De Herbergh op de nieuwe Melm Herman Schlebaum is vroeg wakker I, Mepiietihrsuwers „De Witte Pompen" DOORSMEREN GARAGE BOSBOOM De bruid Aan de maand SOESTER COURANT AVIA Service-station ^„De Korte Duinen" AVIA Service-station „De Korte Duinen" 20 juni: VADERDAG A.J. VAN DER REE AVIA Service-station „De Korte Duinen" AVIA Service-station „De Korte Duinen" Expositie kunstzaal •La Griwiandi" AVIA Service-station „De Korte Duinen" AVIA Service-station „De Korte Duinen" een overhemd of een weekender, een zelfhinder, zakdoeken of een zwembroek. aantrekkelijke artikelen i e Auto- en Scooterrijschoo! AVIA Service-station „De Korte Duinen" J\Jj/yjllAJ f Dü bijzondere chocolade en de uitzonderlijk frisse mint maken Trim tot X Vlt/Hrr een ongewone versnapering, tot een verfijnde verfrissing voor jong en oud. ft resorder staat klaar j Jk Gouden Snaar"! Klaar terwijl U wacht BEVEROL SMEERSTATION PHILIPS SPECIAALZAAK Eén van de oudste huizen - zo niet het oudste huis - in Soest is het café annex boerderij, staande op de kleine Melm aan de oever van de rivier de Eem. De muurijzers in de voorgevel vormen samen het jaarcijfer 1681, waaruit mag worden afgeleid, dat het huis in genoemd jaar werd gebouwd Zekerheid hebben wij hierover aller minst daar nadere gegevens ontbre ken. voor WASSEN Wel hebben wij in het oud-archief der gemeente enkele aantekeningen hier omtrent gevonden in „de uitsettingh vant Huysgelt over Soest verschenen Victori in 1644-1645." e.v., waarin wordt genoemd: „de nieuwe huyzinge op de stortplaats op de kleyne melm" en dat bij de bouw was betrokken Joffer Bartholotti. wonende op Heu- vel-en-Daal, gelegen waar nu het ge bouw staat van Trein 8.28 aan de Birkstraat. tegenover Garage Tensen. In het Resolutieboek van den Dorpe van Soest beginnende met den Jaare 1601 en Eyndigende met den Jaare 1684, no 48. troffen wij een notulering aan van het Geregt van Soest, die ge voeglijk als de stichtingsakte kan wor den beschouwd van de Herbergh op de nieuwe of kleine Melm te Soest en die wij in extenso laten volgen: Alsoo Juffr Jacoba Victoria Barto- lotti van den Heuvel genegen was om op den nieuwe Melm te timmeren en oock een herberg te maecken So ist dat de voorsch Juffr op de 4e july 1681 heeft tot hare huyse versocht het gantsche Gerecht van Soest om met deselve in accoort te gaen, over het gen maakte men er zelfs grapjes over. Toen ze al ver in de veertig was huwde zij met de Amsterdamse burgemeester en staatsman Koenraad van Beuningen (1622-1692), die al 64 jaar was en zelf ook geen onbesproken verleden achter de rug had. Het huwelijk kon eerst geen voortgang hebben, want Van Beukigen had te genover twee andere juffers verbinte nissen aangegaan, die een huwelijk in de weg stonden. Huijgens jr. - tijdgenoot van Juffer Batholotti - die door Willem III tot zijn secretaris werd benoemd, stelde veel belang in allerlei nesterijen, die men vindt in zijn „Journalen", de chronlque scandaleuse van zijn tijd Hij vermeldt het gerucht, dat de door tastende bruid de moeilijkheden met haar huwelijk, zou hebben opgelost door de pretenties van een dier da mes, zijn hulshoudster Madame d'Al- voor BENZINE lonce, af te kopen. In 1686 kwam het huwelijk met Van Beuningen en jonkv. Jacoba Victoria Bartholotti van den Heuvel tot stand, die toen al 46 jaar was. (Zie: Nieuw Nederlandsch Biografisch Woordenboek, deel VII) Twee jaar na het sluiten van het hu welijk moest de bejaarde echtgenoot wegens toenemende verstandsverbij stering onder curatele van zijn vrouw en bloedverwanten worden gesteld. Zijn neiging tot bespiegelen werd meer en meer van ziekelijke aard. Tenslotte werd hij in zijn eigen huis (zijn vrouw had hem verlaten) bewaakt door men sen. die geen begrip voor zijn toestand hadden en hem kwelden. Verlaten Geef Vader op deze dag een goede ROMAN of een handvol pockets. BOEKHANDEL Laanstr. 