mm IK m Surrogaat MET RAAD EN DAAD Zou het er van komen k Het oog gericht op reclame-televisie Diasdag 20 juli 1965 44e jaargang no. 55 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 K.P.S. won ook de laatste wedstrijd I - Wi Ja Geitenfokvereniging ..Soest en omstreken" 7 e rit zomercompetitie Oranje-Nassauschool Eiermarkt Olvmpia Opel Record ontvreemd Jeugdige krantenbezorger mishandeld POLITIE TEL. 4444 TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 27 en 30 juli geen Soester Courant Ned. Ver. van Huisvrouwen SOESTEROORANT Abonn. p. kwart, f 2.50 - per post f 3. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. De Britse minister van buitenlandse zaken, Stewart. heeft vrij verrassend als zijn mening uitgesproken dat er een conferentie over Vietnam moet komen, waaroij het er niet toe doet wie het organiseert maar waarvan het doel moet zijn dat er een neutraal Vietnam komt. Opval lend hierbij is dat radio-Moskou deze uitspraak prompt weergaf in de bin nenlandse uitzendingen, iets waarin men een zekere mate van instemming kan zien. Intussen heeft ook secreta ris-generaal Oe Thant van de V N. in Londen de kwestie Vietnam besproken met premier Wilson en enige gemene bestfiguren. Kortom: aan diplomatieke activiteiten mankeert het niet. Tekenend Er bestaat zeker geen verband tussen deze ontwikkelingen en de vervanging van de generaal Maxwell Tavlor door de diplomaat Cabot Lodge als ambas sadeur der V.S. in Saigon. De aange voerde reden voor dit wisselen van paarden tijdens de race - Taylor had afgesproken dat hij één jaar bleef en wil zich daaraan houden - lijkt ook wel de ware reden. Maar tekenend is ook aan deze zijde dat de topman van Amerika en Vietnam nu niet langer een militair is maar een politicus. President Johnson heeft aangekondigd dat de deelneming der V.S. aan de strijd nog intenser zal worden en ook dat het in die strijd nog wel eens slechter kan gaan. Die strijd opgeven is ook onmogelijk, vooral als men on derhandelingen wenst. Juist het feit dat over en weer de twee partijen geen enkele hoop kun nen hebben eikaar met militaire mid delen te verslaan, is de voornaamste reden om dan maar aan de conferen tietafel een oplossing te zoeken. Plus de overweging dat het voor beide par tijen aantrekkelijk is zonder prestige verlies uit de strijd te komen. China's positie De Amerikanen zijn er uiteraard niet op gebrand voortdurend materiaal en mensen hier te verliezen en de Noord- vietnamezen van hun kant hebben een aanzienlijke last te dragen al was het alleen maar door de bombardementen. Het enige wat nog steeds onwaar schijnlijk maakt dat men aan tafel kan gaan, dat iedere compromis-rege ling die een conferentie bereikt, in houdt dat de Chinezen dus kennelijk hun revolutionair elan niet hebben kunnen doorzetten. Immers neutraal Vietnam betekent het opgeven van de geweldmethode der revolutie. Niet alleen dat dit zonder meer een prestigeverlies zou zijn. het is boven dien een van de punten in het Chi nees-Russisch geschil: Moskou zou volgens Peking zo verburgerlijkt en half-kapitalistisch zijn dat het de re volutionaire gedachte verraadt: en dan kan Mao zich slecht permitteren juist te doen wat hij het Kremlin verwijt. K.P.S. heeft deze competitie uitstekend besloten. Niet alleen werden de Soes- ters vorige week dinsdagavond reeds ongeslagen kampioen door een dui delijke 6-0-zege op Centrale Boek houding. de paleisvoetballers slaagden er in de laatste wedstrijd, in onge slagen te blijven. Nota bene tegen Zon en Schild, het team dat K.P.S. het langst had bedreigd en daarom, nu het toch geen kans meer had. er bij zonder op gebrand was van de oranje- zwarten