95 üfl Bejaardencentrum „Groot Engendaal" onder grote belangstelling officieel geopend. s Vrijdag 2 juli 1965 44e jaargang no. 50 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 ^.omer Grote diefstal opgehelderd Geslaagd Frontale botsing Jubileum M.O.V.O. Jaarvergadering V.V.Z. V.V.V.'-nieuws Het oog gericht op bezwaren Geslaafd SOESTER1 OURANT Abonn. p. kwart, ƒ2,40 - per post ƒ2,75 Verschijnt tedere dinsdag en vrijdag. m s Het bejaardencentrum Groot Engen daal op de hoek van de Alb Cuyp- laan. en de Dalweg is gistermiddag officieel geopend. Het is evenwel al sinds 1 juni bewoond, terwijl de di rectrice. mevr. v. d Wetering, al sinds 1 februari in dienst is. De opening begon met een dank dienst in de Ichtuskerk, die door vele belangstellenden en genodigden werd bijgewoond. Onder hen waren de heer W G van Zadelhoff. lid van Gede puteerde Staten, de wethouders K. de Haan en J v. d. Arend, de raadsleden L J. Dijkstra en J. H. Hom en voorts afgevaardigden van kerkelijke instel lingen en verenigingen. Na votum, uitgesproken door ds. H Roest, schriftlezing en gezang, hield ds. C. M. van der Loo een prediking, waarin hij Psalm 133 als leidraad ge bruikte ..Hoe goed is het en hoe lieflijk, dat broeders samenwonen.". Hij zei tot de nieuwe bewoners, dat zij de verplichting hebben de eenheid ook werkelijk te beleven, als een gave Gods. Hij besloot met de wens, dat allen in Groot Engendaal de ze gen van God ook rijk zullen ervaren ..Ik var.-vfs.^Aw woord—oudjes; ik spreek liever van mensen, die door Gods genade gerijpt zijn", zei hij. Daarna ging ds Roest voor in dank gebed. waarin hij Groot Engendaal een zichtbaar teken van de christelij ke barmhartigheid noemde. Daarna sprak de heer W. A. Veldhui zen, voorzitter van het bestuur van Groot Engendaal. Deze heette alle aanwezigen van harte welkom op deze voor de vereniging zo grote feestdag, waarop een groot ideaal verwezenlijkt wordt, n.1. de huis vesting en verzorging van onze be jaarden. In mei 1959, vond de eerste bespreking plaats met B. en W. van Soest met onze Gereformeerde diaconieën als ruggesteun. Reeds in dec. '60 kwam de diaconie van de Nederl. Hervormde Gemeente onze gelederen versterken en sindsdien zijn wij gezamenlijk in uitstekende harmonie voorwaarts ge gaan. In maart '61 overviel ons een grote teleurstelling toen bleek, dat er tot en met het jaar 1963 geen bouwvolume volgens de wonigwetbouw meer be schikbaar zou zijn. Als gevolg hiervan werd. na overleg met de toenmalige secretaris van de Geref. Bouwcorpora tie, overgegaan tot voorbereidingen om te bouwen met premie. Na deze beslissing kon de stichtingsakte wor den gepasseerd op 25 september 1961 ten overstaan van Notrais Van Veeren, alhier. Als grondslag werd in art. 2 vastge legd: de Bijbel als het onfeilbaar Woord van God. onder aanvaarding van de drie formulieren van Enigheid. Hete zonnestralen. Urenlange tocht. Hijgend ademhalen. Hektoliters vocht: Meester houdt zijn klasjes Angstig bij elkaar: Zomer op terrasjes, Mooiste tijd van 't jaar. Lange bruine benen. Koffer* op de fiets. Zorgen zijn verdwenen. Deren doet ons niets; Pas op voor een brommer Vol baldadigheid. Kan hec nu nog stommer: Kijk eens hoe die snijdt'. De politieknapen Met verhit gezicht. Zonder jas geschapen. Doen vermoeid hun plicht. Daar een scooterliefje. Benen naar één kant. Krijgt toch een klein briefje Van de commandant. Motorbootjes stoeien Over meer en plas; Lome roeiers roeien Naar wat struikgewas. Korte nachten slapen. Veel te laat naar bed. Hele morgens gapen Hóórt bij zomerpret! JAAP MIJDERWIJK Nu kon worden voortgegaan en reeds op 19 oktober 1963 de eerste steen van ons gebouw worden gelegd. Uit een en ander bemerkt