Toneelleven vastgelopen V.V.V.-nieuws Vietnam in vlammen Chinese invloed Het oog gericht op vaagheid Vrijdag 16 juli 1965 4 ie jaargang no. 51 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 K.P.S. hees de kampioensvlas; Tentoonstelling in kleuter school ,.De Blokkendoos" sm. «nFsTV: Geslaagden R.K. Meisjesschool Ds D. van Krugten weer beroepbaar Dame achter het stuur Met een gratis Doka- toegangsbewijs naar Wim Kan Disco-bal €>■7 LI en 30 juli geen Soester Courant Kindje met been tussen de spaken Geslaagden aan Technische school ..Eemland" SOESTER(Ï)OURANT Abonn. p. kwart, t 2.59 - per post 1 3. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Het toneelleven in Nederland geraakt steeds vaster in een impasse. We heb ben nog nooit zoveel gesubsidieerde officiële gezelschappen gehad als de laatste tien jaren, maar buiten de gro te steden kost het steeds meer moeite om goed toneel te kunnen gaan zien. De troepen uit de drie stadsschouw- - de televisie is er een toenemend aan tal schouwburgbezoekers, maar in de provincie kost het de grootste moeite om er een toneelgezelschap heen te krijgen. Ondanks - of misschien juist dank zij burgen van Amsterdam, Den Haag en Rotterdam komen alleen nog naar en kele van de grootste provinciesteden ■waar men over 'n behoorlijke schouw burg met een flink toneel beschikt en dan nog maar met enkele stukken van hun repertoire. Maar ook de voor de toneelspreiding, dus voor de provin cie, bedoelde gezelschappen als ..Thea ter" en .Ensemble" verkiezen bij voorkeur de grote schouwburgtonelen en zijn daarmede kennelijk zo bezet, dat kleinere zalen in gemeenten met 50 tot 100.000 Inwoners de grootste moeite hebben om ook daar eens een opvoering te bewerkstelligen. Het subsidie stelsel, met de vaste sala riëring voor de spelers naar een soort klasse-Indeling, heeft het toneelleven zo vast doen lopen als een huis. Het aantal gezelschappen plus wat de te levisie aan toneelkrachten vergt - ook steeds meer - heeft een tekort aan goede spelers en speelsters doen ont staan. Het veel en ver reizen is niet meer zo nodig om toch het speelplan der gezelschappen bezet te krijgen, dus waarom zou men nog verre reizen gaan maken? De vaste en flinke inkomens zijn ook verzekerd en voor het extra schnabbelt je zorgt de televisie wel, die ook dichtbij is. Verenigingen of zalendirecties in de middelmatige plaatsen van ons land, die vroeger gemakkelijk verscheidene gezelschappen konden engageren om daar één of meermalen per seizoen te komen spelen, waarbij ze dan nog zelf de te spelen stukken konden uitzoeken, krijgen nu nul op het rekest, er is voor hen geen avond meer beschikbaar en als een gezelschap nog eens wil ko men, moet men genoegen nemen met dat ene stuk in kleine bezetting wat men hiervoor een enkele maal beschik baar heeft. Aan opehluchtvoorstellin- gen in de zomer denken de gesubsidi eerde gezelschappen helemaal niet meer. We menen, dat dit niet de bedoeling geweest kan zijn en ook niet is van de subsidiëring der gezelschappen uit 's rijks kas. waaraan dus het hele volk mee betaalt. Grote delen van ons land, waar men ook graag onze beste toneelspelers eens zou willen zien op treden, blijven verstoken van dit genot. Er is het afgelopen seizoen een poging geweest van de directeur van de En- schedese schouwburg om een reizend gezelschap samen te stellen, dat met twee stukken per seizoen het gehele land zou afreizen. Belangrijke