WassëEëflè Alleenstaande moeders BEKENDMAKING MARCHAL - HAARMODE Weduwenzorg krijgt gestalte Voor al uw RIJBEWIJZEN „VAN BUI KEN" Voor uw BRUIDSREPORTAGE Van Weedestraat 52 FRANS BOSMAN WASAUTOMATEN „De Witte Pompen" R. D0BBEN SOESTER COURANT Krabbels van Knelis Z0MER-C0STUUMS SP0RTC0LBERTS PANTALONS J. Auto- en Seooterrijschool ATTENTIE Als eerste kennismaking iSckcsmaker: lost uw was- en droo«- problemen op 02955-3367 Inkoop en Verkoon Duinkikker-dames bijna kampioen I Officiële mededelingen K.P.S. bedwong Polvnorm 1 „Trevira"149.50 Blazers, „Sturka", v.a69.75 „Trevira"'v.a. 39.75 Ificiële mededelingen Hinderwet WASSEN STOMEN „Nee. een foto met mijn beeltenis er op geef ik u niet, want dan zou ik al te zeer in de publiciteit komen. De mensen noemen me nou al de we- duwenkampioen". Lachend nipt pater A. Warmerdam (34) aan zijn glas sinaasappelsap als wij met hem zitten te praten in zijn modern ingerichte spreekkamer in het retraitehuis ..Vlasakkers" te Amers foort, waar de hoge vensters uitzicht bieden op het pril-groene geboomte van de loverrijke Utrechtse Heuvelrug. Met de oprichting van de Kontakt- groep Alleenstaande Moeders heeft de ze pater een vruchtbaar begin ge maakt met een constante begeleiding en steun op opvoedkundig, geestelijk en materieel terrein van een groep vrouwen, die helaas in onze samen leving nog steeds tot de „vergeten groepen" gerekend moeten worden. Tientallen brieven uit alle delen van het land, geschreven door weduwen van velerlei gezindte, heeft deze priester de afgelopen maanden ont vangen Een bewijs, hoezeer zijn pio nierswerk wordt gewaardeerd 80.000 jonge weduwen. Er zijn in Nederland alleen al on geveer 80.000 jonge weduwen, met samen 200.000 schoolgaande kinderen. De levenssituatie van deze grote groep vrouwen kenmerkt zich veelal door een bijzondere problematiek. Het wegvallen van de man uit het huwelijk en van de vader uit het ge zinsleven kan soms een geestelijke ontreddering teweegbrengen, die het persoonlijk leven van de vrouw en het gezinsleven danig kan ontwrich ten. In het vaderloze gezin kunnen tactgroep ..Alleenstaande moeders" tot stand. „Wij wilden van het woord weduwe af", zegt hij „Die term is zwaar beladen en accentueert de „apartheid" van deze groep vrouwen al te zeer Bovendien heeft de groep ook enkele ongehuwde moeders en verlaten vrouwen spontaan opgeno men". naar Eikenlaan 1 - Telefoon 4685 Soest Onze wagens zijn all-rlsk verzekerd EéN RIJLES (60 min.) EéN THEORIELES GRATIS (120 min.) ..Hadden de weduwen daar geen be zwaar tegen vragen wij. „Beslist niet. Wat deze vrouwen sa menbindt, is hun alleen-staan Toen ik een keer het standpunt verdedigde, dat ook verlaten vrouwen en onge- PHILIPS SPECIAALZAAK Van Weedestraat 72 - Tel. 2792 ken. „Ik hoop natuurlijk dat dit ini tiatief in het gehele land navolging zal vinden", zegt pater Warmerdam, „en vanzelfsprekend onder alle ge zindten". Verschillende niet-katholieke weduwen heben pater Warmerdam trouwens van hun sympathie voor zijn werk laten blijken „Vanochtend ontving ik nog een schrijven van een vrouw, dat be gon met deze zin „Ofschoon ik ge reformeerd ben, wil ik toch U feli citeren met uw initiatief", Waarom moest dat ofschoon er nu in hè Ik heb haar maar terug geschreven dat ik ook als katholiek me verplicht voelde haar te bedanken voor haar hartelijke brief". Wat doet men Wat doet nu de groep van alleen staande moeders? Pater Warmerdam: Ik heb de dames van het begin af voorgehouden dat we niet over het verleden zullen lamenteren. We moe ten onze blik naar de toekomst ge richt houden. Uitgangspunt ishoe kunnen we voorkomen dat deze men sen nog langer zo eenzaam en ver laten in het leven staan. Nu, daar doen we van alles aan. In de eerste plaats vinden