Kiasdag 29 ju ui 1963 44e jaargang no. 49 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Stem van liet hart beslissend Fosfor granaat werd onschadelijk gemaakt Olvmpia-Mandelaars wonnen weer J.B.T.B.-voetbalelftal werd kringkampioen Het oog gericht op verzekering Bnreau voor redactie en administr atie Van Weedestraat 29a, Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 Druk bezochte slotavond bedrijfssporteompetitie SOESTER OURANT Abonu. p. kwart, ƒ2,40 - per post 2,15 Hopelijk zal de heer Von Amsberg zich hierdoor niet teneer laten slaan. De ervaring heeft immers geleerd, dat ve len die aanvankelijk een hooggeplaatst persoon met reserve tegemoet zijn getreden, op den duur deze reserve la ten varen. Dicht bij het volk Deze diplomaat beschikt over een le venservaring. die hem als echtgenoot van onze toekomstige koningin later ter stade zal kunnen komen. Hij heeft zijn opleiding genoten in de diploma tieke dienst. Hij is dus geen vreemde in het Jeruzalem der grote politiek. Maar bovendien stamt Claus niet uit een voorstelijk gezin. Dat is in zekere zin een voordeel, want deze man. wiens zusters doodgewone functies uitoefenen, staat ongetwijfeld dicht bij het gewone volk, zodat het hem weinig moeite zal kosten de om gangsvormen te vinden, die in het contact met deze verreweg grootste groepering van onze bevolking gebrui kelijk zijn. ..Het kan me niets schelen met welke vrouw Claus trouwt. Als het maar een gelukkig huwelijk wordt.-' zo sprak Herr Julius, de oom van Claus, kort geleden. Koningin Juliana en prins Bernhard geven van hun kant hun dochters de vrijheid de man te kiezen die zij lief hebben. Dat is het beste wat ons volk voor ogen kan houden Z.K.H. Prins Bernhard die heden zijn 54e verjaardag herdenkt. Foto Max Koot. want veie direkties gaven blijk van hun belangstelling - sommigen waren er zelfs iedere avond. Ook het publiek kwam dit jaar in groter getale dan in voorgaande jaren. In dit alles zag de heer Van Driel een stimulans voor de org misatoren om op de ingeslagen v voort te gaan en met hetzelfde enthousiasme de Bedril tssportcompe- titie 1966 voor te bereiden. De voor zitter zei, dat men daar trouwens nu al mee bezig is! De heer Van Driel bracht vervolgens dank aan kapitein De Jager en luite nant Voet van de basis Soesterberg, die hun medewerking verleenden aan de voorbereiding van deze feestavond, waarvan hij hoopte, dat die net zo goed zou zijn als het vorig jaar. Daarna deed de heer Van Driel mede delingen met betrekking tot de beoor deling van de ploegen, die alle in aanmerking kwamen voor de bedrijfs- prijzen. Het vorig jaar waren er aan merkingen op de werkwijze van de Evenementencommissie. Daarom had men dit jaar naar een andere vorm gezocht en deze gevonden in de be noeming van een commissie van le den van de Soester Zakenkring. Daarin hadden zitting de heven v. d Dijssel, v. Dolderen en Logtenberg. Zij letten op het bedrag, de kleding en de pres taties van de diverse teams. De com missie had een uitgebreid rapport op gesteld met daarin de uitslag. De heer Van Driel reikte vervolgens de prij zen uit aan de winnende ploegen. Na het rennen nu wat rusten. Dat was de titel van het daarna volgende ca baretprogramma. De aanwezigen heb ben zich kostelijk geamuseerd om de diverse nummers, die door conferencier Henk Bouwman aan elkaar werden gepraat. Het Bonelly Kwartet oogstte veel succes met hun lachwekkende liedjes, The Melton Brothers deden acrobatiek, twee lieftallige meisjes die het duo Les Shalom