En nu naar Mars Telefoonnummer ziekenauto 5980 Voor uw BRUIDSREPORTAGE SOESTERBERG Zonder commentaar Voor KILLE uurtjes Nieuwe reuzen van het luchtruim Op 14 juli komt de fotograaf even langs Demonstratiewedstrijd softbal Gevonden voorwerpen Bromfiets ontvreemd Collecte Algemene Ned. Invaliden Bond WASSEN STOMEN Oorlogsgewonden en helpers op Soesterberg V.V.Z. '49 speelt met negen elftallen op één veld Geslaagd mm VOOR KLEI IN E KLEUTERS nlpwrnimT,yaart 'S weer vol°P ln hat m t h„n .PTUWS' Eerst de Russen. Hlf.* w, geslaagde tweemansrondjes, Verv^ awee.'duik bulten de capsule. Vervolgens Amerlka's „Gemini" (twee- i'vnoH mft de belang"ike ..bijstuur" rende^f"»." "Ranger IX". met dut zenden^ foto s van de maankrater „Al '™"s Panklaar en heet van de P8r !elevlsle ln miljoenen huls kamers vertoond even voor een „zach- nLit Ug de maan, maar mislukt Daarop de dagenlange hemelreis van de twee Amerikanen, waarvan er één buiten zijn voertuig, Gemlni IV, alléén op stap ging met een handraketaan- dnjving, waarmee de VS. eindelijk de Russen overtroefden met een primeur. Naar Mars En er is méér te verwachten! Wat er komt, zal ons misschien aanvankelijk Pllr\der ..doen": maar de belangrijk heid er van zal enige orden groter zijn dan die van de maanstunts. De maan is ons nu even vertrouwd als de Costa Brava! zakagenda staat aangetekend: .1965, pl.m, 14 juli, Mariner IV moet nu foto's van Mars zenden. De Mari ner IV is gelanceerd op 28 november 1964 Het zwaartepunt van de ruimteverken ningen wordt dan van de man ver legd naar de planeten Venus en Mars. Venus was al in het nieuws op 27 au gustus 1962, toen de Amerikanen - met zoveel succes - Mariner II op haar afvuurden. Midden december 1962 - na vier maanden reizen! - rapporteerde de capsule een aantal bijzonderheden over temperatuur en stralingstoestan den op de planeet, die vooralsnog niet tot een landing op Venus aanmoedig den. De temperatuur bleek ondraaglijk heet. Vooral op de vaste bodem van Venus; die door dampwolken niet te zien was. Op een afstand van 87 miljoen km werden nog radio-signalen van de cap sule ontvangen. De af te leggen af stand in de baan bedroeg 290 miljoen km. Dat was dan Venus. 560.000 000 km Maar nu Mars. Mars staat ons om al lerlei redenen nader dan de andere planeten. Mars heeft om te beginnen een maan -zelfs twee - die 't bezoek waardevol maakt als bespiedingsruim te". Daarenboven is het op Mars koud en niet warm. Er mag dan niet veel zuurstof zijn; maar iets is er en dus is er een atmosfeer. Maar Mars is een stuk verder weg. De Baanlengte die moet worden afgelegd, bedraagt 560 miljoen km. De eerste poging een schot op Mars te lossen, vond op Cape Kennedy plaats op 5 november 1964. Maar kort na de start barstte het geval uit el kaar. Mislukt! Marsschoten kunnen niet op elk ge wenst ogenblik worden gelost. De beide planeten - Aarde en Mars - moeten, ln hun banen om de zon, ten opzichte van elkaar, een bepaalde positie inne men, die periodiek terugkeert. Voor een Marsschot moetr er zo iets als eert kos mische ..r" in de maand zijn; net als op aarde het seizien voor levertraan slikken en mosselen eten! Nog net op tijd kon Amerika een tweede poging wagen, namelijk op 28 november 1964, met Mariner IV. Radio signalen reikten over een afstand van 240 miljoen km! En dat met een heel zwak zendertje! Bijgestuurd Op 5 december 1964 werd de baan van Mariner IV elektronisch - van de aarde af - bij geregeld. De capsule moest 45 km per uur harder lopen Zou de bij sturing niet zijn geschied, dan zou het ruimteschip op een afstand van 245.000 km aan Mars zijn voorbij ge suisd; en natuurlijk niet veel hebben