deze vrou wen. die uit alle milieus van de be volking komen, steun bij elkaar. Za ten ze voorheen 's avonds altijd thuis, omdat ze geen oppas bij de kinderen konden krijgen, nu gaan ze bij el kaar baby-sitten Voorts geven wij hen allerlei raadge vingen, merendeels van praktische aard. We hebben maatschappelijke Retraitehuis „Vlasakkers", waar de alleenstaande moeders geregeld samenkomen. spanningen ontstaan, doordat de va- der-figuur al te zeer wordt gemist en de moeder, geestelijk geïsoleerd als zij zich voelt, in een geprikkelde stemming verkeert, die zijn weerslag heeft op de opvoeding van de kin deren. De eerste maanden na de dood van de man komen familieleden en ken nissen nog regelmatig langs, maar in vele gevallen verslappen deze banden na verloop van tijd en komt de we duwe alleen te staan Mannen kan zij niet in huis halen, wanneer zij althans niet opgewassen is tegen de buurtroddel, die in ons land nog al tijd welig tiert. huwde moeders in de groep plaats moesten vinden, namen de dames het mij kwalijk dat ik de moeite nam zoiets nog te verdedigen. Voor hen sprak dit vanzelf". „In dit huis" zo vertelt de pater, „ko men dagelijks mensen die zich bezin nen op hun levenssituatie, die weer willen weten waar zij zichzelf in dit leven staan. En toen is het me al spoedig opgevallen, hoe moeilijk het de alleenstaande moeders valt een nieuwe plaats in de samenleving te veroveren Toen meende ik dat ik hieraan iets moest doen". Het geloof. Geregeld komt nu een groep van on geveer 55 alleenstaande moeders in huize „Vlasakkers" bijeen om over hun gezamenlijke probleem te spre- werkers, psychiaters, belastingdeskun digen, schoolpsychologische diensten ingeschakeld, waarop de dames een beroep kunnen doen. Om een voorbeeld te noemen wij hebben een belastingkundige bereid gevonden de belastingbiljetten van de dames In te vullen. Zo trachten we weer deskundigen te vinden ter as sistentie bij die taken, die in een ge woon gezin door de man worden ge daan". Geen eindstation. Een van de doelstellingen van de K AM. is dus een hechte keten te vormen van alleenstaande moeders, die hierdoor weer nieuwe contacten krijgen en die, wanneer b v. assistentie in de huishouding nodig is, op elkaar kunnen rekenen. HDlIli 'H NU-n HORLOGE van SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Burg. Grothestraat 45 - Telef. 3917 Het resultaat is, dat de jonge weduwe verbitterd wordt, vervalt tot zelfbe klag en piekeren en aldus steeds meer vervreemdt van de samenleving, waar van zij deel uitmaakt. Tenslotte krijgt zij het gevoel nergens meer bij te ho ren. De gevoelscrisis, die deze vrou wen daarmaken, is vaak bijzonder ernstig en kan met materiële voor zieningen alleen beslist niet worden opgelost. Zwaar beladen. Het was deze pater Warmerdam, ver bonden aan het retraitehuis „Vlasak kers" te Amersfoort, die de barrière van passief mededogen doorbrak. In september 1964 bracht hij de con- Ziikteined Aunioort O De Burgemeester der gemeente Soest, gelet op het bepaalde in de Wet tot wering van ongewenste handwapenen, d d. 7-4-1965. Staatsblad 141, maakt bekend dat, ter uitvoering van de bepalingen van deze wet en het daarop gebaseerde ..Besluit ongewenste handwapenen" (Koninklijk besluit dd 3-6-1965), in werking tredende op 1-7-1965, de volgende handwapenen als ongewenst worden aangewezen a. Stiletto's messen, waarvan het lemmet door een drukmechanisme zijde- delings scharnierend uit het heft wordt gebracht en welke bovendien een of meer van de volgende kenmerken hebben 1. een lemmet van 7 cm of langer, doch korter dan 9 cm, een en ander gemeten vanaf het heft. voorzover de breedte van het lemmet minder dan 14 mm bedraagt, gemeten over het breedste gedeelte daarvan; 2. een lemmet