Uitbundig feest in Soest op verlovingsdag BRUIDSREPORTAGE MET RAAD EN DAAD D00RSMEREN GARAGE BOSBOOM buitenlands geld lasffeiseiéank Voor uw Vrienden onder elkaar in Algerije erzekeri reisverzekeringen Raiffessenfsank Soest lat lekker snijdt is kwaliteit Litslag Bedrijfssport- competitie 1965 Voor uw naar de FaTo Klaar terwijl U wacht EIEYEROL SMEERSTATION Voor uw naar de winketmeisje P. B. Rademaker en Zoon Gevraagd werkster ©f meisje Mevr. Van Aseli Rund-, \arkens- en Faardenslairerij Het ls er dan toch van gekomen! Wel eerder dan aanvankelijk in de bedoe ling had gelgen, zo verklaarde de stralende Beatrix op een persconfe rentie, maar daarom niet minder fees telijk. Haar verloving met de Duitse diplomaat Claus von Amsberg mocht dan geen verrassing meer zijn voor het Nederlandse volk, het was wel aanlei ding tot het vieren van een uitbundig feest. In vele plaatsen in ons land schonk men gisteren op feestelijke wij ze aandacht aan de verloving en Soest is daar uiteraad niet bij achter geble ven. Het begon in feite al, toen koningin Juliana de verloving van haar dochter met de Duitse diplomaat had aange kondigd. Soest, en met name de hoofd weg, veranderde op slag in een vlag- genzee, terwijl het verkeer op de toch al drukke rijksweg steeds intensiever werd. Opvallend was. dat de meeste auto's en motoren richting Soestdijk reden, waar het een drukte van be lang was. In het begin waren de hon- paard en een cordon politie-agenten en marechaussee's zagen toch kans de auto naar het paleishek aan de Soester kant te loodsen. Herhaling Intussen hadden de meesten van de wachtenden niets kunnen zien van het verloofde paar, dat nogmaals de oprij laan afreed, voor het bordes, waar o.a. koningin en prins de gebeurtenissen op straat gadesloegen, stopte, even praatte en vervolgens weer naar het paleishek reed. De mannen, die voor de vrije doortocht moesten zorgen, stonden echter nog steeds bij het tweede hek, kennelijk niet bedacht op deze manoeuvre. Daardoor ontstonden nog wilder taferelen dan de eerste keer, omdat nu veel mer publiek over het hek klom. Toch lukte het ook deze keer de auto veilig het tweede paleis hek binnen te krijgen De prinses en de heer Von Amsberg liepen tot slot van hun prestatie aan dit deel van het Nederlandse volk nog aan de tuinkant riu OMSiaiujiltpVfr. Na het officiële gedeelte op Palels Soestdijk poseerden Prinses Beatrix en Claus von Amsberg voor de vele fotografen. De foto toont (v.l n.r.) Prinses Simone Lippe, de vrouw van Prins Aschwin; Prinses Armgard. Prins Bom hard, de Koningin, Prinses Beatrix, Claus (met achter hem zijn beide zus sen), Prinses Irene en Prins Hugo, Prinses Christine en Prinses Margriet en haar verloofde, Pieter van Vollenhoven. Foto Soester Courant Het verloofde paar poseert voor onze fotograaf. Foto Soester Courant. derden hekken, die in de nacht van zondag op maandag waren geplaatst, totaal overbodig, omdat slechts een enkeling naar Soestdijk kwam. De grootste drukte werd veroorzaakt door de ongeveer 150 politie-agenten. die in verband met de te verwachten drukte naar Soestdijk waren gedirigeerd. Het betrof leden van de gemeentelijke politiekorpsen van Soest en Baarn. rijkspolitie en reserve-politie uit Baarn. De meesten waren rond het in het zonlicht badende paleis in actie, een ander deel in Soest en Baarn zelf op drukke verkeerspunten. Pas na twaalf uur begon het aantal belangstellenden te groeien. Omstreeks éen uur was het wachtende leger uitgegerroeid tot 250 man. Het verkeer bereed intussen nog steeds de hoofdweg, hoewel het in de bedoeling had gelegen deze om elf uur af te zetten. Maar omdat de drukte nogal meeviel, besloot