POLITIEK dinsdag 6 Juli 1965 44e jaargang uo. 51 1 itgave llrukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en atimiiiistratie Van Wecdestraat 29a, Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 Ho«e rentelast Beeld van honderd jaren oorlog. Centrale opsporing; van oorlogsslachtoffers Honkbal S.E.C.-F.A.K. Dronken op de brommer Tweede zomereoncert van P.V.0. Het oog gericht op SOESTER((f)OURANT Abonn. p. kwart, ƒ2,40 - per post ƒ2,75 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. u bedreigt vooral de kleine man. Na de oorlog is het gemiddelde per centage van rente over geleend geld voortdurend gestegen. Dit is gebeurd ondanks het bestaan van een hoog peil van besparingen, dat in doorsnee nog boven 20 van het internen mag worden gesteld Hieruit blijkt wel dat er voortdurend een enorme behoefte aan vermogen bestaat, zowel bij het bedrijfsleven als bij de overheid. Bij de overheid bestond na de oorlog de behoefte om* de staatsschuld te verminderen, die door alle oorlogs lasten tot een onverantwoord hoog ni veau was gestegen. Bij het bedrijfs leven bleek er aanvankelijk een grote behoefte aan vermogen om de we deropbouw te financieren, terwijl er daarna een bijna niet te verzadigen behoefte voortsproot uit de expansie drang Als wij immers een modern in dustrieel apparaat willen bezitten, dan zullen daarvoor de vereiste middelen op tafel moeten komen De vorming van kapitaal is een aan tal jaren begunstigd door een in Ne derland bestaand laag loonpeil Bij het voortschrijden der jaren is het aan deel van de werknemers in het na tionaal inkomen geweldig gestegen totdat het thans een percentage van om en nabij 75 heeft bereikt. Onder druk. Van het aandeel van de werknemers wordt, gemiddeld een groter deel voor consumptieve bestedingen aangewend dan van het aandeel der ondernemers, omdat het inkomen van een onderne mer voortdurend onder de druk ligt van de expansiedrang van zijn be drijf. Van de besparingen, die niet door de ondernemers worden gemaakt, komt slechts een bescheiden deel in de ri sicodragende sfeer tereqht. Zij worden via spaarbanken en andere fondsen grotendeels belegd in obligaties van lagere en hogere publiekrechtelijke or ganen Uiteindelijk worden deze be sparingen aangewend voor pensioen doeleinden of voor z.g. infra-struc- schikbare bedrag beperkt. Het einde van het gehele proces is een stijgend tekort aan kapitaal dat de rente naar boven stuwt In dit laatste stadium schijnen wij thans te zijn beland Bij de economische strijd, die ont staat om het beschikbare kapitaal, trekken de zwaksten aan het kortste eind. Door rationalisatie en fusies heeft een beperkt aantal grote onder nemingen zich sterk gemaakt. Hun buffervoorraad aan eigen vermogen is zo groot, dat zij het gemakkelijkst kunnen opereren op de markt voor lang en middellang krediet De open markt. Bovendien is voor hen de weg vrij naar de open kapitaalmarkt. Zij kun nen met een nieuwe aandelen-emissie komen om hun financiële positie te versterken. Goede vooruitzichten voor deze ondernemingen stelt een behoor lijk dividend in het verschiet. Het geld stroomt toe zonder dat er a pri or! vaste lasten aan verbonden zijn. Uit het voorgaande wordt, reeds dui delijk. dat kleinere zakenmensen en particulieren veel minder beweeglijk op de kapitaalmarkt kunnen opere ren. Zij zijn voor vermogenstekorten aangewezen op hypotheken, gewone leningen en bijzondere kredieten on der staatsgarantie verkrijgbaar bi] de Nederlandse Middenstandsbank De di rectie van de genoemde bank heeft in haar jongste jaarverslag er reeds op gewezen dat het klein- en middenbe drijf het meeste heeft te lijden onder de