41c-d - Baarn - Tel. 2685 „Jongh Spullen" aan te trekken, maar zal zich moeten behelpen „met die gaende ende komende man". Hieruit blijkt dat het Gerecht een belangrijke vinger in de pap hield en de nieuw te bouwen herberg hoofdzakelijk bestemd zou zijn voor reizigers van allerlei aard, die de Nieuwe Melm aandeden. Daarnaast mocht hij dranken, bier en wijn verkopen, dus taveerne houden. De Nieuwe Melm lag ten opzichte van het dorp gunstig en daarbij niet ver uit het centrum al zal men zeer zeker in die dagen hebben uitgezien naar een tweede, doch betere los- en laad plaats, die meer ruimte bood dan de verderop gelegen Oud of Grote Melm. Of er op de Grote Melm nachtlogies werd verstrekt is niet bekend maar lijkt wel waarschijnlijk daar deze vroe ger druk bezocht werd Misschien was er een tekort aan herbergruimte in Soest doordat steeds meer „passanten" de plaats aandeden. De herberg op de Nieuwe Melm moest dienen als gele- voor OLIE VERVERSEN Niet alleen Herman Schlebaum is vroeg wakker, maar alle medewerkers van de besteldienst van „Tante Pos" Maar slechts een van hen berijdt de rode Volkswagen van de P T T voor de buslichtingen, de pakketpost en wat dies meer zij Deze week was het Herman Schle baum De vroege postklanten vinden heel vaak zo rond 7 uur de hoofdin gang van het postkantoor versperd door de rode bestelwagen die dan ge laden wordt met poststukken die in alle vroegte in de hal worden uitgesor teerd wegens hun omvang. Deze week was voor de zoveelste maal de grond rond de ingang opgegraven voor de verkabelingswerkzaamheden van het telefoonnet en Herman kon niet tot de stoep rijden en moest de wagen voor een deel op het rijwielpad laten staan Heel attent zette hij er „gevaren-driehoek" op een tiental me ters voor de wagen ter waarschuwing voor het obstakel dat op het rijwiel pad stond. Herman zegt dit nodig te vinden, want hij weet bij ondervinding dat lang niet iedereen die 's morgens vroeg op de fiets of bromfiets zit ook wak ker genoeg is om tijdig te reageren op onverwachte obstakels. Zeer attent En dat zo vroeg....! Bestond er maar een Veilig-Verkeers- pluim! VAN VRIJDAG 18 JUNI 1965 voor SUPER BENZINE voor DOORSMEREN voor MENGSMERlNC ZONDAG 20 JUNI GEEF VADER of één van de vele andere uit onze zeer MODIEUZE COLLECTIE Van Weedestr. 80, Soestdijk All-risk verzekerd. Gratis theorieles Volledige rijuren. Door het behalen van het Vamor-diploma gerechtigd uw examen bij te wonen. Steenhoffstraat 25 - Tel. 2185 - Soest genheid waar men kon overnachten en verversingen kon gebruiken: daar naast was zijn bier- en wijnhuis (tap perij). Met „Jongh Spullen" zullen zeer zeker de „nozems" van die tijd bedoeld worden, waarvoor de overheid beducht was dat er ongeregeldheden zouden plaats hebben op een dergelijk veraf gelegen plek. In het dagelijks leven van weleer vervulde de herberg een niet weg te denken functie. In onze tijd heeft een herberg een minder prettige klank gekregen, waar door gaans wordt gevochten en gedronken door lieden van een minderwaardig allooi. Tenslotte verdween de naam herberg en werd deze gelegenheid aangeduid met „café. dat iets deftiger klinkt, doch minder Hollands is. dan „herberg" De „weert ofte herbergier", die de nieuwe herberg in gebruik zou nemen moest een achtbaar persoon zijn. die de Overheid