van 9 cm of langer, gemeten vanaf het heft, 3. een lemmet met een snijkant aan belde zijden; 4. een stootplaat of soortgelijke inrichting. b. Valmes'sen messen, waarvan het lemmet door een drukmechanisme of door een zwaaibeweging rechtstandig uit het heft wordt gebracht en welke bovendien een of meer van de onder a 1 tot en met 4 omschreven ken merken hebben. c. Boksbeugels handwapenen, bestaande uit een om de hand sluitende ring of om de vingers sluitende ringen, al dan niet voorzien van aan de ring of ringen bevestigde uitsteeksels; d. Ploertendoders handwapenen, bestaande uit een verende, aan een der uiteinden verzwaarde staaf e Handwapenen bestemd voor het verspreiden van vergiftige, verstikkende of weerloos makende stoffen, niet zijnde gassen: f. Geheime handwapenen handwapenen, welke het uiterlijk hebben van een ander voorwerp dan een wapen, met uitzondering van de elders in dit ar tikel genoemde handwapenen; g. Losse onderdelen van stiletto's, valmessen en geheime handwapenen. In de periode tussen 1 tot en met 14 juli 1965 (met uitzondering van de daarin voorkomende zaterdagen en zondagen) kunnen deze handwapenen worden ingeleverd aan het Bureau van Politie (kamer 2), Van Weedestraat 3 te Soest, des namiddags tussen 17 en 19 uur. Voor de in deze periode ingeleverde handwapenen van de hiervoor genoem-" de soorten, zal een vastgestelde vergoeding worden verstrekt, welke vergoe ding komt te vervallen voor de na 14 juli 1965 ingeleverde handwapenen. De Burgemeester van Soest, Mr. S. P. BENTINCK „Het K.A.M. mag echter geen eind station worden", meent pater War merdam. „Des te sneller de dames weer uit de groep verdwijnen, des te liever zou het mij zelfs zijn. Dat be tekent immers dat ze de groep niet meer nodig hebben, dat zij hun plaats temidden van andere mensen weer gevonden hebben". Pater Warmerdam ontmoet de dames niet alleen op de groep, maar hij legt ook regelmatig huisbezoeken af. On der de briefschrijvers, die hem met zijn initiatief hebben gecomplimen teerd. zijn ook veel mannen. „Vooral veel weduwnaren", zegt de pater la chend. „Dezer dagen kreeg lk een brief van een man, die in zijn eentje twee kinderen moet opvoeden. Hij vroeg of ik niet een weduwe voor hem wist voor het nieuwste ln A.E.G. - Siemens - Philips - Candy Erres - Unilux - Mie Ie - Siwa Inlichtingen - verkoop - service Inruil Soesterbergrsestraat 20A - Soest HET ADRES VOOR EEN GOEDE FIETS OF BROMMER Ruime keuze uit diverse merken. Ook KINDERRIJWIELEN, DRIEWIELERS enAUTOPEDS Voor een goede service staan wij garant. B.S.A. - PHOENIX - PUCH - SOLEX RAP ENZ. Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 KAMERBEEl ASSURANTIE! de pijler voor uw verzekersngsplan OLDENBARNEVELTLAAN 30 TELEFOON 1 21 41 AMERSFOORT Inspecteur voor Soest-Baarn Van Goyenlaan 154 - Soest Tel. 5514 helft zette Polvnorm een enorm offen sief in. waartegen de Soesters zich voortreffelijk verweerden. Weliswaar bracht rechtsbinnen Prop de achter stand tot 3-2 terug, maar dank zij De Ruiter werd het verschil toch weer op twee treffers gebracht (4-2) De bezoekers gaven zich echter nog lang niet gewonnen en K.P.S. moest alle zeilen bijzetten om onheil te voor komen. De spanning steeg toen Van Dlermen een minuut na de vierde K.P.S.