kunnen rapporteren. Nu is 't afwachten wat er midden juli uit de bus komt; want dan passeert Mariner IV - na een ruimtereis van 229 dagen - op een afstand van 8500 km het reisdoel Als alles goed gaat, krijgen we 22 foto's ln zwart-wlt van de oppervlakte van „de rode planeet". Misschien zal er dan opheldering ko men over het al of niet werkelijk be staan van de zogenaamde „kanalen" op Mars; waarover al zo lang verschil van mening bestaat. Bovendien zal de radio aan boord gegevens seinen over de hoogte en de druk van de Mars- atmosfeer. Met opzet wordt de Mariner ook achter Mars omgeleid dwars door de atmosfeer - indien aanwezig - heen. Is er een dampkring dan heeft die in vloed op het gedrag van de radiosel- nen. En die invloeden vertellen vrij wel alles over de samenstelling van de atmosfeer van Mars. Russen sneller! Ook de Russen hebben een boodschap per op weg naar Mars. Op 3 november j.1. ging hij de ruimte in (Sonde II). Het is mogelijk, dat de rode Mars sonde de Amerikaanse inhaalt, want de Rus loopt harder Maar overigens weten we van deze sowjet-boodschap- per niet veel. Deze zomer zullen we er hopelijk alles van vernemen. Mars is de populairste planeet bij de aardbewoners, omdat de aanwezigheid van (althans planten) leven niet is uitgesloten. Er is wat waterdamp maar ook heel wat koolzuurgas! Ze kan niet erg snoeven op zijn manen. Er zijn er twee, maar ze hebben een middellijn van respectievelijk 15 en 7.5 km. Kleingoed! Mars zelf heeft een diameter van een goede 6000 km. De planeet draait in iets meer dan 24 uur om haar as, zodat de dag er even lang is als op aarde. De meest nabije maan rent om Mars heen; op z'n minst komt ze tweemaal per marsdag op en gaat twee maal onder. De verste maan gedraagt zich vrij wel gelijk aan onze maan tegenover de aarde. Emigratiekans. n Als de aardbewoners in de toekomst eens gedwongen zullen worden naar een nabije planeet te emigreren, zal de keus beperkt zijn tussen Venus en Mars. Venus komt in aanmerking als we 't te koud krijgen, Mai*s bij toe nemende warmte van de zop. Op yenus is het nu 66 graden Celci- Namens de jeugd van Suriname heeft de hoofdcommissaris van de Su rinaamse padvinders een felicitatie-oorkonde aan Gouverneur De Vries aangeboden, wegens de verloving van prinses Beatrix met de heer Von Amsberg. us. boven op Mars 39 graden onder nul. Geen van beide aanlokkelijke temeperaturen! Maar de zon behoeft maar even koeler of warmer te wor den, en één van beide planeten wordt voor ons een Costa Brava! Althans ln temperatuur! Zo'n zekerheid is wel een vooronder zoek waard! Let dus op 14 juli 1965. Donderdagavond a s., te 19.15 uur, zal op het S.E.C. honkbalterrein een de monstratiewedstrijd softbal worden ge speeld tussen een combinatie van S.E.C. en U.V.V. (Utrecht) en het jeugddistrictsteam uit Haarlem Dit kan een interessante wedstrijd worden, aangezien de combinatie S.E.C.-U.V.V. een zeer sterk team op de been kan brengen, hetgeen ook wel nodig is tegen de meer geroutineerde Haarlemse dames 6 SE C. speelsters zijn geselecteerd, t.w. M. v. Ginhoven. E. v. d Brink, C. de Beurs. F. Nauwe- laerts, B. Bot en N. v. Wely. Portemonnee met Duits geld, dames fiets, passer, lap stof. oorapparaat, zwart mutsje, sleutelbos, sandaal, twee schriften, ring met 3 sleutels, porte monnee met geld, lederen tas met broodtrommel, bruine portemonnee met enig geld, groene fietstas, kinderbril, plastic regenjas, horloge, tas, bos sleu tels, portemonnee met geld, rijwiel met hulp-motor, map met scheergerei, zon- nebrll-voorzetgiazen. Komen aanlopen dwergkeesje. Komen aanvliegen post duif. Inlichtingen aan het