was toegedaan en zich naar haar maatregelen moest voegen en houden in het belang van de openbare orde. Bij alle waardering, die men in die tijden voor een beroepswaard koester de bleef de Overheid toch steeds op worden gegeven. Wie de man ge weest ls die als eerste in die functie optrad, is niet meer te achterhalen. In de loop der tijden is de functie van de herbergier op de Nieuwe Melm te Soest langzamerhand gewijzigd. Naast herbergier was hij ook veerman, doordat de Kleine Melm benut werd als overzetplaats voor rei zigers en bewoners van Soest en Hoog land. De herberg annex veerhuis bleef tot 1828 eigendom van de hervormde diaconie en werd in dat jaar verkocht aan Mengs van Hornsveld Nadien verwisselde het oude huis talloze ma len van eigenaar en even zo vaak van veerman. Tot op heden is de herberg op de Nieuwe Melm blijven staan al hing haar lot in de oorlogsdagen van 1940 aan het bekende zijden draadje. Alle bewoners in de omtrek (vooral Hoog land) waren reeds geëvacueerd naar Noord-Holland en het huis stond, zoals ons in die tijd werd verteld, op de no minatie te moeten verdwijnen daar zij in 't schootsveld gelegen was, dat door de artillerie werd bestreken als het tot gevechten zou zijn gekomen in onze streken. Gelukkig bleef zij om voor ons onbekende oorzaak gespaard en deelde zij niet in het lot van zo vele boerderijen en huizen in het na burige Hoogland, die werden platge brand. Nog altijd is de Nieuwe of Kleine Melm een overzetplaats voor fietsers en voetgangers Voor ander verkeer is de pont niet geschikt, nog minder de weg die naar Hoogland leidt en door het weiland loopt. Op het ogen blik fungeert Willem van de Heuvel, alom in Soest bekend als „zwarte Willem" als veerman. Verversingen, wijn en bier werden er nog steeds ge schonken in de oude herberg, al zal men er geen nachtlogies meer ver strekken zoals in de tijd van Joffer Bartholotti. voor DIESEL OLIE „Melm" is een middelnederlands woord, ook in andere oud-germaanse talen te rug te vinden voor droge aarde, droog zand, stof. Verder zou hiermee een droge doorwaadbare plaats in een ri vier mee worden aangeduid. De mei- men zijn door natuurlijke ophoging en aanspoeling van zand ontstaan De mens zal spoedig een handje mee ge holpen hebben door gebruik te maken van deze hoogten in een moerassig ge bied als woongelegenheid en als plaats waar men gemakkèlijk de rivier kon oversteken. Het waren dus hoge en droge plekken met vaste grond in laag gelegen gebied. Op verschillende plaat sen in ons land vindt men melm ie) in die betekenis: te Kampen, bij Apel- door en bij Veenendaal. Een boerde rij „De Melm" ligt onder de gemeente Renswoude. In de provincie Gronin gen lag ook een melm(e). vermoedelijk in de buurt van Ter Apel. In de leen- f i^— haar hoede. In het accoord tussen het Gerecht van Soest en Joffer Bartho lotti komt dit duidelijk naar voren en wordt de Herbergier extra genoemd. Hij zal zich hebben te houden aan de voorschriften die door het Gerecht brief waarbij de Addinga's uit Wedde Westerwolde. prov Groningen) op nieuw op 3 augustus 1474 belëend werd door de abt van het klooster Corvey. werd onder de andere bezittingen ook genoemd „de melmen". De verspreiding en het voorkomen'van dergelijke melmen zal vroeger in ons land, met zijn hoogten en laagten langs rivieren en beekjes wel groter zijn geweest dan op het ogenblik, nu slechts een paar gevallen bekend zijn waar de oude benaming zich heeft weten te handhaven, zoals dat in Soest het geval is. waar de naam heel gewoon is, al verbindt men er geen droge aarde of een doorwaadbare plaats meer aan. E. HEUPERS Geen langdurige wachttijd daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel Eerste klas smeermiddelen Birkstraat 105 - Soest - Telef. 