stukken, die men overal wel eens graag zou wil len zien. Zodra de directies der ge- subsidiëerde gezelschappen er de lucht van kregen, hebben zij hun prominente spelers (sters) vervroegd een contract voor het nieuwe seizoen laten tekenen om maar te zorgen dat deze niet weg zouden lopen. Nog eer 't plan goed en wel van de grond kon komen, was het hierdoor al mislukt. Er is een groeiend onbehagen en onte vredenheid in den lande over deze starheid In de toneelwereld. Steeds meer blijkt, dat het subsidiestelsel niet aan de verwachtingen beantwoordt en er van de toncelspreiding geen klap is terecht gekomen. Het avontuurlijke is geheel uit de to neelwereld verdwenen. Daarvoor in de plaats kwam een ambtenaarlijk bestel, dat de weg van de minste weerstand en inspanning volgt, maar zijn cultu rele taak ten opzichte van grote delen van ons volk verzaakt, touwtjes trekken, zal het uitermate moeilijk zijn dit bestel te doorbreken, maar de provincie heeft recht op een Gezien de stoelvaste heren die aan de vernieuwing van het bestel. Ook bulten de randstad wonen mensen die recht hebben goed toneel te zien ..Wanneer is het Muiderslot geopend?" Die vraag wordt de laatste tijd nogal eens gesteld. Wij geven hier het ant woord, dat meteen dient om meerdere geïnteresseerden in te lichten. Het slot is het gehele jaar geopend. In de periode van mei tot eind september van 10 tot 17 uur. Op zondag opent het kasteel om 13 uur 's middags. We hebben een aardig foldertje voor u met een paar interieur-foto's, die u een indruk geven, van wat u te zien krijgt. Voor watervrienden, die zich graag laten voortglijden op een boot heeft rederij Heijman Zn. een viertal mooie tochten uitgestippeld. Ook voor deze tochten ligt een folder ter be schikking. Startplaats is Arnhem Bij zonder aantrekkelijk lijkt ons te tocht Arnhem-Doetinchem, waarbij een fraai stuk natuurschoon ter weerszijden van de Oude IJssel is betrokken. Wij raden u aan de bovengenoemde folder eens in te zien. Die geeft u een idee voor een dagtocht op eigen gele genheid. indien u dus liever geen trip met een autobus maakt. Meisjes en Jongens. nog een kleine 14 dagen en de jeugd-fietstocht wordt gereden Nogmaals: deelnemerskaarten en regle menten zijn voor 0,75 verkrijgbaar op het V.V.V -kantoor met als eerste verrassing een speldje voor jullie ver zameling cadeau Leeftijd voor deel name loopt van 12 tot 17 jaar. En wat is er deze zomer te doen voor de jongeren, die hun fietsbenen nog moeten laten groeien? Voor hen (4 tot en met 12 jaar) wordt weer zo'n enige Schatgraverij in de Soester Duinen gehouden. Hierop ko men we nog nader terug. Binnenkort zullen al die kostbare schatten in onze vitrine te zien zijn. Goed opletten maar. Voordat de wedstrijd KPS.-CB (Cen trale Boekhouding) Amersfgoort, dins dagavond een aanvang nam, was K.P S. al kampioen van de le klasse zomeravondvoetbal, doordat maandag avond Zon en Schild (de grootste con current van K.P.S.) met 1-4 van Bronswerk had verloren Het bestuur had de spelers hiervan geen medede ling gedaan, omdat men ongeslagen wilde blijven. De K.P.S.-ers gaven zich ten volle en de tegenstanders waren in alle opzich ten zwak KPS begon overrompelend en na vijf minuten scoorde midvoor Bisschops reeds het eerste KPS -doel punt. C B speeide erg zwak en toch deden zich bij hen scoringskansen voor Spil J. v. d Valk wist zoals ge woonlijk van opruimen, goed bijge staan door ..Barend". In de 25-ste minuut glipte rechtsbin nen De Ruiter door de C B -verdedi ging en het was 2-0 voor K P S Het derde KPS.