had gegeven. „Zo'n man zou op koninginnedag een lintje heb ben verdiend" meent de heer Van Eijsden. Dagelijks bezig achter de coulissen van de welvaartsstaat, komt deze man ten slotte tot sombere bespiegelingen": Wij besteden een hoop geld aan de onder ontwikkeld gebieden, zonder dat we soms weten wat er met dat geld ge beurt. Dat de mensen daar geholpen Verras Vader met REISGIDSEN en KAARTEN voor de komende vakantie. Grote voorraad bij BOEKHANDEL Laanstr. 4lc-d - Baarn - Tel. 2685 moeten worden, dat wil lk graag be amen. Maar wij dreigen te vergeten dat er ln ons land nog tal rijke onder ontwikkelde gebieden zijn, dat bij ons nog talrijke mensen ln de grootste moeilijkheden zitten, en dat daar vaak weinig of niets aan wordt gedaan. Dat laatste kan men echter van de „Stichting boven de veertig" niet zeg gen. „Huizen worden er in Amsterdam bijna niet gebouwd, meneer, maar kortge leden werd hier in Mokum een Britse week gehouden. Toen kon er binnen een week een bungalow van 20 000.gezet worden om een aantal hoge heren te ontvangen. Maar als wij bij die hoge heren aankloppen, zeggen ze dat we geduld moeten hebben en moeten wachten tot de huizen ln de Bijl mermeer klaar zijn". Deze woorden worden ons toegeroepen door een huisvrouw uit de Egelantiers- straat, gelegen in het hart van de Amsterdamse Jordaan, waar erbarmelijke woningtoestanden heersen. De Jordaan. Nederlands meest bezongen stadswijk.... Decor van hoge, grau we huizen, vochtige pakhuizen van mensen, waar de tand des tijds de stenen heeft aangetast, waar het houtwerk vermolmd is. waar nog bijna 30.000 men sen leven in toestanden, die men in de welvaartstaat, die Nederland heet te zijn, nauwelijks voor mogelijk had gehouden. Hele gezinnen troffen wij hier aan met een woonruimte van 3 bij 3 meter, waar s avonds de kachel uit de kamer gehaald moet worden om plaats te maken voor een bed. Erbarmelijke woningtoestanden Een half Jaar woont postbode Hans Schurman nu al met zijn jonge vrouw ln de Nieuwe Leliestraat. „Ik kon niets anders krijgen", zegt hij, „we waren wel gedwongen hier in te trekken. De eerste drie jaar behoeven we niet over Vrijwilliger Pietersen wordt gehuldigd, al heeft hij nog geen lintje. eveneens deze contributie gaarne beta len al was het alleen omdat zij op de pagina „wij zoeken werkzaamheden" aspirant-medewerkers hopen aan te treffen. Vrijwilligers „De contributie van ons orgaan, de opbrengst van de advertenties en de talloze giften van particulieren zijn onze bronnen van Inkomsten," zo ver telt de secretaris. „Wij zouden ons werk nooit efficiënt kunnen verrich ten. wanneer wij niet zo'n prachtige medewerking kregen van talrijke vrij willigers. die geheel belangeloos voor ons werken. Juist op dat moment komt een voor malige boekhandelaar binnen, 70 jaar een andere woning te denken. Dat geldt voor alle Jonggetrouwde stellen. Tien ik hier introk, bleek het huis ln feite onbewoonbaar. Toevallig beschik te lk over enig kapitaal en was het mij mogelijk tweeduizend gulden te besteden om het huis althans eniger mate te fatsoeneren. Dat was wel no dig ook. want toen ik de eerste de beste keer naar het toilet toeging, zakte ik meteen door de vloer." Maar niet ledereen, die in de Jordaan woont, kan 2000,besteden aan de restauratie van een vervallen huls Mevrouw Willems („zeg maar Jet") 80 jaar en bijna 200 pond: „Als ik 's avonds naar bed wil, moet lk een heel smal. steil trapje op Mijn man moet me dan ophijsen. Als we om 10 uur beginen. lig lk om elf uur ln mijn bed. Volkshuisvesting is anderhalf jaar bezig voor een nieuwe woning in west Wij moeten geduld hebben, zeggen ze." Voor geen prijs Jan van der Wiel. die met vrouw en vijf kinderen een krot bewoond in de Goudsbloemstraat, vertelt: „Over een week of vier gaan we verhuizen. Wij hebben hier een woonruimte van 3l/fe Wat Vader nog niet heeft, vindt U in onze afdeling SCIIOENHANDEL EN LUXE LEDERWAREN Konlnglnnelaan 76 - Tel. 4145 Contant zegels ook op onze reparatie. bij 3. Drie van de kinderen slapen des nachts bij mijn vrouw en mij op de slaapkamer. Mijn vrouw is tenslotte overspannen geworden. Pas nou de psychiater er aan te pas kwam ls er