3256 Het driemanschap Theo Bertin. Jannes de Vries en Wim Wynman houden een tentoonstelling van hun werken in kunstzaal „La Griwiandi", Kolonie- weg 4. Deze interessante tentoonstelling toont het werk van een drietal kunstenaars vrienden, welke gestudeerd hebben op de Rijks normaalschool voor teken onderwijs, na hun studietijd hebben zij zich ontwikkeld tot een eigen richting. Zo constateren wij bij Theo Bertin een zeer grote kleurgevoelig heid. een goed voorbeeld hiervan is no. 12. Bij Jannes de Vries is een nadruk op de lijn. deze gaat in zijn tekeningen steeds don- men zou kunnen zeggen de tekening bestaat uit een grote ge trokken lijn. in no 3 en no 4 komt dit zeer sterk tot zijn recht. Bij Wim Wijnman zien we een sterke vlakverdeling. Het bouwende element komt sterk in no. 34 naar voren Ondanks deze grote verschillen hebben deze vrienden een zeer mooi geheel van deze tentoonstelling weten te ma ken. Deze tentoonstelling duurt tot en met 27 juni. JEAN BART stierf Van Beuningen. de man. die tal van hoge posten had vervuld: zes maal Burgemeester van Amsterdam was geweest: met vele zendingen belast: curator der Leldse Hogeschool en bewindhebber der O.I C. In 1693 overleed hij Juffr. Bartholotti. die 's winters te Amsterdam verblijf hield en de zo mermaanden te Soest doorbracht, ves tigde zich na de episode Van Beunin gen voor goed op de van haar vader geërfde buitenplaats te Soest, maar dat betekende niet, dat er aan haar „galante" avonturen een einde kwam Nog lang heeft zij van zich doen spreken. Zij schijnt het leven op Heuvel-en- Daal gesteld te hebben boven het ou derlijk huis aan de Herengracht te Amsterdam Zij stierf op 22 oktober 1718 te Soest op 78 jarige leeftijd en werd vermoedelijk in de Oude Kerk (Ned. Herv Kerk) van Soest begra ven. Zekerheid hebben wij hieromtrent niet. Een van de rouwborden in de Soester kerk vermeldt de naam Bartholotti Het betreft hier Jacoba Bartholotti van den Heuvel, weduwe van Coenraad van Beuningen en dochter van Guillaume van den Heuvel en Jacoba van Erp Guillaume van den Heuvel had van wege een legaat de naam en het wapen geadopteerd van een aangehuwde oom van Lombardische afkomst. Het hoofd wapenschild bestaat uit een rond al liantie-wapen. d.w z. een combinatie van de twee familiewapens Van Beu ningen en Bartholotti van den Heuvel en de kwartieren: Bartholotti v. d. Heuvel Erp Thibout Jong v. Veis Boubay De Bittere Nispen Sloten Montfort Kessel K. v. Rubroeck Schoten Offema (lees Ossema) Oems v W Teylinge Meppe v. S. 0 22 Octob. 1718 Ten onrechte wordt weieens beweerd dat deze wapenborden in de Ned. Herv Kerk van Soest van aanzienlijke Soes ter geslachten zouden zijn. maar dit is onjuist. De door de wapenborden in de kerk gerepresenteerde personen hadden met Soest slechts een toevallige en voorbijgaande relatie Het waren meest adellijken of patriciërs, grootgrondbe zitters uit de grote steden, die hier een buitenplaats hadden, zoals met Joffer Bartholotti het geval was. Het stellen van een herberg op de kleine- of nieuwe Melm was geen zaak waar de Juffer het alleen voor het zeggen had al zal haar financiële bijdrage hierin niet gering zijn ge weest. Dat het Gerecht van Soest hier bij geïnteresseerd was vindt zijn oor zaak niet alleen in het feit dat zij het gemeentebestuur voor haar gunstige voorwaarden kon afdwingen, n.1. het niet meer betalen van t Logijsgelt" voor de tijd van twaalf jaren, doch