politiebureau. Zaterdagnacht is bij café-rest. To ni Boltini te Soesterberg de bromfiets van D. D. uit Zeist ontvreemd. In de week van 12 tot en met 17 juli wordt in Soest de jaarlijkse collecte gehouden ten bate van de Alg. Ned Invaliden Bond Dit jaar zal het 20 jaar geleden zijn dat de afdeling Soest-Amersfoort werd opgericht en in dit tijdvak heeft men vele gehan dicapten mogen helpen in hun sociale en financiële moeilijkheden, terwijl de revalidatie daadwerkelijk werd bevor derd. Zij, die als collectant willen helpen, worden beleefd verzocht zich te mel den bij de heer W. Derks, Molenstraat 81, Soest. EDE TELEF. 08380-8050 Ongeveer 600 oorlogsinvaliden en hun 1.000 begeleiders hebben zaterdag op de koude en natte vliegbasis Soester berg vliegdemonstraties bijgewoond De bijeenkomst was op touw gezet door de stichting M.Ó.V.E.OMeer Ontspanning Voor Ernstige Oorlogs gewonden, die 15 jaar bestaat Het was een drukte van belang, daar op Soesterberg. waar de vele bezoekers zich op alle mogelijke manieren te gen de koude en regen beschut had den. De oorlogsgewonden en hun begelei ders waren veelal per auto gekomen Zij konden plaatsnemen op de langs de start- en landingsbanen klaar gezette stoelen. De commandant van de vliegbasis, kolonel W de Wolff, verwelkomde de aanwezigen op deze „zomerse febru aridag", zoals hij het zei. Daarna be gonnen de vliegdemonstraties, die in een zware regenval werden gehouden. Voordien hadden de bezoekers nog lunchpaketten en koffie ontvangen. Een reddingsdemonstratie opende het vliegfeest. Sergeant Stevens had plaats genomen in een opblaasbare rubberboot, waaruit hij zich door 'n Alouette-straal-helicopter liet redden. Zijn collega Schipper haalde verba zingwekkende toeren uit met zijn Hunter Mark 6, die slechts op lage hoogte vloog. Voorts waren er de monstraties met twaalf Hunters, die telkens ln een andere formatie over vlogen, en met zweefvliegtuigen. De toeschouwers genoten zeer van het gebodene, ondanks de regen en kou de. In de middag gingen zij naar Utrecht, waar hun een amusements programma werd aangeboden De koks van de militaire koksschool in Leiden hadden een massale maaltijd bereid. De voetbalvereniging V.V.Z. heeft maandagavond in hotel De Gouden Ploeg haar jaarvergadering gehouden. De belangrijkste besluiten waren wel het verhogen van de contributie en het uitbreiden van het bestuur in ver band met de snelle groei van de ver eniging. De jeugdleden (tot en met as piranten) betalen voortaan 1,per maand, de Junioren 1,25 en de seni oren f 2,50. Het bestuur, nog steeds bestaande uit drie man, werd op voorstel van het lei dende drietal zelf uitgebreid tot vijf man De aftredende secretaris A. v. d Broek werd herkozen. Voorts werden gekozen de heren H. Duit en H. Striet- man. De heer H. Onderstal. commis saris, legde zijn funktie neer. De voorzitter van V.V.Z '49. de heer W. de Ruiter, opende de goedbezochte bijeenkomst met een welkomstwoord. Hij hoopte, dat de leden hun eventuele kritiek ook inderdaad zouden uiten in plaats van die voor zich te houden en later aanmerkingen te gaan maken. Secretaris A. v. d. Broek las z'n keurig verzorgd en uitgebreid jaarverslag. Daaruit bleek, dat van de in 1964 op gerichte jeugdafdeling drie junioren teams aan de competitie hebben deel genomen. Er deden ook drie senioren elftallen mee. Doordat het ledental sterk is toegenomen, is het plan om in de nieuwe competitie met negen elftallen deel te nemen! De groei van zal schromen maatregelen te nemen tegen hen, die de training niet regel matig bezoeken. In de ergste gevallen zullen de betreffende leden niet meer worden opgesteld. Op het terrein aan de Ferd. Huycklaan wordt momenteel een kostbare lichtinstallatie aange bracht. Het bestuur doet dit ten be hoeve van de leden en het verwacht van hen dan ook de nodige medewer king Het bestuur drong er bij de leden op aan te proberen om op z'n minst één donateur aan te brengen. Op de vergadering was ook aanwezig de heer Th. M Peet, directeur van de Stichting voor Lichamelijke Opvoeding en Sport „Soest". Hij zou vragen van V.V.Z.