ineens wél een woning „Verklaar Je gek en je bent zo weg." commentarieert buurman Klaas Staal, die ln deze buurt een kapperszaak drijft ln een bouwvallig pand „Op mijn ruit staat „haarverzorglng" ge schilderd", zegt Klaas „Maar brillan tine behoef lk mijn klanten niet meer over het hoofd te spuiten. Als ze de zaak verlaten hebben ze al een hele lading kalk op hun hoofd, want het plafond begeeft het allang Ook het dak lekt, zodat we een tijdlang in de regen de klanten scheerden...." Maar wie wil nog een dak in de Jor daan repareren" Arie Vos. loodgieter ln de Tuinstraat, vertelt: „Ik ga het dak niet op. Voor geen goud Hoogstens ga ik met de trapleer omhoog en smijt er vanaf de kant een kwak teer op Illegaal Er zijn in Amsterdam 469 woningen onbewoonbaar verklaard. De Jordaan ls niet de enige krottenwijk in Am sterdam. Ook ln de Spaarndammer- buurt, ln „de Pijp" en op de eilanden heersen erbarmelijke woningtoestan den het schrijnendst. Toch laten sommige mensen zich hier door niet afschrikken. In de Jordaan wonen tientallen artiesten en nog een Ajje 't ming vraogt dan mok zeige dak 't heul nie eens bin mlt die prefesser, die ezeid het dat de antie-rook kempan- Je te veul 'n aangst- kempanje ls gewor- de Hie zee ok nog, dat al de minse die meegewarrekt hebbe om te prebere de verkoop van sijferette een bietje laoger te maoke, veels te veul de nadeele hebbe ongderschaat die 't zaole van onrust ongder 't pebliek ken veroor- raoke. Noeng. ikke mot zeige dat ikke nie veul kaos egete heb van watter wel en watter nie onrust en penlek ong der de minse zaoit, zoas de prefesser 't uutdrukt. maor dat liekt Knelis een bietje overdreeve. Ikke het tenminste nog veul meer dinge ezeld Hie het ok nog ezeid en die weet veul meer dan die oerdomme Knelis Maor ikke mot ter toch om laache. Waant hie het nog veul meer dinge ezeid Hie het ook nog ezeid. dat de kempanje ok de pursoonlukke vrleheid van de minse antaast. Noeng mot ikke effe heul haard grin- neke Waant late wullle eerluk weeze: waaraan o a. medewerken AANVANG 20 UUR. Voorverkoop kaarten aan het V V V -kantoor. „Tante Neel mag niet boos zijn op Lorre. Lorre zal erg zoet zijn, krijgt Lorre nu een worteltje?" Nu lachte tante weer vertederd. „Stil maar Lorre, je hoeft heus niet jaloers te zijn, want het kanariepietje blijft alleen maar vandaag hier". „Waarom tante?" vroeg Maartje verwonderd, „moet pietje weer weg?" - „Nee kinderen", lachte tante Neel» „maar lk ben zo blij dat ik Lorre weer terug heb, daarom mogen Jullie het kanariepietje mee naar huis ne men. Maar jullie moeten er goed voor zorgen". „Meent u dat tante?", Juichte Maartje. „Oh, wat zal moeder daar blij mee zijn'' en liefkozend stak ze haar vingertjes door de tralies ter wijl Pietje zong dat het een lust was. Stilletjes keek Pedro op Gertjan's schouder toe, maar nu vond hij het toch hoog tijd om te vertrekken. „Och", deed Gertjan teleurgesteld, „wat Jammer dat je naar huls moet Pedro. het was juist zo gezellig. Waar om blijf je nog niet even?" „Dat kan niet Gertjan. anders maken ze zich thuis ongerust over mij", antwoordde Pedro. „Pedro heeft gelijk", beaamde tante Neel ...Ik heb zelf ondervonden wat dat betekent en ze knikte Pedro vriendelijk toe „Zien we je nog eens terug. Pedro?" vroeg Maartje met een prullllpje, veel groter aantal studenten in krot ten. Jan de Boer. derde jaars spycho logle. is in een onbewoonbaar ver klaarde woning in de Bloemstraat gekropen. „Ik blijf er tot oktober zit ten. dan moet lk er wel uit. want met de beste haard krijg ik het hier niet warm. Ik zit nu goedkoop want natuurlijk betaal ik geen cent. Daar staat tegenover dat lk hier illegaal zit en als ze me op het spoor komen, ik er subiet uitgezet wordt." De Portugese schilder Teixera. die zich met vrouw en kind op de Bloemgracht heeft genesteld; „Een schilderachtige buurt. Prachtige volkstypen vind je hier Ik doe hier veel inspiratie op" Rijkdom en armoede vormen in de Jordaan soms felle contrasten. Op en kele grachten zijn verschillende grote panden fraai gerestaureerd Daar wo nen enkele vermogende mensen, onder wie verschillende doktoren. Ook Jan Willem Hofstra. voor romanlezers, ra