-doelpunt kwam na een half uur spelen. Midvoor Bisschops loste een keihard schot, dat de C.B.- keeper te macntig was (3-0). Met deze stand ging de rust in. Na de rust volgde weer een spel van kat en muis en na een kwartier werd het 4-0 door rechtsbuiten Jongepier. Twee minuten later rende linksbuiten Sattijn hard langs de lijn en kogelde de bal hoog in de touwen. (5-0>. Mid voor Bisschops maakte het halve do zijn vol met een kopbal, uit een voor zet van rechtsbinnen De Ruiter (6-0). Hierbij bleef het Direkt na afloop wapperde de Oranje-clubvlag van het clubgebouw De heer J Kuiten feliciteerde het kampioenselftal en bood aanvoerder J. v. d. Valk bloemen aan? C.B had ver moedelijk al op een nederlag gere kend, waardoor KP S. kampioen zou worden. Hun aonvoerder bood de aan voerder van KPS. ook bloemen aan. waarna felicitaties volgden. In de kleedkamer van K.P.S. heerstte een op gewekte stemming. Uit 10 wedstrijden heeft KPS. 18 pun ten behaald; 8 wedstrijden werden gewonnen en 2 gelijk gespeeld. Het was een goede gedachte van de hoofdleidster van de openbare kleuter school ,,De Blokkendoos" aan de Albert Cuyplaan. mevrouw N. Alkema-Mar- tens. en kleuterleidster mej D Oly- slager om vaii het werk van de kin deren een tentoonstelling te houden Beide dames waren enthousiast over de enorme belangstelling. Het begon al dinsdagmiddag, toen er vele ouders van de kinderen kwamen kijken, ter wijl ook 's avonds de tentoonstelling een flink aantal bezoeker trok. Terwijl de 70 kleuters zich voor een keertje in de ouitenlucht vermaakten en ditmaal met in klasse-verband, werkten de beide dames aan de opstel ling van het geheel en het resultaat was fantastisch leuk. De Blokkendoos", die startte met 40 leerlingen, terwijl er een wachtlijst was van 20 kinderen heeft de beschikking over twee lokalen. Aanvankelijk was dat er maar een, maar toen de open bare lagere noodschool op de Eng in gebruik genomen werd, verhuisde de -- f tüBsa Een „Canberra" straalverkenningsvliegtuig van de Britse R.A.F. is woensdagmiddag in het gehucht Leeuwen bi.j Roermond neergestort. De drie inzittenden zijn hierbij om het leven gekomen. Het toestel raakte nog net het dak van een huis en sloeg daarachter te pletter. Een beeld van de ravage. eerste klas van deze school naar het nieuwe gebouw. De kleuterschool kreeg daardoor de beschikking over twee lo kalen in het fraaie noodgebouwtje, zo dat direkt alle op de wachtlijst ge plaatste kinderen konden worden aan genomen. In de hal van het schooltje hingen tekeningen van het schoolreisje Er was voorts plak- en timmerwerk te zien alsmede bouwwerken en zelfs een complete spoorlijn, met blokjes gemaakt. Ook de prachtige indianen stam trok veel bekijks. Er waren prik- platen. vlechtpoppen en er hingen veel uitgeprikte papegaaien op een „stok" van papier Er was ook een baby-afdeling. Het gehele zorgde voor een kleurrijk ge zicht en de kleuterleidsters hadden eer van hun werk Aan de R.K. Meisjesschool voor Maat schappelijk Onderwijs alhier slagden de navolgende meisjes: Klimroos-diploma: Thea Driessen. Gonny van Duinkerken. Ineke van den Dijssel. Joke de Jong. Gertrud Karwoczik. Corrie Kok. Astrid Regnery. Irene van de Veur. Loes Wortel. Agnes Tolboom, Bep Andriessen, Ans van Breukelen. Willv Donselaar. Leida van de