t Europese democratie Vuurzee aan de Wijnand Toplaan Koningin en Prins bij voetbalwedstrijd Vakantieruil 44e jaargang no. 52 Oud-oranjemannen wonnen met 4-0 van regionale amateurs 2 schuren, garage en vrachtauto gingen in vlammen op NATTE VAKANTIE Het oog gericht op reinigingspolitie 22 E.H.B.O.-ers kregen diploma V .^tlag 9 juli 1965 y^* 44< lltgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie j Van Weedestraat 29a, Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 Schade van 20.000 gulden Vlet auto teiren trein gebotst Weekenthvijding in Soestdijk Duinkikkers-dames zijn bijna kampioen Hl soester ((Tourant Abonn. p. kwart, f2.50 per post f3.— Verschijnt Abonn. p. kwart, f2.50 per post f3.— Verschijnt leder© dinsdag en vrijdag. De onderhandeJingen in de E E G. zijn weer eens vastgelopen. Dat is niet voor de eerste maal. maar thans lijkt het wel een zeer hardnekkige crisis te zullen worden, frankrijk is zelfs reeds begonnen om niet meer mee te werken aan het toverige commissiewerk, zodat er in alle opzichten een grote stagnatie zal ontstaan. Meerdan ooit gaat het nu om een principiële beslissing, namelijk om een zekere in-, loed van het Europese parlement op de toekenning van de uit komende gelden. Dat betekent dus een zekere supra-nationale invloed op een klein onderdeel van de Euromarkt ontwikkeling En daarvoor voelt presi dent De Gaule helemaal niets Die heeft in Frankrijk de macht van het parlement al srerk beknot en enige medezeggenschap van het Europees parlement op wat de Europese raad van ministers beslist is hem dus hele maal een door in het oog. De landbouw-integratie leidt er toe. dat enkele landen flinke sommen moe ten gaan storten in een soort land- bouw-egalisatiefonds. waaruit een paar andere landen - voornamelijk Frank rijk en Nederland - dan juist weer gel den zullen ontvangen. Over de verde ling van die gelden wenst oa. Neder land dat dit wordt onderworpen aan de goedkeuring van het Europese par lement. De Tweede Kamer heeft daar voor een motie aangenomen, waaraan onze regering dus gebonden is en moet dit standpunt derhalve handhaven. Ook België, Italië en Luxemburg voelen wel iets voor dit parlementaire toe zicht. terwijl west-Duitsland hierover nog geen definitieve uitspraak wil doen. Het gaat er nu In feite om of we in de Euromarkt geheel aan de leiband van Frankrijk moeten gaan lopen of dat we langzamerhand iets van een de mocratische werkwijze in de EEG. kunnen gaan verwezenlijken. Een zeer principieel punt dus. maar daarover het niet gemakkelijk zal zijn een be slissing te bewerkstelligen. Frankrijk beroept er zich op, dat de andere landen zich nu niet houden aan de reeds eerder gemaakte afspraak omvóór 30 juni van dit jaar een ak koord te sluiten over de landbouwfi- nanciering. Maar in wezen gaat het niet daarom. Dat akkoord zou tot stand kunnen komen mits de Franse regering er maar in toestemt, dat over de toekenning der gelden verantwoor ding door de raad van ministers moet worden gedaan aan het Europese par lement. Aanvankelijk heeft men daar inder daad nog niet over gesproken, maar het is begTijpeiijk, dat hoe verder de E.E.G. zich ontwikkelt, hoe meer de nationale parlementen enige parlemen taire invloed op het werk wensen te zien. De totstandkoming van het land bouwfonds als gevolg van de verdere landbouwintegratie biedt daartoe nu een goede gelegenheid, al krijgen de parlementariërs daarmee nog maar een zeer bescheiden invloed op de gang van zaken. Maar zelfs dat bescheiden beetje is voor president De Gaulle al te veel. Zo is men in een impasse terecht ge komen. Frankrijk doet nu alsof het al het werk van de E E G. zal gaan boycotten, ook al worden daardoor de Franse be langen en die van de daarmee verbon den Afrikaanse landen geschaad. Presi dent De Gaulle gaat kennelijk hoog spel spelen, om te trachten Duitsland en wellicht België of Italië aan zijn zijde te krijgen Het is zeer de vraagt of dit zal geluk ken. want er ligt nu juist de kans om de sterke druk van Frankrijk tot over heersing in de E E G. enigszins te be knotten. Men is reeds te ver gevorderd in de Europese samenwerking