Killii miHM I Pluimpjes en straffen Heeft Uiv man al een poppenkast? De seksuele opvoeding van de kinderen is een probleem SNURKEN - nat doen weer aan Bloemmotieven brengen zomerse charme FLIRT-TANDEM Mening van huisvrouwen UW TUIN VOL BLOEMEN „ANTIEKE" SAUZEN vm Vwmr Wanneer een kind tot ons komt om onee bewondering in te winnen voor iets moois dat het gewrocht heeft, kunnen we tweeërlei houding aanne men. Het kind eelf is alleen nog maar verrukt over z'n eigen maaksel en wil graag ons mee laten delen in deze verrukking. In z'n argeloosheid denkt het daarbij nog niet aan eigen presta tie; het is vaak door de ivoorden van do ouders b.v. wat ben j\j een knap pe jongen! dat de aandacht van het kind op hemzelf gericht wordt. Natuur lijk zal dit bij één keer niet direct scha de doen. maar het ts toch goed dat we het onderscheid aanvoelen en onze aan dacht met het kind samen richten op de dingen buiten hem. Een kind dat zich te Jong en te veel op zichzelf concentreert heeft het niet zo gemakkelijk. Het kan onuitstaan baar eigenwijs worden, maar ook wel hopeloos verlegen. De kinderlijke arge loosheid spoelt het leven eelf op den duur wel wed, doCh hoe geleidelijker dit gebeurt, hoe beter. Hetzelfde geldt echter in het omge keerde geval, wanneer het kind iets doet dat in onze ogen nu eenmaal min der wenselijk is. Als een kind b.v. iets mooie van ons breekt kunnen we ook weef op verschillende manleren reage ren. We kunnen uitroepen: ,,Kijk dan toch uitWat ben je toch altijd dom! Loop toch niet altijd te suffen!" Maar we kunnen ons ook wat intomen, laten merken, dat het ons werkelijk spijt, zo iets moois nu gebroken weg te moeten gocflen in de vuilnisbak en proberen het kind in onze spijt te laten delen. Hiermee bereiken we tenslotte nog meer dan met straf. Als het kind het gevoel heeft deze straf niet verdiend te hebben, omdat het kwaad niet met opzet geschiedde, zat het In verzet ko men en juist in dit verzet elk goede voornemen vergeten. Aanvaardt het de straf als verdiend erkend wèl, dan zal het deze gelaten ondergaan, om ook daarna opgelucht over te gaan tot or de van de dag. Alleen het werkelijk aanvoelen en inzien dat iets moois een zekere aan dacht en voorzichtigheid waard Is en de overtuiging dat de ouderen hem dit ook toever trouwen, zal het kind op den duur een stapje verder brengen en z'n zelfvertrouwen op normale manier ont wikkelen. JETTY In Amerika wordt niet alleen de ge wone fiets bijzonder populair, maar men heeft er ook sinds kort een zo genaamde flirt-tandem gelanceerd. Een ideaal vervoermiddel voor verliefden, en niet alleen voor hen)de jongen en het meisje zitten niet achter, maar naast elkaar op deze tandem. Een fietssnufje dat zeker niet alleen tot Amerika beperkt zal blijven. Het i« een bekend feit, dat de mees te vaders zo graag een spoortrolntje voor hun zoon kopen, omdat zo er zelf mee willen spelen. Dat schijnt ook de reden te zyn, dat de poppenkast in Duitsland de laatste tyd weer zo'n grote rol Is gaan spelen. In de speel goedwinkels waren verleden jaar de poppenkasten nl lang vóór Kerstmis uitverkocht. Men mug dus wel aan nemen dat veel vaders behalve de spoortreinen ook de poppenkast als hobby hebben ontdekt. In vele Duitse steden en dorpen bestaan al werkgroepen van poppen- kastllefhebbers. Er worden zelfs cur sussen gegeven in liét vakkundig ver tonen van de poppenkast. ..Hoe ouders de kinderen worden", zegt Hans Firsching, de leider van de