te winnen. Het is niet geiukt. al heeft het er voor K.P.S '^nge tijd somber uitge zien. De gar kregen een 0-1-voor- sprong. die 7 ot kort voor het einde konden handhaven. De Soesters sleep ten ten slotte, zij het op gelukkige wijze, een geliik spel uit het vuur en bleven daarmee dus ongeslagen. De Amersfoorters speelden veel beter dan K P.S., dat trouwens niet in z'n beste vorm stak. Niet geheel onbe grijpelijk. omdat de beslissing toch al gevallen was en de Soesters in feite geen enkel belang meer hadden bij de uitslag. Zon en Schild ook niet, maar dat wil de er als eerste in zien te slagen K.P.S. een nederlaag toe te brengen. De gasten kwamen dan ook direct na de aanvang verwoed opzetten. Aan vankelijk zonder resultaat, maar het werd toch 0-1, al kwam daar wel wat geluk bij te pas. Bij een fout in de K.P.S.-verdediging kwam de links binnen vrij te staan en hij maakte geen fout. Ook deze treffer kon de thuisclub niet inspireren tot beter spel Zon en Schild is dan ook veel dichter bij 0-2 geweest dan K.P.S. bij 1-1. Het bleef niettemin tot de rust 0-1. IVIiami Een vrolijk groepje trekt de aandacht op het strand. Het zijn v.l.n.r. Juana (Miss Mexico), Anja Schuit (Miss Holland), Alica Borras (Miss Spanje) en Karen Schmidt (Miss Oostenrijk), die zullen deelnemen aan de Miss Universe verkiezing. Telefoto WfWfi'S/Mr De heer Jackowsky uit Amsterdam - maar dan het Amsterdam in de Amerikaanse staat New York - draagt zijn jonge echtgenote op zijn schouders weg van hun ondergelopen auto. Zware regenval en hevige stormen i i iiij.. - j* hebben een bliksem-overstroming veroorzaakt, die het vele weggebruikers onmogelijk maakte, tijdig hoger en droger grond te bereiken. Telefoto Heel wat koninginnen Zien we op de straat, Doch zij zijn slechts namaak, Beeldschoon surrogaat. Elke stad die meetelt Zoekt een vrouwspersoon. Die men op kan doffen Met een ersatzkroon. Als een aardig dorpje Uit de kluiten wast, Zit er, het wordt mode. Een vorstin aan vast. Bloemenkoninginnen Schrijden met hun stoet. Bollenmajesteiten Met een likdoornvoet. Een vorstin van druiven, Een vorstin van kaas, Straks een miss van turven En van kippengaas. Brave burgemeester. In hun slipjas warm, Bieden edelachtbaar Zo'n juffrouw hun arm. Soms zegt de minister: ..Daar bent u niet voor!" Daarna gaat het schouwspel Heel gewoon weer door. Tot een regenbuitje Er een eind aan maakt En het paraderen Droevig wordt gestaakt. Zwarte onweerswolken Grommen vol jolijt: „Schuilen, burgemeester, Hoepla, majesteit!" JAAP MIJDERWIJK. Na de hervatting had K.P.S. in de thee blijkbaar een stimulerend mid del gevonden, want het tot dan toe matig spelende Soester elftal legde ineens meer aktiviteiten aan de dag zo zelfs, dat de Zon en Schild-doel man het enkeie malen erg benauwd kreeg bij harde schoten. Hij hoefde vooralsnog evenwel niet te zwichten, ook al omdat de gehele verdediging steeds goed ingreep. Omdat de K.P.S -aanvallen steeds voor tijdig strandden op de hechte Zon en Schild-defensie, kwamen er wat omzettingen in de Soester ploeg. Achterspeler v. d Valk ging naar voren, maar dat betekende geen op- 'ossing. Succes bleef uit, tot kort voor het einde. Linksbuiten Sattijn schoot van niet te korte afstand op het doel, waarbij de Amersfoortse doelman de bal niet klemvast kon krijgen. Het leer rolde langzaam het doel in (1-1). Dat betekende tevens de eindstand, want geen van beide ploegen zag nog tanQ tp ?pfirpn Door dit resultaat heeft K.P.S. slechts drie wedstrijden gelijk gespeeld, ter wijl alle overige in winst werden om gezet. Een fraai resultaat van deze competitie, die ongeslagen promotie bracht. Zaterdagmiddag hield de Geitenfok- vereniging ..Soest en omstreken" de jaarlijkse geiten- en bokkenkeuring. Onder de vele aanwezigen bevond zich het voltallige provinciaal bestuur. De jury bestond uit de heren Post en Baars en arbiter Fopma. De volgende prijzen werden toege kend Lammeren geboren vóór 16 april IA ..Bimbo II" van dr A. J. W. Hage- doorn. 