de politie dit plan te laten varen. De belangstelling groeide zichtbaar, nadat de koningin het blijde nieuws via radio en televisie had bekend ge maakt. Toen kwamen velen naar het sneeuwwitte paleis, waar het binnen de hekken een drukte van belang was van komende en gaande mensen. On der hen waren niet alleen vooraan staande personen, maar ook de bloe- menman en de postbode. Omstreeks drie uur was het aantal toeschouwers uitgegroeid tot ruim tweeduizend man, maar zij werden allen achter de aan de kant van de Stadhouderslaan ge plaatste hekken gehouden. Het verkeer kon normaal doorgang vinden. Later was er pas stagnatie. Sympathiek Wie de gesprekken rond de paleistuin volgde, kon constateren, dat de heer Claus von Amsberg een goede indruk had gemaakt op het hier aanwezige deel van het Nederlandse volk. Men was het er algemeen over eens, dat hij een sympathieke verschijning is. De be wondering voor hem, mede ontstaan door de openhartige beantwoording van de vele scherpe vragen met be trekking tot zijn doen en laten in de Tweede Wereldoorlog, werd later op de middag nog eens duidelijk onder streept. toen het verloofde paar in een open auto de geduldig wachtenden op de hoofdweg reed. Voordat het zover was. had het jonge psar, vergezeld van de koninklijke fa milie, enkel familieleden van de heer Von Amsberg en van prinses Irene en haar echtgenoot Hugo Charles lang durig geposeerd voor de vele tientallen binnen- en buitenlandse persfotogra fen en filmploegen. Daarna stapten prinses Beatrix en haar verloofde in de open AA-79 voor een rijtoer langs de wachtende menigte. De heer Von Amsberg werd door de heer Bisschoff van Heemskerk geïnstrueerd over de betekenis van de diverse knopjes en handles in de auto, waarna deze zich in beweging zette. Buiten het hek werd de auto bestormd door tientallen fotografen, die de mensen, die uren hadden staan wach ten om een glimp van de prinses en haar verloorfde op te vangen. Het uit zicht volkomen belemmerden. Enkelen klommen over de hekken heen, waar door het op straat weldra een enorme drukte was. Het niet omgeleide ver keer kon onmogelijk verder, evenals trouwens de 4A-79. Die stond temid den van de enthousiaste menigte, die „Oranje boven" en „Leve Trix en Claus' zong. Twee politiemannen te langs het groene hek. Daarmede was een einde gekomen aan de gebeurtenissen op Soestdijk van deze middag, althans wat het minder officiële deel betrof. Omstreeks negen uur kwam het ko ninklijk gezin weer naar buiten, maar nu niet verder dan het bordes. Daar stelde men zich op om de hulde in ontvangst te nemen van Baarnse en Soester scholieren. De niet zo grote Baarnse stoet opende de rij. Nadat het „Lang zal ze leven" en het „Wilhelmus" gezongen waren, volgde de veel grotere optocht uit Soest De gemeente was met een af vaardiging van zo'n 3000 kinderen, vaders en moeders, wel heel sterk vertegenwoordigd. Voorop liep nu niet eens een muziekkorps, maar een tweetal scholieren. Rietje van de Breemer en Paul van Dijk. Zij boden het verloofde paar bloemen aan en feliciteerden de prinses, haar ver loofde en de overige leden van het koninklijk gezin. Intussen had de drumband van P.V.O. en de harmonie van deze vere niging het eerste deel van de fees telijk uitgedoste stoet achter zich aangezogen. Bij het verzamelpunt op de Ir Men- kolaan, bij de V.G L.O.-school, had het de optocht organiserende Soester Oranje Comité grote hoeveelheden feestartikelen verstrekt aan de jeugd: 2500 vlaggetjes. 