-leden beantwoorden en heeft dat ook gedaan, maar men is beslist niet veel wijzer geworden of het moet zijn, dat de heer Peet veel van de V.V.Z -ideeën tot luchtkastelen degra deerde. Er werd gevraagd of V.V.Z. meer speel- gelegenheld krijgt, omdat het spelen met negen elftallen op zegge en schrij ven één veld bijna onmogelijk is. Het antwoord was. dat de gemeente Soest nog op z'n minst zes nieuwe velden no dig heeft, waarvan V.V.Z. er één moet hebben. De aanleg van deze velden kost omstreeks één miljoen gulden. Maar voordat daarover gesproken wordt: waar moet men die velden aan leggen? Er was ook een vraag betreffende de aanleg van waterleiding naar het kleedlokaal. Antwoord: Op de Ferd. Huycklaan is geen waterleiding aan wezig. De gemeente kan voor V.V.Z. alleen geen groot bedrag uitgeven. Bo vendien weet de gemeente niet, of de eigenaar wel bereid is het veld nog langer ten behoeve van de sportbe oefening te willen verhuren. De directeur van de Sportstichting zei ln zijn slotwoord: „Wij doen ons best". Voor V.V.Z. een schrale troost! SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Burg. Grothestraat 45 - Telef. 3917 de vereniging uit zich het best in de cijfers: in 1964 waren er 43 senioren leden tegen nu 62. en 41 jeugdleden tegen nu 49. Met de heer J. Rap. die V.V.Z. het afgelopen seizoen trainde, zijn over de a s. training onderhande lingen gaande. De heer K. v. d. Veen kon de verga dering als penningmeester een batig saldo voorleggen. Over het door het bestuur gevoerde be leid werd enige aandacht besteed door de aanwezigen. Zij hadden vooral aan merkingen op het feit, dat de bestuurs leden zich wel eens met spelers be moeien tijdens een wedstrijd. Het bestuur deelde mee, dat het niet Goed humeur Natuurzuivere King houdt u fit en fris. En deze eigenschap pen weerspiegelen zich door gaans in een goed humeur (kost baar bezit!). Nu en dan een King is het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking (en zo'n weinig kostbare gewoonte!) Onze plaatsgenote. mej. W. A S de Haan, slaagde aan het Nutssemina- rlum voor Kleuterpedagoafie aan de Universiteit te Amsterdam voor de akte Kleuterpedagoafie. In een Parijs weekblad werd een afdoend middel aangeprezen om slank te blijven. Tegen betaling van een be paald bedrag zou de „levenswijze" worden toegezonden. De dames, die het proberen, kregen per kerende post het volgende advies „Indien men U een tweede portie eten aan biedt dan moet U verschillende ma len flink met het hoofd schudden - van links naar rechts - van rechts naar links....". In de gemeenteraad van Gilling ham (Engeland) is een voorstel om in de kamer van de burgemeester 'n ijskast te installeren, afgewezen. De kast zou hebben moeten dienen om het bier voor de gasten te koelen. Weet u wel dat door dc meeste vrouwen bij het nakijken van hun zomer- garderobe voor eventuele vernieuwingen heel vaak de rokken en jumpertjes over het hoofd gezien worden Zij denken op dat ogenblik alleen maar aan de lichte zwierige toi letjes waar zij er graag zo veel mogelijk van bezitten. Natuurlijk, als wij aan de zomer denken, gaan onze gedachten het eerst uit naar de zon, maar toch mogen wij ook de in ons land zoveel voorkomende