Geheimen „Geen schot in Molenschot Onvriendelijke daad Het oog gericht op verloving Vfijüag 25 juni 1965 44e jaargang no. 48 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 Gireren abonnementsgeld Examens De Savornin Lohmansehool Abonnementsprijs wordt verhoogd tot 2.50 Commandant Groart van Soester brandweer verleende assistentie te Soesterberg Angstig avontuur met zeilboot Melkhandelaar schrok van auto Rogge vertrapt Gevonden voorwerpen Bromfietser aangereden Geslaagd SOESTERI OURANT Abonn. p. kwart, ƒ2,40 - per post 2,75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. wgsi De toezegging die minister Luns aan een socialistisch kamerlid heeft gedaan om op de volgende begroting honderd duizend gulden uit te trekken voor steun aan slachtoffers van de Zuid- afrikaanse apartheidswetten, heeft ui teraard in Zuid-Afrika grote veront waardiging gewekt, terwijl ook hier te lande velen het met dit plan niet eens zijn. De Zuidafrikaanse regering noemt dit voornemen - en niet geheel ten on rechte - inmenging in de binnenlandse aangelegenheid van haar land. Daar komt de eventuele gift wel niet direct op neer. omdat ze geschonken wor den aan het Defence and aid fund. een elders gevormd fonds, dat de steun aan de overtreders van de apart heidswetten verleent. Zodra een rege ring dit fonds gaat steunen krijgt die daad uiteraard karakter van een on vriendelijkheid tegenover de regering van een met ons bevriend land. waar mee Nederland bovendien door de af stamming der bevolking nog nauwer verbonden is. Het gevolg zal zijn: onvriendelijke te- gendaden van Zuid-Afrika,- onbegrip bij de bevolking aldaar over deze daad van een „familielid" en een groot ver lies voor onze goodwill in dat land. Men kan daar overheen lopen en dat helemaal niet zo erg vinden, maar het was onnodig, want die toegezegde gift doet de Zuidairikanen natuurlijk niet afzien van, of zal hen tot verandering brengen van de door hen noodzakelijk geachte apartheidswetten. Wij zullen onzerzijds grote bezwaren opperen te gen deze wetten, die voor onze ge- dachtenwereld onsympathieke en dic tatoriaal aandoende kanten bezitten, maar wij behoeven daarom niet te le ven in de omstandigheden der Zuid- afrikaanders. welke omstandigheden hier niet voldoende onderkend en tot in politieke kringen toe zelfs nauwe lijks gekend worden. Het lijkt natuurlijk erg etisch en warm voelend menselijk. wanneer men slachtoffers van een min of meer po litiek georiënteerd en ook enigszins discriminerende wet wil helpen. Daar is ook niets tegen, integendeel, maar dat dient dan toch een particuliere aangelegenheid te blijven, waar een regering zich verre van moet houden. Zodra een regering meedoet, betekent het inderdaad inmenging in de aange legenheden van een ander land. Wanneer wij hier te lande bijvoor beeld de communistische partij gingen verbieden en de regering van een an der land ging gelden beschikbaar stel len om eventueel daardoor getroffen aanhangers van die partij te steunen, dan zouden wij dat ook inmenging en een onvriendelijke daad achten en zeggen: waar bemoei je je mee. Wat minister Luns nu heeft toegezegd, betekent voor Zuid-Afrika niets an ders. Wanneer we hierin konsekwent willen zijn, dan kunnen we trouwens wel aan de gang blijven, want in vele met ons bevriende landen en ook het niet-bevriende, bestaan wetten of maatregelen waarmee een deel van ons volk het uit ethische overwegingen niet eens zal zijn: dan dienen we ook de slachtoffers daarvan te steunen, van welke politiek georiënteerde aard ze dan ook zijn. Nooit echter wordt er hier te lande steun gevraagd voor slachtoffers van een communistisch systeem. Zodra het echter in een land anti-communisti sche maatregelen betreft - waarom in Zuid-Afrika