2500 hodjes, 1600 toe ters en 1000 ballonnen. Een kleurrijk gezicht. Drumbands De vele honderden scholieren, al dan niet vergezeld van hun ouders, trok ken aan de onafgebroken zwaaiende koninklijke familie op het bordes voorbij. Prinses Beatrix en haar ver loofde werden geflankeerd door het hele koninklijke gezin en alle gasten op het verlovingsdiner. Het was de bedoeling, dat de jeugd tegelijk de balonnen zou loslaten, maar niet allemaal konden ze het jver hart verkrijgen de oranje bal lon te laten gaan. De enqrme „strui ken" ballonnen gingen wel omhoog. De jeugd werd er niet moe van steeds maar te blijven zingen. „Oranje bo ven, leve Trix en Claus" zongen zij. De bonte stoet werd afgewisseld door de meisjesdrumband van de r.k. gym nastiekvereniging Crescendo, door de wandelafdeling van de gymnastiek vereniging Olympia, die onder leiding stond van de algemeen leider, de heer W. A Suman. door de drum band van Olympia en door een groot aantal kleuters en jeugdleden van de gymnastiekvereniging Olympia. Het waren overigens niet alleen Soester scholieren of ouderen, die in de stoet meeliepen. Het verloofde paar kreeg van diverse deputaties uit het hele land geschenken aangebo den. Het leek wel een koninginnedag- in-het-klein Het was inmiddels al aardig donker geworden, maar het paleis baadde in een zee van licht dank zij de felle schijnwerpers van de televisie Na 3 kwartier was de stoet voorbij en be gaf de koninklijke familie en de gas ten zich naar binnen. De duizenden belangstellenden buiten de paleistuin hadden gehoopt nog 'n glimp te kunnen opvangen van het verloofde paar, maar hun wens ging niet in vervulling. Toch waren ze niet helemaal voor niets gekomen, want door de schijnwerpers hebben ze al les vrij goed kunnen volgen. Het de- filé was het sluitstuk van de vie ring van de verloving in Soest en Soestdijk. Ook de jeugd was door het Soester Oranje Comité niet vergeten Het co mité had op het marktplein achter het VV V-huisje een teenageravond georganiseerd, waarop zo'n 500 jon gens en meisjes aanwezig waren. Zij dansten er op muziek van de Soes ter band The Twangy Strings. Het was er bijzonder gezellig en dit deel van het direkt na de verlovingsaan kondiging bekend gemaakte onderdeel van het feestprogramma in Soest is zeker geslaagd. De belangstelling voor de vier voor stellingen in het St. Josephgebouw. waar kleurendia's werden getoond, die tijdens de viering van koninginnedag en bevrijdingsdag o.a. door foto Astra werden gemaakt, viel tegen. Het was niet overweldigend druk, hoewel dit programma-onderdeel zeker meer aan dacht van de Soester bevolking had verdiend. Misschien kan het Oranje- Comité nogmaals het publiek de ge legenheid bieden deze werkelijk fraaie herinneringen aan de feestelijkheden in Soest op 30 april en 5 mei te gaan zien. Men zal dat zeker op prijs stellen. Al met al een drukke dag in Soest en Soestdijk, die dank zij het mooie weer tot een tweede koninginnedag werd. De totaaluitslag wat betreft het toe kennen van de bedrijfsprijzen in het kader van de Soester Be drijf ssport- competitie 1965 luidt: 1. Pribor 17.944. 2. Progress 17.325. 3. Randstad 15 105. 4. Van Kooy 10.775. 5. Houdijk 7442 6. Ceramiek 6704. 7. Gemeente/S P S.V. 6126 8. Stork 5750. 9. Foxboro 5161. 10. Dalco 4166. 11. Lindner 3542. 12. Hollandia 3328. 13. Van Hengstum 3114. 14. v. d Pol 2597. 15. Howson 2461 16. v. d. Dijssel 1943. 17. PTT. 1871. 18 Bevedeem 1455. 19. Bosman 1348. 20. Rademaker 1344. 21. Soester Tim. Fabr 1145. 22. Mercurius 867. 23. Arco 522. 24. Arma 388 25. Ge meente werken 260. De prijzen werden vrijdagavond j 1, op de sluitingsavond in Soesterberg uit gereikt. T3S i~> De Amsterdamse fotograaf John de Rooy, de man van de Drakesteyn- foto's, waardoor de verloving verhaast moest worden, temidden van de foto grafen in de paleistuin. Foto Soester Courant SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Burg. Grothestraat 45 - Telef. 