gevolgen van de kredietbeperking Niet alleen de beperking speelt hen parten, ook de hoge rente wordt meer en meer 'n moeilijk punt om tot finan ciering met vreemd vermogen over te gaan. Particulieren stuiten op de zelfde rentebarrière bijvoorbeeld bij de financiering van het eigen wo- ningbezit. Wie* is de dupe? Onze conclusie moet helaas luiden dat in het algemeen de kleine man de dupe wordt van de steeds hoger wor dende rentestand. Zo komt de bezits vorming bij werknemers en midden standers onder moeilijke omstandighe den tot stand. *2 m w '<t m mm 9, a te 'M mm z i &sm Maandagochtend vroeg is de ..Grote Beer" met 823 studenten aan boord in Rotterdam aangekomen. De studenten, Amerikaanse en Nederlandse, maken de reis onder auspiciën van het Nederlandse bureau voor buitenlandse studenten-betrekkingen. Hoewel vroeg in de ochtend was de stemming tijdens de ontscheping opperbest. Minstens elf personen zijn om het leven gekomen en honderden ge wond tengevolge van een tornado, die Italië heeft geteisterd. Op de bovenste foto zien we een totaal verwoeste boerderij in de po- vlakte bij Parma. De onderste foto geeft een beeld van totaal vernielde auto's op de „snelweg van de zon". tuur van het land d.w.z. voor de aan leg van wegen, haven, industrieterrei nen en andere collectieve voorzienin gen, die pas op zeer lange termijn hun rente afwerpen nadat ze zijn aangevuld met investeringen in de ri sicodragende sfeer. De besparingen in de ondernemers kringen lijken over hun hoogtepunt heen te zijn In de eerste plaats zijn ze aangetast door de loonsverhogin gen. Vervolgens zorgen de belastingen er voor dat ze niet voldoende kunnen toenemen. In de derde plaats moet 'n steeds groter deel worden afgezonderd voor vervangingsinvesteringen, die on der druk van de noodzaak tot moder nisering en schaalvergroting op een hoger niveau moeten worden ge bracht. Meer slijtage. Het siotstuk van deze ontwikkeling vinden wij in de toenemende econo mische slijtage en de noodzaak tot uitbreiding van het bedrijfskapitaal zowel in de breedte als in de diepte. De prijsstijging, die uit de inflatie voortvloeit, is er oorzaak van, dat de voor afschrijving beschikbare midde len meestal met nieuw vermogen moeten worden aangevuld. Dat nieuwe vermogen zou ook uit le- nin^ mnen komen. Die zijn ech ter onvoldoende mate beschik baar rfrffat de overheid via de kre- dietreoniv-ue het voor leningen be- Toch worden rr.et name kleine zaken mensen hoe langer hoe meer de weg van het krediet opgedrongen. Zij kun nen eenvoudig niet anders, willen zij niet achterop komen in de voortstro- mende economische ontwikkeling. De marge tussen met het kapitaal te be halen winst en de daaraan verbonden hoge vaste lansten wordt kleiner en kleiner, want de concurrentie blijft zijn vaste baan volgen. Een baan die een toenemend aantal kleine zaken uit de circulatie slingert Krijgt dr. Holtrop gelijk, die voor zichtig aan aankondigde dat in west- Europa een periode van deflatie kan naderen, dan moet men zich met angst afvragen voor hoevelen de kredietto- ren zal instorten met alle gevolgen daar aan verbonden. Te Enschede heeft het team. dat onder leiding van de S.E.C -coaches Tinlin en Blok stond, het Nederlands kampioen schap behaald. Dit moet beschouwd worden als een unieke prestatie van coach Tinlin, want jaren achtereen waren Haarlem en Amsterdam altijd oppermachtig geweest. In de 2e innings nam F.A.K. een 2-0 voorsprong op S.E.C.na een overtrow van Hofman, toen er een F A K-speler tussen 2e en 3e honk was gesloten. Tot de 9e inning kon F.A K. niet meer scoren. In de 2c inning was Luschen door een fout v^n de F A K.