wel. dat er in snel tempo is doorgewerkt. De voltooiing in dit tempo kon slechts worden be reikt, dank zij de medewerking van B. en W. van Soest (met hun staf) en hierbij mag de toenmalige wethouder Van Zadelhoff niet worden vergeten, de raadsleden, Gedeputeerde Staten van Utrecht, de heer Ir. Scheffer (met zijn staf) als directeur-hoofdin genieur van de Volkshuisvesting in de prov. Utrecht en Notaris van Veeren. Bijzondere waardering hebben wij voor de samenwerking en de organisatie van de bouwkundige medewerkers, de adviseurs, t.w. het Architectenbureau Beekman Zn. met de toezichtheb- benden, het Bureau Treffers, de aan nemers Gebr. Bos te Baarn, N.V. Net- tenbouw, N.V Warmte-Energie en de andere onderaannemers. Wij zijn zeer voldaan, doch er zijn onzerzijds nog meer idealen welke op verwezelijking wachten. Wij denken hierbij aan een bejaardenflat en niet minder aan een verpleegtehuis Vooral j ■--i -V - ïvxaistbedoeiae bestaat een schreeuwende behoefte en gaarne roe pen wij de betrokken autoriteiten op tot daadwerkelijke steun voor een en ander. te om geen verwachtingen te wekken. Er deden zich vele moeilijkheden voor waardoor men op een gegeven mo ment het bijltje erbij neer wilde gooien. Het was toen ds Rullmann, die dat verhinderde door op te mer ken ..We verlaten de schans niet voordat we de strijd gezien hebben". Hij sprak tenslotte de wens uit, dat het centrum een plaats zal zijn van uiting van liefde tot God Ds Mettau sprak namens de centrale Kerkeraad der Ned Hervormde Ge meente. Hij noemde het een goede zaak, waarin twee kerken de handen ineen geslagen hebben om dit doel te bereiken, een zaak ook van praktische oeucumene. Het vervulde hem met trots, dat het tehuis in zijn Midden )- wijk staat. Hij zei tenslotte, dat niet alleen de tijd. maar ook de naam van het bejaardentehuis is veranderd. Vroeger heette dat oudemannenhuis of zoiets, maar de tijd van Keesje het diakenhuis-mannetje is allang voorbij, zei hij. „Het tehuis is een combinatie van vrijheid en gemeen schap", aldus ds Mettau. Hij wenste dat do plannen rond Groot Engco daal spoedig in vervulling zullen mo gen gaan en eindigde met het uit spreken van een tekst uit Spreuken „Grijsheid is een sierlijke kroon men vindt haar op de weg der gerechtig- 1MÜ Met assistentie van zijn medebestuursleden opent de heer W. A. Veldhuizen dc deuren van „Groot Engendaal". Spreker heette verder mevr. v. d. Wete ring en haar personeel van harte wel kom en sprak een bijzonder woord van welkom, tot de pensiongasten, die hij een heerlijke, onbezorgde levensavond toewenste Daarna begaf men zich naar het be jaardentehuis, waar om kwart over drie precies de vlag in top ging. Daarna werd het bestuur een twee meter lange houten sleutel overhan digd. Aan het eind daarvan was de echte sleutel bevestigd, waarmee men de deur van de hoofdingang zou openen. Het ging echter mis. want de sleutel brak van het houten exem plaar af, hetgeen aanleiding was tot de nodige hilariteit bij de aanwezigen Voorzitter Veldhuizen deed het toen maar zonder houten sleutel In de recreatiezaal van het tehuis, waar een receptie werd gehouden, zei de heer Veldhuizen, dat hij hoop te dat de bejaarden lichamelijk en geestelijk welzijn zouden vinden op hun levensavond. Als eerste sprak daarna de heer P Boer, een der initiatiefnemers. Hij vond het fijn. dat een wens van ve len in vervulling was gegaan Hij her innerde er aan. hoe men in 1958 met het plan op tafel was gekomen en dat men het toen voorzichtig aanpak- heid" Namens de bejaardenvereniging Rus tenburg bood voorzitter W. A, G. Kuij- pers gelukwensen aan. „Moge u in Groot Engendaal vinden, waar uw verlangen op gericht was", aldus de heer