de apartheidswetten voor al noodzakelijk worden geacht - dan zijn er hier altijd groepen die voor de slachtoffers daarvan willen opko men en hen helpen. Een Nederlandse regering mag daar echter niet in voor- Er is geen mens die alles weet, Al hoor je veel vertellen; Maar het zijn juist de geheimen die Ons steeds het meeste kwellen. Ze worden je eerst stil verklapt, Dat moet je niet vergeten. Want als het géén geheim zou zijn, Hoe moest je dat dan weten? Eén mens heeft zelden een geheim Om dapper te bewaren: Het zijn er meestal twee of drie, Dat heb je wel ervaren. Wanneer er maar één vrouw bij is, Blijkt vaak de zaak verloren. Want nummer vier moet het dan gauw In strikt vertrouwen horen. Die geeft het door aan vijf en zes, Al heeft ze niets te vrezen. Ze waarschuwt nog: ik wil er echt De zegsman niet van wezen. Een half dozijn, dicht als een pot, Zal er niet over spreken: Nou ja, tenslotte kan een mens Je mond soms open bréken. Wel. dat gebeurt dan meestal vlot En zonder kaskenade; Zelfs Beatrix' verlovingsplan Werd veel te vroeg verraden! 't Geheim is als een grijze haar, Je kapper doet verwonderd. Maar als hij je de eerste meldt, Dan zijn het er al honderd. Als iemand jouw geheimpje weet, Wees dan maar op je hoede: Dan zitten er al duizend man Een maand lang op te broeden! JAAP MIJDERWIJK De op handen zijnde verloving van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg is de laatste weken voorpa gina-nieuws. Steeds weer weten de journalisten nieuws te brengen over de ontwikkelingen rond de verloving. Er worden door verenigingen commu niqués uitgegeven over wat zij vinden van de verloving. Het zijn niet alle maal positieve reakties op de keuze van onze kroonprinses. Zij, die tegen de voorgenomen verlo ving zijn. verduidelijken hun stand punt met te zeggen, dat zij veront rust zijn, dat wederom „vreemde smet ten" aan ons toch al niet smetteloze Nederlandse koningsbloed worden toe gevoegd. Gelukkig zijn de mensen, die hun in stemming met de verloving betuigen, veel en veel groter dan de nee-schud- ders. Zeker, men moet deze laatste categorie niet zonder meer over het hoofd zien. Men moet niet uit het oog verliezen, dat er onder hen ouderen zijn, die bittere herinneringen aan de oorlog bewaren en die alles wat Duits is of iets met Duitsland te maken hebben, angstvallig mijden. Dat moet men hen niet kwalijk nemen; de een vergeeft nu eenmaal vlugger dan de ander en eigen leed komt iedere keer, dat de mensen daaraan herinnerd worden, weer in hen op. Opvallend daarbij is misschien wel. dat de ex-illegalen, de ex-verzetslieden, de oud-verzetsstrijders of hoe zij zich zelf nog meer kunnen aanduiden, niet heeft geprotesteerd. Althans niet „het verzet". Het hoofdbestuur van deze organisatie heeft gezegd, dat het geen enkele be hoefte heeft zich over de verloving uit te laten en het overgrote deel van de leden van het voormalig verzet heb ben laten weten, dat zij niets tegen de verloving van prinses Batrix met de heer Claus von Amsberg hebben. Dat waren de mensen, wier gewone namen voldoende zeggen voor velen, die in de oorlog hebben gestreden. Er is echter een andere groep verzets lieden, die fel tegen de voorgenomen verloving is. Daarin zitten evenwel de „onbekende" verzetsstrijders. Zij heb ben dan ook gebruik gemaakt van hun illegale namen en zodoende zagen we onder een door hen uitgegeven verkla ring namen als Frits. Ad. Siem, Leo- pold. Oom Piet en nog andere staan. Zij gebruikten die namen waarschijn lijk om oude herinnneringen bij be paalde mensen op te roepen, die hun standpunt misschien wel zullen de len, maar dan alleen op grond van oude romantische verlangens. Ik heb de oud-verzetsstrijders als voorbeeld genomen voor de tegenstem mers. Zonder