dlo-lulsteraars en televisiekijkers geen onbekende, woont hier sinds kort Op straat In de Jordaan wonen per 1 hectare grond 482 mensen, dat is ruim een derde boven het gemiddelde in de rest van de stad. „Fijne, ontvankelijke mensen zijn het", zegt de pastoor van de kerk aan de Rozengracht „Weliswaar zijn hun woontoestanden erbarmelijk, maar gedeelde smart is halve smart. Juist omdat bijna leder een ln dezelfde toestand verkeert, vindt men veel steun bij elkaar Bo vendien zitten deze mensen, vooral 's zomers, minder thuis dan waar ook in Nederland." Inderdaad speelt in de Jo'-daan het leven zich voor een belangrijk deel op straat af. Op de zonnige voorjaarsmid dag. dat wij deze buurt doorkruisten, hadden de vrouwen wat stoelen bui- tengezet. Op de trottoirs werd gebreid, er werden aardappels geschild, de groente werd schoongemaakt en overal hing de was te wapperen in de wind. Op de pastorie vertelt men ons: „De halve dag hangen de mensen uit het raam. Vroeger ook het grotste deel van de avond. Maar tegenwoordig zie je 's avonds alle Jordaners bij het raam weglopen. Want dan lokt de televisie" Aanpassing Vele Jordaners zijn. in weerwil van de slechte woningtoestanden, zo gehecht aan de buurt, dat zij node naar een andere wijk zullen vertrekken „Maar in de Bijlmermeer kruipen we weer bij elkaar." zegt een oude vrouw, die haar hele leven in de buurt van de Westertoren heeft gesleten. „We maken er een nieuwe Jordaan van!" Op de pastorie maakt men ons duide- lij. dat de verhuizing van de Jordaners naar andere wijken grote problemen met zich meebrengt. „Het merendeel van de mensen heeft een vrij laag in komen Maar doordat zen een heel lage huur betalen 6.tot 8.— kunnen zij zich toch het een en ander permitteren. Komen zij in een andere wijk te wonen, flan moeten zij soms 25 5o van hun loon aan huur beta len. Je ziet dan dat deze mensen zich in korte tijd ln de nesten werken. Daarom zal met name het maatschap pelijk werk een belangrijke taak te vervullen hebben om deze mensen te helpen zich aan te passen aan de nieuwe omstandigheden". d'r ls niemand eweest. die ezeid het: Minse. jullie motte mit rooke ophou- we. Hoogstes: Minse hou d'r toch mee op Maor as de prefesser zeit. of meent dat wjeze op gevaore die an 't rooke verbongde binne de pursoonlukke vrie- heid van de minse antaast. dan mot ikke effe mit ming kop schudde. Be- griep goed. die beste braove man zal 't wel bie 't goeje end hebbe. maor ik ke vind ut allemaol flauwekul. Kiek, de minse die slgerette rooke motte weete datter in 1963 zo n bietje 3500 minse ln Hollaand an longkaan- ker gestorreve binne. En dat weete zul- 11e ok best. waant over rooke en wat daor biekomt blieve de kraante schrie- ve. Dus iedereen hettut kenne leeze. naar Eikenlaan 1 - Telefoon 4685 Soest Onze wagens zijn all-risk verzekerd O EcN RIJLES (60 min.) EéN THEORIELES (120 min.) En wie dat zomaor leest: 3500 minse, die weet heul meraokels best. dattut noodlot Juust hem kan treffe. Me- schien vollegend jaor of over vief of over tien Jaar. maor 't ken. An de aandere kaant ken 't net zo goed wee- ze, dattut hem nie treft en dattle nog 90 of 100 jaor wordt. Kiek. Knelis rook ok nie meer, maor dat ls nie omdattle baang geworde is Ikke vind d'r niks an. Da s alles. En as ikke d'r nie buute zou kenne dan magge d'r hongderde prefessore kom- me. dan gaot Knelis d'r toch mee deur Ikke luuster netuurluk wel naor al die minse die zeige dat rooke bar slecht ls i die minse rooke mestal zel- luf ok. hoon maor dan gao ikke d'r rustig mee deur. En ikke niet allenig, maor nog veul meer minse. Dat ls uuttekomme. waant de segerettever- koop Is meraokels gesteege en het nog nooit zo'n hoog clefel beriekt. Volleges ming het die prefesser, Dro- gediek heettle, netuurluk 't beste veur mit de minse, maor hie het één be- langriek ding over de kop ezlen: 't is heul gin zongde om de minse te wieze op gevaorlukke dinge, waor rooke ok bie is. 't Is zellufs goed en daorom doet Kne lis d'r ok an mee. Dat doe ikke nie om die minse bang te maoke, waant zullie motte 't allemaol zelluf weete. Ikke bln d'r in leder geval mee oppe- houwe.

Soester Courant | 1965 | | pagina 6