vormen zongen populaire liedjes en Carla Lahnstein zorgde voor een schaterlach met het optreden met haar „sprekende pop pen". Het Bonelly Kwartet zorgde voor een feestelijk einde van de eerste helft. Na de pauze traden voorts nog op het duo The Crocksons en het duo Benny Behr-Sem Nijveen, die de meest ver wonderlijke tonen uit hun instru menten haalden en veel succes oogst ten. Bonne van Dam zorgde voor de muzikale omlijsting. Na de pauze hield de burgemeester een korte toespraak, waarin hij de leden van de Evenementencommissie dank bracht voor het vele werk. dat zij had den verzet om ook dit jaar weer de Be drijfssporteompetitie te organiseren Hij hoopte, dat de grote deelname van dit jaar voor de organisatoren een stimulans zal zijn om dit grote sport- feest in de toekomst te blijven orga niseren. Een daverend applaus was de beloning voor de organisatoren. Daar na ging het programma verder en de avond werd besloten met een bal. Daarmee kwam een einde aan deze feestavond en aan de bedrijf ssport- competitie 1965. Vrijdagmiddag werd door personeel van de Mijnopruimingsdienst in Den Haag een uit de Tweede Wereldoorlog daterende fost'orgranaat onschadelijk gemaakt. Het Engelse projectiel was nog geheel intact. Nadat het slag hoedje en de ontsteking waren ver wijderd, werd het projectiel in een kuil gegooid, waarin het volledig onscha delijk werd gemaakt. De granaat is jaren geleden gevonden door landbouwer B die toendertijd aan het Kerkpad woonde. Hij kreeg het projectiel bij het ploegen op de Eng tussen de ploeg. Gelukkig explo deerde de granaat niet. Hij nam het oorlogstuig mee naar huis en keek er verder niet naar Toen B. onlangs verhuisde naar de Lange Brinkweg is het gevaarte mee-verhuisd, want bij het schoonmaken van de stal kwam het weer te voorschijn. Zaterdag zijn de wandelgroepen van Olympia weer met eerste prijzen thuis gekomen. Zij namen deel aan de Hoog-Laren-mars in Blaricum. Daar liepen 21 junioren, onder leiding van de heer W A. Suman. tien kilometer, terwijl 14 senioren onder leiding van D. Brood achttien kilometer aflegden. Het was prachtig wandelweer en de lo pers genoten van het parkoers, dat liep door Huizen en Naarden en uiter aard Blaricum. De Soester wandelgroe pen wonnen beide een eerste prijs, ter wijl de senioren-groep bovendien de wisselbeker bemachtigde, die was toe gekend aan de groep, die het hoogste aantal punten behaalde. De beker is thans voor de vierde maal in het be zit van Olympia. Wanneer de vereni ging deze nog eenmaal wint, is de be ker definitief in het bezit van Olym pia. Nadat het voetbalelftal van de Soester afd. van de Jonge Boeren- en Tuin ders Bond jarenlang een goed figuur had geslagen in de strijd om het kam pioenschap van de Kring Amersfoort van de J B.T.B. en ook enkele ma len de titel behaalde, werd het drie jaar geleden door Achterveld van de titel afgehouden. Het afgelopen week einde hebben de Soesters revanche ge nomen door niet alleen de Achter- veldse ploeg met 3-0 te verslaan, maar bovendien het kampioenschap te be halen. Een verdiende zege, want de blauw-witten wonnen alle wedstrij den. Het kampioenschap is de beloning voor het harde werken van de Soester ploeg, die de strijd met gemengde gevoelens begon, omdat in de drie daaraan voor afgaande oefenwedstrijden geen enkel Soester doelpunt was gevallen. Elf tref fers in vijf wedstrijden is geen slecht resultaat. De Soester ploeg won de gro te wisselbeker, die op de des avonds gehouden feestavond door de voorzitter van