-goal er 4-3 van maakte. Het was nu oppassen geblazen voor de thuisclub, die in de 25ste minuut op 5-3 kwam. dank zij een doelpunt van de inmiddels geblesseerd geraakte mid- voor BIsschops. Polynorm probeerde het nog wel gelijk te komen, maar had toch geen adem genoeg meer om het zover te brengen. Wel zag het kans de achterstand tot 5-4 te verkleinen door een treffer van Van Diermen Daar bleef het bij, tot uitbundige vreugde van de K P S -spe lers en -aanhang. De oranje-zwarten blijven door deze zege leiders in hun afdeling. tOGCIS van nieuwe en bespeelde INSTRUMENTE REPARATIE STEMMEN VERHUUR VAN VRIJDAG 25 JUNI 1965 Het eerste zevental van De Duinkik kers (dames) doe het bijzonder goed in de competitie en wanneer het op vrijdag 2 juli as. de thuiswedstrijd tegen Woelwaters 1 wint. is het kam pioen. Deze fraaie prestatie zal dan onder meer bereikt zijn door de fraaie 0-7 overwinning op het eerste team van Den Hommel in Utrecht. Duinkikkers nam de leiding door een treffer van Marian Thie, waarna Edith de Clippelaar voor 0-2 zorgde. Marian Thie verhoogde nog voor rust de score tot 0-3. Deze voorsprong was verdiend, want de Soester dames speelden veel beter. De Utrechtse dames boden wei nig tegenstand zodat het weinig moeite kostte de stand op te voeren tot 0-7. Marian Thie toonde zich een goed schutster, want zij wist de Utrechtse doelvrouwe nog driemaal te verschal ken (0-6), waarna Edith de Clippelaar de eindstand op 0-7 bepaalde. LANDMEETKUNDIGE OPMETING In het tijdvak van 28 juni tot en met 6 augustus 1965 zal een groep studen ten van de landbouwhogeschool te Wageningen onder deskundige leiding in een gedeelte der gemeente, t w. de zuidhelling van de Eng en het Soes- terveen, landmeetkundige werkzaam heden verrichten. Het doel daarvan ls dat deze studen- K.P.S. heeft de leiding in zijn afdeling behouden door een moeizaam bevoch ten, maar verdiende 5-4 zege op Po lynorm Dat gebeurde in de uitwed strijd, die evenwel op het K.P.S.-ter rein werd gespeeld, omdat de Bun- schoters niet over een eigen terrein beschikken. De eerste wedstrijd was in een 3-0 zege voor de Soester ploeg geëindigd, maar woensdagavond ging het zo ge makkelijk niet. De Bunschoters boden felle tegenstand en K P S. kreeg het dan ook bijzonder moeilijk. De span ning zat er van het begin tot het einde in, hetgeen ook wel uit de eind stand (5-4) blijkt De bal was nog maar nauwelijks af getrapt, of er moest al weer afge trapt worden Uit de eerste de beste aanval scoorde namelijk Polynorm- linksbuiten Ter Haar het eerste doel punt (0-1). De K.P S.-doelman werd onhoudbaar gepasseerd. K.P.S. was door deze treffer niet aangeslagen, maar zette integendeel een serie ge vaarlijke aanvallen op. Die resulteer den aanvankelijk alleen maar in hoek schoppen, maar in de 12de minuut boekte de thuisclub, die weer was ver sterkt door het meespelen van Ten Hove, succes. Ten Hove nam een corner, waaruit midvoor Bisschops de gelijkmaker scoorde. K.P.S. liep zelfs uit tot 3-1, door doelpunten in de 18e minuut van Jongepier en drie minuten voor rust weer door Jongepier, die een pass van De Ruiter afrondde. In de tweede Ajje 't ming vraogt dan mok zeige dak blie bin datter weer een bejaordetehuus biekomp. Groot En- gedaol heet ut en 't staot op de Eng. Daor staon nog veul meer grote gebouwe. zoas de laogere teg- niese school Die zal ok wel binne 'n paor weeke geopend* worre. Dat vin ikke netuurlek ok meraokels fing, maor dat van Groot Engedaol staot ming heu- legaor an. Waant laote wullie eerluk weeze, we hebbe d'r heul laang oppe- wacht. En noeng maor ofwachte ofter veul bejaorde zalle weeze, die d'r wille gaon woene. Dat zal wel al zalle ze nie allemaol uut Soest komme. Knelis hoop datter veul ouwe minse, die noeng in een groot huus woone. in Groot Engedaol wille gaon woene en datter daordeur veul huuze vrie komme veur jonge gezinne. Ikke kam- me best veurstelle, datter minse binne die zeige: ikke wil veur gin goud in een bejaordetehuus Da zeige zullie haost allegéior, de minse die d'r noeng woene hebbe dat ok ezeid. En praot daor vedaog de daag es mee. Zullie zeige: Knelis, wullie kenne nie be- griepe datter minse binne, die „nee" zeige als zullie evraogd wor of zullie in een bejaordetehuus wille gaon woe ne. Wullie wille d'r teminste nie meer weg. 