der zes landen om nu nog terug te kunnen of de zaak te laten verlopen. Dat geldt ook voor Frankrijk en zeker niet in de laatste plaats. Prins Bernhard reikt beker uit aan aanvoerder Rinus Schaap „Vakantie is ook maar een ziekte!" zegt opoe met bevende mond. Ze is het nog heel niet vergeten dat vroeger zoiets bij haar weten alléén voor de rijken bestond. Nou trekken we in eikaars huizen en slapen we in eikaars bed: We rommelen vreemd in de keuken, we stoten de pannen vol deuken en morsen soms op het karpet. De vrouw heeft een hoop te verduren, ze springt elke keer weer in draf: Je mag het behang niet verscheuren, nou kras je de verf van de deuren en blijf van die radio af! De spulletjes zi.in van een ander, dus hou asjeblieft je fatsoen. Stel voor dat die andere mensen, dat zou je toch zeker niet wensen, bij ons in het huis ook zo doen? Moe loopt alle dagen patrouille, ze gonst als een zomers mug Betitelt de kinders met apen en heeft het, wanneer ze gaat slapen, nog erger dan thuis in d'r rug. Toch heeft ze een fijne vakantie en schik van het huisruil-idee Thuis vindt ze de scherven en plassen, de deuken en blutsen cn krassen, dan zegt ze. het valt me nog mee! JAAP MIJDERWXJK. Voor ongeveer 5 000 toeschouwers, bij wie zich kort na het begin van de tweede helft koningin Juliana en prins Bernhard voegden, heeft het elftal van oud-internatinals gisteravond ver diend gewonnen van een amateur elftal. bestaande uit spelers van de verenigingen SEC. BDC. Baarn en Spakenburg. De Oranjemannen won nen verdiend en zonder al te veel inspanning met 4-0. Als beloning daarvoor kregen zij na afloop van de wedstrijd uit handen van prins Bernhard de door hemzelf beschik baar gestelde wisselbeker, uitgereikt aan aanvoerder Rinus Schaap. De wedstrijd, die werd gespeeld op het K P S -terrein.e betekende de tien de in de serie voetbal-erewedstrijden. die de voetbalvereniging Koninklijk Paleis Soestdijk jaarlijks voor een goed doel organiseert Ditmaal is de opbrengst bestemd voor het blinden instituut Bartimeüs te Zeist Voordat de wedstrijd begon, speelde de Ko ninklijke Harmonie uit Roermond marsmuziek. Even voor zeven kwamen scheids rechter Biegelaar en z'n grensrech ters en de beide elftallen het veld op. Nadat zij zich aan het publiek had den voorgesteld en nadat de arbiter met beide aanvoerders had getosst, werd de bal afgetrapt. Er ontwikkelde zich een eenzijdige wedstrijd met de oud-internationals in het offensief. De amateurs werden in de verdediging gedrukt en doel man De Munck kon het zich permi- teren zich persoonlijk in het strijd gewoel te werpen Hij waagde zich zelfs tot de tribune uit zijn doel! Wel een bewijs van de kracht van de ..oudjes". van wie enkelen wel hun haren, maar zeker niet hun .stre ken verloren hadden. De amateur-defensie, met doelman Beukers (Spakenburg) aan het hoofd, had het heel moeilijk en moest dan ook al na tien minuten zwichten. Beukers, die overigens een voortreffe lijke wedstrij'd speelde, moest op een kopbal van de gevaarlijke midvoor Wim Bleijenberg het antwoord schul dig blijven (1-0) Vijf minuten later al werd het 2-0. weer door Blijenberg. die een fraai opgezette aanval met een doeltreffend schot afrondde. Daarna beperkten de oranjehemden zich hoofdzakelijk tot het vertonen van fraaie voetbaltruc jes, die het publiek, talrijke malen een gul applaus ontlokte. Voor de rust werd niet meer gescoord In de tweede helft was het offen sief van de oud-internationals enigs zins geluwd De amateurs speelden beter dan voor de rust, het verband werd beter, maar werkelijk gevaarlijk konden zij toch niet worden, al vergat Hooijer (SEC) enkele malen een been uit te steken, toen hij de bal eigenlijk voor het inleggen had. De thuisclub" boekte echter geen succes en dat was voor de oranje- hemden een stimulans om er een schepje bovenop te gooien Het resultaat was niet direkt merk baar. maar in de 35e minuut werd hrt toch 3-0. dank zij een doelpunt v. weer Bleijenberg. Het werd ten- si te twee minuten later 4-0 door cc. treffer van Tonny van Ede. Daar •bleef het bij. Het publiek had genoten van de show door de oudjes, maar van