de organiserende vereniging Ach terveld aan aanvoerder G. Hilhorst werd uitgereikt. In de eerste wedstrijd, tegen Hamers- veld, begon Soest slecht. Men speelde de bal te weinig over, zodat de tegen partij steeds weer redding kon bren gen bij de wel talrijke aanvallen. Soest kwam met 1-0 achter te staan door een doelpunt dat door een mis verstand tussen spil v. d. Breemer en doelman Smink ontstond. Soest her stelde zich later keurig, maar het duurde tot een minuut voor tijd, voor dat het doelpuntte. Rechtsbuiten v. d. Mast, die debuteerde, was op rechts doorgebroken en zette de bal voor, die door Ad v. d. Breemer keihard werd ingeschoten (1-1). Weer was het daar na v d. Mast die voorzette en mid- voor G. Hilhorst rondde de pass doel- O In Nederland zijn de belastingen be paald niet aan de lage kant. Dat kan iedere werknemer aan het eind van de week of van de maand constateren bij het bekijken van het loonstrookje. Daarop ziet hij welke bedragen er aan belastingen afgaan en ook wat er wordt ingehouden voor de „sociale zorg". Ook dat is een niet gering be drag, maar het moet nu eenmaal worden afgehouden om ons ook voor later zekerheid te geven, dat we be hoorlijk kunnen rondkomen. Wij willen nu eenmaal allemaal graag financieel geholpen worden in tijden dat we het moeilijk hebben. Als we ziek zijn bijvoorbeld, of werkloos zijn. We willen, om het zo maar eens te zeggen, van de wieg tot het graf ver zorgd worden. Er staat weer een nieuwe verzekering op stapel, die veler instemming zal hebben, maar anderzijds nog eens her innert aan de hoge bedragen, die we ook zonder die nieuwe verzekering nu al uitgeven. De nieuwe verzekering behelst het gedekt zijn bij zware geneeskundige risico's. De volksverzekering is nood zakelijk. aldus het door de Sociaal Economische Raad uitgebrachte rap port, omdat er zulke grote risico's zijn, dat ze niet op vrijwillige basis zijn te dekken en dat niemand die individueel kan dragen. De lasten zullen derhalve gezamenlijk moeten worden gedragen en dat be tekent. dat er een nieuwe heffing komt van 0,7 procent van het premieplichtig inkomen voor Nederlanders boven de 15-jarige leeftijd, om zodoende de 200 miljoen gulden bij elkaar te krijgen, die voor het dekken van de risico's no dig zijn. Boven de 145 miljoen gulden, die de overheid nu al via andere wet telijke regelingen voor de betrokken zieken betaalt en zal blijven betalen. Voor 70.000 Nederlanders zal de nieuwe wet op de volksverzekering direkt zeer welkom zijn. Zij zijn die zieken, die nu ook wel verzorgd en verpleegd wor den, maar waarvan de gezinnen waar toe zij behoren lijden van de te zware financiële offers of van een te grote geestelijke belasting. In haar advies zegt de S.E.R.. dat zij de nieuwe verzekering tegen zware geneeskundige risico's wil inpassen in het bestaande systeem van verzekerin gen. Er zal ee^ centraal orgaan ko men, waarin eenvijftiental instanties vertegenwoordigd zal zijn en er zal een gemeenschappelijk uitvoerend ap paraat nodig zijn. Dat ziet er al lemaal ingewikkeld uit en dat zal het ook wel zijn, vooral wanneer het op het verrekenen en doorberekenen van de kosten voor de zware geneeskundige risico's aankomt. Het wordt voor „de gewone man" dermate ingewikkeld, dat hij er wel geen wijs uit zal kunnen worden en dat het enige wat hij kan doen is om direkt naar een instantie te gaan, die daarover advies kan ge ven. Zoals gezegd, met de nieuwe volksver zekering zal men aan een kant blij zijn, want het verlangen naar maat