3917 A.O.W. EN PENSIOEN. Heeft" een vrouw die 65 jaar is als zij trouwt met een man van 68 jaar recht op een pensioen dat hij van zijn dienstjaren ontvangt buiten zijn a.o.w, na het overlijden van deze man? Is het waar dat als een vrouw van 65 die dus a.o.w. trekt, trouwt met een man van 68 jaar die ook a.o.w heeft, ieder na het hu- lijk afzonderlijk hun a.o.w. houdt of krijgen zij de uitkering voor gehuw den? Bij overlijden van de man gaat dan de a.o w voor de vrouw gewoon door of valt zij onder de weduwenre- geling en hoe groot is die uitkering? Antwoord: In vrijwel alle pensioenre gelingen is bepaald dat als de man na zijn pensionering in het huwelijk treedt, de vrouw na het overlijden van de man niet in aanmerking komt voor weduwenpensioen. Inderdaad behouden belden in het door u gestelde geval leder de alleenstaandenuitkering. Na het overlijden van de man gaat voor de vrouw haar alleenstaandenuitkering volgens de AO W. normaal door. Zij krijgt dan geen weduwenpensioen, om dat zij boven de 65 jaar is. Voor elke weduwe vervalt op het moment dat zij recht krijgt op uitkering volgens de A O W. de uitkering volgens de Algem. Weduwen- en Wezenwet. TANDARTSTARIEVEN. Is er van rijkswege of anderszins geen controle op de tarieven, welke de tandartsen berekenen voor onderzoek, vullingen e.d. aan particuliere patiënten, of kun nen zij zelf bepalen welke bedragen zij in rekening brengen, vraagt E. A. V. Antwoord: De prijzen welke een tand arts mag berekenen, zijn vrij. Het is nl. een vrij beroep. Wel zijn destijds minimum tarieven vastgesteld, maar de tandartsen zijn volkomen vrij hier van af te wijken. A.O.W. Geniet een AOW.-er nog van zijn pensioen, wanneer hij zich in het buitenland vestigt? Zou hij terug komen, zij het dat het hem niet be vallen is, wat zijn dan de gevolgen? Is er een duur aan verbonden? Antwoord: Als een pensioengerechtigde naar het buitenland gaat voor een pe riode van minder dan 12 maanden, dan kan hij bij de Soc. verzekeringsbank vragen de uitkering voor hem te doen aan een met name te noemen familie lid dat hij daarvoor heeft gemachtigd, dan wel de uitkering voor hem op te schorten. Voor verblijf buitenslands van meer dan een jaar wordt veelal een bedrag uitgekeerd, in overeen stemming met de periode waarop men verzekerd is geweest vanaf 1 januari 1957. In dergelijke gevallen moeten be trokkenen zich hier te lande wenden tot de Soc verzekeringsbank te Am sterdam, het liefst via de Raad van Arbeid, waar U het laatst stond inge schreven. Geen langdurige wachttijd daar er 2 sm^erbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel Eerste klas smeermiddelen Birkstraat 105 - Soest - Telef. 3256 Felheid is het voornaamste kenmerk van kolonel Boumedienne, die nadat hij zijn vriend Ben Bella aan de kant zette, de feitelijke heerser is van Al gerije. Zonder die felheid trouwens zou hij ook niet eidlng hebben kunnen geven aan de strijdkrachten van de F.L.N., het opstandelingenleger dat uiteindelijk de Fransen tot capitulatie dwong. Een lange, ketting-rokende man met felle ogen, scherpe gelaatstrekken, die op scherpe toon spreekt en er dan geen twijfel aan laat dat hij een fer vent moslim is. een vurig nationalist en een groot bewonderaar van Fidel Castro. De F.L.N. was zijn apparaat, niet al leen het lege*-, maar ook de politieke afdeling ervan, die geïndroctineerd werd met een fel socialisme dat in Moskou vrij wat inspiratie vond Hij bleef echter betrekkelijk op de achter grond terwijl Ben Bella van Algerije een een-partijstaat maakt en een zeer linkse politiek voerde