een werkelijke strijd was helaas geen sprake geweest Na afloop werden de spelers aan koningin en prins voor gesteld. De prins reikte tenslotte de beker uit. Dinsdagavond was het de wekelijkse oefenavond van de Soester vrijwillige brandweer, waarop de brandweerlieden de moeilijke opdracht kregen een vliegtuigbrand te blussen. Twee dagen later, gistermiddag, kregen zij weer een moeilijke opdracht, maar toen was het bittere ernst. Er woedde een felle uitslaande brand in een drietal opstal len achter de boerderij van landbou wer G. W. van Rossenberg. Wijnand Toplaan 6. De op het erf staande landbouwschuur, waarin een grote hoeveleheid hooi en stro (20 ton) was opgeslagen, een garage, waarin een vrachtauto stond, en een varkens- schuur stonden in brand. De brandweer werd omstreeks tien over half twee gewaarschuwd door de land bouwer die door zijn vrouw op de brand attent was gemaakt. Hij zag echter alleen de auto maar branden en niet de hooi en stro-voorraad, die evenwel van dc achterzijde brandde. Hij meldde een auobrand, waarop de centrale meldingspost de sirene twee maal liet loeien. Een nevelspuit rukte uit, maar bij aankomst bleek pas de werkelijke omvang van de brand, zo dat dringend om meer materieel werd verzocht. Tweemaal werd kort na el kaar groot alarm gegeven, op welk sein alle auto's met bluscapaciteit. de commando-wagen en de manschappen en materiaalwagen uitrukten. Terstond na aankomst van de eerste nevelspuit werden drie hogedrukstralen op het vuur in de varkensschuur ge richt. Door moedig volhouden in een welhaast verstikkende rook en in een verzengende hitte gelukte het de spuit gasten de varkensschuur voor het grootste deel te sparen. Een aantal varkens, dat zich bij het uitbreken van de brand in het houten gebouwtje bevond, kon op tijd worden gered De brandweerlieden, die aan de eerste drie stralen stonden kregen al spoe dig assistentie van collega's van de tweede nevelspuit. zodat er al snel in totaal zeven stralen konden worden ingezet. Later kwamen daar nog zes lagedrukstralen bij. 3 op de autospuit en drie op de motorspuit. Met dertien stralen bestreed men de felle vuurzee, die een dichte rookontwikkeling ver oorzaakte. waardoor de brand reeds van verre was te zien. Van de landbouwschuur en de garage was onmogelijk meer iets te redden Die stonden trouwens bij aankomst van de eerste wagen al in lichterlaaie Na ongeveer twee uur spuiten was men de situatie meesteralleen de hooi- en stro voorraad, een grote stapel hakhout en het geheel gevulde kolen hok bleven hardnekkig tegenstand bieden. Deze moesten echter ook zwichten voor de grote hoevelheden water, die erop gespoten werd. Het nablussen vergde nog uren Vooral het hooi is moeilijk uit te krijgen en dat bezorgde de brandweerlieden dan ook de meeste last Men haalde de gehele voorraad uit. laadde die op wa gens en verspreidde die op weilanden achter het erf. Laat op de avond, juist toen alle hooi jen stro waren weggehaald, begon het hooi in het weiland weer fel te bran den en moest er een nevelspuit aan te pas komen om de hoge vlammen te blussen. Dat gebeurde met behulp van vier stalen. Een hevige rookontwikke ling bemoeilijkte het blussingswerk hier. Om half twaalf kon de brandweer haar biezen pakken en kon men de balans gaan opmaken. De inmiddels uit de totaal afgebrande garage getrokken vrachtauto was geheel vernield, van de landbouwscnuur was niets meer over en van de hooi- en strovoorraad is weinig meer bruikbaar Al met al wordt de schade geschat op 20.000 gulden, inclusief de verloren gegane melkbussen en gereedschap. De brand, die vooral in het begin moeilijk te bestrijden was in verband met het ge vaar voor ontploffen van de benzine tank van de vrachtauto en enkele jerrycans, is vermoedelijk door brand stichting door kinderen ontstaan De heer Rossenberg is verzekerd Bij het blussingswerk assisteerde een groot aantal burgers, terwijl bij hei uithalen van de hooi- en strovoorraad landbouwers de brandweer hielpen. J. S. alhier, die donderdagmorgen met zijn bestelauto op de Molenstraat in de richting van de Nieuweweg reed, zag niet dat de rode knipperlichten