t f Nieuw wijkcentrum van de Midden wijk op de Eng ANJERFONDS Het oog gericht op het verkeer Dinsdag 22 Juni 1965 44e Jaargang no. 47 litgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redaetie en administr atie Van Weedestraat 29a, Soest Telefoon 2566 Postgiro 126156 Gireren abonnementsgeld Te weinig i uilnisstortmogeli jkheden ortauto vloog uit de bocht en sloeg over de kop Auto tegen autobus Sp S.E.C. A- junioren gaan klasse lager spelen V.W.-racewagen voort het eerst in Nederland Dia-avond Oranje-comité Soest Eerste prijs voor B.D.C.-pupillen Voetballende jeugd, bromfietser gevallen beja Officiële ingebruikneming jaardencentrum „Groot Engendaal" Muur straalde bitte af Drie polowedstrijden in Soester natuurbad Eiermarkt Abonnementsprijs wordt verhoogd tot 2.50 Huldiging dr Rupert 50ESTER(()OURANT Abonn. p. kwart, 2,40 - per post 2,75 -■ - rVerschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Nu de bouw van het wijkcentrum van de hervormde Emmawijk. dat achter de Emmakerk aan de Regentesselaan in aanbouw is, z'n voltooiing nadert, is ook de bouwvergunning verleend voor het wijkgebouw van de her vormde Middcnwijk. Met de bouw er van zal zo spoedig mogelijk een begin worden gemaakt. Het wijkcentrum zal door vrijwilligers worden gebouwd. Met het verlenen van de bouwvergun ning is een einde gekomen aan een lange periode van wachten. Al enige jaren heeft men getracht een nieuw wijkcentrum op te zetten, maar alle pogingen stuitten af. Mede dank zij de enthousiaste medewerking van ds J. Mettau, die ongeveer anderhalf jaar geleden naar Soest kwam. heeft men haast achter de plannen gezet, die dus binnenkort worden gerealiseerd. Het nieuwe wijkcentrum wordt ge bouwd in het centrum van de Midden- wijk. op de hoek van de Talmalaan en de Pieter de Hooghlaan. De beno digde grond, die een oppervlakte heeft van 2200 vierkante meter, was reeds aangekocht. Daarmee was een flink bedrag gemoeid, waarbij nog eens ruim 70.000,— komen, die de bouw en inrichting van het wijkcentrum zullen \Tergen. Men heeft een zo eenvoudig mogelijk bouwsysteem gekozen: een door Polynorm te Bunschoten ontwor pen mecanobouwsel. dat gemakkelijk demonteerbaar, maar niettemin zeer duurzaam is. De kosten van het beno digde materiaal vergen 50.000,en daarbij komen nog eens 20.000, voor de inrichting. In het Bouwfonds hebben de leden van de hervormde Middenwijk al veel geld bijeengebracht. Maar het is nog lang niet voldoende en al rekent men erop, dat er nog meer geld zal bijkomen door giften, men zal zich toch genood zaakt zien een flink bedrag te lenen. In een artikel in een uitgave van het kerkblad der Hervormde Gemeente te Soest van de hand van één van de uit dominee J Mettau en de heren H. Duit, G. Oldeboom en Th. F. Regter bestaande leden van de bouwcommissie staat o.a., ,,dat het juist aan de rand van de Randstad Holland is. waar de druk van de bevolkingsexplosie zich duidelijk laat voelen En daar moet de kerk zorgen zich niet te laten weg drukken door opdringerige huizenblok ken. Juist daar moet de kerk beweeg lijk blijven, om er als het ware mid denin te kunnen springen, waar de woontorens als paddestoelen uit de grond rijzen". Het ligt in de bedoeling, dat het wijk centrum door leden van de Middenwijk zelf wordt gebouwd. Men schat het aantal manuren op 2000. Men rekent erop. dat dagelijks vijftien tot twintig man zich met de bouw zullen bezig houden. Het wijkcentrum zal bestaan uit enkele kleine vergaderlokalen en een grote zaal. die plaats biedt aan 150 tot 180 mensen. Het gebouw heeft dezelfde vorm als het noodgebouw, dat naast het gemeentehuis is geplaatst. Zij, die voor het nieuwe kwar taal het abonnementsgeld