dat zij (het Gerecht» hun „Conditiën" stelden dat de waard, weerd of her bergier. die de herberg zou betrekken, een betrouwbaar en een ter goede naam en faam bekend staande per soon zou zijn. Hij zal niet mogen Logijs geldt overmits het tegenwoor- digh een ïjdel ende leedigen plaets is, ende het selve by die van Gerechte oock is verstaen ende gelet op het voordeel in 't toecomende van het Dorp. soo ist. dat den Buermr geassi- steert met het gantsche Gerecht met die voorsch Juffr in accoort zijn ge- gaen, dat haer E. naer haer Contente- ment een beauame Herbergh op den voors nieuwe Melm mach stellen waer voor bij haer Ed: niet meer int Lo gijsgelt sal betalen voor den tijdt van twaelf naestvolgende jaeren ieder jaor de Somme van seven gulden tien Stuyvers. welcke Jaren haer aenvanck sullen nemen, soo maest aldaer op de Nieuwe Melm eenige Luijden sullen komen te woonen. onder Conditiën dat de weert ofte Herbergier, dewelcke op die voorsch nieuwe Melm sal comen te woonen niet sal vermogen eenige jongh Spullen uijt te doen roepen, maar hem sal mogen ende oock moe ten behelpen met die gaende ende ko mende man, dewelcke hem tot allen tijden soude mogen toe comen, op welcke voors Conditiën parthij en het selve willen voltrecken, waer voor par thij en ieder in sijn qualite verbinden haer persoon ende goedwil den selven subject stellende. Den E. d: Hove van Utrecht, mitsga ders het gerecht van Baern cum suis. ende alle anderen Heeren Hoven Rechten ende Gerechten in oorconden der waerheijt is deese bij parthij en respective onderteyekent op den 4e july 1681 en was onderteyekent Jacoba Victoria Bartholotti. Dirck Reijerse. Claes Zegertz Schouten. Marten Hen- driksz Thonis Jansz, Harmen Sten wij ck. Cornelis Meeusz Gerrit Tomasz, Aert huijbertsz «n Hendrick Wulfertsz Juffer Batholotti moet in haar tijd een voortvarende vrouw zijn geweest, die zich interesseerde voor vele dingen aangaande het bestuur en beleid van de gemeente Soest, waarvan vrouwen toendertijd nog lang niet toe waren. In tegenstelling hiermee wordt veel kwaad van haar gesproken. Door al lerlei „liefdesavonturen" en haar onbe heerst karakter geiloot zij geen al te beste reputatie. Constantijn Huijgens jr in zijn „Jour naal" en Coenraat Droste in zijn „Overblijfsels van Geheuchenis" ver tellen bedenkelijke dingen over haar. Deze verhalen drongen zelfs door tot het Stadhouderlijk Haf en ln die krin- Woensdagmorgen traden in het hu welijk mej. Leny van Vulpen en de heer Ries van de Heuvel en, zoals het bijna elk bruidspaar vergaat, staat de bruid in het middelpunt van de be langstelling en komt de bruidegom pas op de tweede plaats, hetgeen hij overigens gaarne voor zijn bruidje over heeft. Zonder te kort te willen doen aan de kwaliteiten van de bruidegom vinden wij het vermeldenswaard dat de vroe gere Leny van Vulpen met haar 21 lentes reeds een prachtige staat van dienst achter zich heeft. Vier jaar is zij hoofdleidster geweest van de Sint Agnes kabouters en gidsen in de paro chie Soestdijk. Toen zij meende de leiding aan haai assistente te kunnen overlaten ging zij naar de parochie Soest-Zuid om een nieuwe St. Agnes groep te formeren welke zij ook twee jaar heeft geleid. Ongetwijfeld was het voor de heer v. d. Heuvel, die uit hetzelfde hout is gesneden, woensdag een gloriedag om een bruid met zulke idealen in zijn bootje te nemen en van wal te steken. De zestig gidsen en kabouters die met fleurige bogen en linten een ereboog vormden nemen wel dankbaar maar met een beetje spijt afscheid van hun leidster.

Soester Courant | 1965 | | pagina 7