in wer king waren en hoorde ook de signaal bellen niet. ten teken, dat een trein in aantocht was. Hij reed hierdoor de juist passerende trein in de flank. De auto werd een eindje meegesleurd, maar. dank zij de oplettendheid van de treinbestuurder, werd erger voorko men De trein had enige minuten ver traging De aulo. die aan de voorzijde totaal was vernield, moest worden weg gesleept. De bestuurder liep een diepe hoofdwond op en kon naar zijn woning worden vervoerd. In de Julianakerk aan de Julianalaan wordt morgenavond weer een week en dwij ding gehouden. Mevrouw Maria Maatman, declamatie. Gert Muts. orgel en het Julianakoor o.l.v G. den Broeder voeren het vol gende programma uit: Orgel: Voluntary in G. Mineur, Lar ghetto Allegro. W Boyce. Koor: Rust een weinig, Everard E Gewin Bijbel lezing: 1. Cor 13 Orgel: Variaties over ..Ach, was soll ich Sünder machen", J Pachelbel. Declamatie: Ik sprak de talen, M. v. d. Plas. Koor: Zegen ons, Algoede. Chr Gregor. Orgel: Improvi satie. G Muts. De toegang is vrij. Aanvang 8 uur precies. Nog een wedstrijd moeten de Duin kikkers-dames winnen om zich kam pioen te mogen noemen van hun af deling in de waterpolo-competitie. De Soester dames zetten gisteravond een stapje verder op de weg naar de titel door de dames van Den Hom mel 1 uit Utrecht met grote cijfers (14-0) te kloppen. Het behoeft geen betoog dat het een eenzijdige wed strijd was. die verdiend door De Duinkikkers werd gewonnen De ontmoeting, waarin de Soester da mes volkomen overheersten, werd ge speeld in het Soester natuurbad. De wedstrijd, waarin Duinkikkers 1 kampioen kan worden, is die van avond, tegen Z.E.W. in Ermelo. Noch de uitkering-ineens, noch de nieuwe c.a.o. voor de metaalindustrie noch het landbouwdebat in de Tweede Kamer, hebben de afgelopen weken de Nederlandse tongen zo in beweging gebracht als het slechte, gure. herfs weer. dat het klimaat in ons land be> heerste Een grauw wolkendek spreid de zich dagenlang uit over ons land en zij die hun vakantie binnen de landsgrenzen doorbrachten, hadden soms moeite om de dag door te ko men Verschillende buitenlandse toeristen, die in het Nederlandse weer niet meer geloven, hebben inmiddels hun hotel afgezegd. De gezichten van allerlei cafe-houders in de buitenplaatsen stonden constant grimmig. Wanneer Het kon niet uitblijven en het is er dan ook van gekomen, al heeft het toch nog lang geduurd: er is een rei nigingspolitie ingesteld. Nog niet in het hele land. maar het voorbeeld van Den Haag zal wel spoedig door meer dere gemeenten worden gevolgd. Dat is niet onbegrijpelijk voor wie oog heeft voor schoonheid, en niet alleen die van de natuur. Want de schoonheid wordt steeds meer geweld aan gedaan door de aanwezigheid van afval. Het oude gezegde: ..Laat niet als dank voor 't aangenaam verpozen de eige naar van 't bos de schillen en de do zen". is blijkbaar in het vergeetboek geraakt. Het gevolg van die veronderstelde ver geetachtigheid is dagelijks te zien, niet alleen in bos, heide of duinen, maar meer nog op straat. Dat komt niet al leen omdat steeds meer particulieren er toe overgaan hun voor het publiek opengestelde terreinen te sluiten, door dat zij schade lijden door vernielingen en blijven zitten met een ieder jaar toenemende hoeveelheid achtergelaten vuilnis, maar vooral omdat het blijk baar ..in" is het met de netheid van de straten niet zo nauw meer te ne men. Het is verbazingwekkend en op z'n zachtst uitgedrukt afkeurenswaardig bovendien hoe de als proper, helder en schoon bekend staande Nederlanders zich van afval ontdoen. Als men een verpakt ijsje koopt - papier op straat: als men een zakje patates-frites koopt - zakje op straat; en ga zo maar door. Tot kranten en dozen toe vindt men op straat. Men is nog wel zo netjes, dat men groter voorwerpen, zoals matras sen, meubelstukken enz. niet op straat gooit. Daar is de kant van de weg goed voor En dat het de laatste tijd steeds erger wordt, kan een ieder con stateren. Den Haag. de residentie en voorbeeld van zindelijkheid. deftigheid en schoonheid, was het predikaat „schoon" in feite helemaal niet waardig. Ne