werkgemeenschap voor poppenspel en poppenkast in Keulen. ,,des te hoge re eisen zij gaan stellen." Veel va ders hebben 2ich dan ook aangeslo ten by de werkgemeenschappen die in vele gemeenten en steden bestaan. Zij studeren met andere vaders de opvoe ring van opera's en toneelstukken door poppen in. Toch is Hans Firsching over vele va ders niet goed te spreken. „Veel ou ders weten niet hoeveel schade zy kun nen berokkenen wanneer zij hun kin deren bang maken van heksen, dui- A'els en rovers. Daardoor kan gedu rende vele Jaren de \oor de ontwik keling van een kind zo belangryke ver- hniidiiig tot poppen worden gestoord". Daarom komen in de moderne pop penspelen de vroeger zo in trek zyn- de ruzies en vechtpartijen, waarbij Jan Klaagden byvooroeeld een kroko dil met een koekepan doodslaat, nau welijks meer voor. Ook de knuppel verschijnt nog maar zelden ten to nele. OPVOEDKUNDIG ELEMENT In vele Duitse scholen, vooral in de lagere klassen, wordt de poppenkast tegenwoordig tijdens het onderwijs ge bruikt. Niet alleen om de kleinen tij dens de eerste dag op de grote school op hun gemak te stellen, maar ook bijvoorbeeld om hen rekenen bij te brengen. Kinderen leren veel vlugger rekenen wanneer Jan Klaassen hen voordoet hoe men kan optellen en af trekken. Het zal ons benieuwen wanneer die poppenkastrnge naar ons land oversluat. Maar als dat gebeurt, zal de voorraad poppenkasten gauw zijn uitverkocht. Laat uw man dit artikel tje niet lezen, anders gaat hy er misschien morgen al op uit om voor zyn baby-zoon van zes weken alvast een complete uitrusting aan te schaf fen. Tenslotte kocht de vader van Dik Trom voor zijn pasgeboren zoort vijf tig jaar geleden al een volwassen hob belpaard. DE MEERDERHEID VAN DE HUIS VROUWEN biyft de seksuele opvoe ding (en vooral ook de seksuele voor lichting) van de kinderen nog maar steeds een probleem vinden. Zy wij- ten dit vooral aan de verschillen in in teressen, aktivltelten en denken tussen ouders en kinderen. Deze verschillen Vandaag een gerecht, dat bijzon der geschikt is om te geven als er bezoek komt. Het heeft n.i. bijna een uur baktijd in de oven nodig, waarbij u gezellig met de gasten een glaasje kunt drinken. Het komt uit Zwitserland en heet .Vleestaart uit Chur". Men maakt een lapje Engels korstdeeg (dit is ook in diepvries verkrijgbaar) van omstreeks 500 gram en spreidt tweederde daarvan uit op een ingevet bakblik van on geveer 24 cm doorsnede. In een pan netje wordt wat boter goed heet ge maakt om er fijngehakte (grote) ui en plm. 40 gram in dobbelsteen tjes gesneden spek in te fruiten. Daar komt dan 250 gram gehakt rundvlees bij en een gelijke hoeveel heid gehakt varkensvlees. Het ge heel nog even op het vuur laten staan en vervolgens aanmaken met een half glas droge witte wijn, wat meel en wat jus, die van een blokje gemaakt mag zjjn. Daarna naar smaak kruiden en met wat aroma, paprika en marjolein eventjes door laten koken. Deze vulling kan dan gelijkmatig uitgespreid worden op het deeg, dat langs de kanten iets omhoog gebo gen dient te worden, zodat een rand ontstaat. Het overgebleven deeg is bestemd voor het „deksel", dat ste vig op de randen van de taart wordt gedrukt. Voor een glanzend uiter lijk de taart nog met rauw ei be strijken; aan de bovenzijde met een vork enige malen doorprikken. En tenslotte ca. 50 minuten bakken in een goed voorverwarmde oven. zijn zo groot, dat ln de huidige tyd een leeftijdsverschil Aan enkele jaren een