voor de Soester Courant willen gi reren, verzoeken wij dit zó vroegtijdig te doen dat de overschrijving voor de eerste dag van het nieuwe kwartaal in ons bezit is. Bij latere over schrijving kunnen wij niet voorkomen dat toch nog een kwitantie wordt aangeboden, daar de kwitanties dan in het bezit zijn van de incasseerders Ten overvloede wijzen wij on ze abonnees op de verhoging van de abonnementsprijs. Voor Soest, Soestduinen en Soesterberg 12.50 p. kwartaal. Voor de overige gemeenten (postabonnementen) 3.per kwartaal. Zij, die hun abonnementsgeld automatisch laten afschrijven, behoeven voor deze verhoging de girodienst géén opdracht te geven. In de periode van 28 juni tot en met 3 juli as (de dagen rond de verjaar dag van ZK.H. Prins Bernhard), zal de Provinciale Anjercollecte worden gehouden. Het Provinciaal Anjerfonds is een on derdeel van het landelijk Prins Bern- hardfonds. Het doel van dit fonds is Financiële steun te verlenen aan diverse instel lingen en verenigingen in het land, die zich op het culturele vlak bewegen (kunst, volksontwikkeling, jeugdzaken enz.). Deze steun strekt zich uit van amateurverenigingen tot hulp aan het Nederlands Ballet, aan Wetenschappe lijke publicaties enz. De opbrengst van de in de provincie Utrecht te houden Anjercollecte komt geheel ten goede van verenigingen in deze provincie. Ook verenigingen uit de gemeente Soest zijn in de afgelo pen jaren reeds gesubsidieerd. Doel van de te houden collecte is nu: alle voor genoemde steun benodigde gelden bijeen te doen brengen door het Nederlandse volk. dat zelf verant woordelijk is voor de eigen cultuur. Deze grote verantwoordelijkheid rust op de schouders van de gehele Neder landse bevolking, waaronder ook de inwoners van de gemeente Soest. Geef blijk van uw verantwoordelijk heid bewust te zijn Koopt daarom één van de in beperkt aantal beschikbare, speciaal vervaar digde speldjes, waarvan de kosten mi nimaal 0.50 bedragen, of stort uw bij drage in de collectebus. Mocht U op andere wijze uw hulp willen bieden, n.1. door ook te collec teren voor dit doel, dan bent U van harte welkom. Contactadressen zijn mevr. P, J. Oran je-Entink, Heideweg 66. Soest, tel. 2041, en de heer J. J. Franken. Chr Huygenslaan 65, Soesterberg. De met vuilnis volgestorte zandafgra- vingen in de gemeente zijn een bron van ongerief voor vele omwonenden. Onder normale omstandigheden heeft men er niet zo veel last van, maar wel als de inhoud van de enorme kui len begint te broeien. Dat veroorzaakt een ondraaglijke stank en een hevige rookontwikkeling. Er is niet veel aan te doen. De om wonenden dienen wel een klacht in bij de politie, maar die staat in dezen machteloos. Men neemt vaak de brand weer in de armen, die duizenden liters water in de smeulende massa spuit, waardoor het leed althans voor een poosje weer is geleden Voor een poos je, want men kan er nog zoveel water in spuiten, helemaal uit krijgt men het brandje-zonder-vlammen niet. Dat be reikt men alleen als men de vuilnis hoop helemaal uithaalt en de inhoud ervan verspreidt of als men het vuilnis afdekt met een laag zand, zodat er geen lucht bij kan komen. De heer H. v. d. Dussen, direkteur van gemeentewerken, vindt het een nare zaak. Maar ook hij ziet geen eenvoudige oplossing. Er zijn veel te weinig stort- mogelijkheden, niet in Soest alleen, want het is een landelijk probleem. In vele gemeenten houdt men zich met de oplossing ervan bezig. Geen gemak kelijke zaak, want men kan maar niet her en der stortmogelijkheden creëren. Toch zal dat moeten, want het wordt steeds moeilijker om van het grove huisvuil af te komen. Het kompostbe- drijf weet er in ieder geval geen wég mee. Het