Kuijpers. Mevrouw J M. Wouters-Weseman sprak, evenals de heer H Fennema. namens de gezamenlijke diaconieën Mevrouw Wouters bood een televisie toestel aan voor de recreatiezaal. De heer Fennema zei. dat de gezamen lijke diaconieën nauw bij de stichting van het tehuis betrokken zijn ge weest ihet gaat van de diaconieën uit) en dat er veel werk is gedaan Dat werd echter met liefde gedaan en dat zal zonodig altijd met liefde gedaan worden. Hij bood een geheel compleet biljart aan voor de recrea tiezaal. Omdat het originele biljart nog niet klaar was (uiterlijk 29 juli) bood hij alvast een miniatuur-biljart aan. Ds. Lambers Heerspink sprak namens zichzelf „woorden uit een opwelling" Hij was zo vrij dan ook maar na mens de kerkeraad van de gerefor meerde kerk in Soestdijk te spreken Hij vond het fijn dat de bejaarden blij zijn en zag in Groot Engendaal de verhoring van de gebeden. Hij wenste ten slotte, dat er spoedig een bejaardenflat en een verzorgingste huis zullen komen. Mej. C E. Jolles feliciteerde namens het bestuur van het bejaardencentrum Braamhage (in welk bestuur zij ove rigens geen zitting meer heeft) en namens de Nederlandse Protestanten Bond. Zij verheugde zich erover, dat het doel eindelijk was bereikt. In de hall van Braamhage staat op een wandkleed „Ten tijde van de avond zal het licht wezen" Met Gods hulp zal men het avonduur van de be jaarden tot een licht maken, zei ze Ze bood ten slotte een crocket-spel aan voor de bejaarden „Dat cadeau ik net pas bedacht, ik kan u er dan ook niets van laten zien", zei ze. De directrice, mervouw v d Wete- ri' bood de heer Velhuizen een voorzitterhamer aan en zuster Smit en juffrouw Dolman namens het per soneel een slerpot met bloemen De heer Veldhuizen dankte ten slotte alle sprekers persoonlijk. Hij bracht Óók dank aan de schenkers van de bloemen en de talrijke cadeaus, waar onder een klok en een dia-projector. Na de receptie kregen de aanwezigen de gelegenheid het tehuis te bezich tigen. Er wonen momenteel 89 bejaarden in. hetgeen betekent, dat het volledig bezet is. Er waren in het begin liefst 234 aanvragen Groot Engendaal telt 71 eenpersoons- en zes tweepersoons kamers. Verder zijn er drie suites Het gebouw is drie verdiepingen hoog en beschikt voorts nog over een recrea tiezaal. een ziekenafdeling met vijf bedden, een drie-delige keuken en een bibliotheek. Groot Engendaal is niet alleen een aanwinst voor de Eng, maar voor ge heel Soest. Sinds ongeveer drie a vier jaar wer den 'steeds artikelen vermist uit een plaatselijke industrie Uiteindelijk deed de directie aangifte bij de politie De werklieden, die voor deze diefstallen in aanmerking kwamen, werden goed in het oog gehouden en toen de Soester recherche genoeg aanwijzingen had, tterd huiszoeking gedaan bij A. G v d S. alhier Het vermoeden werd be waarheid In de woning trof de re- che; ce een opslagplaats van gestolen gr eren aan. c.a. 'n grote hoeveelheid ^dschtap. schroeven, bouten, moe ren, elektrisch draad. verf. lijm enz. Van der S werd aangehouden en in arrest gesteld. Hij verklaarde de diefstallen niet al leen te hebben verricht, maar te samen met zijn collega H. v. d S. te Utrecht In diens woning werd niets aangetrof fen. Wel bekende deze v. d. S zich schuldig te hebben gemaakt aan bedoelde dief stallen. Beiden verklaarden veel goederen te hebben verkocht aan een zekere J. C. te Amsterdam, die er wel afnemers voor wist. A G. v. d. S bevindt zich nog in arrest en zal ter beschikking worden gesteld van de officier van jus titie te Utrech:. De beide anderen zul len respectievelijk worden vervolgd voor diefstal en heling Bij de heler te Amsterdam werden ook nog gestolen goederen in beslag ge