Hoed, Truus Schoonderbeek, Helma Steenbakkers. Joke Veldman. Riet Ver- mont en Tineke Wolfsen. Afgewezen zeven. Diploma winkelassisente: Dini Kok. Alie Wigtman en Ans Grift Afgewe zen een Diploma algemene vrouwelijke vor ming: Dini Kok, Thea Thijssen, Alie Wigtman en Ans Grift. C De Synode van de Nederlandse Her vormde Kerk heeft Ds D van Krug- ten, destijds Hervormd predikant te Soest, thans leraar te Velp (Gld), weer beroepbaar gesteld. Ds. van Krugten. die woonachtig is Oversteeg 55 te De Steeg (Gld.gaat sedert begin juli weer voor in kerk diensten. De £trijd In Vietnam wordt alsmaar heviger De Amerikanen hebben sche pen jen vliegtuigen vol troepen gestuurd ter Versterking van de. in steeds moei lijker posities gemanoeuvreerde - aan wezige mankracht De bombardemen ten worden met volle kracht voortge zet. Aan de andere kant laten rebellen ln het zuiden en zg. vrijwilligers uit het noorden niets na om Zuid-Vietnam tot wanhoop te brengen. Van die wanhoop getuigen de vele re geringswisselingen in de Zuidvietna- mesfe hoofdstad. Van die wanhoop ge tuigt ook de (onverstandige) uitroep van i een generaal der militaire over heid: ..Wat wij nodig fiebben is niet één. maar zeker wel 4 of 5 Hitiers" Hij bedoelde natuurlijk heel wat an ders. want hij had Hitier niet gekend, maar het effect van zijn woorden deed de politici in Amerika en vele gezin nen die hun zonen naar dat front zien vertrekken in angst en beven vragen: voor wie en voor wat vechten wij nu in Vietnam? De Amerikaanse jongens moeten de taak om zuid-oost-Azië te verdedigen, feitelijk overnemen van de machtloze en langzamerhand gedemoraliseerde Vietnamese legers. Washington wil de democratische lan den daar niet prijsgeven aan het com munisme. China dringt op en predikt de wereldrevolutie zoals in vroeger ja ren de Russen deden. De Russen kun nen niet achter blijven en bouwen ra ketbases in Noord-Vietnam. teneinde bij de Aziaten niet als vriendjes van de Amerikanen te worden afgeschil derd. Vredespogingen liepen op niets uit omdat geen der partijen zich terug wil trekken. De zaken liggen moeilijker dan in Korea en uitzicht op verbetering is er niet. Mevrouw W J. P-K. uit Bilthoven stond met haar auto aan de rechter zijde van de Van Weedestraat gepar keerd en zonder uit te kijken reed zij de rijweg op. waar juist Ch. J. W. de G. uit Amersfoort met zijn bestelauto passeerde. Er volgde een botsing, waarbij beide wagens schade opliepen. Eastbourne, Engeland bemanningsleden van het Griek se vrachtschip „Nymfea" zijn door de reddingsboot aan land gebracht De ..Nymfea" (7.000 ton) had ter hoogte van Beachy Head in het Engels Kanaal een aanvaring met de f.iberiaanse vrachtvaarder „Francesea" (17.000 ton), welke aanvaring zich voordeed in een dichte mist. Het Griekse schip wordt naar Soulhampton gesleept. De gezagvoerder bleef met zes opvarenden aan boord. C Het bestuur van de Baarnse Doka- Organisatie kondigt elders in dit blad een nieuwe attraktieve verrassing aan voor spaarsters en spaarders van de bekende Doka-zegels, die in meer dan 80 Baarnse winkels bij iedere aankoop (vanaf 50 cent) gratis worden ver strekt. Op donderdag 16 september zullen n.1 10 touringcars van de Brink te Baarn vertrekken om 450 Doka-spaar ders naar de Stadsschouwburg van Utrecht te brengen voor het bijwonen van de premiere van Wim Kan's nieu we cabaret-programma. (Er zijn helaas 450 plaatsen beschik baar). De Spaarders