simpel verbranden van grote hoe veelheden grof vuil betekent geen af doende oplossing, want lang niet alle vuil verbrandt dan. Dat bereikt men pas in een oven, bij voorkeur een me chanische oven, die echter voor een kleine gemeente niet te betalen is. Overigens bestaan er plannen om bij het kompostbedrijf aan de Maatweg een grotere oven te bouwen Soest is thans, wat betreft het storten van grof huisvuil, voor een groot deel aangewezen op de vuilnisstortplaats in Soesterberg. waar trouwens ook Baarn een deel van z'n vuil kwijtraakt. De heer v. d. Dussen zei, dat de gemeente geen vuil stort in de zandafgravingen aan de Molenstraat, achter de Vika- kaasfabriek, en aan de Beukenlaan. De afgravingen zijn meestal eigendom van een particuliere zandrijder. die verplicht zijn voor een bepaalde da tum het gat weer aan te vullen. De heer v. d. Dussen zei, dat de ge meente bezig is te trachten het gat aan de Molenstraat aan te kopen. Dat is noodzakelijk, omdat op ongeveer die hogte het nieuwe bejaardentehuis zal worden gebouwd. Mede daardoor zag hij als enige oplossing toch wel het afdekken van de vuilnishoop met zand of het uitsteken van het vuil. Wat er ook gaat gebeuren, het is te hopen, dat er zo snel mogelijk een einde komt aan deze onverkwikkelijke situatie Niet slleen voor de bewoners in de directe omgeving van de zand afgravingen, ook voor hen die er ver der van af wonen. De stank is name lijk tot ver in de omtrek waarneem baar. evenals trouwens de rookontwik keling. Bovendien is de vrijwillige brandweer geen soort busonderneming, die op geregelde tijden langs komt om te zien of er nog wat te „halen" valt. A H. V. alhier, reed zondagmorgen, met zijn sportwagen, met grote snel heid op de Birkstraat in de richting Amersfoort. In de bocht bij de Hart manlaan slipte de auto en sloeg over de kop. De auto kwam weer op de wielen te staan en reed tegen een muurtje en een dubbele houten licht- paal van de P.U.E.M.. De bestuurder werd door omstanders uit het wrak bevrijd. V., die een her senschudding en verschillende kneu zingen had opgelopen, werd naar Zon negloren overgebracht. R. M. de W. reed zaterdagmiddag met zijn auto op de hoek Insingerstraat- Wieksloterwez tegen een dienstbus van de firma Tensen. Hij wilde de bus passeren en zag blijkbaar niet dat de ze achteruit retd Beide wagens liepen belangrijke schade op. ■iiA In Pretoria hebben duizenden Nederlanders een felle demonstratie gehouden voor de Nederlandse ambassade uit protest tegen het feit dat de Nederlandse regering een som van 100.000 beschikbaar heeft gesteld voor bijstand aan slachtoffers van de apartheid. De foto laat zien hoe de demonstranten de politiewacht opzijdrukten. Het junioren A-elftal van S.E.C heeft het in de wedstrijd tegen het Utrecht se Desto A niet kunnen redden. De groen-witte voetballers verloen met 4-3 en dat betekent, dat zij degraderen naar de C-afdeling van de K.N.V.B. De beslissingswedstrijd werd zaterdag middag gespeeld op het terrein van Donar in Hilversum, waar tamelijk veel publiek was. Zij zagen een vrij wel gelijkopgaande wedstrijd, althans in het begin, maar langzamerhand werd SE C. sterker. Het heeft het ini tiatief bijna de gehele speelgtijd in handen gehouden, maar het mocht niet baten. Al na vier minuten hadden de Utrech ters geluk, toen een vlotte aanval door hun midvoor doeltreffend werd afge rond (1-0). Amper vijf minuten later was de achterstand vergroot tot 2-0, toen de rechtsbinnen een aanval over rechts met een hard schot besloot, dat doel trof. De Soesters zetten hierna ge vaarlijke aanvallen op, waarvan er één, na een kwartier, werd beloond met een doelpunt. Rechtsbuiten Drost nam een