1B „Balba" van idem. IC ..Batles" van idem. 1D „Ineke van Jaspers. Lammeren geboren na 16 april IA ..Elly" van Mosterd. 1B ..Gerry" van idem. IC „Anila" van mej. van Ooster hout. Éénjarige stamboekgeiten IA „Bian- ca" van dr. A J W. Hagedoorn. 1B ..Regina van Mosterd. 2. ..Tineke" van Nagtegaal. Eén-jarige bokken ..Tiberius" van dr. A. J W Hagedoorn. eerste priis. Drie-jarige stamboekgeiten Alle vijf ingezonden geiten kregen een eerste prijs. De eerst® drie geplaatsten wa ren het eigendom van de heer Mos terd. Vier-jarige stamboekgeiten IA „Ans- je" van Jaspers 1B ..Linda" van dr. Hagedoorn. IC ..Hanny" van Jaspers. Oudere stamboekgeiten IA Jantje II" van dr Hagedoorn. 1B „Ineke" van Jaspers. Kampioen werd „Jantje II" van dr. A. J W Hagedoorn uit Soesterberg. Reserve-kampioen werd „"Willy" van de heer Mosterd uit Amersfoort. De ge meente Soest loofde een medaille uit, welke aan de kampioen zal worden uitgereikt. Het beste lam werd „Bimbo II" van dr. Hagedoorn. Op 21 augustus zullen velen van bo venstaande dieren Soest vertegenwoor digen op de provinciale tentoonstel ling te Utrecht. Met 40 amateurs en nieuwelingen plus een veteraan werd deze 7e rit gestart. Al in de eerste ronde ging W. v. d. Berg op avontuur uit 5 ronden lang Wist hij zich te handhaven maar moest toen het hoofd buigen. In de achtste ronde waren het Vonk en onze militaire gastrenner P Dijk stra, winnaar van de avondvierdaagse van de Pedaalridders, die een poging waagden In de 15e ronde Wim Wie- gers met Ed de Lange, die hulp kre gen van W v. d. Berg en G Brouwer, maar ook deze keer lukte het niet In de 19e ronde opnieuw Dijkstra op stap. Hij kreeg in de 23e ronde hulp van Johnny Vonk, Jac v. d. Berg en Ten Seldam. Cees Proosdij, gevolgd door Hans Wimmers en Karei de Graaf sprongen erbij nog meer hulp daagde op w r, Gerrit. Ruttenberg. De groep werd Dijkstra zeker te groot, want opneuw ontsnapte hij met aan zijn wiel Proosdij. De Graaf en Vonk. Het restant werd door het peleton opgeslokt. Door al dit geweld ontstonden er wat achterblijvers en opgevers. In de spurt moest Dijkstra De Graaf en Vonk laten passeren en zich tevreden stellen met de 3e plaats. Hans Wimmers zorgde in de laatste ronde nog, dat hij op afstand kwam en daardoor 5e werd, terwijl Jac v. d Berg de spurt van het grote peleton won en 6e werd. Uitslag 1 Karei de Graaf, 53 km. 1.17. 2. Johnny Vonk 3. P Dijkstra. 4. Cees Proosdij. 5. Hans Wimmer 6. Jac v. d Berg. 7 E. Wingelaar. 8. W. v. d Berg. 9 Aad Post. 10 C. v. d. Veer. 11. Cor Faber 12. P. Bakker. Wendeline Albers was alleen en reed 23 km in 44 min. De adspiranten reden 30 ronden of 341/2 km. Uitslag 1 P Krijnen 2. A. Bakker 3. F Hulsken 4. H Smeekes. 5. J. Riphagen. 6. No. 76. 7. J. W. de Lange. 8. W. v. d Heuvel. Voor het examen Machineschrijven van de Stichtmg voor Stenografie en Machineschrijven slaagden de volgen de leerlingen van de Oranje-Nassau- school voor Lager Administratief en Economisch Onderwijs te Soestdijk Thea Stroomberg, Harmen Terschegget, Gerrit Hardeman. Corrie v d. Kuin- der, Ellie Vos en Grada Jansen uit Baarn. Uit Soest slaagden Chrisje Steginga. Wim van Dorresteijn, Jan B. Geijten- beek, Janny Koelewijn. Marja van Manen, Theo Keulartz, Maria Bakker. Dolf van Ginxel, Gré van Hattum, Gerrie Meijerink, Gerrie Hop, Evelien Groen, Gerrie Pieper, Wim Westeneng en Dikkie Kriek. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 27 000 stuks in prijzen van ƒ13,50 tot 14 25. Middenprijs ƒ13,90 Prijs per kg. 2.21. Uitslagen van de Kringaspirantendag van het K.N.C V.G., gehouden op 3 juli te Bilthoven. Meisjes 10-13 :aar le graad, I 2e prijs. II 3e prijs. 2e graad. I le prijs, II 3e prijs 3e graad, I le prijs, II 2e prijs. III 3e prijs Vrije oefening I 2e prijs. Aspirant-dames 14-16 jaar 2e graad I 2e prijs. 3e graad I 3e prijs. Jongens 10-13 jaar le graad I 3e prijs (3e pi l, £e graad I 2e prijs. II 3e prijs. M H. alhier bemerkte in de nacht van zondag op maandag, bij het verlaten van café ..De Viersprong", dat zijn auto, een Opel Record, type 1962, blauw-groen van kleur, ontvreemd was. In de kofferruimte bevindt zich een partij gereedschap. De nasporingen van de politie hebben tot op heden nog geen resultaat opge leverd. Op de Klaarwaterweg werd een jeug dige krantenbezorger geplaagd en mis handeld door twee jongens van fam D De ouders van de krantebezorger hebben aangifte gedaan bij de politie. Aan abonnee's en adverteer ders delen wij mede, dat in verband met de vakanties van ons technisch en administra tief personeel, de Soester Cou rant niet zal verschijnen op dinsdag 27 en vrijdag 30 juli a.s. Van 26 tot en met 31 juli zijn de kantoren voor redactie en administratie en onze drukkerij gesloten. Hoewel de meeste verenigingen hun aktiviteiten in de zomervakantie sta ken, gaat de afdeling Baarn-Soest en omstreken van de Nederlandse Vere niging van Huisvrouwen door met de koffie-ochtenden en excursies. Excursies per Tensen's autobussen naar de Tapjjtreiniging Actief te Amersfoort, naar Arnhem en Kleef en de Ploegstoffenfabriek te Bergeyk. Verder worden er wandelingen ge maakt zoals de Zevenlindentocht, langs en rondom het Eekhoornnest. door de Lage Vuurse en naar het Hilversumse wasmeer. Ook maakt het maandblad melding van zeer geslaagde excursies naar Blomberg's Vleeswarenfabriek te Cuyk en aan de Balamundi vloerbedekkings- industrie te Huizen. In het maandblad is ook een artikel opgenomen gewijd aan Zuid-Afrika van het vorig jaar daarheen verhuisd lid Elly Tismeer De televisie is een wonderlijk iets. Duizenden zitten zich iedere avond voor het „blauwe kastje" te vervelen, duizenden andere vermaken zich er mee. Dat is niet zo erg, het is maar goed dat smaken verschillen, maar het blijft niet bij kijken alleen. De vol gende dag praten ze er nog over, on der het werk, in de pauzes en na het werk. Dag in dag uit kan men over het onderwerp televisie horen praten En heus niet alleen onder de gewone man. maar ook onder hoge heren. In de Tweede Kamer bijvoorbeeld. Dat gaat dan evenwel niet over de vraag hoe de kamerleden het pro gramma van gisteren vonden, maar over de veel belangrijker vraag wat er ten aanzien van de reclame-tele visie moet gebeuren. Eén ding is nu zeker: reclame komt er. Ook weten we, dat het Amerikaanse systeem van commerciële televisie ons (gelukkig) bespaard blijft. Dat is ver heugend. want het is helemaal niet leuk om op de meest wonderlijke ogenblikken een spannend program ma onderbroken te zien door een mededeling van een firma, die juist dan zo hoognodig moet vertellen, dat haar bleekmiddel beter is en witter wast dan alle andere. Nederland krijgt reclame, dat kon niet uitblijven. Maar het is reclame los van de programma's. Wel is zij gebonden aan tijd. Er is heel veel gepraat over de re clame in de televisie. Of het wer kelijk een behoefte-bevrediging is en of de bestaande publiciteitsmedia, met als eerste de dagbladen niet reeds afdoende in die behoefte voorzien. Het zijn slechts enkele vragen van een hele