-werper v. d. Brink op het eerste honk gekomen. Luschen kon toen scoren na een mag- nefleke 2 honkslag van Blok. In de 3e inning kon Prior, op het eerste honk gekomen door een honkslag. na een honkslag van Bazur scoren Har- Aan de rand van het Zwitserse Genè- ve, de stad die zowel het Europese hoofdkwartier van de Verenigde Naties als het hoofdkantoor van het Inter nationale Roode Kruis huisvesting ver leent. bevindt zich in een pittoreske, in een bloementuin verborgen villa, eer» -an de vreemdste en tegelijk meest welsprekende monumenten var) hon derd jaren oorlogsleed Het is de ..Centrale Opsporingsdienst" ris, op de honken gekomen door 4van het Roode Kruis In de kelders van wijd, kon tot het derde honk komer. j het gebouw zijn 45 miljoen kaarten I opgeslagen over soldaten en burgers die door de klap van Bazur De S.E.C. honkballers speelden zater- dat tegen F.A.K. een honkbalwedstrijd die eindigde in een 6-6 gelijkspel. Een grote aanwinst voor de S.E.C. honkballer was de Amerikaan Gurga- nius, die na de 6e inning de taak van Allen Harris overnam. Harris moest n.1. gespaad worden, omdat hij zon dag SEC. vertegenwoordigde in het junioren Rayonteam, dat om het Ray- onkamnioerschap te Enschede speelde. Naast H"v :'s waren Hofman en Kelner ook gekc - om mee naar Enschede te gaan. Door v. d. Bovenkamp, die een stoot- slag gaf. kon hij scoren. Bazur zelf kwam binnen door een honkslag van Luschen. In de ie inning sloeg de nieu we sympatieke S E C -speler Gurga- nius een homerun met Van der Gaast aan boord. Daarna is deze Gurganius gaan werpen. Deze werper kunnen we ongetwijfeld de beste werper van het rayon noemen. S.E.C. had ook beslist gewonnen, als catcher Tinlin er was geweest, maar de ballen waren zo hard en Gurganius wierp met zoveel effect, dat Blok de ballen niet meer zag. F.A.K kon geen enkele honkslag ge ven. dat wil wel iets zeggen van de sterkte van Harris en Gurganius. WeroresuJtaten van S.E.C Harris. 8-1-0 Gurganius, 7-2-0. Aantal honksla°-en F.A.K. 0. S.E.C. 8 Beste slaggemiddelde S.E.C Bazur 0 500. Gurganius 0.400. Luschen en Harris 0 300. Blok 0.200 De Bleesing-ipugd van SEC honkbal heeft zondag j 1. een wedstrijd gesoeeld op de vliegbasis Soesterberg tegen een Amerikaans team De uitslag luidde 2-1 in het voordeel van de Amerikanen. De S E C -werper was Lex Houtzager en heeft 4 innines voortreffelijk gewor pen. uitstekend gesteund door zijn vel- ders. Eddie de Klippelaar maakte een spektakulaire vangbal in het out-field De 2 tegenpunten werden gescoord door een overtrow van catcher Nau- werlaerts, die verder voortreffelijk werk deed. Het tegenpunt werd ge scoord door Pim Brugman, die door een goede honkslag op het eerste honk gekomen was. De coach van de Ame rikanen verklaarde na afloop van de wedstrijd dat ze nog nooit zo'n sterke tegenstander m Nederland ontmoet hadden. Voor aanstaande zaterdag werd met een een afspraak gemaakt voor een nieuwe wedstrijd. Tevens zullen in de honkbalweek voor de Bleesing-jeugd drie wedstrijden tegen het Ameri kaanse team van Soesterberg gespeeld worden. De bromfietser J. E. v. d. M. uit Baa m stak zaterdagavond, komende van de Koninginnelaan, in beschonken toe stand het Nieuwerhoekplein over, met de bedoeling m de richting Baarn te rijden. Hij reed tegen het tuinhek van Mariënburg. kwam te vallen en kon niet meer opstaan. De politie ont fermde zich over de Baarnaar. die zijn roes in de cel van het politiebureau mocht uitslapen Het tweede zomereoncert van de Soes- ter Harmonie „P.V.O." wordt vrijdag avond, te 8 uur. gegeven op het plein van de Margrietschool aan de Bonifa- ciusstraat in Soest-Zuid. Uitgevoerd zullen worden: 1 Them Basses (mars). 