hen belachelijk te willen maken, maar evenmin om hun optre den bijster ernstig te nemen. Ik vind, dat de oud-illegalen wijzer hadden moeten zijn. Wij kennen im mers Von Amsberg nog niet. Zouden wij onze reserves niet beter kunnen bewaren tot de man ten minste aan ons is voorgesteld of tot wij iets meer van hem weten? En zouden we onze negatieve artikelen niet beter kunnen beëindigen dan met een bedenkelijke vraag? Beëindigen met bijvoorbeeld ..Prinses Beatrix, alvast van harte ge feliciteerd". KANTMAN C Zij. die voor het nieuwe kwar taal het abonnementsgeld voor de Soester Courant willen gi reren, verzoeken wij dit zó vroegtijdig te doen dat de overschrijving voor de eerste dag van het nieuwe kwartaal in ons bezit is. Bij latere over schrijving kunnen wij niet voorkomen dat toch nog een kwitantie wordt aangeboden, daar de kwitanties dan in het bezit zijn van de incasseerders. Ten overvloede wijzen wij on ze abonnees op de verhoging van de abonnementsprijs. Voor Soest, Soestduinen en Socsterberg f 2.50 p. kwartaal. Voor de overige gemeenten (postabonnementen) 3.per kwartaal. Dit jaar namen negen leerlingen van aan tests en toelatingsexamens voor middelbare scholen. Tot het Amersfoorts Lyceum werden toegelaten Florike Egmond en Ineke Koblens. Voor het Baarns Lyceum slaagden Leen Hilgers, Marianne Jansen, Lau- rien Jedeloo, Corine Kuyper, Jan Lina, Bert Palte en Maxie Zahn. Voor het toelatingsexamen van het Corderius Lyceum te Amersfoort slaag den de volgende leerlingen: Els Beek man, Jolanda van Dijk. Ada Goede. Joosje Herman, Solveig Rip. Peter Schlecht, Huio den Uyl en Anita van Zalk. Alle opgegeven leerlingen zijn hiermee toegelaten. gaan. want dit geld komt ook van Ne derlanders. die de toestanden in Zuld- Afrlka wel kennen, ze niet uitpolitieke overweging bezien en beoordelen en ze begrijpelijk vinden Die Neder landers wensen tegen het Zuidafri kaanse broedervolk niet onvriendelijk te zijn, niet hun tegenstanders te steunen. Het mag bij een daad als deze niet om een meerderheid of een minder heid gaan. dat is juist in een geval als dit ondemocratisch. De huidige ontwikkeling van de lonen, alsmede de onrust barende stijging van de exploi tatiekosten voor alle dag- en nieuwsbladen zijn alom in den lande oorzaak van een yerho- ging van de advertentie- en abonnementsprijzen. Öok ons blad kampt met deze exploita tie-moeilijkheden. Voorlopig zal echter alleen de abonnementsprijs tot een ver antwoord minimum worden op getrokken. hetgeen inhoudt, dat de prijs van het abonnement verhoogd wordt met 10 cent per kwartaal en voor Soest, Soest duinen en Soesterberg 2,50 zal gaan bedragen. Na de uitreiking van de Erasmusprijzen 1965 poseerden (v.I.n.r. Charles Chaplin, Prins Beruhard, koningin Juliana. prinses Beatrix en de acteur Peter Ustinov voor de fotografen. Voor abonnementen in andere gemeenten (postabonnementen) zal 3.in rekening worden gebracht. Zij, die hun abonnementsgeld automatisch laten afschrijven, behoeven voor deze verhoging de girodienst géén opdracht te geven. Administratie SOESTER COURANT Woensdag was de Soesterbergse brand weer een dagje uit en het onverhoopte gebeurde. Er brak brand uit aan de Postweg. Hoewel de Soester brandweer deze dag ook voor Soesterberg klaar stond, bleek het niet nodig met groot materiaal uit te rukken Een plafonier in de huiskamer, welke was. gemonteerd tegen een zachtboard- plafond, had het zacht- board in vlammen gezet. De bewoners schakelden de electriciteit uit en blus ten toen met water. Men was echter niet helemaal gerust en verzocht de Soester brandweer nog een nader onderzoek in te stellen. De heer W Groart, commandant van Soest, verwijderde een deel van het plafond en constateerde dat er geen gevaar meer