serie. Desondanks zal er aan het gesprek over reclame in de televisie niet spoedig een einde komen, denk ik. Vooral nu het orgaan van het Chris telijk Nationaal Vakverbond. De Gids. een geheel nieuw element in discussie brengt, dat belangrijk genoeg is om er aandacht aan te wijden. De Gids stelt daarin, dat de werk nemers in hun wensen op loongebied gematigd worden door de werkgevers. Maar nu de reclame in de televisie doordringt, jutten diezelfde werkgevers die verlangens zelf op. Kunstmatig worden behoeften aangekweekt, die ook bevrediging eisen. De werknemers zullen daarvoor voldoende geld willen en moeten hebben De Gids zegt dan verder, dat het waarschijnlijk is, dat dit zal doorwerken in de looneisen. Het is te hopen, dat De Gids er in deze naast is. Het is te hopen dat de Nederlandse werknemer-televisiekijker zoveel gezonde zelfbeheersing toont, dat hij niet dadelijk (alles) koopt, wat er op het scherm wordt aange prezen. Maar of hij werkelijk tegen deze massa-aandrang bestand is Het meest verontrustend in deze si tuatie is evenwel, dat het gevaar niet denkbeeldig is, dat de Nederlander straks geld gaat uitgeven aan over bodigheden, die de handelaren kwijt willen en die dan ook zeker niet in de laatste plaats zullen worden aan geprezen. Tot zover De Gids Het zijn stuk voor stuk rake opmerkingen in dit orgaan ze verdienen niet alleen nader bespro ken en bekeken, maar beter nog Onthouden te worden. KANTMAN. De ziekenhuizen van Stockholm hebben te lijden onder personeelsgebrek, vooral nu in het vakantieseizoen. Zo kon het gebeuren, dat een van de ziekenhuizen, dat zeven bevallingen tegelijk kan verwerken, een dezer dagen voor het feit geplaatst werd. dat 14 a.s. moeders aanklopten die vrijwel op dezelfde tijd een baby kregen. De zeven beschikbare bedjes waren zo vol, dus zat er niets anders op dan de 7 andere babies in badjes en bureau laden te leggen. TEGEMOETKOMING IN VERHUISKOSTEN. Mevr. K wil verhuizen van een groot huurhuis naar een kleiner koophuis en vraagt of zij in aanmerking kan komen voor een tegenmoetkoming ln de verhuiskosten. Antwoord Het ontvangen van be doelde tegemoetkoming is mogelijk, maar alleen dan wanneer het huur huis wordt betrokken door een groter gezin, waarvan het hoofd economisch aan Soest gebonden is. Alle gewenste inlichtingen hieromtrent kunnen worden verkregen ten ge meentehuize, le afdeling. A.O.W. Een Duitser die in Nederland heeft gewerkt en nu weer in Duitsland woont vertelde dat zij krachtens een nieuwe regeling tussen Duitsland en Nederland vanaf haar 65e iaar recht heeft op A O.W -uitkering, betaalbaar in Duitsland. Kan dit kloppen Antwoord Met de Bondsrepubliek Duitsland is een regeling getroffen, neergelegd in de Overeenkomst tussen het Koninkrijk Nederland en de Bondsrepubliek Duitsland betreffende de toepassing van de Nederlandse wetgeving, inzake de algemene ou- derdomsverzekering van 9 maart 1961 Tractatenblad 1961. nr. 33 en 1962, nr 103). Ingevolge deze regeling ge nieten in de bondsrepubliek Duits land wonende Nederlanders en Duit sers de overgangsvoordelen ingevolge de Alg. Ouderdomswet, indien zij ge durende zes aan het bereiken van de 65-jarige leeftijd onmiddellijk vooraf gaande jaren onafgebroken a. in Ne derland hebben gewoond en b. In dienst zijn gevieest van 'n blijvend in Nederland gevestigde werkgever Wordt niet aan deze voorwaarden vol daan maar woonde betrokkene die 6 jaar uitsluitend in Duitsland, dan wel afwisselend Duitsland of Nederland, dan maakt hij aanspraak op een deei van het overgangspensioen in verhou ding tot het aantal jaren in dienst van een Nederlandse werkgever, A\

Soester Courant | 1965 | | pagina 1