schappelijke veiligheid en zekerheid is groot in Nederland. Echter is dat ook het geval met het verlangen om eens kleine bedragen on der „af" op ons loonstrookje te zien. Daarom is het gewenst, dat de grens van wat men via het belastingbiljet en de loonzakjes kan icasseren voor de „sociale zorg" nu eindelijk is be reikt. Daar zullen velen nog blijer mee zijn dan met de nieuwe verzeke ring! KANTMAN. treffend af, zodat het toch nog een zege op de valreep werd (2-1). Tegen de organiserende J.B.T.B. Ach terveld won Soest op fraaie wijze met grote cijfers: 3-0. De blauw-witten waren veel sterker. Hun offensief werd al na 5 minuten beloond door een treffer van linksbinnen Jos Brouwer. Kort voor rust maakte linksbuiten Arie v. d. Breemer er 2-0 van. Na de pauze gaf Soest het initiatief niet uit han den en Achterveld kwam er bijna niet aan te pas. Linkshalf Voet zorgde voor de 3-0 eindstand. Kampioenskandidaat Hooglanderveen kon z'n aanspraken op de titel niet waarmaken. Soest kwam na 8 minuten op 1-0, toen Jos Brouwer vier tegen standers passeerde en de doelman het nakijken gaf (1-0). Soest was veel sterker, al kreeg doelman Smink ook wel het een en ander te doen. De ge vaarlijke midvoor Spijker werd echter keurig in bedwang gehouden door spil v. d. Breemer, waardoor het grootste gevaar werd weggenomen. De strijd werd beslist door een schot vanaf 20 meter afstand gelost door v. d. Hengel (2-0). Een strafschop wegëns hands, vijf mi nuten voor tijd toegekend, moest de beslisisng brengen in de wedstrijd tegen Hoogland. De Soesters hadden deze wedstrijd mei grotere cijfers mes ten winnen, maar het vizier was niet op scherp gesteld. Wel was Soest sterker, zodat de zege wel verdiend was. De strafschop zorgde ten slotte voor het juiste eindresultaat. Tegen Eemnes behoefde er geen straf schop aan te pas te komen. De blauw- witten waren in deze laatste wedstrijd in het tournooi op schot, want zij won nen met 3-1. Een goede prestatie, te meer omdat de Eemnes-doelman in uitstekende vorm was en menig zeker schijnend doelpunt wist te voorkomen. Driemaal moest hij echter het ant woord op felle schoten schuldig blijven. Door deze resultaten eindigde Soest als eerste. De verdere uitslag was: 2. Hooglanderveen. 3. Achterveld. 4. Ha- mersveld. 5. Hoogland. 6. Eemnes Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Officiële verlovingsfoto van H.K.H. Amsberg. Toen H.K.H. prinses Beatrix 18 jaar Tvasr~bracht zij eens een bezoek aan het hospitaal-kerkschip De Hoop in IJmuiden. Tijdens dit bezoek werd een demonstratie gegeven. Een „patiënt" werd op een brancard vastgebonden en deze brancard werd overgenomen door een van de rubberboten van „De Hoop" en daarna aan boord gehesen. Een bestuurslid vroeg trots wat prinses Beatrix daar nu wel van vond. Hij verwachtte niets anders dan een op getogen „mooi" of iets van dien aard. Maar de achttienjarige zei resoluut: „Niets waard." En zij legde kort en krachtig uit. waarom volgens haar deze reddingsmethode niet deugde. Het bestuur beloofde met schaamrode ka ken een betere constructie te zullen uitdokteren. Dit voorval is typerend voor de sterke persoonlijkheid van onze kroonprinses. Zo hebben wij haar in de afgelopen jaren leren kennen: spontaan, direct, impulsief, een jonge vrouw met humor en vrijheidszin, iemand met besef voor de realiteit, een prinses met durf en zin voor verantwoordelijkheid. Het laatste woord Onze kroonprinses heeft een moeilijke tijd achter de rug. Achter een vro lijk en opgewekt gelaat