nomen. maar niet alles kon achter haald worden. De hoeveelheid in be slag genomen goederen en voorwerpen is zo groot, dat een kamer van het po litiebureau er overvol mee is. Voor het rijbewijs A of BE zijn ge slaagd de dames en heren J. van Til. C. M. Groenewold-Bolten, J. Hagen, J G Spermon, B. W J. Vonk. W. A. C. Hartman, C. H M. van Leeuwen-van Wandelen en R W C. D. van Dijk. Zij werden oogeleid door Auto- en Scooterrijschool ..De Witte Pompen", Steenhoffstraat 25, Soest. Maandagmiddag reed A. v. G. uit Baarn'met een vrachtauto op het We teringpad in de richting van de Ko ningsweg. Vanaf de Industrieweg na derde G. C. C. van B. uit. Den Dolder met een personenauto, waarin ook zijn 4-jarig zoontje was gezeten. Op onverklaarbare wijze, daar het uit zicht ter plaatse goed is. kwamen bei de wagens met elkaar in botsing. De vrachtauto boorde zich in de flank van de personenauto. Deze auto werd totaal in elkaar gedrukt. De bestuurder kwam er goed af. maar het zoontje liep een grote hoofdwond op. Zijn vader bracht hemzelf in een hem verstrekte auto naar het ziekenhuis te Baarn. Beide wagens moesten worden weggesleept. Morgen wordt op de vliegbasis te Soes- terberg het 15-jarig bestaan herdacht van de stichting ..Meer ontspanning voor ernstige oorloggewonden". Aan pl.m 1600 personen, die op de basis worden verwacht, zal een lunch wor den aangeboden, terwijl van 11.30 tot 12.30 uur vliegdemonstratie zullen wor den gehouden. Maandag 5 juli a s houdt V.V.Z. haar jaarlijkse algemene ledenvergadering in de zaal van café „De Gouden Ploeg" De agenda vermeldt, naast de alge mene punten, twee 'punten die voor de vereniging van veel belang zijn Door de snelle groei der vereniging moet het aantal bestuursleden uitge breid worden en er moet worden be slist met hoeveel elftallen, zowel jeugd- als seniorenelftallen, aan de nieuwe competitie zal worden deelgenomen. Verder zal de verbetering van het kleedgebouw, waaraan de gemeente haar medewerking heeft toegezegd, een punt van bespreking vormen. Voor zijn gasten moet men hoffelijk zijn! Deze eis van de gastvrijheid hebben we al vroeg geleerd en daarom beden ken we allerlei waarmee wij onze lo gees plezier kunnen doen en op welke wijze we het hen zo aangenaam moge lijk kunnen maken. In de eerste plaats willen we de mooiste plekjes uit de omgeving tonen en hierbij komen na tuurlijk diverse wandelingen en fiets tochtjes aan de beurt, De sportieven nemen we zoveel mogelijk mee naar het Soester Natuurbad, waar ze hun hart kunnen ophalen. Maar wilt u de gasten eens laten genieten van de schoonheid van het verleden, neemt u hen dan mee naar Amersfoort. Wedden, dat het voor u zelf ook een verrassing wordt om op uw gemak de schilderachtige hoekjes van deze stad te bekijken. Wij hebben een folder voor u, waarin, aan de hand van een kleine platte grond, de belangrijke bezienswaardig heden vermeld staan. Is dit iets voor u en uw gasten? Wie met logees wil gaan toeren, vindt natuurlijk bij de A.N.W.B.-autoroutes een ruime en gevarieerde keuze Hiervan liggen de Veluwe-routes on middellijk in ons bereik, waardoor u er vanzelf toekomt het Nationale Park De Hoge Veluwe te bezoeken. U kunt daar parkeren en een mooie wandeling maken of een bezoek brengen aan het Kröller-Müller Museum, waar u de be kende Van Gogh-eollectie vindt Alle A.N.W.B-routes zijn bij ons ver krijgbaar en tevens de wetenswaardig heden betreffende het Nationale Park Denkt u vanavond aan Stiefbeen? Om acht uur begint de show in het openluchttheater. Kaarten zijn nog aan de kassa \erkrijgbaar. Toen niet lang na de publikatie van de geruchtmakende foto, waarop prin ses Beatrix stond afgebeeld met een jongeman, bekend werd dat deze