als „onverbon den land" los te blijven zowel van het westen als van het oosten. Ben Bella had een dergelijke politiek niet kunnen voeren tegen de wil van Boumedienne in Men moet dus aannemen dat de kolonel in actie kwam nadat Ben Bel la een koers was ingeslagen die hem niet beviel. Geen pardon Kenmerkend voor de laatste regerings daden van Ben Bella waren, dat hij het doodvonnis voor Ait Achmed, de Kabyl, die voorman was van de con currerende en verboden socialistische oppositie, in levenslang omzette en daarop poogde tussen de regeringspar tij en dit oppositiefront de verstand houding wat te verbeteren. Hij pro beerde met andere wooorden zijn gezag een wat breder basis te geven Dat moet Boumedienne dan zo mis haagd hebben, dat hij zijn vriend de president afzette en zelfs van hoog verraad betichtte. Een beschuldiging uit zijn mond, die al praktisch een vonnis is. want de revolutionaire raad die nu de macht in handen heeft ge nomen is evenzeer als Ben Bella te voren - niet in staat tegen de leider van de F.L.N. in te gaan. Merkwaardig is, dat Ben Bella ken nelijk verrast kon worden. Enige gis ting was al een poosje merkbaar en het is niet onmogelijk dat koning Hassan I in buurland Marokko het parlement ontbond en zelf de macht in handen nam omdat hij een weerslag verwachtte wat in Algerije te gebeuren stond. Voor de Algerijnen zelf veran dert er wellicht niet al te veel voor lopig: internationaal kan men van Boumedienne echter wel verwachten dat z'n koers scherper links en wellicht minder „onverbonden" zal zijn dan die van Ben Bella. Spoed 1 Gerieflijk klein ZOMERHUISJE. 4 bed den, mooie omg1 km van strand Egmond aan Zee. te huur 1-7 juli v ƒ100,—. Tel. 3427. Wegens werkverandering aangeboden een 4-kamer PORRTIEKWONING, om gev. Hillegersberg, Rot terdam-Noord, in ruil te gen een eengezinswoning in de gemeente Soest. Br onder letter HP 43 bu reau Soester Crt. Getroffen door uw zeer grote be langstelling en hartelijke bewijzen van sympathie, die U allen getoond hebt bij de viering van mijn jubi leum, zeg ik U, mede namens mijn vrouw en kinderen, zeer hartelijk dank. H. G. RÜPERT Te koop goed onderhou-lHuize Het Oosten, mod. den KOLENFORNUIS. Te rusthuis voor bejaarden hevr. Lange Brinkweg 8,'te Bilthoven, vraagt voor ^oest. lintern een HULP in de 'huishouding en een ver- Gevraagd flinke HULP in de huishouding. Mevr. Heij, Steenhoffstraat 25, telef 2185. pleeghulp; leeftijd tot 30 jaar. 45-urige werkweek. Soll.adres Rubenslaan 1. Bilthoven, tel. 03402-3745. Het begin van de rijtoer van het verloofde paar. Weinige seconden later was de wagon int: r ',r">r fotografen, marechaussee en stilstaande auto's. Foto Soester Courant. DAMESRIJWIEL te koop. f 80,Rubenslaan 118 Te koop AUSTIN A 30 Bouwjr. 1956. Meidoorn- weg 31. ONDERHOUDSTIMMER- MAN heeft weer tijd be schikbaar voor kleine verbouwingen e.d. Brie ven onder no. C K. 26 bureau S Crt. Gevraagd net MEISJE v. de ochtenduren. Mevr. Muurling, Heideweg 72. Te huur aangeboden ge- meub. KAMER zonder pension, warm en koud water en gebruik v. bad. Prins Hendriklaan 80, telefoon 3602 Voor direct gevraagd en werkster voor 1 of 2 dagen per week. BANKETBAKKERIJ Laanstraat 31 - Tel. 2387 Bij bejaarde broer en zuster in centrum van het land, wordt voor di rect een DAME/HUISH gevraagd voor de leiding van huish. iNH.), 4 x in de week hulp aanwezig Was buitenshuis. CV. Goed salaris. Br. aan! Mevr. B Seldenrijk, Vre dehofstraat 7, Soest, te lefoon 02955-2575. (Na 19.00 uur). Te koop V.W. '54 met gunstig verzekeringsrap port. Schaepmanstr. 33. voor halve dagen. Hellingweg 12. KONINGINNELAAN 33 TELEFOON 2896

Soester Courant | 1965 | | pagina 5