2. Im Weissen Rösll Selectie 3. La Fes- ta Splendora (ouverture). 4. Letkis Jenke (finish dancei. 5 The Phantom Brigade. 6. Weense Parels. 7. Clarinet- tisten Polka. 8. IJzer en Staal (mars). tijdens de oorlog in gevangenschap geraakten of van huis werden ver dreven. De oudste gevallen stammen nog uit de strijd tussen Duitsers en Denen in 1864, meer dan een eeuw geleden. Met behulp van deze gegevens, ver kregen via inlichtingen uit de oorlog voerende landen, probeert het Roode Kruis uit elkaar gedreven gezinsleden weer tot elkaar te brengen. Vandaag de dag. twintig jaren na de laatste wereldoorlog, komen elke week in Ge- neve nog zo'n duizend brieven binnen van mensen, die gegevens opvragen over het lot van bekenden, die in de jongste wereldoorlog spoorloos verdwe nen. De Centrale Opsporingsdienst doet trouwens meer dan het zoeken naar verdwenen oorlogsslachtoffers. Hij be schikt ook over inlichtingen voor men sen. die nu recht hebben op een ver goeding voor het feit dat zij in de oorlog van huis werden weggesleept naar gevangenkampen of concentratie- wampen in Duitsland of andere door de Duitsers bezette gebieden. Hoewel de dienst in eerste instantie bedoeld was voor het registreren van militaire krijgsgevangenen vormen de burgers tegenwoordig dan ook een be langrijk deel van het werkterrein. Tenslotte maakt de oorlog geen on derscheid meer tussen iemand in uni form of iemand in maatkostuum. Het internationale oorlogsrecht deed dat aanvankelijk wel. In 1929 werd voor het eerst in de Conventie van Genève vastgelegd, dat het Roode Kruis gegevens moest ver zamelen en doorgeven over militaire krijgsgevangenen. Pas na de tweede wereldoorlog, in 1949. werd bij inter nationaal verdrag geregeld, dat het Roode Kruis dezelfde taak heeft ten opzichte van geïnterneerde burgers en vluchtelingen Vele honderdduizenden gezinnen dan ken aan deze dienst het feit, dat zij tijdens of na de oorlog iets hoorden over het lot van hun zoon of vader. Nu nog liggen voor de bezoekers van de dienst in Genève als sombere rele- kwieën de rapporten ter inzake die het Duitse opperbevel naar het Rode Kruis in Zwitserland stuurde over neergeschoten geallieerde vliegers. De officiële rapporten, nu als vergeelde telegrammen nog te lezen, gaven de namen van de vliegers en als die ont braken het legernummer en het merk en identificatienummer van het neer geschoten vliegtuig. Of een simpele zin zoals: „aangespoeld aan de Noordzee kust nabij IJmuiden" Het Roode Kruis kon dan zo snel mogelijk de gezinnen in Engeland cf Amerika berichtten over het overlijden of het gewond in gevangenschap geraken van de betrok kenen. In de jongste oorlog verwerkte de post kamer van de dienst in Genève dan ook zo'n vijftig- tot honderdduizend brieven per dag Twaalfhonderd men sen, onder wie 276 vrijwilligers, werk ten aan het noteren van de gegevens, die Geallieerden zowel als Duitsers zonden. De oorlogvoerende partijen zonden ook rapporten over de krijgs gevangenen. die ze maakten. Dit beeld kon echter nooit kompleet zijn. Dagelijks geraakten duizenden zoek. Vooral burgers. De dienst is op de vreemdste wijze aan inlichtingen over deze verdwenen oorlogslachtoffers gekomen. Zo werd in Bulgarije een leeg sigarettendoosje gevonden, dat uit een trein was ge worpen en dat aan de binnenkant een lijst betvatte van een aantal Italianen die door de Duitsers via Bulgarije wer den gedeporteerd. Dagelijks krijgt de Opsporingsdienst De strijd in Vietnam duurt onvermin derd voort. Daar verandert zelfs de mening van een steeds groeiend aan tal Amerikanen en Europeanen, dat de zinloze strijd gestaakt moet worden, niets aan. De Amerikanen gaan rustig