generatieverschll ln denken bete kent. Verder menen zy, dat door schroom en door het taboe, dat In veel milieus nog op dit onderwerp rust, de seksuele opvoeding vaak te e- motioneel geladen wordt. Dit alles is naar voren gekomen na dat ongeveer 85 van de 170 afdelingen van de momenteel 44.000 leden tellen de Nederlandse Vereniging van Huls vrouwen zich de afgelopen maanden heeft beziggehouden met de vraag, hoe ouders in positieve zin kunnen mee werken aan de seksuele voorlichting van hun kinderen. HOE EN WANNEER? In het rapport staat voorts te le zen, dat men algemeen van oordeel was, dat de seksuele voorlichting nooit gezien kan worden als een hoofd stuk apart in de opvoeding. De huis vrouwen hebben het dan ook niet moei lijk met de vraag, welke rol de sek suele voorlichting speelt, maar wel met de praktische uitwerking ervan, met het ,,hoe en wanneer". Ze staan bijna unaniem op het standpunt, dat met de seksuele voorlichting vroeg moet worden begonnen en dan nooit via misleidende fabeltjes. Wat het ..hoever gaan we" betreft, menen ze, dat de kinderen wel dege lijk Iets van de gevaren op dit ge bied moeten weten, van de mogelijk heden van abnormale gedragingen en van al te brutale manleren waarop sekse zich tegenwoordig aandient. Hoewel seksuele voorlichting primair tot de taak van de ouders behoort, verdient het volgens de huisvrouwen aanbeveling, dat het onderwijs hier aanvullend en misschien zelfs corrige rend werkt Velen hebben duidelijk de wens te kennen gegeven, dat de ou- D'it modieuze pakje uit Oostenrijk is gemaakt van glanyleen meng- weefsel waarin twintig proeent nylon is verwerkt. De kleur is zwart en wit; het geheel maakt een beschaafde en voorname indruk. Het ontwerp is tan P. M. Glaser in Wenen; Modenieuws (J. P. de Klerkmaakte de foto. Snurken Is een „ernstige bedreiging van de eehteiyke samenleving". Gezien de steeds grotere verfijning ln de westerse maatschappy behoeft het niet te verwonderen, dnt thans ook speci alisten op medisch gebied zich gaan bezighouden met deze overigens onschul dige, maar Naak hoogst hlnderiyke heb belijkheid. In Groot Brittannië wijdt thans een specialist ln de ziekten der ademha lingsorganen, dr. Harvéy Flack zich geheel aan deze eigenaardigheid, die zowel bij mannen als bij vrouwen voorkomt. Hij heeft een aantal oefe ningen ontworpen, die de kans op snur- ders ook op de ouderavonden en op de spreekuren met de leraren van sek suele voorlichting op school op de hoog te worden gebracht. Een van de conclusies van het rap port Is echter, dat een te grote aan dacht voor het onderwerp even onge zond is als helemaal geen aandacht. links: vlotte huisjapon zonder mouwen van nytfrance met overdadig bloem motief bedrukt. rechts: schortjurk van nylfrance "met prachtig Veelkleurig bloemmotief op blauwe achtergrond. Een prachtige Japon van crêpe-tergal met bloemmotief van fantastische oorsprong in twee tinten rose op blauwe ach tergrond. De dames hebben wel eens gemopperd over de bloem motieven op stoffen. Misschien was daar vroeger ook wel reden voor, Want op de ouderwetse stoffen kwamen n aak de afgrijselijkste nabootsingen voor van bestaande bloemen, die in de natuur in prachtige kleuren een lust voor het oog waren, muar die nagetekend en in fletse tinten op stof gedrukt nauwelijks iets van de illusie overlieten. Met de ontwikkeling van de techniek en van bet beter leren zien is daar verandering in gekomen. Bovendien zien we dikwijls dat die