't Meraokels mo bejaordetehuus Braomhaoge an ae gToote straat zit heulegaor vol en ok Groot Engedaol zal wel volraoke. Dat staot zo vast as een huus, want d'r binne in Soest veul bejaorde. Veul meer as 't laandelukke persetaoge gemiddeld is. En daorom kiek de gemeente veuruut: d'r is allaang weer een nieuw tehuus ontworrepe. Mooleschot heettut. Daor binne zullie nog nie mee begonne. Alles is zo n bietje in kaane en kruuke, maor 't waachte zal wel weer op de rieksgoedkeuring weeze. Eerder magge zullie nie beginne mit bouwe. Ikke bin blie dat Braomhaoge d'r is en dat Groot Engedaol op 1 juli offisijeel geopend wordt, maor ikke zou nog veul bliejer weeze as Mooleschot d'r zou komme, Maor d'r zit, om zo te zeige, heulegaor gin schot in. Ikke zou 't niet allenig fing vinde veur al die bejaorde die in Braomhaoge en Groot Engedaol terecht kenne, maor nog veul meer veur de minse. d'r nog heul nie an toe binne. Dat binne de minse, die in de buurt woene van de plaots waor Mooleschot wordt ebouwd. Das op de Eng. aachter de Vika-kaos- febriek. Zo'n bietje op de plek waor noeng de zaandafgraoving is. De minse die daor in de buurt woene hebbe veul last van de rook en van de staank van die broei in ut daor neer- egooide huusvuul. Ikke hettut van de week in de kraant eleze. Ikke bin d'r zelluf een keer bie eweest en ikke ken wel zeige. dattut 'n meraokelse staank is en datter een heule dichte rook haangt Veural 's maondaags is dat heul rottig veur de frommese die d'r in de buurt woene. waant al hullie schoone was wordt vuul deur de rook en gaot nog stinke ok. En veur al die minse hoop ik datter gauw wat an edaon wordt, as ut ken deur d'r een bejaordetehuus op te boouwe. Dan binne d'r twee kattegerieje minse ehollepe. Waor of nie? SCHRIK SLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 VAN WEEDESTRAAT 80 SOESTDIJK ten de nodige ervaring verkrijgen en gegevens worden verkregen over hoog teliggingen e.d. De desbetreffende eigenaren en ge bruikers van de op te meten gronden 'en wel verzocht hieraan mede- tg te verlenen. 25 juni 1965. .SOESTERBERGSESTRAAT 8 £$OEST - TELEFOON 2064. "B.G.G 02950-17117' (GEWIJZIGDE KENNISGEVING, WAARBIJ DIE VAN 11 JUNI VERVALT.) Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1. sub b, der Hinder wet, ter algemene kennis, dat ter ge meente-secretarie van Soest ter in zage zijn gelegd verzoeken met bij lagen van: a. H. Poons, Dorresteinweg 64 te Soest, om een nieuwe, de gehele inrichting omvattende vergunning voor een hout waren- en metaalfabriek in het perceel Dorresteinweg 64, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie G, nr. 4695. b Gebr. Broere N.V., Wieldrechtseweg 50 te Dordrecht, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een ben- zine-installatie in het perceel Veldweg 12, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie H, nr. 7708 c. Shell Nederland Verkoop Mij. N.V., Wassenaarseweg 80, 's-Gravenhage, om vergunning tot het oprichten, in wer- EDE TELEF. 08380-8050 king brengen en in werking houden van een benzine- en autogasolie-in- stallatie in het perceel Van Weede straat 53-55, kadastraal bekend ge meente Soest, sectie H, nr. 6189. Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen dezer ver gunningen in te brengen bij het ge meentebestuur. Bovendien zullen op dinsdag. 13 juli a.s., des voorrniddags, resp. te 10.00, 10.30 en 11.00 uur, in het gemeente huis openbare zittingen worden ge houden, alwaar mondeling bezwaren tegen de inwilliging van deze verzoe ken kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter gemeentes; c tarie kennis nemen van de terzake ingeko men stukken. Soest, 25 juni 1965.

Soester Courant | 1965 | | pagina 9