zullen niet alleen in het bezit zijn van een gratis con- gangsbewijs, doch ook (tijdens de pau ze) een gratis consumptie ontvangen. Bovendien neemt de Doka-Organisatie de reiskosten voor haar rekening. Om aan dit gratis uitje te kunnen deelne men behoeft men slechts 2 volle Doka- zegelkaarten 1 kaart heeft een waarde van 2,50) in te leveren. Bij welke winkeliers deze zegelboekjes ingeleverd kunnen worden zal nog nader bekend worden gemaakt. Daar het Doka-bestuur er van uit gaat, dat zeer veel spaarsters en spaarders Wim Kans nieuwe programma in Utrecht willen gaan zien, heeft het be paald. dat per persoon niet meer dan 2 gratis toegangsbewijzen verstrekt mogen worden Daar het nog twee maanden duurt alvorens de Doka-reis naar Utrecht gemaakt wordt heeft men nog de tijd om voldoende zegels te sparen voor het volplakken van 2, respectievelijk 4 boekjes. In Azië heeft China toch een opmer kelijke vooruitgang geboekt. Niet al leen door de kleine oorlog met India, de langdurige hulp en aanmoediging bij de strijd in Vietnam en de pro- duktie van eigen atoombommen, maar vooral door de opkomst van dit land als wereldmogendheid, waarvan andere staten zich wel degelijk eens reken schap hebben te geven. Indonesië heeft zich min of meer onder Chinese pressie uit de Ver. Naties te rug getrokken. China boekt enorme in vloed in Afrika's jonge zelfstandige staten. China verkreeg via Albanië vas te voet op Europese bodem en Peking buit al deze zaken ophandige wijze uit door stelselmatig propaganda te voeren voor een Azië voor de Aziaten, een Afrika voor de Afrikanen en (minder luidop) een hele wereld voor de Chi nezen. Zelfs Japan verkeert nu onder invloed van een belangrijke beweging, die tot de erkening van China wil komen (tot nog toe door de Amerikaanse be zetting verhinderd) en de invloed van Washington wenst te beëindigen, zodat Tokio weer eens een geheel zelfstan dige politiek kan voeren. En het ziet er naar uit, aat deze nieuwe partij, de Komeito, op weg is de derde van het land te worden, zo niet straks de liberaal-democraten en de socialisten ergens achter zich zal laten bij de ko mende verkiezingen van Tokio's ge meenteraad. Een Aziatische politiek spreekt de Aziaten immers meer aan dan een Amerikaanse. Japan gaat daarmede een nieuwe toekomst tege moet Met het ongeluk bij Woensdrecht, waar twee vliegtuigen tijdens een demonstratie door het stuntteam ,The Whiskey Fourneerstortten, werden we weer geconfronteerd met een ernstig vliegtuigongeluk Twee toestellen van de vliegbasis "Vol- kel. die in een formatie van drie een oefenvlucht hadden gemaakt, stortten neer Eén van de piloten kon zich redden, de ander werd bij het trieste ongeluk gedood Het is louter toeval, dat een gering deel van de inhoud van het rapport over het ongeluk bij Woensdrecht bekend werd. Het rapport zegt. dat „een complex van factoren" heeft geleid tot het ongeluk. Daaraan zal niemand twijfelen, want van een complex van factoren kan bij bijna elk ongeluk sprake zijn. Deze mededeling is in feite het enige, wat men over de inhoud van het rapport te weten is gekomen. Men had graag beter ingelicht willen worden dan al leen met deze nietszeggende alge meenheid te worden bekend gemaakt. Men had liever iets uitgebreider voor gelicht willen worden en iets duidelij ker gegevens willen hebben. Het is er evenwel niet van gekomen en het zal er wel nooit van komen ook, want de rest van het