hoekschop, waaruit de bal op het hoofd van midvoor De Jong be landde. die raak kopte (2-1). Het werd nog voor rust gelijk, toen Drost een pass gaf aan De Jong, die keihard in schoot. De Desto-doelman kreeg de bal niet klemvast en Hardeman strafte de fout af (2-2). De tweede helft was nog maar vijf mi nuten oud, toen één der Desto-binnen- spelers uit een vlotte combinatie over links zijn ploeg weer de leiding kon bezorgen 3-2. Nog was de Soester weerstand niet gebroken, want na een kwartier zorgde linksbuiten Van de Brakel voor 3-3 Het was ten slotte Desto. dat het laatst juichte. Een aanvechtbare beslissing van de scheidsrechter betekende de ge nadeklap voor de S.E.C.-ers Bij een Desto-aanval ontstond in het straf schopgebied een scrimmage. die door de arbiter werd onderbroken. Hij had hands van één der S.E.C.-spelers ge constateerd Hij kende Desto een strafschop toe, die werd benut (4-3). Daarbij bleef het. De groen-witten hadden moedig partij gegeven, waren voortdurend sterker, maar moesten ten slotte voor een ongelukkige strafschop het hoofd buigen. Het automobielbedrijf Gebr. Van Kooy Soest NV. heeft het afgelopen week einde in verband met de aflevering van de 2500 Volkswagen door dit bedrijf een exclusieve V.W.-zomershow gehou den in het bedrijf in Baarn. De be langstelling voor deze show was enorm groot. De meeste aandacht ging uit naar de V.W.-racewagen, die voor het eerst in Nederland werd vertoond. Deze racewagen no. 6, in oranje gespoten, heeft al goede resultaten behaald in trainingsritten. De auto is te verkrij gen als bouwdoos. Voorts waren er te zien de Volkswa gen 1500, de V.W. 1500 S, de V.W. 1200, de V.W. Karman Ghia 1200 en 1500. Ook de bij deze auto's behorende ac cessoires werden geshowd. Er was bo vendien een campingshow met o.a. een plastic zwembad, de V.W. 1200 met een aanhanger op aanhangerzit en een speedboot. Dit alles overzichtelijk op gesteld met voldoende ruimte om alles uitgebreid en van dichtbij te bekijken. De NV. van Kooy heeft met deze show eer in gelegd. Degenen die medewerkten aan het welslagen van Koninginnedag en be vrijdingsdag 1965 zijn door het Oranje Comité Soest uitgenodigd om aanwezig te zijn op woensdagavond 30 juni a s in gebouw „De Rank", waar pl.m. 150 kleurendia's vertoond zullen worden welke opgenomen zijn tijdens de festi viteiten op beide feestdagen. Het pupillenelftal van de r.k. voetbal vereniging B D.C. volgde de voetsporen van hun grotere sportmakkers, de ju nioren. Zij wonnen namelijk de eerste prijs in het tournooi, dat de vereniging DOSC. in Den Dolder afgelopen za terdag als eerste in een serie van drie organiseerde. De B.D.C.-jeugd won twee wedstrijden en speelde er evenveel gelijk. Door de ze resultaten behaalden de Soester voetballertjes zes punten en daarmee de eerste prijs. Het elftal van de v.v. Soesterberg werd tweede met vijf pun ten. Zaterdag a s. gaan de aspiranten hun geluk beproeven in het D.O.S.C.-aspi- rantentournooi. Een week later, op 3 juli, spelen de junioren in Den Dolder. De vereniging, die in de drie tour- nooien tesamen de beste resultaten boekt, wordt winnaar van de grote wisselbeker. Deze is thans in het bezit van Soesterberg, die de prijs al twee maal achtereen heeft gewonnen. Wanneer dit elftal de beker dit jaar weer wint. blijft het kleinood definitief in Soesterberg Maar of het de jongens uit het vliegdorp zal lukken is een open vraag, want de B D C.