gure dagen niet vergeten. En denk eens aan de bus- of treinreizen, die u nog voor de boeg hebt. En wat trekken wij op deze da gen dan het liefste aan Geen mouwloze zomerja- pon waar het dan natuur lijk te kil voor is. IK i"* I Daarom is het onontbeer- W I lijk een paar heerlijke rok ken en warme jumpers te bezitten waar we ons dan zo fijn in thuis voelen. Maar ook als wij bijvoor beeld in de ochtenduren, wanneer het vaak nog niet zo warm is, onze bood schappen moeten doen \s zulk een combinatie ideaal. Het ensemble dat wij u hier tonen, is gemaakt van orlon en het bovenste deel met v-uitsnijding is in een fijn groen en bruin wafelpatroon uitge voerd. De strakke rok is van het zelfde patroon maar is alleen in bruin gehouden. Wij zullen u hiermee wel aan iets herinnerd hebben en wij hopen dat ook u zult slagen om een paar gemakkelijke creaU'.s te vinden. (Nadruk verboden) JOLANDA De luchtvaart gaat een nieuwe toe komst tegemoet. Terwijl de vurige twistgesprekken over de nieuwe gene ratie van supersnelle passagiersvlieg tuigen nog altijd aan de gang zijn, is plotseling duidelijk geworden, dat zich naast deze snelheidsrevolutie nog een geheel andere ontwikkeling bezig is te voltrekken. Het was de grootste verras sing van de luchtvaartsalon in Parijs, een imposante expositie, waaraan door alle grote luchtvaartnaties van beide zijden van het IJzeren Gordijn werd deelgenomen. Zonder dat de interna tionale luchtvaartwereld ook maar iets had vermoed daalde op het Parij- se vliegveld onverwacht het grootste vliegtuig, dat de wereld ooit had ge zien: de Russische Antonow-22, een enorm gevaarte, dat in staat is liefst 750 passagiers tegelijk te vervoeren over een afstand van vijfduizend kilo meter zonder een tussenlanding te moeten maken. De Westerse landen stonden versteld Zij hadden dit niet verwacht. Niet zo snel. Ook in Westerse fabrieken - voor al de Amerikaanse concerns zijn er druk mee bezig - wordt hard gewerkt aan reusachtige vliegtuigen, die zo'n 600 of 700 passagiers kunnen vervoe ren, maar het zal toch nog rond twee jaren duren voor deze luchtreuzen echt in produktie kunnen worden ge nomen. De Russische luchtvaartont werper Antonow verklaarde in Parijs laconiek, dat hij de reus had gebouwd om landbouwmachinerieën over te kunnen brengen naar de verre vlakten van Siberië, waar vervoer over de weg vrijwel is uitgesloten. Zijn luchtreus, die zelf een gewicht heeft van 250 ton. kan 80 ton vracht meenemen in de enorme laadruimten Het toestel is even groot als 'n flink schip. Het heeft Het wordt steeds moei lijker om de juiste kle ding voor onze kinde ren uit te zoeken met al die nieuwe stoffen waar we toch eigenlijk allemaal 'n beetje bang voor zijn. Kopen we tegenwoor dig een nieuw kleding stuk, dan is het wijs om goed na te gaan van welke soort stof het vervaardigd is, want dan lopen we het risico niet het na één keer wassen weg te kunnen gooien omdat we het verkeerd behandeld hebben. Wel is waar dat al de ze kunststoffen alle maal oersterk zijn. Dat is natuurlijk ook een heel belangrijke factor, want we weten alle maal hoe gauw kinder- kleertjes versleten kun nen zijn vooral als we een paar van die rob bedoezen hebben. Toch wordt er van deze kunststoffen heel leuke en praktische kleding gemaakt waar we na tuurlijk gelijk weg van zijn. De trois-pièces die wij op de eerste foto tonen, is gebreid uit draion HB en de jacquard motiefjes die er in ver werkt zijn, doen het fantastisch. inplet is heel gemakkelijk wasbaar, krimp vrij en viltvrij. Het is echt zo'n kledingstukje waar i.. -o aan gehecht raakt omdat het natuurlijk ook gedragen kan worden zonder