rapport wordt „niet voor publikatie geschikt geacht". Dat is des te meer jammer, omdat de twee omgekomen vliegers door nieuwe zullen worden vervangen en het stunt team derhalve blijft voortbestaan Het publiek heeft evenwel geen enkele zekerheid gekregen, dat ongelukken zoals in Woensdrecht niet meer zullen voorkomen. Natuurlijk, mits de veilig heidsmaatregelen in acht genomen worden, zowel door en voor piloten als het publiek, zijn er aan demonstraties als die door het stuntteam geen extra risico's verbonden. Die mededeling is niet nieuw, duikt integendeel steeds weer op bij ongelukken als deze. Nu zijn wij de laatsten, die aannemen, dat de hand wordt gelicht met de vei ligheidsmaatregelen. maar wij zien niet in waarom een dergelijk stunteam no dig is. Men kan nu wel beweren, dat het stuntvliegen wel degelijk een on derdeel is van de militaire opleiding, maar waarom zijn het dan slechts vier vliegers, die die oefening moeten doen? Als ze werkelijk van belangrijk nut zouden zijn, zouden er veel meer van deze teams (moeten) bestaan. Het is echter niet de vraag, die ons nu bezighoudt. Dat is de vraag waarom de hoge heren ons geen inzage in het volledige rapport willen geven. Het valt moeilijk hun opvatting, dat het niet geschikt is voor volledige publi katie. te kunnen delen. De belasting betaler hoeft toch niet in de houding te gaan staan'' Hij heeft recht op zo groot mogelijke openheid, vooral wan neer het de krijgsmacht betreft. Die is toch al niet populair bij een groot deel van ons volk. En als men dezelfde mensen belangrijke mededelingen ont houdt, is het geen wonder, dat de krijgsmacht haar laatste beetje goodwill verspeelt. Daar helpt zelfs geen (nieuw) stuntteam aan! KANTMAN Zaterdagavond as, te 8 uur. organi seert de V.V.V. „Baarns Bloei" in sa menwerking met de Stichting Peking- tuin een groot Disco-bal in de Peking- tuin te Baarn. De leiding van dit bal berust bij Herman Stok, bekend van het televisie-programma „Top ol Flop". Aan abonnee's en adverteer ders delen wij mede, dat in verband met de vakanties van ons technisch en administra tief personeel, de Soester Cou rant niet zal verschijnen op dinsdag 27 en vrijdag 30 juli a.s. Van 26 tot en met 31 juli zijn de kantoren voor redactie en administratie en onze drukkerij gesloten. De heer W. G. alhier reed. met zijn driejarig zoontje op de bagagedrager, per rijwiel over de Nieuwstraat. Het jongetje kwam met een zijner beentjes tussen de spaken en de verwonding was zo erg. dat hij naar Zonnegloren moest worden vervoerd. Aan de Technische school Eemland. slaagden de volgende leerlingen. Aan hen werd een diploma uitgereikt. Machine bankwerken, klas 3A: Hen drik Bakker, Robert v. d. Berg. Cor- nelis van den Broek, Joh E Derks, Henny H. Dijkstra. Martin Koper. Ja- cob C. Kramer. Gerrit L. Kuyper, Klaas Y. Lantema. Alphonsius Limper, Frank E. van Ouwerkerk. Steven E. Suik en Leopold Waterreus. Machine batikwer ken, klas 3B: Henk Blaesser. J. v. d Bor, Arnoldus v d. Esschert. Gerrit de Graaf. Dick M. Jetten, Rudolf de Jong. Marius J. Kemler. Eduard R. Strumpel, Everhard J. Tjarks en Jan N. Ver- kooijen. Timmeren, klas 3A: Leendert J A Baker, Johannes W. M. van Beek, Dirk J. van den Broek, Robert Broggel, Kornelis F. Druijff, Hendrik G v. d. Duine. Aart C. van Leyenhorst. Frede- rik Ch. Mulder. Evert Nagel, Matthijs Ruizendaal en Robert J. Veldhuizen, J

Soester Courant | 1965 | | pagina 1