-aspiranten en -junioren zijn erop gebrand zo goed mogelijk voor de dag te komen. Afgelopen zaterdag hadden de heren P G. Jansen en H. v. d. Lugt de lei ding over het pupillenelftal. De oppervlakkige beschouwer van deze foto zou denken dat de vertrouwde tour-arts dr Dumas door een nieuweling is vervangen. Kenners hebben na tuurlijk al opgemerkt, dat de Spanjaard Federico Bahamontes in Keulen een klein grapje maakte met de Italiaanse tourtroef Vittorio Adorni (rechts). Toen de Soester bromfietser C. P. M. K.. met mej. L. K. op de duo, zater dagmiddag op de Vinkenweg reden, vloog een bal van enige spelende jon gens tegen het voorwiel van de brom fiets aan. Beiden vielen op straat, waarbij mej. K. door de uitlaat brand wonden en een diepe vleeswond aan een harer handen opliep. De bromfiet ser bekwam verschillende schaafwon den. Beiden werden naar Zonnegloren gebracht, doch konden na behandeling weer vertrekken. c O Donderdag 1 juli a s. zal het bejaar dencentrum „Groot Engendaal". nadat alle compartimenten betrokken zijn door de nieuwe bewoners, officieel in- gebruik worden genomen. Te 2.30 uur zal er in de Ichtuskerk een bijeen komst zijn voor de bejaarde inwoners van het centrum en voor genodigden, na afloop waarvan te pl.m. 3 uur de symbolische opening zal plaats vin den, gevolgd door een rondgang door de gebouwen en een bijeenkomst in de recreatiezaal Vrijdagavond riep de familie Van D„ Kerkpad Z.Z. 100, de hulp in van de brandweer, omdat één van de muren van het huis zo heet was, dat slapen haast onmogelijk was; het betrof na melijk de muur van een slaapkamer. De brandweer stelde een onderzoek in en kwam tot de conclusie, dat een bo vengrondse kabel van het lichtnet de oorzaak was. Er was vocht in de kabel gekomen. De P.U.E.M. werd erbij ge haald en men achtte het noodzakelijk het lichtnet af te sluiten. Via een noodleiding kreeg de familie Van D. toch stroom. De buren echter moesten het een poosje zonder stroom stellen. Drie zeventallen van de zwem- en polovereniging De Duinkikkers moes ten vrijdagavond in het verwarmde water van het Soester Natuurbad voor de competitie aantreden. Heren 2 tegen Triton 2 uit Putten, da mes 1 tegen Den Hommel uit Utrecht en heren 1 tegen Triton 1. Eerst gingen de tweede heren-zeven tallen te water. Het was een gelijkop- gaande partij, die tenslotte door de Soesters werd gewonnen met 3-2. De rust ging in met 1-2 in het nadeel van De Duinkikkers. Na de pauze was het al na twee minuten gelijk (2-2) Daarna begon de strijd om het win nende doelpunt. De thuisclub was het meest gelukkig, zodat het einde kwam met 3-2 in het voordeel van de thuis club De dames verging het gemakkelijker. Zij wonnen omdat de dames van Den Hommel niet kwamen opdagen en dat betekende een reglementaire 5-0 zege. Het eerste herenteam had het moei lijker. Het trad aan tegen Triton 1. maar de Puttenaren lieten zich niet van hun beste zijde zien en op een zeker moment moesten zelfs drie Tri ton-spelers het water uit. Even later moest de Puttenaar Henk de Groot zelfs voorgoed het water verlaten. Een onverkwikkelijke strijd, die door de Duinkikkers met 5-3 werd gewonnen. Na afloop van de wedstrijd kwamen de Triton-spelers hun excuses maken voor hun weinig sportieve optreden. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 27.500 stuks in prijzen van 13.50 tot 14.Midenprijs t 13,80 Prijs per kg. 2,19. Onlangs zijn de cijfers bekend gewor den van het aantal verkeersongeluk ken en -slachtoffers. Indrukwekkende cijfers, beangstigende cijfers vooral. Want het hoogtepunt is nog lang niet bereikt. Dat is een vaststaand feit, zolang er steeds meer motorvoertuigen bijkomen. En aan de groei van het Nederlandse wagenpark schijnt geen einde te komen. De auto is een status symbool geworden. Maar dat niet alleen: het is ook het voertuig gewor den, waar velen met afschuw naar kij ken. De velen, die een familielid, een goede vriend, een kennis verloren, die met