door met het sturen van troepen naar het gebied, waar al zoveel soldaten het leven hebben verloren. De verse troe pen gaan er heen met de gedachte het wel te zullen redden, maar ook met de gedachte, dat zij misschien niet meer zullen terugkeren naar het vaderland. Vorige week is er een nieuw aspect ge komen in deze strijd, die geen einde schijnt te zullen krijgen. De Russen hebben al laten weten, dat zij Viet nam. het noordelijke deel dan, zullen blijven steunen zolang de Amerikanen in het zuiden verblijven. Die Ameri kanen hebben zich tot vorige week op de achtergrond gehouden. Zij streden weliswaar mee. maar niet in de front lijn. De regering in Washington zei zelfs, dat ze voordien alleen maar adviseerden bij de verdediging, al klinkt dat weinig overtuigend, vooral ook gezien het grote aantal verliezen aan manschappen aan Amerikaanse zijde Die verliezen zullen ongetwijfeld nog groter worden, want voortaan zul len de troepen ook In de aanval gaan. Het was te voorzien, dat er nieuwe pro testen ozuden komen tegen dit besluit en dat heeft de regering in Washing ton begrepen. Toen zij dit besluit be kend maakte, verzuimde zij er dan ook niet haastig aan toe te voegen, dat deze maatregel past in het kader van de al eerder bekend gemaakte Amerikaanse politiek. De hoge heren in Washington wijzen er, als steeds, op dat de Amerikaanse soldaten al leen zullen worden ingeschakeld, als Zuid-Vietnam daar uitdrukkelijk om vraagt. Maar heeft de Zuid-Vietnamese regering in deze affaire wel iets te zeg gen. Is het niet zo, dat Amerika uit maakt wat er al of niet gebeurt? Er zijn steeds minder mensen, die ge loven, dat de politiek in Zuid-Vietnam juist is. Zij geloven ook niet, dat Zuid-Vietnam veel te vertellen heeft over wat er op militaristisch gebied in hun land gedaan wordt. Zij geloven Zuid-Vietnam strijden, levend terug- evenmln. dat alle Amerikanen, die in komen, vandaar dat de tegenstand in Amerika tegen Jonhson's politiek groeit. Het is een-oorlog, -die geen uit komst biedt, zeggen de tegenstanders, en dus isdie zinloos. Zij vinden de huidige politiek niet geschikt om het Amerikaanse doel te bereiken: vrede en democratie in Vietnam. Intussen heeft Nederland in deze kwes tie zijn stem nog niet laten horen Daarover is al heel wat kritiek geuit, maar in Den Haag schijnt men daar niet ontvankelijk voor te zijn. Men vraagt zich af. hoe lang het nog moet duren voordat Nederland er eens aan gaat denken op welke manier men Amerika het best kan steunen om uit de moeilijkheden te komen. Het is bekend, dat Nederland wat be treft haar mening over de buitenlandse politiek bepaald niet haantje de voor ste is. Maar het wordt nu toch wel eens tijd. dat er op z'n minst iets ge daan wordt. Het gaat in deze zaak immers om de wereldvrede. Of is die niet zo belangrijk als de gebeurtenissen in Brussel? KANTMAN. met nieuwe gevallen te maken. Mensen van het Roode Kruis proberen in de Kongo, in Vietnam, in de Domlni- kaanse Republiek zoveel mogelijk na men te verzamelen van gevangenen en slachtoffers om hun familie te kun nen inlichten. Geen wonder dat de Centrale ontelbare dankbetuigingen bezit van moeders, die eindelijk hun zoon terugkregen of iets over zijn lot konden vernemen, van kinderen die hun vader weer ont moetten. De bouw van de Rotterdamse metro vordert gestaag. Het spectaculaire werk wordt op het ogenblik verricht in Rotterdam-Zuid, waar meu hard werkt aan de vol tooiing van het station „Rijnhaver Deze overzichts foto geeft hiervan een beeld met rechts de boven grondse perrons en op de achtergrond de bovengrondse baan over de Hillenweg en Hillenlaan.

Soester Courant | 1965 | | pagina 1