was. Een goede buur is beter dan een verre vriend en.de Soester brandweer gaat ook elk jaar een dagje uit Een angstig avontuur met hun zeilboot beleefden de Soestdijker P. H. M. en zijn verloofde, die op het IJsselmeer aan het zeilen waren. Op een gegeven moment raakte het grootzeil on klaar. waardoor het sportieve duo af hankelijk werden van de grillen van het weer. Zij kwamen daardoor in tijdnood en stranden pas 's avonds laat. omstreeks elf uur. in Harder wijk Vanaf de kust moest het twee tal lopende en gekleed in badkostuum de vaste wal zien te bereiken. Het lukte, waarna zij op de komst van familie wachtten, die hen in de loop van de nacht afhaalde. Het schip werd geborgen door de jachthavenmeester van Harderwijk. De melkhandelaar B B. reed op de Nieuweweg met zijn kleine bestelauto en stak naar links de weg over om daar zijn klanten te bedienen. Toen hij een auto achter zich hoorde ging hij weer naar rechts, maar daar wilde de autobestuurder A v. d. B. alhier juist rechts passeren. Deze ontweek de melkauto maar reed tegen een licht mast van de P.U.E.M. De auto liep flinke schade op. Meerdere landbouwers geklagen zich bij de politie, dat op de Eng de te veld staande rogge wordt vertrapt door de jeugd. De politie zal tegen de daders streng optreden. Suéde portemonnee met geld, nylon net met inhoud, vier sleutels aan ring, portefeuille met inhoud, nieuw da- messportrijwiel, zilveren armband, ted dy-beertje. map met enige bladen, deksel van melkbus, identitieitskaart, vulpen, ring met sleutels, herenhand schoen, bedrag aan kleingeld, sjaal. B.H.-tje, damesrijwiel. colbertjasje, basketbalschoen, bruine bontjas, boek over radio, grijze poncho, proefwerk van scholier. Komen aanlopen een zwarte poes. De bejaardenvereniging Rustenburg hield woensdagmiddag in hotel De Gouden Ploeg haar jaarvergadering. De tijdelijke voorzitter, de heer W A. G. Kuijpers, verwelkomde de aanwe zigen en zei te hopen op een bijeen komst in een wat optimistischer sfeer dan de voorgaande vergadering. Hij verzocht daarna de aanwezigen enkele ogenblikken stilte in acht te nemen voor de overleden leden De notulen van secretaris B H. van den Brand waren onder dankzegging goedgekeurd. Bij het punt Ingekomen stukken wees de secretaris op het grote aantal geretourneerde convocaties voor de jaarvergadering. Hij verzocht de leden toch vooral het bestuur op de hoogte te stellen van het nieuwe adres bij eventuele verhuizing. Uit het jaarverslag bleek, dat een aan tal van de 14 leden, die hadden be dankt. dit gedaan had. omdat zij wer den geplaatst in het binnenkort offici eel te openen bejaardentehuis Groot Engendaal. Het bestuur vergaderde in 1964 vele malen; de stemming tijdens deze bij eenkomsten was veelal bedrukt, door dat er steeds weer onprettige verras singen waren met betrekking tot de bouw van het derde bejaardentehuis in Soest, Molenschot. De vereniging telt 113 gezinnen, die lid zijn van Rustenburg. De penningmees ter, de heer K. H. Kretz. kon de aan wezigen een mooi batig saldo voorleg gen. De uit de heren K. Kooy en D Dob bestaande kascommissie had de boeken en bescheiden in orde bevon den. Bij het punt bestuursverkiezing was aftredend secretaris v. d. Brand, die zich niet herkiesbaar stelde. Er waren geen kandidaten voor deze funktie in gediend, maar het bestuurslid de heer L. Maerten was bereid het secretariaat waar te nemen. De heer Kuijpers zei het jammer te vinden, dat de heer v. d Brand als secretaris aftreedt. Hij heeft die funk tie lange jaren zo goed bekleed, dat alles even correct en prettig verwerkt werd. De heer v. d. Brand zal wel zit ting blijven houden in het bestuur ..Een draagpenning of een medaille hebben we niet", zei hij, „maar we willen toch een aandenken