man een Duitser was en dat hij de levens gezel van onze kroonprinses zou wor den, lokte dat soms scherpe reakties uit van een deel van het volk. Dat deel namelijk, dat nog steeds door bepaalde gebeurtenissen wordt herin nerd aan de vijf bange jaren van de oorlog. Zij kunnen wel vergeven, maar moeilijk vergeten. Het was dan ook te voorzien, dat een deel van ons volk de keuze van prinses Beatrix maar moeilijk kon aanvaarden. Er zullen er zijn, die dat nu nog hebben, maar er zullen er ook velen zijn, die vertrouwen hebben in de jonge Duitser, op wie nu de druk van een afschuwelijk verleden rust. Claus von Amsberg en prinses Bea trix hebben, naar zij verklaarden op dc openhartige persconferenties, die voor en na de verlovingsaankondiging door de koningin werden gehouden, dat niet uit het oog verloren Zij heb ben er beiden langdurig over gepraat en zijn tenslotte tot de conclusie ge komen. dat zij de stem van hun hart moesten volgen De verloofde van de prinses kreeg tij dens beide persconferenties harde vragen te beantwoorden. Hij deed dat eerlijk, openhartig, maar evenzeer di plomatiek. Hij sprak over de oorlog, die hij de zwartste periode in de ge schiedenis van zijn land niemde. Hij sprak over de jodenvervolging, over de dodenherdenking. Spontaan, geenszins geforceerd. Toch was hij ge spannen. want hij sprak In dezen niet alleen namens zichzelf. Hij sprak mede namens de andere jonge Duit sers, althans zo redeneerden vele an ti-Duitsers. Claus von Amsberg heeft het er voortreffelijk afgebracht. De verloofde van prinses Beatrix heeft bij velen de aanvankelijk tegen hem levende bezwaren weggenomen Heeft ook, zij het natuurlijk niet alle. be zwaren weggenomen tegen de jonge Duitsers. Jonge mensen, die evenals de heer Von Amsberg onder het verle den gebukt gaan. Hij is één van hen, die door het betreden van nieuwe, andere wegen, een nieuwe toekomst tegemoet gaat. Een stap op weg daar naartoe Is zeker de verloving met on ze kroonprinses. Het is een stap in dé goede richting naar toenadering, be grip en Internationale samenwerking. Wie op de dag van de verloving zich in de gesprekken mengde met de wachtenden bij het zonovergoten pa leis Soestdijk heeft kunnen ervaren, dat bij velen de aanvankelijke bezwa ren tegen niet zozeer Claus von Ams berg zelf als wel zijn Duitse afkomst waren weggenomen, nadat zij hem op de televisie hadden gezien. Hij maakte daar voor velen een sym pathieke indruk, die men bij het ui ten van de bedenkingen tegen zijn persooon over het hoofd had gezien. Hij was immers een Duitser Het volk was eerlijk in zijn mening toen het erop aankwam te zeggen hoe het over de verloving dacht Het volk was echter ook eerlijk om te er kennen niet helemaal juist te hebben gehandeld door de jonge Duitser al te veroordelen nog voordat zij kennis met hem hadden kunnen maken. Voor hen, die niettemin nog bezwa ren koesteren, wil ik de woorden her halen die onze kroonprinses zelf ge sproken heeftGeef ons tijd en ver trouwen - dan moet het mogelijk zijn de weerstand te overwinnen. Laten we dat verzoek eerbiedigen. In ons eigen belang en in dat van prin ses Beatrix en haar verloofde. KANTMAN. De heer P L Hansen alhier slaagde op een proefschrift met titel ..Automa tisering" als accountant lid N.I.V.A. In zijn kwaliteit van regent van het Prins Bernhardfonds heeft Z.K.H. Prins Bernliard donderdagochtend in Amsterdam drie zilveren njers uitgereikt. Deze jaarlijkse onderscheiding wordt toegekend aan hen dch op cultu reel gebied verdienstelijk hebben gemaakt. De foto toom .,.r. Jhr. F. J. E. van Lennep, prins Bernhard, de kolonel b.d. C. J. W. \an Waning en de heer A. P. M. Lafeber. 4

Soester Courant | 1965 | | pagina 1