het vestje of met een ander truitje, hetgeen natuurlijk heel leuke mogelijkheden schept. Nu we het over kinderkleding hebben, mogen we ook onze kleine jongens niet vergeten. Het jongetje op de tweede foto kijkt niet voor niets zo blij, want hij draagt een crylor pullover met uni-pantalon, waar hij zich heerlijk vrij in voelt, waar hij net zo hard in kan lopen en rollen als hij wil. Deze pullover is uitgevoerd in rode dessins op een wit front en de pantalon is in rood gehouden. Hopelijk zult u ook slagen uit de duizelingwekkende hoeveelheid mogelijkheden uw keuze te maken, maar daar twijfelen wij niet aan, want wat doen we eigenlijk liever dan kleertjes uitzoeken voor onze kleintjes vier schroef turbine-motoren van vijf tienduizend paardekrachten, die vier achtbladige contraschroeven aandrij ven. Het is niet waarschijnlijk, dat dit gro te Russische vliegutig door andere luchtvaartmaatschappijen dan de Rus sische Aeroflot zal worden gebruikt, De maatschappijen aan deze kant van het Gordijn zulen wel willen wachten tot de Amerikanen gereed zijn Trois-pièces voor de leeftijden 1-5 jaar mot jacqoard- motiefjes. Een poHover met bijpassende lange broek toot Jongens van 2-5 jaar. (NadaÉ YOLANDA met hun ontwerpen De regeringen zullen nooit toestemming geven voor miljoenenorders aan de Russische luchtvaartindustrie, die nog altijd voornamelijk op militaire vliegtuigen is afgesteld. Ook de luchtreus, die Pa rijs overrompelde, kan voor militaire doeleinden worden gebruikt. In de neus bevindt zich een koepel voor een waar nemer. Het toestel zou geschikt zijn voor het transport van achthonderd parachutisten. De militaire waarde van deze trans portgiganten is ook de aanleiding ge weest voor de haast, waarmee nu de Amerikaanse fabrieken (vooral Boeing is vergevorderd) zich op de bouw van deze grootste vliegtuigen, die ooit in het luchtruim zijn verschenen, hebben geworpen. De Amerikaanse fabrieken zijn overigens een stapje voor op de Russen, ook al komen ze dan wat later met hun toestellen op de markt, Boe ing, Lockhead en Douglas werken aan toestellen, die zullen worden uitge rust met vier zeer krachtige straalmo toren. die de vliegtuigen een snelheid moeten geven, die gelijk is aan die van de huidge straalverkeerstoestellen: zo'n negenhonderd kilometer per uur. Dat is bijna twee keer zo snel als de Russische gigant. Het Boeing-ontwerp heeft een romp met een hoogte van liefst zeven en een halve meter. Dit maakt het mogelijk de ruimen te ver delen ln drie dekken. De luchtreizigers zullen over enkele jaren uit twee nieuwe generaties kun nen kiezen. De grote luchtreuzen, die de passagiers zullen vervoeren tegen prijzen, die rond dertig percent lager zullen zijn dan de huidige tarieven, en de supersonische passagiersvlieg tuigen, die veel duurder, maar dan ook drie maal zo snel zullen zijn. Ook Rusland kwam in Parijs met een model voor zo'n supersonisch vliegtuig, de Tupolew TU-144. In 1968 moet dit vliegtuig gereed zijn, ongeveer tegelij kertijd met liet Frans-Engelse ont werp. de Concorde De opgegeven snel heid voor de TU-114 is 2500 kilome ter per uur. twee maal zo snel als het geluid. De Concorde zal honderd pas sagiers kunnen vervoeren met 2400 kilometer per uur. De Amerikaanse snelheidsmonsters zullen pas rond 1970 op de markt komen, zo wordt ver wacht. Tot nu toe zijn alleen de plan nen van Boeing en Lockheed bekend De Boeing zal worden uitgerust met in de lucht verstelbare vleugels, driedui zend kilometer per uur vliegen en 200 r>assar iers mee kunnen nemen De Lockheed L-2000 neemt er vijftig nieer mee en vliegt noe tweehondeid

Soester Courant | 1965 | | pagina 3