of door een auto is verongelukt; Ook hier heeft de medaille een keer zijde. In 1964 verloren in Nederland 2003 mensen het leven. Er waren niet min der dan 51.209 gewonden, van wie er honderden niet meer volledig zullen genezen. In West-Europa bedroeg het aantal verkeersdoden in 1963 meer dan 80.000: in Amerika was dat 43.000. De verwachting is. dat dit jaar ongeveer 50.000 Amerikanen het verkeer niet overleven. Dat is bijna net zoveel als het aantal Amerikanen, dat in de eer ste wereldoorlog sneuvelde. Er zijn nog veel meer cijfers te noemen, maar we zullen die achterwege laten. Wel kan nog het gigantische cijfer genoemd worden, dat het verwachte aantal ver keersslachtoffers in Amerika voor dit jaar aanduidt: 1.800.000. Zoals gezegd, het zijn beangstigende cijfers, maar ze zullen nog groter wor den. Niet alleen door het tekort aan wegen en door het teveel aan auto's. Niet alleen door het gebruik van alco hol achter het stuur, maar meer nog door het niet naleven van de verkeers- voorschriften. Het schijnt meer en meer een sport te worden de borden te negeren. De politie staat in vele gevallen machteloos en kan niets ver weten worden. Er zijn veel te weinig politie-mensen, die doeltreffend kun nen ingrijpen bij het niet naleven van de voorschriften. Er is dagelijks een groot aantal overtredingen te constateren, maar de politie is toch al overbezet met werk. Het is dagelijks in de kranten te lezen: in het verkeer omgekomen. Soms door eigen schuld, soms door die van een ander. Een gehaaste automo bilist, die zich niet aan de maximum snelheid hield. Dat gebeurt dagelijks duizenden malen, soms loopt "het ver keerd af. En dan zijn er de ..ruige rijders" die zich door al de berichten niet laten afhouden van hun ge woonte om stoer te rijden, stoer dan in de slechte betekenis van het woord. Zij nemen aanhoudend risico's, kun nen daardoor hele gezinnen in diepe rouw dompelen Het is te hopen, dat de afschrikwek kende cijfers de verkeersdeelnemers, en heus niet alleen de automobilisten, eens tot bezinning brengen. Het zal voor kort zijn, dat wel, maar het is goed nog eens herinnerd te worden aan het leed, dat zo gemakkelijk ver oorzaakt kan worden. En dat nog va ker zo gemakkelijk vermeden had kun nen worden. Ook dit jaar zuiien we^ iucer dan tweeduizend Nederlanders het verkeer niet overleven. Het is daarom gewenst zo voorzichtig mogelijk te doen in het verkeer. U kunt immers een van die tweeduizend mensen zijn! KANTMAN. De huidige ontwikkeling van de lonen, alsmede de onrust barende stijging van de exploi tatiekosten voor alle dag- en nieuwsbladen zijn alom in den lande oorzaak van een verho ging van de advertentie- en abonnementsprijzen. Ook ons blad kampt met deze exploita tie-moeilijkheden. Voorlopig zal echter alleen de abonnementsprijs tot een ver antwoord minimum worden op getrokken, hetgeen inhoudt, dat de prijs van het abonnement verhoogd wordt met 10 cent per kwartaal en voor Soest. Soest duinen en Soesterberg 2,50 zal gaan bedragen. Voor abonnementen in andere gemeenten (postabonnementen) zal 3.in rekening worden gebracht. Administratie SOESTER COURANT Zoals reeds door ons gemeld, wordt de heer Rupert een receptie aangeboden ter gelegenheid van het feit dat hij zich 30 jaar geleden in Soest vestigde als arts. Tijdens deze receptie zal hem, na mens velen die dr Rupert als huis arts hebben, een geschenk worden aangeboden. In verband met nog aan het comité gevraagde inlichtingen, verzoekt men ons er nog op te wijzen, dat de re ceptie zal worden gehouden op mor gen woensdag 23 juni, 's avonds te 8 uur. in het gebouw Ludgardis, Vrecte- hofstraat 5, Soestdijk.

Soester Courant | 1965 | | pagina 1