geven" De heer Kuijpers overhandigde de se cretaris vervolgens een ballpoint met inscriptie onder luid applaus van de aanwezigen. De heer v. d. Brand zei, noodgedwon gen te zijn afgetreden. Hij vond het een moeilijk Besluit, maar het was noodzakelijk vanwege zijn gezond heid. Hij zei. dat hij zich altijd voor ogen had gesteld de bejaarden zoveel mogelijk te helpen, maar in vele ge vallen kon hij eenvoudig niets doen Dat gevoel van niet kunnen helpen had hem moreel gegrepen en daarom had hij als secretaris bedankt. „Ook wat betreft de bouw van Molenschot kon men ons nooit vertellen waar het knelpunt zat en waarom er niet ge bouwd kan worden", aldus de heer v. d Brand. Het bestuur deelde mee. dat de afbakening van de plaats, waar het nieuwe tehuis komt. gereed is. „Maar gaat u er niet kijken, want u vindt er niets Het graan komt name lijk boven de paaltjes uit", zei het bestuur. Het bestuur wees erop dat de gemeente had toegezegd, dat er in 1964 gebouwd zou kunnen worden. Er kwamen echter vertragingen. Eén van de leden noemde het geheel „IJskast- werk?" De heer P. de Bos vertelde vervolgens iets over de stand van zaken. „U hebt een moeilijke, maar dankbare taak", zei hij, „want u hebt jaren geleden de stoot gegeven tot de bouw van Molen schot. De vorderingen van de laatste tijd zijn. dat het bestek gereed is. dat de tekeningen zijn goedgekeurd en dat er met een aannemer wordt onderhandeld over de bouw. Binnen kort zal wel een akkoord bereikt wor den". zo verwachtte hij Hij zei ten slotte niet uit het oog te verliezen, dat niet de vereniging bouwt, noch de gemeente cf de stichting die het tehuis zal exploiteren, maar de Centrale voor Huisvesting van Be jaarden. de leden stelden hierna verschillende vragen en duidelijk kwam het onbe hagen over het lange wachten naar voren Verscheidene leden hadden kri tiek. die varieerde van „met een kluit je in het riet sturen", „aan het lijntje houden" tot „legenwerking door een bepaalde instantie". Het bestuur zei, dat de gemeente in ieder geval alle medewerking verleent. Het wees erop, dat als de vereniging een tehuis als Groot Engendaal had willen stichten, dat er allang gestaan zou hebben. „Maar we bouwen iets voor de toe komst". aldus het bestuur. Het is een tehuis van ruim vier mil joen gulden en van 276 kamers plus bejaardenwoningen. Daar moet men. niet gering over denken". Het bestuur zei ten slotte, dat het pionierswerk had verricht en onbaat zuchtig had gewerkt. „Maar we zitten in boeien en kunnen niets meer doen dan alleen blijven aandringen en ver der wachten" De aanwezigen kregen daarna gelegenheid de tekeningen te bekijken. Met het uitspreken van de hoop, dat er nu spoedig gebouwd zal kunnen worden, werd de vergadering van de in 1966 jubilerende <tien jaar) vereniging Rustenburg gesloten. De bromfietser P. v. B alhier, rijden de op de Nieuweweg in de richting Ossendamweg. week plotseling uit naar links terwijl hij gevolgd werd door een auto. bestuurd door G. v. d. M. alhier Laatstgenoemde kon v. B niet ont wijken. waardoor deze werd geschept en op de motorkap terecht kwam. Met diverse verwondingen werd hij naar Zonnegloren overgebracht. De heer Kees Scholtmeijer alhier, slaagde aan het Baarns Lyceum voor het diploma 5-jarige R.H.B.S. B Ter gelegenheid van het twintigste congres van de vereniging van ex-poli tieke gevangenen heeft H.M. de Koningin woensdagmiddag op het Binnenhof in Den Haag het vrijheidsvuur ontstoken. De vorstin gebruikte hiervoor fakkels, welke eerder op de dag ontstoken waren op verschillende plaatsen in ons land, waar tijdens de Duitse bezetting Nederlanders gevangen wer den gehouden. De fakkels werden door estafettelopers naar het Binnenhof gebracht. t

Soester Courant | 1965 | | pagina 1