derland trouwens evenmin. Wie de folderjes leest over ons land in het buitenland zal bedenkelijk met het hoofd schudden als er gesproken wordt van een „proper volkje". De foto met de stoep schrobbende moeder maakte het allemaal nog lach wekkender. De residentie is in ieder geval geen moment te vroeg overge gaan tot het instellen van de reini gingspolitie. waarvan de leden nage noeg dezelfde uniformen dragen als van de gemeentepolitie. De mannen waken voor de verontrei niging van de stad. Zij treden op te gen mensen, die zonder meer afval op straat deponeren, die rond de vuilnis bak afval opstapelen, dat door de wind gemakkelijk verspreid kan worden of die op andere wijze het nette aanzien van de stad in gevaar brengen. Het ligt voor de hand, dat de reini gingspolitie door de vindingrijke jeugd spoedig met een bijnaam zal zijn „vereerd". Het Haagse blad Het Vaderland sug gereerde enkele minder nette namen als mest-kevers, papier-russen. Maar er zal wel een nettere naam te vinden zijn. De reinigingspolitie verdient dat, want zij zal ervoor proberen te zorgen, dat de vakantie-folders voor het bui tenland weer waarheid gan bevatten wat betreft de netheid in Nederland. En dat is een nette naam waard! KANTMAN. straks de bouwvakkers zich in het toeristenleven mengen met dit weer, dan wordt het wel heel erg triest. Bieden sommige toeristencentra als Scheveningen, Zandvoort en Valken burg de natgeregende vakantiegangers nog een behoorlijke compensatie in de vorm van talrijke ontspanningsgele genheden. in andere centra ontbreken deze gelegenheden, zodat het humeur van de toeristen wel op een heel grote proef wordt gesteld. Wij dachten dat met name de bezoekers aan sommige waddeneilanden hierover mee kunnen praten. Met die gegevenheid, dat het weer in Nederland ook in de vakan tieperiode soms bar slecht kan zijn, zou misschien in sommige toeristen centra in ons land gedacht kunnen worden aan het creëren van meer re creatiemogelijkheden. zodat een natte zomer nog niet per se een bedorven va kantie behoeft te betekenen. Dinsdagavond waren ongeveer tachtig E H.B O -(stiers in het Sint Joseph- gebouw bijeen om de uitreiking van het Eenheidsdiploma bij te wonen aan 22 van hen die dit voorjaar examen deden en het diploma verwierven. In afwachting van de voorzitter heet te de heer Smit. algemeen secundus, allen hartelijk welkom, in het bij zonder de heer H. G. Scholtmeijer. die voor deze avond door het bestuur was aangezocht voor een lezing. De heer Smit sprak een propagan distisch woord en drong aan op een massaal cursusbezoek, waarbij hij tevens opmerkte, dat alleen een goed geoefende EHBO.-er verantwoorde eerste hulp kan verlenen. Nadat koffie met gebak was geser veerd reikte de voorzitter, dokter W. J. Schutte de diploma's uit met daar bij voor elk der geslaagden een per soonlijk woord. Niemand van de aanwezigen had ook maar enig vermoeden van het feit, dat de heer Scholtmeijer. die hierna het woord verkreeg, buiten een uitne mend corpschef van de Soester politie, een begaafd paedagoog en onderhou dend causeur was. Spreker hield een inleiding over de zedenmisdrijven met jeugdige kinde ren en besprak uitvoerig de achter gronden van de heterogene- en homo- suxualiteit, zoals deze zich voordoet in alle gradaties tussen de zedenmisdrij- vers en jonge kinderen tot 16 jaar. Verbijsterd en onthullend waren de misdrijven welke spreker uit zijn politie-praktijk vertelde De heer Scholtmeijer, die een tijdige voorlichting van de kinderen op sexu- eelgebied een der meest afdoende be strijdingsmiddelen van deze tak der misdaad vindt, gaf talrijke tips aan ouders en opvoeders. Na afloop van zijn inleiding onder vond de heer Scholtmeijer dat hij een belangstellend gehoor had. want tientallen vragen werden door hem nog op uitvoerige wijze beantwoord. Voorzitter dokter Schutte prees in zijn dankwoord de heer Scholtmeijer niet alleen als politiefunctionaris maar vooral als een man met paeda- gogische kwaliteiten met een interes sante manier van benadering van dit onderwerp. Hij bood de heer Scholt meijer een boekenbon aan.

Soester Courant | 1965 | | pagina 1