zal zij de laatste maanden wel eens innerlijke spanningen hebben verborgen. De spe culaties rondom haar relatie met Claus von Amsberg op een tijdstip, dat zij eigenlijk haar keus moest bepalen, zullen haar stellig hebben verdroten. rinses Beatrix en de heer Claus von Foto Max Koot. Gelukkig is deze moeilijke periode nu voorbij. Het geluk glimlacht de prinses toe. De man, met wie zij zich heeft ver loofd is in de meest letterlijke zin des woords de keus van haar hart. Hun relatie is gebaseerd op de sterkste band die twee mensen kan samenbin den - de liefde. Dat is vroeger wel eens anders geweest, toen het protocol van een prinses, en zeker van een kroon prinses eiste, dat zij per se zou huwen met iemand van koninklijke bloede. Prinses Beatrix zal deze traditie even als haar zuster Margriet doorbreken. Het past bij haar karakter, dat niet de dode leter van het protocol, maar de stem van het hart bij haar het laatste woord heeft. Opgave Claus von Amsberg. de Duitse vrijgezel die jarenlang in de schaduw van de publiciteit liefde, werd enkele maanden geleden plots de meest besproken man in Eropa. Men moet deze man aan de ene kant benijden om bet geluk wat hem ten deel zal vallen. Aan de andere kant zal hij voor een heel zware op gave staan De ogen van heel een volk zijn op hem gericht. Hij heeft tegen dat hij een Duitser is en het zal veel tact van hem eisen, zijn houding te bepalen tegenover die Nederlanders, die uit sentimentsoverwegingen de echtgenoot van onze kroonprinses vooralsnog met reserve zullen tege- moettreden. De grote zaal van het Casino in Soes terberg was geheel bezet, toen daar vrijdagavond de slotavond plaatsvond van de Soester Bedrijfssporteompetitie. Deze avond werd door de Evenemen tencommissie van de Soester Zaken- kring aangeboden aan de deelnemers en medewerkers aan de Bedrijfscom- petie. Velen hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt het programma te gaan zien Het was eens te meer het bewijs, dat de Soester Bedrijfssport eompetitie is uitgegroeid tot een groots feest De feestavond was de laatste krachtsinspanning van deze commis sie. die haar werkzaamheden voor wat betreft 1965 bijna heeft afgesloten. Ruim achthonderd van de meer dan 1250 deelnemers aan het sportfeest wa ren in de stampvolle zaal aanwezig, toen dr. M van Driel. voorzitter van Soester Zakenkring hen en de geno digden verwelkomde. Onder hen bevonden zich burgemeester mr. S. P. baron Bentinck, de wethou ders J. v d. Arend, K de Haan en A P. Hilhorst en vele direkties van deel nemende bedrijven. De heer Van Driel bedankte allen, die hun medewerking aan de voorbereiding van het gigantische sportfestijn had den verleend, waardoor ook de be drijfssporteompetitie 1965 zeer geslaagd genoemd kan worden. Met name bedankte hij de gemeente, de R.K voetbalvereniging B D.C voor het afstaan van de terreinen, de Gooise Atletiek Club. de hengelsport vereniging De Snoekbaars voor de or ganisatie van de viswedstrijd en het beschikbaar stellen van haar viswater in Baarn. en het personeel van het Roode Kruis, dat op iedere wedstrijd avond paraat was. Dr. Van Driel zei in zijn toespraak voorts, dat de veel grotere deelname aan de afgelopen competitie ten op zichte van voorgaande jaren bewijst, dat de sportcompetitie populair is bij de Soester werknemers en werkneem sters. En heus niet alleen bij hen, Officiële verlovingsfoto van H.K.H. Prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg. Foto Max Koot i

Soester Courant | 1965 | | pagina 1