bloemmotieven niets te maken hebben met bestaande bloemen, waardoor men niet galiw zal gaan vergelijken, Het bloemmotief op Vlotte cocktailjapon van nylfrance zwart op witte onder grond. Diepe rugdécolleté, die in de hals met een zwart satijnen strik wordt gesloten. In het motief op de japon is nog net iets van bloemen te ontdekken, maar het geheel doet toch abstract aan. stoffen komt er weer in de laatste tijd. Vooral op syn thetische vezelstoffen maakt bet een (letterlijk) fleuri ge indruk. En bet is ook niet slecht om aan bet bloem motief weer eens aandacht te schenken. Per slot van re kening hoeft niet alles voor altijd op zij geschoven te worden, omdat onze grootouders er toevallig gek op waren. Als men er op gaat letten blijken er prachtige creaties te bestaan in stoffen met bloemmotieven, die in deze moderne tijd van ruiten, ëtrepen en blokken een welkome afwisseling genoemd kunnen worden en ook alszodanig gewaardeerd willen worden. ken zouden moéten beperken, maar heeft nog niet voldoende materiaal o- ver de resultaten ervan. Wel heeft een diepgaand onderzoek naar het ver schijnsel snurken hem de mogelijkheid geboden, enige algemene gezichtspun ten over deze hebbelijkheid te formu leren. Zo meent dr. Flack, dat mannelijke snurkers in alle houdingen kunnen snurken en dat het meestal niet veel helpt, ze van houding te doen veran deren. Bij vrouwen wil dat in de re gel wel tot bevredigend resultaat lei den. Voorts, dat mannen ook met ge sloten mond snurken, vrouwen echter meestal slechts met geopende mond. De hlnderiyke geluidsproduktie gedu rende de slaap treedt by mannen meest al voor het eerst op tussen het 30e en 40e levensjaar, al zijn er ook ta lentvolle jongelingen van 20 die een machtig geluid in hun slaap doen ho ren. Flack heeft berekend, dat ln West- Europa alleen vermoedeUjk niet min der dan 35 miljoen mensen hun part ners of andere huisgenoten het leven vaak wat zuur maken met hun nach- teiyke geluidsproduktie. In de praktische pocketbibliotheek van Elsevier ig een moderne en byzonder praktische tuingids verschenen, ryk ge- illustreerd met zwart-wit en kleuren foto's. Alle gegevens die nodig zyn by het maken, onderhouden en be-houden van een tuin zijn kort, bondig düideiyk en overzichtelijk gerangschikt. In het voorwoord staat:,,Er wordt echter wel diep genoeg in de stof gedoken om het tuinieren voor een ieder een open boek te maken". Wy zijn het er wat deze uitgave betreft helemaal mee eens. Het ls een werk je dat voor Iedere tuinbezitter óf - liefhebber z'n geld vêlè malen waard is. (Uitgave Elsevier, Amsterdam. Prijs 3.50-216 pag. dik). Saus Robert, hoe men die maken zal (Recept uit De Volmaakte Hollandsche Keuken-Meid, kookboek uit het jaar 1767.) Neemt fyn gekapte uyen, laat die in de boter fruiten, neemt dan nog ver- juis of goede wyn-azyn, mostert, ge stote kruidnagelen, notemuscaat, ka neel, witte peper en wat zout, doet di 'er by en zet het te zamen op he vuur te koken, tot dat het dik ge noeg is, smaakt heerlijk by veelerhan- de soorten van spvzen. Saus van Gember, hoe men die ma ken zal. (Recept uit De Volmaakte Hollandsche Keuken-Meid, kookboek uit het jaar 1767.) Neemt sneedjes witte brood die ln de azyn geweekt zyn, zet die op het vuur, doet 'er rykelyk gember, gestote kruid nagelen, en wat foely en kaneel by, en laat het koken tot een gebonden saus, doch op het laatst doet men 'er nog een weinig azyn in.

Soester Courant | 1965 | | pagina 10